Agenda I rijwielen, lichter trappen, daa\ je. w&Jt ook/ fxifiezfiimaAtfahicMefi KeJik en Zending, Zoo'n bengel toets! Nederlandsche Midden- standsbank NLV. den helder Bij beschikking van den Minister van pefensie is de officier-vlieger der 3de klas M- J- C. de Liefde, dienende bij het vliegkamp pe Mok, 8 Mei ter beschikking gesteld; zijn de volgende plaatsingen gelast: met een door den commandant der marine te Willems oord te bepalen datum, de luitenants ter zee der 3de klas: A. J. de Graaff, J. van Hemert en W. J. van Trigt bij den onderzeedienst te Willemsoord; de luitenants ter zee der 3e klas: j. A. Sillevis, P. Bussemaker en W.A. de Looze, aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord. Bij beschikking van den Minister van pefensie is de .officier van administratie der le klasse J. Bouma, dienende aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Vlissingen, den lOen Mei 1939 ter beschikking gesteld. Overplaatsingen. KorpL d. mariniers J. S. de Jong van Afd. Mams. Rotterdam. Bevolen overplaatsing op 9-5-39 naar „De Kooij" ingetrokken. Kwartiermeester A. Braam van Kaz. W.- oord naar Gelderland, 29-4-39. Stoker-olieman J. Barzilaij van Kaz. W. oord naar v. Speijk, 29-4-39. Korpl.-machinist E. J. Dekker van Kaz. W.oord naar v. Speijk, 29-4-39. Lichtmatrozen H. H. Sprengers, M. J. H. v. der Tas, A. A. v. der Veer, W. Verweij, A. A. Vonk, J. P. de Vos, A. J. Wams, H. Wever en J. J. Wolthuis van Sumatra naar Kaz. W.oord, 8-5-39. Onder intrekking der op 8-öy39 bevolen overplaatsing naar W.s. W.o. Matroos le kl. P. H. Giesbers van W.s. W.oord naar Z. 8, 8-5-39. Matrozen le kl. G. M. Eek en S. v. Onselen van W.s. W.o. naar O.Z.D., 8-5-39. Matroos 2e kl. L. Vermaning van W.s. W o. naar Friso, 8-5-39. Matroos le kl. H. M. Portier van W.s. W.o. naar Schorpioen, 8-5-39. Marinier le kl. T. de Puit van Kaz. W.o. naar Gruno, 8-5-39. Mariniers le kl. A. Nijs en F. Bremer van Kaz. W.o. naar Heemskeck, 8-5-39. Marinier le kl. J. van Rijn van Kaz, W.o. naar Brage, 8-5-39. Marinier G.P. Sipsma van Kaz. W.o. naar Sumatra, 8-5-39. Marinier le kl. G. J. de Rooij van Kaz. W.o. naar W. v. Ewijck, 8-5-39. Korpl. d. mariniers H. C. Maan van v. Speijk (G.S.S.) naar W.s. Vliss., 1-5-39. Korpl. d. mariniers C. G. Gielen van Kaz. W.oord naar W.s. Vliss., 1-5-39. Matroos le kl. W. A. Jurrjens van Tromp naar Kaz. A.dam, 8-5-39. Op datum tewerk gesteld bij den aanbouw van den mijnenlegger W. v. der Zaan bij de Nederl. Dokmij. te Amsterdam. Lichtmatroos J. C. van Eijk van Sumatra naar Nautilus, 8-5-39. Onder intrekking der op 8-5-39 bevolen overpl. naar W.s. W.oord. Lichtmatrozen A. den Hollander, J. P. Nieuwstraten, G. Oosterveen, J. M. Rohn, A. H. Bruines en M. Haring van Sumatra. Be volen overpl. op 8-5-39 naar W.s. W.oord in getrokken. Onder-volgende schepelingen zijn aangewezen om den 24sten Mei 1939 per m.s. „Christiaan Huijgens" van de N.V. Stoomvaartmaat schappij „Nederland" naar Oost-Indië te wor den uitgezonden. Oppertorpedomaker L. L. Ellerman. Majoor-torpedomaker P. Bremer. Sergt.-konstabel J. H. Treffers. Sergt.-telegrafist P. Mathijsen. Kwartiermeesters A. Knijff, A. Schoonhoven en J. J. Westerbeek. Matroos 2e kl. W. Logger. Matrozen le kl. L. Andrée, A. G. Arts, A. J. Barentsen, W. A. Bastiaan, J. Beckers, C. J. van den Berg, A. Bosselaar, J. Breij, A. H. v. der Burg, P. v. den Burg, J. L. Crompvoets, S. Delahaije, A. J. Dierckx, J. F. Feil, J. F. Franken, S. Gerrits, R. v. der Goot, H. C. Hartman, J. v. der Heijden, P. J. C. van Holten, J. Homan, W. Hoogenstrijd, J. de Jong, G. J. Peeters, P. Ploeger, W. A. Re- kourt, L. G. Schellekens, A. Tebbes, T. Tee- kamp, T. v. der Tweel, J. van Wageningen. A. J. Bakuwel. Stoker le kl. M. J. Gelok. Stokers 2e kl. M. Ova, P. J. Waij, H. G. Wijnants. Mariniers le kl.J. H. Geertse, J. Jong en E. Tilgenkamp. Lichtmatrozen (I.V.) N. Brunt en J. Freeth. OOST-INDIË. Overgeplaatst tan H.Ms. Java naar H.Ms. De Ruyter de kapitein ter zee H. J. Bieninck; van H.Ms. De Ruyter naar H.Ms. Java, de kapitein ter zee L. G. L. van der Kun. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 1' u. Zaterdags van 912 uur. Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Hollafid" Eiken werkdag van 710 uur. Zaterdags van 35 uur en van 710 uur BIOSCOPEN: Tivoli-theaterSpoorstraat, half 8: „Snelheidsduivels" en „Kozakkenbloed". Rialto, Spoorstraat half 8: „Carafree" en „De Misstap van den Dokter" Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: Zarali Leander in „La Habanera". Van 2—11 Mei 1939. Musis Sacrum, 11.00 u. tot 8.00 u. n.m Schil derijen-expositie van Kamstra. Heden: Casino, 8.30 uur, Propaganda-avond voor vrij spreken. Opgenomen om 8 nur hedenmorgen Barometerstand Den Helder 769.1 Temperatuur lucht H-5 Wind: richting N.O., kracht 4 Licht op 8.10 u. Dat is nu zijn nieuwe fiets en die wordt maar dadelijk voor allerlei circustoeren gebruiktl Gelukkig is het een Germaan jongensrijwiel. Da. is op zulke kunsten berekend. Geen mooier geschenk voor jongens en meisjes dan een Germaan kinderrijwiel. Vraagt uitvoerige, geïllustreer de prijscourant bij de Germaan agenten ter plaatse of recht streeks bij de fabriek. Germaan /48 -Olympia ƒ39.50 *11 N.V. Rijwielindustrie F. J. v. Werven, Meppel Winstsaldo 175.984.92 (vorig jaar 200.012.73), grootcndeels aange wend voor afschrijvingen en reser veeringen en 5 dividend op de preferente aandeelen. Wij ontleenen het volgende aan het verslag over het 11e boekjaar 11938J van de Neder landsche Middenstandsbank: In den zorgelijken toestand van het mid- denstandsbedrijfsieven kwam ook in dit jaar- geen verbetering en de concurrentie van den zelfstandigen winkelier met het groot-kapi talistische warenhuis of filiaalbedrijf wordt steeds zwaarder. De in 1937 aangenomen Vestigingswet Kleinbedrijf trad practisch in 1938 in werking voor het slagers- en brood-bedrijf, terwijl de afkondiging van vestigingseischen voor en kele andere bedrijven in dat jaar werd voor bereid, welke aankondiging inmiddels in Fe bruari 1939 plaats vond. Hoewel eenerzijds het vertrouwen mag worden gekoesterd, dat deze wet zegenrijke gevolgen voor den zelfstandigen middenstand zal hebben, moet anderzijds rekening worden gehouden met het gevaar, dat de vestiging van nieuwe filialen van grootwinkel-bedrijven uitbreiding zal te zien geven. Immers, in 1938 slaagden voor het middenstands-diploma Han delskennis niet minder dan 10257 candidaten, waarvan een zeer groot gedeelte afkomstig was uit het grootbedrijf. In het totaal der toevertrouwde gelden kwam vrijwel geen wijziging, hoewel er eenige verschuiving plaats vond tusschen de rubrie ken onderling, zooals blijkt uit de volgende opstelling Crediteuren, deposito's en spaargelden 31 December 1938 van clienten 21.375.600. (v. j. 20.592.100), van Middenstandsbanken 1.347.800.— (v. j. 2.498.000.—). De September-crisis veroorzaakte eenige opvraging van spaargelden, doch in de daar op volgende maanden keerden de opgevraag de bedragen weer terug. Ten aanzien van de credietuitzetting gaf het jaar 1938 een belangrijke verbetering te zien. De credietvraag zoowel voor onze eigen i%kening als voor rekening van het Rijk was omvangrijk, zoodat het uitstaande crediet per 31 December 1.694.000.hooger was dan het jaar tevoren. Deze verhooging heeft uit sluitend betrekking op de categorie bedrijfs- credieten, aangezien de effectenvoorschotten nog iets zijn teruggeloopen. Uitstaand crediet per 31 December: Clienten Middenst.- Totaal Banken 1937 17.281.000.- 2.111.000.- 19.392.000.- 1938 19.091.000.- 1.995.500.- 21.086.000.- In het verslagjaar werden credieten ver leend tot een gezamenlijk bedrag van 5.417.200.tegen 3.607.700.in 1937. In tegenstelling met de in de jaren 1936 en 1937 tot uitdrukking gekomen tendenz, liep in het verslagjaar de provisie-winst be langrijk terug, terwijl de intrestbate een ver betering te zien gaf. De geringere provisie-winst is voorname lijk een gevolg van minder activiteit in het effecten- en emissiebedrijf. De hoogere rente winst houdt verbandt met de reeds bespro ken meerdere credietuitzetting. Het saldo der resultatenrekening is circa 38.000.lager dan over 1937. Het zal ge heel voor afschrijving en reserveering moeten worden aangewend. Wij hebben helaas reke ning te houden met een te duchten verlies tengevolge van een ernstig geval van fraude bij een onzer bijkantoren, in verband waar mede wij de reserve tegen bedrijfsrisico s met 150.000.willen verhoogen. In aanmerking nemende, dat een belangrijk deel der schade vermoedelijk verhaalbaar zal blijken te zijn en dat in vorige jaren gemaakte reserves zjjn vrijgekomen wegens vermindering van destijds getaxeerde risico's, vertrouwen wjj met sereveering van het bovenstaande be drag te kunnen volstaan. Het totaal der baten bedroeg 1.283.100. (v. j. 1.282.800); de onkosten en salarissen beliepen 1.118.400.(v. j. 1 082.800. bruto-winst 164.700.(v. j. 200.000. saldo Ao. Po. 11.300.— (v. j. 13.400.—). Afgeschreven werd op Inventaris en Safe inrichtingen 21.800.—. Gereserveerd tegen bedrijfsrisico's 150.000.—, Voorgesteld wordt 3.000.te bestemmen voor uitkee- ring van 5 dividend aan houders van pre ferente aandeelen, waarvan 1.153.39, op nieuwe rekening resteert. De Mensc-ienzoon, door Vilhelm Gronbeck. Geautoriseerde vertaling uit het Deensch door Dr. Annie Posthumus. Uitg. J. Meulenhoff te Amsterdam. De bedoeling van den schrijver van dit boek is het oog van zijn lezers te openen voor de geheel eenige grootte van den Menschenzoon. Door zijn lezers het samenspel tusschen den persoon en zijn omgeving te doen be leven, zooals de Meester zelf dat voelde, wil hij hem de kracht en de diepte en de draag wijdte der woorden van Jezus doen begrijpen. Om dit doel te bereiken gaat hij uit van de z.g. Synoptische evangeliën, de evangeliën van Mattheus, Markus en Lucas. Het Johannes evangelie beschouwt hjj meer als een religieuse vertolking van Jezus' per soon en zijn beteekenis. Ook al is men het met het bijbelsch standpunt van den schrijver niet eens, zal men toch na lezing van dit werk moeten erkennen, dat we hier een geniale beschrij ving van den menschenzoon hebben, die over vele woorden van Jezus een nieuw en verras send licht werpt en zijn persoon in een boven- aardsche glans plaatst. Ook het verzet van Jezus' tijdgenooten wordt ons volkomen be grijpelijk, aangezien Jezu's woorden hun met terdaad als een „Umwertung aller Werte" in de ooren moet hebben geklonken. De schrij ver doet den lezer op levendige wijze gevoe len hoe de woorden van Jezus ingaan tegen alles wat de aardsche en de religieuze mensch denkt en verlangt. Daarom zal dit boek op verzet bij zijn lezers stuiten tenzij, dat ze leeren het eigen leven te verliezen om het in den Menschen zoon te herwinnen. Terecht eindigt Anker Larsen zijn voor woord in dit boek met de woorden: „Hoe het resultaat van het lezen van dit boek ook moge zijn, een toetsteen moet dit boek wor den, hetzij men zich daarvan bewust wordt of niet." 32000 Mi„ 1 en over Zee door W. A. Robinson. N.V. Uitgeversmij. „De Gulden Ster" Amsterdam. Ingen. 2.90, geb. 3.90. Wanneer men leest of hoort van een zeereis met een 'clein zeilvaartuig langs de groote we reldzeeën, dan denkt men in de eerste plaats aan Allain Gerbault, die geheel alleen in zijn kleine hulk over de oceanen rondzwierf. Wat hij verrichtte was zeer zeker bijzonder en een uiting van durf en onverschrokkenheid. Maar r'j is niet de eenige die een dergelijk stuk werk voor zijn rekening nam. Robinson, de schrijver van dit boek maakte met zijn scheepje van 9.9 meter bij 2.9 meter, met een zeiloppervlak van 60 vierk. meter een eveneens indrukwekkende reis vol belevenis en waarlyk groot avontuur rond de wereld. Van New York vertrok hij westwaarts via het Panama-kanaal, de eilanden in den Stillen Oceaan, Nederlandsch en Engelsch-Indië, Middellandsche Zee en At- lantischen Oceaan weer terug naar zijn plaats van uitgang. Wat hij voorheeft op Gerbault is, dat hij niet maar zooals deze op avontuur rondzwierf en de menschen eerder vermeed dan opzocht, maar dat hij volgens een vooropgesteld plan een bepaalde route van ontzaglijke lengte, 32000 mijlen, volgde en op de verschillende „stations" waarnemingen- deed, waarvan hij boeiend en leerzaam vertelt. Het geheel is 'n spannend relaas van een reuzen-tocht,' een moderne „Odysee", waarvan jong en oud kan smullen. Een boek van zee en wind en zeilen, een écht boek voor Hollanders! Landverhuizing. Wij ontvingen van de serie „Tijdseinen", het achtste nummer van den tweeden jaargang, „Landverhuizing, door Mr. Dr. P. H. W. G. van den Helm, een on derwerp dat door Mr. v. d. Helm van Chr. standpunt wordt belicht. „Tijdseinen" (Stemmen uit Christelijk-His- torischen Kring), staat onder redactie van de heeren Dr. F. C. Dominicus, 's-Gravenhage, Ds. A. W. M. Odé, Goes, Mr. J. J. R. Schmal, Voorburg, Ir. M. B. Smits 1.1., 's-Gravenhage en Mr. G. E. van Walsum, Rotterdam. Ook buiten Christelijk-Historische kringen ondervinden de „Tijdseinen" steeds meer be langstelling. T 7D AAA f o T\"n PFC T IV I li 1IV ft V r I 1 IV Ih Ih V K l\/l l\ V iVvvv ylV 1 Ow IJIVjüIjL V:; Chr. Huygens, 9 Mei te Amsterdam. Poelau Laut, 8 Mei van Genua. Marnix v. St. Aldegonde, 8 Mei Gibraltar. Salawati, 9 Mei v. Batavia. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ. Berenice, 9 Mei v. Rotterdam. Breda, 10 Mei te Amsterdam, Van Rensselaer, 9 Mei v. Amsterdam. Venus, 8 Mei v. Valencia. Aurora, 8 Mei v. Triëst. Aurora, 9 Mei te Susak. Bacchus, 6 Mei te New York. Breda, 9 Mei v. Antwerpen. Euterpe, 9 Mei v. Odense. Hebe, 8 Mei te Gothenburg. Hercules, 8 Mei v. Istanbul. Irene, 8 Mei v. Napels. Nereus, 8 Mei v. Oporto. Odysseus, 9 Mei te Amsterdam. Orestes, 8 Mei te Curaqao. Orpheus, pass. 9 Mei Brunsbuttel. Orpheus, 8 Mei v. Aarhuus. Pericles, 9 Mei te Amsterdam. Perseus, 8 Mei v. Malaga. Theseus, 9 Mei te Amsterdam. KON. PAKETVAAKT MAATSCHAPPIJ. Boissevain, 7 Mei te Lourenzo Marqués. Cremer, 7 Mei te Penang. Lematang, 8 Mei te Singapore. Nieuw Holland, 7 Mei te Batavia. Nieuw Zeeland, 8 Mei te Sydney. Ruys. 7 Mei v. Mombassa. Sipora, 8 Mei te Belawan. Tegelberg, 7 Mei te Manilla. KON. HOLL. LLOYD. Zaanland, 8 Mei te Rio Janeiro. HOLLANDAMERIKA LIJN. Blommersdijk, 8 Mei nabij Land's End. Damsterdyk, 9 Mei v. Rotterdam. Lochavon, 7 Mei te Seattle. Dinteldijk, 7 Mei v. Los Angeles. Maasdam, 8 Mei te Vera Cruz. Nieuw Amsterdam, 9 Mei te Rotterdam. Veendam, pass. 7 Mei Lizard. JAVA—CHINA- JAPAN LIJN. Tjikarang, 5 Mei te Cebu. Tjisadane, 7 Mei v. Manilla. Tjisalak, 6 Mei v. Batavia. JAVANEW-VORK LIJN. Kota Tjandi, 9 Mei te Belawan. Glaucus, 6 Mei v. New York. HOLLANDWEST-AFRIKA LIJN. Nigerstroom, 5 Mei te Monrovia. Reggestroom, 7 Mei v. Dahar. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Brastagi, pass. 9 Mei Perim. Buitenzorg, 9 Mei te Port Said. Kota Pinang, 9 Mei v. Port Said. Sibajak, 9 Mei te Marseille. Tosari, pass. 8 Mei Perim. Siantar, 9 Mei te Antwerpen. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Prometheus,- 7 Mei v. Port Said. Achilles, 7 Mei v. Penang. Ajax, 8 Mei te Aden. Antenor, 10 Mei te Londen verwacht. Dolius, 8 Mei v. Belawan. Laertes, 6 Mei v. P. Said. Philoctetes, 7 Mei te Manilla. EMZETCO LIJN. Jonge Anthony, 8 Mei te Malta. SILVER-JAVA PACEFIC-LIJN. Madoera, 8 Mei v. Singapore. Silverguava, 8 Mei v. Calcutta. Soekaboemi, 7 Mei te Colombo. ROTTERDAM—ZU1D-A.MERIKA LIJN. Alcyone, 7 Mei v. Montevideo. Aludra, 7 Mei te Montevideo. VEREENIGDE NED. SCHEEPVAART MIJ (HollandAfrika L(jn). Boschfontein, 9 Mei v. Rotterdam. Heemskerk, 8 Mei te Kaapstad. Jagersfontein, 9 Mei v. Dar-es-Salaam. Springfontein, 9 Mei v. Amsterdam. (HollandOost-Azië Hjn). Serooskerk, 8 Mei v. Manilla. Zuiderkerk, 8 Mei te Port Said. (HollandBr.-Incië Lijn). Streefkerk, 8 Mei te Bremen. (HollandAustralië LQn). Gaasterkerk, 8 Mei v. Dakar. PROF. DR. H. L. GOUDGE. Op 73-jarigen leeftijd overleed te Barton-on- Sea in Engeland prof. dr. H. L. Goudge van de Universiteit van Oxford, een der bekendste Nieuw-testamentici van onzen tijd, schrijver o.a. van een veel gebruikte ,jHew Commentary on Holy Scripture". IJSLAND. Op 31 Mei a.s. vertrekken drie zusters Kar- melitessen uit Egmond aan den Hoef naar IJsland, om zich daar aan het missiewerk te gaan wijden. Op 12 Juni hopen zij in Reykjavik aan te komen. AARTSBISSCHOP-VLIEGENIER. De nieuwe aartsbisschop van Neio York, mgr. F. Spellmann is reeds sinds vele jaren in het bezit van het pilotenbrevet. Onder sen- sationeele omstandigheden heeft het Vaticaan hier eens van geprofiteerd. Toen er in 1931 groote spanning heerschte tusschen het Vaticaan en de fascistische partij, werd het nummer van de „Osservatore Roma- nowaarin de tekst van een encycliek van Pius XI was gepubliceerd, in beslag genomen. M/ir. Spellmann nam een sensationeel besluit. Hij steeg vanuit Rome op met zyn vliegtuig en nam een exemplaar van de „Osservatore Romano" mee naar Parijs, zoodat de katholie ke wereld den inhoud van de encycliek toch vernemen kon. p

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 7