Engelsche reservevloot DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN 'HOLLANDS NOORDERKWARTIER Om Landing van Britschc strijdkrachten overwogen Nederland krijgt zijn Scotland Yard de in China Duitsche troepen bezetten Westelijke versterkings werken Huurbelasting en huiseigenaar Franco's „beschavingstaak" KONINGSTRAAT 78, DEN HEI nm nimAn HtLDER. TELEFOON 30 (2 LIJNEN) WOENSDAG 17 M E I 1939 67e JAARG. No. 8620 Engeland, Frankrijk en Amerika concentreeren hun vloten bij Amoy cuuveuueeren iiun Vloten Dl) Amoy 1 Stichting Rijksrecherchecentrale Duitsche krantenlezers verbaasd De toestand van generaal Snijders ernstig Britsch-Turkscb verdrag torpedeert Balkanentente Toch ecu verstrekkend Britsch-Russisch verdrag Dc demobilisatie in Spanje Dit nummer bevat 12 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT t Vervanging in dienst zijnde reserve officieren heldersche courant Uitgave der Uitg.-Mi). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder internationale concessies Japan wil versterken. anti-kominternpact Na de actie der Japanneezen, die te Koelangsoe op Amoy matrozen aan land hebben gezet en vergaande eischen stellen aan den gemeente raad, wordt thans, naar Reuter ver neemt, de kwestie overwogen of Brit- sche mariniers of matrozen aan land zullen gaan. Britsche, Amerikaansche en Fransche oor logsschepen zijn in verband met de kwestie der internationale concessies naar Amoy en Sjanghai vertrokken. Admiraal Noble, de opperbevelhebber van de Britsche vloot in de Ghineesche wateren is gisteren met het vlaggeschip Kent van Hongkong naar het Noorden, naar verluidt naar Amoy, vertrok ken, terwijl 't Britsche duikbootmoederschip Medway en flottieljes duikbooten en torpe dojagers eveneens van Hongkong met onbe kende bestemming vertrokken zijn, naar men zegt naar Amoy en Sjanghai. De krui ser Primauguet, het vlaggeschap van de Fransche Aziatische vloot is tezamen met een ander oorlogsschip uit de Golf van Tongking naar het Noorden vertrokken. Een gedeelte van de Amerikaansche Aziatische vloot heeft, naar men zégt, eveneens op dracht gekregen, naar Sjanghai te vertrek ken. De Britsche, Fransche en Amerikaansche consul te Koe Lang Soe hebben gisteren ge protesteerd tegen de bezetting van de inter nationale nederzetting door Japansche ma riniers. Wat nu de toestand op Amoy btereft, er is geen twijfel aan, dat de Britsche regeering zich vastberaden tegen deze .Tapansche eischen zal verzetten en men gelooft stel lig, dat de regeering der Vereenigde Staten eenzelfde houding zal aannemen. Een officieel bericht, dat te Londen is ont vangen, bevestigt den hoofdinhoud der reeds gepubliceerde eischen, welke, indien inge willigd, den gemeenteraad van Koelangsoe zou terugbrengen tot een Japansche machi nerie. Verwacht wordt, dat de voorzitter van den gemeenteraad den Japanneezen zal mededee- len, dat hij geen volmachten heeft antwoord te geven op hun eischen en dat hij hen daar om moet verwijzen naar het verdrag der vreemde mogendheden met betrekking tot Koelangsoe. Het verluidt dat de Japanneezen er dan van in kennis zullen worden gesteld, dat Groot-Brittannië een gedwongen verandering in den raad niet door de vingers zullen zien. De beslissing inzake de aan landzetting van mariniers hangt af van een bericht van den Britschen opperbevelhebber sir Percy Noble, die vandaag te Amoy zal aankomen. De kruiser Birjningham en de torpedoja ger Scout bevinden zich thans reeds te Amoy, zoodat men gelooft, dat de Britsche admi raal over voldoende manschappen zal be schikken voor het geval het noodig mocht worden geoordeeld troepen te landen. Schietpartijen. Reuter meldt uit Tokio, dat de briefwis seling tusschen den gemeenteraad van Koe langsoe en den Japanschen consul-generaal het feit onthult, dat de Japansche zeestrijd krachten, die te Koelangsoe aan land zijn gegaan, schoten hebben gewisseld met de Chineesche troepen, die zich op het vaste land bevonden, De raad geeft uitdrukikng aan zijn verras sing. Door de schietpartij is de nederzetting in gevaar gebracht. De consul-generaal gaf in zijn antwoord toe, dat ongeveer twintig schoten waren gelost, nadat de Chineezen hadden gescho ten. Hij voegde hier aan toe, dat de Japan neezen er direct mee hadden opgehouden voor de veiligheid der nederzetting. Versterking van het anti-komin ternpact. Intusschen zet Japan zijn pogingen het anti-kominternpact te versterken voort. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat tijdens een bijeenkomst van den Japan schen ministerraad, welke gisteren js ge houden, minister-president Hiranoema een dergelijk plan heeft voorgesteld. Dit plan zou gedeeltelijk de goedkeuring van het le ger hebben. De besprekingen zullen dezer dagen worden voortgezet, De vroegere Japansche ambassadeur te Berlijn, Kumataro Honda, geeft in de Nitsji Nitsji een uiteenzetting van de besprekin gen over het Anti-Kominternverdrag. Hij schrijft, dat geen der deelnemers in de toe komst nog belang heeft bij een versterking van het verdrag, dat gericht is tegen de Sovjets en hij voegt hieraan toe, dat het ver drag een algemeen karakter moet hebben. Duitschland. Italië en Japan kunnen een verdrag van wederkeerigpn bijstand sluiten, waarbij zij zich verbinden een gemeenschap pelijke actie te voeren, wanneer hun belan gen worden bedreigd. De militaire vraag stukken zouden afzonderlijk behandeld kunnen worden en het onderwerp uitmaken van speciale overeenkomsten, welke geslo ten worden tusschen de militaire autoritei ten van de drie landen. Als onderdeel van het Departe ment van Justitie. Naar het zich laat aanzien zal van de se dert eenigen tijd bij het departement van Justitie bestaande plannen op het gebied van reorganisatie van het Rijkspolitieapparaat binnenkort een eerste gedeelte werkelijk heid worden. Te bevoegder plaatse deelde men ons mede, dat, wanneer niet alle teekenen bedriegen, reeds vrij spoe dig, d.w.z. binnen enkele maanden zal worden overgegaan tot inwerk- stelling van de zgn. Rijksrecherche centrale, voorloopig nog op beperiv te schaal, doch met welomlijnde plannen voor verderen uitbouw. De zaak bevindt zich in een ver go\ ror derd stadium van voorbereiding. Met net in het leven roepen van deze Rijks checentrale beoogt de minister van Justitie te komen tot één voor het geheele Werkzame instantie, die beiast zal zijn de gecentraliseerde behandeling t paalde gespecialiseerde verrichtingen op Politicgebied. Voor een zeer belangrijk aeei zal deze taak bestaan in de verzorg een centrale-documentatie en reg omtrent verschillende aange'ekenheden. Waarvan meerdere rijksdiensten, de locale politie-instanties profil t - hunnen trekken, en voorts in van gegevens met 1mitcnlandsch_ feiten, alsmede in liet geven ian 1 hulp waar noodig - bij c J door Van bepaalde stukken Rijkspoliticz f'° Rijks- en plaatselijke politie. Geen concurrentiemet plaatselijke politie. de Ter voorkoming van misverstand zij er met nadruk op gewezen, dat geen onttrek king aan de plaatselijke politie van op haar weg liggende werkzaamheden wordt beoogd, het gaat slechts om reorganisatie en verbe tering van Rijksdiensten. Onderdeel van Justitie. De rijksrecherchecentrale zal ten nauwste worden verbonden met het departement van Justitie en daarvan feitelijk een onderdeel uitmaken. Aan dit departement zullen mits dien de noodige politieambtenaren moeten worden verbonden. Deze versterking van den „staf" zal tevens ten goede kunnen komen aan de uitoefening door de minis ter van Justitie van zijn gezag over de Rijkspolitiezorg. Het nieuwe instituut zal geleidelijk tot stand komen. De vreemdelingendienst zal het eerst in de Rijksrecherchecentrale wor den opgenomen, daarna vermoedelijk de Identificatiedienst. Er streed een Duitsch legioen in Spanje Gisteren hebben de Duitsche krantenlezers voor het eerst in de bladen foto's kunnen zien van Duitsche vrijwilligers, die aan pa rades in Spanje deelnamen. Velen waren ver wonderd te vernemen, dat er een geheel ge regeld Duitsch legioen in Spanje is. Men verwacht, dat de eenheden der Duit sche vrijwilligers terstond na de overwin ningsparade te Madrid, welke op 19 Mei zal plaats hebben, huiswaarts zullen kceren en door Berlijn zullen marchceren. Naar wij vernemen, is de toestand van generaal Snijders ernstig. Er is een oomplicatie opgetreden. Ernstige slag voor de plannen van de totalitaire staten. Als gevolg van het Engelsch-Turksche verdrag wordt te Belgrado verwacht, dat het met de Balkanentente, ofschoon niet formeel, dan toch in feite gedaan zal zijn. Men gelooft niet, aldus V.P., dat de leden het op een openlijke breuk zullen laten aan komen, maar de sluiting van het verdrag wordt beschouwd als de doodsteek voor de entente. Van de 5 Balkanstaten hebben Turkije, Griekenland en Roemenië zich min of meer gekoppeld aan het Britsche garantiesysteem Joego-Slavië daarentegen zag zich gedwon gen toenadering tot de „as'' te zoeken. De positie van Bulgarije is nog onzeker, maar het is te venvachten, dat dit land de zelfde politiek zal volgen als Joego-Slavië. Tengevolge van het verdrag met Engeland is Turkije, volgens diplomaten te Belgrado, dichter dan ooit bij de verwezenlijking van zijn ouden droom gekomen om in den Bal kan de rol van een groote mogendheid te spelen, welke positie het zoo vaak aan Joe go-Slavië heeft moeten betwisten. De diplomaten voorspellen, dat Duitsch land en Ralië krachtige pogingen zullen aanwenden, om Joego-Slavië en Bulgarije nog meer in de invloedssfeer van de „as" te brengen als een tegenwicht tegen het Engelsch-Fransche systeem van garanties, dat Turkije. Griekenland en Roemenië in hun kamp heeft gebracht. Men gelooft evenwel, dat het Engelsch- Turksche verdrag veel schade heeft toege bracht aan het plan van de totalitaire sta ten om een nieuw blok te vormen met Joe go-Slavië, Hongarije en Bulgarije. Geen van deze staten zal er thans voor voelen, om zich al te vast aan de politiek van de „as" te binden. Besprekingen te Genève tusschen tuschen Potemkin en Halifax nog niet zeker. Volgens een mededeeling uit ge woonlijk goed-ingelichte bron, aldus een „U.P." bericht, heeft de Brit sche regeering besloten, een nieu we nota aan Moskou te zenden, waarin in beginsel toegestemd wordt in het sluiten van een Engelsch Russisch verdrag van wederzijd- zijdschen bijstand. Het Britsche antwoord op de jongste Rus sische nota zal, naar Reuter verneemt, waarschijnlijk nog voor de a.s. zitting van den Volkenbond te Genève naar Mos kou, worden gezonden. De Russische voorstellen worden volgens dit bericht thans nog nauwkeurig bestu deerd. Volgens de thans bestaande plannen zal Halifax per vliegtuig naar Parijs gaan en Zaterdagavond een onderhoud hebben met Daladier en Bonnet. Maisky presideert de volken bondsraad. De Sovjet-Russische ambassade te Lon den heeft Reuter medegedeeld, dat Maisky, de ambassadeur van de Sovjet Unie te Lon den, de eenige vertegenwoordiger van de Sovjet Unie ter vergadering van den volken bondsraad zal zijn. Hij zal de vergadering vanden raad presidceren. De ambassade voegde hieraan toe, dat Potemkin, de vice-volkscommissaris van buiteniandsche zaken, de vergadering van van den raad presideeren. De diplomatieke redacteur van Reuter schrijft echter in zijn commentaar op het bericht uit Genève, dat Maisky de Sovjet unie zal vertegenwoordigen in de zitting van den volkenbondsraad niet noodzakelijk behoeft te beteekenen, dat Potemkin tij dens de a.s. besprekingen te Genève niet in volkenbondsstad zal zijn. Indien de onderhandelingen, welke, naar verluidt, op actieve wijze worden voortge zet tusschen Londen en Moskou tot ccn succesrijk einde komen, wordt het vrijwel zeker geacht, dat Potemkin persoonlijk naar Genève zal gaan voor een laatste over leg met de ministers van buiteniandsche zaken van Groot Brittannië en Frankrijk. Decreet gepubliceerd. De Spaansche Staatscourant publiceert ccn decreet van het onderstaatssecretariaat voor liet leger, waarbij wordt medegedeeld, dat de manschappen van de lichting 1930 tus schen 23 en 31 Mei gedemobiliseerd zullen worden. ONTKENNING VAN BERLIJN. Bezetten nu ze gereed zijn, be val Hitier. Het Fransche blad Le Soir publiceert een bericht uit Verviers, waarin melding ge maakt wordt van „belangrijke, troepenbe wegingen, die zich hebben voorgedaan in hetg ebied ten Oosten van de grens, met het doel de geheele grenslinie te bezetten. Men verzekert, dat het contingent belang rijk is en bestaat uit gemotoriseerde een heden. Deze beweging wordt voltrokken in het gebied tusschen Aken en Montjoie". Het dagblad voegt hieraan toe, dat Hitier „besloten zou hebben de grensversterkingen te doen bezetten, nu zij gereed zijn". Het blad verzekert, dat deze berichten bevestigd zijn. Hitier heeft zijn inspectietocht voortgezet en gisteravonr te Saarbrücken de opvoering bijgewoond van de operette „Die Dubarry". O.m. was ook overste generaal von Brau- chitsch, die eveneens een inspectietocht langs de westelijke grens maakt, aanwezig. Welingelichte kringen geven de verzeke ring, dat zich geen abnormale troepenbewe gingen hebben voorgedaan aan de westelij ke grens en dat de versterkte werken door technici konden worden bezet zonder dat er reden is, daaruit bijzondere gevolgtrek kingen te maken. Regeering vraagt 2 millioen pond aan. Dc Britsche regeering heeft gisteren een suppletoire begrooting ingediend van 3.350.000 pond sterling. Van dit bedrag zal 2.100.000 pond worden bestemd voor aan koop en onderhoud van koopvardijschepen In de begeleidende nota wordt verwezen naar de beslissing van de regeering tot het vormen van een reservevloot in tijd van oorlog. Ofschoon in verband hiermede, zoo spoe dig mogelijk een wetsontwerp zal worden ingediend, werd het vormen van een reser ve-vloot thans reeds urgent geacht. Voor den aankoop van schepen zal een bedrag van niet meer dan 2 mill. pond worden uit getrokken, terwijl de resteerende 100.000 pond zullen worden bestemd voor onder houd en onvoorziene uitgaven. De dienstplicht in practijk. In het Lagerhuis heeft de minister van arbeid, Browi», medegedeeld, dat de wet op de militaire opleiding voor Pinksteren de Koninklijke goedkeuring zal krijgen. De re gistratie van de betrokken mannen zal geschieden op 3 Juni. de medische keuring zal beginnen op 8 Juni en de eerste groep, tusschen 40.000 en 50.000 man, zullen hun oproeningsbevel omstreeks 1 Juli ontvan gen. De overige groepen zullen met tus- schenpoozen van twee maanden worden opgeroepen, De oudsten worden het eerst opeeroepen. Verder deelde de minister nog mede, dat zoodra het ontwerp inzake de reserve- en hulpstrijdkrachten kracht van wet krijgt, dit personeel eveneens geleidelijk zal wor den opgeroepen. Millioenen sokken. Het ministerie van oorlog zal binnen kort in Manchester groote orders plaatsen voor de kleeding voor de nieuwe Britsche legers. Deze orders zullen omvatten 1 mil lioen hemden, 1 millioen uniformen, twee millioen paar sokken en 1 millioen paar legerschoenen. Verwachting: Zwaar bewolkt, tijdelijke opklaringen, plaat selijk regenbuien, zelfde temperatuur als gisteren, veranderlijke wind. Als uitvloeisel van de actie van het De partement van Defensie om het in werke- lijken dienst opgeroepen personeel, voorzoo ver het in het bedrijfsleven bezwaarlijk kan worden gemist, door anderen, niet in deze omstandigheden verkeerende. te vervangen is thans ook aan een groot aantal reserve officieren, die met groot verlof zijn, de vraag voorgelegd, of zij bereid zijn in wer- kelijken dienst op te komen. Een teleurstellende mededeeling: Van de zakelijke belasting mag geen 2 worden ingehouden. Voor huiseigenaren volgt hieronder een te leurstellende mededeeling: In verband met de vraag of de op het on roerende goed drukkende zakelijke belastin gen, zooals grondbelasting en straatgeld al of niet in aanmerking komen als post, waarvan de huiseigenaar als compensatie voor het feit, dat hij in plaats 'van de netto-huur, van de bruto-huur huurbelasting moet betalen, 2 voor zich zelf mag inhouden, heeft de Tel. zich tot het ministerie van Financiën gewend, dat deze vraag ontkennend beant woordde. Wel is, aldus het ministerie van Finan ciën, bij de uitwerking van het wetsontwerp met deze zakelijke belastingen rekening ge houden, doch dit geschiedde in dezen vorm, dat deze belastingen beschouwd worden te vallen onder de 20 onkosten, die de huis eigenaar van de bruto-huur mag aftrekken en op grond waarvan hij in plaats van 2 slechts 1,6 van de bruto-huur ais huur belasting behoeft te betalen. Het komt ons voor, zoo voegt de Tel. hier aan toe, dat door deze interpretatie van het wetsontwerp het percentage van 20 dat van de bruto-huur als onkosten wordt afge trokken, wei zeer aan den lagen kant is en dat de huiseigenaren er «ich met recht over kunnen beklagen, dat zij met een huurbelas ting van 1.6 der bruto-huur in verhouding tot de andere bevolkingsgroepen te zwaar be last worden. „GEEF ONZE KOLONIëN TERUG." Conferentie te Weencn. Twintig duizend leden van het koloniale verbond, dat 1 millioen leden telt, zijn gis teren te Wfencn te zamen gekomen voor een conferentie, die drie dagen zal duren en waarvan het „Leitmotiv" is: geef onze koloniën terug! Met opzet is, aldus U. P„ Wecnen voor deze conferentie uitgekozen, om de Oosten rijkers deelachtig te maken aan de cam pagne. die het Duitsche rijk voert, om zijn koloniën weder in bezit te krijgen en de Ostmark de koloniale gedachte bij te bren gen. Honderden leden droegen het koloni ale uniform van voor den oorlog. Een strijd zonder bloedvergieten, zegt Franco. De „Popoio dTtalia" heeft Franco geïnter viewd. De Caudillo heeft hierin verklaard, dat Spanje in zijn militaire-, marine- en luchtvaart-politiek rekening zou houden met de economische bronnen van het land en de noodzakelijkheid van het garandeeren van de territoriale integriteit. „Ik geloof, dat het niet overbodig is onze vredelievendheid ten aanzien van andere volken te bevestigen, zeide Franco verder, wij verlangen vrede voor Spanje, doch de beste garantie voor dezen vrede ligt in een sterk en machtig leger." Ten aanzien van de imperiale politiek van Spanje zeide Franco: „Wij willen, dat de stem van Spanje over de geheele wereld kan worden gehoord, zooals eertijds. Wij willen, dat Spanje zijn beschavende taak zal hernemen, waarop het recht heeft na de jongste kruistocht tegen het bolsjewisme. Dit behoeft evenwel niemand te verontrus ten. Het zal een strijd zijn zonder bloedver gieten, teneinde steeds meer de beschaving langs de Middellandsche Zee te verdedigen, te vergrooten en te bevestigen. Het gevaar van algemeen kies recht. Wat betreft de binnenlandschc politiek zeide Franco, dat Spanje zal breken met het politiek verleden, het zal zich niet meer blootstellen aan het gevaar van algemeen kiesrecht. Alle instellingen moeten onderge schikt zijn aan het belang van het land bin nen het kader van de georganiseerde demo cratie. In antwoord op een vraag, zeide Franco, dat er geen Joodsch vraagstuk meer bestaat- in Spanje. De Joden, die eertijds bekeerd zijn, zijn fanatieke katholieken geworden, doch het bloed is gebleven... Onder de eer ste slachtoffers van de nationale beweging zijn geen afstammelingen van Joden. Tenslotte sprak Franco over Ma rokko, waarbij hij opmerkte, dat de Marokkanen Spanje liefhebben en Spanje deze groote, eerlijke strijders bemint. Spanje heeft een toekomst in Marokko, het begrijpt den Islam. Met de wedergeboorte van het impe riale gevoel is in het Spaansche volk weer het gevoel en dc liefde voor Marokko geboren. Bovendien bracht Franco hulde aan de vriendschap tusschen Italië en Spanje en wees hij op de noodzakelijkheid voor Span je en Italië hun economische betrekkineen ■te ontwikkelen. Franco zal Italië bezoeken. Franco is voornemens een bezoek te bren gen aan Italië, zoodra hij hiertoe in slaat zal zijn. Hij wil gaarne kennis maken met den Duce.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1