Na drie maanden geen enkel resultaat Dreigende ondergang voor een 10-tal kleinbedrijven Xue&tafuieeï- oefeningen Wederom ingebroken De Beatrix-match Candidaatstelling Tweede Blad De brood-oorlog De N.V. „Volharding" denkt niet aan een prijs-wijziging Verduisteringspapier f 101.93 voor het fonds Het Vrijwillig Korps ontbonden Autobox in de Sperwerstraat gehuurd. Het arsenaal voor den Gemeenteraad S.D.A.P. CHR. PROTESTANTSCHE GROEP. VRI1Z. DEM. BOND. R.K. STAATSPARTIJ. Een rustige zomer? GEMEENTE- EN NATIONAAL BELANG. ECONOMISCHE GROEP. Eindexamen Hoogere Burgerschool en Lyceum V erkeers-vandalisme Gisteravond was voor de besturen van den neutralen en Koomsch Kath. Bak kerspatroonsbond een vergadering in café „Centraal" belegd, teneinde een overzicht te geven van de tot nu toe gevoerde werkzaamheden om tot een normalen broodprijs in Den Helder te komen en tevens om eventueel een succesvoller koers in te slaan dan tot dusverre het geval geweest is. Na drie maanden blijkt dat men prak tisch nog niet veel bereikt heeft. Van de zijde der N.V. „De Volharding" wordt in geen enkel opzicht eenige toenadering verwacht, terwijl door de bedrijven met verlies gewerkt wordt. Met name voor een aantal klein-bedrijven staat de ondergang voor de deur, zoodat het inderdaad de hoogste tijd is dat inge grepen wordt. Hoewel in deze vergadering geen enkel positief besluit genomen werd bleek, dat men -vermoedelijk tot geen andere oplossing zal kunnen komen, dan tot een onderlinge prijsregeling met ministerieele bekrachtiging, een rege ling, waarin in geval alle plaatselijke bakkers er in toetreden, ook de N.V. „De Volharding" zal moeten toestem men. Over het verloop der vergadering, die slechts door een klein aantal patroons werd bijgewoond (behalve het bestuur waren 9 heeren aanwezig), het volgende. Geen succes voor den heer Van Breda. Voorzitter Bos opende en releveerde daarna datgene, wat men tot nu toe ge daan had om tot een regeling te komen. Er is contact gezocht met tal van licha men en particulieren, doch alles bleek zonder eenig praktisch resultaat. Ten slotte bood de heer W. C. van Breda, oud-voorzitter van de Banketbakkers patroons, zijn bemiddeling aan. Hij ver onderstelde invloed op den heer Bruin van de N.V. „De Volharding" te kunnen uitoefenen, maar ook deze poging liep op niets uit. Geen winst Met nadruk wijst de heer Bos er op, dat met den huidigen prijs geen winst te behalen is voor een enkelen bakker. Een deel van het publiek is een tegengestelde meening toegedaan, maar met klem komt spr. daartegen op. Blijft deze toestand dan ook bestendigd, dan is het als vast aan te nemen, dat een aantal klein-bedrij ven,een 10-tal, den ondergang nabij is. Voor bedrijf en personeel staan dus thans inderdaad wel zeer groote belangen op het spel. De heer Bruin onwrikbaar. De heer Bos had een onderhoud met den heer Bruin. Hij heeft met deze open kaart gespeeld, en hem gevraagd of hij bevrediging vond in de vernietiging van de bedrijven en het uit het arbeidsproces stooten van een aantal jonge menschen. Hij bleef onwrikbaar en gaf te kennen, dat wat hem betreft deze toestand nog jaren kon voortduren. Ook andere woordvoerders kregen een gelijkluidend bescheid. Als de secretaris, de heer Hoogenbosch, de notulen van de vergaderingen der laatste drie maanden voorgelezen heeft, ontwikkelt zich een discussie van de leden met het bestuur, waarvan wij het volgende memoreeren. Enkele leden informeerden of het niet mogelijk was, nu toch alle pogingen schip breuk geleden hadden, om tot een onderlinge prijsregeling te komen in Den Helder met ministerieele bekrachtiging. Het bleek, dat hierover in het bestuur de stemming veraeeld is. Men vermoedt daarbij, dat een dergelijke procedure geruimen tijd in beslag zal nemen. 100 cm. breed59 f p. rol van 120 69 10 meter De heer Bos. die een bezoek' aan het Departe ment bracht, kreeg den indruk, dat deze weg niet eenvoudig zou zijn. Men stelt het groepsbelang niet boven het gemeenschaps belang en men zal moeten aantoonen, dat er innerdaad geen cent verdiend wordt voor en aleer een dergelijke regeiing tot stand kan komen, waaraan 90 procent der patroons hun stem moeten geven. Dat er in Den Helder sympathieën voor de bakkers zijn, bewees de mededeeling, dat een dames-comité zich tot het bestuur gewend heeft en dit mededeelde, dat het bereid was geen brood meer van de Volharding te be trekken. Men meent dat dit echter geen-loyaal zaken-doen meer is, alhoewel men de wijze van bedrijfvoeren van de Volharding, om de woorden van den oud-leider van de Coöperatie te gebruiken, misdadig acht. De heer v. d. Leek wijst er op, dat het publiek moet weten dat het de Volhar ding alleen mogelijk is te werken met den abnormaal lagen prijs, doordat zij winst maakt in Alkmaar. Met de drie zaken (Den HelderAlkmaarAmsterdam) be haalt hjj door elkaar dan nog winst). Do heer Bos zegt, dat een onderlinge rege ling wellicht in een 4-tal maanden haai- beslag zou kunnen krijgen, alhoewel hij niet bijster optimistisch hieromtrent gestemd is. Hij had gedacht de heer Van Breda nog eens naar den Minister te zenden en dien contact met den bewindsman te laten zoeken. De heer Boots verzet zich daartegen en meent, dat het beter is den weg van de Bonden te volgen. De voorzitter besluit de vergadering met de belofte, dat ook thans alles in het werk gesteld zal worden om uit den nete- ligen toestand te geraken. Als het niet anders kan zal men pogingen aanwenden om tot een prijsregeling te komen. Voor alles is het echter noodzakelijk, dat men de prijzen op de huidige hoogte houdt en niet den kop buigt voor de politiek van de N.V. „De Volharding". Thans in de Kroonstraat. Ook de Goudsbloemstraat niet vergeten. werd Het wordt langzamerhand ërnst met de in braken in onze stad. Er gaat geen week voorbij, of men tracht zijn slag te slaan en het gevolg van een en ander is, dat verreweg het grootste deel onzer stadgenooten des avonds hun voor- en achterdeuren extra gren delen, hetgeen o.i. een wel zeer verstandige maatregel is. Wat de laatste inbraak betreft, deze werd gepleegd Maandagavond in het perceel Kroonstraat No. 21. Doordat een der huis- genooten toevallig thuis was gekomen, werd voorkomen, dat de indringer het in huis aan wezige geld kon bemachtigen. Een en ander had het volgende verloop. Eerst laat keerde de meesterknecht van het stoffeerdersbedrijf van den heer Zuidweg in de Sluisdijkstraat naar zijn kosthuis in de Kroonstraat terug, daar hij bij kennissen was opgehouden. Hij zette zijn fiets in de gang, ging even zit ten in een stoel in de huiskamer en moest daarna op de plaats zijn. Toen hij terug kwam in de huiskamer, meende hij een verdacht geluid te hooren. Even later bleek, dat hij zich niet vergist had. Er werd aan het slot gemorreld, een deur ging open en iemand stommelde op de trap naar de bovenverdieping. Direct sprong de man naar den gang toe, doch niet zóó snel, of de indringer had gehoord, dat zich iemand in de huis kamer bevond. In de gang gekomen sprong de inbreker naar de deur terug, daarbij als hindernis voor zijn achter volger een der 'ietsen omvergooiend. Hij had met dezen maatregel helaas succes. De ander struikelde en zag geen kans den onbekende in den kraag te nemen, hetgeen zijn bedoeling was. Doordat het licht van een lantaarn door een ruitje in de deur scheen, was het eveneens niet mogelyk nauwkeurig het signalement van het individu op te nemen. Het eenige wat de meesterkneent ons met zekerheid wist te vertellen, was dat het iemand was met een hoed op, zonder overjas en van lang postuur. Hoewel nog een poging werd gedaan den indringer te achterhalen %yas dit vergeefsche moeite. Geholpen door de duisternis en de vele zijstraten en steegjes in deze buurt, was het ongewenschte bezoek reeds spoorloos verdwenen, In de Goudsbloemstraat. Eerst thans komt ons ter oore, dat ook enkele bewoners van de Goudsbloemstraat de vorige week Vrijdagavond bezoek hebben ge had van iemand, die kennelijk weinig goeds in den zin had. Het was-by de famile, wonende in het De heer Geus een jaar gratis naar de bioscoop. De voetbalwedstrijd, op touw gezet door den heer P. van Twisk, gespeeld door de Bios-Boys versus Celluloid-Boys Zaterdag j.1. ten bate van onze vereeni- ging „Beatrix.", en die velen onzer lezers nog frisch in de herinnering zal liggen, heeft, naar ons meegedeeld wordt, een bedrag van 101,93 aan netto baten voor de vereeniging opge bracht. Dit is het bedrag dat aan de „Beatrix"-kas ten goede kwam. Zooals men weet, verbond de heer Van Twisk aan dezen curieuzen wedstrijd een prijsvraag. Men moest den uitslag raden. Niet minder dan 184 personen zonden hun meening in. Het is merk waardig te vernemen, dat slechts één van deze 184 personen het bij het goede eind had en 20 voor de Bios-Boys raadde. Dat was de heer G. Geus, Hec- tor Treubstraat 29, die beloond werd met 52 gratis bioscoopkaartjes. En hiermede besluiten wy deze laatste „stunt" van den heer Van Twisk. Ons rest nog een woord van dank te bren gen aan allen, die dezen wedstrijd mogelijk maakten. En dan denken wy natuurlijk aan den burgemeester, die den aftrap verrichtte en van zijn mede leven blijk gaf, aan den heer Van Twisk inzake zijn vele bemoeiingen en gul gebaar, aan den scheidsrechter Boekman en zeker niet in de laatste plaats aan het H.K.C.-bestuur, dat zijn terrein disponibel stelde. Zij allen werkten mee voor het doel, en hielpen dit slagen. perceel Goudsbloemstraat 34, dat men om kwart voor 10 uur, toen men zich reeds te slapen gelegd had, wakker werd van het morrelen aan het sleutelgat. Hoewel de vrouw des huizes aanvankelijk in de meening ver keerde, dat zij zich vergist had, werd haar vermoeden plotseling bevestigd door het hoor baar openen van de voordeur. Zij maakte oogenblikkelijk -haar man wakker, die zich naar beneden - spoedde. Ook hier bleek de vogel gevlogen te zijn. Ook bij een belendend perceel bleek dienzelfden nacht aan het slot gedraaid te zijn, zonder dat men zich even wel toegang tot het huis verschafte. Zooals onze lezers zich ongetwijfeld nog zullen herinneren wezen wij eenigen tijd gele den op het euvel der auto-boxen in de Sper werstraat. Deze werden gebruikt als gooi- en smijtobject van de jeugd met als resultaat, dat de boxen een ontoonbaren indruk maakten. Hieraan is thans een einde gekomen, maar toch blijkt dat dit domein voor de Heldersche jeugd een bekoring moet hebben. Door de politie is namelijk thans een jeugd-korps ont bonden, dat beschikte over een al bijzonder merkwaardig arsenaal, terwijl het geheel op militaire leest geschoeid was. Dank zij het ingrijpen van agent de Haan en de medewer king der ouders, is aan het „Vrijwillig Korps" (de officieele naam van de vereeniging) een einde gemaakt. Vorige week kreeg de politie het verzoek haar aandacht eens te besteden aan een der boxen in de Sperwerstraat, omdat enkele ouders meenden dat hun kroost daarin niet veel goeds uitspookte. De heer de Haan toog op het pad en wat hij al zoo ontdekte, bleek de vermelding wel zeer waard te zijn. De box was door het „Vrijwillig Korps" gehuurd voor het bedrag van 1 gulden per per week. Elk der 14 leden, ongeveer van 15-jarigen leeftijd, moest een dubbeltje contributie betalen, waarvan de „loopende onkosten" werden voldaan. Bij onderzoek in het „hol" ontdekte de heer de Haan tot zijn verbazing een com pleet arsenaal. Daar waren narnaak- geweren, er waren sabels (met kennis van zaken gefabriceerd uit auto-velgen), ba jonetten met zeer scherpe punten en een elftal patronen, waarvan een zelfs met scherp geladen. De „leider" van het ..Vrijwillig Korps" telde 15 lente's en de „1ste luitenant" eveneens. De werkzaamheden bleken te bestaan uit bijeen komsten in de avonduren, terwijl men zich voorts verpoosde- met allerlei fantastische spelen, waarbij het militaire element op den voorgrond kwam. Het was hierdoor dat di verse Sperwerstraat-bewoners meenden, dat er paal en perk aan deze „organisatie" moest gesteld worden. Het politieonderzoek leidde er toe dat tot een drastische ontbinding moest worden over gegaan, alhoewel men moest constateeren dat er van vandalisme of het schade toe brengen aan anderen in dit geval nog geen sprake was. Er waren echter vastomlijnde plannen om tot spoedige aankoop van windbuksen e.d. over te gaan, terwijl daarnaast bleek, dat het grootste deel der jongens op school een heele torn had om mee te komen. En zoo kwam het einde van het „Vrijwillig Korps" in de Sperwerstraat, en tevens aan een romantische periode in het leven van een 15- tal jeugdige stadgenooten. Wij laten hier curiositeitshalve het regle ment van het korps volgen, waarin wij de namen der „leiders" maar weglaten. Art. 1. De naam van het korps is: „Vrijwil lig Korps". Art. 2. De bevelen van den captein moeten strikt opgevolgd worden. Art. 3. Elke soldaat kan bevorderd en tot hoger. Art. 4. Elke soldaat staat een half uur op wacht. Art. 5. Het korps wil vooruitkomen door het houden van: oefeningen, manoeffres. Art. 6. Iedere soldaat, of hoger, moet zijn hogere gehoorzamen. Art. 7. De hoogste zijn lste captein 2e Ie luitenant Art. 8. Elk lid moet op elke oefening aan wezig zijn. Art. 9. Bij manoeffres moet ieder soldaat, of hoger, paraat zijn. Den captein, (was geteekend) Het aantal partyen, vergeleken bij 1935, gehalveerd. Gisteren heeft de candidaatstelling voor de gemeenteraadsverkiezing voor 21 Juni a.s. plaats gehad. Ook uit deze candidaatstelling blykt, dat de kleine partyen aan het verdwynen zijn. Telden we bij de verkiezing in 1935 nog zeven kleine partyen, waarvan er vier zelfs geen schijn van kans maakten voor een zetel, bij de candidaatstelling van gisteren waren er slechts twee par tyen, die met één, hoogstens twee can- didaten in den raad zullen komen. Ge meente- en Nationaal Belang (de com binatie Gemeentebelang en Nat. Herstel), zullen naar alle waarschijnlijkheid niet meer dan één zetel in den raad krygen, t'irwijl de kans, dat de heer Schoeffelen- berger terugkomt ons niet al te groot lijkt, doch de mogelijkheid daarvan is na tuurlijk i.iet buitengesloten. Verrassingen zijn altijd mogelijk. ï/ier groote partijen verschijnen ten too- neele. De SDAP; de Vryz. Dem. Bond, de Prot. Chr. fractie (fusie v. d. Anti Rev., Chr. Hist. en Chr. Dem) en de R. K. Staatspartij. Met zeventig candidaten zullen de zes partijen, die gisteren hun lijsten hebben ingediend, op 21 Juni den zetelstrijd aan vangen. Eenige partijen dienden in eenige kieskringen een verschillende lijst is: Kieskring I. 1. van der Vaart, P. S.*), 2. Boogaard, R.*), 3. Smith, J. H.*), 4. Kraak, W.*), 5. Bulten, H. J., 6. van Buuren, K.*), 7. Bakker, C., 8. Dol, G.*), 9. Bakker, W., 10. Meijer, H„ 11. Kroonstuiver, P. J., 12. Janssen, M. Kieskring II. 1. van der Vaart, P. S. 2. Boogaard, R. 3. Smith, J. H„ 4. Kraak, W„ 5. Bulten, H. J. 6. Bakker, C. 8. Dol, G. 9. Bakker, W. 10. de Visser, J. 11. Kick, G. 12 Bakker Gzn., P. Kieskring III. 1. van der Vaart, P.S. 2. Boogaard, R. 3. Smith. J. H. 4. Kraak, W. 5. Bulten, H. J. 6. van Buuren, K. 7. Bakker. C. 8. Dol, G. 9. Bakker, W. 10. Hennink, J. 11. Maas, B. G. F. 12. Walraven W. J. Kieskring I. 1. Bot, C.*), 2. van der Veer, P.*), 3. Mulder, Mr. J.*), 4. van Zwijndrecht. J.*), 5. de Boer, W.. 6. van Heuvel, E. F., 7. Mostert, J„ 8. Hollestelle, J„ 9. de Jonge, J„ 10. Bruins. H., 11. Bais, P., 12. van Hoepen, A. Kieskring II. 1. Mulder, Mr. J. 2. van Zwijndrecht, J. 3. van der Veer, P. 4. Bot, C. 5. de Boer, W. 6. van Heuvel. E. F. 7. Mostert, J. 8. Hollestelle, J. 9. de Jonge, J. 10. Bruins, H. 11. Sluiter, J. 12. Abbenes, K. Kieskring III. 1. Mulder. Mr. J. 2. van der Veer. P. 3. Bot, C. 4. van Zwijndrecht, J. 5. de Boer, W. 6. van Heuvel, E. F. 7. Mostert, J. 8. Hollestelle. J. 9. de Jonge, J. 10. Bruins, H. 11. Plaats man, J., 12. Baas Rzn., J. Ip alle kieskringen. 1. de Boer, W.«), 2. van Loo. L. F.")„ 3. Meijer, J. B. F.*), 4. Hoornsman, K.*), 5. Kreuger, J.. 6. v. Twisk, P„ 7. Trap, P. J„ 8. Makelaar. S., 9. Dienaar. J. C., 10. Kiste- maker, J. J., 11. van Steenbergen, P. J. In alle kieskringen. 1. Ran, C.*). 2. Terra, Th. A. A.*), 3. Smits, P. A.*), 4. Goes, C., 5. Smit. W. J., 6. Boom, D. J., 7. Duivenvoorde, P.. 8. van der Wouw, Ant., 9. Filmer, P., 10. Lucker, H. We gelooven, aan de hand van de be richten, die ons van alle kanten uit het buitenland toevloeien, dat we een rustigen zomer tegemoet gaan. Een zomer van groote diplomatieke activiteit, van veel worstelen achter de schermen, maar één zonder strijd voor Europa. Zelfs het mili tair bondgenootschap tusschen Duitsch- land en Italië zou daarop wijzen, want uit deze daad van Duitsehland (Italië schijnt er aanvankelijk niet veel voor gevoeld te hebben) blijkt hoe langer hoe meer, dat Hitier Mussolini alleen tot dit verdrag heeft kunnen overhalen, door de belofte af te leggen van een gematigde politiek tegenover Polen (Danzig en de Corridor). Dat deze veronderstelling juist is, blijkt misschien wel het beste uit het feit, dat Duitsehland geen agressieve daad gesteld heeft tegenover de afwijzende redevoering van Polen. Het feit, dat de Paus bezig schijnt met een vredesactie is een verheugend verschijnsel. De invloed van den Paus kan van groote be- teekenis zijn en de diplomatieke kennis van den vroegeren kardinaal Pacelli is groot. Als het aan het hoofd van de Katholieke kerk gelukt een vijfmogendhedenconferentie bij elkaar te krijgen, zijn we weer een stap in de goede richting. Zoolang men onderhandelt vecht men niet en zoolang men met elkaar spreekt bestaat er de mogelijkheid van be grijpen en terugkeeren van het hellende vlak. Dit alles wijst er op, dat we voorloopig geen agressieve daden behoeven te verwach ten. Voeg daaraan toe het feit, dat Duitsehland zeker niet voor het binnenhalen van den oogst tot een oorlog uit zal dagen, dan is de ver onderstelling gewettigd, dat we dezen zomer niet voor een verstoring van den vrede hebben te vreezen. Hitier heeft bij de Noorsche staten bot gevangen met zijn vraag een wederzijdsch verdrag van non-agressie aan te gaan. Dit voorstel van den Duitschen Führer was een vervolg op zijn vragen of de neutrale staten zich door Duitsehland bedreigd voelden. Even als Nederland hebben Zweden, Finland, Dene marken en Noorwegen het voorstel van Hitier van de hand gewezen. Zij wenschen, precie3 als ons land, neutraal te blijven en dan is geen verdrag van non-agressie noodig. Wie nicht vechten wil behoeft aan den ander geen verklaring te geven, dat hij hem nimmer aan zal vallen. Een houding van strikte neutraliteit vinden de Noorsche landen nog het veiligst. Zij zullen zich aan geen enkele machts- groepeering binden en hebben dus ook geen behoefte aan een verklaring van Duitsehland. a In alle kieskringen. 1. Feenstra Kuiper, P.*), 2. Uithol, A.*), 3. Loesberg, E.*), 4. Kwast, H., 5. Verfaille, J. 6. Berndsen, W. Th. H. 7. Jaring, S. 8, van Straaten, A. 9. de Klerk, F. W. K. 10 Pfeif fer, K. P. In alle kieskringen. 1. Schoeffelenberger, J. J.*), 2. Oortgijsen, K. F., 3. Gorter, J. H. Aftredend raadslid. Data en deskundigen. Bij beschikking van den minister van O., K. W. zijn de data bepaald der eind examens voor Hoogere Burger Scholen en Lycea. Tevens vindt men hierbij vermeld die genen, die als deskundigen, tevens lid der commissie belast zijn met het afnemen van dit examen. Gemeentelijk Lyceum, Den Helder op 6, 7, 8 en 10 Juli. Deskundigen: Mej. dr. G. h! j! van der Molen te Aerdenhout, Mr. N. Bolke- stein, rechter plaatsvervanger te Amsterdam, mr. ir. H. Cassuto, oud-hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht te 's-Gravenhage. R.H.B.S. te Den Helder 7, 8, 10, 11, 12, 13, en 14 Ju-li. Deskundigen: Ir. F. J. Heyligers! ingenieur bij de N.V. Ned. Spoorwegen, te Utrecht, dr. C. Lakerman te Heemstede, mej. dr. W. P. Frylinck, privaatdocente aan de gem. universiteit te Amsterdam, te Amers foort. Onder drankinvloed achter het stuur. Gisteren reed over den Ruyghweg een per sonenauto met een schrikbarende snelheid. De voorbijgangers hielden hun hart vast voor een ongeluk en op den hoek RuyghwegParallel weg scheen dit ongeluk ook te zullen komen De wagen scheerde over het trottoir, reed twee boompjes omver en het scheelde maar een haar of een op het trottoir spelend kind was het slachtoffer geworden. Daar de bestuurder, zonder zich om iets te bekommeren maar doorreed werd de politie oogenblikkelijk in kennis gesteld van het gp- beurde, die dezen wegmisbruiker achterna ging. Bij de pontonbrug aan het Kanaal ach terhaalde men het heerschap, en werd gecon stateerd, dat dit onder den invloed van sterken drank stond. Hij werd naar het Hoofdbureau overgebracht, alwaar proces-verbaal volgde. Hopenlijk wordt een strenge straf uitgedeeld. Men kan tegen dit soort „bestuurders" niet hard genoeg optreden!

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5