Politiek en militair verbond Duitschland-Italië Britsch-Turksch pact van bijstand Ouitschland duistere bedoelingen toegeschreven DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER De as inwendig versterkt y Engeland beeft Rusland noodig Vervolging van Duitschers in Polen? Rukwind grijpt zweefvliegtuig Molotoff aanvaardt zijn functie „Polen toone begrip voor het nieuwe Europa" De dood in de wegbocht Een pauselijke boodschap aan Hitier? Eindelijk Bollenzondag! KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER Trirronn Raadselachtige passage in Beck's rede Dit nummer bevat 8 pagina's EERBER1CHT om Hitler in bedwang te houden heldersche courant HtLDER. TELEFOON 50 (2 UJNEN) Uitgave der Uitg.-MlJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder MAAN DAG 8 M E I 1939 67e JAARG. No. 8612 De ministers van buitenlandsche zaken van Duitscli- lancl en Italië, von Ribbentrop en Ciano, hebben bij hun bespi ckingen te Milaan op gisteren en eergisteren den be- staanden politieken toestand aan een zorgvuldig onder zoek onderworpen. Zij hebben opnieuw de volledige over eenstemming van de opvattingen der beide regeeringen in elk opzicht geconstateerd en besloten, aan de nauwe verbondenheid der beide volken uiting te geven door een veelomvattend politiek en militair verbond. De beide spil- mogendheden hebben de overtuiging daardoor op doeltref fende wijze bij te dragen tot de verzekering van den vrede in Europa. Politieke kringen zijn van meening, dat de ondertee- kening van het politieke en militaire verdrag van Italië met Duitscliland binnenkort in plechtigen vorm, waar schijnlijk te Berlijn zal geschieden. Ter waarborging van de veilig heid in de Middellandsche Zee. Naar vernomen wordt, is een ba sis van overeenkomst bereikt voor een Britsch-Turksch pact van we derkeerden bijstand ter waarbor ging van de veiligheid in de Mid dellandsche Zee De bepalingen de zer overeenkomst zouden gelijktijdig in Engeland en Turkije, of wel in een communiqué, of door een ver klaring van hot parlement, bekend gemaakt worden De Sovjet-Unie zou van liet gc- heele verloop der besprekingen op de hoogte zijn gehouden. Men verwacht, dat de Turksche minister van Buitenlandsche Zaken heden in lde nationale vergadering een belangrijke verklaring zal af leggen over de buitenlandsche poli tiek van Turkije. Reuter verneemt, dat de juistheid van bovenvermeld telegram te Londen niet in twijfel wordt getrokken. Evenwel wijst men er op, dat besprekingen tusschen Engeland en Turkije nog gaande zijn, evenals die tus schen Londen en Moskou. In tegenstelling tot sommige geruchten wordt niet verwacht, dat in de Lagerhuis- bijeenkomst van heden een verklaring over de Engelseh-Turksche overeenkomst zal wor den afgelegd. Stroomen vluchtelingen naar Oost-Pruisen, waar zij prompt betrekkingen krijgen. De Duitsche bladen maakten gisterochtend op de frontpagina melding van de \er\oi- ging van Duitschers in Polen. Het Duitsche Nieuwsbureau merkt hierbij op, dat dit de eerste keer is, dat dit op zoo algemeene wijze door de Duitsche peis ge schiedt. Zoolang het DuitschPoolsche ver- drag nog van kracht was hebben de Duitsche bladen, hoewel de toestand van de Duitsche minderheid in Polen steeds zeer slecht was, zich zeer terughoudend getoond. Volgons het Bureau valt ingevolge toenemende Poolsche actie tegen m Polen wonende Duitschers, sedei^ eind April een stroom van vluchten gen uit de Poolsche grensstreken naar Oost-Pruisen waar te nemen, in Mariënwerder zijn in April 261 vluch telingen aangekomen. Ook in district Stulim zijn vluchtende Dl schers over de grens gekomen. 1 sommige Duitsche dorpen in J\om" merellen is de laatste dagen bijna de geheele Duitsche bevolking ge vlucht. Na oen verblijf in tijdelijke kampen, krij gen de vluchtelingen betrekkingen in Pruisen. Het Poolsche Telegraaf Agentschap spreekt deze berichten intusschen niet stelligheid te Ben. Het zou Polen hebben voorge steld samen tegen Rusland op t»s treden. In de rede van den Poolschen minister van Buitenlandsche Zaken, Beek heeft de volgende zinsnede aanleiding tot veel com mentaar gegeven: Er werden nict-officieete toespelin gen gemaakt door eminente verte genwoordigers van de Duitsche regee ring maar bij deze besprekingen wei' den nog andere toespelingen ge maakt die veel verder gingen dan 't behandelde onderwerp. Ik behoud mij het recht voor zoo noodig op de ze kwestie terug te komen. Men leidt uit deze discretie af, dat de mi nister aanduidingen heeft willen vermijden, welke de Duitsche regeering in een moeilij ke positie hadden kunnen brengen. Men meent, dat het hier gaat om voorstellen, welke vooraanstaande Duitsche leiders aan Polen gedaan zouden hebben in zake Sov jet Rusland. Volgens het agentschap Trans- continental Press zou Duitschland, n.1. aan Polen een gemeenschappelijke actie tegen Rusland hebben voorgesteld, en daarvoor territoriale compensaties, in de eerste plaats omvattend het weder in leven roepen van een onafhankelijke Oekrainsche staat, in 't vooruitzicht hebben voorgesteld. Indien dit juist is, is het zeker, dat deze voorstellen door Polen van de hand gewezen zijn. De publicatie zou bedoelen erop te wijzen, dat Duitschland agressieve bedoelingen had, en dat Polen weigerde als instrument voor die politiek te dienen, met name, dat het zich verzette mee te doem aan een gewapend con flict met de Sovjets. Arbeidersvliegclub van haar schat beroofd De zweefvliegclub ,.De Flierefluiter", van den Nederlandschen Arbeiders sportbond heeft gisteren een zeer ernstig verlies geleden. Aangelokt door het schitterende vliegweer, wa ren er talrijke leden op het vliegter rein aan den Comelis Douwesweg, aan de overzijde van het IJ tc Am sterdam bijeengekomen en met het cenige vliegtuig van deze club, een tweepersoonslesvliegtuig van het Gruenaubaby-type, werd druk go- vlogen. Om ongeveer twaalf uur ge beurde de catastrophe. Het vlieg tuigje werd bij de landing door een rukwind gegrepen, waardoor het te gen één der, langs den weg staande hoornen aanvloog en totaal werd ver nield. Inzittenden ongedeerd. De beide inzittenden bleven gelukkig ongedeerd. Voorloopig zal echter dooi de zweefclub niet meer kunnen wor den gevlogen, hetgeen, nu het weer beter wordt, een groote tegenslag is. De waarde van het toestel was 1700. Litwinof in Rusland weinig ge zien? Verwondering over de vele commentaren. Molotof heeft het corps diplomatique te Moskou medegedeeld, dat hij zijn functies van volkscommissaris van buitenlandsche zaken aanvaard heeft. Sir William Seeds, de Britsche ambassa deur, zal vragen hem terstond te kunnen bezoeken, zoodra hij nieuwe instructies zal hebben ontvangen, die zijn regeering, naar het schijnt, hem toegezonden heeft en die hem vanavond moeten bereiken. Men weet hier dus niet of het gaat om een antwoord op de Russische voorstellen, of om tegen voorstellen. Litwinoi in Moskou wei nig gezien. De correspondent van de „Daily Telegraph' le Moskou uit liet vermoeden, dat op de zit ting van den oppersten Sowjet, die tegen 25 Mei is bijeengeroepen, Molotof, de opvol ger van Ltwinof, een belangrijke mededec- iing over de buitenlandsche politiek zal doen en een zwenking zal aankondigen die in overeenstemming'is met de woorden van Staiin, die op het partijcongres op 10 Maart zijn wantrouwen in de democratische staten uitsprak: Voor het doen van een zoo belangrijke mededeeling, ats de correspondent ver wacht, is volgens hem het gezag dat Litwi- nof te Moskou geniet, ontoereikend. Het is nog steeds niet duidelijk, wat er met Litwinof zal gebeuren. Zijn ontslag is zoo onverwacht gekomen, dat zelfs zijn naas te medewerkers het pas vernamen nadat bet officiecle telegi aafagefitschap het aan de wereld had bekend gemaakt. Men nioet in het Kreml zeer verbaasd zijn over de opschudding, die het ontslag van Litwinof in de wereld heeft veroor zaakt. In Moskou heeft men nooit goed be seft, dat Europa gewend was in Litwinof na Stalin den eenigen politicus van betee- kenis te zien. Dit misverstand is begrijpe lijk voor wie zijn positie te Moskou kent. Litwinoff's „grootheid" bestond alleen in de oogen van hot buitenland, zoodra hij de grens over kwam en zich naar Genève, Lon den of Parijs begaf. In de Sovjet Unie kwam hij niet buten de gespecialiseerde omge ving van het commissariaat van buitenland sche zaken. Hij ging haast niet om met Rus sen en wist nauwelijks-hoe zij leefden en wat zij dachten. Stalin heeft hem nooit als meer beschouwd dan een bruikbaar instrument en Litwinoff. die wist dat wel zijn capaciteiten werden ge waardeerd, maar niet zijn persoon, hield zich buiten de eigenlijke Krcmlkringen. Hij vroeg een audiëntie aan als het hem noodig leek of hij wachtte tot Stalin hem liet ko men. Het Russische publiek heeft geen voor stelling van de Europeesche reputatie van Litwinoff. Het zag een of twee keer in het jaar zijn portret in de krant en is door zijn ontslag niet meer getroffen, dan als hij commissaris van boschwezen of textielin dustrie was geweest. Molotov is volgens den correspondent, die deze. mededeelingen doet, een verstandig man, maar hij kent Europa niet en verstaat geen andere taal dan Russisch. Het was geen geheim, aldus het Hsbl., dat Stalin Litwinoff wilde ontslaan, maar het is voor iedereen een raadsel, waarom Stalin juist dit oogenblik heeft gekozen. Men ver moedt dat Litwinoff op bepaalde punten te energiek zijn eigen meening heeft willen verdedigen. Geen andere uitwea mogelijk, al dus Italiaansch orgaan. Het Italiaansch tijdschrift „Rela- zioni Internazionali" schrijft, dat Polen vóór of tegen de as moet zijn. De keus is nauwkeurig afgebakend, en laat geen uitweg over. Het blad noemt de Duitsche eischen billijk en rechtvaardig en besluit: wij fascis ten kunnen wenschen, dat Polen volledig begrip moge hebben voor het nieuwe Europa, waarvan het een der belangrijkste leden kan zijn. Overigens leggen de Italiaansche bladen den nadruk op de gematigdheid van Duitsch land ten aanzien van de betrekkingen met Polen. In de Voce d' Italia vat Gayda het Duit sche standpunt in de twee volgende punten samen: 1. Het Dantziger vraagstuk dient te wor de geregeld door een beslissing van de be volking der stad zelf. 2. Het is aan Polen, het intiatief te ne men voor hervatting van het contact met Duitschland tot regeling van de tusschen de beide landen bestaande vraagstukken, die in een acuut stadium zijn gekomen. Hieraan voegt Gayda toe, dat Duitschland de gebeurtenissen niet wii forceeren, doch dat deze matiging van Duitschland niet mag worden uitgelegd als een aanmoediging tot een misplaatste onverzoenlijke houding. Motorrijders in vliegende vaart gebotst. Ter hoogte van het Kruis te Vlij men zijn gisterochtend twee motor rijders in snellen gang op elkaar ge reden,, met het noodlottige gevolg, dat beiden den dood hebben gevon den. De heer M. van Helmond uit Vugt was n. Vlijmen gekomen om bij den garagehouder van Grinsven een motorrijwiel te koopen. Hij ging één der machines probeeren, ter wijl de garagehouder op een ander motor rijwiel rondreed. Zij naderden op een gege ven oogenblik van tegenovergesteldcn kant de bocht, die de weg bij het kruis maakt, en, doordat zij beiden met flinke snelheid reden, was de positie zeer gevaarlijk. Van Helmond trachtte nog het stuur naar rechts om (e werpen, doch het was te laat: Van Grinsven reed hem met groote vaart in de flank. De garagehouder werd ecnige me ters omhoog geslingerd en kwam op de keien van den weg neer. Hij was zoo zwaar gewond, dat hij nog slechts enkele minuten leefde. Onder brandend motorrijwiel Van Helmond viel onder het motorrijwiel, dat in brand geraakte. Omstanders trokken hem onder de machine uit, doch hij moet op slag dood zijn geweest. De garagehouder was vader van di-ie kin deren. De 27-jarige van Helmond laat een vrouw en vier kinderen na. Nuntius te Berlijn heelt langdu rig onderhoud met den Führer. MUSSOLINI OPNIEUW DE ROL VAN VREDESENGEL TOEBEDACHT? Een onderhol' van den Pauselijken nun tius te Berli n n. t tlitler in Berchtesgaden wekt te Rome levendige belangstelling vooral door de bijzondere omstandigheden, waaronder het plaats had. In bevoegde sferen van het Vaticaan toont men uiterste reserve en beperkt men zich er toe te ver staan te geven, dat de sluiting der Katho lieke scholen in Duitschland met schending van het concordaat een gebeurtenis is, die op zich zelf reeds een ontmoeting zou rechtvaardigen onder zoo speciale omstan digheden en een zoo lang onderhoud an derhalf uur. In kringen echter, die minder gebonden zijn aan discretie, laat men niet na op het feit te wijzen, dat mgr. Orsenigo zich per vliegtuig naar Berchtesgaden heeft begeven juiSt op den dag, dat IIitier zijn laatste in structies gaf aan von Ribbentrop betreffen de de Italiaansch-Duitsche conferentie te Milaan, hetgeen recht geeft tot het opstel len der hypothese, dat de ontmoeting van Berchtesgaden bepaald heeft kunnen wor den door spoed redenen, die niet uitsluitend in verband behoeven te staan met het pro bleem der betrekkingen tusschen de H. Stoel en Duitschland. Zou dan het verzoek van mgr. Orsenigo aan Hitier dat men ver gelijkt met liet bezoek aan Bonnet van mgr. Valeri, den apostolischen nuntius te Parijs een aanwijzing zijn voor een actie van het Vaticaan ten gunste van den vrede? Het is niet onwaarschijnlijk. Verder meent men tc weten, dat minis ter Bonnet mededeeling heeft gedaan over de pogingen, welke door het Vaticaan wor den gedaan om een betere verstandhouding tusschen de volken lot stand te brengen en het handhaven van den vrede. MGR. ORSIGENO. Ook Mussolini zou bemiddelen. De Romeinsche correspondent van het Hsb. verneemt uit zeer goede, hoewel niet officicele bron, dat Ciano bij zijn besprekin gen met von Ribbentrop te Milaan aan de zen laatste een voorstel van den Duce zal voorleggen om te geraken tot een vreedza me en rechtvaardige oplossing van het ge schil met Polen, m. a.w. Italië zal zijn diensten als bemiddelaar aanbieden en trach ten den vrede in Oost-Europa te redden. (Reuter geeft een ietwat andere lezing en zegt in een bericht uit Berlijn, dat men in buitenlandsche kringen aldaar sterk den indruk hpeft dat „Duitschland bezig is Mus silini uit te noodigen om te bemiddelen." Een officiecle bevestiging hiervan was uiteraard niet te krijgen.) Dit bericht hpeft weinigen verrast, men was er op voorbereid dat Hitler na Roose- velt te hebben afgewezen, Mussolini den rol van vredesengel zou toebedeelen. DE BILT SEINT: Verwachting: Gedeeltelijk be wolkt, droog weer, iets koe Ier, meest matige Noord- Oostelijke tot Zuidoostelijke wind. De Britsche bladen wijden veel aandacht aan het militair verdrag tusschen Duitsch land en Italië, men is het er over eens, dat aan den toestand weinig is veranderd. De Times schrijft, dat de aankondiging van Milaan alleen verrast heeft, doordat tevo ren het Duitsche cn Italiaansche commen taar er op berekend was den indruk te ge geven, dat er alleen sprake was van een normaal contact tusschen twee ministers. De Daily Telegraph is van meening dat hetgeen regds lang in feite een verdrag was dit thans ook rechtens is geworden. De ge volgen hiervan treffen meer Italië clan de rest van de wereld. Iedere overeenkomst welke Italië thans zou willen sluiten met andere landen, wordt thans ondergeschikt gemaakt aan de verlangens van zijn bond genoot. Tenzij Italië invloed kan uitoefenen op de onderhandelingen tot regeling van de Poolsche kwestie, is ook in déze zaak niets gewijzigd. De News Chronicle schrijft, dat Hitler zon der twijfel blij zal zijn, dat hij met Musso lini in een definitief verdrag is verbonden en dat dit verbond van twee aanvallers het aanzien buiten de dictatoriale wereld zal vergrooten. Thans is meer dan ooit een sterke vredesbond noodig. Niets zou zoo goed zijn als een eerlijke militaire overeenkomst met de Sovjet-Unie. door niets zou den Hitler en zijn generale stal zoo krachtig worden weerhouden over te gaan tot nieuwe daden van ge weld. Ook de Daily Herald spoort aan tot een dergelijk verdrag met de Sovjet-Unie als de eeltige mogelijke Hitler in bedwang te hou den. Maar geen „ouderwetsche" drukte. De Zondag van gisteren is dan ein delijk de lang verbeide Bollenzon dag geworden. Des morgens straalde de zon uit een wolkenlooze lucht en dat is voor de velen, die tot dus verre hün traditioneele tocht langs de bollenvelden wegens de dreigen de regenluchten van de laatste Zon dagen hadden uitgesteld, aanleiding geweest, om er nu op uit te trek ken. Van langer uitstel zou trouwens waar schijnlijk wel afstel gekomen zijn, want tallooze velden zijn reeds van hun bloemen- tooi ontdaan en het is feitelijk aan het koe- Ie weer te danken, dat er thans nog juist genoeg van de kleuren weelde is overge bleven, om de kijklustigen niet teleur te stellen. Concurrentie Hoewel met in de verschillend dorpen niet te klagen heeft gehad wat het bezoek betreft kan toch niet gesproken worden van een echte, ouderwetsche drukte, want daarvoor was het wat te laat in den tijd, terwijl de bloeiende Betuwe, alsmede de voetbalwed strijd NederlandZwitserland waarschijnlijk de bollenstreek wel concurrentie aangedaan zullen hebben. Bezitters van auto-radio kon den echter hun bezoek aan bollenland en bet voetbalversla? combineeren. Hun aan tal was niet gering: in menige auto weer klonk de stem van Han Hollander. Booze tongen beweren, dat er zelfs een voetbal- minnende verkeersagent is geweest, die de files van auto's langer tegenhield dan noodig was, opdat hij ook nog wat van het radioverslag kon hooren... Voor de wielrijders was het blijkbaar wat te winderig, om een flinkon tocht te onder nemen. wandelaars waren er echter des te meer. En zoo heeft deze Zondag nog ge deeltelijk goed gemaakt, wat zijn voorgan gers hadden bedogven.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1