lazen voor li**** EM Pi OLIFANTS MANNEN Radioprogramma ïPJtohm op £ee UoJun acui vaal door edgar rice burroughs Uit de Pers van heden Blijft Zog in Griekenland? Dat was niet bij rechtuit! Studentenliedjes in plaats van volksliederen (felruUi SUN LICHT ZEEP EN NOOIT ZEER VAN ONBEKENDE HERKOMST Zware straffen deviezensmokkelaars Een zeemansverhaal door* Jaap Moulijn 18. Tarzan daalde nu van de heuvel af tot vlak bij het dorp. Voorzichtig betastte hij de palissade en gluurde door de openingen tus sen de palen. Niets van hetgeen hij zag deed vermoeden, dat de wilden enige blanken gevan gen hielden, maar Tarzan was niet tevreden. Hij wilde aan de andere kant van de palissade komen en klom in de takken van een boom, die er boven uitstak, doch hij wist, dat hij gedurende de rust en de stilte, die er heerste zich niet ongemerkt naar beneden kon laten zakken. Het scheen etenstijd te zijn in het dorp. Met het geduld van een dier, dat zijn BIDDEN. „De Vrijheid" vindt het heel erg, dat men in Gelderland in kerken, gelegen in een plaats waar het hoofdstembureau van een der tien Statenkringen was gevestigd, een H. Mis liet opdragen, ten einde Gods zegen over den uitslag der verkiezingen af te srneeken, en dat kiezers en kiezeressen in die plaatsen werden uitgenoodigd deze H. Mis zooveel mogelijk bij te wonen, terwijl aan de overigen werd verzocht, zich in den geest met het H. Offer te vereenigen. „Aldus", zoo lezen wij in het liberale weekblad, „de mededeeling in de katholieke pers, die pleegt op te stuiven, wanneer on zerzijds wordt betoogd, dat de R.K. Staats partij een kerkelijke, geen zuiver-staatkun- dige partij is. Toch spreekt zulk een opwekking boek- deelen. Het gaat hier niet om politieke vraagstukken, om ordening, protectie, steun an groote gezinnen e.d. Het is de kerk, die de geloovigen vereenigt, om te bidden voor een gunstigen uitslag van de verkiezingen, d.i. voor een zoo groot mogelijk aantal r.k. zetels in de Provinciale Staten. Puur clericalisme, dat kerk en politiek vermengt, dat de politiek brengt in de kerk en de kerk in de politiek. Tot schade vart beide." Het weekblad is toch wel erg in de war zegt De Maasbode (R.K.) Dat de Katholieke Staatspartij geen ker kelijke maar een staatkundige partij is, staat vast, vermits de kerkelijke Overheden voor haar oprichting en program en werk geen verantwoordelijkheid droegen of dra gen. Men kan zelfs zeggen, dat die Overheid juist het verst afstaat van de politieke or ganisatie, gezien het feit, dat men daarin geen adviseurs vindt. De partij is zuiver staatkundig, maar het voorwerp van haar belangstelling is niet zuiver-staatkundig, ordening, handelspoli tiek of gezinssteun zijn geen vraagstukken, die men los van beginselen benadert. Waarom is het nu zoo dwaas, te bidden om vertegenwoordigers die deze vraagstuk ken oplossen in het licht van beginselen, die men de ware houdt? IS DE KAASCONTROLE IN GEVAAR? De heer G. Nobel, voorzitter van het Kaascontrolestation „Noord-Holland", heeft in de algemeene vergadering van dit station de alarmklok geluid over het aantal boeten, dat blijkbaar vanwege dit station in het vorige jaar aan de aangeslotenen moest wor den opgelegd. Hij heeft dit in zoo krach tige termen gedaan, dat men' zicli de vraag moet stellen, die wij hierboven plaatsen. Aldus schrijft G. in het officieel orgaan van den Alg. Ned. Zuivelbond en vervolgt dan: Hoewel wij den aard der overtredingen in het Kaascontrolestation „Noord-Holland', welke den heer Nobel aanleiding tot deze ontboezeming gegeven hebben, niet kennen, vermoeden wij dat deze niet van zoodanigen aard waren dat daardoor b.v. kaas met een te laag vetgehalte in den handel is geko men. Ware dit het geval geweest, dan zou men daar wel eerder van hebben gehoord en had trouwens het controlestation zelf krachtig moeten ingrijpen. Wij nemen daar om voorloopig aan dat het overtredingen betreft van de z.g. interne grens, die elk controlestation boven het officieel vastge stelde vetgehalte moet stellen om voldoende veilig te zijn. Nu kunnen wij ons wel voorstellen, dat in een provincie als Noord-Holland, waar de kleinere fabrieken langzamerhand door grootere vervangen worden, de normen steeds dichter benaderd en tenslotte onder bepaalde omstandigheden overschreden wor den. Deze omstandigheden kunnen bij een zoo ingewikkeld bedrijf als de kaasbereiding van verschillende oorzaak zijn, maar ge zien de interne grens, is daarmede de con trole nog niet in gevaar. En meent het be stuur van 't constrolestation dit, dan heef ze het zelf geheel in de hand dit gevaar te keeren, door de interne grens te verhoogen. Dit lijkt ons incer op den weg van de controle-instantie te liggen, dan in het pu bliek van leer te trekken zooals de heer Nobel het gedaan heeft. Daarmede veroor zaakt men alleen onrust en verkeerde op vattingen bij het publiek. Wij nemen gaarne aan, dat dit niet de bedoeling van den heer Nobel is geweest, maar hij had dit moeten bedenken alvorens deze dingen in het publiek te zeggen, want hiermede zijn noch het vertrouwen in de kaascontrole, noch de naam onzer kaas ge diend. De Koningin en haar baby ma ken het goed. Ex-koning Zog en Koningin Geraldine van Albanië blijven langer te Larissa in Grie kenland dan gedacht werd. Leden uit 's Ko- nings gevolg gaan huizon huren van bewo ners ter plaatse, en hieruit leidt men af, dat zij zich wellicht blijvend in Griekenland willen vestigen. Naar gemeld wordt, zou den de Koning en zijn gevolg, bij het be treden van Grieksch gebied, buitenlandsch geld hebben aangegeven tot een bedrag van 100.000 pond sterling. Ook eenige auto's heb ben zij meegebracht. De prinselijke baby maakt het goed en ook de ex-Koningin gaat goed vooruit. DIENSTPLICHTIGE ONDER EEN TRACTOR. üoodelijk ongeluk te Soesterberg. Gisterochtend is bij het vliegkamp Soes terberg de dienstplichtige soldaat de Beer om het leven gekomen. De Beer sprong van een tractor, welke een radiowagen voorttrok. Hij viel en kwam onder den wagen terecht. Een der wielen kreeg de ongelukkige over het hoofd, waar door de dood onmiddellijk intrad. Het stoffelijk overschot is naar het hos pitaal vervoerd. prooi besluipt, wachtte de koning der jungle. De inboorlingen hielden na het eten hun siësta. Er verliep een uur. Toen werden de wilden opgeroepen door dezelfde primitieve muziek, die de dansvloeren in de beschaafde wereld met dansers vult. Een neger-kapel meester verzamelde zijn muzikanten en het Jongeman, verdacht van scha king, aangehouden. De gemeentepolitie te Maastricht heeft bij een controle in een logement aange houden de minderjarige 1!>,jarige M. B., geboren te Budel, den laatstcn tijd zoiulei vaste woonplaats. Als verdacht van schaking van dit meisje werd in het zelfde logement aangehouden de 29-jarige Chr. K., zonder vaste woon- of verblijfplaats. Zijn opsporing, aanhouding en voorgeleiding was door den burgemees ter van Weert (L.) verzocht. De man en het meisje zijn op het politie bureau onder bewaring gesteld en zullen naar Weert worden getransporteerd. Zuid-Afrikaansche studenten wil len geen God save the Ring." De studentenorganisatie aan de universi teit van Kaapstad heeft eenstemmig beslo ten, dat „God save the King" niet meer tot besluit van studentenbals gespegld zal war den. Dit besluit is genomen na een daartoe strekkend verzoek van de Afrikaansehe taai en cultuurvereeniging. Als reden hiervoor werd opgegeven, dat de gevoelens der meer derheid van Afrikaansch sprekende studen ten door het veelvuldige spelen van het En- gelsche volkslied gekwetst worden. Evenmin zijn zij ervoor om „Die stem van Suid Afri ka" te spelen. In plaats van' een der beide volksliederen werd aanbevolen de Engelsche en Afrikaansehe studentenliedjes te laten spelen. dansen begon. Dat was het ogenblik waarop Tarzan had gewacht. Temidden van het luide geschreeuw van de dansers en het slaan op de trommen klom hy boven In de palis- sade. Maar zyn uiterste verwachting waj niet voorbereid op hetgeen hy zag. moe, c& «tas/te/ Afs Ariërs handel drijven met Joden... De rechtbank te Kleef heeft eenige paar- densmokkelaars en deviezensmokkelaars uit het Nederlandsche grensgebied veroor deeld tot zware straffen, vooral om het feit, dat zij de deviezenmoeilijkheden van het Rijk verzwaard hebben. Zekere K.R. werd veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf en 8.000 mark boete, subs. acht dagen gevangenisstraf. Wegens hard nekkig ontkennen werd hem geen aftrek van voorarrest toegestaan. B. werd veroor deeld tot drie maanden gevangenisstraf en 1.500 mark boete. De Israëliet W. werd we gens smokkelen van deviezen veroordeeld tot negen maanden en 8.000 mark boete. De Ariërs werd vooral verweten, dat zij met Joden handel dreven. VRIJDAG 28 APRIL 1939. Hilversum I, 1875 en 415,5 m. Algemeen programma, verzorgd door de KRO. 8.009.15 Gramofoonplaten. (Ca. 8.15 Ber.), 11.30 Bybelsche causerie. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.20 KRO-orkest. (12.50—1.00 Gramofoon muziek). 2.00 Orgelconcert en gramofoonmuziek. 3.00 Cellovoordracht met pianobegeleiding, (3.153.30 Gramofoonmuziek). 3.45 Paul Wijnappel's strykensemble. 6 00—6.20 Land- en tuinbouwcauserie. 6^25 KRO-Melodisten en solist. (Ca. 6.30 Ber.) 7.00 Berichten. 7.15 Sociale causerie. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Revue-uitzending. 9.15 Radio-luisterwedsti-yd. 10.30 Berichten ANP. 10.40 KRO-Melodisten en solist. 11.2012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II, 301.5 in. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA 10.40 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.16 Berichten). 10.00 Morgenwyding. 10.20 Zang en piano. 10.50 Declamatie. 11.30 Esmeralda. 12.00 De Palladians. (Om 12.15 Berichten). 1.00 AVRO-Amusementsorkest. I.45 „Zij wier stemmen verstomden", causerie (met gramofoonplaten). 2.30 Viool en piano. 2.55 AVRO-Amusementsorkest en soliste. (Opnamen). 3.30 AVRO-Dance-Band en Miff Ferrie's Jak- dauz. 4.30 Viool en piano. 5.00 Voor de kinderen. 5.30—6.00 Orgelspel. 6.28 Berichten. 6.30 Letterkundig overzicht. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Causerie „Waarheen in onze vacantie." 7.23 Berichten ANP. 7.30 Reportage. 7.40 Cursus „De Beginselverklaring van de Centrale Commissie voor het Vryzinnig Protestantisme". 8.00 Friese wydingsdienst. 9.00 Uitzending, gewijd aan Kennemerland. 9.30 De Ramblers. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwyding. II.00 Pianovoordracht. 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.5512.00 Gramofoonmuziek. FEUILLETON. 80. Tante weifelt. Haar trots strijdt met haar beter ik, dat zich een oogenblik had ontwor steld aan het harnas van conventiebegrip pen, dat een oogenblik diep-menschelijke waardeering voelde voor Toms sterke besluit en zuiver de groote liefde begreep, in de twee jonge harten gegroeid als een der schoonste van Gods gaven. Maar tè lang heeft ze geleefd in de sfeer van dat andere, tè zeer houdt het haar in zyn greep gevan gen. En daardoor is ze maar al te gauw ge neigd, zich door de freule terug te laten voeren in de oude sleur. Want daarbuiten zou ze zich op den duur vreemd en eenzaam voelen, als in een omgeving waarin ze niet thuis is. De freule van haar kant, voelt hoe ze ter rein herwint. Ze zet haar betoog voort en over tuigt tante, dat ze inderdaad met haar zwakte in het verkeerde spoor liep. Zoodat ze tenslotte weer als vriendinnen scheiden, met het stellige voornemen vol te houden en het valsche motief van gekrenkte familie trots te stellen tegenover de liefde. Maar wat mote tante nu doen? Hoe moet ze haar verdere houding bepalen? Zou per slot van rekening, door al het piekeren en peinzen hierover, de kiem der ware mensche- lgkheidszin tóch nog niet door de harde om- hulselen heen kunnen breken en de zon zoeken, zooals Jan Kamps plantje door den tuinmöfcr groeide Het is niet plelzleritg om op BWerdag- middag bij het Centraal Station in Amster dam te loopen, op weg naai de Atlantische Lloyd, met het vooruitzicht de wacht te krij gen over een paar schepen V Zondagmid dag. Tom is dan ook bar uit zijn humeur. Bovendien heeft hg van Eva mets meer ge hoord en het moet nu toch wel twee weken geleden zijn, sedert het bericht van zijn wei gering een walbaantje aan te nemen, tot Bella Vista is doorgedrongen En nóg weet hy niet hoe de uitwerking daarvan geweest is. Vóór deze nieuwe phase in den strijd werden er nogal eens brieven van en aan Eva door- gesmokkeld, met behulp van Paula's onge ëvenaarde handigheid. Maar nu heeft hij het laatste geschreven en geen letter ten ant woord gekregen. Ook de Heelsumsche pas torie is stom, terwgl of Paula of Albert hem anders vaak verslag uitbrachten over den stand van zaken. Zyn ouders weten evenmin iets nieuws te vertellen, hoewel hy geregeld briefwisseling houdt met thuis en hen van het verloop zyner liefdesbelevenissen op de hoogte heeft gehouden. Ze hadden nimmer geheimen voor elkaar en dat wil Tom niet anders maken nu hij volwassen is. Maar hij leest tusschen de regels in de brieven uit Arnhem, dat zyn ouders zich bezorgd maken. En zelf piekert hy ook. Dat wa-hten op be richt is zoo ellendig enerveerend. Telkens denkt hij, als hij naar zijn kamers gaat: Nu zal er misschien een brief van Eva zijn! En dan vindt hy een reclame van een levensverzekering of iets dergelijks. Maar hij wil zijn leven graag op geheel andere wijze verzekeren. Onder het oostelijk viaduct jachten auto's met schelle claxonstooten, die hier door het resonneeren dubbel hard in de ooren klinken, langs hem heen, 't geen hem sterk irriteert. In zijn hart vindt hij zichzelf kinderachtig, maar hy kan zich er niet tegen verzetten. Een man die slecht uitwijkt en hem in 't voor bijgaan raakt, maakt hem nijdig. Op het gemeentelijk havenbootje is het beter. Daar kan hij tenminste rustig tobben, van welke gelegenheid hy dan ook ruim schoots gebruik maakt. Zou Eva boos zyn om zijn weigering? Mis schien vindt ze wel dat hy op het aanbod in had moeten gaan, omdat dan de bezwaren tegen hun verloving opgeheven waren ge weest. Zou ze denken, dat hij niet voldoende van haar houdt, nu hy dit niet voor haar over blykt te hebben? Terwijl ze dan bovendien niet meer telkens afscheid behoefde te ne men! Zou hy haar diep teleurgesteld heb ben? Zoodat ze iu aan zyn liefde twijfelt? Hij begint er heusch over te denken tóch nog naar aan meneer Du Glaive te vragen hem die walbaan te 1 u'ën. Stei je voor, dr.t z "n hospita hem straks e.:„3 tnAste met de langverwachte brief! De goeierd heeft beloofd er dadelyk zelf mee naar de maatschappen te zullen komen. Maar dat zal wel weer niet gebeuren. Op welke manier zou hij tenslotte iets te weten ko men? Daar is hij inderdaad zeer benieuwd naar. Een uur later zit hy op de onderbrug van een stil, kaal en leeg schip, ontdaan van alle comfort, over het Y te staren, waar een paar thuisvarende Volendammers aan komen puf fen uit het Noordzeekanaal. Ze hebben de netten aan de mast geheschen om te drogen en willen, na een week visschen op de Noord zee, vanavond, vóór den Zondag, thuis zyn. Aan het roer staat een wjdbroek, den eene hand op de helmstok, de andere in de zak. Tom bepaalt er even zyn aandacht by: Al die lui varen tegenwoordig een Krom houtmotor. Zal hun toch een aardige duit van hun besomming kosten! denkt hy: maar ze moeten natuurlijk meedoen, 'an ders kunnen ze niet concurreeren. Stil zit hij een poos op het haast dood- schijnende schip. Hetzelfde schip, dat geen twee weken geleden trilde van leven in zijn voortgang door de wijde zeeën. Het is bijna niet te begrijpen, dat het hier aan boord overmorgen zal wemelen van zwoegende en ploeterende menschen, die de groote ruimen vol zullen stuwen met lading. Hijsch na hijsch zal verdwijnen in de gapende luikhoofden. En over een goede week zal de trilling weer door de spanten en dekken gaan, zal de groote romp in den wenschten koers gedwongen worden door het kleine roer. Zou Tom moe ten varen met dit schip? 't Is wel weer zoo wat zijn beurt, je bent niet lang meer binnen tegenwoordig. Misschien mag bij wel mee als tweede. Er is iets meer promotie den laat- sten tijd. 't Zou wel fyn zijn, een reis naar Australië! Maar dan is iedere andere moge lijkheid ook definitief afgesneden. Doet hij daar tenslotte toch wel verstandig aan? En zoo begint het gepieker weer opnieuw! In de salon rinkelt de telefoon, die het schip, zoolang het aan de kade gemeerd ligt, verbindt met de kantoren. Zeker de adjunct inspecteur, die hier woont aan de maat schappij, en die het een of ander wil weten. Maar het blijkt de portier te zijn. Hij vraagt: Bent u meneer van Tuilen? Ja portier, antwoord Tom. O meneer, d'r is hier een dame voor u, kan nu misschien effies komm' Dan breng ik d'r wel naar het zaaltje. Goed, ik kom direct, zegt Tom ver heugd en legt de telefoon op de haak. Eindelyk zal de brief er dan toch zyn! Want het is natuurlyk zijn hospita. Haastig loopt hy van boord, na den wachtsman, die hij in de buurt van de kombuis aantreft, ver teld te hebben dat hy zóó terugkomt. Wild klopt zijn hart, als hy het recreatie zaaltje voor stuurlui en machinisten die de wacht hebben, nadert. Wat zal Eva hem schrijven? Nog een paar minuten, dan zal hij het weten en is de tijd van wachten ten minste eindelyk voorbij! Wat heeft ze hem lang in spanning laten zitten! Maar hemel, als hij nu toch eens moet lezen, dat het tus schen hen uit is...! Hij duwt de deur open „n loopt naar bin nen. Daar, in een fauteuil, in al haar lief talligheid zit Eva! Eva, lieveling! roept Tom verrukt en meteen is e in zijn armen. Gelukkig, dat het zaaltje verder leeg is! In een fractie van een seconde valt alle druk en twijfel van hem af en voelt hy zich in-gelukkig! Na een kwartier neemt hy haar mee naar het verlaten schip, waar hem tot tien uur bezoek is toegestaan. Maar de leegte en verlatenheid zyn er niet meer: op geen enkel schip heeft hij het nooit ooit zoo naar zijn zin gehad. Haar charme verjaagt elke gedachte aan eenzaamheid. Hij moet haar alles laten zien en ze genitet van het nieuwe en ongekende. Voor haar is er poëzie en avontuur in dingen, die voor hem doodge woon zijn geworden. Daarna zitten ze samen in de kale salon en zij schenkt thee, die lauw en slap is. Maar dat kan hun niets schelen. En veriel me nou eindelijk eens hoe je hier komt kindje? vraagt Tom. Eva zegt hem, dat ze gewoon weggeloopen is, omdat ze het niet meer uit kon houden, omdat ze naar hem toe moést! Tante was boodschappen gaan doen vanmorgen en van die gelegenheid heeft ze gebruik gemaakt, om te vluchten. Ze heeft een briefje achterge laten met de mededeeling, dat ze morgen terugkomt en dat tante zich nergens onge rust over hoeft te maken. In Amsterdam is ze naar Tom's kamers getramd. Ze was van plan in een hotel te gaan logeeren vannacht, maar de hospita wilde er niet van hooren en ze heeft moeten beloven straks bij haar terug te komen. Tom krijgt het heele verhaal van het be zoek der freule, met den brief van haar neef en hoe meneer Du Glaive voor hem gepleit heeft. En Tommie, besluit Eva wat ver legen: de voornaamste reden van myn komst is, dat ik je zélf zeggen wil, dat ik... dat ik je nu nog meer ...liefheb, omdat ik je besluit om die betrekking te weigeren prach tig vind! Tot tien uur zitten ze ongestoord van eikaars gezelschap te genieten. Maar einde lijk komt het oogenblik, dat Eva van boord moet en terug naar de stad. Dan voelen ze beiden, hoeveel moeilykheden hun hoogste geluk nog in den weg staan. Eva's gang naar huis, morgen, zal geen prettige onder neming voor haar zijn. Maar in haar hart is ze er zeker van, dat ze goed gedaan heeft met zelf naar Tom toe te komen, al zal de Heelsumsche kilek er schande van spreken. En dat sterkt haar, evenals het vaste besluit, te blyven vechten voor hun liefde. Als Tom haar naar het havenbootje ge bracht heeft en dit wegvaart, ziet hij haar staan bij het heklicht. Ze wuift hem toe ten afscheid en haar slanke gestalte vervaagt spoedig in de late avondschemering, boven het witte, schuimende zog. Er gaat een steek door zyn hart. Wanneer zal hij haar terugzien en haar weer in zyn armen mogen nemen? Tom monstert Vrijdags inderdaad als tweede stuurman voor de reis naar Australië. Maandags daarop vertrekt het schip al naar Hamburg. Om zeven uur 's avonds zyn ze buiten. Dan gaat de IJmuider loods van boord met zijn welgemeend: Goede reis kapitein, goede reis heeren en behouden thuiskomst! Volle kracht zegt de gezagvoerder even later en Tom haalt de handel van de telegraaf over. Volle kracht vooruit! geeft de machi nist van de wacht terug. Het schip richt zich langzaam naar het Noorden. De zon neigt naar het Westen, de zee is kalm en vrerlig. Zy houdt haar duistere geheimen verborgen onder haar eindeloos bewogen oppervlak Zoo gaat Tom, de stuurman van de wacht, de groote reis dan weer beginnen, naar eigen vrye keuze. Vele stormen zal hij nog heb ben te tarten, op zee en aan wal. Maar hn' is er klaar voor. Evenals de telegraaf van het schip, heeft ook hy die van zijn eigen leven gezet op volle kracht vooruit' EINDE

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 7