T""" De moord ie de loidean DE WERELD De kweekschooisreer I AAatoi Postvlucbten op Indië Daders staan vandaag terecht De „groote leugen" in de echtscheiding Het Wilhelmus klinkt op de wereldtentoonstelling Asdiplomatie aan het Comomeer Overheerscbing of samenwerking in Europa Italiaansche waarschuwing aan Polen N.S.B. neemt deel aan de A'damsche raadsverkiezingen U/ieltentien PUBLICATIE weri\i g woordèn Als onze Koningin België bezoekt De grondslagen der personeele belasting Wilde hij den keurmeester kwijt? Wielewaal (heenreis) Valk (terugreis) Vertrek van Singap. 4 Mei Athene 4 Mei Aankomst t» Band. 4 Mei ^.4'dam 4 Mei J Jodbp. 4 Mei J.Todhp. 4 Mei jAthene 4 Mei (Medan 4 Mei Zilverreiger Basra 4 Mei (heenreis) Reiger (terugreis) Gier (heenreis) Rang. 4 Mei A'darn 4 Mei Uil Band. 4 Mei (terugreis) I DEBATTEN OVER DE ONDERWIJZERSOPLEIDING. Aan het begin der Tweede Kamerverga dering werd gistermiddag het wetsontwerp aanvulling Hooger Onderwijswet (universi taire opleiding tandartsen) op verzoek van den minister van Onderwijs van de agenda gevoerd. De minister wil n.1. eerst een on derzoek instellen naar de kwestie van het doctoraat. Wijziging Lager Onderwijswet. Aan de orde is dan het wetsontwerp, wij ziging van de Lager Onderwijswet en van daarmede verband houdende bepalingen in andere wetten. In het ontwerp wordt voorgesteld den duur der onderwijzers opleiding weer op vier jaren te stellen en de financieele rechtsgelijkheid van het openbaar en bij zonder kweekschoolonderwijs tot stand te brengen. Mevr. Bakker—Nort (v.d.) is van oordeel, dat een vijfjarige kweekschool meer ge- wenseht ware. Spr. heeft voorts bezwaren, niet tegen het principe, maar tegen de uit werking van de financieele rechtsgelijkheid van Rijks- en bijzondere kweekscholen. Waarom kan nu plotseling 100.000 gulden meer worden uitgegeven dan oorspronke lijk voorgesteld voor de financieele gelijk stelling, vraagt de heer Thijsse (s.d.). W an neer er geld is, dan moeten andere dingen voorgaan. Spr. acht het ontwerp totaal onvoldoende wat de opleiding betreft. Het is een noodwetje. De 5-jarige kweekschool verdient de voorkeur. Dit laatste is de vol gende spreker, de heer van Houten (chr. dern.) met hem eens. Deze afgevaardigde kan 's ministers beleid niet bewonderen en zegt verder, dat de onderwijzers moeten worden bevrijd uit de noodlottige kastesleer, die hun gezichtskring verengt. Naar het ordeel van den anti-rev. vertegen woordiger, den heer van Dijken, zou het ont werp oorspronkelijk een bate aan het Rijk brengen van 55.000 gulden per jaar, daar de schoolgelden thans in 's rijks kas zullen vloeien. Dit bedrag wordt dus betaald door het bijzonder onderwijs. Dit is geen finan cieele rechtsgelijkheid, doch een gecamoufleerde bezuiniging! Na de wijziging echter zal het ontwerp een meerdere uitgave voor het Rijk betee- kenen van ongeveer 42.000 gulden. Spr. kan met dit ontwerp niet meegaan. De ouders zullen te zwaar belast worden. De heer Tilanus (c.h.) merkt op, dat de fout niet zit in de driejarige, maar in het lesrooster. De volgende woordvoerder, het r.k. frac tielid de heer Truijen verdedigt het ontwerp op alle punten, o.m. als motief aanvoerend, dat er talrijke klachten zijn over de jonge onderwijzers. Ook de heeren Roosjes (a.r.) en Vos (lib.) juichen ret ontwerp toe. Zij verzetten zich tegen de door de hee ren Th ijs se ri en van Sleen (beiden s.d.) en van Houten (christen-democraat) be pleitte HBS.- of Gymnasium-vooropleiding der aanstaande onderwijzers. In zijn antwoord verklaart minister Slotemaker de Bruine; dat hij de voorkeur geeft aan een voorop leiding in de kweekschool, daar het gevoel van eigen voortreffelijkheid niet het gevolg is van de kweekschoolsfeer, zooals enkele sprekers meenen. De bezwaren tegen de kosten, die de ouders der toekomstige onderwijzers te dra gen zullen hebben, noemt de minister sterk overdreven. Meer dan vijftig amendementen. Nadat een aanvang was gemaakt met de behandeling van een der meer dan vijftig amendementen, werd de vergadering ge schorst tot hedenmiddag. Melkslijter vrijgesproken. Den 35-jarigen Haagschen melkslijter A. van R. was ten laste gelegd, dat hij een keurmeester, die op de treeplank van zijn auto was gesprongen, ten einde controle uit te oefenen, door snel wedrijden en een scherpe bocht te maken, van de auto af heeft geslingerd. Ter zitting heeft de officier van Justitie vrijspraak gevraagd, aangezien niet is ko men ast te staan of verdachte geweten heeft, dat de keurmeester op de treeplank stond. De kleinzoon-hoofddader vertoont geen ziekelijke s'.'oornis. Op Zaterdag 21 Januari bracht de moord op de 82-jarige weduwe Stork wonende aan de Lindengracht te Amsterdam, de Jordaan in rep en roer. Binnen 24 uur had de politie van het bureau Marnixstraat onder leiding van commissaris W. H. Schreuder, de beide daders, een jeugdigen kleinzoon van de alleen wonende oude vrouw en diens vriend in handen. Ook drie mannen, die van den roofmoord hadden geprofiteerd, werden gevat en in het huis van bewaring opgesloten. Vandaag dient deze geruchtmakende en afschuwelijke moordzaak voor de vierde ka mer van de Amsterdamsche rechtbank, ge presideerd door Mr. J. Boon. Gruwelijke ontdekking. De moord op de oude vrouw, een bekende leenvrouw, werd Zaterdagmiddag 21 Janu ari ontdekt door een dochter van de oude vrouw. Deze belde bij haar moeder aan. Er werd echter niet opengedaan en ten einde raad belde de bezoekster bij een buurvrouw aan. Boven gekomen zag zij tot baar schrik, dat cle oude vrouw bewegcnloos op bed lag. Weldra was het haar duidelijk, dat er een afschuwelijk misdrijf was gepleegd. Een doek was om den mond van de vrouw ge knoopt, op haar hoofd lag een kussen. De voeten waren met een koord gebonden en in haar mond had de dader een prop ge wrongen, waardoor zij was gestikt. „Mr. Goseling's wetsontwerp zal de onwettige verhoudingen doen toenemen". Vele Tweede Kamerleden juichen het ontwerp echter toe De Tweede Kamer heeft verslag uit gebracht over het wetsontwerp tot nadere regeling van het echtschei dingsrecht. Dit ontwerp beoogt een einde te maken aan de z.g.n. „groote leugen" in de echtscheidingsproce dure, waarbij h.1.'overspel gefingeerd wordt en hét huwelijk op dezen grond ontbonden. Minister Goseling wil deze manoeuvre te gengaan door aan den president van de rechtbank een belangrijke taak toe te ken nen. De president zou n.1. tijdens het voor proces, waarin hij zou pogen de echtelieden met elkaar te verzoenen, een soort civiel rechtelijk onderzoek instellen naar de juist heid van de opgegeven echtscheidingsgron den. Vrij algemeen is de Kamer van meening, dat ontduiking van de wet als bovenbedoeld, moet worden voorkomen. Over de wijze waar op zulks dient te geschieden, is men het ech ter heelemaal niet eens. Middel erger dan de kwaal. Verscheidene leden achten het middel er ger dan de kwaal. Indien de echtscheidings gronden verruimd zouden worden, en ook zouden behelzen het geval, dat het huwelijk een volslagen mislukking is geworden, zou aan het stellen en erkennen van gefingeerd overspel, vrijwe' dadelijk een einde- komen, dus dan zou dit ontwerp overbodig zijn. De Heilige Schrift.... Wat betreft het voorstel om ongeneeslijke krankzinnigheid als echtscheidingsgrond te erkennen, wordt van deze zijde tevens op gemerkt, dat de ongeneeslijkheid wel zeer moeilijk vast te stellen is. Het zou ontzet tend zijn voor den echtgenoot, die krank zinnig was, doch later geneest, indien tij dens zijn geestesziekte zijn huwelijk ont bonden zou zijn. Verscheidene van deze le den wijzen er bovendien op, dat de Heilige Schrift niet veroorlooft krankzinnigheid als grond voor echtscheiding ie erkennen. Het was de politie, die spoedig ter plaat se «as, duidelijk, dat roof de drijfveer was geweest. De vrouw, die regelmatig geld aan buurtbewoners uitleende, had tamelijk veel geld in huis gehad en bovendien had zij kort geleden haar pensioen als weduwe van een gemeente-werkman ontvangen. Met het lijk van zijn grootmoeder geconfronteerd. Enkele uren na de ontdekking arresteer de de politie den 19-jarigen kleinzoon van de oude vrouw. Hij werd met het lijk gecon fronteerd, doch aanvankelijk hield hij hard nekkig vol, dat hij onschuldig was. Den volgenden ochtend gelukte het com missaris Schreuder hem tot een bekentenis te brengen. Hij had eenige weken vóór den moord geld van zijn grootmoeder gestolen. Dit bedrag van ruim f 400.was er vlug doorgejaagd. Op den Vrijdagavond voor de ontdekking was hij met zijn vriend naar de woning van zijn grootmoeder gegaan. Aanvankelijk poogde hij zijn vriend nog te dekken, doch tenslotte vertelde hij, dat ook deze een belangrijk aandeel in het misdrijf had gehad. Deze man werd eveneens gear resteerd en legde een bekentenis af. Zij hadden een bedrag van f 450.buitgemaakt, nadat zij de vrouw hadden gebonden en haar een prop in de mond hadden geduwd. Psychiatrische rapporten. De psychiaters, dr. S. P. Tamimenons Bakker en clr. Grewel, komen in hun rap port o.m. tot de conclusie, dat de kleinzoon aan eenige mate van gevoelsarmoede lijdt. Hij heeft weinig diepgaande moreele ge voelens. Er is hier ook zeker sprake van verwaarloozing en verwenning bij de op voeding. Geenszins mag worden gesproken van een ziekelijke stoornis of gebrekkige ontwikkeling der geestvermogens. De tweede verdachte, K., is gemakkelijk onder verkeerden invloed te brengen. Bij de beoordeeling van zijn misdaad behoort wèl rekening gehouden te worden met een ziekelijke stoornis, aldus het rapport. Ongetwijfeld zal op de publieke tribune groote belangstelling heerschen voor de be handeling van dit unieke drama. Vervroegde verklaring van Daladier Het Fransche standpunt niet ge wijzigd. Onverwacht heeft de Fransche mi nister-president Daladier een verkla ring afgelegd over den internationa len toestand. Uit deze verklaring blijkt dat de standvastige houding van Frankrijk niet is gewijzigd. Het standpunt-, dat ik in mijn radiorede van 29 Maart heb uiteengezet, zal ook nim mer veranderen, zeide Daladier. De gebeur tenissen in het buitenland hebben de ge wettigdheid en noodzakelijkheid van onze politiek van waakzaamheid en vastbesloten heid duidelijk bewezen. Die politiek heeft de goedkeuring van het geheele land. Niette min schijnt men in Frankrijk en in het bui tenland door onjuiste berichten en tenden tieuze commentaren de werkelijkheid der feiten te willen verdraaien en er naar te streven of de vastberadenheid der regeering en volk te doen wankelen of buiten Frank rijk onzekerheid te doen ontstaan over de duidelijkheid en juistheid der Fransche po litiek. Ik kan mij niet genoeg tegen een dergelijke verdraaiing van de waarheid kee- ren. I11 werkelijkheid is de internationale, toestand op een punt gekomen, dat boven de verscheidenheid en het complex van be langrijke vraagstukken een probleem uit steekt: overheersching of samenwerking in Europa. „Bega geen fouten uit trots." Het Italiaansche blad „Lavoro Fascista", raadt Polen aan in dit ernstige uur niet te overmoedig te zijn. Het Italiaansche volk kent vriendschapsmotieven jegens de Polen en daarom wenscht het ook, dat Polen niet uit trots fouten begaat. De voorstellen van Hitier houden niets onherstelbaars in: men acht ze in Italië gematigd en rechtvaardig. Een stijfhoofdige houding van Polen zou den internationalen toestand slechts kun nen verergeren. Ons paviljoen geopend. De Nederlandsche gezant te Washington, dr. A. Loudon, heeft gisteren het Nederland sche paviljoen op de wereldtentoonstelling te New York geopend. Drieduizend men- schen woonden de plechtigheid bij. Na de toespraak van den gezant werd het Wilhel mus gezongen. De plechtigheid werd naar Europa uitgezonden. Een uitzondering op den regel. Zooals bekend mag worden verondersteld staat de N.S.B. op het standpunt, dat zij niet mee moet doen aan de gemeenteraads verkiezingen. Thans zal evenwel voor Am sterdam een uitzondering worden gemaakt; het staat vast, dat de N.S.B. zal deelnemen aan de gemeenteraadsverkiezingen aldaar. De candidaten zijn officieel nog niet be kend. TWEEKAMP EUWE—KERES. Gaat definitief door. Naar wij vernemen heeft het Euwe-comifé een brief van Keres ontvangen, waarin de Esthlandsche grootmeester mededeelt, zich bereid te verklaren met dr. Euwe een twee kamp te spelen. Deze match zal nog dit jaar plaats vinden. Op welke wijze deze tweekamp zal wor den georganiseerd is thans nog niet zeker. Er bestaan n.1. twee plannen en Keres zal tenslotte zelf zijn keus uit de beide voor stellen kunnen doen. INTERNATIONALE ZESKAMP IN NEDERLAND. De zes deelnemers aan den internationa len zeskamp staat vast. Het zijn dr. M. Euwe, S. Landau, N. Cortlever, H. C. Fon tein en de buitenlandsche meesters Salo Flohr en Szabo. De eerste ronde vangt Zaterdagavond 6 Mei in het Carltonhotel te Amsterdam aan. SCHULTE TWEEDE TE SCHWEINFURT. Gisteren werd te Schweinfurt een interna tionale wegwedstrijd gehouden, waaraan 65 renners deelnamen. Karei Kaers (België) wist dezen wedstrijd te winnen door het parcours, ter lengde van 95 k.m. in een tijd van 2 uur 17 min. 57 sec. af te leggen, waarbij hij dus een gemiddel de snelheid van 41.5 k.m. per uur maakte. De twee Nederlanders, die deelnamen, sloegen een goed figuur. Gerrit Schuite werd tweede, terwijl Mul ler met (wee renners de achtste, negende en tiende plaats deelde. Onderhoud RibbentropCiano. Ook Göring naar Italië vertrok ken. „Asmog endheden blijven waakzaam" Gisteren is von Ribbentrop, de Duitsche minister van buitenlandsche zaken naar Italië vertrokken, waar hij, zooals reeds eerder gemeld, een onderhoud zal hebben met Ciano. Ook Göring is naar Italië afge reisd met onbekend doel echter. De diplomatieke redacteur van Stefani, zegt over het onderhoud von Ribbentrop Ciano o.a.: De ontmoeting van Ciano met von Ribbenr trop, welke volgt op de jongste besprekin gen te Berlijn, Venetie en Rome zal den beiden vertegenwoordigers van de as de ge legenheid bieden den internationalen toe stand diepgaand te bestudeeren. Deze toe stand wordt gekenmerkt door de politiek van omsingeling, welke de beide westerschc mogendheden tegen Duitschland en dus ook tegenover Italië ontwikkelen. In werkelijk heid schijnt deze politiek niet die resulta ten op te leveren, welke de promotors er van zich hadden voorgesteld, daar verschei den mogendheden haar traditioneele onzij digheid bevestigden en andere er de voor keur aan hechtten zich te onttrekken aan de verplichtingen van het blok door betrek kingen van vertrouwelijke samenwerking met Duitschland en Italië te blijven onder houden. De voorstanders der politiek van omsin geling ontkennen hun bedoelingen, doch de onstuimige perscampagne, welke haar heeft bepleit, heeft duidelijk de oogmerken, welke zij zich voor oogen stellen naar voren ge bracht. In ieder geval blijven de mogendhe den van de as waakzaam en solidair bij de verdediging van de nieuwe orde, die geba seerd is op rechtvaardigheid. STEUN KOOLZAAD EN TAXATIE VLAS OOGST 1939. Met betrekking tot den steun voor kool zaad van oogst '39 maakt de Nederlandsche Akkerbouwcentrale bekend, dat de telers thans hun met koolzaad beteelde opper vlakte dienen op te geven, indien zij ten aanzien van- het van die oppervlakte te oogsten koolzaad in de steunregeling voor oogst 1939 wenschen te worden opgenomen. Deze opgave moet geschieden op een daarvoor bestemd formulier, hetwelk moet worden aangevraagd bij de provinciale landbouwcrisisorganisaties. De formulieren moeten vóór 14 Mei a.s. bij de landbouwcri- sisorganisatie, waaronder de teler ressor teert, zijn ingeleverd. Opgaven, welke na genoemden datum worden ontvangen, zullen niet meer in be handeling worden genomen. Voorts wordt medegedeeld, dat de provin ciale landbouwcrisisorganisatics aan de haar bekende vlaslelers een formulier hebben toegezonden betreffende het aanvragen van taxatie van vlas van den oogst 1939. Telers, die zulk een formulier niet mochten heb ben ontvangen, dienen ten spoedigste een exemplaar aan te vragen bij de landbouw crisisorganisatie in hun provincie, aangezien ook deze formulieren vóór 14 Mei bij de be treffende organisatie moeten zijn ingediend. 's Gravenhage, 4 Mei 1939. (Adv.) RESTITUTIE AARDA.PPELHEFFING WEGENS NIET GEBRUIKEN VAN VERGUNNING, De Nederlandsche Groenten- en Fruit- centrale vestigt nogmaals de aandacht van houders van een tuinbouwteeltvergunning voor vroege aardappelen en/of Eigenhei mers op Bestuursbesluit No. 43, waarbij be paald werd, dat aanvragen tot g-meele of gedeeltelijke teruggave van betaalde aard- oppelheffing of tot geheele of gedeeltelijke ontheffing van een aangegane verplichting tot betaling dier aardappelheffing op grond dat de vergunning niet of slechts gedeelte lijk wordt gebruikt, uiterlijk op 13 Mei a.s. moeten zijn ingediend bij de Centrale of de landbouwcrisisorganisatie, afdeeling Tuin bouw waartoe de vergunninghouder behoort 's Gravenhage, 4 Mei 1939. (Ad-v) Massastaking in Amerika. In de biturnf* neuze steenkoolmijnen in de Appalachen (V.S.) zijn gisteravond 150.000 arbeiders in slaking gegaan, waardoor het totale aan tal stakers is gestegen tot 470.000. De uit breiding der beweging is het gevolg van het mislukken der onderhandelingen. He den zullen de besprekingen worden voort gezet. De Valera zendt plaatsvervanger naar Am* rika. De vice-premier van Ierland, Ü'Kelly vertrekt Zaterdag in plaats van de Valera naar de Ver. Staten. Hij zal wor den vergezeld door Hearn, den rechtsge leerden raadsman van het departement van Buitenlandsche Zaken. Zooals men weet heeft de Valera van zijn plan, zelf te gaan, afgezien in verband met de alge- mennen toestand en het als gevolg daar van gekomen voorstel tot dienstplicht in Engeland. Oud ijzer voor de Finsche luchtmacht. 1 Finsehe studenten en scholieren hebben 10.000 ton oud ijzer bijeengebracht, waar van de opbrengst zal worden gebruikt om de luchtmacht te versterken. Men is thans voornemens de Finsche regeering te ver zoeken een bedrag van 1.200.000 Finsche marken aan de opbrengst toe te voegen, Voor het totale bedrag zouden dan drie nieuwe vliegtuigen kunnen worden aan geschaft. Sydney—Parijs in eenmotorig vliegtuig. Henri Martinet, de Fransche vlieger, die eigenaar is van het eenige vliegtuig in Nieuw Caledonie, is voornemens binnen kort in zijn eenmotorige Caudron eendek ker naar Parijs te vliegen. Het toestel, „L'aiglon" is voorzien van een 100 p.k. ma chine, welke het een kruissnelheid van 125 mijl per uur zal kunnen geven. Men kan brandstof aan boord nemen voor een afstand van 1600 mijl. Nieuwe bomaanslagen in Engeland. Om' streeks negen uur gisterochtend zijn te Londen wederom twee bomaanslagen ge-, pleegd, een op een toonzaal van automo bielen en een voor een handel in muziek instrumenten op Charingcrossroad. Hier werden twee bedienden gewond. Het is gebleken wraak te zijn van de Iersche re publikeinen voor de veroordeelingen van twee schuldigen aan den aanslag op Ham- mersmith-bridge, die tot tien en twintig jaar gevangenisstraf werden veroordeeld. Engelsche moet Duitschland uit. Gister' avond heeft mej. Henman, secretaresse op het Berlijnsche bureau van de „Daily Te- legraph", de mededeeling gekregen, dat zij Duitschland binnen veertien dagen moet verlaten. Een reden werd niet op gegeven. Een waarspannige Tsjechische consul. -4 De consul van Tsjechoslowakije in Zuid- Australië, R. H. Cato, weigert nog steeds het consulaat over te dragen aan de Duit sche consulaire autoriteiten. Hij beweert, dat de instructie van het Tsjechische con-^ sulaat-generaal te Sydney ongeldig is, aan- gezien zij onder „force majeure" is uitge vaardigd. Nog steeds is hij in het bezit van de Tsjechische vlag, het wapenschild en liet archief. Bij zijn weigering in begin Maart om zijn post te verlaten, zeide de consul: ..Ik ben besloten niet mede te werken aan een daad van internationaal 1 banditisme". Hongaarsclle Kamer ontbonden. De Hori» gaarsche Kamer is ontbonden een jaar voor liet einde van d- zittingsperiode. De Kamer telde 215 leden, waarvan 199 gekozen in openbare verkiezing en 46 in geheime stem ming. Bovendien waren na de inlijving van de Tsjcchoslowaaksche gebieden 16 le den van liet oude parlement te Praag tot de Kamer toegelaten. Men weet nog niet, of bij de nieuwe verkiezingen ook in de sub-Karpathische Oekraine verkiezingen zullen worden gehouden. Amerikaansche marinebegrooting. (W marinebegrooting der V.S. voorziet in ere- diëten ten bedrage van 770 millioen dollars, waarvan 234.204.712 dollars bestemd zijn voor vioolbouw: 121 oorlogsbodems zullen worden voltooid, 23, waarvan twee pant* serschepen van 45.000 ton, twee kruisers, acht. torpedojagers, acht duikbooten, een werkschip en twee geleidevaartuigen voor watervliegtuigen, zuilen op stapel worden gezet. Ongeveer 24 millioen is bestemd voor de aanschaffing van vliegtuigen. De b®" grootingscommissi'i heeft deze credieten, goedgekeurd. Engeland erkent Slowakije de facto. P* Britsche consul heeft gisteren den minis ter van buitenlandsche zaken van Slowa kije, dr. Durkansky, mededeeling gedaan van het besluit, dat. Groot-Brittannië den Slowaakschen staat de facto in feite erkent Veerboot met werklieden omgeslagen. de Japansche prefectuur Akiti, welke on langs door een aardbeving geteisterd is, 18 een veerboot met ruim 40 werklieden om geslagen. 27 passagiers werden gered, a',10 overigen worden vermist. 12 lijken zijn aangespoeld. Het vaartuig kon slechts J" nersonen vervoeren. Iet April-offensief in China. Bij het Ap"1' offensief" in China, hebben, volgens de Ja* pansche berichten, de Chineesche legers in net. geheel 22.945 man verloren en de Ja' panneezen 381. Het Belgische pevolg van Hare Majesteit. Z.M. de Koning heeft de heer Charles Maskens, luitenant-generaal Defontaine, ge- neraal-majoor Beernaert en graaf 't Kint de Roodenbeke aangewezen om te worden toe gevoegd aan de persoon van Hare Majes teit de Koningin der Nederlanden tijdens Haar bezoek aan België. I11 aansluiting aan hetgeen omtrent de belastingplannen der regeering reeds is me degedeeld, wordt aan het wetsontwerp in zake de belastingen nog ten aanzien van de personeele belasting ontleend, dat de grondslagen, waarnaar deze belasting wordt geheven, uitsluitend zullen bestaan in huurwaarde, mobilair en dienstboden. Van de thans bestaande grondslagen ver vallen derhalve: paarden, motorrijtuigen, pleiziervaartuigen en biljarten. Mede wordt voorgesteld om de heffing naar den grondslag huurwaarde en mobilair af te schaffen voor hotels, cafés, restau rants, winkels en showrooms. Wat de minister thans voorstelt aldus deze leden komt neer op een beperking van de mogelijkheid tot echtscheiding. Het gevolg daarvan zal echter niét zijn vermeerdering van het aantal gelukkige huwelijken, doch veel meer van toeneming van het aantal onwettige verhoudingen. Daarmee kan de publieke moraliteit niet gediend zijn. Deze leden, die overigens vooropstellen, dat ook zij het huwelijk in beginsel beschou wen als een band voor het leven, wenschen ook de ongeneeslijke krankzinnigheid als echtscheidingsmotief erkend te zien. Gewetensdwang? De opvatting, dat het huwelijk onverbreek baar is, is gebaseerd op den godsdienst van een gedeelte van ons volk. Volgens sommi ge leden wil de minister met behulp van dit wetsontwerp deze opvatting aan de rest van het volk opdringen. Zij maken daartegen ernstig bezwaar. Van dezen gewetensdwang is vol gens vele andere leden geen sprake. De eenige voor ons land aanvaard bare regeling van het echtscheidings- probleem dient op christelijke begin selen te berusten. Deze leden juichen het ontwerp toe, dat volgens hen index-daad een einde zal ma ken aan den „gi-ooten leugen."

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2