lazen voor Juweliersetalage geplunderd De kroon op het werk der Nederlandsche bruggenbouw Ledigheid is des Inbraken opgehelderd Met droeven last huistoe duivels oorkussen - Uit de Pers van heden Komkommers gestolen? Vakkundige inbraak in de hoofdstad Paard sprong op motorkap De Prinses en het Prinsesje logeeren bij de Koningin Agent van politie schoot brigadier neer Drentsche stakers worden niet geschorst Militaire geheimen verklapt Bittere gevoelens. Het Volk (s.d.a.p.) over de schatten, die pefensie kost: Dooli een last drukt ook op de schatkist. Extra-maatregelen van militairen aard kos ten nu eenmaal veel geld. Dat geld moet gevonden worden en het merkwaardige is jat een ieder van de aanwezigheid van de' l>enoodigde middelen voor deze en andere militaire maatregelen overtuigd is. Wij dee- jen die overtuiging, maar wij mogen niet nalaten uiting te geven aan de bittere ge voelens, die ons bekruipen, als wij waarne men, met hoeveel gemak de financieele con sequenties van de zoo ingrijpende verster king van de landsverdediging worden ge accepteerd. Als de werkloosheidsbestrijding aan de orde wasals het ging om de enkele millioenen, die een verlaging van de leerlingenschaal bij het lager onderwijs zou vergenals wij wezen op den nood van vele ouden van dagen, die om voorziening schreeuwtin al die gevallen hebben dezelfde regeerders en dezelfde organen, die thans met tientallen millioenen komen aan dragen, wel anders gepiept. Futloos. „De Waag" schrijft met afkeuring over Kien, die bij de jongste Prov. Statenverkie zingen een ongeldige stem hebben uitge bracht. Het is, aldus het blad, de grauwe, naam- looze groep der niet-geldige stemmen. 510.612. Een half millioen. Hoeveden daar van zijn oude juffrouwen geweest, die als kiezer zelfmoord hebben gepleegd, door met een bibberhandje iets raars te doen met het stembiljet, waardoor het van onwaarde werd? Waarschijnlijk is hun aantal niet verbijsterend groot. Waarschijnlijk hebben 500.000 Nederlandsche mannen en vrouwen, in het trotsche bewustzijn de regeering van hun land via de Provinciale Staten samen te stellenmaar liever blanco gestemd! In alle tijden, onder alle omstandigheden zijn er menschen geweest, die uit gemak zuchtig individualisme, uit domme afzijdig heid en een volslagen gebrek aan belang stelling in de zaken van het gemeenebest zichzelf neutraliseerden. De huidige tijds omstandigheden: de ingrijpende regeerings- znaatregelen welke het lot van iederen bur ger op maar al te duidelijk zichtbare wijze beinvloeden, de buitenlandsche gevaren, welke zelfs vrouwen en kinderen recht- stieeks bedreigen zij allen vormen echter geen gunstigen voedingsbodem voor een dergelijke futlooze geesteshouding. Hoe weinig het begrip van wat de staat heeft te beteekenen ook tot de massa mag zijn doorgedrongen, vrijwel iedereen is er te genwoordig tooh wel hartgrondig van over tuigd, dat de samenstelling der regeering direct ook zijn persoonlijk belang betreft, loch onderwerpt een half millioen Neder landsche kiezers zich aan een soort van Ghandi-régime, toch zegt 12 pet. van ons volk aan het thans gevolgde systeem de sa menwerking op! „Volksonderwijs" tegen het „Ka tholieke Schoolblad." In „Volksonderwijs" lezen wij: Een fabrikant was inzake de leerplicht wet in overtreding. Hij had zijn dochtertjes thuis gehouden van de r.k. bijzondere sch., omdat op die bijzondere school „gestookt" werd tegen Duitschland en op school veel kwaad verteld werd van Willem van Oranje Hopelijk is die vader stevig op de „bon" gezet, moet ook, want er zijn in Breda ook nog openbare scholen, waar de man geen gevaar loopt in zijn gevoelens gekwetst te worden. Die vader zal nu wel spoedig lid van Volksonderwijs worden, want daarin kan hij met ons strijden voor goed geoutilleerde openbare scholen. De redactie van het Katholieke School blad vindt de zaak nu niet zoo bijzonder; men dient alleen wat voorzichtig te zijn en men moet zich zoo uitdrukken, dat het ook voor kinderen begrijpelijk is. De schrijver eischt voor zich het recht op Oranje in de Katholieke school te becritiseeren, „evenzeer als andersdenkenden zioh dat zoo ruim schoots veroorloven over Katholieke persoonlijkheden in heden en verle den." Op de Christelijke scholen be doelt schrijver waarschijnlijk, op de openbare doet men dat zeker niet. Voorzichtig, waarde makkers, is het ad vies, wat echter niet zeggen wil, dat men ter wille van een enkele nazi-gezinde of li beraal-katholiek angstvallig zijn gevoelens zou moeten verbergen. Prachtig, maar geef ons dan maar liever de openbare school! zoo besluit V.O. Een verdacht transport. Gisternacht om half één troffen twee sur- yeilleerende agenten van de motorpolitie op de Troelstrakade te Den Haag een vracht auto aan, geladen met 2 kisten en 11 zak ken, gevuld met komkommers. De twee (broers van der H., die op de auto meereden, deelden mede, dat zij de komkommers ge kocht hadden, Ten huize van een van hen zou het koopbewijs liggen. Nadat de eene broer naar zijn woning in de Anteunis- straat was afgezet, reden de agenten en de andere broer naar de woning van den laat ste in de Hortensiastraat. Op verzoek van den bewoner bleven de agenten voor de deur wachten om 's mans vrouw niet aan het schrikken te maken. De bewoner zou .even het koopbewijs halen. Het wachten duurde den agenten wat lang en hun bleek tenslotte, dat de man via den achtertuin ontsnapt was. Dc agenten legden toen be slag op de vrachtauto, die, door den kraan wagen getrokken, naar het hoofdbureau is gebracht. In den loop van den nacht werd de eerste broer van zijn bed gelicht en in bewaring gesteld. De ander is nog voort vluchtig. De politie neemt aan, dat de kom kommers gestolen zijn, hoewel zij nog geen aangifte van diefstal heeft gekregen, Goud, en diamanten tot groote waarde geroofd. In den vorigen nacht is wederom de ruit van een juwelierswinkel te Amsterdam ingeslagen en voor een groote waarde aan goud en diaman ten is door de daders buit ge maakt. Eigenaar sliep door... Ditmaal hebben de dieven, die reeds meer malen op dezelfde wijze hebben geope reerd, hun slag geslagen in de zaak van den heer J. W. van Litsenburg, Eerste Con- stantijn Huygensstraat 74. De eigenaar woont boven de zaak en ni] had van het inslaan van de ruit niets ge hoord. Tegen half vijf echter \verd hij ge wekt door een agent van politie, die hem Waarschuwde dat in de groote spiegelruit een gat zat. Hevig ontsteld kwamen de heer van Litsenburg en zijn vrouw naar bene den, om tot de ontdekking te komen, dat een groot deel van den étalage-inhoud ver dwenen was. In den linkeronderkant van de spiegelruit bevond zich een gat van naar schatting, vijftig centimeter in het vierkant. Stukken glas werden in de étalage en op het trottoir gevonden en het bleek, dat de dieven, die met veel overleg te werk wa ren gegaan, de ruit hadden ingesmeei d me zeep en waarschijnlijk hebben zij daarna met een gummi hamer een tik op de ruit gegeven, waardoor zonder veel lawaai ne gat is ontstaan. Zij hadden speciaal den linkerkant udg-- zocht, omdat daar de kostbare stukken la gen geëtaleerd op twee glasplaten no\t elkaar. Zo goed als dat in den nacht mogelijk was, maakte de Winkelier inventaris op en hij kwam tot et ontdekking, dat een groot aantal ringen, briljant werk, bloedkoralen en antieke ringen, benevens een schitld met vijftig trouwringen, waren verdwenen. Werden de dieven gestoord? Het is niet onwaarschijnlijk, dat de die ven gestoord werden. Immers: betrekkelijk dicht in de buurt van het gat lagen, op fluweel uitgestald, nog vele kostbare en fonkelende voorwerpen, die met een haak gemakkelijk in de buurt van het gat ge trokken hadden kunnen worden. Deze- haak, die in de onderwereld een pikhaak wordt genoemd, werd op straat teruggevon den. Ook :vond de recherche van het bureau Leidscheplein in de Eerste Helmersstraat het schild, waarop de vijftig trouwringen bevestigd waren geweest, evenals een aan tal cartouches, waarop de briljanten rin gen uitgestald waren geweest echter de- spiegelruit in den juwelierswinkel. Etalage was onbeschermd. De heer van Litsenburg schat het gesto- lene op meer dan tweeduizend gulden. Hij is verzekerd tegen inbraak en ook de scha de, aan de groote spiegelruit toegebracht, wordt door verzekering gedekt. De étalage was niet beschermd door een ijzeren raster of door een rolluik. De heer van Litsenburg vertelde, dat hij juist de kostbare voorwerpen aan de linker zijde van de kast had gelegd voor de groote ruit en niet aan de rechterzijde, waar zich een kleinere ruit bevindt, die gemakkelijker te vernielen is. Na de ontdekking is voor den winkel een politiepost geplaatst en gisterochtend drom den vele buurtbewoners voor de juweliers- zaak samen om te kijken naar de leegge plunderde étalage en het gat in de winkel ruit, waarvan de randen nog met zeep be smeerd waren. KONINGIN ONDERSCHEIDT TUINBAAS, H.M. de Koningin heeft aan den heer J. Overdijking, tuinbaas van het paleis „Huis ten Bosöh", die na veertigjarigen koninklij ken dienst gepensionneerd is, het Gouden Kruis van Verdienste van de Huisorde van Oranje toegekend. Twee inzittenden van auto ern stig gewond. Gisternacht omstreeks twaalf uur is in den Prins Alexanderpolder onder de ge meente Capelle a.d. IJssel een verkeerson geval gebeurd, waarbij twee personen ern stig zijn gewond. De heer J. Enklaar uit Utrecht was met zijn auto op weg naar zijn woonplaats, toen hij op den weg tussehen Rotterdam en Nieuwer- kerk tegen een uit de weide losge broken paard is opgereden, dat plot seling voor den auto verscheen en op den motorkap sprong. De bestuurder van de auto en een naast hem zittenden passagier, de 29-jarige H. v d. Helm, wonende te Beekbergen, sloegen met het hoofd tegen de voorruit en werden ernstig gewond. De heer Enklaar kreeg een schedelbasisfractuur, terwijl de heer v. d. Helm een zware hersenschudding en won den aan het gelaat opliep. Beide slachtof fers werden door den Rotterdamschen GGD. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ver voerd, waar zij ter verpleging werden opge nomen. De toestand van den heer E. is zor gelijk. Het paard, dat het ongeluk veroor zaakte, werd bij de botsing op slag gedood, terwijl de auto zwaar beschadigd werd. Naar wij vernemen is Prinses Juliana met Prinses Beatrix heden voor een verblijf van eenige dagen te 's-Gravenhage aange komen. Gedurende haar verblijf aldaar heeft de Prinses haar intrek genomen op den „Rui- genhoek." Amersfoortsche politie doet mooi werk. De in den nacht van 20 en 21 April te Leusden bij Amersfoort gepleegde inbraken, waarbij uit zeven perceelen in totaal twee rijwielen en een aantal geldsbedragen wer den ontvreemd, zijn thans opgehelderd. Ge meente- en rijkspolitie hebben nl. in de hoofdstad aangehouden den 26-jarigen J. D. Deze heeft bekend, in samenwerking met een zekeren S. in Leusden te hebben geope reerd. D. wordt ook nog van andere inbra ken verdacht, doch hij ontkent ten stellig ste, hierbij betrokken te zijn geweest. De twee ontvreemde rijwielen bleken in de gracht van het fort De Bilt te Utrecht te zijn geworpen. Het gestolen geld was opge maakt. Gestolen voorwerpen gevonden. In den nacht van 7 op 8 Januari j.1. is in een viertal villa's aan de Amersfootsche- straat te Soesterberg ingebroken, terwijl veertien dagen later in het Vossenveld te Soest vijf inbraken werden gepleegd. Thans zijn de daders bekend. Een hunner ondergaat voor andere inbra ken een gevangenisstraf van drie jaar, de tweede verdachte werd eenige dagen gele den door de politie te Hilversum op vermoe den van inbraak, aldaar gepleegd, aange houden. Bij een huiszoeking in de woning van laatstgenoemde, zekeren P. A. M. S. uit Amsterdam, werden eenige te Soesterberg ontvreemde voorwerpen in beslag genomen. De man heeft een volledige bekentenis af gelegd, en is ter beschikking van de justi tie gesteld. Veroordeeld tot anderhalf jaar in bijzondere strafgevangenis. De Amsterdamsche rechtbank deed gis teren uitspraak in de zaak tegen een Am- sterdamschen politieagent, die op 31 Augus tus van het vorige jaar in het politiebureau aan de Pieter Aertszstraat een brigadier neerschoot, toen deze hem kwam halen, daar hij, de agent, gehoord moest worden door de zedenpolitie. De man, die is onderzocht door een psychiater, dr. S. P. Tamimenoms Bakker, werd verminderd toerekeningsvatbaar ver klaard. In verband hiermede veroordeelde de rechtbank hem tot 'n jaar en zes maan den gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis en bepaalde, dat de straf in een bijzondere strafgevangenis zal moeten worden ondergaan. Voorts ontzette de rechtbank verd. van het recht tot het bekleeden van het ambt van agent van poltie voor den tijd van zes jaar en zes maanden. De rechtbank overwoog, dat er termen aanwezig zijn om verdachte voor den lang- sten tijd, die de wet in dit geval toelaat, te ontzetten van het recht tot het bekleeden van het ambt van agent van politie, op grond van den aard van het gepleegde feit en de ter terechtzitting gebleken omstan digheden, waaronder het is begaan. Conflict nog niet bijgelegd. Omtrent de staking bij de werkverschaf fing in de gemeente Emmen meldt men ons, dat gistermorgen weer bij enkele par ticuliere ontginningen in de omgeving van Emmen het werk is neergelegd. De sta king heeft echter geenszins het karakter van een algemeen conflict. Van de ony veer 1400 werkverschaffingsarbeiders uit de gemeente Emmen, zijn er thans enkele honderden in staking. De stakers verlangen een verhooging van het algemeen loonpeil van 20 tot 30 cent basisloon per uur. Het basiSloon van 20 cent kan thans in accoordwerk tot 24 cerü maximaal stijgen. Dit achten de arbeiders te laag, ook al omdat het vaak door den aard van het werk zeer moeilijk valt het maximale loon te halen en dit op sommige werken tot dö uitzonderingen behoort. De rijksinspecteur der werkverschaffing in Drente, de heer E. J. Buiskool, te As sen, verklaarde ons desgevraagd, dat tegen de stakende arbeiders geen strafmaatrege len als schorsing of iets dergelijks worden genomen. Wel worden zij uitgesloten van iederen vorm van steunverleening en zul len ook de burgerlijke armbesturen den ge zinnen geen hulp mogen verschaffen. Deze gedragslijn heeft de heer Buiskool Maan dag bij het uitbreken van de staking te Hoogeveen persoonlijk den arbeiders mee gedeeld. Hij wees er ons voorts nog op, dat de stakers in hoofdzaak uit een bepaald ge deelte der gemeente Emmen en wel uit de omgeving van Emmererfscheidenveen en Emmercompascuum, afkomstig zijn, zoodat naar zijn meening aan den invloed van plaatselijke agitatie moet worden gedacht. Stuurman sloeg over boord. Dinsdagavond laat is te Leeuwarden bin nengekomen de stoomboot „Franeker I" van de reederij Stanfries, welke den dienst tussehen Leeuwarden en Amsterdam onder houdt, met aan bood het stoffelijk oveschot van den stuurman H. van Huizen. Van Huizen was bij Dronrijp over boord geval len en in het diepe gedeelte van de Harlin- gervaart terecht gekomen en verdronken Dit gebeurde Dinsdagavond te ongeveer half acht, toen van H. zich na het stuur aan een dekknecht te hebben overgegeven naar achteren had begeven om zich te verfris- srhen. Aangenomen wordt, dat hij is ge struikeld en toen over de reeling is geslagen Na twintig minuten dreggen werd hij op gehaald. Ondanks energieke pogingen van een geneesheer uit Dronrijp, die, nadat de „Franeker I" naar den wal was opgestoomd aan boord wasg ekomen, mocht het niet ge lukken de levensgeesten weer op te wekken Van Huizen was gehuwd en vader van vier kinderen. Twee Duitschers geëxecuteerd. Gisterochtend zijn twee ter dood veroor deelden, Georg Froch, oud 29 jaar, afkom stig uit Gleiwitz, en Mathias Gleserj oud 57 jaar, afkomstig uit Trier, te Berlijn te rechtgesteld. Zij werden door de volksrecht bank ter dood veroordeeld wegens het overleveren van militaire geheimen aan buitenlandsche agenten. Het excuus van een rijwieldief. Voor de tweede maal binnen acht dagen is het de recherche van de Rotterdamsche politie gelukt de hand te leggen op eenige rijwieldie ven, die indertijd achttien rijwie len gestolen hebben. Een hunner heeft bo vendien tijdens een periode van werkloos heid den dienst van Maatschappelijk Hulp betoon voor een aanzienlijk bedrag bena deeld. Voor bet geld, dat de man er bij verdiende, heeft hij eenige aandeelen Ana conda Copper en Bethlehem Steel gekocht. Aan den. tand gevoeld. Dezer dagen bezochten rechercheurs, die belast zijn met de dagelijksche controle op alle rijwielzaken te Rotterdam een rijwiel stalling en ontdekten daar een fiets, die bij de politie te boek stond als gestolen. Een onderzoek werd ingesteld en het resultaat was, dat de 24-jarige rijwielhersteller F. M. werd aangehouden. De man werd danig aan den tand gevoeld en het resultaat was, dt hij toegaf in het najaar vn 1937 en in het begin van 1938 enkele rijwielen te hebben gestolen. Dit deed hij, naar hij zeide, om dat hij werkloos was. In 1938 echter, zoo vertelde hij verder, kreeg hij werk en toen heeft hij een streep gezet onder deze perio de. Na deze bekentenis kon de politie nog aanhouden den 42jarigen chauffeur mon teur P. J. D., die terzake van heling even eens gearresteerd kon worden. M. werd op vrije voeten gesteld, omdat hij werk heeft. Broer stond op den uitkijk. Het onderzoek werd echter voortgezet en dat leidde in een richting, welke minder gunstig was voor M. Er bleek n.1., dat hij nog gestolen heeft, nadat hij werk gekre gen had. Weer werd hij aangehouden en nu werd hij definitief in het hoofdbureau opgesloten. Ook was er aanleiding om 's mans broer, den 30-jarigen havenarbeider C. F. M., aan te houden en in te sluiten. Bij het plegen van de diefstallen heeft de ze op den uitkijk gestaan, terwijl hij evenv eens afzetgebied voor de gestolen fietsen trachtte te vinden. Ook afgesloten rijwie len werden gestolen. Het slot werd vernield Het resultaat van het onderzoek was, dat in achttien rijwieldiefstallen klaarheid ge bracht kon worden, ondanks alle pogingen, die de heeren aangewend hadden om de karretjes onherkenbaar te maken. Alle rij wielen werden door de resp. eigenaren her kend als hun rechtmatig eigendom. ONDER ZAND BEDOLVEN EN GESTIKT. Gistermorgen is te Spaubeek (L.), in de kiezelgroeve van Weizen een doodelijk on geluk gebeurd. De 27-jarige P. H. Henssen, gehuwd eni vader van een kind, woonachtig te Schin- nen was met een kameraad bezig een vrachtauto met zand te laden. Plotseling stortte een hoeveelheid zand van den berg naar heneden en begroef H. grooten-' deels. Voordat de ander te hulp had kun nen schieten, kwam opnieuw een groote hoeveelheid zand "naar beneden, waardoor H. totaal werd bedolven. Dadelijk was hulp ter plaatse, doch het duurde een half uur eer men het slachtoffer had kunnen bevrij den. De dood was toen ingetreden. JAPANSCHE FILMS IN BESLAG GENOMEN. De Braziliaansche. politie heeft te Sao Paulo een aantal gesmokkelde Japansche films in beslag genomen, welke beelden uit den oorlog in China en vaderlandslievende betoogingen toonden. DE NIEUWE BRUG BIJ DORDRECHT BIJNA VOLTOOID. (Door onzen eigen verslaggever). 13 Juni zal de brug over de Oude Maas bij Dordrecht geopend wor den. Deze brug, die de laatste scha kel is in de keten, gevormd door den snelverkeersweg Rotterdam Moerdijk, is een der belangrijkste bouwwerken in het wegen- en bruggenbouwplan van 1933. Met haar voltooiing is de verbinding RotterdamZuid-Nederland een feit. Wij zijn gisteren in de gelegenheid geweest, het beton-stalen gevaarte te aanschouwen. Hier mag inderdaad besproken worden van een gigantisch bouwwerk. De 350 me ter lange brug rust op vier enorme beton nen pijlers. Er zijn drie overspanningen, die, in tegenstelling tot de meeste andere bruggen, niet rond zijn, maar rechthoekig. Het laatste der drie brugdeelen kan ge opend worden voor het scheepvaartverkeer; de twee machtige brughelften waren nu nog opgetrokken en hingen aan een groot aan tal stalen trossen. Het was, alsof zij wil den tooncn, hoe enorm groot zij wel zijn. Snelverkeer vóór! De brug zelf is uitsluitend op het snel verkeer berekend. Weliswaar zijn er ook rijwielpaden op, maar deze liggen geheel gesepareerd. D>e leidende gedachte bij het bouwen van deze brug is geweest, het snelverkeer en alléén dat, zooveel mogelijk te bevorderen. De spoorbrug, die een vijftig meter naast de nieuwe brug ligt en die toch zelf ook een heel gevaarte is, lijkt klein en nietig en vooral ook oud en afgetakeld, naast deze reusachtige overspanning, waarvan 't beton nog mooi wit is en het staal rood. Amerikaansch. Maar het is niet alleen de brug zelf. die hier de aandacht trekt. Ter bevordering van het snelverkeer was het noodig, om nergens een zijweg te ontmoeten, waar ver keer den hoofdweg kon kruisen. Daarom heeft men, naar Amerikaansch voorbeeld, viaducten gebouwd, waarover het verkeer wordt geleid. Deze viaducten zijn in totaal 900 meter lang. Het locale, Dordtsche verkeer gaat eenvoudig onder den hoofd weg door en kan dus niet hinderen. Deze viaduct-opritten zijn de grootste van Europa Aan de Zuidkant, bij Dordrecht, heeft hij drie onderdoorgangen, een voor het tram verkeer en de middelste voor het gewone verkeer. Voor- en nadeelen. Evenals alles heeft ook deze brug haar nadeelen. Het voordeel is het rijks- en pro- vinciebelang. Het verkeer kan ineens door van Amsterdam tot aan den Moerdijk door jagen. Zooals de toestand tot nu toe was, dat men bij Zwijndrecht in Zuidelijke richting reizende met de pont de Oude Maas moest oversteken, en de auto's dik wijls geruimen tijd in onafzienbare files stonden te wachten, zoo kon het niet blij ven. De twintigste eeuw is gekenmerkt door snelheid en wie daarbij niet mee kan of wil, blijft achter en gaat ten onder. Dat de regeering dit zoo goed heeft begrepen en door haar rijkswegenplan van 1933 daar aan uiting heeft gegeven, mogen we niet anders dan toejuichen. Daarbij komt, dat dergelijke werken werk verschaffingsobjecten van den eersten rang zijn. Wanneer we de kosten eens beschou wen, die deze werken hebben geëischt en. eischen zullen namelijk 4 millioen, te we ten: voor de Maastunnel te Rotterdam( die ook in dit wegenplan is opgenomen), voor het wegvak RotterdamZwijndrecht, voor de brug Oude Maas en voor den weg van Dordrecht naar den Moerdijkbrug (dit alles vormt dus één rijkssnelverkeersweg), dan kunnen we een denkbeeld krijgen van het enorme aantal werklieden, dat hierbij ja renlang een salaris verdiend heeft en nog verdient. Offers. Aan den anderen kant eischcn deze wer ker. offers. We hebben hier niet alleen op heb oog de verhoogde belastingen *voor het motorvorkeer en de vele onteigeningen, die gepaard gaan aan dergelijke werken. We bedoelen het groote nadeel, dat de stad Dordrecht aan deze brug zal hebben. Een der gemeentelijke autoriteiten, dien wij hierover spraken, typeerde dit heel juist aldus: „Dordrecht", zoo zeide hij, „zal bij de „opening de vlag halfstok han gen. De brug zal de oorzaak zijn, dat er geen mensoh meer in de stad komt, die er niet per sé zijn moet. De snelverkeersweg leidt namelijk het verkeer juist om de stad heen en zij, die onze stad willen bezoeken, zullen daarvoor een flinken omweg moeten maken. Er werd hier op de hoogtijdagen, in den bloembol- lentijd namelijk en bij internationale voet balwedstrijden, zeer veel verdiend aan de toeristen. Dit alles zullen we nu moeten missen. Menschen, die hier wilden eten of iets gebruiken, wanneer ze op doorreis waren naar Rotterdam, Amsterdam of Antwerpen, zullen er in het vervolg de voorkeur aan geven, dit in de eerstvolgende stad te doen, liever dan tijd te verliezen. Maar het belangrijkste nadeel is, dat de gemeente Dordrecht de inkomsten van de pont zal moeten missen. Zij vormde een be hoorlijke bron van inkomsten en de gelden, die zij opbracht, moeten voortaan van den belastingbetaler komen. Het is verder wel sneu, dat de Dordrechtenaar zelf haast geen gebruik van de brug zal kunnen maken, 'tenzij hij veel tijd heeft en een flinken om weg wil maken. Hieruit blijkt dus weer, dat het niet alles goud is, wat er blinkt. Maar zoo is het nu eenmaal: het landsbelang gaat boven het provinciaal belang en dit weer boven het plaatselijk belang. Een nationale zaak. Intusschen hebben onze bruggenbouwers weer een knap staaltje van hun kunnen geleverd en nog eens weer onze bekendheid bewezen, tot de beste bruggenbouwers ter wereld te behooren. Waanneer onze Ko ningin persoonlijk de openingsplechtigheid zal verrichten, zullen niet alleen de Neder landers het bouwwerk bewonderen. Ook in het buitenland zal men liet oog vestigen op het kleine landje, dat op zoo velerlei gebied zulke groote dingen tot stand kan brengen. Ook daarom pioetcn wij onze hulde brengen aan de architecten cn de uitvoerders van dit grootsche werk.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5