KOPPENS Agenda Piet van Twisk vorstelijk onderscheiden De eerste vierdaagsche volteekend De bruigom van Fort Kijkduin Slot van 't jubileum der stafmuziek Jtyotm Herenschoenen betere schoenen Lugubere vondst Donderdag 11 Mei 1939 Tweede Blad d^cUnieuw~i Prinses Jijliana schenkt hem de Zilveren medaille van verdienste pApieR met lettecs BeöRukt noemt men öRukweRk. eR zijn veRschiüenöe methoöes waarop ÖAt QCBeURt öRukkemj óe bogr heeft hAAR eigen methoöe. ÖAt wil zeggen: öe juiste Onze excursies \oor de tweede nog enkele plaatsen open H. Ms. O 16 tc Port Said Herinnering voor iedere muzikant Vredespoging van den Paus Ambtsaanvaarding van Prof. Dr. P. P. v. Berkum Burgerlijke Stand van Den Helder -J Niet ieder mensch is gemeenschapsmensch. Gemeenschapsmensch kan men moeilijk worden. Men kan zich er wel min of meer in ontwikkelen, maar de echte gemeen- schapsmenschen worden als zoodanig geboren. Er is een heel duidelijk voorbeeld van zoo'n mensch in Den Helder. Zijn naam is: Piet van Twisk. Piet van Twisk: de man van het vrijkaartje. Piet van Twisk, reusachtig populair bij de jeugd, bij de marine en bij iedereen, die van een grap houdt en het leven niét al te zwart gallig opneemt. Piet van Twisk, de man, die voor ieder doel, mits het een algemeen belang voorstaat, zijn bedrijf disponibel stelt. En zich daarvoor nooit laat bidden en smeeken, maar met z'n traditioneel armgebaar den vrager reeds bij voorbaat het zwijgen oplegt. Piet van Twisk: de man, die heel wat bloed- arme vereenigingen van nieuwe levensgeesten voorzag en'duizenden collecte's deed slagen. Piet van Twisk, die bij zijn vele werk, zeer veel deed voor de Nederlandsche Vereeniging „Het Roode Kruis", voor welk werk hij thans eervol onderscheiden is met de' Zilveren Me daille van Verdienste. Wij gunnen hem deze zeer bijzondere onderscheiding (zij wordt slechts zeer zel den uitgereikt) van harte, overtuigd als wij er van zijn, dat deze hem rechtens toekomt. Daarbij zal het hem ook per soonlijk goed doen, afgezien van het feit, dat hij iemand is, die nooit dank vraagt en in stilte minstens evenveel goed deed, als men zoo in den loop der jaren kon lezen in de krant. Wij weten dan ook zeker, dat geheel Den Helder, van 8 tot 80 jaar, hem deze onderscheiding van ganscher harte gunt. Om 12 uur gistermiddag was de heer Van Twisk, tegelijk met een aantal prominente Nederlanders, uitgenoodigd in het gebouw van het Ned. Roode Kruis op de Prinsessegracht. Aldaar werd het gezelschap ontvangen door Jhr. Beelaerts van Blokland en mededeeling gedaan, dat het H. K. H. Prinses Juliana be haagd had de aanwezigen de hooge onderschei ding van het Zilveren Kruis van Verdienste persoonlijk uit te reiken. De heer Van Twisk was daarbij de eenige particulier. Even later arriveerde Prinses Juliana. Van elk der uitverkorenen liet Zij zich de verdiensten schilderen, waarna Zij over ging tot het persoonlek overhandigen van het eere-teeken. En daarbij was de heer Van Twisk. Van hem vernam de Prinses, dat hij zich voor het werk van het Roode Kruis ten zeerste verdienstelijk had gemaakt en dat hij zich daarnaast voor alle collecten in Den Hel der op de bres stelde. Daarna schonk onze Kroonprinses onzen populairen stadge noot het insigne, hetgeen gepaard ging met een handdruk. Gisterenavond kwam de heer Van Twisk met den trein van 5 over elven in onze stad aan en was het wonder, dat wij aanwezig wa ren om hem even de hand te drukken en te complimenteeren met de hooge eer hem be wezen? Wijf behoeven er geen doekjes om te winden: hij was gevleid door de Koninklijke onderschei ding en... wie zou dat met zijn. Maar daar naast verloor hij ook thans zijn haast spreek woordelijke bonhommie niet. Ook nu nog deed hij voorkomen, dat hij alles, was hij zoowel voor Roode Kruis als voor andere organisaties deed, als zijn plicht-als-mensch bcscnouwde. Dat hij daarbij thans op deze wijze beloond was... ja, dat was een ervaring, die hem dank baar stemde en die hij zeer op prijs stelde. In „Bellevue" zagen wij het document. Waarin zwart op wit aangeteekend staat, dat het Nederlandsche Roode Kruis aan den heer P. van -Twisk de Zilveren Medaille van Ver dienste uitgereikt heeft wegens belangrijke verdiensten aan het Roode Kruis bewezen. En daaronder, sierlijk, de handteekening van Prinses Juliana. Uit den binnenzak haalt de heer Van Twisk het doosje te voorschijn, waarin zich de zilve ren medaille bevindt. Met erop aan de voor zijde: „Pro Merite", aan de keerzijde „Voor Trouw en Toewijding 1867". Wij hebben nog eenigen tijd met den heer en mevrouw Van Twisk zitten na-praten over dit heugelijk gebeuren. Herinneringen uit den ouden tijd werden opgehaald. Uit de jaren van weleer, toen ook de bioscopen in Den Helder hun deuren openhielden voor cultureele instel lingen en de heer Van Twisk zich als philan- troop deed kennen. Wij meenen wel te mogen verklappen, dat ook in de toekomst nog vele instel lingen mogen aankloppen bij dezen ge decoreerde, die in Den Helder en daar buiten wel tal van vrienden, doch géén vyanden telt. Inderdaad: een gemeenschapsmensch. Van het goede soort. En die in eenvoud zijn weg verder zal zoeken. Het is aan geen twijfel onderhevig, of vele stadgenooten zullen hem vandaag een blijk van hun medeleven geven. Hetgeen hjj verdiend heeft! De tweedaagsche van 22 en 23 Mei gaat niet door. De belangstelling voor onze meerdaagsche excursies is verrassend groot geweest. De eerste vierdaagsche, van 5 tot en met 8 Juni is reeds volteekend, terwijl voor de tweede van 26 tot en met 29 Juni nog slechts een viertal plaatsen open zijn. Wie dus plannen had om dezen 800 km langen tocht door het schoonste deel van ons land mee te maken, melde zich spoedig aan. De tocht gaat via Haarlem, Den Haag, Rotterdam en Breda naar Eindhoven, waar een bezoek wordt gebracht aan de Phi lips fabriek (de prachtige toonzalen); vandaar gaat het den tweeden dag naar Valkenburg, den derden naar het Vierlandenpunt en Berg en Dal bij Nijmegen, terwijl den vierden dag een bezoek aan Arnhem en Ouwehands Dieren park in Rhenen wordt gebracht. Dit is in groote trekken het programma van dezen zeldzaam fraaien tocht, waarvan de kosten 26.50 bedragen. Bizonderheden vindt men in ons nummer van Zaterdag j.1., waarin we een uitvoeriger beschrijving opnamen. Voor de eerste tweedaagsche was te geringe belangstelling, zoodat we den tocht van 22 en 23 Mei laten vervallen. Het feit, dat veel rijksambtenaren dien tijd meenden nog geen verlof te kunnen krijgen, was oorzaak van de weinige be langstelling. De tweede tweedaagsche, die gehouden wordt op 12 en 13 Juni, had veel meer belangstelling en werd, op enkele plaatsen na, volgeboekt. Deze tocht gaat via het Gooi, door de prach tige omgeving van Soestdijk, Soest, Amers foort, Maarn, Doorn en Amerongen naar Rhe nen, voor een bezoek aan Ouwehands Dieren park en vandaar 's middags via Arnhem naar Berg en Dal bij Nijmegen. Den tweeden dag via Arnhem naar Apeldoorn, langs het Loo, naar den Prinses Julianatoren en 's middags via Amersfoort naar Amsterdam en Den Hel der. Ook deze tocht ontsluit de schoonste plekjes in dit deel van ons aan natuurschoon zoo rijke land. Voor uitvoeriger programma zie men eveneens de krant van vorige week Zaterdag. De totaal kosten voor deze reis be dragen 12. Voor den tocht van 12 en 13 Juni zijn dus nog eenige plaatsen beschikbaar. 's-Gravenhage. 10 Mei. H.Ms. onderzee boot O 16. onder bevel van luitenant ter zee der 1ste klasse P. A. Mulock van der Vlies Bik, ia heden te Port Said aangekomen. De held van de chambree Het is een gelukkig verschijnsel, dat naast de vele ernst, die het leven van onze tijdelijk onder dienst geroepen militairen kenmerkt, toch ook de humor niet vergeten wordt. Want wat is ten slotte het soldatenleven zonder humor? Zoo kan men dezer dagen in een der Slaapzalen op fort Kijkduin, die van de centralisten der 2e batterij, een won derlijk geval zien. Op deze slaapzaal be vindt zich de ras-echte Nieuwedieper Kikkert, die enkele dagen nadat hij on der de wapenen geroepen werd, in on dertrouw ging en thans op het punt staat met het huwelijksschip zee te kiezen. De mede-chambreegenooten waren van alles volkomen op de hoogte en zorg den er prompt voor, dat enkele dagen geleden de slaapzaal in overeenstem ming met dit heugelijk gebeuren in Kikkert's leven gebracht werd. Men volgde daarbij de aloude methode van het „lappen". Een iegelijk droeg zijn steentje bij, met als verrassend resul taat dat de centralisten een bedrag van 12 gulden in handen kregen, welke som besteed werd voor het aanschaffen van versierselen en cadeaux voor den brui gom. Het is de moeite waard te zien op welke wijze men de nachtelijke rust plaats van Kikkert heeft verzorgd. De krib werd van haar plaats gehaald en in het midden der zaal gezet. Daarna bracht men een hemel van groen aan, waarin zich een poppetje bevindt. Voorts versierde men het geheel met bloemen en lampions. Men begrijpt dat een dergelijk bloe- menbed aan een zoo nuchter slaapver trek een alleszins feestelijk cachet geeft. Temeer daar het, zooals gezegd, midden in de chambree opgesteld werd. Men kan dan ook zonder overdrijving zeggen dat bruigom Kikkert slaapt als een vorst! Gezellige feestavond In het Bad paviljoen. Dinsdagavond vond in het paviljoen van het Zeebad Huisduinen de gezamenlijke maaltijd plaats van het Stafmuziekcorps der Kon. Marine. Deze bijeenkomst is een waardig slot geworden op een waar dig feest. Het Marine- en Burgercomité was daar bij tegenwoordig; de avond stond ditmaal onder leiding van Kolonel Feteris, voorzitter van de Marine-muziekcommissie, samenwer kende met het Burgercomité. Eveneens wa ren aanwezig burgemeester Ritmeester en kolonel Brouwer, die beiden hun medewer king verleenden voor het welslagen van de feestelijke herdenking, waarvan de officieele avond op 1 April 1.1. plaats had. Eenige leden van het corps Adelborsten zaten mede aan. In het Paviljoen. Om half zeven was het verzamelen in het paviljoen, waar voor het aan tafel gaan een gezellig praat-uurtje werd doorgebracht. Ko- kolonel Feteris wist er direct de stemming in te brengen, de gevolgen daarvan bleven niet uit. Een hartelijke corps-avond, gepaard aan heel wat heildronken, beloven een goed uit zicht naar het eeuwfeest, dat we bij leven en welzijn over 25 jaren hopen mee te ma ken Commandant Feteris wees in zijn toespraak op de goede samenwerking, welke tusschen Marine en burgerij bestaat, hij prees het medeleven in de gemeente Den Helder, waar door deze herdenking zoo goed geslaagd is. Kolonel Brouwer voerde eveneens het woord en getuige van de vele goede eigenschap pen der Marinekapel, waarna ook de heer Delgorge, voorzitter van het Burger-comité dank bracht aan alle medewerkenden, want deze toch hebben tesamen tot stand ge bracht, wat nu zoo vlot van stapel is geloo- pen. Ernst en luim. Spoedig bleek, dat onze stafmuziekleden behalve toonkunst en revue-eigenschappen, ook redenaarstalenten, bezitten. Er was ernst en luim, en als de speech niet al te best vlotten wilde, dan trilden de ramen van lach salvo's, waarbij een operette nog maar kin derspel iras. Tusschen de bedrijven door de daarbij behoorende verzorging van den inwen- digen mensch, en toen kwamen er voor drachten los, de stemming liet niets te wen- schen over. Verschillende leden uit het corps spra ken hun erkentelijkheid uit over het groote medeleven, dat zjj in de afgeloo- pen weken hebben ondervonden, en brachten daarvoor dank aan Marine en Burgerij, waarbij de warme hulde in het Stadhuis, en alles wat zij daarbij onder vonden, door hen niet gemakkelijk ver geten zal worden. De heer Delgorge reikte namens het Marine- en Burgercomité, als aanden ken aan het 75-jarig officieel bestaan, een door de Kon. Begeer ontworpen bron- Het regelmatig kauwen van de gezon de, verfrisschende WRIGLEY'S P.K. kalmeert en sterkt de zenuwen. P.K. verdubbelt Uw energie bü Uw dage- liiksche berigheden en bü sportieve pres taties. Het houdt de tanden schoon en gaal. Bovendien bevordert het de spüsvertering. Koopt vandaag nog enkele pakjes en houdt er steeds een paar bü de hand. Veel genot voor weinig geld: 5 cent AAAAAAAAAAAAAA. zen plaquette aan alle leden van het Staf muziekcorps uit. Op deze plaquette is aangebracht het embleem van de Marine kapel en daarnaast het anker, waar boven een kroon. Aan beide zijden het jaartal 18641939. Daaronder staat ver meld: 75 jaar Stafmuziek Koninklijke Marine. Aangeboden door Marine en Bur gerij Den Helder. Deze tekst wordt afge sloten door het wapen van de gemeente Den Helder. Ook aan den Burgemeester, alsmede den Kolonel Feteris en Brouwer, den secretaris van de Marine-muziekcommissie, en een af vaardiging van het corps Adelborsten, werd deze plaquette aangeboden. Het was in een gezellige sfeer, dat de avond vorderde, toen ongeveer aan het einde de Burgemeester een toespraak hield, welke bij alle aanwezigen een aandachtig gehoor vond. Een spontaan Wilhelmus kwam in dit muzikale centrum goed tot uitdrukking. De finale begon. Kolonel Feteris sprak een slotwoord, en ook deze feestavond behoorde tot het verleden. De herdenking van het 75-jarig be staan van de Stafmuziek der Kon. Ma rine zal zeer zeker bij het corps in aan gename herinnering voortleven. Van alle zijden, zoowel in als buiten Den Helder is medegewerkt en belangstelling ge toond, Marine- en Burger-autoriteiten gingen daarbij voor, het Comité kon een programma ontwerpen, evenredig aan de populairiteit van het jubileerende Staf muziekcorps. Vooral zij die hebben bij gedragen tot het vormen van een feest- kas, en dat zijn er velen uit alle krin gen van Marine en Burgerij, mogen met genoegen terugdenken aan hun „goede geste" want de bedoeling die heeft voor gezeten om onze Stafmuziek te huldi gen, mogen wij zonder voorbehoud in alle opzichten als wel geslaagd beschou wen. Het is met onmiskenbare blijdschap, dat de wereld vernomen heeft, dat er een kans bestaat op een vredespoging van Z. H. den Paus. Een poging, die, mocht zij re sultaat hebben, eindelijk de zoo schier ondragelijk geworden spanning in Europa zal oplossen en de menschheid weder zal kunnen doen leven in rust en niet met de angst voor oogen, dat ieder oogenblik de hel van '14 wederom kan losbarsten. Wij geven toe: er is nog niets definitiefs be kend over deze zoo welkome interventie. Het zijn slechts geruchten, mogelijkheden, maar het is typeerend voor deze wereld, dat men zich aan iedere mogelijkheid vastklampt, dat men iedere nieuwe hoop met vreugde begroet. Paus Pius XII staat boven de staatkundige partijen en hoewel vanuit het Vaticaan nog niets is losgelaten over eenig vastomlijnd plan mogen wij wel de verwachting uitspreken, dat er inderdaad een mogelijkheid is, dat dit initia tief zal slagen. De Paus heeft gedurende vele jaren bewezen inderdaad een vredesapostel te zijn, zoodat men kan verwachten, dat de po ging met de grootst mogelijke ernst gedaan zal worden. Wij herhalen het: wij zijn er oprecht verheugd over. Opdat hier uitzicht gebo den wordt in een periode van wantrou wen, haat en afgunst. Omdat wij weer durven hopen op een wereld waarin ver trouwen, rust en verdraagzaamheid re- t geeren. Of de poging, indien zij wordt onderno men, succes zal oogsten, moet worden afgewacht. Er zal zeer veel overleg, zeer veel wederzijds toegeven en begrip voor elkanders moeilijkheden noodzakelijk zijn. Maar met het uitzicht op een werkelijke vrede lijkt ons dat al deze moeilijkheden omzeild kunnen worden. De oogen der wereld zijn gericht op den Paus. De wereld wacht... en hoopt. Zal deze hoop eindelijk in vervulling gaan?, Het is de wensch en de hoop van mil- lioenen op dit oogenblik! Een (eest voor Uw tenen zijn onze nieuwe Wij ontvingen zoojuist een uitzon derlijke collectie herenschoenen voor echt moeilijke voeten. Komt U eens kijken? De prijzen vallen U zeker mee! A 50 Reeds vanafI TT Twee geraamten gevonden in de duinen. Het was een bijzonder lugubere vondst, die gisterenmiddag gedaan werd door een aantal soldaten, die bezig waren met graaf werk in de duinen, naast den Duinweg. Op een gegeven moment veronderstelde men te stuiten op een wortelstronk, doch wie schetst hun verbazing, toen bleek, dat men te doen had met een deel van een ge raamte. Men spitte door en al spoedig dolf men ook andere deelen op. Alsof dit nog niet voldoende was, bleek, dat zich op geringen afstand van dit skelet nog een tweede bevond, hetwelk ook uitgegraven werd. Er werd kennis gegeven aan de politie, ter wijl tevens de gemeente-arts dokter M. Büchli Fest, van de vondst in kennis gesteld werd. Deze stelde een onderzoek in en kwam tot de conclusie, dat de geraamten vermoedelijk meer dan 100 jaren oud moeten zijn en dat men te doen had met de overblijfselen van een man en vrouw. Het is niet de eerste maal, dat men in de buurt van 't Galgenveld een dergelijke ontdek king doet. Sedert menschenheugenis worden in Den Helder echter geen personen vermist, zoodat men niet behoeft te denken aan een geheimzinnige misdaad. Beide skeletten zijn later overgebracht naar de algemeene begraafplaats. Gisterenmiddag heeft onze oud-stadge noot, Prof. Dr. P. P. van Berkum, gewoon hoogleeraar in de bedrijfsleer, inzonder heid het finantie-wezen van de onderne ming en de toegepaste bedrijfshuishoud- kunde aan de Katholieke Economische Hoogeschool te Tilburg, zijn ambt aan vaard met het uitspreken van een open bare rede over het Liquiditeitsvraagstuk in de productie-onderneming en wel met name zooals 't zich voordoet in de pro ductie-ondernemingen, dus met uitzonde ring van de banken. Naar de „Maasbode" verneemt, ver schijnt de rede heden in druk b(j de fa. Bergmans te Tilburg. van 10 Mei 1939. ONDERTROUWD: H. J. van Dijk en E. Gnodde. J. Oostwouder en A. Zon. H. Romijn en A. Nieuwstad. N. H. Sanders en E. F. Mul der. J. Koopman en T. Hintertür. G. Tesselaar en C. J. Grootendorst. G. van Boordt en W 't Hart. J. Snijder en J. Dito. J. C. P. W. D. Collee en L. M. van Schaik. G. W. Krijger en G. Hoetmer. H. C. Hermans en J. E. C. Kloot. J. H. Vlaswinkel en P. Roosenbeek. H. Hand- graaf en N. Nieuwland. D. Salm en M. Hijman K. J. Beun en H. Keijzer. BEVALLENJ. KoornPrins, z. OVERLEDEN: G. van Puffelen, (m), 7 w. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 9—1? en van 13.30— 1' u. Zaterdags van 912 uur. Westgracht 80; Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland" Eiken werkdag van 710 uur. Zaterdags van 35 uur en van 710 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theaterSpoorstraat, half 8: „Snelheidsduivels" en „Kozakkenbloed". Rialto, Spoorstraat half 8: „Carafree" en „De Misstap van den Dokter" Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: Zarah Leander in „La Habanera". Heden Musis Sacrum, 11.00 u. tot 8.00 u. n.m. Schil derijen-expositie van Kamstra. Opgenomen om 8 our hedenmorgen. Barometerstand Den Helder: 766.4 Temperatuur lucht: 10.7 Wind: richting: N.; kracht: 2 Licht op: 8 uur 11 min. Temjt. water 12

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 7