ROND? Indië heeft technici noodig Radioprogramma Oneenigheid in het Japansche Kabinet Incident in de Dobroedsja Mussolini's rede vaag geacht Gaan Polen en Rus land weer praten Ontspannings-oorden laags oazc kust hardt uta De eerste groote Texelschc Lammerenmarkt Het Japansche leger achter Rome en Berlijn Britsche Koningspaar niet op tijd Vreugde en ontstemming rond het Britsch-Turksche accoord De KLM in 1938 De radio-Gonioscoop Luchtbescherming W-S.V- Volharding' In welingelichte kringen te Tokio wordt onthuld, dat in het kabinet Hiranuma ernstige meeningsver- sohillen zijn ontstaan over de kwestie der betrekkingen van Japan met Duitschland en Italië. Ka de in April gehouden besprekingen over de versterking van het anti-komintern- pact was men het in Tokio eens geworden over een formule welke den asmogendheden begin Mei in de bijeenkomst te San Remo was voorgelegd. Japan zou hier in den bei den asgenootcn het sluiten van 'n militair pact van wederzij dschen bijstand hebben voorgesteld, waarbij het uitsluitend op de fronten van het Verre Oosten behoefde, te in- tervenieeren, en wel in geval de Sovjet-Unie in een conflict tegen Duitschland en Italië zou worden betrokken. De ontvangst van dit voorstel zoo verzekert men in welingelichte Ja pansche kringen, zou in Rome, en meer nog in Berlijn, zeer slecht zijn geweest. Zelfs zou gesproken zijn van een verbreking van den anti-komin- tern-driehock. Inmiddels zou men te San Remo besloten hebben tot het sluiten van een militaire alliantie tusschcn Duitschland en Italië zon der Japan. Op het voorstel van Tokio zou men hebben aangemerkt, dat Japan bij een Europeesch conflict, waarin de Sovjet Unie neutraal bleef, een toeschouwer zou kunnen blijven. Men zou Tokio daarom verzocht hebben een zoodanige overeenkomst aan te gaan, dat Japan op meer spectaculaire wijze met de politiek BerlijnRome verbonden werd. Deze kwestie heeft haar weerklank gevon den in het Japansche kabinet. Zoo wordt uit betrouwbare bron vernomen, dat het Japansche leger aan Duitschland en Italië voldoening zou willen geven, ter wijl Arita strikt wil vasthouden aan de door het kabinet in het begin van de maand vastgestelde gedragslijn. Men verzekert dat Hiranuma nog goede hoop koestert de tegengestelde gezichts punten met elkaar te verzoenen over een nieuwe compromis-formule, teneinde op deie wijze een crisis te vermijden, welke zoowel op de binnen- als op de buitenland- sche politiek haar invloed- zou doen gelden. Koematora Honda, oud-ambassadeur te Berlijn, schrijft in de Japansche „Nitsji Nitsji": „De neutraliteit van Japan zal de kans op een oorlog vergrooten. Japan strijdt voor het ongedaan maken van het -«nrecht,dat het te Washington is aange daan. Het is dus natuurlijk, dat wij een blok vormen met Duitschland en Italië. Het Japansche rijik zal zoo bijdragen tot de handhaving van den vrede in de wereld. Een Japansche neutraliteit zou de weeg schaal doen doorslaan in het voordeel der democratische staten, die zouden weigeren aan redelijke eischcn tegemoet te komen, hetgeen tot een oorlog zou kunnen leiden." Enkel en alleen banditisme, dat geen verband houdt met de houding der Bulgaarsche min derheden. Het Roemecnsche agentschap Ra- dor verklaart, in verband met be richten uit Bulgaarsche bron be treffende uitspattingen in de Do- broedja (het vroegere gebiedsdeel van Bulgarije, dat na den wereld oorlog aan Roemenië moest worden afgestaan) in een dorp, dat be woond wordt door Bulgaarsche min derheden, dat die berichten overdre ven zijn en dat sommige onjuist zijn. Het agentschap verduidelijkt, dat de wer kelijkheid als volgt was: De vorige week werd ir. Zamfiresco, di recteur van een vlicgtuigenfabriek, die zich naar een bezitting in de Dobroedsja begaf, met generaal Fotesco en 11 personen, bij Beiitza aangevallen door een twintigtal bandieten, die hen mishandelden en hun kostbaarheden stalen, waarna zij de vlucht namen, na nog de telegraafdraden te heb ben doorgesneden Het was trouwens de derde maal dat Zamfiresco werd overvallen Gendarmes arresteerden de schuldigen,, die allen in Beiitza woonden en die een volle dige bekentenis aflegden. De meestcn hunner waren van Bulgaar sche afkomst, sommigen waren Roemenen. Toen de bandieten werden overgebracht naar de hoofdstad om overgeleverd te wor den aan de gerechtelijke autoriteiten, boden zij verzet. Tijdens de ontstane vechtpartij moesten de gendarmes van hun vuurwa pens gebruik maken: cenige bandieten ont vluchtten. andere, onder wie een Roemeen, werden gedood. Het ingesteld onderzoek wees uit, dat de gendarmes gebruik hadden gemaakt van hun wettig zelfverdedigingsrecht. Het agentschap Rador wijst op het feit, dat er geen verband bestaat met de hou ding der Bulgaarsche minderheden en dat de vertegenwoordigers dier minderheden, leden van het front der nationale wederge boorte, den eersten minister een memoran dum hebben gezonden, waarin zij verklaren, dat „zij diegenen onder hun nationaliteits- genootcn niet kunnen verdedigen, die zich overgeven aan struikrooverij, en bereid zijn met de autoriteiten tegen het banditis me te strijder". Rador voegt hieraan toe, dat de onderstaatssecretaris v. Binnenland- sche Zaken een inspectietocht zal maken door de dorpen met Bulgaarsche bevolking met drie leden dier minderheid, leden van het front der nationale wedergeboorte. Als er geen vraagstuk is dat oorlog wettigt, waarom dan geen vrede? VOOR BINNENLANDSCH GEBRUIK. Het Fransche blad, de Paris Soir schrijft onder het opschrift „Onzekerheden" in de rede van Mussolini o.a.: De Duce verkondigt, dat de knoopen in de internationale betrekkingen zullen moe ten worden „doorgehakt". „Waarom niet liever ontward?" Vrede in rechtvaardigheid, zegt Musso lini. Doch wat voor rechtvaardigheid? Ook hierover geen nadere aanduidingen! De Temps schrijft: De Duce heeft gezegd, dat er, in weerwil van den huidigen in ternationalcn toestand, niets is, dat een oorlog kan rechtvaardigen. Als dit, naar wij willen aannemen, een oprechte gedach tenuiting is, moet men, zoowel te Berlijn als te Rome, inzien, dat de organisatie van een defensief stelsel in Oost Europa een minstens even belangrijke bijdrage toi het behoud van den vrede vormt als naar de opvatting van Duce en Führer een mi litair bondgenootschap tusschen Italië en Duitschland. De Intransigeant verklaart: Als er op het oogenblik geen enkel vraagstuk is, dat een oorlog zou kunnen rechtvaardigen, waarom dan niet werkelijke vrede geslo ten? Gunstige ontvangst in Engeland. De diplomatieke medewerker van Reuter verneemt, dat de indruk van Mussolini's rede in diplomatieke kringen te houden niet ongunstig is. Men is van oordcel, dat de Duce vreedzaam en gematigd was. Zijn na drukkelijke verklaring, dat er in Europa geen vraagstuk is, waarover oorlog gevoerd moet worden en zijn zinspeling op de knoo pen, die ontward kunnen worden, worden beschouwd als aanwijzingen, dat, voorzoo ver het Italië betreft, de deur niet voor de mogelijkheid van onderhandeling is geslo ten. Natuurlijk was de rede voor een groot deel voor binnenlandsch gebruik bestemd, doch men gelooft, dat de algemeene atmos feer door de verklaring van den Duce niet nadeclig is beinvloed. Berlijn voldaan. Politieke kringen te Berlijn begroeten de redevoering van Mussolini met de groot ste voldoening. Zij wijzen erop, dat de rede „volkomen overeenstemming" aantoont tus schen de beide landen van de spil en een rechtstreeksch en gemeenschappelijk ant woord der beide landen vormt op de rede voeringen van Chamberlain en Daladier. Zij doen de verklaring betreffende de vreed zame aspiraties, die Duitschland en Italië bezielen, uitkomen, evenals de verklaring, dat de spilmogendheden zoo noodig haar rechten met de wapenen zouden weten te verdedigen. De democratische mogendhe den moeten thans anders dan door woorden hun vredelievendheid bewijzen. Moeilijke tocht door de ijsbergen Het Britsche mailschip, waarme de het Engelsche Koningspaar op weg is naar Canada heeft den strijd tegen de ijsbergen verloren: het zal niet op tijd arriveeren en daardoor moet het bezoek der hooge gasten met een dag worden bekort. Kort na het noenmaal geraakte de Em- press of Australia gister in 'n gordel pakijs van een mijl breedte. Het schip voer den ijsgordel in en baande een weg voor de twee achteraan varende kruisers. De ijs massa was zoo dik, dat men uit het schip zou hebben kunnen stappen en over het ijs voortloopen. De koningin begaf zich naar de brug en bleef daar naast den gezagvoer der het schouwspel gadeslaan, terwijl de ko ning zich naar het voorste deel van het schip begaf, waar hij filmopnamen maakte terwijl het schip zich door het ijs drong. Vervolgens ging de koning naar het achter schip, waar hij de beide kruisers filmde. Toen de ijsgordel gepasseerd was, aldus de speciale correspondent van Reuter, voe ren wij full speed door en maakten des middags goede vorderingen bij helder weer. De koning en de koningin toonden zich bezorgd om de lasten, die de ontstane ver traging in Canada zullen veroorzaken. Het is niet waarschijnlijk, dat het schip Woensdag in Quebec zal zijn tengevolge van het slechte weer onderweg, zoodat het twee dagen over tijd zal zijn. Een gouden kaart van Canada. Uit naam van het geheele land zal de ministerpresident van Canada, Mackenzie King, het Britsche Koningspaar op hun be zoek aan Canada een gouden bord aanbie den, waarop een kaart van Canada is gegra veerd. Op deze kaart zal de route, welke zij zullen maken en de plaatsen waarin zij zich zullen ophouden, staan aangegeven. Vermoedelijk zal dit geschenk 20 Mei wor den aangeboden, wanneer de verjaardag des Konings zal worden gevierd in Canada. Turkije heeft den goeden weg ge vonden. Zooals te verwachten was in de definitie ve totstandkoming van het Engclsch-Turk- sche accoord in de groote Westersche de mocratieën, alsmede in de landen, die reeds eerder garanties van Engeland heb ben ontvangen, met groote vreugd ontvan gen. In Turkije verklaart men in politieke kringen de nieuwe Turksche politiek met de bezetting van Albanië door Italië, een land, dat thans alle Balkanstaten bedreigt. Men herinnert aan de nadeelige gevolgen, die het bondgenootschap met Duitschland in lüli heeft gehad en verklaart, dat Turkije •hans den weg heeft gevonden, die met zijn werkelijke belangen overeenkom^ Bittere commentaren.. De Italiaansche bladen bevatten bittere commentaren op de Britsch-Turksche over eenkomst en op de door Chamberlain en Da ladier afgelegde verklaringen. Men ziet het accoord in de eerste plaats tegen Italië ge richt, juist zooals het pact van Engeland met Polen den spits naar Duitschland wendt Wanneer Engeland gemeend heeft indruk te kunnen maken op Zuidslavië. zoo ver klaart men verder, dan zal het juist het tegenovergestelde bereikt hebben. De „Deutsche diplomatische Korrespon denz" schrijft: Turkije heeft besloten den veiligen bodem te verlaten en zich op een weg te begeven, welke haar tegenstellingen kan bezorgen, In plaats van zich te bezinnen op haar ge zonde solidariteit met het Europeesche Zuid- Oosten, schijnt Turkije op weg te zijn het bruggehoofd te worden voor vreemde agres sieve en hegemoniale wenschen tegen dit gebied. Zij doet daardoor mee aan spannin gen, waarvoor zij dan mede de verantwoor ding moet dragen. Nieuwe anti-Poolsche incidenten te Dantzig. De A.B.C., een Poolsch orgaan der uiter ste rechterzijde meldt, dat de onder-minister van buitenlandsche zaken, Arciszewski, zich binnenkort naar Moskou zal begeven om er de besprekingen voort te zetten met Potem- kin, met name over oeconomische aangele genheden. Polen zou meer staal naar Rusland willen uitvoeren tegen grondstoffen. Het bericht over het a.s. vertrek van den onder-minister is niet bevestigd. Nieuwe anti-Poolsche incidenten in Dantzig. Gisteren hebben zich te Dantzig nieuwe anti-Poolsche incidenten voorgedaan. Bij Poolsche restaurants en kantoren en in de woning van een ambtenaar van het Poolsche commissariaat zijn de ruiten vernield. Het Noordhollandsch Landschap besteede er aandacht aan. In het jaarverslag van ,Het Noordhol landsch Landschap", dat dezer dagen op de vergadering dezer stichting te Hilversum werd uitgebracht, werd o.m. het plan- Westhoff behandeld. Dit plan werd voor de natuurbeschermers een onheilspellende be dreiging van de schoonheid, en van het karakter van ons land genoemd. Het verslag wijst er voorts op, dat de geldelijke steun welke men van gemeente besturen en particulieren heeft ontvangen, gering bleef. Tot bestuurslid werd o.m. herkozen mr. J. A. E. Buiskool. Uit de vergadering zijn, naar de N. R. Crt. meldt, nog de volgende punten onder de aandacht van het bestuur gebracht: Het aanleggen van recreatie-oorden, b.v. bij wijze van beplanting, bij het inpolderen aan de west- en zuidkust van Noord-Holland. Het landsohapsschoon op Urk en op Texel, wat het eerste betreft in verlband met den verwachten bevolkingsaanwas, en wat het laatste betreft, naar aanleiding van den achteruitgang van de schapenteelt en het daarmee gepaard gaande verval van de aarden walletjes, die zoo'n bijzonder schilderachtigen indruk in dit landschap geven. Groot te kort aan bouwkundigen Er bestaat tegenwoordig in Indië groote vraag naar technisch onderlegde werkkrach ten, welke meestal al een betrekking heb ben voor ze de school hebben verlaten. Uiter aard geldt dat ook voor de technische school op Tawang te Semarang. De afgestudeer den hebben nagenoeg allen een betrekking, maar ook is er reeds veel vraag naar de leerlingen, die in de tweede helft van Juni hun einddiploma zullen halen. De B. P. M. bijv. is, aldus de Soc., reeds in de markt voor Inlandsche en Chineesche af gestudeerden en dit lichaam kan zooveel van deze jongens opnemen dat de T. S. niet aan de vraag kan voldoen. Ook de K.P.M. en het gouvernement be lmoren tot de geregelde „afnemers" van de school. En deze drie instellingen geven in derdaad betrekkingen waar voor de jongens een behoorlijke toekomst in zit. De aan vangssalarissen zijn zeer redelijk en boven dien heeft men alle kans ook een goede carrière te maken. Enkele jongens zijn bij de defensie terecht gekomen, maar hier schijnen voor leerlin gen van de technische school de vooruit zichten niet zoodanig te zijn dat het bizon der aantrekkelijk is. Het zijn vooral de jon gens van de ambachtsschool die bij de de fensie een ruim arbeidsveld vinden. Een feit is dat gen groot tekort bestaat aan jongelui met bouwkundige opleiding. Wie die richting gekozen heeft kan zeker zijn van een behoorlijk betaalde betrekking. De kansen zijn op het oogenblik in deze af- deeling zeker niet minder, wellicht beter, dan in de werktuigkundige, zoodat de bouwkundige afdeeling grootcndeels Inland sche en Chineesche leerlingen heeft. Ten oprechte: de Europeesche jongelui vinden hier eveneens ee prachtkans. Een gunstig jaar. Aan het overzicht van het bedrijf der Ko ninklijke Luchtvaart Maatschappij in 1938 wordt het volgende ontleend: Het jaar 1938 kenmerkte zich voor de K.L.M. door een consolidatie van de positie, welke zij op grond van haar arbeid in vooraf gaande jaren had weten in te nemen. Groote ervaring werd verkregen in het gebruik van snelle twee-motorige vliegtuigen, en alle aan dacht werd besteed aan de verhooging van de veiligheid en de regelmaat in de uitvoering der 1. ftmdat U aan de typische hart vorm onmiddellijk kunt zien, dat U werkelijk de geneeskrachtige Mijnhardt cachets krijgt. 2. Omdat deze vorm voorkomt, dat het cachet op de tong blijft lig gen en het inslikken dus gemak kelijker is. HART1ES verdrijven alle pijn! Bij apothekers en drogisten, koker 12 st. 50 ct. - doosje 6 st. 30 ct. diensten. De verkregen stellingen werden zoo wel economisch als technisch versterkt. De bedrijfsresultaten, welke over het ge heele jaar 1938 werden verkregen, vertoonen een gunstig beeld. In vergelijking met 1937 nam het passagiersvervoer aanmerkelijk toe: de stijging bedroeg 43.143 passagiers. Het vrachtvervoer steeg met 695.382 kg, het post vervoer met 195.467 kg. De vervoersresultaten op de Amsterdam Batavia-route stemmen tot groote voldoening. Het passagiersvervoer vertoonde een groote stijging; ten opzichte van 1937 was de toe neming 47 het postvervoer steeg met 22 terwijl de stijging in het vrachtvervoer 61 bedroeg. In 1938 bereikte het passagiersverkeer reeds bijna het peil, waarop exploitatie met grooter materieel gerechtvaardigd zal zijn. Vele tee kenen wijzen er op, dat in 1939 dit peil reeds zal worden gepasseerd. Voor het binnenland was 1938, nit een oog punt van vervoersontwikkeling, wel een zeer gunstig jaar; het aantal passagiers bedroeg 37.104, hetgeen in vergelijking met het vorige jaar bijna een verdubbeling beteekent. In totaal bedroeg de nuttige lading van alle vliegtuigen tezamen aan het einde van het jaar 136.000 kg tegen 112.700 kg bij den aan vang van het jaar. De toeneming bedroeg dus ongeveer 21 Het laadvermogen der Dou glas-vliegtuigen maakte 67 van de totale nuttige lading uit. De ontvangsten van dit verslagjaar bedroe gen rond 11.000.000, hetgeen ongeveer 2.000.000 mee beteekent dan in het jaar 1937, terwijl het verlies, gedekt door de subsidie, on geveer even groot bleef als in 1937. Peilingen „zien". Een reeds jaren bekend radio-instrument is de richtingzoeker of het radiopeiltoestel, een toestel, dat op de schepen en gedurende de laatste jaren ook op de vliegtuigen den na vigator onschatbare diensten bewijst omdat met behulp van dit apparaat de juiste peiling van een radio-zendstation kan worden be paald. Peilt men met dit apparaat twee of meer radiostations, waarvan de ligging bekend is en zet men de peilingen op een kaart uit, dan geeft het snijpunt van de peilingslijnen de plaats van het schip of het vliegtuig, aan boord waarvan men de peilingen genomen heeft. De werking van den richtingzoeker berust op het draaien van een raam-antenne of wel op het draaien van een spoel, waarbij in het raam of in deze spoel, afhankelijk van zijn stand ten opzichte van het te peilen station, sterkere of minder sterke stroomen worden opgewekt. De peiling wordt afgelezen op het punt, waarop het geluid het zwakst wordt of ge heel verdwenen is. Er wordt dus gepeild op het gehoor, waar bij een zekere routine vanzelfsprekend noo dig is. Thans is echter een zekere vervolmaking van dit instrument geconstrueerd, waarbij het bezwaar van de gehoor-routine eigenlijk komt te vervallen. De radio-gonioscoop is een door de N.V, Radio-Holland hier geïntrodu ceerde Belgische vinding, waarbij men de pei ling behalve hooren, ook zien kan. De tele foon, waardoor anders de geluiden worden geobserveerd, is vervangen door een neon- buisje dat met een snelheid van tien om wentelingen per seconde ronddraait en in de richting van het te peilen station sterk op vlamt. Hierdoor kan als het ware door een lichtende lijn de peiling worden gezien en op de schaalverdeeling afgelezen. Met dit licht kan ook de kwaliteit van de peiling worden waargenomen. Bij storingen wordt de lichtstreep minder scherp of komen meer ilchtstrepen voor. Zoodoende kan men de betrouwbaarheid van de peiling controlee ren. Kleine gemeenten vooraan. Het is een merkwaardig verschijnsel, dat in kleine gemeenten dikwijls een zeer groote belangstelling voor de zelfbescherming tegen luchtgevaar bestaat. Een typeerend voorbeeld hiervan levert de Zeeuwsche gemeente Katten- dijke, waar in elk gezin minstens één lid deel uitmaakt van de plaatselijke afdeeling der Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbe scherming. Dat is dus een nog mooier resul taat dan in een andere Zeeuwsche gemeente waarvan de burgemeester eenigen tijd geleden als ledenlijst der afdeeling een afschrift van het bevolkingsregister naar het secretariaat zond, waar op slechts enkele namen waren doorgehaald! Aan dezen tocht werd deelgenomen door onzé Heldersche Wandelsport-Vereen. „Volharding" met 15 leden, onder leiding van den heer Wijma. Onze Heldersche vereeniging wist on dezen tocht beslag te leggen op den len prijs voor den besten marsch-indruk. Tevens den groepsprijs, en een prijs voor de verstkomend. groep, terwijl zij een extra pluim kregen van den voorzitter van Purmerend V.V.V., voor het kranige en rustige marchceren. DINSDAG 16 MEI 1939. Hilversum I, 1875 en 415.5 m. KRO-Uitzending. 4.005.10 HIRO. 8.009.15 Gramofoonmuziek. (Ca. 8.15 Ber.), 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest (1.001.20 Gramofoonrmi- ziek) 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 Modecursus.. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.05 „Wat betekent Rudolf Steiner's anthro- posophie voor de moderne mensheid?" causerie. 4.25 Causerie Vivisectie-bestrijding ten dien ste van mens en dier". 4.45 Berichten. 4.50 Gramofoonmuziek. 4.55 Causerie „De I. O. G. T, en de Blauw» Week". 5.10 KRO-Melodisten en solist. (5.456.05 Felicitaties). 6.35 Berichten. Sportpraatje. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie over Portugal. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 KRO-Symphonie-orkest en solist. (9.00— 9.15 Gramofoonmuziek. 10.10 Harry Polah en zijn Hongaarsch orkest, 10.30 Berichten ANP, 10.40 KRO-Boys en soliste. In de pauze: Gramofoonmuziek. 11.2012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II, 301.5 m. AVRO-U itzending. 8.00 Orgelspel. 8.15 Berichten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.10 Huishoudelijke wenken. 11.35 Omroeporkest. 12.15 Berichten. I.15 Omroeporkest. 2.00 Zang met pianobegeleiding. 2.20 Pianovoordracht. 2.45 Knipcursus. 3.45 Berichten, hierna: Het Sylvestre-Trio. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Omroeporkest. 6.15 De Twilight Serenaders (Om 6.25 Ber.)', 7.00 Orgelspel en zang. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, Radiojournaal, mede deelingen. 8.25 Gramofoonmuziek. 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein. 10.00 Radiotooneel. 10.25 Disconieuws. II.00 Berichten ANP. Hierna: Leden van d« AVRO-Dance-Band. 11.4012.00 Orgelspel (opn.). WIERINGEN. SERENADE. Gistermiddag jl bracht de Kon. Muziek- ver. „Harmonie" onder leiding van den heer P. Bruul een serenade aan den heer Iz. v. Hanegem bij diens huwelijk De voor zitter der vereeniging sprak een kort woord. WERKOPDRACHT. Aan de Gebr. Boersen, aannemers alhier is door architect W, Hoep te Breezand opge dragen het bouwen van een bollenschuur aan den Schorweg te Breezand, voor reke ning van den heer Jos. Stieger te Breda. ALKMAAR, 12 Mei. Kaasbeurs. KI. Edammer 40 plus, aan- bod 5130 stuks, verkocht 3940 stuks, prijs i 17 18, Ed. Kruid, aanbod en verkocht 400 stuks, prijs f 17.50. Totaal aanlbod 5580 stuks, verkocht 4340 stuks. Aanwezig 1 fabriek. ALKMAAR, 13 Mei. N.V. Eierveiling voor Hollands Nooi'der- ^I-tier. Aanvoer: 325.000 kipeieren I 3.15—3.95 per 100 stuks. .ALKMAAR, 15 Mei. Ter veemarkt wanen Heden aangevoerd: 81 vette koeien f 135—300, 14 graskalveren f 28—40. 196 nuchtere kalveren 6—14; 50 vette scha pen 2040; 243 vette varkens 0.46—0.50 P- hf?. Handel Koed. ®£2EK OP LANGENDI.TK, 15 Mei. '200 bos rabarber 280—360 53 kg. bloem kool 32—36 TEXEL, 15 Mei 1939. Op de 1ste groote Texclschc lammeren- markt waren vanmorgen 2400 lammeren aan gevoerd. Doordat de markt te vroeg in het seizoen is was de aanvoer veel geringd dan vorige jaar. Om half tien was slechts een partij ver- kocht togen f 4.75 Ook werden prijzen van f 6.cn f 7.geboden.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8