DE WERELD Mia&m Postvlucbteo op Indië in weinig woorden Dn Colijn beveelt collecte aan Huisbazen beboet Paniek in den IJ-polder Fiscus stoort paardenraces Britsch-Russisch overleg ia beslissend stadium Spanje uit den Volkenbond Opstootje in Zuid Slavië Militair verdrag van Japan met de as niet buitengesloten Damesvisite op Berchtesgaden Hoe Brussel onze Vorstin zal verwelkomen Haar kind van den vuurdood gered Schoorsteenlek veroorzaakt brand Brand in vuurwerkfabriek Onze Oost Chineesche terugtocht bij Hankau Utilitair eerbetoon, Gedurende het officieele bezoek, dat H.M. de Koningin Wiihelmina der Nederlanden van 23 tot 26 Mei a.s. aan het Belgische Hof zal brengen, zal het leger den eeredienst waarnemen. Den eersten dag, op 23 Mei, zal de Neder landsche Koninklijke trein, waarmee de Vorstin de reis maakt, te 15.20 uur te Es- schen aankomen. De Belgische Koninklijke trein vertrekt te 13.30 uur uit Esschen en arriveert een uur later te Brussel Noord. De commandant van het eerste militaire district bevindt zich op het perron van aan komst, evenals vier detachementen van het 9e regiment linietroepen met vaandel, mu ziek en hoornblazers, onder bevel van den regimentscommandant. Evenals te Esschen zal hier het hoornsignaal gegeven worden en zal de muziek het Nbderlandsche volks lied spelen. Een batterij 75 m.m. stukken, op gesteld in het park van de cinquan- tenaire, zal met tusschenpoozen van dertig seconden 51 saluutschoten af geven, het eerste schot op het mo ment, dat de Koninklijke trein het station binnenkomt. Het Koninklijke eere-escorte, in groot te nue met standaard, onder bevel van den commandant van het le regiment mobiele troepen, staat opgesteld voor het station .op de place Rogier. Het zal bestaan uit vier pe lotons. Langs den geheelcn weg welke de Ko ninklijke stoet naar het Paleis zal volgen, zullen troepen een afzetting vormen. Het plein voor het Paleis zal geheel vrij blijven en omgeven door troepen. Bij het passeeren van den Koninklijken stoet zullen de ge weren gepresenteerd worden, de trompetten het „geeft acht" signaal blazen en de mu ziekcorpsen het Wilhelmus spelen. Steunt de Centrale voor Werk- loozer.zorg! Gisteravond heeft in een extra-radio uitzending van de N.C.R.V., de mi nisterpresident dr. H. Colijn een krachtig beroep op de Nederland- sche bevolking gedaan, meer hulp te verleenen aan do jeugdige werk- loozen. Dit beroep leidde de collecte van de Centrale voor Werkloo- zenzorg, welke dezer dagen gehou den zal worden, in. Over het belangrijke werk van genoemd instituut, hebben wij onlangs in een blad uitgebreide mededeelingen gedaan. Het particuliere initiatief moet, aldus dr. Colijn, de organisatie der werkkampen een terrein, waarop de Centrale haar sporen zoo rijkelijk heeft verdiend ter hand nemen, particulieren moeten de leiders en de voor werkers voor deze kampen aanbrengen, 15 van de kosten van dergelijke kampen moeten voor rekening blijven van particu lieren, daar het Rijk geen hooger subsidie geeft dan 85 van de exploitatiekosten. Dat beteekent dus, dat bij de uitbreiding van het kampwerk, ondanks de hoogere subsidie van de regeering, óók grooiere lasten zullen ko men te drukken op de schouders van het par ticulier initiatief. In onzen Prot. kring hebben wij, zoo ging de minister-president voort, in de Centrale voor Werkloozenzorg een zorgvuldig opge zet lichaam, dat in staat is om de leiding te aanvaarden van hetgeen hier moet worden gedaan. Spr. gaf vervolgens een overzicht van wat de Centrale reeds bereikte en voeg de hieraan toe, dat de kans om opnieuw eenig licht te brengen in de levens der jonge werkloozen, wèrkelijkheid zou worden, wan neer van een nóg grooter offervaardigheid en nóg grooter saamhoorigheid voor dit doel blijk wordt gegeven. In denzelfden geest spraken vervolgens de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek, de burge meester van Amsterdam, Dr. W. de Vlugt en tenslotte de Voorzitter der Centrale, de heer W. J. Hemmes. Jongetje speelde met lucifers. Gisteren in den namiddag is de brandweer gealarmeerd voor een uitslaanden brand in een pand aan de Vormecrstraat te Nijmegen, bewoond door de familie Hoppe. De moeder bevond zich met eenige kinde ren alleen thuis. liet vierjarig zoontje van de vrouw kwam eensklaps beneden de kamer binnenloopen, zeggende: „Moeder, kijk eens boven!" Daar stond het kantoortje, waar het ventje even te voren met lucifers had ge speeld, in brand. De moeder snelde naar bo ven en wist een baby van enkele maanden, die in een achter het kantoortje liggende kamer sliep, in veiligheid te brengen, waar na zij met de andere kinderen het huis ver liet. De gewaarschuwde brandweer kon het vuur met één. straal bedwingen. De boven verdieping brandde voor een groot deel uit. Het geheele huis evenwel kreeg waterschade. Huis en inboedel waren verzekerd. Hun woningen verkeerden in er- gelijken toestand. De Maastrichtsche rechtbank behandelde gisteren een tweetal zaken tegen „huis' eigenaren, die de ergernis-gevende toestan den op woninggebied, althans wat hun pan den betreft, niet wilden of ten ministe nipt voldoende wenschten te verbeteren. Het be trof een tweetal panden, waar gemiddeld zeven gezinnen of personen meestal eenka mer „woningen" bezaten. B. en W. van Maastricht hadden op 21 October aan de huiseigenaren aanzegging laten doen, dat zij te zorgen hadden voor het aanbrengen van enkele noodzakelijke verbeteringen voor het verkrijgen van meer lucht, licht en hygiëni sche voorzieningen Toen de gestelde termijn reeds ruimschoots verloopen was, bleek bij een controle van den woningdienst, dat de cene huiseigenaar enkele „verbeteringen" had laten aanbrengen, welke slechts ten dcele aan de gestelde minimum-eischen vol deden, terwijl een tweede huiseigenaar nog niet had laten beginen met de evrplicht ge stelde voorzieningen, welke o.a. het doen aanbrengen van enkele closets en het plaat sen van ramen in de portalen van de kamers betroffen. Bovendien hadden beide eigenaren te zorgen voor het terugbrengen van het toe laatbaar geacht aantal bewoners tot het vast gesteld maximum. Tegen beide verdachten werd bevestiging gevraagd van het vonnis van den kanton rechter, n.1. een boete van f25.tegen den mannelijken en van f50.tegen de vrouwe lijke huiseigenaar. Boerderij te Rosmalen in vlam men opgegaan. Gisteravond tegen zeven uur is brand ontstaan in de boerderij, bewoond door den landbouwer J. Sleufjes te Rosmalen. De brandweer kon wegens gebrek aan water 't vuur niet bestrijden, zoodat de boerderij ge heel in vlammen opging. Niets kon worden gered. De oorzaak van den brand is een lek in den schoorsteen. De schade wordt door verzekering gedekt. „WAT LET ME OF IK RIJG JE AAN HET MES!" Toen een Haagsche taxichauffeur Zondag avond op het Huygensplein weigerde den 3S-jarigen koopman L. A. S. te vervoeren, omdat S. meer op had dan hij verdragen kon, trok deze een kampeermes, waarmede hij naar den chauffeur stak, uitroepende: „Wat let me of ik rijg je aan het mes'. Door een sprong ontweck de chauffeur het mes. De politie heeft S. ter ontnuchtering eenigen tijd op het politicbureau vastge houden en hem daarna naar het hoofd bureau gebracht, waar Ivj voorloopig wordt vastgehouden. Personeel ongedeerd. Gistermiddag is brand ontstaan in de vuurwerkfabriek der firma J. N. Schuur- mans aan den Harlinger Trekweg te Leeuwarden Oorzaak was zelfontbranding van een z.g. Chineeschen koker, waardoor een ontplof fing ontstond, ten gevolge waarvan de rui ten der fabriek 'kapotsloegen en in een minimum van tijd het gebouw in lichter laaie stond. Het uit vier man bestaande personeel, lat in de afdeeling werkzaam was, waar de brand ontstond, vluchtte onmiddellijk naar buiten. Niemand van hen liep verwondin gen op. De brandweer, die spoedig verscheen, tastte het vuur energiek aan en wist het op eenigen afstand gelegen kruithuisje voor het vuur te vrijwaren. De schade wordt niet door verzekering gedekt. DE INTERNATIONALE ZESKAMP. De partij tusschen Cortlever en Flohr, wel ke in de tweede ronde van den internatio nalen zeskamp werd afgebroken, is gister avond in het schaakhuis te Amsterdam voortgezet. Zooals te verwachten was heeft Flohr gewonnen. De stand na de tweede ron de luidt thans: 1 en 2 Dr. M. Euwe en S. Flohr, beiden 1 punt plus 1 afgebr. partij; 3 en i S. Landau en L. Szabo, ieder V2 punt plus 1 afgebr. partij, 5. J. H. C. Fontein 1 p., 6. N. Cortlever 0 p. Journalisten, doktoren en brand weer vergeefs er op uit. In het meldingbifreau van de hoofdwacht der Amsterdamsche brandweer rinkelde gis teravond 0111 ruim half acht de telefoon. „Oh, komt u toch gauw naar den Hemweg, er is een vliegtuig brandend omlaag ge stort!", zoo hoorde de dienstdoende beamb te uit den mond van een opgewonden, ze- nuwachtigen man aan de andere zijde van de draad, nadat hij de hoorn van de haak genomen had. Het duurde zeker niet langer dan drie minuten, dat twee motorwagens, een ma teriaalwagen en een personenauto van de brandweer zich in de richting v. de Spaarn dammerbuurt een weg baanden door het drukke, roezemoezige verkeer van een groo- te en levende stad als Amsterdam nu een maal is. Het angstwekkend geloei der sirenes ging de voertuigen ver vooruit en iedereen stoof opzij 0111 de wagens in hun pijlsnelle vaart, niet te hinderen. Verschrikt en nieuwsgie rig oogde men de auto's na en die schrik en die nieuwsgierighed werden nog groo ter, toen nog geen minuut later wederom een aantal wagens passeerde. En ook deze auto's stoorden zich aan geen verkeerslichten en reden zoo hard als dat maar eenigszins mogelijk was. Dat waren twee am bulanceauto's van den G.G.D. ge volgd door personenwagens met dok toren. In één daarvan zat ook de directeur, dr. J. H. Tuntler. Al die voertuigen taxi's met journalis- Fort de Koek gedupeerd. In de maand Juli aanstaande zou het vijf tigjarig bestaan worden herdacht van den Renbond ter Westkust van Sumatra en wel door middel van het organiseeren van de alom bekende paardenrennen te Fort de Koek. Door een maatregel van den belasting dienst zal zulks echter niet doorgaan, meldt de Deli Courant. Dezer dagen is namelijk door den fiscus beslist, dat renpaarden als rijpaarden zul len worden beschouwd en voortaan dus niet meer vrijgesteld zijn van belasting: zij wor den aangeslagen zes gulden per paard per jaar. Deze beslissing wekte het algemeen mis noegen der bezitters van renpaarden op en daarom is besloten de dieren uit training te nemen en dit jaar de rennen niet te doen doorgaan. Voor den handeldrijvenden stand in Fort de Koek beteekent dit een groot nadeel, want ter gelegenheid van ae races kwamen altijd vele duizenden personen uit de residentie naar de bergplaats om daar enkele dagen te vertoeven, wat natuurlijk veel leven in de brouwerij bracht. Britsche ambassadeur confereert met Molotof. De Britsche ambassadeur, Seeds, heeft een onderhoud van 40 minuten met Molo tof gehad. Over het resultat is geen mede deeling gedaan. Na het onderhoud tusschen Seeds en Mo lotof heeft de Sovjetregeerlng, naar men meent te weten, het Britsche antwoord in studie genomen. Voorts zegt men te weten, dat de indruk zich versterkt heeft, dat de Sovjet regeering haar buitenlandsche poli tiek in verband met het vervangen van Litwinof niet zal wijzigen. Men koestert verder de hoop, dat de Brit sche tegenvoorstellen als basis zullen kun nen dienen voor een overeenkomst. Ofschoon het Britsche voorstel geen aan vaarding van het Russische beteekent, dat practisch neerkwam op het sluiten van een bondgenootschap, is er reden aan te ne men, dat het gebaseerd zal zijn op samen werking ingeval van een aanval op de aan Rusland grenzende Midden- of Zuid-Euro- peesche staten. Het zou voorzien in overleg en uitwisseling van inlichtingen, doch op het oogenbiik schijnt er nog niet sprake te zijn van nader omschreven voorstellen om trent den vorm der samenwerl#ng. Een raadselachtig persartikel. Een hoofdartikel in -de „Frankfurter Zei- tung" van Zondag heeft in het bijzonder aanleiding gegeven tot gissingen. Hierin werd o.a. gezegd: ,Als von Ribbentrop en Ciano vandaag met elkaar confereeren, als zij den stand van zaken bespreken even als het resultaat van zekere onderhandelin gen met vertegenwoordigers van andere mogendheden en de eerstvolgende stappen om de omsingelingspolitiek te dwarsboo- men, zal zich een beeld vormen, dat sterk afwijkt van het beeld, dat een deel van de wereld om ons heen tot ons nadeel meent te zien. Men baseert hierop o.a. de veronderstel ling dat Duitschland zou onderhandelen met de Sovjet-Unie met het doel een Britsch Russische overeenkomst te verijdelen. Officieel wordt medegedeeld, dat Jordana den secretaris-generaal van den Volkenbond het volgende tele gram heeft gezonden: Ik heb namens de Spaansche re geering de eer u mede te deelen, dat Spanje door dit telegram mededeelt uit den Volkenbond te treden, over eenkomstig par. 3 van het eerste artikel van het pact. W.g., Jordana. ten sloten de langgerekte stoet stoven den Hemweg op in de rich ting van Zaandam. De brandwachts op de motorwagens, de broeders in de ambulance auto's, de dok toren in hun wagens en de journalisten in hun taxi's... zij allen tuurden over de wijde vlakte van den grooten IJ-polder, waar de rust op dezen mooien voorjaars avond plotseling wreed was verstoord. Men tuurde en zocht naar 't brandende en roo- keude wrak van een vliegtuig, dat hier er gens in de buurt zou zijn neergestort en hoe verder men reed hoe benauwder en af mattender de zenuwachtige spanning werd. Maar nergens vielen de overblijfselen van een verongelukt vliegtuig te ontdekken. Ve le malen stopte de colonne om aan eenzame wandelaars te vragen of zij een vliegtuig hadden zien dalen, maar niemand had een vliegtuig gezien, laat staan zien dalen of zien neerstorten. Dan kregen de honderden Spaarndammcrs, die hijgende en diep over het stuur van hun fietsen gebogen, de co lonne trachtten te volgen, gelegenheid den achterstand te verkleinen. Nog nooit was het zoo druk op den Hemweg. Toen m-en hier niets wijzer werd, zwaaiden de brand weerauto's den Velzerweg op, maar ook daar wist niemand van een vliegtuigramp iets af. Bij een boerderij, waar een batterij luchtdoelgeschut is opgesteld en een afdee ling soldaten in het gras lag te genieten van dezen zachtcn voorjaaravond, werd halt gehouden en werd er met de stad gete lefoneerd. Maar ook daarmede kwam men niets verder. Toen kon met een gerust ge weten worden vastgesteld, dat een flauwe grappenmaker, een baldadige lafaard, de brandweer had opgebeld en dat hier dus sprake was van een loos alarm. Brandweer, G.G.D. en politie zijn daarop ingerukt. Nog heel lang duurde het, voordat de rust in den IJ-polder en in de Spaarndammer- buurt was teruggekeerd. Geregelde Chineesche troepen bi Kanton; guerilla-benden vechten reeds binnen de stad. JAPANNERS AAN HET ZUID- CHINEESCHE FRONT TERUGGESLAGEN Uit Tokio wordt gemeld, dat ten gevolge van den krachtigen druk, welke de Japansche troepen in de afgeloopcn week hebben uitgeoe fend, ongeveer 100.000 Chineezen zich terug trekken in de bergen van Tapie, ten noordwesten van Han kau. De Japansche troepen rukken op over een frontbreedte van tach tig kilonieter. Naar verluidt zijn ongeveer 20-000 man van het centra le leger van Tsjang Kai Sjek van de hoofdmacht afgesneden. De positie der Japannners Kanton critiek. in Terwijl het Chineesche geregelde leger zijn opmarsch naar Kanton voortzet, zijn naar de correspondent van de „Daily Te legraph" uit Hongkong meldt, guerilla-troe- pen Zaterdag reeds in de stad zelf doorge drongen. Zij vielen Kanton van uit het Noorden binnen' en gedurende eenige uren werd er verwoed gevochten in de straten van het Saitsoenstation. Buitenlanders in de concessie Sjannen, aan den anderen kant van de stad, konden, vol srens het, Hsbl., vanaf de daken van hui» huizen felle branden zien woeden in den omstreden sector. Ook waren het ratelen der mitrailleurs en de zware dreun van de Japansche artillerie duidelijk te hooren. Intusschen werd de staat van beleg af gekondigd en ontvingen buitenlanders het verbod Sjamien te verlaten. Den heelen Zaterdag spoedden verster kingen, tanks en pantserwagens zich naar het bedreigde punt, terwijl overal in de stad versperringen van zandzakken werden opgeworpen. De woordvoerder van het Japansche le ger verklaarde echter onbewogen: „Wij zuiveren het terrein van eenige bandieten Ook van het zuidelijke front melden de Chineezen successen: de Japansche troepen zijn daar teruggeslagen. Zij verloren 2000 man. De Chineezen omsingelen Joengtsjen en Hsienning. Rondom Nantsjang duurt d« strijd voort. Nationale Kroatische vergadering bijeen. Op matiging aangedrongen. Officieus wordt medegedeekl, „dat zich te Zagreb voor het gebouw van de „nationale Kroatische vertegenwoordiging", welke door Matsjek bijeen werd geroepen, ongeregeld heden hebben voorgedaan. Onder de nieuws gierigen, welke voor het gebouw stonden, ontstond een woordenwisseling tusschen een jongmensch en enkele anderen, hetgeen ont aardde in een vechtpartij. Het jongmensch verwondde met een revolverschot een lid van de paramilitaire organisatie van de Kroatische boerenpartij. Hij werd gearres teerd, doch men heeft zijn identiteit nog niet kunnen vaststellen en men weet niet of hier sprake is van een Zuidslavisch nationa list, dan wel van een separatistisch Kroaat, die zoowel van Matsjek als van Belgrado een tegenstander is. Aan de vergadering ging een langdurige politieke bespreking vooraf ten huize van Matsjek, waaraan behalve de leiders der Kroatische boerenpartij, ook een vertegen woordiger deelnam van de onafhankelijke democratische partij, een van de vereenigde oppositie van Belgrado en van de nationale Joegoslavische partij. Men gelooft dat deze partijen, die samengaan met de Kroatische boerenpartij bij de verkiezingen, deze tot de grootst mogelijke matiging zullen bewegen bij de resolutie, waarover in de nationale Kroatische vergadering zal worden gestemd. Het hangt maar af van het begrip, dat Duitschland en Italië hebben voor Japan's positie. De Japansche minister van oorlog, Itagaki, heeft toegezegd, dat Duitschland en Italië verdienen geluk te worden gewenscht, dat zij zich hechter aaneen hebben gesloten door een militair verdrag. Op de vraag of het mogelijk is, dat ook Japan zich bij dit nieuwe verdrag zou aansluiten, zeidc Itagaki: „De geest, welke het sluiten van het drievoudig anti-komintern-ver drag heeft bezield, is in Japan diep geworteld en indien Duitschland en Italië het wenschen, is het niet on mogelijk, dat Japan een militaire overeenkomst zal sluiten met Rome en Berlijn". De minister voor overzeesche aangelegen heden, Koisi, heeft onofficieele verklaard, dat het geheel afhangt van het begrip, dat Duitschland en Italië hebben voor de positie van Japan en de macht in Oost- Azië, of dergelijke besprekingen tot een goed einde zullen worden gevoerd. Koisi voegde hieraan toe, dat de meeste Japan- neezen Duitschland en de Duitsche zaken beter kennen, dan de Duitschers Japan en de Japaftsche aangelegenheden kennen Britsche vriendin bij den Fuehrer Miss Unity Mittford, een Britsche vrien din van Hitier, brengt een weekeindvisite aan den huehrer op diens berghuis te Berel, tesgaden. Miss Mittford, een schoonzuster van Sir Os wal d Mosley, de EngCschenali' aanvoerder, is na een afwezigheid van zes maanden, vijf dagen geleden in München te ruggekeerd. e" ie Vertrek van Aankomst t« Gier (heenreis) Uil (terugreis) Buizerd (heenreis) Emoe (terugreis) Rang. 8 Mei jSingap. 8 Mei Basra 8 Mei jAthene 8 Mei Basra 8 Mei Jodhp. 8 Mei Rang. 8 Mei jJodhp. 8 Mei Regent van Joego-Slavië naar Italië Dg regent van Joegoslavië, prins Paul en zijn gemalin, vergezeld van den minister van buitenlandsche zaken, Markowitsj, en den Italiaan&olien gezant te Belgrado, zullen hedenmiddag in Italië aankomen. Zij zul len de gasten zijn van het quirinaal. De regent zal in het Venetiaansche paleis een onderhoud hebben met Mussolini. Za terdag kecren de Joegoslavische gasten naar Belgrado terug. Bevolking vluchtte in de boomen. Een ijzeren brug, die eenige jaren geleden is gebouwd, en zich nabij Noemoeti bevindt, is gebroken tijdens het noodweer, dat de zer dagen op Timor is uitgebroken. Voorts zijn nog andere bruggen, o.a. de langste brug op Timor, over de Noelmina-rivier, die een pijler en twee bogen verloor, be schadigd of vernield. Het bandjirwater stond VA meter hoo ger dan bekend was van de hoogste vroe gere bandjirs. Veel vee wordt vermist. De bevolking redde zich door in de boomen te klimmen, Nog nimmer is in de geschie denis van Timor. naar de N.R.Ct., meldt, zulk een noodweer in de maand Mei voor gekomen. Van Flores komen soortgelijke berichten binnen. Meer dan 100 bomaanslagen. In het La* gerhuis heeft de onderstaatssecretaris van binnenlandsche zaken medegedeeld, dat thans meer dan 100 aanslagen of pogingen tot aanslagen zijn gepleegd, welke men toeschrijft aan het Iersche republikeinscha leger. Achtendertig personen zijn veroor deeld. Tachtig jarigen willen nog vechten. Met; groot enthousiasme is te Kaapstad het nationaal register voor vrijwillige reserve geopend. Alle leden van het kabinet, hierbij ingesloten Hertzog en Smuts, hoe wel zij de leeftijdsgrens reeds hebben overschreden, hebben zich gemeld. Zelfs tachtigjarigen hebben zich doen inschrij ven. Sommige van dezen hebben deel uit gemaakt van het Duitsche leger in den grooten oorlog. Italiaansche infanterie kan 't alleen af. ln tegenwoordigheid van den koning, den duce, generaal von Brauchitseh, talrijke militaire attachés en Italiaansche opper- officieren zijn bij Bracciano in de omge ving van Rome manoeuvres gehouden, waaraan werd deelgenomen door artillerie^ mortieren, mitrailleurs en vlammenwer pers. Het doel van de oefening was aan te toonen, dat de Italiaansche infanterie, welke in contact komt met den vijand, op 't oogenbiik dat geen steun van de ar tillerie meer wordt ontvangen, met eigen middelen kan aanvallen. Brand op vermaakspark te Luik. Varn nacht is brand ontstaan op het terrein van vermakelijkheden der Luiksche ten toonstelling. De aangerichte schade be draagt 300.000 francs. Naar men verklaart, zal echter alles op den dag der opening van de tentoonstelling weer in gereedheid zijn. Spaansche kunstschatten terug. De meeste Spaansche kunstschatten, welke na de verovering van Catalonië aan de zorg van den Volkenbond waren toever trouwd, worden weer ingepakt en naar Spanje teruggezonden. Vandaag wordt de eerste partij via Irun verzonden. Eenige schilderstukken en wandtapijten blijven nog in Frankrijk om te worden tentoon gesteld. Duitsche vlootmanoeuvres ln het Skagerak, Voor het eerst sedert den wereldoorlog houdt de Duitsche vloot manoeuvres ia het Skagerak voor Jutland. Hieraan wordt deelgenomen door 32 oorlogsbodems van verschillend type. alsmede de luchtmacht. Zwarte dag voor Britsche luchtvaart, - Twee leerlingvliegers zijn te Stubton (Lin- colnshire) met hun vliegtuig verongelukt. Gisteravond zijn bij Horley (Surrey) twee vliegtuigen met elkander in botsing ge* kamen. Twee piloten en een passagier zijn om het leven gekomen. De militaire invloed in Slowakije. Gi* teren zijn te Bratislava onderhandelingen begonnen tusschen Duitschland en Slowa kije, inzake de toepassing van de militaire clausule van het Duitsch-Slowaaksche ver drag, welke Duitschland te allen tijde het recht geven militaire hases in te richten in zakere met name genoemde zones. Halifax zal Bonnet ontmoeten. Hali'®5 die zal deelnemen aan de vergadering van den Volkenbondsraad op 15 Mei, ®a' op weg naar Genève te Parijs minis,er Bonnet ontmoeten. Tezamen zullen de beide ministers naar Genève reizen. B011' net heeft de ambassadeurs van Spanje, de Vereenigde Staten en Engeland ont vangen. Anti-joodsche uitspattingen te Bratislava. Manschappen der S.S. en van de Klink®' garde hebben het bureau voor J°0CS,CL emigratie geheel verwoest. Later trokK groepen Slowaaksche en Duitsche 1°n# lui langs de café's. Zij dwongen .Todeng inrichtingen te verlaten. De politie hei verscheiden Joden gearresteerd, o.ni 'e van het emigratiebureau. Zij worden van beschuldigd een provocatie te hebf georganiseerd. "Tafenco naar Ankara. Er wordt mede? decld, dat Gafenco, de Rocmecnsche nister van buitenlandsche zaken, 'n_ tweede helft van Juni een officieel brt.ui aan Ankara zal brengen. Men meen' hij zich vervolgens naar Athene zal 1 ven en ook te Sofia zijn reis zal 011de ken.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2