SALON Ingezonden 889 VACANTIE-REIZEN DOOR GEHEEL EUROPA ERFTENEUER* TABAK 1 Vereen, v. Nat. Veiligheid HEDEN en WOENSDAGAVOND Diefstal bij Onderzeedienst Hohner-avond in Casino CEBUTO REISBUREAU De heer J* Moerman 25 jaar bij Wij smuller VAN WILLIGEN Maandag 15 Mei 1939 ^^dinieuujii Militairen en burgers er bij betrokken Tweede Blad Twee auto's op elkaar hectah£ancl l/eity! 320000 Aan ome adveïteeeïdeM Kleurenfilm over lndië DEN HELDER REISBUREAU VELTHUIJS Burgerlijke Stand van Den Helder SNEL en GOED Een zeeman van het oude stempel De Texelsche boot op morgen ITlaAinelehixiAten MANSHANDEN YliemvJ) uit Wik 4 De buit was verf, touw, staaldraad en riemen Een vrij ernstig geval van diefstal, gepleegd op de Onderzeedienstkazerne! en waarbij zoowel militairen als burgers betrokken zijn, is kort geleden ontdekt. Het betreft hier een affaire, waarin o.a. betrokken is de 44-jarige kwartier meester Ten B., welke zich in het Pro voosthuis bevindt. Deze Ten B. schijnt een vrjj groot aantal goederen uit het z.g. schipperskwartier, welke hij ten gebruike op de O.Z.D. I had ontvangen, ontvreemd te hebben. Ook heeft hij goederen, welke vermoedelijk door een anderen schepe ling waren vervoerd, verduisterd. Hij transporteerde een en ander met ge noemd vaartuig van den Onderzeedienst door de Binnenhaven, waarbij hij dit loste op het steigertje tegenover het „Heldersche Over zetveer" aan het einde van de Binnenhaven. Bij dit transport ondervond hij hulp van een piilicien-matroos, die meevoer op de sleepboot. De goederen, voornamelijk bestaande uit touwwerk, staaldraad, verf en roeiriemen werden deels verkocht aan een aantal schip pers, die gedurende eenigen tijd bij den On derzeedienst in het Spoorwegbassin gelegen hebben. Zij kochten het materiaal, dat zij uitstekend gebruiken konden, voor een krats op. Of hier inderdaad sprake is van heling, zal door de Justitie moeten worden uitgemaakt. Eveneens een rol in deze onverkwik kelijke affaire schijnt het Veerhuis aan het einde der Binnenhaven gespeeld te hebben. Hier schijnt een deel van het ge stolen goed verhandeld te zijn, voorna melijk aan een schipper op de Binnen haven. Aan de Justitie ook hier weer de taak te ontdekken of er sprake is van heling. Naar alle waarschijnlijkheid is kwar tiermeester Ten B. niet de eenige marine man, die in de zaak betrokken is. Nog een andere schepeling schijnt hierin een aan deel gehad te hebben. De geruchten, dat verschillende militairen echter reeds uit Indië zouden zijn teruggeroepen, kunnen wij uit bevoegde bron tegenspreken. Wat de grootte van het bedrag, dat met dezen diefstad gemoeid is, betreft, deze valt momenteel nog niet met eenige zeker heid te bepalen, aangezien het hier uit sluitend gebruikt materiaal betreft. Ter gelegener tijd hopen wij nadere berichten aangaande deze zaak te geven. Dat de kwartiermeester, die als een uitste kend marineman bij zijn superieuren te boek stond, een zware straf zal krijgen, mag wel als vaststaand aangenomen worden. Evenals zij, die hier de helersrol gespeeld hebben. Zaterdagmiddag te 12 uur heeft een ver keersongeluk plaats gevonden op den Parallel weg, hoek 1ste Schagendwarsstraat. Uit deze dwarsstraat kwam de vrachtauto van Kikkert gereden, waarvan de chauffeur even verzuimde op te letten, met het gevolg, dat hij op een juist passeerende auto met militairen inreed. De schade aan de auto van Kikkert was vrij aanzienlijk. Een groot deel van het voorstel had het duchtig moeten ontgelden. Ook de militai ren-auto had enkele schrammen en deuken op- geloopen. Door de politie werd proces-verbaal opge maakt. Steunt luchtverdedigingsfondst Postgiro Oen Haag ter* name van Advertenties voor het nummer van morgen (Dinsdag) moeten hedenavond vóór zes uur op ons kantoor bezorgd worden Directie Held. Crt. Aocordeon-vereeniging oogst succes. „Hoorn" Het accordeon is zoo langzamerhand een instrument geworden, dat een enorme popu lariteit heeft gekregen. In de voornaamste plaats is dit te wijten aan de verbetering van het geluid van deze accordeons. Hohner hoofdzakelijk heeft zich er op toegelegd om de vroegere steeds ordinair klinkende klanken dusdanig te verbeteren, dat de harmonica zoo ongeveer iets weg heeft gekregen van een bioscooporgel. De mogelijkheden, die een Hohner-instrument biedt zijn tenminste vele. Zaterdagavond heeft men in Casino, dank zij het werk van den Hohner-propagandist, den heer Q. J. van Trigt, een accordeon orkest kunnen beluisteren en wel een ver- eeniging uit Hoorn, die eerst sinds een jaar bestaat. Wanneer men dan nagaat wat deze vereeniging in een jaar tijds heeft bereikt, dan biijkt wel, dat het accordeon een van de instrumenten is, die niet alleen gemakkelijk bespeelbaar zijn, maar tevens dat men er zich zeer vlug van kan bedienen, wanneer men tenminste niet totaal van muzikaal gevoel is verstoken. De aanwezigen, die nu niet direct in grooten getale Casino-waarts wa ren getogen, hebben genoten van de muziek dezer Hoornsche vereeniging en het applaus kreeg zelfs iets weg van een ovatie, zoodat een extra nummer noodzakelijk werd. Wanneer we in Chronologische volgorde het programma afhandelen, was het de heer van Trigt, die een kort woord sprak. Het lag, zoo zei hij, geenszins in zijn bedoeling een propagandaspeech te gaan houden. Men zou wel hooren, wat het Hohner-accordeon voor kwaliteiten bezat, en dit zou zeker de beste propaganda zijn. Vooral ook voor de jeugd is het een bijzonder aardig instrument. Wan neer men in Den Helder zou overgaan tot oprichting van een accordeon-orchest kon men tenslotte op de volle medewerking van den heer van Trigt rekenen. Hierna volgt het optreden van de accor- deon-vereeniging „Jong Hoorn", die op ver dienstelijke wijze eenige nummers ten beste gaf. Aardig was ook het optreden van enkele debutantjes, die, hoewel ze eenigszins last hadden van hun zenuwen, toch op muzikale wijze een en ander ten gehoore brachten. O.i. is trouwens het uitstekende peil waarop de Hoornsche vereenigingen staan wel in de eerste plaats te danken aan de voortreffelijke leiding van den heer R. Wassenaar, die een bekwaam dirigent is. Enkele malen is een Amsterdamsch accor deonist opgetreden en wel de heer J. Hage naar Jr„ die uit een uitgebreid repertoir, hoofdzakelijk bestaande uit klassiek, een greep deed. Hier kwamen eerst recht naar voren, de mogelijkheden van een Hohner, Prachtig klonk het Largo van Handel met orgelregisters. Naast het accordeon was het de Hohner mondharmonica, die gedemonstreerd werd en wel door onze plaatselijke vereeniging „Bravo", die dezen avond enkele keeren met succes optrad. „Bravo" gaat nog steeds voor uit, ondanks het feit, dat de bezetting, waar het de instrumenten betreft, nog wel iets te wenschen overlaat. Maar dit is natuurlijk weer te wijten aan de financiën. Over het succes van het optreden van de Hoornsche accordeon-vereeniging schreven we reeds, toch willen wij niet nalaten erop toe wijzen, dat dit voor een belangrijk deel te danken is aan het optreden van mej. Jansje Rond, die met begeleiding van het orkest en kele nummers zong en kan bogen op een zui vere, klankrijke sopraan. Belangrijke opdracht van den Rotterdamsche Lloyd, Men meldt aan het Hbl.: Tef verspreiding van meer kennis omtrent land en volk, cultuur en natuur van Neder- landsch-Indië, waarover bij velen in het moe derland nog allerlei onjuiste begrippen be staan. heeft de Rotterdamsche Lloyd het initiatief genomen voor het vervaardigen van een cultuur-documentair filmwerk over Java, Sumatra en Bali. Voor dit land van zon en kleur is de mo derne kleurenfilm wel het aangewezen me dium, dat echter allerlei technische moeilijk heden met zich brengt. In verband daarmede heeft de Rotterdamsche Lloyd het vervaar digen van deze nieuwe kleurenfilm opgedra gen aan den filmexpert en cineast J. C. Mol, directeur van Multifilm te Haarlem, wiens werk, juist op dit cultureel-documentaire terrein, ver buiten onze grenzen waardee ring heeft gevonden. De heer Mol vertrekt reeds eind Mei met de „Sibajak" naar Indië voor het opnemen van deze film, welks vervaardiging waar schijnlijk drie tot vier maanden in beslag zal nemen. De bedoeUng is, dat de film tegen het nieuwe seizoen gereed zal zijn. De Rotter damsche Lloyd zal voor een ruime versprei ding over het geheele land zorgdragen, ter wijl tevens van deze film voor verspreiding van kennis omtrent ons Indië in het buiten land op ruime schaal zal worden gebruik gemaakt. HAVEN VAN NIEUWEDIEP: Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen het Engelsche s.s. „Gronin gen". (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) HET BORSTBEELD VAN DORUS RIJKERS. Niet de juiste plaats. Velen waardeeren het ongetwijfeld, dat het bestuur onzer gemeente zich o.a. veel moeite getroost om het aanzien van onze stad te ver fraaien. Wij denken hierbij in de eerste plaats aan het beplanten der straten met boomen. Mocht de eerste aanplant eenigszins door hét geleverde materiaal zijn tegengevallen, van de tweede, nu pas geschied, kan gezegd wor den, dat zij aan alle verwachtingen zal vol doen, wanneer het klimaat niet al te ongunstig wordt. Ook de plantsoenen prijken dit voor jaar met duizenden hyacinthen en tulpen, wat vooral hier in Den Helder bij al het verwaaide, overwinterde doode hout van boomen en hees ters, een kleurig aanzien geeft. Heeft U, wanneer U langs het Reddings monument gaat, uw. oog wel eens laten ver wijlen naar de helling van den dijk Nog niet Doe het dan nu! Het is de moeite van aan dachtige beschouwing waard. Met het rots achtig opgeworpen plantsoen tegen de glooiing is aldaar een geheel ontstaan, dat eenig kan worden genoemd. Ik overdrijf niet,wanneer ik zou zeggen, dat onze plantsoenendienst met dat stukje begroeiing tot nog toe de mooiste prestatie heeft bereikt bij al haar moeilijk werk in deze zee-gemeente. Nu is het eenigszins vreemd, dat ons ge meentebestuur juist voor iets aparts, dat daar bereikt is, blijkbaar weinig waardeering bezit. Wat is n.1. het geval? Eenigen tijd geleden heeft de Raad besloten de schenking te aan vaarden van een borstbeeld van Dorus Rijkers. Bij zijn besluit heeft de Raad op voorstel van B. en W. bepaald, dat het van gemeentewege te maken voetstuk in het midden komt te liggen van het rotsplantsoen, tegen de ge noemde helling. Degenen, die het ontworpen voetstuk als proef daar hebben zien oprichten, moeten met mij tot de overtuiging komen, wanneer zij tenminste niet alleen de aan winst in het oog vatten, dat de plaats slecht gekozen is. Maar het ergste zal zijn, dat bij oprichting van het monument het rotsgeheel zijn apart effect totaal zal verliezen en tot een roezelig onderstuk zal vervallen ter opluiste ring van iets, dat misstaat. Zijn er geen ge schiktere plantsoenen voor dit monument? Ik meen van wel. Zelfs in den omtrek van het reddingsmonument zijn ze aanwezig en wel twee in getal. De beste is de plaats op de aarden verhooging tegen de muurzijde van het perceel Kanaalweg no. 1. Behalve dat het borstbeeld daar ter plaatse tot zijn recht zal komen, heeft het plantsoen er daar behoefte aan, omdat het middenvak van dit plantsoen gedeelte zonder eenige pretentie is. Ook de plaats aan de straatzijde van den keermuur van den Singel zou, gelijk dit bij het reddingsmonument voor het borstbeeld van Z. K. H. Prins Hendrik is gebeurd, zeer geschikt zijn een beeldornament in zich te vatten. De ronding van den muur leent zich daar bij uitstek voor. Het'is mijfi wénsch, dat het gemeentebestuur omtrent de plaats van onderwerpelijk monu ment zich nog eens rijpelijk zal bezinnen. Een Natuurliefhebber. We zijn het met Natuurliefhebber volkomen eens, dat de plaats voor het monument niet bijster gelukkig gekozen is en mogelijk zal het gemeentebestuur er wel voor voelen, het borstbeeld te zetten op een plek, waar het minder het geheel stoort. Inderdaad zijn de plaatsen, door inzender aangewezen beter ge schikt en wij vertrouwen, dat men een en ander nog eens in ernstige overweging wil nemen, opdat men later geen spijt heeft dit zeer vriendelijke plekje, waaraan veel zorg besteed is, ontsierd te hebben. Red. Heldersche Crt. Prima Hotels - moderne wagens - deskundige leiders - bekwame chauffeurs, geen hotelfooien, dit biedt U het Thans ook vertegenwoordigd in Vraagt uitgebreide reisgids en inlichtingen bij Tegenover Postbrug. Telefoon 308 SBHHB! Dragers van de Militaire Willemsorde worden gehuldigd Negen' stoere bejaarde Nederlandehs stonden Zaterdagmiddag aangetreden in de Konings zaal van Artis te Amsterdam, negen oud militairen van het Kon. Nederl. Ind. leger, negen dragers van het ridderkruis vierde klasse der Militaire Willemsorde, de hoogste militaire onderscheiding, die- wij kennen en die hun 40 of 25 jaar geleden werd toegekend voor moed, beleid en trouw tijdens de bekende expedities tegen de opstandige hoofden in Atjeh. Bij deze jaarlijksche ridderhuldiging heeft wederom de voorzitter van den raad van be heer der stichting „Fonds Ridderdagen", de heer M. C. Koning, den aanwezigen voor de zooveelste maal met trots en eerbied verhaald van het moeilijke, maar succesrijke werk, dat ons Indische leger waar noodig ge holpen door de Nederlandsche marine eerst onder het krachtig bewind van generaal van Heutz en vijftien jaar later onder leiding van een even energieken militair, generaal Swart, heeft weten tot stand te brengen. Spr. vertelde verder van de heldendaden van het expeditieleger naar Atjeh en in het bijzon der van het aandeel, dat de negen ridders, die vlak voor het spreekgestoelte zaten, daarin hebben gehad. Hun namen luiden: J. H. Dem- mink, A. Stam, H. F. F. Lutje, C. W. M. Deet- man, S. van der Meulen, H. Bruinsma, G. C. G. Sluyk en W. Mensen, die allen veertig jaar geleden hebben gestreden onder commando van generaal van Heutsz en J. Hanff, die thans zijn 25-jarig jubileum viert en die deel heeft genomen aan de expeditie onder com mando van generaal Behrens, die in die jaren luitenant was. De jubilarissen ontvingen uit handen van den heer Koning een passend geschenk en bovendien nog een kist sigaren. De naaste familieleden werden met bloemen gehuldigd. Tot hen, die deze bijeenkomst bijwoonden, behoorde o.a. schout-bij-nacht H. Jollës, kapi tein ter zee N. A. Rost van Tonningen, gep. vice-admiraal L. J. Quant. Ook oud-minister Deckers behoorde to de belangstellenden, als mede deputaties van het korps adelborsten en cadetten van de Koninklijke militaire academie. van 13 Mei 1939. BEVALLEN: J. van BelzenGrootjans, z. G. PlaatsmanHollander, z. OVERLEDENWed. J. van de Poll, geb. Chr. van den Berg, 71 jaar. J. A. Berkeljon, (m.), 75 jaar. gaat samen per ESON A (AUTO-en BOOTDIENSTEN) Vandaag is het 25 jaar geleden, dat de heer J. Moerman, vertegenwoordiger van Bureau Wijsmuller in Den Helder, in dienst trad van deze bergingsmaatschapptf en als wjj hierboven schrijven, dat deze walkapitein een zeeman van het oude stempel is, dan ligt hierin zelfs geen zweem van overdrijving. Hij is een varens man met bijzondere eigenschappen, iemand die den naam van de Nederlandsche glorie op het gebied der zee-sleepvaart hielp uitdragen en die deswegen benoemd werd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Deze sympathieke zeeman, wonende aan het Ankerpark in den schaduw van de Zeevaart school, heeft den typischen Hollandschen zee mansloopbaan achter den rug. Als jongmaatje ging hij 't zeegat uit. Eerst kwam de visscherij, daarna de wilde vaart; hij voer op de laatste driemastschoener, om daarna in 1914 dienst te nemen bij Wijsmuller, die toen haar reederij begon. Wijsmuller kon zoo iemand gebruiken. Iemand die op de oceanen net zoo thuis was als in de binnenkamer van z'n woning en die reeds ontelbare malen blijk gegeven had van voortreffelijk zeemanschap. Daarbij had de sleepdienst hem altijd al getrokken en ging er een levenswensch in vervulling, toen hij als kapitein met Wijsmuller's eerste schip, de „Holland", zee koos. In die jaren die volgden, voer hij op vrijwel alle schepen van de reederjj. Op de „Zeeland", de „Limburg", de „Gelder land", de „Willem Barents" enz. Htj maakte reizen van maanden en maanden, eenmaal met de „Willem Barents", het schip, dat hem altijd het liefst geweest is, een voyage van 24.000 zeemijl. Dat was de reuzen-reis met het droogdok van IJmuiden naar Sabang, voor welke reis hij terecht onderscheiden werd met het Ridderschap in de Orde van Oranje- Met het oog op de luchtbeschermingsoefe ning op morgen is, zooals men reeds in ons nummer van Zaterdag jl. heeft kunnen lezen, den dienst van TESO gewijzigd. Van Texel vertrekt de boot 4 uur n.m. en 6. n.m., van Den Helder om 5.10 en 7.30 n.m. Met name op de afvaart van 7.30 vestigen wij de aan dacht. Zaterdag stond namelijk een foutieve opgave in de krant. Postkantoor en Luchtbescherming In verband met de morgen te houden lucht beschermingsoefeningen, zal de middagbestel ling op dien dag komen te vervallen, terwijl de avondbestelling iets later zal worden uitge voerd. De bioscopen en de Lucht' bescherming In verband met' den Luchtbeschermingsdag van a.s. Dinsdag wordt de aandacht er op ge vestigd, dat de voorstelling in het Rialto-theater om kwart voor negen aanvangt en eindigt om half 12. Tivoli en de Witte zijn dien avond gesloten. TOT 10 UUR GEOPEND. DINSDAG V.M. VAN 9.~ TOT 12.30 N.M. VAN 7.15 TOT 8.^5 KONINGSTRAAT Concert Harmonie kapel „Winnubst" Hedenavond geeft de muziek-vereeniging Harmoniekapel „Winnubst" onder leiding van den Directeur H. B. Schenkels het le Zomer- concert in het Julianapark, van 8u30 tot 10 uur. Programma: 1. Telefunken-Marsch Joh. Erert 2. Ein Morgen, ein Mittage ein Abend N in „Wien' Fr. von Suppé 3. Munchner Kindl. Walser Karl Komzak 4. Dornröschens Brautfarht Max Rhode 5. Slavonic Rhapsody C. Friedemann 6. Selb. 1'Operette La Fille du Tambour Major de Offenbach 7. „Death Or Glory". Marsch R. B. Hall Bij beschikking van den minister van Defen sie zijn de volgende plaatsingen gelast: met den 20en Mei 1939: de officier van den marinestoomvaartdienst der 2e klasse D. P. de Boer, aan boord van H. Ms. „Sumatra"; met een door den commandant der marine te Willemsoord te bepalen datum: de officier van den marinestoomvaartdienst S. P. Visser, bij den onderzeedienst te Willemsoord; idem J. W. van Wingerden aan boord van H. Ms. „Tromp"; idem 2e klasse W. A. Wachter aan boord van H. Ms. „Sumatra" en idem C. J. A. van Wijngaarden aan boord van H. Ms. „Gruno". Nassau. Dat was een reis, waarover toen langen tijd gesproken is en die de repu tatie van dezen geboren sleepboot-man voor goed vestigde. Zijn laatste reis maakte kapitein Moerman in 1926. Toen benoemde de directie van Wijs muller hem tot walkapitein in IJmuiden, waarna hij in '35 naar Den Helder kwam. En vandaag, op 15 Mei 1938, is het al weer een kwart eeuw geleden, dat deze vriendelijke, en in zoovele zaken belangstellende zeeman, bij de reederij in dienst trad. In zijn kantoor aan het Ankerpark, met de zeegezichten en foto's van z'n schepen aan den wand, zal hij vandaag ongetwijfeld terugzien op de voorbij gegane jaren, die zoo rijk waren aan avontuur en afwisseling. En het is eveneens aan geen twijfel onder hevig, dat zijn directie en zijn personeel, be nevens de vele vrienden, die hij aan den „buitenkant" heeft, hem vandaag zeer hartelijk zullen complimenteeren met dit jubileum. En dan zullen het geen gelegenheidswoorden zijn! DAMES KAPPER HEEREN Stakmanbossestr. 65 Tel. 514 Visscherij URK, 12 Mei. Door 40 vaartuigen werd heden aan den Ge meentelijken Vischafslag alhier aangevoerd: 1514 pond Kuilpaling, van 30—100 pond per vaartuig, prijs 21—22 ct., 240 pond Lijn- of beugaal, 24—25 ct. per pond. Upgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder: 755.1 Temperatuur lurht: 9.1 Wind: richting: O.; kracht: 2 Temperatuur zeewater: 11.2 Licht op: 21 uur 18 min. GESLAAGD. Woenslag j.l. slaagde te Am sterdam voor het diploma van de Nederland sche Vereeniging van Danslecraren onze stad genoot, de heer Dolf jSchaap, Ankerpark 15.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5