MOEDERDAG VAN WILLIGEN KONINGSTRAAT 14 Herman Nypels' J. VAN DE WITTE, Huiduitslag, Jeuk, Eczeem ZONDAG A.S. Tweede Blad Het eerste jubileum in de nieuwe C.B. Colbert Costuums Dat gebeurt niet als U een KLOK heeft van Een jongen van sta-vast TAARTEN vanaf 50 ets. Banketbakker ij S. KRIJNEN Verloting Standplaatsen consumptie-ijswagens Burgerlijke Stand van Den Hekier Uit het politie-rapport GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Hohnerdagen 1939 Uitbreiding snurrevaad-visscherij GEEF HAAR EEN BLIJVEND GESCHENK Daarom nu naar Daar vindt gij altijd een groteverscheiden> heid zeer gewaar deerde Geschenken voor iedere beurs Een proef met het drogen van gras Vergadering Maatschappij Ziekenfonds Texel Visscherij Veel vreemdelingenbezoek verwacht De Fransche vredes gezindheid Voor steun van de schapenhouders Ontwaakte met stijve, pijnlijke knieën. MadAnieuwj Het personeel van de Centrale Boek houding en de Centrale Kas, gevestigd in het kantoor op de Weststraat, heeft de bizondere gave, op „smeuige wüze" feest te kunnen vieren. In het oude gebouw, waar de vloeren kraakten en de muizen vochten om restjes gebak van vroegere bachanalen, heeft het dikwijls gedaverd van de feestvreugde, als één van de chefs of collega's het geluk hadden een jubel jaar te beleven. Gistermiddag is het eerste feest in het nieuwe gebouw gevierd. De bovenzaal, licht en zonnig, was door vriendelijke handen omge- tooverd in een feestzaal, waar gracieuse tulpen en vroolijke anemonen hun kopjes staken uit tal van vazen, behoorend tot den inventaris van de C. B. Het was de heer C. J. Bijlsma, adj.-boek- houder le kl„ die zijn 25-jarig jubileum vier de. Het geheele personeel was daartoe om 5 uur in de bovenzaal gekomen. De vlag voor het gebouw verkondigde den volke, dat er iets bizonders was. Wethouder v. d. Vaart, de heer Stoll, administrateur van de C. B. en de heer v. Dalen, het hoofd van de Cen trale kas, waren aanwezig, toen de jubilaris, met familie, door de feestcommissie, be staande uit de heeren Den Hartog, Mahieu en Kramer werd binnengeleid. Een feestmarsch werd op de gramofoon af gedraaid. Zomek 1939 De betere ln prijzen vanaf 13.75 tot 38.00 gld., onder volledige garantie, in Kledingmagazijnen Den Helder De heer Stoll huldigt den jubilaris. Het was de heer Stoll, die als eerste spreker den heer Bijlsma huldigde. Hij wees er op, h o e de jubilaris die 25 jaar had gediend en op welke wijze hij er toe had bijgedragen om een goede onderlinge verstandhouding te bevorderen en te be houden. Ik ken u als een mensch met een ernstige levensopvatting, zoo zei de heer Stoll, die ook zijn taak, in dienst der gemeente ern stig heeft opgevat. Ge hebt u meermalen, met opoffering van eigen tijd, geheel aan uw werk gegeven. De heer Stoll wees erop, dat er tegen woordig steeds meer van den ambtenaar ge vraagd wordt. Steeds sneller werken is een eisch van den tijd. De mechanisatie, ook op administratief terrein vraagt veel van den ambtenaar. Aan alle, uit een en ander voort vloeiende eischen, hebt ge steeds voldaan, al dus spr. Met uw eerlijk karakter en uw bijna altijd zonnig humeur hebt ge u ook in uw dienstbetrekking bevriend weten te maken. Spr. dankt den heer Bijlsma voor zijn medewerking, mede namens alle ambtenaren en den heer v. Dalen en zijn personeel, en brengt de gelukwenschen van allen over, terwijl hij den wensch uitspreekt, dat de ju bilaris nog vele jaren in goede gezondheid de gemeente op dezelfde wijze zal mogen dienen. Aan mevrouw Bijlsma biedt spr. daarna een prachtige mand bloemen aan en aan den jubilaris overhandigt hij een gesloten en velop. De heer v. d. Vaart spreekt namens het Gemeentebestuur. De heer v. d. Vaart, wethouder van de be drijven, spreekt namens het Gemeentebestuur een woord van dank en gelukwensch. Het feit, dat ik over U weinig gehoord heb, is het beste bewijs voor het College van B. en W., dat u uw werk met plichtsbetrachting vervuld hebt. U hebt de gemeente in ver schillende functies gediend en het gemeente bestuur is u dankbaar voor de wijze waarop u dat die 25 jaar gedaan hebt. Spr. stelt er prijs op dit te zeggen, omdat wanneer ieder ambtenaar zijn taak goed vervult, dit de ge meenschap ten goede komt. De wethouder eindigt zijn toespraak met V. Keizerstraat 103 Te Ie fo on 575 h°°P U,u te spreken, dat de heer Bülsma uriili komende jaren zijn taak op dezelfde wijze zal mogen verrichten. amens het Gemeentebestuur overhandigt hr) een gesloten envelop. De voorzitter van de afd. Den Helder van de Chr. Ambtenaars- bond. Het is hierna de voorzitter van de afd. en Helder van den Chr. Ambtenaarsbond, e heer C. v. d. Bruggen, die namens dezen bond gelukwenschen aanbiedt. Vanaf de op richting in 1920 is de heer B. lid van de plaatselijke afdeeling. Dat is, aldus de heer v. d. Bruggen, 19 jaar en vanaf 1926 zit u in het bestuur van de afdeeling, dat is dus 13 jaar, terwijl u van 1928 af in het Ge organiseerd overleg zitting hebt. In totaal hebt u dus, zoo zegt de spr. tot hilariteit van alle aanwezigen, 43 jaar uw krachten aan onzen bond gegeven. Al deze functies hebt u met soberheid, groote rechtvaardig heid en getrouwheid vervuld. God zegene u op uw verderen weg. Hij was het, die u die 25 jaar de kracht gaf dit werk te doen. Namens de afd. Den Helder biedt spr. een mand bloemen aan. Dankwoord van den jubilaris. De heer Bijlsma spreekt een woord van dank voor de vriendschap en waardeering, die hij dezen dag ontvangen heeft en die zijn huis als 't ware in een bloemenwinkel her schiep. In het bizonder dankt hij wethouder v. d. Vaart voor zijn hartelijke woorden en den heer Stoll onder wiens leiding hij het grootste gedeelte van die 25 jaar gewerkt heeft. Ik heb u leeren kennen als een oprecht en gevoelig chef, die niet alleen interesse had voor het werk, maar ook belang stelde in ons gezinsleven en die daardoor een band van vertrouwen hebt gelegd, die het werk ten goede is gekomen. Spr. dankt ook den heer v. d. Bruggen. Ik heb deze 25 jaar inderdaad niet gezien als een verdienste, maar als een gave Gods, die Mij de kracht gaf dit werk te doen. Tenslotte dankt spr. zijn collega's en de feestcommissie, waarna dit officieele gedeelte met een „Lang zal hij leven" werd besloten. Men bleef nog eenigen tijd in gezellig samenzijn bijeen. Bedt een andere jongen uit de Binnenhaven. Gisterenmorgen, te omstreeks 12 uur, wa ren enkele jongens aan het spelen langs den waterkant op de Binnenhaven. Bij dit spelen deed een in het water liggende plank dienst als „schip". Het was een aardig spel, dat zoolang goed ging tot de 9-jarige Gerrit van der Tak van de plank afgleed en in het kanaal terecht kwam. Goede raad was duur, temeer waar het knaapje kopje onder ging. Ontzet stonden de anderen dit schouwspel aan te staren en het zou waarschijnlijk slecht met Gerrit zijn af- geloopen, indien er niet hulp was komen op dagen in de persoon van den 10-jarigen Jan Bosman, die direct gezien had, wat er aan het handje was en met een ladder, die in de buurt lag, pogingen aanwendde om den jongen van der Tak op het drooge te brengen. Hierin slaagde hij vrij spoedig, zoodat -van der Tak, weliswaar doornat, maar toch zonder verder ongemak op den wal terugkeerde. Een flinke daad van Jan Bosman. Mocictdag- Koningstraat 113 - Tel. 326 Gistermiddag heeft op het Hoofdbureau van Politie de verloting plaatsgevonden van de standplaatsen voor consumptieijs-wagens. De plaatsen werden als volgt toegewezen: Fa, Laan: Palmstraathoek Molenstraat (alleen Zaterdagmiddags), Koningsplein, Tuin straat hoek Brakkeveldweg, H.B.S. Kanaal- weg. Jongepier: Fazantenstraat hoek Ruyghweg, Penhuisje Spoorstraat (alleen Zaterdags middags), Strooweg hoek Doggersvaart. Röge: P.E.N.-huisje Spoorstraat (behalve Zaterdagmiddags), Vakschool. Hendriks: Ingang Donkere Duinen. Van der Plaat (Hemi): Havenplein, Lo- rentzstraat (hoek Brakkeveldweg). Brinksma: Huisduinen (bij de kerk), Mo lenstraat (bij de Tivoli), behalve Zaterdags. Zoon: Zanddijk (bij het tegelpad). Boon: Zanddijk-Foreestweg, 2e Molendwars- str.-hoek Molenstr. (Zaterdagmiddags). Jacobsz: Poststeeg bij Postkantoor, Nieuw- straat bij Botbrug. van 11 Mei 1939. GETROUWD: P. Dingemanse en A. G, Schouwvlieger; S. Hoogvorst en M. J. J. Ewalt; B. C. Kikkert en J. H. Eelman; F. van der Mark en M. Zon; W. Ruiten en A. A. Broekhuizen; J. Manshanden en A. Pronk. OVERLEDEN: J. de Haas—Schouten, 67 jaar; C. Gootjes, (m.), 80 jaar. BEVALLEN: N. ZanderRens, z.; H. J. van der SlootWittenberg. k.; M. G. A. Roet- man—Tefeij, d.; W. A. D. Been—Bedorf, z. BENOEMING. KLEINE DIEFSTALLEN. Een bewoonster van de Timorlaan deed aan gifte, dat ten nadeele van een harer spruiten een autoped verdwenen was. Genoemd appa raat is rood van kleur en bezit luchtbanden. Wie heeft het gezien? Een bewoner van de Hoofdgracht zette eeni gen tijd zijn fiets aan de Buitenhaven. Op de fiets zat een tasch, waarin zich een fototoestel bevond. Een Agfa 6x9-box. Toen hij terugkwam zat de tasch nog op de fiets maar het toestel was verdwenen. Een bewoonster van den Dijkweg deed aan gifte, dat een blauw jekkertje van een harer kinderen, dat aan het spelen geweest was, spoorloos verdween. Ook hiernaar wordt na sporing gedaan. Krabben verergert de kwaal en maakt U on toonbaar. Bestrijdt de oorzaak van uw ondra gelijke last en folteren de jeuk. Neem direct D.D.D., het recept van Dr. D. Dennis. Reeds de eerste druppels doen de ondragelijke jeuk bedaren. D.D.D. dringt diep in de poriën door en doodt de ziektekiemen, zoo dat de huid zich kan herstellen. Flacons k 75 ct., f. 1.50 en f. 2.50 bü Apoth. en Drogisten. iSyst' 'i Door de. fa. Hohner zijn. in het najaar in alle provincies van ons land wedstrijden uitge schreven voor mondharmonicaorkesten. Op den reeds aangekondigden Zaterdag a.s> wordt in Casino een propaganda-avond gehouden voor het propageeren van het mondharmonica en accordeonspel, welke onder leiding staat van de propaganda- en inlichtingendienst Q. J. van Trigt. „Bravo", onze populaire Heldersche mond harmonicaver. werkt daaraan mede, maar ook de accordeonver. Hoorn en de Jeugdacc.ver. „Jong Hoorn", beiden onder leiding van R. v. Wassenaar. Een groote attractie zal zijn het optreden van den Hohner-accordeonvirtuoos J. Hagenaar Jr., die een keur van soli's ten beste zal geven. In de pauze en na afloop: tentoon stelling van Hohner-instrumenten en prijzen voor de Hohnerdagen 1939. Voor verdere bijzonderheden zie men de ad vertentie in dit blad. Onze oud-stadgenoot, de heer C. J. Mol Jr., thans hoofd der Openbare Lagere School No. I te Anna Paulowna, werd door den Ge meenteraad van Alkmaar benoemd tot hoofd der Hofdijkschool te Alkmaar. De onlangs opgerichte Nederlandsche Vis- scherij Gemeenschap heeft ernstige plannen om de snurrevaadvisscherij belangrijk uit te breiden. Reeds heeft deze maatschappij aan de werf „Voorwaarts" te Westgraftdijk (N.-H.) den bouw opgedragen van het eerste schip, een groot type Noordzee-motorkotter, welke te IJmuiden ondqr de merken en naam „IJM. 41 Werk en Vreugd I" in het bedrijf zal worden gesteld. Het plan van de nieuwe maatschappij is, wanneer de proeven met het eerste schip sla gen, meer van dit type schepen bij Nederland sche scheepswerven te laten-bouw JwcelbcA nieuwJ Eenigen tijd geleden werden aan de markt alhier eenige pakken gedroogd gras (geen hooi) aangevoerd, waarvoor de landbouwers hier veel belangstelling toonden. Naar wjj ver nemen worden op initiatief van de heeren Gebrs. Blom te Oudeschild ook hier proeven in die richting genomen. Daartoe wordt thans gras gemaaid op de hofstede van den heer J. Schraag te Zuid-Haffel. NIET AANVAARD. Naar wjj vernemen zal de heer Huizinga, hoofd der O. L. School te Den Hoorn, die was aangesteld tot boekhouder der N.V. Zuivel fabriek „De Onderneming" te Den Hoorn, deze functie niet vervullen. Oosterend Woensdagavond had in hotel „Het Wapen van Amsterdam" de vergadering plaats van het Maatsch. Fonds, die door 9 leden werd bijgewoond. De voorzitter, de heer T. Dogger, opende en heette allen welkom. Het doel van deze ver gadering is om eerst te komen tot verkiezing van een viertal bestuursleden. Gekozen werden voor de eerstvolgende algemeene vergadering de heeren B. Druif en P. Kuiper Pz. en tot plaatsverv. C. C. Barhorst Cz. en Jb. van der Knaap. Hierna verkreeg de heer Krommendijk het woord, die begon met een overzicht te geven van het Ziekenfondswezen in Nederland. Spreker deelde mede, dat Texel het kleinste fonds der Maatschappij heeft. Het grootste fonds, welke bij de Mij. is aangesloten, be draagt 151.000 leden. Na een korte pauze volgde de rondvraag. Enkele leden wisselden met den spreker van gedachten. Ook stelde men een vraag aan gaande de hooge inningskosten van de Maat schappij, welke op Wieringen bedraagt 34 ct. per persoon. Maar de heer Dogger doet op merken, dat er op Wieringen geen Maatsch. - fonds bestaat. De heer Boon vraagt: zou er wijziging worden getroffen om den heer dokter Renoit te nemen voor rekening der Maatsch. De spr. antwoordde geen gemeenschap te wil len zoeken met doktoren van onderlinge fond sen. Te ongeveer half 12 wordt de vergadering door den voorzitter, den heer Dogger, ge- slotend GOEDE EXPEOITIE WERKT ALS EEN KLOK Daarom per (Auto- en Bootdiensten) ïlieuuuJ uit lOJc Door 46 vaartuigen werd Woensdag aan den gemeentelijken vischafslag alhier aangevoerd: 2726 pond kuilpaling, van 30134 pond per vaartuig, 20%22ct.; 242 pond lijn- of beugaal, 2424% ct.; en 400 pond poonen, 45 ct.; alles per pond. Naar de opgave van de begrooting voor 1939, bevaten de inkomsten; Inkomsten uit Gemeentefonds 53199.59. Als jaarwedde voor het salaris van den Burgemeester-Secretaris wordt 3000 ontvangen. Inkomsten uit de be lastingen 14.859. Verhuring weiland 1657. Inkomsten afslag 3000. Inkomsten der pre cariorechten 250. Het weggeld (koppegeid) zal naar verwacht wordt 5000 opbrengen. Er worden dus 50.000 betalende gasten ver wacht. Dat het bezoek op Urk al een aanvang heeft genomen, moge blijken, dat Urk j.1. Zon dag al door 2000 personen werd bezocht. VEEL OVERTREDINGEN DER ARBEIDSWET. Nu het op Urk zeer druk is met de werk zaamheden, zoo worden thans veel over tredingen der Arbeidswet gemaakt. Voor den Kantonrechter te Hoorn worden dan ook zeer veel overtredingen gevonnist. Veelal zijn het boeten van 3 of 3 dagen. De Fransche minister-president, Daladier, heeft het gisteren nog eens noodig geoor deeld om den vredeswil en den vredesgeest van Frankrijk te vertolken. Veel nieuws heeft Daladier niet kunnen vertellen. Hij heeft nog eens gewezen op den waan van de bewape ning, waar alle volken den vrede willen. Zoowel Hitier als Mussolini, Daladier als Chamberlain getuigen het hardst voor den vrede, maar jagen even hard hun oor- logsbegrootingen op. Vijftig milliard zal Frankrijk in 1939 noodig hebben voor de bescherming van het land. Milliarden be steedt Engeland aan zijn enorme bewa pening. Duitschland geeft zich arm aan zjjn bewapeningsindustrie en Italië gaat gebukt onder de geweldige bedragen, die zijn defensie vraagt. En dat is niet alleen bij deze vier, maar vrijwel alle landen van de wereld worden zwaar belast door de bewapening. We hebben al eens eerder gevraagd, waar moet dat op den duur naar toe? Men kan deze jacht geen jaren meer volhouden. Men zal straks aan de grens van zijn kunnen zijn. Waarheen moet men dan met de millioenen arbeiders, die door deze ongezonde werkver schaffing hun dagelijksch brood verdienen? Dit is misschien wel een van de belangrijkste vragen, waarmee men zich achter de regee- rings-schermen bezig houdt en die Duitsch land vooral niet weinig zullen benauwen. Het is niet te verwonderen, dat velen mee- nen, dat Duitschland daarom een oorlog noo dig zou hebben, omdat het straks geen raad zal weten met zijn werkloozen. Maar we zouden schrijven over den vredes wil van Frankrijk. Frankrijk kent geen haat heeft Daladier gezegd, het koestert een op rechte sympathie voor alle volken. Het weet trouwens, dat oorlog geen enkel der bestaan de vraagstukken zou oplossen, maar dat die oorlog integendeel die oplossing moeilijker zou maken. Inderdaad, dat is zeer juist gezegd en als Frankrijk dan te kennen geeft, dat het zijn zelfstandigheid en niet anders zal willen handhaven, dan is daarmee in deze tegen woordige wereld de bewapening van Frank rijk verantwoord. Op dezelfde gronden bewa pent Engeland. Maar Duitschland en Ita lië?Zij beweren eveneens, dat zi^. be wapenen, omdat de volken rondom hen een machtig militair apparaat hebben. En zoo blijven we in de bekende vicieuse cirkel rond draaien, totdat de catastrofe komt, al is die dan op het oogenblik waarschijnlijk niet zoo dichtbij en kan het spel van kat en muis nog eenigen tijd doorgaan. J. CH. A. GIJZEN f. Te Amersfoort is gisteren op 81-jarigen leeftijd overleden, de gep. hoofdmach. le kl. adm. Kon. Marine J. Ch. A. Gijzen. De heer Gijzen, die 1 Oct. 1923 met pen sioen ging als officier M.S.D. 2e kl. tit. is 18 jaar opgetreden als chef van de Marine bakkerij. Hij was een zeer prettig en humaan mensch. Geplaatst aan boord van Hr. Ms. „Java" de off. v. admin. der le kl. L. A. van Houte, ver wacht uit Nederland. Overgeplaatst: van Hr. Ms. „Java" naar het Dept. van de Marine, de off. van admin. der le kl. mr. R. J. Brünneri van de Marine kazerne „Oedjoeng" naar Hr. Ms. „Flores" de luit. ter zee der le kl. jhr. G. A. Berg; van Hr. Ms. „Flores" naar Hr. Ms. „Kortenaer" de luit. ter zee der 2e kl. J. Winsser; van Hr. Ms. „De Ruijter" naar Hr. Ms. „K X" de luit. ter zee der le kl. J. Beckerlng Vinckers; van den Onderzeedienst naar Hr. Ms. „K X" de luit. ter zee der 2e kl. H. J. Baay en de off. van den M.S.D. der 2e kl. H. T, A. M. Schoenma kers, Naar de secretaris van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Hollands Noorder kwartier, gevestigd te Alkmaar, ons meedeelt, werd door de Kamer het navolgende adres aan den Minister van Economische Zaken ge zonden: De Kamer van Koophandel en Fabrieken in Hollands Noorderkwartier is zoo vrij de aan dacht van Uwe Excellentie te vragen voor de zeer slechte uitkomsten van het schapenfok- kersbedrijf, uitkomsten, die dermate slecht zijn geworden, dat in feite van een noodtoe stand gesproken kan worden. Deze toestand dreigt zich nog te verscher- ken, nu verwacht mag worden, dat zelfs de opbrengst der lammeren op de binnenkort te houden markten ver beneden den kostprijs zal zijn. Met name heeft de Kamer hierbij de belan gen van de schapenfokkers op Texel op het oog en met hen van de geheele bevolking van dit eiland, waarvan de welvaart zoo nauw ver bonden is met zijn beroemde schapenteelt. Het is dan ook met aandrang, dat de Kamer bij Uwe Excellentie verzoekt op zeer korten ter mijn, althans voor 15 Mei a.s., waarop de eer ste lammerenmarkt plaats vindt, maatregelen te willen nemen, tot steun aan de schapen houders in het belang van dit district in het algemeen en van de schapenhouders in het bij zonder. Nu alle pijnen verdwenen. Deze man schrijft: „Drie jaar leed ik aan rheumatische pijn onderin mijn rug. 's Morgens werd ik wakker met knieën zóó stijf, dat ik ze slechts met vreeselijke pijnen kon bewegen. Toen raadde een vriend mij aan, Kruschen Salfs te probeeren. Ik begon het eiken morgen te nemen en tot mijn verwonuering bemerkte ik, dat de rheumatische pijnen verdwenen. Ik ging door met Kruschen en hoewel ik den middel baren leeftijd reeds gepasseerd ben, ben ik al twee jaren vrij van pijn." 4 A. W. Rheumatische pijnen zijn vrijwel altijd een gevolg van overmaat van urinezuur m het lichaam, dat ontstaat doordat door onvoldoende werking Uwer inwendige organen afvalstoffen gelegenheid kregen zich op te hoopen. De zes zouten in Kruschen verwijderen deze afval stoffen, doordat zij lever, nieren en ingewanden steeds blijven aansporen tot krachtige geregel de werking. Hierdoor wordt voorkomen, dat afvalstoffen zich ooit weer kunnen ophoopen; Uw pijnen zullen afnemen en tenslotte geheel verdwijnen. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten. (Adv,),

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5