WILDE ZWANEN duiken naar fonteinkruiden tLto-erildcu^i.cAe YflLj,me,>iLj, Regelrecht van Göring „De mensch op zijn best" Het erfpachtsschandaal in de hoofdstad Een leenvrouw staat terecht Voedselgebieden in het IJsselmeer zijn vergroot Het loos alarm in den IJ-poldet Schildwacht schiet op auto Een gouden bruidspaar te Breezand Maar als de inpoldering vordert? Het is bekend, dat in het IJsselmeer eeni- ge duizenden wilde zwanen voorkomen in het bijzonder bij Hoopliuizen ten Noorden van Harderwijk. Het zijn zwanen met geel zwarte bekken, die ten Oosten van de Witte Zee broeden, en in WestrEuropa twee be langrijke gebieden van overwintering bezit ten: Nederland 011 Ierland. Vroeger, vóór de verzoeting van het water, kwamen'de zwa nen, aldus het Hsbl., ook wel in de Zuider zee, maar op andere plaatsen, namelijk voor al om bet Kampereiland bij den IJsselmond en verder Noordwaarts, o.a. bij de Friesche Kliffen. Na-1932 zijn de zwanen het eerst verschenen aan de Veluwekust, verder aan de Friesche Westkust en bij Medemblik, te oordeelen naar de opgaven der bevolking. Gevolg van de Zuiderzee. afsluiting der Wij hebben liier dus met een interessant verschijnsel te doen, een gevolg van de af sluiting der Zuiderzee. Het verschijnsel ver diende dan ook een grondig onderzoek, niet alleen om de veranderingen, welke in liet water zijn opgetreden, doch ook om de dier soort zelf. Wilde zwanen behooren immers tot de bedreigde vogelsoorten; weliswaar staan zij nog niet op het punt van uitster ven, zooals met de trompet-zwanen in Ame rika het geval was, maar het is zeker noo- dig 0111 deze fraaie vogelsoort goed in het oog te houden. Daar zij nu in Nederland een overwinteringsgebied heeft is dubbele aandacht geboden. De biologen G. A. Brouwer en L. Tinber gen hebben ons nu met een uitstekende stu die over het voorkomen en het voedsel van de wilde zwanen in het IJsselmeer verrast: het resultaat van eenige jaren waarneming, telling en vegetatie-onderzoek. Hun studie, de 14e publicatie van de „Club Zuiderzee- waarnemers" verscheen dezer dagen in liet tijdschrift „Limosa", het orgaan van de Club van Ned. Vogelkundigcn. Zij graven diepe kuilen in den bodem. Vrijwel van het begin van het verschij nen der wilde zwanen aan de Veluwekust af werd verondersteld, dat het vooral de velden met een ondergedoken fonteinkruid soort, Potamogeton pectinatus, waren, welke de zwanen daar naar toe lokten. Allereerst stelden de onderzoekers nu vast, dat de zwanen vooral voedsel zoeken op een diep te van 2060 c.m. Bij het voedsel zoeken graven de zwanen diepe kuilen in den bo dem. Het graven met de pooten is een op vallende bewegingswijze: de vogel veran dert daarbij niet van plaats. De plaatsen, waar veel zwanen lang verblijven, worden letterlijk omgeploegd. De doorsnede van een pas begonnen kuil bedraagt 20 a 30 c.m., bij een diepte van nog geen 10 c.m.; de grootste kuilen maten 1 a 1.5 m. bij 0.4 a 0.5 m. bij een diepte van ongeveer 25 c.m. Uit het onderzoek naar den plantengroei is gebleken, dat daar bij Doophuizen al een dichte vegetatie bestaat, zooals van krans- wieren en fonteinkruiden en veel minder van waterpest en vederkruid. (Wij vonden er zelfs ook watergentianen in bloei). De vegetatie van een tweetal fonteinkruidsoor ten is honderden meters breed en houdt eerst op, waar de diepte van het water 1 m. bedraagt. In deze begroeide gebieden komt ook een rijke fauna voor van larven van muggen, haften, kokerjuffers, van wor men, slakken enz. Wortelstokken als lekkernij. De fonteinkruiden nu overwinteren als een wijd vertakt stelsel van sappige witte wortelstokken, die tot op 30 cm. diepte in Verschillende „étages" in het slik liggen, zooals ook met een klein grasachtig plantje aan de Friesche kust het geval is, de Zan- nichellia pedicellata. Door zeving van slik- monsters en microscopisch onderzoek van de faeces van zwanen, welke op een rust plaats gevonden werden, kwam men nu tot de conclusie, dat vrijwel uitsluitend sten gels, wortels of wortelstokken van hoogere planten worden opgenomen. Voorts werd nagegaan in welke vegetatie de krabkuilen voorkwamen, en zoo mag men thans wel aannemen, dat vooral liet pcctinatus-fon- teinkruid de voedselbron is voor de gcel- bekken, althans aan de Veluwekust; aan de Friesche kust vond men de krabkuilen vooral in de Zannichellia. Jagers uit Gaas- terland verzekerden, dat de zwanen daar vóór de verzoeting de wortelstokken \an het zeegras aten. Gaten in het grasland. Boeren uit Overijssel vertelden, dat vroe ger in tijden van hoogen waterstand de zwanen veel schade veroorzaakten door ga ten in het grasland te krabben. Te ooydeelen dus naar de diepte, waarop de vogels zoeken en naar den aard van het voedsel, zouden de zwanen ook op het Bui ten IJ, bij Zeeburg, kunnen voorkomen, want pectinatus is hier ook reeds talrijk, al kwam de plant er ook voor de afsluiting voor. ellicht is het hier niet veilig ge- noeg; tusschen Landsmeer en Oostzaan is een betere omgeving, waar ze ook in den afgeloopen winter «eer geweest zijn. Een vraag. De voedselgebieden voor de wilde zwanen (het betreft hier de soort Cygnus bewickii) zijn dus sedert de verzoeting van de Zuider zee belangrijk in dit water uitgebreid. Waar de zwanen moeten blijven als de inpolde ring belangrijk zal zijn gevorderd.' Zullen zij naar de Friesche kust trekken? Wij ver moeden, dat de fonteinkruidvegetatie wel zal stand houden tot aan de inpoldering van het Z.O. deel. Misschien komt er ook nog aan de Gooische kust een flinke begroeiing, zoodat wij ook daar de troepen zullen kun nen waarnemen. Bij eenigszins strenge vorst verlaten de zwanen het IJsselmeer, om dan wellicht naar Ierland te vertrekken, want wanneer j hier verdwijnen, worden ze daar talrijker, oor de vorst van Dec. j.1. zijn hier een paar troepen aan de IJsselmeerkust waar genomen, trekkende in de „goede" richting. Hoeveel zijn er wel? Hoeveel er 's winters in het IJsselmeer komen, is moeilijk met zekerheid vast te stellen. Er zou een uitgebreide controle noo- dig zijn om de troepen op alle voedselge bieden regelmatig te volgen. De onderzoe kers geven de volgende getallen, op rond tochten verzameld: Januari 1936 ruim 31S0, November 1936 ongeveer 2200, November '37 totaal 1800 a 2000. Deze getallen hebben slechts een betrekkelijke waarde; de cijfers willen dan ook niet zeggen, dat er een dui delijke achteruitgang te bespeuren valt. Aardig is nog, dat ook de gewone zwem- eenden van de uitgebreidere begroeiing als gevolg van de verzoeting profitoeren. Wil de eenden bijv. zijn er in aantal toegeno men. In de eendenkooi bij Kamper Nieuw- stad werd de laatste jaren abnormaal veel gevangen. Laat ons hopen, dat onze blanke winter- gasten uit het hooge Noorden niet vermin deren... dus de jacht op zwanen, reeds en kele jaren gesloten, niet wordt heropend! Was het een steckviam uit de uitlaatpijp van een vliegtuig? Gistermorgen heeft zich Ni liet huieau Spaarndammerstraat te Amsterdan telefonisch aangemeld met de me dat hij Maandagavond m den tijd dat het loos alarm voor een bij den Hem dend neergestort vliegtuig ls *hj 'sta(j hij zich in een perceel in de b"in bevond, een vliegtuig heeft ^aa'p. Hij Uit de uitlaatpijp sloeg een steckv lam. Hj was echter niet degcen, die het c De politie verzocht den h°er voor nadeic inlichtingen op het bureau te ko - het verhoor is komen vast te staan, dat hu geheel te goeder trouw was. De it al uit wist, dat een dergelijke steekvlam (ioüh laatpijp niet op eonig gevaar duid een leek zou hierin allicht een aanstaande iamp hebben kunnen zien. Tot dusver heeft echter degee alarm heeft gegeven, niets van zi hooren. STRIJD MET LUIDSPREKERS AAN DE POOLSCHE GRENS. „Kurjer Polski" bericht, dat de Duitschers aan de grens van Polen, bij Bigumin, luid sprekers hebben opgesteld, welke worden ge bruikt voor nationaal socialistische propa ganda. De Westpoolsche Liga heeft hierop geantwoord door eveneens luidsprekers op te stellen met hetzelfde vermogen als de Duitsche. Aanzienlijk kapitaal Nederland binnengesmokkeld. Een ge heimzinnige auto. Bij den gz-ensovergang te Glaner- brug heeft een N'ederlandsche auto bestuurder kans gezien een aanzien lijk kapitaal aan geld en papieren uit Duitschland te smokkelen, zon der dat de Duitsche grensbeambten eenigen argwaan koesterden. De auto kwam uit de richting Gronau en bij den doorlaatpost werd er door de Duit sche douanen, in tegenstelling met hun ge woonte, nauwelijks acht op geslagen. De N'ederlandsche grensbeambten, die de auto aanhielden, ontdekten onder de kussens ver box-gen een groot bedrag aan geld, bankpa pier en kostbare siei-aden. Een deel ervan werd in beslag genomen, omdat invoer van zilvermarken slechts tot een bepaald bediag geoorloofd is. Ook de wagen werd in beslag genomen, doch later, na storting van de ge- eischte borgstelling, weer vrijgegeven. Volgens den chauffeur van de auto, een Nederlander uit een 'Ier Westelijke provin cies, had hij. aldus de Msbde Duitsche douanen om den tuin weten te leiden, door hun te vertellen, dat hij „regelrecht van Göring" kwam, waarbij hij ter staving van zijn bewering enkele papiex-en bad getoond. Geheimzinnigheid. Vermoed wordt, dat men hier met een geval van kapitaalvlucht uit Tsjecho-Slo«a- kije te doen heeft. Er hangt een geheim zinnige waas over deze gehecle affaire, waaromtrent 't onderzoek nog gaande is Het is bijna niet te gelooven, dat de Duit sche grensbeambten, die elke auto aan een minutieus onderzoek ondei-werpen, zich door een los 'gezegde en een paar papieien hebben laten bedotten. M at er ook van zij, feit is. dat de affaire goed was voorbereid en het kapitaal veilig en wel over de grens is gebracht. Inzittenden aan de oogen gewond. Onder Zundert wonende menschen werden Maandagavond opgeschrikt door geweer schoten. Toen men naar de reden ging zoe ken bleek, dat een soldaat van de grens- wacht op een auto had geschoten. De drie inzittenden waren door glassplinters ge wond. Het volgende schijnt te z-'jn gebeurd: uit de richting België naderde een auto waarin twee hceren en een dame gezeten. Toen de wagen gekomen was bij het café Goossens, werd, aldus het Hbld., de bestuurder door een daar op wacht stamalen schildwacht \an een grenspost gesommeerd te stoppen. Ver moedelijk heeft de bestuurder bet door den soldaat gegeven stopteeken niet tijdig ge noeg gezien, want, voordat hij kon stoppen, begon de soldaat te vui-cn. Hij schoot door de voorruit, welke aan splinters vloog. De bestuurder en de overi ge mede-inzittenden wei-den door de glas splinters aan het oog gewond. De mare- chaussée te Zundert stelt een onderzoek in. Ale drie liepen vrij ernstige verwondingen aan de oogen op. Een toekomstbeeld (De rechter te Southampton heeft het huwelijk van een filmactrice ontbonden, op grond van „wreedheid" van den echtgenoot Hij maakte altyd aanmerkingen op het eten en vervolgde haar met het verwijt dat zij een slechte huisvrouw was. Dagblad- bericht.) Rechter: U baseert uw eisch tot echt scheiding op onverdrageljjke wreedheid? Filmster (met een diepen zucht): Ja, Edelachtbare, het ging alle perken te bui ten. Rechter: Zoudt u mij enkele voorbeelden willen noemen? Filmster: Enkele? Ik zou er u honderden kunnen opsommen. Om te beginnen legde hij altijd afgebrande lucife.s in de bloem potten. Dat maakte me altijd vreeselijk nerveus. Of dat nog niet genoeg was, rook te hij na het eten een sigaar. Ik kan u niet zeggen hoe hij me daarmee treitexde. Ik ben in "één maand twintig pond afgevallen. Rechter (zeer ontroerd)Niet huilen. Tracht uzelf meester te blijven en rustig verder te. vertellen. Wat heeft deze bruut verder op zijn geweten? Filmster: Hy had de gewoonte aangeno men, zich te beklagen wanneer hij thuis kwam en het eten niet gereed vond. Rechter: O juist, was hij zóó'n type van echtgenoot. Filmster: Ja Edelachtbare. Hy scheen te denken, dat hij in z'n huis op gezette uren z'n maaltijden moest kunen krijgen. Rechter: Hoe kwam hij op dat krank zinnige idee? Filmster: Daar ben ik nooit achter kun nen komen. Edelachtbare. Het was als een idee fixe dat hem achtervolgde. Ik denk, dat het t beest in hem is. Een andere op lossing weet ik er niet voor. Rechter: En u gaf u in dergelijke geval len misschien nog moeite ook. on. het een of ander maal voor hem klaar te maken Filmster: Altijd! Ik sloofde me dan uit om wat brood voor hem te roosteren en een blikje soep voor hem open te maken, maar u moet niet denken dat-ie zich daar dan dankbaar voor toonde. Het irriteerde me vreeselijk. Rechter: Gaat *i door; ik kan het nog net verdragen. Filmster: Nou, en dan wou hg dat het huis werd schoon gehouden, net of ik een werkster ben. En als ik de bedden drie of zette hij vier dagen niet opmaakte. ze^ voor u weggaat, uw autogram hebben? zelfs te mopperen. Rechter: Waarom maakte hij de bedden dan zelf niet op? Filmster: Dat zou ik ook wel willen weten. Ik heb het hem dikwijls genoeg gevraagd, maar ik heb nooit een afdoend antwoord gekregen. Hij was er natuurlijk te lui voor. Het is gemakkelijker er een slavin op na te houden. Rechter: Had het onmenschelijk gedrag van uw man een nadeeligen invloed op uw gezondheid Filmster: En of. Ik kon soms een kwar tier lang niet inslapen, en het beïnvloedde ook -mijn werk. Rechter: Welk werk? Filmster: Wel, eh, werk dat ik even tueel zou hebben gekregen... als ik maai de gelegenheid had gehad eraan toe te komen. Rechter: Droog nu eers eerst uw tranen. Hebt u de kracht, met uw schokkend ver haal verder te gaan? Filmster (na een pauze en een slok wa ter:) Ik zal verder vertellen. Hij had ook de gewoonte met zijn vingers op tafel te trommelen en mee te fluiten als de radio melodieën speelde, die hij kende. En dan droeg hij zijn sokken zonder sokophouders. Rechter: In mijn vele jaren van praktijk in het echtsch -idingshof heb ik nog nooit zoo een monsterachtige opsomming van wreedheden gehoord. Het is of de mannen er geen moraal meer op nahouden. Gaat u door. Filmster: De druppel, die den emmer deed ovcrloopen kwam verleden maand. Rechter: Wat was dat? Filmster: Hij zei, dat hy niet meer van mij hield en dat nij er soms spyt van had, met mij getrouwd te zijn. Rechter: Ongelooflijk. Stel je voor... mooie taal voor 'n man om tegen zyn vrouw uit te slaan! 'Vas er een bijzondere aanleiding voor, dat hy zoo alle zelfcon- tróle en hoffelijkheid verloor? Filmster: Het kwam alleen, doordat ik hem een standje maakte omdat hij zijn scheerkwast niet had uitgespoeld. Rechter: Zoozoo, meneer hoorde tot het slag van mannen, dat zyn scheerkwast niet uitspoelt! Het verzoek om echtscheiding is toegestaan. Filmster: O, ik dénk u. Edelachtbare. Rechter: Voor wreedheid ken ik geen pardon. Wat ik zeggen wou... mag ik, gezicht als een oorwurm en begon Franschen bewonderen de droog legging der Zuiderzee. In het groot auditorium van het Centre Universitaire Méditeranéen te Nice werd de zer dagen de N'ederlandsche stoel beklom men door den hoofdingenieur der Zuidei-- zee«erken, de heer Y.I.P. de Blocq van Kuffelcr. Den laatstcn tijd hebben de Fi-ansche bla den, aldus het Hsb., meer dan gewone aan dacht aan Holland besteed, en vooral aan zijn vex-maarde waterwerken. „Ze doen zelfs met de zee wat ze willen," heeft men er gens geschreven. Wellicht is het ook daar aan te danken dat de opkomst van het pu bliek verrassend groot was Zij zagen de dijken groeien De heer De Blocq van Kuffeler had er zich blijkbaar x-ekcnschap van gcge\exi voor een publiek van leeken te staan al was de Fransche Waterstaat, de „Ponts et Chaus sées" ook vertegenwoordigd. Zijn voordracht «'as vlot, vermeed noodelooze cijferlawines, waar het onderwerp toch wel aanleiding toe bood, eu volgde een i-eeks uitnemende lichtbeelden op den voet. De toeschouwers zagen de dijken groeien, van den eersten grijper, die zijn lading midden in zee loste, tot de eindclooze autostrada toe. Ze zagen liet modderland vei-anderen in korenvelden. Ze zagen de huizen opstapelen. En dit alles «as zoo suggestief, dat ik achter me hoor de zeggen: C'cst fntastique!" )„Het is fan tastisch!" Maar het was meer dan dat. Er werden vei'gelijkingen gemaakt onder het «eg- gaan tusschen volkeren, die hun „le- veiisruimfe" vergrooten door annexaties, en ons kleine volk, dat zijn territoir verovert op de natuur. Een van de kaarten, die ver toond «erden. gaf ook de tallooze polders aan, die zich in de «-estelijke provinciën be vinden, en waarvan sommige x-ceds ecuwen geleden werden drooggemalen. Wijzelf ge ven ons er nauwelijks x-ekenschap van wat een arbeid er op dit gebied i-ceds is ge- presteerd, een arbeid, die natuurlijk ook een voorstudie is geworden voor het ont zaglijke werk van de Zuiderzee. De spreker vertelde van de vooi'bereidin- gen. van de moeilijkheden. 11ij sprak over het verhoogen én vei lagen van den water spiegel, als of dit de eenvoudigste zaak van de wereld was. „Het heeft me aangegrepen," zei een Fran sche kennis. „Ik betreur het, dat ik dat nu eei'st allemaal hoorde. Nu ja. je leest wel eens een regel in de kranten. Maar dat zegt zoo «-einig. Wat een onderneming! Dit is de mensch op zijn best! Dit geeft je werke lijk «-eer een beetje geloof in de wereld"! Zoo iets doet een Hollandsch hart goed! Twee bouwers moeten zich te rugtrekken. Het erfpachtsschandaal in de hoofdstad is nog lang niet van de baan. Meer dan 120 zaken zijn sinds gefuimen tijd in onderzoek. Behalve de s. d. wethouder de Miranda, die thans een rustkuur ondergaat, diens zoon, die naar het buitenland is vertrokken en de heer Gulden, vooi-zitter van de soc.- democratisch raadsfractie, zijn er zooals bekend verschillende bouwondernemers in deze affaix-e betrokken. Twee van deze heei-cn n.1. de ar chitecten P. J. L. F. Rietbergen en C. Eldex-enbos hebben zich thans op last van B. en W. geheel moeten terugtrekken van de mededinging bij de erfpachtsuitgifte van terrei nen, op Bosch en Lommer. Het is B. en W. n.1. gebleken, dat deze heeren, wien bedoelde terx-einen oorspron kelijk wax-en toegewezen, ongeooxdoofde handelingen hebben verricht, welke tegen strijdig zijn met het beginsel, dat heeft voor gezeten bij de belangrijke canonverlaging van deze gronden, n.1. den bouw van goed- koope arbeiderswoningen ook door particu lieren mogelijk te maken. B. en W. stellen den x-aad nu voor, de be treffende terreinen in Bosch en Lommer aan de N.V. Bouwmij. Zuidgroud in voort- dux-ende ex-fpacht te geven. „De armsten der armen worden het slachtoffer van de woelter- practijken," zegt de proc.-gene raai. Door zich in een klcerckast te verstop pen betrapten twee Amstcrdamsche x-echei-- cheux-s onlangs op heeterdaad een leen vrouw', toen zij met één harer cliënten de voox-waarden besprak, waarop de laatste, die in ei-nstige financieele moeilijkheden zat. geld te leen kon krijgen. Die voorwaar den kwamen ovex-een met de condities, wel ke leenvrouwen gewoonlijk altijd stellen. Zij komen in hoofdzaak hierop neer dat de schuldenai'en meer dan 10 px-ocent rente moeten betalen. De politiex-echter veroordeelde de vx-ouw onlangs tot twee maanden gevangenissti'af. Van dit vonnis ging zij in hooger beroep bij het Amslei'damsche hof, welk college deze zaak gistermiddag heeft behandeld. Als getuigen werd gchooi'd een aantal „cliënten" van de leenvrouw. De bedi'agen die de getuigen op de bekende voorwaax*- den hadden geleend, varieerden tusschen de f 20.en f 200.De vxouw die f 200.had geleend, was niet verschenen. Haar verkla ringen voor den politiei'echter waren zeer bezwarend geweest, want de leenvi-ouw zou... haar tijdens een heel vx-iendschappe- lijk en onschuldig gcspx-ck zonder eenige aanleiding hebben gevraagd of ze niet wat geld kon gebruiken. Zij was daarop inge gaan, omdat het haar zoo gemakkelijk mo gelijk werd gemaakt. Requisitoir. De procureur-generaal was het met den politici-echter volkomen eens, dat alleen het opleggen van gevan genisstraffen de mogelijkheid geeft om met succes tegen woekerpractiiken op te treden. De woekerpractijken vormen een ernstig sociaal kwaad, de aimsten der armen worden er het slachtoffer van. Spr. requireerde dezelfde straf als waartoe de politierechter de leenvrouw heeft ver- oox-deeld. De vei'dediger zcide in een uitvoe- ig pleidooi, dat deze verdachte niet tot het „ilde der bei'oepswoekeraai-sters gerekend moet woi-den, zij wil de menschen helpen, niet uit pux*e liefdadigheid, maar om zicli- zelve op een voetstuk te plaatsen, om een „autoriteit" in de buurt te zijn en om een leegte in haar leven te vullen. En dat is niet de psychologie van een woekeraarster. Spr. bepleitte vrijspi'aak, omdat in dit ge- al het beroep van geldschietster naar zijn meening niet is uitgeoefend, subs. uitex'ste clementie. Arrest 23 Mei. BELANGRIJKE SMOKKELAFFAIRE ONTDEKT. Aan de Zwitsersche gx-ens is een uitge- bi-eide smokkelaffaix-e ontdekt. De ölki- sche Beobachtex-" bericht, dat hierbij meer dan 25 joden betrokken waren en dat 300.000 mark in beslag is genomen. Lief en lèfed wisselden elkaar af. Vandaag is 't feest in huize Schorweg 3i, grooi feest, want Jan Moeliker en Cornelia MoelikerWit vieren hun gouden huwe lijksfeest. Vijftig jaar hebben ze lief en leed gedeeld en met elkaar, zoo lang ze konden, voor hun gezin gewerkt, waai-bij zij, naast betrekke! ij ken welstand, ook tegenslagen op het gezamenlijk afgelegd pad ontmoet ten, doch ook die moeilijkheden te zamen Het echtpaar J. Moeliker C. MoelikerWit. liet hoofd 'boden. En als de mannelijke Helft van het echtpaar-, na ongelukken bij den arbeid met paarden of een val van een ladder, het leven wat donker inzag omdat hem het verder werken voor z'n gezin tij- ijk niet meer mogelijk was,dan was daar de de vrouw, die hem op opgewekte» toon de sombere gedachten uit het hoofd praatte. Vader Jan houdt nu z'n groentetuintje nog hij en Moeder Cornelia verzorgt haar bloemen, want lieeiemaal stil-zitten, dat gaat niet, al zijn zc 74 en 73 jaar. Maar vandaag viei-on ze hun gouden feest en komen kinderen, kleinkinderen, verdere familie, buren en kennissen hen felicitecren en nog wat meer in de bloeme tjes zetten dan de laatste dagen al gebeurd is. De muziekvereeniging Concorrlia zal ze vanavond half negen een sex-enade brengen en onze krant, die al 40 jaar trouw gelezen wordt in dit gezin, voegt gaarne haar feli citaties bij alle gelukwenschen, die 't gou den paar zal ontvangen. W1EFUNGF.N VAN HET GOEDE PAD GERAAKT. Door het springen van den linker voox-band van een Willv's auto A 28632, toebehoox-ende aan de familie Muller uit Groningen, is bo vengenoemd voertuig tusschen Ewijcksluis en Wieringen met groote ki-acht tegen de naast den rij«reg staande betonnen palen te recht gekomen. De auto werd ex-nstig be schadigd. De bestuui-der bleef echter onge- deerd. Later op den dag is de auto door een kraanwagen weggehaald. PURMEREND, 9 Mei. Gemeentel. Kaasbeurs. VeiTiandeld 20 par tijen, wegende 82.000 Kg., handel kalm, hoogste prijs f IS.4 stapels kleine Boe- renkaas f 1S.50. 1809 Kg. boter f 1.251.28 per kilo. Runderen, tolaal 1801 stuks: 280 vette koeien 60—68 ct. per Kg., matig; 1000 gelde kpeien f 110170 per stuk, matig; 500 melkkoeien f 180260 per stuk, matig; 21 stieren 4852 ct. per kilo, matig; 16 paax-- den f 70—100 per stuk, matig; 31 vette kalvex-en 6090 ct. per kilo, matig; 919 nuchtei-e kalveren: voor de slacht f 510, voor de fok f 1218 per stuk, stug; 178 vette varkens voor de slacht 4749 ct. per kilo, goed; S9 magere varkens f 2536 per stuk, goed; 444 biggen f 1318 per stuk, voed; 12S6 schapen f 1725 per stuk, stug; 115 bokken f 3—16 per stuk, matig; 629 lammeren f 5—7 per stuk. stug; kipeieren f3.203.50 per 100 stuks, cendeieren f 2,70 per 100 stuks, 3900 oude kippen en hanen 0 42V>0.50 per kilo, N.H. Rlamven 0.871*, 0.95 per kilo, konijnen f 0.301.60 per stuk, 300 eenden 2050 ct. per stuk. duiven 40 ct. per paar, 3100 jonge hanen 4560 ct. per stuk. Coöp. Centrale Eierveiling Punnerend. Aanvoer: 120.000 eendeieren f 2.752.90, 110.000 kipeieren: 65—66 Kg. 3.453.50, 63 64 Kg. 3.40—3.45. 60—62 Kg. 3.30—3.40, 58— 59 Kg 3.25-3.35, 56—57 Kg. 3.25—3.30, 55 Kg. 3.20-3.25. BROEK OP LAN'GENDIJK, 10 Mei. Aanvoer: 6200 bos rabarber 4.20-5.10.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 3