Voor iets goeds Met Strijbos en Drijver op 't Vogeleiland HER MYPiUS' Sport Helder 2 zegeviert ten tweede male over W*meer 2 Duizenden eieren, nesten en vogels Waar dood en leven elkaar begrenzen naar KLEEDING MAGAZIJNEN DEN HELDER Prijzen voor elke beurs Vereenigde Nederlandsche scheepvaart mij. Harlingen combinatie- H.R.C. ALL ROUND"WORSTJE De Varsity ïïlalineJkAUMm Belgische Koninklijke onderscheidingen Xeoc&t&efi niewuó Schager muziekconcours (Van onzen eigen verslaggever.) Zooals men in het vorige nummer van onze krant gelezen heeft was de crème van vogelminnend Nederland, te weten de „Nederlandsche Vereeniging tot Be scherming van Vogels", deze week op Texel in vergadering byeen. De veertig ste jaarv ergadering. Het was een goed idee van het bestuur aan deze vergade ring een excursie over het eiland te ver binden, waarvan Woensdag een druk gebruik gemaakt is. En dat was ook feitelijk geen wonder. Want waar de eene troep onder leiding stond van niemand minder dan den heer Jan Draver, de andere werd aangevoerd door diens evenknie Jan P. Strijbos. Zijn er idealer gidser. op een tocht door het vogeleiland denkbaar? En was het wonder dat wy de uitn.iodiging, deze trip mede te maken, met twee handen aannamen Het is voorjaar op Texel. Op Texel zijn zoo pas duizenden en duizenden jonge vogels geboren. Die liggen achter die diep-paarse pinksterbloemen, in de polletjes gras en in de greppels. Daar liggen de duizenden veeren- balletjes en daar houden duizenden vogel paren de wacht. Het is een laat voorjaar en dus is er nog een enorm kwantum eieren, waarvan de schalen nog niet stukgbroken werden. Daarin leeft het ook. En daar houden ook vogel-, paren de wacht. Met Jan Drijver zijn we er op uitgetrok ken. Met 40 man (en vrouw). Een merk waardig gezelschap. Heeren in lange en korte broeken. Met petten en tropen-hoedjes. Met truien en vesten-zonder-meer. En dames met rokbroeken, met laarzen en in reform-dress. Maar was er ook aan de buitenzijde groot verschil, innerlijk waren al deze jonge en oudere menschen gelijk in hun vreugde over datgene wat zij tegemoet gingen. Een kruis tocht over het lentelijk Texel. Men heeft de schoonheid van Texel reeds in tallooze toonaarden kunnen hooren en lezen. Maar.het i s er ook mooi. En dat vooral in de lente. Nu, waar de bolle wolkenzeilen langs het zwerk varen. Er is weinig zon, maar soms barst ineens het hemeldak open en trechtert er een lawine van stralend, van juichend en uitbundig licht neer. Soms goudig en soms als zilver zet het Texel in brand. En de wind zingt er een' lied bij, dat over genomen wordt door het vogelheir. En de jonge lammeren springen in hun kostelijke jonckheid over de pollen en de greppels en de oude schapen, wandelende wolballen, zien misprijzend toe naar dit onverantwoordelijk gedoe. Vogels... eieren... nesten. Wij hebben vogels gezien. En eieren en nesten. In het weideland de kemphanen, die opvlogen bij de nadering van het gezelschap. Die de schijnheiligheid ten top dreven, door te doen alsof ze vleugellam waren. Omdat we dan wel medelijden met het kroost zouden hebben. Nu, we werden verteeerd... Bij Dijkmanshuizen kregen we het volle pond. Een soort ongeorganiseerd Artis. Met. reigers, kieften, grutto's, tureluurs, leeuwe riken, en, natuurlijk, meeuwen. Tusschen de zon en de aarde dartelden, buitelden en scheerden ze boven ons. Aan onze voeten de eierenschat. Verborgen onder het gras en de boterbloemen. Steeds 3, 4 of 6 eieren, met de punten naar elkaar gekeerd. Warm en knus. Wereldjes in het klein uit menschen- oogpunt gezien. Kalis, de vogelwachter, was er ook. De man die ieder nest op Texel weet te vinden. Dat reuzen-kind, dat met vlonder-planken gooit alsof het kachelhoutjes zijn en die de meeuwen-eieren in z'n pet draagt. Vlak bij een veldje orchideeën vonden we een paar leeuwerikennesten. Met de jongen er in. Die ontzet naar boven keken. En blijk baar hun einde tegemoetzagen. Ergens verderop een grutto-nest, En weer elders de nesten van slobeenden, gewone een den, graspiepers. Jan Drijver. Uur na uur gaat voorbjj. Men zoekt en vindt. En men verbaast zich keer op keer over de machtige verscheidenheid, de enorme variatie van dit eiland, dat men terecht Vogel-eiland noemde. We gaan naar Tijsse's Vienwerd, naar Burdets Hop, naar de Westenduinen met de zilvermeeuw-kolonie en via Waalen burg terug. Maar aLs het zoo ver is, zinkt de zon al weg, en voelt een ieder geducht z'n onderdanen. Het valt niet mee, zoo'n heelen dag over pollen, grep pels en drassig land te drentelen en dan als finale een duin-trip. Maar wat we gezien hebben, dat loonde de moeite. Weer mochten wij het vogelleger van Texel op zijn imposantst aanschouwen: natuurlijk nu in het voorjaar. Wij hebben ge staan bij nesten, kunstig samengesteld uit de kleinst mogelijke onierdeelen van het land schap. Maar ook vervaardigd uit enkele strootjes. Een woning, die dezen naam fei telijk niet verdient. Wij hebben gestaan bij donker getinte eieren, die op het punt van openbarsten ston den en hebben gedacht aan het komend leven daar achter die donkere schalen. En we stonden bij meeuwenkolonies: waar het veld wit gekleurd was van de veeren. En waar de lucht vervuld was van een eindeloos gegil en gekrijsch. Meeuwen. Men moet er Kalis van hooren vertellen. Of Jan Strijbos. Van deze roovers. Ze zijn de roofridders onder het vogelleven. De Noormannen der Texelsche nesten. Dui zenden meeuweneieren verdwijnen. Ze wor den geraapt en verkocht. Jammer voor de meeuwen, maar het is hun eigen schuld... Ze hebben 't er naar gemaakt. Leven en dood. Naast het leven loert hier de dood. Fel en meedoogenloos. Soms is het een verscheurd vogellijf. Een leeggebloed vod. Koud en ver nield. Een ander maal zijn het kapotgebroken eieren, die als doorschijnend glas in het gras liggen. En weer een anderen keer is het een nest graspiepers. 5 Kleine graspiepers. 5 Kleine philosophen, verborgen onder het gras. Wij moeten er allemaal omheen gaan staan, omdat honderd meter boven ons twee groote sternen over en weer scheeren en omdat we weten, dat ze loeren op dit klein gezin daar tusschen de graspollen. Zoo grenst hier, in dit lieflijke stuk natuur, leven en dood zeer dicht aan elkaar en moet men de proza van dit alles duidelijk zien naast de poëzie. We zyn uit met Strijbos, met Dryver en Kalis endus leeren we dien dag weer. Weer komen we nieuwe geheimen te we ten van dit kostelijk natuur-monument, dat Texel heet en als de avond gekomen is, zijn We moe maar... voldaan. In ons hoofd zingen de vogels en in ons hart neuriet het voorjaar mee. Hoe zou het anders kunnen! Drie doelpunten na de rust. Een fraaie tweede helft, die vooraf gegaan was door een minder goede eer ste, heeft gisteren den grondslag gelegd voor de 30 overwinning, die het tweede elftal der witjakken bevocht op het lang niet maleche Watergraafsmeer 2, En ook den grondslag misschien voor het zoo vurig begeerde 2e klasseschap. Het was anders met de rust lang niet te voor zien, dat de Helder-reserves tenslotte nog met zooveel doelpunten verschil zouden zegevierden. Want meteen na het begin was Watergraafs meer zoodanig voor het Helder-doel aan het opereeren, dat menig getrouwen Helder-suppor- ter het hart zal hebben vastgehouden. Doch al lengs herstelden de witjakken zich om zelfs tegen het einde der eerste helft een duidelijk zichtbare meerderheid te demonstreeren. Die meerderheid kwam niet zoo maar, daar was energie voor noodig. Van Steenbergen en Sieps- ma vooral waren het, die op het middenveld met succes aan het werk waren. Doch Van Tongeren, waarop wel eens al te vaak ge speeld werd, genoot een dusdanige bewaking, dat hij met de hem toevertrouwde ballen dik wijls geen raad wist. Dat hij die bewaking ech ter waard was, bewees hij in den tweeden helft, toen vooral zijn verrassend goed opgezette aan vallen in samenwerking met Godschalk opvie len. Want uit die aanvallen, waarin ook de rechtervleugel groot aandeel had, ontsproten de drie doelpunten, die allen van fraai kaliber waren. Over den wedstrijd zou heel veel te vertellen zijn, want deze was vele spannende momenten rijk. Zoowel voor het Helder-doel als voor het W.-doel speelden zich soms, ook al door het onzekere optreden van beider clubs backs, de raarste tooneeltjes af. Zoo was er meteen al na 't begin, waarbij even W.meer het initiatief had genomen, een razend snelle aanval van Helder, waarbij Godschalk de bal op zijn schoen kreeg. Maar toen was zijn kogel nog niet zoo zuiver gericht, als na de rust. Doch ook W.-meer zat niet stil (ze stre den immers voor hun laatsten kans) en ze bouwden hun aanvallen in die periode zoo goed op, dat het lek in de Helder-defensie, met name Schotting, duidelijk naar voren sprong. Zoo verstreek de eerste helft wel zonder doelpun ten, maar niet zonder de spanning, die een wedstrijd aantrekkelijk maakt. Haast was even voor tijd Bijl met een draaibal, die over den keeper heensprong, gelukkig geweest, doch het bruine leder deed wel zeer grilligen wipte ook nog net over den lat heen. 's-Gravenhage, 17 Mei. De Vereenigde Nederlandsche Scheepvaartmaatschappij te 's-Gravenhage heeft den bouw van een dubbel schroef motorvrachtschip van circa 11.000 ton draagvermogen opgedragen aan de N.V. Ne derlandsche Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam. De oplevering zal in April 1941 moeten geschieden. Het schip zal worden uitgerust met twee Stork-dieselmotoren, welke het een dienstsnel- heid van 17 knoopen zullen geven. Het zal na oplevering emplooy vinden in de HollandAustralië lijn, naast de moderne motorschepen Aagtekerk, Abbekerk, Almkerk en Arendskerk. U kent natuurlijk allemaal Gerrit Stee man, nou, die was gisteren 12% jaar ge trouwd en zijn mede Helder-supporters had den de neuzen eens bij elkaar gestoken met als gevolg, dat hij in de rust keurig in de „blommetjes" werd gezet. Praeses Bregman voerde voor een volle tribune even het woord en overhandigde hem daarna een mooie bouquet. Dat Gerrit Steeman populair was, bewees wel de donderdende ovatie, die opging daarbij. In de tweede helft. zagen we hetzelfde spelbeeld. Voortdurend een iets sterker Helder 2, dat ook zijn aanvallen beter opbouwde, dochwaaraan het beslis sende schot nog ontbrak. Toen n? 10 minuten ging het gebeu ren. Juist was er een hopeloos heen en weer getrap in het middenveld waar te nemen, waaruit plotseling Been met den bal opdook, resoluut ging zjjn throngh- pass naar Voerman, die een lagen voor zet gaf. Godschalk snelde als een duvel tje uit den doos toe en met een hard, hoog schot was Helder's eerste doelpunt geboren (10). Gedurende een tiental minuten heeft W.-meer daarmede nog hardnekkig geprobeerd den ach terstand in te halen. Schotting, Prins ze moes ten er aan te pas komen met al hun kracht om die aanvallen te weerstaan. Het lukte, maar niet nadat Prins eenmaal languit vallend den bal uit den hoek had gegrabbeld. Twee doelpunten in vijf minuten. Twintig minuten waren er in den tweeden helft gespeeld, toen de beslissing viel. Godschalk (wat was deze weer actief), was achter een hoogen pass van Van Steenbergen aangerend. Net op den lijn kreeg hij ,,'m" te pakken en zijn trekbal naar Van Tongeren was zoo keurig geplaatst, dat deze na een back op handige wijze te zijn voorbijgedraaid, den kee per met een kalm schot kon passeeren (20). Enkele oogenblikken later kon een totaal ge demoraliseerd W.-meer den bal voor den der den maal aan het rollen brengen, want God schalk had een pass van Siersma in den vlucht keihard ingekogeld. Zoo was het 30 en het bleef 30 tot het vreugdevolle einde van een wedstrijd, die door een talrijk publiek werd bij gewoond endie Helder 2 heel dicht bij de begeerde promotie heeft gebracht. De stand luidt: Helder 2 4 3 0 1 114 6 K.F.C. 3 4 2 0 2 9—11 4 Z.F.C. 3 4 2 0 2 8—10 4 W.meer 2 4 1 0 3 58 2 Nadat wij eerst genoten hadden van een kaatswedstrijd, kregen wij als einde van dezen dag de voetbalwedstrijd waarvoor buitenge< woon veel belangstelline bestond. Het Har- lingsche elftal samengesteld uit de derde klas- sers Harlingen en H.Z.C., werd met een ware ovatie ontvangen. En inderdaad viel deze ploeg ons ook mee, de rust ging zelfs met een 21 voorsprong voor de Friezen in. Maar deze eerste helft had te veel gevergd van de Friezen en na de rust wist HRC de balans op duidelijke wijze in zijn voordeel te doen uitvallen. De beste speler vonden wij de rechtsbinnen, die beide doelpunten maakte en verscheidene lastige schoten aan Dijkshoorn te verwerken gaf. En Racing? Wij durven het gerust te schrijven, zij heb ben Noorcl-Holland hoog gehouden, fraai werd er gecombineerd en door het talrijke publiek werd het dan ook ten zeerste op prijs gesteld. Dat de roodjes met de rust achterstonden, was meer het gevolg van het stugge verdedi gen en volhouden der Friezen. Na de rust werd dan ook even het salonvoetbal los ge laten en in het eerste kwartier was de stand reeds 24. De doelpunten van Racing werden gescoord door Sanders (2), De Jongh (1), Dissel (2), Leavy. Na afloop had Stolk een beker en elf draagvoetbalschoentjes in ontvangst te nemen. De dag was bijzonder geslaagd, zoowel voor het comité liefdadigheid en sport te Harlin gen als van HRC, want het was juist den dag van het 19-jarig bestaan, welk feit Zaterdag (morgen) feestelijk herdacht wordt. NEDERLAAG WEDSTRIJDEN BIOS-BOYS. Morgenmiddag nemen bovengenoemde wed strijden een aanvang met den kamp Bios- BoysR.K.V.V.H. Voor deze wedstrijden hebben niet minder dan 10 vereenigingen ingeschreven; de wed strijden worden allen gespeeld op het voor malige ijsclubterrein. Laga wint het hoofdnummer. Onder groote belangstelling vonden giste ren weer de traditioneele Studenten-roeiwed- strijden plaats. De uitslagen luiden: Jonge vier b. 1. Triton, tijd 7 min. 37,9 sec.; 2. Njord, 7 min. 40.3 sec.; 3. Neréus, 7 min. 45,2 sec.; 4. Laga, ver. Ovcrnaa-dsche vier. 1. Triton, tijd 7 min. 51,1 sec. R. P. H. Ritter (bg) O. S. Kuyl, F. A. Ameling, L. J. Quarles van Ufford (si) W. A. Spancker Ente st. 2. Aegir, 7 min. 55,8 sec.; 3. Njord, 8 min. 4,1 sec.; 4. Nereus, ver. Jonge vier a. i. Triton, tijd 7 min. 53,6 sec. R. Meindersma (bg) G. A. Sedee, P. Henry Jr., E. Deenstra (sl), W. A. Spancker Ente (st.); 2. Njord, 8 min. 2,5 sec. Skiff. 1. Laga (J. van Blerkom), 8 min. 22,3 sec.; 2. Nereus (P. Weyer), 8 min. 38,2 sec.; 3. Njord (J. A. Versteegh) 8 min. 58 sec. Lichte vier. 1. Triton, tijd 8 min. 9,9 sec.; G. Moussees (bg) A. G. Th. Becking, H. H. F. Hobbel, N. Bloembergen (sl) J. Caro (st.); 2. Aegir, 8 min. 10,9 sec.; 3. Laga, 8 min. 23,3 sec. Vier zonder stuurman. 1. Laga, 7 min. 23,8 sec. B. J. G. van der Pot (bg) J. T. L. Bartlema, P. H. Godefroy, H. van Nes (sl) J. H. Hummel (st.); 2. Nereus, 7 min. 29.4 sec.; 3. Triton, 7 min. 33,9 sec.; 4. Aegir, 7 min. 34,4 sec.; 5. Njord, 7 min. 41 sec. Jonge twee. 1. en 2. Laga en Aegir, beiden 8 min. 49,2 sec. Een filmopname moet beslissen. Overnaadsche twee. 1. Triton, 8 min. 53,9 sec. F. A. Ameling (bg) O. S. Kuyl (sl), W. A. Spancker Ente (st); 2. Nereus, 9 min. 1,9 sec.; 3. Njord, ver achter door lekke boot. Jonge acht. 1. Njord, tijd 6 min. 42,8 sec.; 2. Aegir, 6 min. 45,8 sec.; 3. Triton, 6 min. 50 sec.; 4. Laga, 6 min. 52,6 sec. van officier der orde van Nichan Iftikhar van Tunis, hem geschonken door Zijne Hoogheid den Beij van Tunis; aan den luitenant ter zee der le klasse A. N. Schrakamp, tot het aannemen van het ordeteeken van officier der orde van de Kroon van België, hem geschonken door Z. M. den Koning der Belgen; aan den kapitein der mariniers P. J. van Gijn, tot het aannemen van het ordeteeken van officier der orde van de Kroon van België, hem geschonken door Z. M. den Koning der Belgen; aan den luitenant ter zee der 2e klasse A. H. J. van der Schatte Olivier, tot het aanne men van het ordeteeken van officier der orde van Nichan-Iftikhar van Tunis, hem geschon ken door Z. H. den Beij van Tunis; aan den majoor-telegrafist der Koninklijke Marine D. Dekker, tot het aannemen van het ordeteeken van ridder der order van Leopold II van België, hem geschonken door Zijne Maje steit den Koning der Belgen; aan den sergeant der mariniers R. Dellebeke, tot het in uniform dragen van het Belgische militaire eerteeken der 2e klasse, hem geschon ken door Zijne Majesteit den Koning der Belgen. Overgeplaatst van Hr. Ms., Kortenaer naar Hr. Ms. Flores, de luitenant ter zee der 2de kl. jhr. mr. C. J. P. von Mühlen. Vergund om naar Nederland terug te kee- ren aan den kapitein-luitenant ter zee J. C. A. Scholte. Met het m.s. „Baloeran" zal 19 dezer van Marseille naar Ned.-Indië reizen kapitein-lui tenant ter zee P. B. M. van Straelen. De officier van den M.S.D. 2e kl. C. J. G. Werleman, thans ter beschikking, is bestemd voor diensten in Nederlandsch-Indië. Hij zal daartoe derwaarts vertrekken per m.s. Chr. Huijgens, 24 Mei van Amsterdam. De officier van den M.S.D. 2e kl. D. P. de Boer, onlangs uit Nederlandsch-Indië in Ne derland teruggekeerd, wordt 22 Mei geplaatst aan boord Hr. Ms. kruiser Sumatra. Luitenant ter zee der 2e kl. L. J. van der Veen is op non-activiteit gesteld. Bij k.b. van 10 Mei 1939 is vergunning ver leend: aan Hr. Ms. adjudant-generaal en chef van het Militaire Huis van H. M. de Koningin de gepensionneerde vice-admiraal F. Bauduin, tot het aannemen van het grootkruis der orde van de kroon van België, hem geschonken door Zijne Majesteit den Koning der Belgen; aan den schout-bij-nacht H. Jolles tot het aannemen van het grootkruis der orde van Leopold II van België, hem geschonken door Zijne Majesteit den Koning der Belgen; aan Hr. Ms. adjudant in buitengewonen dienst, de kapitein ter zee N. A. Rost van Tonningen tot het aannemen van het orde teeken van commandeur der orde van de Kroon van België, hem geschonken door Zijne Majesteit den Koning der Belgen; aan den kapitein ter zee L. A. C. M. Doorman, tot het aannemen der ordeteekenen van: commandeur der orde van de Kroon van België, hem geschonken door Zijne Majesteit den Koning der Belgen, en van commandeur der orde van Nichan-Iftikhar van Tunis hem geschonken door Zijne Hoogheid den Beij van Tunis; aan Hr. Ms. adjudant, de kapitein-luitenant ter zee Jhr. E. J. van Holthe, tot het aan nemen van het ordeteeken van commandeur der orde van Leopold II van België, hem geschon ken door Zijne Majesteit den Koning der Belgen; aan den kapitein luitenant ter zee J. B. de Meester tot het aannemen van het ordeteeken EXCURSIE NAAR DE WIERINGÈR1MEER. De dames van den Landbouwcursus maken Woensdag een excursie naar de Wieringer- meer. Woensdag over 14 dagen maakt het zelfde gezelschap een excursie naar de Rade- makersfabriek in Den Haag. LEGER DES HEILS. Gisteren hadden in onze gemeente twee openluchtsamenkomsten van het Leger des Heils plaats, n.1. in den voormiddag te Den Burg en des namiddags in de Dennen. Vooral voor de laatstgenoemde samenkomst bestond veel belangstelling. Het muziekkorps van het Heilsleger uit Den Helder verleende mede werking. VRIENDSCHAPPELIJKE WEDSTRIJDEN. Op het sportterrein te Den Burg speelde gisterenmiddag een sterke Texel-comb. tegen een elftal van Geniesoldaten gestationneerd te Den Hoorn. De militairen verloren dezen wed strijd met 52. Deze nederlaag moest in hoofdzaak worden toegeschreven aan het feit, dat de spelers elkaar niet zoo goed verstonden als in de Texelsche ploeg. Het militairen-elftal bevatte evenwel tal van uitstekende spelers. Gisterenavond speeld een elftal van ,,De Mok" tegen Tex. Boys I. 't Werd een mooie wedstrijd, die eindigde in gelijk spel. 22. Groot succes voor Harmonie Wieringen. De eerste dag van het muziekconcours van den Westfrieschen bond van Harmonie en Fan farecorpsen is door goed weer en groote be langstelling bijzonder goed geslaagd. Negen corpsen over vijf afdeelingen verdeeld, bekamp- ten elkaar en gaven, vooral in de hoogere af deelingen, elkaar zeer weinig toe. Uit onze om geving namen deel in de eerste afdeeling Har monie „Kunstzin" uit Julianadorp, dir. de heer Joh. v. Glabbeek en in de afdeeling Fanfare de Kon. muziekvereeniging Harmonie uit Wie- ringen, dir. de heer T. Kreyger. Julianadorp had als verplicht nummer „Val- lee du Trac" van Boyer en musiceerde vlot, maar wat vlak. Klankgehalte en zuiverheid waren goed, het tempo wat langzaam. Over het geheel wel wat voorzichtig gedaan, waaronder de voordracht heeft te lijden. De prestatie is echter zeer verdienstelijk, ook wat het vrije nummer betreft. De keurig geüniformeerde Harmonie van Wieringen bekampte in beide afdeelingen vier zustervereenigingen, met het verplichte nummer „Tarras Boulba". De diri gent zocht het in tegenstelling met zijn colle ga's in het massale, en in dit licht bezien, was de opvoering zeer goed. Waar den muziek recensenten geen partituur werd verstrekt, kunnen wij er niet over oordeelen of de compo nist deze opvatting voorschrijft, zoo ja, dan was het vlekkeloos. Het vrije nummer was voor de afdeeling wel wat licht, maar genoot een eveneens een perfecte uitvoering. De uitslagen: De jury bestaande uit de toonkunstenaars Kerkhof, Hemkeroth en Hazcbroek, kende volgende bekroningen toe aan deze corpsen: Eerste afd. Harmonie: Kunstzin, Julianadorp, met 306 punten, eerste prijs. Ecre-afd. Fanfare: Harmonie, Wieringen, eerste prijs met 4 punten, en bijzondere lof van de jury. Medau van H. K. H. Prinses Juliana voor het hoog aantal punten en een beker voor hoogst aan tal punten voor het verplichte nummer. In den eerewedstrijd, waaraan de eerste prijswinnaar deelnamen, behaalde Harmonie, Wieringen nog 152 punten. De hoogste was Wijdenes met punten.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6