Wij lazen voor ©yiFwirS' MANNEN Tweede boodschap van Roosevelt verwacht Australië moet zich zelf verdedigen Radioprogramma vaart uit ,»v V EDGAR RICE BURROUGHS Uit de Pers van heden „Een Viking vaart uit" SJT DOOR 19. Vanaf een dikke tak keek Tarzan op de dansende wilden neer. Opeens zagen zijn ogen iets, dat voor de voeten van het opper hoofd lag, de grote emerald van de Zoeli, die Spike en Troll bfj hun vlucht van de Ban- tango's hadden achtergelaten. Tazan was er natuurlijk niet van op de hoogte hoe dit juweel by' de wilden terecht was gekomen, doch het stond nu voor hem vast, dat de beide bandieten, die het juweel oorspronkelijk had den gestolen, ln gevangenschap waren. Het was logisch, dat hij hen in verband bracht met de ontvoering van Gonfala. Waren zij nu in dit dorp? De aapman betwijfelde het. Hij zag geen enkele aanwijzing, waaruit was op te ma ken, dat de Bantango's iemand gevangen hielden. Maar hij moest zekerheid hebben. En dus wachtte hij geduldig. Eindelijk waren de dansers vermoeid en de een na den ander verdwenen zij in de hutten. Tarzan sprong „BEDRIJFSVERGUNNING" VOOR 11ET CHRISTENDOM. De Maasbode (r.k.) schreef dezer dagen: „De neutrale of liberale directie van neu trale bladen engageert Christelijke gelegen heidsmedewerkers, niet om het Evangelie te doen verkondigen, maar om don invloed van de Christelijke pers te. breken. Het is bijna dezelfde tactiek als die ten aanzien van de zoogenaamde theologische faculteiten werd toegepast. Wie het Evangelie wil prediken, dient het te doen op een plaats, waar het Evangelie ge ëerbiedigd wordt. Wat baat een Evangelie prediking, die heden door 'n gereformeerden morgen een ethischen, overmorgen door een modernen medewerker geschiedt? Wat heeft men aan de stichtelijke stukjes op de cene plaats en de orthodoxie-ondermijnende bij dragen op de andere bladzijden? Het ergste is echter, dat de quasi-voordeclen van diê Evangelie-prediking op het terrein het grij pen naar de neutrale lectuur leeren en de eigen principieele pers ondermijnen. Dege nen, die het doen, moeten denken aan de offers, diê journalisten brengen en gebracht hebben voor de instandhouding van de principieele pers." De Avondpost (chr. lib.) geeft op deze uit lating van het r. katholieke dagblad o.m. den volgenden commentaar: „Wij zijn langzamerhand aan veel gewoon geraakt, maar hebben toch wel even ver- Ons nieuwe feuilleton van Ethcl M. Dell Ethel Delldat is een naam met een goeden klank in de ooren van onze lezers. Ethel Dell, de schrijfster van zooveel succesvolle feuilletons, van zoo veel verhalen die met spanning gevolgd zjjn en die men nog niet vergeten heeft. Het is ons een genoegen onze lezers wederom een verhaal van deze popu laire Amerikaansche schrijfster te kun nen voorleggen en wel „Een Viking vaart uit". Het is een zeer romantisch verhaal, waarvan jong en oud zullen smullen. Het is de geschiedenis van een modern jong meisje, met al haar goede en minder goede eigenschappen. Een ver haal, waarin de menschelijke hartstoch ten hoog oplaaien en dat boeit in ieder onderdeel. Wij wenschen onze lezers genocgiykc uren met deze nieuwe Ethel Dell. slagen gezeten over zulk een beschouwing in dezen tijd. De krasse beschuldiging, dat neutrale en liberale bladen godsdienstige artikelen la ten schrijven, „om den invloed van de christelijke pers te breken' is en nog wel in het leidende blad der roomscli-ka- tholieken zoo grievend, zoo platvloersch, dat we er eenvoudig geen woorden voor kunnen vinden. Maar tegelijkertijd is die beschuldiging als een fel zoeklicht op den aard van deze bestrijding. „Predikt het Evangelie aan alle creaturen,1' zei Chris tus. „Welncen", zegt De Maasbode, „predikt het Evangelie aan de abon- né's van de orthodox-christelijke bladen. Want als ge het predikt aan de abonné's van de neutrale en de liberale pers, waar het niet geëerbie digd wordt, dan houdt ge hen af van de ónze!" Dit is een soort privé- Christendorn; een Christendom „in het nette"; een Christendom voor de abonné's, voor de overtuigden; een Christendom als bedrijfs-affaire. Jezus deed anders, Die zocht bij voorkeur de zondaars op; niet de Schriftgeleerden (nochde farizeeërs) maar hen die niet handelden krachtens zijn geboden. Als liberaal en neutraal dus zonde is, als die pers niet het Christendom brengt, heeft de Christen prediker dan niet tot plicht, al lereerst bet Evangelie daar te verkondigen? Maar De Maasbode zegt tegen de ortho doxe geestelijken: laat die zondaren in Jen steek en richt u tot de bekeerden, tot de abonné's van de orthodox-christelijke pers. Merkwaardige practijk voor de verkondi gers van een nieuwe gemeenschap! Wij laten ons misschien in dit alles bitter uit. Inderdaad, wij gevoelen bitterheid, diepe bitterheid over zulk een standpunt in een tijd, waarin de wereld, bloedend uit duizend wonden, hijgt naar redding en verlossing, maar de roomsche krant zegt. dat het Chris tendom door orthodoxen niet gepredikt mag worden in liberale en neutrale bladen, doch in de nette reehtsehe pers, waar het „ge ëerbiedigd" wordt. Maar met waarachtigen eerbied voor het Christendom is dat standpunt in flagranten strijd. kien ziet opnieuw, welke een afstand er bestaat tusscben laat ons zeggen de „ge vestigde" christenen, zich knus en veilig voelend achter de muren en in de loketten -van hun kerkelijke dogma's en formules, en anderen, die meenen dat het Evangelie de wereld in moet en in de eerste plaats ge predikt moet worden daar, waar het niet is en waar het niet wordt geëerbiedigd. Maar de gevéstigden, die de prediking willen ordenen, mischien wel aan een be- drijfsvergunning binden, die maken, aldus de Avondpost, het Evangelie tot een privo- aangelegenheid, voor eigen gebruik, tot een leer voor de eigen abonné's." I)E TELEGRAAF EN NEUTRALITEIT. Het Volk (s.d.a.p.) schrijft: Het laatste nummer van het orgaan van „Eenheid door Democratie" bevat een me dedeling, die een eigenaardig licht werpt op de diepere betekenis van de „neutrali teit" van „De Telegraaf" en van het bijwa- gentje „CourantNieuws van. den Dag". „Eenheid door Democratie" had namelijk een advertentie aangeboden, waarin de le zers werden opgewekt te stemmen „tegen dictatuur"; de bekende advertentie, die, met een juist beroep op het zevende cou plet van het Wilhelmus, uiting gaf aan de opvattingen, die de actie van E. d. D. leiden. Welnu, de directie van „Telegraaf" en bijwagentje heeft geweigerd deze adver tentie op te nemen! De schriftelijke moti vering luidde, dat zij ook een advertentie had geweigerd, waarin werd opgewekt te stemmen „tegen democratie". De monde linge motivering had volgens de medede ling van het E. d. D.-orgaan ietwat anders geluid. Terecht merkt het orgaan op, dat deze advertentie, die in vele andere bladen, ook in de onze, wel is opgenomen, in geen en kel opzicht in strijd kwam met de „nor men van maatschappelijke oirbanrheid en politiek falsoen". Niemand kon er zich aan stoten, met uitzondering natuurlijk van hen, die... openlijk of bedektelijk met de dictatuur svmpathiseeren. Daér gaat het nu juist om. Het orgaan van E. d. D. schrijft de verwachting te lieb- bon gehad, „dat de directie van een be langrijk dagbladconcern enig begrip zal tonen voor do betekenis van de grote waar den, op welke ons staatkundig en nationaal bestaan berust". Die verwachting is door de feiten teleurgesteld. SPELEND AAN DEN DOOD ONTSNAPT. Pakhuis stort in. Woensdagavond is te Scmarang een oud pakhuis ingestort, waarin zes families woon den. Een Chineesche vrouw is door de neer vallende steenmassa's onmiddellijk gedood en een Inheemsche vrouw ernstig gewond. Vier kinderen werden, aldus de N.R.Crt., licht gewond. Twee spelende kinderen zijn als door een wonder aan den dood ontsnapt. In diplomatieke kringen verwacht men, dat Roosevelt een nieuwe boodschap met vra gen tot vrede tot Ilitler zal richten, wan neer deze in zijn rede in den rijksdag mor gen de deur open laat. Indien Hitier tegenvoorstellen doet en niet het denkbeeld van een economische wereldconferentie en ontwapenings-cotife- rentie zonder meer verwerpt acht .men het in welingelichte kringen waarschijnlijk, dat de president een concrete vorm zal zoeken voor deze voorstellen. Zij, die deze meening aanhangen, verklaren, dat Roosexelt gedu rende de crisis van München ook zijn eerste vredesboodschap tot Hitier door een tweede heeft doen volgen. In officieele regeeringskringen acht men de rede. welke Hitier heden in den rijksdag zal uitspreken geen officieel antwoord op de voorstellen van Roosevelt, aangezien de ze rede meer gericht is tot het Duitschc Staten. Men zal evenwel niet verwonderd staten. Men zal evenwel niet verwonderd zijn, wanneer Duitscbland naderhand ken nis zal geven van de ontvangst van de bood schap van Roosevelt door het overhandigen van een copie van de rede van Hitier aan bet Witte Huis. zachtjes naar beneden. Ata een schaduw sloop hjj van hut tot hut, zjjn gevoelige reukzenuwen moesten hem wijzen waar de gevangenen wa ren Het geringste geluid zou oorzaak kunnen zjjn, dat de hond wakker werd en door zjjn geblaf een heel leger wilden op de been zou brengen. ZATERDAG 29 APRIL 1939. Hilversum I, 1875 en 415,5 m. KRO-lJitzending. g 00- 9.15 Gramofoonmuziek. (Ca. 8.15 eBr.) 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten en solist (1.00120 Gramofoonmuziek, ca. 1.15 Berichten). 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Kinderuurtje. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 KRO-orkest. 5.15 Filmpraatje. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45—6.15 KRO-Nachtegaaltjes. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Berichten, gramofoonmuziek 7.00 Berichten. 7.15 Theologische causerie. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. §1.5 Meditatie met muzikale omlijsting. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.45 Gevarieerd concert. 10.30 Berichten ANP. 10.40 „Het onvergankelijke rijk", causerie m. muzikale omlijsting. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.45 Gevarieerd concert. 10,30 Berichten ANP. 11.1012.00 Gramofoonmuziek. De nieuwe ministerpresident van Austra lië, Menzies, heeft in een radioredevoering de defensiepolitiek der regeeriug uiteenge zet. Hij zeide, dat terwijl het gemeenbest moet staan of vallen met de andere landen in het Ëritsche rijk, met wie het overleg en de samenwerking zoo nauw mogelijk moeten zijn, de defensiepolitiek in de eerste plaats tot grondslag moet hebben de risico's en verantwoordelijkheden in den Stillen Oceaan, welke door Australië en Nieuw Zeeland gedragen worden Dit indachtig, vervolgde Menzies, zie ik uit naar den dag, dat er volkomen harmo nie zal heerschen tusschen de mogendheden van den Stillen Oceaan. Dit beteekent een verhoogd contact met de Vcrccnigde Staten China, Japan en Nederlandsch Indië. Ik kan de verdediging van Australië niet van de Britsche vloot alleen laten afhangen. De na tionale verdediging is de taak van elkeen. Menzies voegde hieraan nog toe, dat Australische troepen echter niet genood zaakt zullen worden in het buitenland te strijden. feuilleton. Ethel M Del HOOFDSTUK I. Oude Columbus zat op den rand van zijn veerboot en koesterde zich in de zon. Een blau we trui bedekte de welving van zijn rug en een warrige baard hield zijn borst warm. Zijn gezicht was donkerrood en gegroefd als de stam van een denneboom. Zijn oogen, tus schen hun gerimpelde leden, waren niet meer dan een rossige lichtglans. Ze waren erg wa terig, die oogen, en het leek of ze zich voortdurend inspanden om door een mist heen te zien. Zijn mond was diep ingevallen over sinds jaar en dag tandelooze kaken. Hij droeg een pet; altijd, binnenshuis en buitens huis en zelfs in bed. En het lag dus voor de hand aan te nemen, dat zijn schedel minder vruchtbaar was inzake haargroei dan zijn kin. Van achteren raakte een oude das, die eenmaal geel was geweest, de pet en daai was dus van mogelijke tekortkomingen niets te zien. En van voren drong een enkele lok grijs haar brutaal onder de pet vandaan, als om iedere verdenking van kaalheid te logen straffen, hoewel men zijn kleindochter, Be- linda, Quale, had hooren zeggen, dat pet en haarlok „een laken een pak" waren aa Belinda, hoewel jong en heel aantrekkelijk in de oogen van vele inwoners van het 1 visschersplaatsje Beam, had in he geen reden, zieh vriendelijk gestemd te voelen ten opzichte van haar ouden voorzaat Hj had haar, de ongewenschte nakomeling van zijn gestorven dochter, in zjjn huis met meer dan geduld, tot het oogenblik, dat ze voor zichzelf had kunnen zorgen. Geen van tweeën hadden ze eenige genegenheid voor elkaar gevoeld en als de oude man in de gelagkamer van „De Zwarte Zwaan" verscheen, om zijn pot bier... of zoo... te drinken, liet hij nooit na, als zijn stellige overtuiging te verkondi gen, dat Belinda den slechten weg op zou gaan, krek als d'r moeder. Hij was nooit over haar moeders schande heengekomen. Hij had van haar gehouden en haar misstap en als gevolg daarvan haar dood, hadden ouden Columbus veranderd van, een goedhartigen ouden zeebonk in een over tuigd misantroop. Met tegenzin had hij voor het kind gezorgd, zonder de minste belang stelling voor haar te voelen. Nog altijd was het raadsel niet opgelost, wie haar vader was. Gelukkig voor hem leek ze uiterlijk op de Quales en de vinger der verdenking wees zóó onpartijdig in zóóveel richtingen, dat, zooals Belinda het uitdrukte, het maar het best was er geen woord meer aan vuil te maken. Zij had in ieder geval wel wat beters te doen. Ze had veel weg van ouden Columbus en zooals men haar ook had hooren zeggen wie hiér te slim af wou vezen, moest vroeg opstaan. Ze was inderdaad verbazend „uitgeslapen" en dat was de reden van haar onbetwistbaar succes als buffetjuffrouw in „De Zwarte Zwaan". Het heele établissement wond ze om haar vinger, van Joe Muster, den onmogelijk dikken waard en Sophie, zijn ziekelijke vrouw af tot „dien kwajongen" Micky Stark, die niet heelemaal goed wjjs was en alleen maar geschikt om schoenen te poetsen en boodschappen te doen voor vjjf shillings per week, hoewel hjj eenige jaren ouder was dan Belinda zelf. Ze had een zacht plekje in haar hart voor Micky, niettegenstaande ze hem met gestrengheid behandelde en niemand mocht hem voor den gek houden, als zij er bij was. Onnoodig te zeggen, dat Micky Belinda aanbad. Veel tijd had die niet voor hem. Haar leven was even bezet als dat van een mondaine gastvrouw. Hoewel ze in de „Zwarte Zwaan" woonde, hield ze ook het huisje van ouden Columbus in een staat van betrekkelijke zin delijkheid. Gewoonte of plichtsgevoel weer hielden er haar van den ouden bewoner heele maal aan zijn lot over te laten. Misschien was het ook eigendomsinstinct, dat haar dreef, want zoo zei ze ze kon het niet uitstaan, dat het daar in huis een smeerboel werd. Nu was het er in ieder geval niet sme riger da:1 in een behoorlijk onderhouden varkensstal. Ze kreeg geen geld voor haar werk en zeker ook geen goed woord. Alleen als de eigenaar afwezig was, kon ze zich in het huisje wagen, want hij vloekte haar uit, omdat ze haar neus in zijn boeltje stak, als hij haar ooit aantrof. Haar betrekking in „De Zwarte Zwaan" was hem een doorn in het oog, hoewel hjj haar ook in zijn huis niet gebruiken kon. Maak maar, dat je weer in je godver geten keuken komt! gromde hjj, als hij haar ooit zag en Belinda verdween dan met een brutalen lach en een achterwaartschen ruk van haar hoofd. Ze wist, wat ze waard was en wat de oude man te zeggen had, maakte geen schijn van verschil. Er was niét zooveel vraag meer naar de veerboot als vroeger. Een halve mijl verder de rivier op, had men eenigen tijd geleden een brug gebouwd, waarover oude Columbus niet in geciviliseerde taal vermocht te spreken en sindsdien werd de gebarsten bel aan de over zij maar een enkele maal meer geluid, om de veerboot op te roepen voor het overzetten van een passagier. Misschien was het eigen lijk wel goed, want zijn armen begonnen stijf te worden en hadden niet meer de kracht van vroeger. Hjj zou een knecht moeten nemen, als hij even vaak had moeten overzetten als vanouds en dat zou een hard gelag geweest zjjn, want hjj geloofde niet, dat iemand de stroomingen en grillen van de rivier en het getjj kende als hjj, Natuurljjk, er waren an deren, die ook de gevaarvolle overtocht maakten en tot nu toe niet verongelukt wa ren Reuben Stark b.v., de oom van Be- linda's „protégé", die in een eigenaardig klein huisje woonde, wat verder op de kade. Hij had dat gekocht, toen hjj zijn baantje van kapitein op een kleine vrachtboot, die de kustplaatsen aandeed en „The Honeyball" heette, eraan gegeven had. Het was altijd kapitein Stark's vaste voornemen geweest een boerderij te koopen, zoodra hij de zee vaarwel zou zeggen. Maar toen dit tijdstip inderdaad was aangebroken, wilden zijn droo- men hem niet verder voeren dan tot het witte huisje aan de kust. Hjj gaf het resoluut den naam „Honeyball Farm" en hield wat kuikens in een hok met een ren van jjzer- gaas, om de illusie op te houden. Honeyball Farm bezat zoo goed als geen tuin. Het grensde aan den weg, niet ver van „De Zwarte Zwaan", maar alle ramen zagen uit op zee. Het was indertijd gebruikt als kustwachtstation, hoewel het lang daarvoor gebouwd was en het bezat een halfrond gla zen observatorium, dat de glorie was van Reu ben Stark's bestaan. Vandaar uit kan hij alles zien wat wat er in de omgeving voorviel, zoo wel te zee als te land en een groot deel van Jj11 tijd bracht hij door in deze uitkijkpost. Hij was ook de gelukkige bezitter van een boot met een buitenboordmotor, waarvoor oude Columbus een diepe minachting had en in dit dappere kleine vaartuigje pufte hij of Peter Prawle, zjjn gewezen stuurman, die nu samen met zjjn vrouw de huishouding voor hem deed dikwjjls de rivier over om be leefdheden te wisselen met beter gesitueerde vrienden aan de overzij. Want natuurljjk vond kapitein Stark zich een beetje te goed voor de visschersbevol- kmg uit de omgeving. Hjj had er niet op tegen met hen om te gaan, maar nam dan toch altijd een zekere reserve in acht en lie ver verkeerde hij met de zeelui, wier schepen de kleine haven even voorbij den riviermond aandeden. Verscheidene daarvan waren oude Hilversum II, 301.5 m. VARA-Uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.30—8.00 vrRO. 8.00 Gramofoonmuziek, toespraak. 8.15 Berichten. 8.17 Orgelspel. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouwen. 11.20 VARA-orkest. 12.00 Gramofoonmuziek. (12.15 Berichten). 12.30 Residentie-orkest. 1.15 Gramofoonmuziek. I.30 Residentie-orkest en solist. 2.00 Esperanto—uitzending, 2.15 Utrechtsch Stedelijk orkest, koor „Kunst en Strijd" en solisten (opn.). 3.00 Interview. 3.30 VARA-Kinderkoor „De Krekeltjes" en gramofoonmuziek. 4.00 Esmeralda, 4.30 Radiotooneel. 5.30 Orgelspel. 6.10 1 Mei-rede. 6.28 Berichten. 6.30 Uit de roode jeugdbeweging. 7.00 VARA-Kalender. 7.10 Politiek radiojournaal. 7.30 Cursus: „Nederlanders in Amerika". 8.00 Herhalnig SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.20 VARA-orkest en soliste. 9.00 1 Mei-rede. 9.15 „En nuOké". 10.30 Berichten ANP. 10.40 Community-Singing (opn.). II.0012.00 Declamatie, toespraak en gra mofoonmuziek. kameraden en gelijken en hij was in zijn ele ment met hen. Toch, zelfs in dit gezelschap, was hij een norsch en eigenzinnig man, die over alles zijn eigen meening had en hardnek kig op zijn stuk bleef staan, als men het niet met hem eens was. In zijn eigen huis duldde hjj niet de minste tegenspraak Hij lieerschte er zooals indertijd op zjjn vrachtboot, als een onvermurmbaar dictator. Peter Prawle was het medium, waardoor hjj zjjn korte bevelen en klachten overbracht aan Emily, Peter's vrouw, die het huishouden voerde. Emily was een schaduw achtig wezen, dat steeds door het huis be woog, terwijl haar dwalende oogen een ge spannen uitdrukking hadden, alsof ze voort durend om straathoeken gluurden. Er was beslist iets griezeligs, hts spookachtigs aan Emily. Ze verzette een onmogeljjke hoeveel heid werk. Ze kookte, waschte, ruimde op, herstelde de kleeren van de beide mannen en van Micky zonder ooit tot rust te komen. Peter deed de boodschappen en zorgde voor de kippen en voor de boot. En de „schipper" deed al het andere, zoo als hij het zelf gezegd zou hebben. Hjj alleen wist, waaruit al dit andere bestond De huis houding verd volgens een régime van uiterste zuinigheid gevoerd. Officieel werden er maar twee maaltijden per dag gebruikt, één om acht uur 's morgens en één om zeven uur s avonds en Emily Prawle zag er zeker niet uit, of ze aan een van de twee deelnam. Met haar echtgenoot was het een beetje anders gesteld. Die nam wel eens „een hap van het een of ander" tusschentjjds: maar de schip- strikt aan den door hem zelf innestelden regel, voorzoover het de meer substan tieele voedingsmiddelen trof in ieder Wat h'J in -De Zwarte Zwaan" of in „De Kroon en Scepter", een meer preten tieuze gelegenheid aan de overzjj van de hem^lf ^6' dat ging nie™nd aan daii (Wordt vcnoiqd.)

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 7