MUSSOLINI HITLER kan geen oorlog gebruiken DEWERELD W De moeilijkste jaren van Postvlucbten op Indij Geslaagde Prinsessedag De macht des ministers over de groentenexporteurs Tot nader order onder dienst ss dnif'kSrSs,,r" s Een tijd van nood en strijd Politieruiter te water De buit in Tsjecho Slowakije „Mijn Duitsche jongens, op jullie bouw ik!" Toen een brave geestelijke hem nog kon toevoegen: „matig je, matig je" Is Mussolini thans iemand, wiens minste beweging kolommen vol doet schrijven en wiens woorden wor den nageplozen, gewikt en gewogen, van zijn jeugdjaren weet men ei genlijk niet veel. Dezer dagen is met zijn toestemming een boek erschenen, waarin is opgenomen een briefwisseling tussehen den jeugdigen Benito en eenige vrien den. Zin voor zin uit dit boek is waarschijnlijk wel driemaal beke ken voor ze aan openbaarheid werd prijsgegeven, en men moet dus na tuurlijk de inhoud van het boek met een dikke korrel zout nemen. Kr staan echter zeer merkwaardige feiten in, te merkwaardig om er niet een korte beschouwing over op te nemen. De brieven werpen vooral licht op een tijd uit Mussolini's leven, die er een was van bitteren strijd en nood, de tijd na het ver laten van de normaalschool te Forlim- popoli in 1901 tot de „interventie" in 1915, aldus de Msb. Deze periode is zoowel materieel als gees telijk de donkerste tijd geweest in het leven van den toekomstigen dictator. Hij was m ieder opzicht een volmaakt individualist, die bewust zijn eigen weg ging. Reeds op school onderscheidde hij zich daardoor van zijn medeleerlingen, die echter allen bijna instinctief zijn autoriteit erkenden en zich daaraan onderwierpen. Bedeschi schrijft zelfs, dat de „atmosfeer" in het internaat geheel van de stemming van Mussolini af hing. Was hij goedgemutst, dan waren al len opgeruimd en vroolijk. Trok hij zich te rug, of was hij slecht gestemd of mismoe dig, dan leek ook in de school alles donker en treurig. En als individualist haatte hij alle partijen. Tot zijn twintigste, jaar is hij nóch democraat, nóch republikein, nóch so cialist geweest. En ook later, als redacteur van socialistische bladen, was hij een bui tenissig partijlid, die veelmeer overhelde naar het nationalisme, dan naar het inter nationalisme. In één der brieven aan Be deschi klaagt hij dan ook. „Ik heb het ie al honderd maal gezegd: nooit ben ik meester over rniin eigen wil, altijd wordt mijn onafhankelijkheid verkracht, zoo niet door cle individuen, dan door de groepen". Een groote gevoeligheid. Bij al zijn autoriteit en gesloten- beid tegenover de anderen, toonde hij toch vaak een groote gevoelig heid en zelfs dikwijls een zekere sentimentaliteit. Toen de rector van de school, Valfredo Carducci, broer van den beroemden dichter, een maal na een opstel, waarin de jon ge Benito zich politiek een beetje te buiten was gegaan, waarschuwend zei: „Mussolini, Mussolini! .Te hebt veel geest en je zult nog veel be reiken in. je leven; niemand zal het zoover brengen als jij, -met de ga ven, die God je gegeven heeft; maar matig je! Luister naar de woorden van een man, die het goed met je meent: matig je!" Toen sloeg de jongen, die zelfs als kind, wanneer hij door zijn vader gekastijd werd, nooit gehuild had, de handen voor het gezicht en brak in tranen uit... Benito had veel zin voor natuur en sport. Ofschoon hij onvermoeibaar las, schreef, beschouwde, overlegde, nadacht en filoso feerde, had hij een diepe verachting voor de lichamelijk onbeholpen filosofen, de bloedarme dichters en bebrilde literaten. „Mens sana in corpore sano" was zijn leus en hij hardde en oefende zijn lichaam en staalde zijn spieren met ijzeren regelmaat en energie. Zijn vrienden betuigen, dat nie mand hem ooit met een sigaar of sigaret heeft gezien. Wijn dronk hij graag, maar toen hij merkte dat dit genot hem geeste lijk verzwakte gebruikte hij geen druppel meer. En ook op geestelijk gebied oefende hij de grootste zelf-discipline. Hij sprak wei nig, maar wat hij zei, was weloverlegd en voorbereid, de zinnen kort. scherp en tref fend, geen woord te veel, geen woord te weinig. Reeds op school bleek zijn rhctorisch talent. Ontsteltenis Daarom werd hij eenmaal uitver koren. toen Giuseppe Verdi gestor ven was, bij het herdenkingsfeest in het stadtheater. de school te verte genwoordigen met een korte rede. Wie schetst echter den schrik van zijn vader, toen de leerling voor de overvolle zaal, in tegenwoordigheid van alle hooge autoriteiten van het stadje, inplaats van de verwachte lofspraak op den musicus Verdi, plotseling een vlammende politieke rede afstak over den senator Verdi (de musicus was n.1. tegelijk sena tor), en hem als een symbool stelde tegen de politieke verwordenheid van die dagen! Van zijn materieele omstandigheden na het verlaten van de school geeft de publica tie een troosteloozen indruk. Het gelukte hem langen tijd niet, een betrekking te vinden. „Wij waren 32 honden voor 4 bof ten schrijft hij grimmig aan zijn vrien den na een vergeefschen sollicitatietocht naar Ancona. En toen hij eindelijk benoemd werd lot onderwijzer aan de dorpsschool 1e Gualtieri in het Po-dal, kon hij hiervan nóch materieel leveren, nóch gaf het hom geestelijke voldoening. Uit zijn brieven blijkt hoe hij zelfs eenige malen bij zijn oude vriend om een leening moest aankloppen. In 1902 ging hij naar Zwitserland, dat toen het toevluchtsoord was voor alle onrustige politieke geesten, in de hoop, daar een be tere toekomst te vinden. Maar hier w.as de teleurstelling nog grooter. Om niet van hon ger te sterven, moest hij als daglooner werken, 11 uur per dag, tegen 32 centimes per uur. Hij schrijft aan Bedeschi, hoe hij één dag 121 maal een zwaren last steenen naar de tweede verdieping van een in aan- bouwd zijn huis sleepte en s nachts niet anders had, dan een stroozak op den grond. En toen hij van zijn arbeidgever zijn loon verlangde, wierp die hern dit voor de voeten 'met de woorden: „Daar is je loon. Maar het is gestolen." Dit is wel de grootste deemoe- diging geweest in het leven van den toe komstigen stichter van het jongste Romein- sche keizerrijk. Hij schrijft het dan ook met bit tere woorden in zijn brief aan Be deschi en voegt er aan toe: „Wat ik had willen doen op dat moment? Hein vermoorden. Wat ik deed? Niets. Het recht is altijd aan de zijde van het geld." Moe Uitgewezen uit Zwitserland, kwam hij naar Zuid-Tirol en werd medewerker aan een socialistisch blad in Trient. Maar we gen zijn irredentische artikelen werd hij gevangen genomen en daarna uitgewezen. Zoo kwam hij weer in Italië terug. Alle kracht en idealen schenen gebroken en hij vatte zelfs het plan op, naar Amerika te gaan. Den llden November 1909 schreef hij aan Bedeschi: „Ik ben het moe, in Forli te blijven, ik ben het moe in Romagna te blij ven, ik ben het moe, in Italië te blijven, ik ben het moe, in de oude wereld te blijven. Ik wil naar de nieuwe verhuizen. Misschien zal me daar het lot gunstiger zijn, dan hier." Deze brieven van Mussolini aan zijn vroegere kameraden zijn een treffend docu ment van zijn moeilijke jaren, toen hij in don strijd om het bestaan dreigde onder te gaan. En vooral om die brieven is het boekje, aldus de Msb., een uiterst interes sante lectuur, niet alleen voor Italianen. Ook de grenstroepen vieren leest. Overal in den lande is de verjaar dag urn Prinses Juliana gisteren met opgewektheid gevierd. Er werd in stad en dorp druk gevlagd en de Oranjevereenigingen hebben zicli be ijverd om de festiviteiten, welke spe ciaal voor de kinderen waren geor ganiseerd, goed te doen slagen. In Den Haag werden o.a. rolschaatsen- wedstrijdeu gehouden op tien schoolpleinen, waaraan 250U jongens en meisjes deelnamen. Het vuurwerk op liet Malieveld kon door 't slechte weer niet doorgaan, doch men hoopt het a.s. Zaterdag te kunnen ontsteken. in de hoofdstad werd de viering geopend met koraalniuziek in het Vondelpark, des middags, en s avonds hadden feestelijke Oranjenij eenkomsten plaats in Concertge bouw en Bellevue. Aan de grenzen. Ook de grenstroepen hebben den Prinses sedag niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Een bijzonder feestelijk karakter droeg de viering in Overasselt bij Nijmegen, waar door schenkingen van velen uitd en lande en niet het minst door de plaatselijke bur gerij, een echt Oranjefeest kon worden ge organiseerd. De dag begon al zeer plechtig doordat bij het ochteiidappei de plaatselijke harmonie het Wilhelmus speelde, terwijl de commandant van de troepen den oranje wimpel heesch. In den namiddag vonden sportspelen plaats. De reserveofficier van gezondheid, Martens, als voorzitter der feestcommissie, hield een openingsrede. Spr. memoreerde o.in. dat deze mobilisatie voor allen een groote opoffering beteekent, maar ook dat allen zich voelen als leden van één gezin, waarvan het Huis van Oranje aan het hoofd staat, zoodat de viering van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana gevoeld wordt als de viering van een familiefeest. Spr. eindigde in verband met de huidige moeilij ke omstandigheden met het woord van Je zus in den Hof van Olijven aan te halen: „Vader, niet mijn wil maar Uw wil ge schiede." Sportfeestcn en een cabaretvoorstelling stonden verder op het programma. Het paard schrok van 1 Mei-trom. Gisteravond omstreeks tien uur schrok op den Kloveniersburgwal ter hoogte van cle Zandstraat in Amsterdam, het paard van een politieruiter, dat voor een stoet 1 Mei- betoogers uitliep, van tromgeroffel. Het beest maakte een zijsprong en kwam in het water terecht. De agent, kwam door handreiking op het droge. Na zich verkleed te hebben, was hij in staat zijn dienst te hervatten. Meer moeite leverde de redding van het paard op, doch het gelukte de brandweer het dier binnen korten tijd met behulp van den reddingwagen op den wal te krijgen. Het beest was niet gewond en stond spoedig weer rustig in zijn stal. Statuten van het Uitvoer Con trole Bureau op Tuinbouwpro ducten ingrijpend gewijzigd. Op de dezer dagen te 'sGravenhage ge houden vergadering van 't Uitvoer Controle Bureau voor groenten, fruit en aardappe len, werden mededeelingen gedaan over de door het bestuur aangebrachte wijzigingen in de statuten. De minister van Ec. Zaken heeft nL, gebruik makende van den eigen- aardigen organisatorischen opbouw dezer vereeniging, het bestuur een aantal zeer ingrijpende wijzigingen in de statuten opgelegd. De directeur van het U.C.B., de heer P. H., W. Klamer, verstrekte, aldus het Hsb., na dere inlichtingen hiero\er. Spr. herinnerde eraan, dat het U.C.B., voortgekomen is uit den wensch tot vrijwillige controle bij vei lingen en exporteurs. De uitkomsten waren zóó gunstig, dat in den loop van jaren de regeering via de Landbouwuitvoerwet de ver plichte controle voor een groot aantal pro ducten invoerde. Deze sterk gewijzigde stand van zaken heelt thans geleid tot statuten wijzigingen. mede op eischt vand en minis ter door het bestuur tot. stand gebracht. De veilingen en exporteurs, die tot dus verre leden waren, zijn dat thans niet meer. Slechtes de veiling- en exporteursorga nisaties zijn als zoodanig lid van de eeniging, die ook een en Uitvoercontrole "ureau llke producten zal heeten. edere veiling, bij de controle wenscht te woraen schakeld, zal door het bestuur meer den erkend: ook zal geen exporteur .n een uitvoervergunning kunnen k Jg vóór hij bij het U.C.B. is ingeschreven. Wanneer een veiling ofexpoi teui langen van den export schaadt, zal h I - schrapt of geschorst kunnen wwtfen, ook zal hem een boete tot een tnaj«n»n f 10.000 kunnen worden opgelegd. Op W? lijke maatregelen staat beroep open bij een door den minister aan te wijzen Raa Beroep. Het bestuur zal voortaan sanJ'e'1 gesteld zijn uit 4 leden, aan te wijzen dooi het Centraal Bureau, 5 exporteurs en üd aan te wijzen door de drie Centrale Land bouworganisaties. Protest uit de vergadering. Uit de vergadering kwam van vele zijden protest tegen deze ingrijpende maatregelen, waarin de ledenvergadering in het geheel niet is gekend. De directeur voerde eciitei aan dat de wijzigingen geen verzinsel waren van het U.C.B.-bestuur, doch gebaseerd wa ren op eischen van den minister. Spr. ont kende niet, dat de maatregelen autoritair waren, doch de autoriteit lag in dit gc\al èklers! De eigenaardige organisatorische op bouw van het U.C.B. bracht nu eenmaal rnet zich, dat de ledenvergadering ten deze niets te beslissen had. Spr. wees er overigens op. dat do samenstelling van het bestuur een waarborg kon zijn tegen eventueele ambte narij in de toepassing der nieuwe maatre gelen. Hoewel onder protest van enkele afgevaar digden, schoot de vergadering niet anders over, dan van de gewijzigde statuten ken nis te nemen. „Buitengewone omstandigheden" duren nog voort. Ingediend zijn twee wetsontwerpen, resp. betrekking hebbend op het onder de wapenen houden van de dienstplichtigen, die voor de eerste oefening zijn opgeroepen en voor het personeel dat bij K. B. van 10 April 1939 be stemd werd voor „buitengewone oproeping uitwendige veiligheid." Deze wetsontwerpen hebben resp. ten doel, het groot verlof van de dienstplichtigen dei- eerste oefening fot nader order uit te stel len en hen, die buitengewoon zijn opgeroe pen, onder de wapenen te houden, zoolang de bestaande buitengewone omstandigheden voortduren. Komt de onlangs voorgeselde wijziging der Dienstplichtwet er door, dan zal het verblijf in werkelijken dienst van laatstgenoemd per soneel wellicht mettertijd beëindigd kunnen worden, al zouden de heerschende buiten gewone omstandigheden onveranderd voort duren. In zijn groote redp somde Hitier ook op de voorraden wapentuig, welke de Duitsche troepen in Tsjecho Slowakije aantroffen. Ze bestonden uit: 1582 vliegtuigen, 591 stuks anti-afweergeschut 2175 stuks licht kanon nen, 782 stuks bommenwerpers, 469 tanks, 43786 machinegeweren, 114.009 automatische pistolen, 1.090.090 geweren, meer dan 1 mil- liard infanterie-patronen. 3 millioen grana ten. Verder nog een groot kwantum zoek lichten, automobielen en legermachines. GROOTSCHE PLANNEN VOOR DEN 0T30UW VAN HET DUITSCHE RIJK. Berlijn stond sinds gistermorgen vroeg in het leek en van den Duit- schen nationalen feestdag. De stad was met vlaggen, guirlandes en fo to's van den Führer getooid. Aan de jeugdbijeenkomst in het Olym pisch Stadion namen ruim 140.000 jongens en meisjes deel. Hitier sprak de jeugd toe. Om ons heen leven volkeren, die de Duitsche eenheid niet wenschen, aldus de Führer. Wij en eenige andere jonge volkeren moeten ons onze levensrechten eerst moeizaam verwer ven en wellicht eens hiervoor opkomen. En in dat opzicht houw ik pas goed op jullie, vooral op mijn Duitsche jongens, opdat wanneer eens 't uur mocht komen, dat een andere wereld meent naar de Duitsche vrij heid te kunnen grijpen, uit deze jeugd een millioenvoudige kreet moge weerklinken! De andere wereld mag dreigen; zij zal mis lukken waaraan zij nog steeds mislukt is: aan de Duitsche eenheid, zoo besloot Hit- Ier. „Volk, ik gaf je je recht!" Ook Goebbels en Baldur von Schiracht voerden het woord. Goebbels verheerlijkte de Duitsche cultuur en wilde op dit punt geen critiek van de democratie aanvaar den. In dit verband merkte hij op, dat Amerika's beschaving slechts het resultaat was van wat in vorige eeuwen door de Eu- ropeesche volkeren gepresteerd is. Zich tot Hitier wendend, zeide Goebbels, dat de Rijkskanselier met trots tot de jnillioenen Duitsehers kon zeggen: „Volk, je gaf me de macht, en ik gaf je daarvoor weer ie recht", J In den Lustgarten. De 1 Mei-viering werd besloten met een demonstratie in den Lustgarten, waar Goe- ring een rede hield. „Hitiers daden zijn hard als hamerslagen op elkaar gevolgd", aldus Goering, die vervolgens den loftrom pet stak op het Duitsche bloed en de Duitsche kracht. „Nooit in de toekomst zal Duitschland zwak zijn. Geen macht ter wereld zal het Duitsche rijk vernietigen, want het is ge bouwd op de eeuwige eenheid van ziin volk!" Het productievraagstuk. Ook de Rijkskanselier voerde in den Lust garten het woord. Hij herinnerde eraan, dat ook in Duitsch land liet feest van 1 Mei eens de dag van den klassestrijd is geweest, doch het natio- naai-socialisme heeft dezen dag wederom gemaakt tot een feestdag van de gemeen schap van het geheele volk. Men beleeft thans niet alleen het begin van de lente in de natuur, doch ook in het volk. Ten aanzien van het economische vraagstuk zeide Hitier, dat een volk slechts dat kan verteren, wat het verdient, dit is geen geldvraagstuk, doch een productie vraagstuk. Hoe veel geld wordt verdiend, doet niet ter zake, doorslag gevend is hoeveel goederen worden gefabriceerd. Der halve is het noodzakelijk, dat de productie wordt opgevoerd. De ge produceerde goederen mogen niet op gestapeld worden, doch zij roepen om den verbruiker. Alle thans in Duitschland gefabriceerde goederen komen het geheele volk ten goede en hiermede is het vraagstuk opgelost, ter wijl anderen nog aan het begin staan. ,De Duitsehers zijn op elkaar aangewezen, wanneer iemand dit nog niet heeft begre pen dan kan hij het zien aan de houding van de rest der wereld, waar wederom de oude politiek van omsingeling wordt ge voerd door lieden, die deels in 1914 slechts haat kenden. Het is dezelfde internationale troep van aanstokers van oorlog, die toen reeds rondwaarde. „Minderwaardige Duitsche we zens". Spreker legde er verder den nadruk op, dat Duitschland den vrede lief heeft. Hij zeide, dat het hem niet deerde dat een in ternationale journalistenbende iederen dag weer tot oorlog ophitst. Deels kont hij deze lieden, want zij zijn Duitsch uitschot. De Vereenigde Staten, die een boycott van Duit sche waren hebben georganiseerd, zouden verstandiger gedaan hebben Duitsche wa ren in te voeren in plaats van deze minder waardige Duitsche wezens toe te laten. Duitschland kan blij zijn, dat het ze kwijt is, hoe anderen ze thans kwijt raken is hun zaak. Hierna wees Hitier op hetgeen in Duitsch land op mdustriegebied tot stand is geko men, Aanval op madame Tabouis. Bij zijn critiek op de „internationale jour nalistenbende nam Hitier, aldus het Hsb een zoo populairen toon aan, dat hij zirh zelfs vroolijk maakte over de wijze waaron de Fransche journaliste Géneviève'TaS die hij met name noemde, onthullingen Pleegt te doen over zijn geheimste planZT „nog voordat deze," alsdus Hitier, in mi in' brein zijn geboren en ook vaak zonder ze ooit geboren worden. Zij weet alles h» ze meest wijze van alle vrouwen'" hiï hoon end uit onder daverend gejoel dernxas- sa «aar in werkelijkheid weet niets"' an politieke beteekenis was dn jaren een oorlog, die dit a 1 es "«"allen 01„«schone». U'ITdüSor minder da» ooit"rtn.'E Vertrek van Aankomst t« Emoe (heenreis) Pelikaan (terugreis) Wielewaal (heenreis) Valk (terugreis) Rang. 1 Mei Basra 1 Mei Basra 1 Mei Rang. 1 Mei Singap. i Mei Athene 1 Mei Jodhp. i Mei Jodph. 1 Mel in weinig woorden in Gestolen Italianen. Het Italiaansche blad De Tevere berekent, dat door dienstplicht voor vreemdelingen in Frankrijk in geval van oorlog, ongeveer 40.000 man in Frank- rijk kunnen worden opgeroepen, waarvan bijna 120.000 Italianen, liet blad protes- teert tegen dezen „diefstal van Italianen. Seiss Inquart rijksminister. De functie van rijksstadhouder in Oostenrijk is opgg. lieven. Seyss Inquart is lot rijksminister benoemd, voorloopig zonder speciale taak. Gouwleider Konrad Henlein is benoem,} tot rijksstadhouder in den njksgouw van liet sudetenland. Ierland en de dienstplicht. Reuter ver. neemt, dat Noord-Ierland opgenomen zal worden in de bepalingen van 't wetsont, werp op de militaire oefening, dat door Chamberlain in het Lagerhuis zal worden ingediend. De dienstplicht'bepalingen zul. Ien echter niet toegepast worden voor een crisis ontstaat of een oorlog gaat dreigen. Cycloon in Noord-Afrika. Een uit de Al- gerijnsche Sahara komende cycloon, die een snelheid had van 100 k.m. per uur, is aan de Libysche kust aangekomen. Over al werden hevige zandstormen opgejaagd, waardoor het zicht bijna geheel werd ver- duisterd. Alle luclnuiensten zijn opge schort. Geen versterking der Fransch-Spaanscha grenzen. Een delegatie Fransche jour nalisten uit Perpignan heeft een bezoek gebracht aan de Spaansche provincie Gerona, volgens een door henzelf uitge zochte route. Zij hebben geconstateerd, dat de geruchten over versterkingen, wel ke hier zouden zijn gebouwd, onjuist waren. Slechts waren er nog enkele kase- matten, welke door liet Republikeinsche leger waren gebouwd. Britsch vliegtuig verongelukt. De Brit- sche vliegboot „Challenger" is verongelukt op liet oogenblik, dat het toestel van Mo zambique zou vertrekken, Een lid van de bemanning is verongelukt, de radiotelegra- fist wordt vermist. De drie overige leden van de bemanning en de drie passatrars werden gewond, doch bevinden zich niet in gevaar. Dr. Leyds 80 jaar. De bekende procureur- generaal van Transvaal ten tijde van de regeering van president Paul Kruger, dr. IV. J. Leyds, vierde gisteren zijn tachtig sten verjaardag. Ter gelegenheid hienan heeft hij uit aleld eelen der wereld tal- looze gelukvvensclien ontvangen. Antijoodsche maatregelen in Littauen. liet Lithausch handelscongres heeft een resolutie aangenomen, waarin wordt ga vraagd. dat aan Joden, werkzaam in han del en industrie, zekere beperkingen zul len worden opgelegd. Kardinaal Verdier naar Algiers. Gisteren is kardinaal Verdier, de bekende kardi naal van Mechelen, die in den wereldoor log veel van zich deed spreken naar Al giers vertrokken, waar hij het nationaal eucharistisch congres zal presideeren. De kardinaal-legaat wordt vergezeld van een aantal kerkelijke hoogwaardigheidsbeklee- ders. Op het station werd hij bij zijn ver trek begroet door den apostolischen nun tius, mgr. Valeri. Het Britsche leger groeit snel. De „Petit Parisien" verneemt uit Londen, dat, hoe wel de definitieve statistiek voor April voor het dienstnemen in het territoriale le ger eerst over enkele dagen gepubliceerd zal worden, men toch reeds kan zeggen, dat gedurende deze maand gemiddeld twee duizend personen per dag dienst heb ben genomen. Indien men rekening houdt niet cle versnelling in het tempo sedert het aankondigen van den dienstplicht, kan men het aantal recruten van de afgeloo- pen maand schatten op SO.OOO. Senegaleezen slaags met Algerijnen. Tej Casban in Algiers, hebben kinderen voet zoekers geworpen naar twee wandelende Senegaleesche soldaten. Toen deze soldaten de kinderen hiervoor wilden straffen, ver zetten de inwoners van het dorp zich. Een der soldaten werd door een messteek ge' Mond, cle ander door een revolverschot. Het werd ecu heel tumult, beide partijen haal den versterking en het resultaat van alles was tenslotte dat honderd soldaten en der tig burgers cewond waren. Duitsche consul in Tunis omgekomen. D® uunsche consul te Tunis, baron Marschall von Rieberstein, en zijn echtgenoote zijn I eci1 auto-ongeluk gedood. Mijndirecteur ontvoerd. De onderdirecteur der Guana juato Consolidated mijnen, de nienkaan Oscar Lapo, is door bandieten ontvoerd. De ontvoerders eischen een l°s' Keld van 13.000 dollar. Poolsche krantenverkoopers boycotten Duit' che kranten. Verkoopers van dagbladen tijdschriften te Warschau hebben beslo* en, u,t protest tegen chicanes op 111 mtscliland verschijnende Poolsche bla- p'1' Kee" bladen uit. Duitschland en Dant' g moer te verkoopen, zoolang de normale "iet hersteld is. Kioshoudcrs en 'i ,'le krantonverkoopers in het geheele -worden uitgenoodigd dit voorbeeld te T,Melf?,nloonstellir,9 geopend. Onder b«' p„ R van honderdduizenden, heeft resident Roosevclt de gigantische wereld" entoonstelling te New Vork geopend. Ro°' even verklaarde te hopen, dat cle barrica* Europa spoedig zouden worden ge-

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2