dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier CHAMBERLAIN kondigt den dienstplicht aan Eigen reporter naar de vlootschouw Hitier „geen tijd" voor Brittannië Soldaten noodig voor onze West! Vertrouwen in de Belgische regeering Overeenstemming tusschen Engeland en Roemenië EERBERICHT Een vliegveld bij Hilversum Dc plaatsvervanging van dienstplichtigen Patrouillebotten die niet deugen iV°r,gCrSChrevenJsnclheid bi-i ,an*c na KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Fd verzet tegen dienstplicht verwacht Engeland kan geen kruiser missen Staking in werkverschaffing Dc Amerikaansche bewapening Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT: Onze Oost HELDERSCHE COURANT Jltgave der Ultg.Ml|. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder DONDERDAG 27 APRIL 1939 67e JAARG. No. 8603 200.000 MAN ONDER DE WAPENEN. OEFENINGSTIJD ZES MAANDEN. Gisteren heeft minister-president Chamberlain in het Lagerhuis den dienstplicht aangekondigd voor jongeman nen van 20 en 21 jaar Ze zullen een opleiding van zes maanden ontvangen en daarna kunnen ze toetreden tot het territoriale leger voor den tijd van drie en een half jaar. Naar schatting zullen 250.000 a 300.000 jongelieden in dienst moeten treden. Verder heeft de regeering besloten de volgende week een reserve en hulptroepenwet in te dienen. Chamberlain heeft het besluit der regee ring uitvoerig gemotiveerd. Na voltooiing hunner opleiding, zoo deelde Chamberlain verder mede, zullen de opge roepen jongemannen in de gelegenheid wor den gesteld, voor 3% jaar dienst te nemen in het territoriale leger. Doen zij dat niet, dan gaan ze over naar een speciale reserve van bet staande leger. Voor het geregelde leger, de vloot en de luchtmacht zal het vrijwillige karakter van de dienstneming gehandhaafd worden. De regeering is verder voornemens, nieuwe maatregelen te nemen tot beperking van oor- Jogs-winstmakerij in verband met het bewa peningsprogramma. Zij stelt zich op het standpunt, dat, als er oorlog komt, speciale wetten van kracht dienen te worden, waar bij bijzondere straffen worden gesteld op het maken van oorlogswinst en de vergrooting van winsten of persoonlijken rijkdom be perkt wordt ten behoeve van den staat. Chamberlain herinnerde er aan, dat hij .indertijd verklaard heeft dat in vredestijd geen dienstplicht zou worden ingevoerd. „Wij zijn", zeide hij. „thans wel niet in oor log, doch niemand kan beweren, dat dit een vredestijd is in den zin, waarin dit woord met recht kan worden gebruikt. Het thans genomen besluit getuigt intusschen van En- gelands vasten wil, daadwerkelijk een rol te spelen hij het verzekeren van den vrede". De conscriptie is voorloopig. Ik zeg „voorloopig", zei Chamber lain, omdat ik er op wil wijzen, dat de regeeringsvoorstellen, die vervat zijn in een tweede wetsontwerp, dat tegelijk met het eerste zal worden ingediend en den naam „wet inzake de militaire opleiding" zal dragen, van tijdelijken aard zullen zijn. He* ligt in de bedoeling, dat de bevoegd heden op grond van de wet voor drie jaar zullen gelden, doch als op een vroegeren datum de regeering van oordeel zou zijn, dat de omstan digheden zoodanig gewijzigd zijn, dat de bevoegdheden niet langer noodig zijn, dan kunnen zij door den „geheimen raad" worden opge heven. Daarentegen kan de geldig heidsduur van de wet door het par lement van jaar tot jaar verlengd worden. OPPOSITIE Nadat Attlee (Labour) had betoogd, dat het besluit der regeering verdeeldheid, in de gelederen zou zaaien, en op krachtig ver zet zou stuiten, nam Sinclair, de leider der liberale oppositie het woord. Spr. vroeg waarom er geen overleg met de oppositie was gepleegd alvorens de belofte van Cham berlain om geen dienstplicht in te voeren, in vredestijd, herzien werd. Hij zeide, dat de oppositie er recht op had, geraadpleegd te worden, al was het alleen maar wegens haar krachtige overtuiging ten aanzien van het beginsel van vrijwilligen dienst en het stijgende succes bij de aanwerving voor dien dienst Chamberlain gaf Sinclair de verzekering dat het niet de bedoeling was geweest, on- Onordelijkheden in de Briteche werkplaatsen? Het Schotsche vakvereenigingscongres, dat te Ruthesay vergaderde, heeft gistermiddag zijn arbeid plotseling onderbroken, toen het. bekend werd, dat de regeering besloten had een dienslplichtontwerp in te dienen. De al- gemeene raad achtte den toestand zoo ern stig, aldus zegt men, dat hij de aangele genheid in een bijeenkomst wenschte te be spreken. De president, van de „Amalgamated Engineering Union" heeft tegenover de pers verklaard: „Als dienstplicht in een of an deren vorm zou worden aanvaard, zouden wanordelijkheden in de werkplaatsen niet uitblijven." Het Schotsche vakvereenigingscongres heeft een motie aangenomen, waarin het verklaart, vijandig te staan tegenover lede ren vorm van verplichten militairen dienst. hoffelijk te zijn, of de gebruikelijke vormen te verwaarloozen, doch er was geen tijd om meer te doen dan den leider der oppositie 011 de leden van het vakvereenigingscongres van de voorstellen in kennis te stellen. Toen Lansbury en Revan de gedachte op perden, het debat langer dan een dag te doen duren, verklaarde de premier, dat er deze week nog andere gebeurtenissen plaats grijpen en dat hij een spoedige beslissing van liet huis gewenscht achtte. In het Hoögerhuis, waar Lord Stanhope een geheel gelijkluidende rede hield over het voorstel tot invoering van den dienst plicht als die van Chamberlain in het La gerhuis, zal heden eveneens over de regee- ringsmotie gestemd worden. Nader wordt nog gemeld, dat de Labour- fractie in het Lagerhuis een motie heeft in gediend, waarin hef afwijken van het prin cipe van den vrijwilligen dienst wordt be treurd en het wetsontwerp wordt gequa- lificeerd als: „Een verder bewijs, dat do wijze, waarop de regeeringen in deze kritieke tijden 's lands belangen behartigt, het vertrouwen van land en Lagerhuis niet verdient. Direct in dienst! Reuter meldt nog dat de voorbereidingen voor de invoering van den dienstplicht reeds zoover gevorderd zijn, dat reeds een of twee dagen na goedkeuring van het wets ontwerp door het parlement, de eerste dienst plichtigen zullen kunnen worden opgeroe pen. Naar schatting zal Engeland, na de in voering van den dienstplicht, zdlfs in den door Chamberlain aangekondigden vorm, beschikken over een militaire macht van meer dan een millioen man. Hierbij zijn niet gerekend de Engelsche troepen in Britsch-Indië en Burma. Inplaats van met den slagkruiser Repulse, het Britsche Koningspaar per passagiersschip naar Ameri ka? Toen de Engelsche Koning eergisteren met Chamberlain confereerde, is volgens de Daily Express ook gesproken over het be zoek dat het Britsche koningspaar binnen kort aan Amerika zal brengen. Men weet dat de overtocht zou geschieden per slag kruiser Repulse. Overwogen zou nu zijn, het Koningspaar per passagiersschip over te brengen. Men acht het noodzakelijk dat een oorlogsbodem als de Repulse dicht bij huis blijft met het oog op den internatio nalen toestand. Marine-experts hebben ge concludeerd, dat het vertrek van de Re pulse en dus de afwezigheid van 8 Mei tot 22 Juni niet verantwoord is. Er is echter nog meer. De Repulse zou begeleid worden door negen destroyers. Dan zijn twee 9100 kruisers, de Southampton en de Sheffield, momenteel niet beschikbaar, zoodat de Britsche vloot door een en ander wel zosr verzwakt zou zijn. Duitschland heeft drie lichtbewapende „vestzakslagschepen", de „Duitschland", de „Graf von Spree" en de „Admiraal Scheer', ieder met een snelheid van 26 knots, zes '11 inch kanons, zes 4.1 inch luchtafweerge schut en acht 5.9 inch-kanons. Alleen de drie Britsche slagkruisers zijn in staat deze oorlogsbodems te weerstaan, en wel de Re pulse, de Hood en de Renown. De laatste twee zijn elders. Men wijst er op dat gedu rende de eerste zes maanden van het af- geloopen jaar zeven-en-twintig Britsche handelsschepen bif Spanje in den grond zijn geboord en dus bescherming noodzakelijk is. Of reeds een besluit genomen is, is nog niet bekend. Loonconflict bij Amersfoort. In de werkverschaffing in den Treek, een landgoed bij Amersfoort, waar onder leiding van de Ned. Heide Mij. ontginningswerk zaamheden worden uitgevoerd, is gisteren een staking uitgebroken, waarbij een vijf tigtal arbeiders zijn betrokken. Het betreft hier een loonconflict. Volgens van arbci- derszijde verstrekte inlichtingen varieert 't loon van twaalf tot zeventien gulden per week, terwijl bij andere werkverschaffingen meer wordt uitgekeerd. Demonstraties op de Nieu we Maas. De Koningin vertrekt mor gen naar IJmuiden. Aan de vlootschouw, welke Za terdagmiddag a.s. op de Nieuwe Maas te Rotterdam zal plaats heb ben, zullen tien oorlogsbodems deelnemen, benevens vijf vliegtui gen van het vliegkamp de Kooij en vijf vliegtuigen van de Mok. Onze eigen verslaggever gaat aan boord, teneinde onzen lezers een in teressante reportage te geven van de vlootschouw en van de hoogst belangwekkende militaire demon straties, welke op het programma staan en reeds Vrijdagmiddag be ginnen. Mocht liet weder gunstig zijn, dan zal H. M. do.Koningin het fraaie schouwspel met Hare tegenwoordig heid opluisteren, waartoe Zij zich dan aan boord van den kruiser Tromp zal begeven. Reeds morgenochtend vertrekt de Vorstin naar IJmuiden, waar de oor logsbodem de komst van de IIoo- sre Bezoekster afwacht. Sir Neville Henderson door een Staatssecretaris ontvangen. Ontstemming in Engeland. De Britsche ambassadeur Henderson heeft zich gisteren om kwart over 12 naar het ministerie van buiten landsche zaken be geven, waar hij door staatssecretaris von VVeiszaeker werd ontvangen. Omtrent het onderhoud zijn nog geen bij zonderheden bekend, terwiji het evenmin hekend is, of de ambassadeur een boodschap heeft overgebracht. Men gelooft, dat hij' dc Duitsche regee ring in kennis heeft gesteld van het be sluit der Britsche regeering tot invoering van dienstplicht. Ilct is wel aan te nemen, dat Henderson niet meer door Hitier of Von Ribbentrob zal worden ontvangen voor begin van de volgende week, dus in geen geval voor het uitspreken van Hitlers rede. Do ontstem ming in Engeland over de beleediging Hen derson. „den hoogsten woordvoerder van het rijk", aangedaan, blijft zeer groot. De Brit sche regeering moet dus wel een zeer goe de reden hebben Henderson nogmaals con tact te laten zoeken Blijkbaar wil men, kost wat kost. trachten Hitier nog te kalmeeren. Of deze poging succes zal hebben zal dus den dag van morgen leeren. De Britsche bladen ironiseeren met hooghartige spot wat zij overdreven Duitsche gewichtigheid noe men. Selkirk Panton, de Staff reporter van de Daily Express, schrijft uit Berlijn: De Duitsche bladen zeggen, dat Hitier en von Ribbentrop het „zeer druk" hebben en op het oogenblik „hoopen vreemde diplo maten ontvangen". De radicale nazi's, schrijft hij verder, zien in de weigering om Henderson te ontvan gen, een zegevierende snauw aan Engeland Zij juichen, dat het Rijk koclwe't zijn schou ders ophaalt voor de Britsche diplomatie. Aanleg van vloot- en luchtbases. Roosevelt heeft, volgens Un. Press, het congres gevraagd, hem 31 millioen 621 dui zend dollars toe te staan, om onmiddellijk een begin te maken met den bouw van een reeks vlootbases in Alaska, het Zuiden van den Stillen Oceaan, West-Indië en Flo- rida, welke 66 millioen dollar moeten kos ten. Ook heeft hij het Huis gevraagd, de com missie toestemming te geven tot het af sluiten van contracten tot een totaal be drag van 65 millioen dollar voor een geheele reeks luchtbases. Dit verzoek werd gister avond door don president geteekond. Men schat de geheele begrooting van ma rine over 1939 op 800 millioen dollar, hetgeen een record in vredestijd beteckent. Regeering stelt een onderzoek in. De regeering heeft, naar de Tel. verneemt, doen nagaan, hoeveel gewezen dienstplich tigen uit Nederland, reserve-officieren en andere oudgedienden zich op het oogenblik in Suriname en op Curagao bevinden, waar zij dan een ambtelijken of particulieren werkkring hebben, en laten bekijken of zij, en zoo ja, hoe en waar zij eventueel inge schakeld zouden kunnen worden in de ver dediging van de Zuid-Amerikaansche dee- len van het Koninkrijk. Aan een invoering van dienstplicht in eemgerlei vorm, zooals deze in Ned. Indië voor Europeanen bestaat, wordt voor de West niet gedacht. Kamer keurt de volmachten goed. De Belgische Kamer liecft met 104 tegen 81 stemmen en 5 onthoudingen het wetsontwerp, waarbij dc regee ring speciale volmachten worden verleend, aanvaard. Tevoren heeft de Belgische minister van financiën uitvoerig gesproken over den be narden financieelen toestand en de nieuwe belastingen. Over de devaluatiegeruchtcn zeide minister Gutt volgens dc N.R.Crt.: „Ons eenige antwoord op deze geruchten is de samenstelling van een stevige regee ring, die zal weten te handelen. Een deva luatie van den Belgischen franc in de hui dige omstandigheden zou een misdaad zón. Spr. zei het don Franschen minister Rev- naud na, dat hot beter is een nieuwe belas ting in te stellen dan tot valsche munte- rij over te gaan. Ik zeg en herhaal, aldus dc minister, dat de devaluatie een afzetterij zou zijn. Technisch gesproken is het onzin aan devaluatie le denken. Mocht toch nog een devaluatie onvermijdelijk worden, dan zou dit geenszins aan de Nationale Bank of aan de regeering moeten worden loegcschre ven. Alleen een verlenging van de regee- ringsloosheid, waaraan hei land ten prooi is geweest, zou zulks kunnen mogelijk ma ken. De „merkwaardige figuren" in het Belgi sche Parlement Degrelle, Grammens en de technocraat Frenssen zijn aan het woord geweest. De communisten riepen aan het adres van Degrelle: „Knecht van Berlijn". Maar Degrelle zette te midden van het tumult zijn rede voort. Hij pleitte voor verstand houding tusschen Vlamingen en Walen, be weerde verder nog, dat België zoowel oeco- nomisch als militair in groot gevaar ver keert en legde de schuld voor de ontredde ring van het land en van Europa op het Marxisme. Herhaaldelijk door de socialisten geïnter rumpeerd, besloot hij met den bekenden kreet: „Rex zal overwinnen!" Grammens stelde een aantal vragen be treffende de toepassing van de taalwetten, aan de regeering, speciaal de Vlaanische ministers, en gaf hun de stellige verzeke ring, dat, indien de eentaligheid van liet Vlaanische land niet ten spoedigste werke lijkheid werd. 011 zijn gestrafte medewer kers geen amnestie bekomen, hij zijn actie zal hervatten. Frenssen. de langharige Antwerpsche tecli nocraat, was de laatste ingeschreven spre ker voor de algemeene discussies. Zijn dof fe stem maakte hem moeilijk verstaanbaar. Hij beweerde, dat zoolang de grondslagen van de kapitalistische oeconomie niet ge wijzigd zijn, niets goeds verricht kan wor den. Het talenvraagstuk zou hij oplossen door middel van het Esperanto, dat op alle scholen in België moest worden onderwezen Echter nog geen wederzijdsche garantie. Rusland het struikelblok. De Roemeensche minister van Buitenland- sclie Zaken Gafencu is gistermiddag om half vijf uit Londen naar Parijs vertrokken. Gafencu stelt zich voor, na zijn bezoek aan Parijs, zijn reis te onderbreken te Rome en Belgrado. Officieel communiqué. In een communiqué van het Engelsche ministerie van buitenlandsche zaken wordt medegedeeld, dat Gafencu's bezoek aan Lon den een welkome gelegenheid heeft gebo den voor een gedachtcnwisseling tusschen den Roemeenschcn diplomaat en den Engel- schcn president en den minister van bui tenlandsche zaken. De bijeenkomsten werden geken merkt door een zeer groote open hartigheid en hartelijkheid aan bei de zijden en hebben er toe gediend den nadruk te leggen op de alge meene overeenstemming van opvat- ting, welke tusschen de beide regee ringen bestaat nopens de aan de or de zijnde vraagstukken. Roemeensche kringen verklaren, dat de volledige overeenstemming waarvan in dit communiqué wordt gesproken, een feit is en geen gelegenheidsfrase. Een teer punt. Men is bij de Roemeensch—Engelsche besprekingen ongetwijfeld uitgegaan van de Britsche garantie aan Roe menië, doch het schijnt, dat een we- derkeerige garantie nog niet is ge geven. Het struikelblok voor Roeme nië, om toe te treden tot een ideolo gisch blok, vormt de verhouding tot Rusland, een uiterst teere aangele genheid. Er schijnt een nieuw handelsverdrag tus schen heide landen op komst te zijn, waar bij de Roemeensche export naar Groot-Brit- tamiië aanzienlijk verruimd zal worden. Verwachting: Meest matige, la ter wellicht toenemende N tot N.O. wind, in het N. hel der tot licht of half bewolkt droog weer. koude ochtend overdag zelfde temperatuur. \lg, vooruitz.: Aanhouden van het gure en schrale weer 111 nachtvorsten, later eenige toename der bewolking. Een der belangrijkste sporlvlicg- ccntra der toekomst. Naar wij vernemen, zal nog in den loop van dit jaar het vliegveld „Gooi" te Hil versum, nabij de Loosdrechtsche plassen, in gebruik genomen worden, waardoor ein delijk wordt voorzien in een lang gevoelde behoefte. Verwacht mag worden, dat het vliegveld „Gooi" zich tot een der belangrijkste sport- vliegccntra van Nederland zal onlwikkelen, gezien de zeer gunstige ligging. Indien dc toestand van het terrein dit veroorlooft, het geen wordt aangenomen (hoewel de aanleg is voltooid moet de grasmat langs natuurlij ken weg voldoende hardheid verkrijgen), zal de officiecle opening in Augustus a.s, plaats vinden. loozen en werkenden. Het onderscheid tusschen werk- Ir. J. W. Albarda heeft den minister van Defensie de volgende vragen gesteld: Welke zijn de gronden voor 's ministers besluit ter vervanging van diegenen der wegens de buitengewone onvtandigheden onder de wapens geroepen dienstplichtigen, die om aanvaardbare redenen voor onthef fing van de buitengewone werkelijke dienst in aanmerking komen, uitsluitend werklooze dienstplichtigen op te roepen? Heeft de minister bij het overleg met eenige zijner ambtgenootcn dat aan dat be sluit is voorafgegaan, zich rekenschap ge geven, dat door de uitvoering daarvan ve le werkloozcn voor geruimen tijd de kans kunnen verliezen opnieuw een piaats in het bedrijfsleven te vinden en acht de minis ter daardoor die werkloozen niet zeer zwaar getroffen? Zou de minister het niet billijk achten, in dien werkloozen en werkenden, voorzoover deze voor het bedrijfsleven of voor gewich tige diensten niet onmisbaar zijn, op den- zcifden voet wordenbehandeld en wil de minister, alsnog overwegen zijn besluit in deze zin te wijzigen, hetzij door voor de Plaatsvervanging gebruik te maken van vrijwilligers uit de lichtingen 1924 en la tere jaren, hetzij door dienstplichtigen van deze lichtingen onder de wapens te roepen, zonder onderscheid te maken tusschen werk loozen en anderen? Niet snel genoeg. De op het Marine-etablissement te Soerabaia gebouwde patrouillebooten voor de bewa king van Soerabaja van de zeezijde en voor de communicatie van de Quantas-vliegboo- ten met den wal, die f 35.000 per stuk'heb ben gekost, zijn, naar de Tel. meldt, geble- 5® weinig waarde te zijn, aangezien L u" ,worten' De commandant der 1 onmiddellijk practische maatiegelcn genomen om alsnog te verkrij gen wat noodig is, doch intusschen is veel geld verknoeid. i«°,Lhef ,Mai:ine-etablissemcnt te Soerabaja 16 motorbooten gebouwd, welke bestemd waren om ter beschikking te wor den gesteld van den Australischcn Quantas- Deze maatschappij gebruikt vliegbooten en zoodra deze op het water ziin neergestreken, is, voor een goede service rbmdin« met dcn wal noodig door snel- loopcnde motorbootcn. Deze zijn bovendien noodig om controle uit te oefenen in het ten dale^Ton -wfai'in de vliegbooten moe ten dalen, ten einde te voorkomen, dat zich daar prauwen, drijvende voorwerpen of an dere obstakels bevinden, welke het neer! stikken kunnen belemmeren. De opzet was, dat deze booten, die gesfa- mnneerd zouden worden te Koepang Bima de Gouvërnmentsmarine°r °ff'C,er van

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1