HetDuitsch-Italiaansch Een Britsch-Fransch- Russisch militair verbond waar; ireiaing L onderwijs belemmerd Geh eime DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN'HOLLANDS NOORDERKWARTIER aanhangsels onderteekend Nederlandsche ministers naar Duitschland Wellington Koo pleit weer tevergeefs 23 MEI 1939 67e JAARG. No. 8624 ^Verovering van levensruimte is een natuurlijke verdediging'' Toestand generaal Snijders Engeland geeft toe aan de Sovjetverlangens Dit nummer bevat 8 pagina's VL/EERBERICHT Dc geheime besluiten van de Japansche Regeering Het geld heldersche courant KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) DINSDAG v4 JL1 WJ WXJL I M -|41 verdrag Gistci en heeft te Berlijn op plechtige wijze de onder- teekening plaats gehad van het Duitsch-Italiaansche ver drag. Men had zoowel te Berlijn als te Rome er blijkbaar prijs op gesteld de wereldbeteekenis van dit verdrag te ondersti eepen en daarom waren tal van journalisten en persfotografen uitgenoodigd om in de „Zaal der Ambassa deurs der nieuwe Rijkskanselarij getuigen te zijn van dit historisch gebeuren. Kort voor elf uur verschenen, zegt het Hsbl., door de deur, die met een lange eeregalerij in verbinding staat, in plechti- gen optocht graaf Ciano en minister von Ribbentrop, in groot uniform, onmiddellijk achter hen generaal-veldmaarsohalk Gö- ring, admiraal Rader, generaal von Brau- chitsch, staatsminister-chef d. rijkskanselarij dr. Mciohner, de Italiaansohe generaal Pa- riani, die met graaf Ciano is medegeko- men, met groot gevolg, de Italiaansohe ambassadeur in Berlijn, Attolico en vele hooggeplaatste Duitsche diplomaten en of ficieren. Zij stellen zich achter de reusach tige eikenhouten tafel op, waartegen drie zetels met hooge ruggen zijn geschoven waarachter zich reeds de Italiaansche char gé d'affaire, graaf Magistrati, en een der tigtal ambtenaren van het Duitsche departe ment van buitenlandsche zaken hadden opgesteld. Graaf Magistrati en de .Duitsche onderstaatssecretaris, dr. Gauss, dragen ie der een exemplaar van het verdrag in rood lederen map. Het is precies 11 uur. Minister von Rib bentrop, Hermann Göring en enkele hee- ren verlaten de zaal door de andere deur, die de verbinding vormt met de vertrekken van den Führer, en eenige minuten later komt Ilitler met von Ribbentrop, Göring en zijn persoonlijke adjudanten binnen, begroet graaf Ciano en neemt op den mid delsten zetel plaats, waarna graaf Ciano rechts en minister von Ribbentrop links van hem gaan zitten. Ijverig snorren de film apparaten. Te 11.10 uur begint de eigen lijke plechtigheid, die precies negen minu ten zou blijken te duren. Graaf Ciano en von Ribbentrop zetten ge lijktijdig hun handteekeningen op drie ver schillende plaatsen, terwijl Hitier belang stellend toeziet. Dan worden de exemplaren omgewisseld en dezelfde ceremonie wordt herhaald. Als de vochtige inkt voor het laatst is afgevloeid, staat Hitier op, laat zich een rood-lederen etui reiken, opent dit en biedt graaf Ciano het grootkruis van den Duitschen Adelaar in goud aan, een onder scheiding, die naar men ons mededeelt, he den voor de eerste maal wordt gegeven. Als de Fuehrer dan afscheid heeft genomen en door von Ribbentrop weer naar zijn werk kamer wordt teruggeleid, laat graaf Ciano zich intusschen den gouden ster der nieuwe onderscheiding op de borst hechten. Zoodra minister von Ribbentrop is teruggekeerd, lezen eerst Ciano, dan von Ribbentrop korte verklaringen voor, ieder in hun eigen taal waarop dan de vertalingen door dr. Schmidt. den bekenden diplomatieken tolk, en graaf Magistrati volgen. Ze onderstrepen de betee kenis, die door Duitschland en Italië aan het verdrag wordt gehecht. Het valt daarbij op dat de Duitsche verklaring in toon en inhoud veel agressiever klinkt dan de Ita liaansche. Het weelderige milieu, waarin zich dit al les afspeelt en de gala-uniformen met breede ordelinten en do glanzende kruizen, het zachte overvloedige licht der honderden goud-geel-groene lampen, dat zich weer kaatst in de kristallen lichtkronen, maakte op de ongeveer 150 aanwezigen een schoo- nen indruk. Men moet erkennen dat niets was nagelaten om alle uiterlijkheden tot haar recht te doen komen. Buiten stonden op de Wilhelmplatz tienduizenden kinderen der Hitlerjeugd opgesteld, die Hitier, Ciano en von Ribbentrop, toen zij op het balcon der oude Rijkskanselarij verschenen, cmdelooze ovaties brachten. Onmiddellijk na de onderteekening ^an het Duitsch-Italiaansche alliantie-veidrag heeft de Fuehrer met den koning- keizer en den ducc telegrammen gewisseld, waarin met uitbundige voldoening de ,je- zegeling wordt gevierd der onverbrekelnke vriendschap der twee volken en de \ci bon denheid van beider lot. Intusschen onthult Gayda in de „Giornale d'Italiana", „dat er nog geheirwe annexen zijn op het %an- daag te Berlijn onderteekende Itali- aansch-Duitsche verdrag." Indeze aanhangsels van het thans^ verbond zouden de „levensruimten %a Duitsche en Italiaansche volk "auwMlir,_ zijn afgepaald. Zij behelzen de verdeeling van Europa, het Middellandsche zeegebied, en Afrika in invloedzönes. In diplomatieke kringen te Londen meent men dat dit beteekent, dat Italië Duitsch- land de vrije hand laat in Hongarije, Roe menië, Turkije en Marokko, terwijl Duitsch land daartegenover het „recht" van Italië zal erkennen, om zijn invloed uit te breiden in Joego-Slavië. Griekenland en Bulgarije. Beiden zouden er in toestemmen, dat Spanje en het nabije Oosten, in het bijzon der de Arabische landen, het gemeenschap pelijk belang zouden dienen- Bovendien zou Italië de Duitsche voor rechten in Noord-Oost Europa, waarbij inbe grepen de Baltische Staten, erkennen. De diplomaten in Londen zijn het er ech ter over eens, dat Italië alle Duitsche vraag stukken, die oorlogskansen in zich bergen, zal tegenhouden. De „levensruimtetheorie" ver vangt die van „bloed en bodem". Italië en Duitschland wenschcn vrede, doch zouden niet aarzelen oorlog te voeren voor de verwezenlijking van hun eischen, in dien men voort zou gaan, te hunnen opzich te blijk te geven van onredelijkheid. Na het karakter van het verdrag te hebben geprezen, schrijft hij, dat het Italiaansch Duitsche bondgenootschap van de beide vol ken één enkel organisme en één enkel lichaam zal maken. De schrijver betoogt, dat het tijd wordt, een einde te maken aan de gewoonte, alle verdragen van bijstand aan te dienen als verdragen, die een zuiver defensief karakter hebben. „Deze formule is een convention- neele leugen en moet worden uitgebannen, tenzij de definitie van offensief wordt her zien. „Wanneer twee volken, sterk door hun ge tal en door hun vastberadenheid, zooals de volken van Italië en Duitschland, gebrek hebben aan levensruimte, wordt hun strijd voor de verovering van deze levensruimte een doeltreffende natuurlijke verdediging van hun bestaan, van hun recht en van hun toekomst. Wie dit recht ontkent en deze verovering weigert, welke niet kan worden vertraagd, is een vijand, die moet worden neergeslagen. Het Italiaansch—Duitsche verdrag vormt een defensief instrument in de meest juiste bcteekenis van het woord, ingegeven door deze hoogste noodzaak, een instrument, dat Italië en Duitschland de ruimte zal verschaf fen, waaraan zij behoefte hebben en een heerschappij, die in overeenstemming is met hun macht." Inzinking heeft zich niet voort gezet. De toestand van generaal Snijders was gistermiddag zeer verbeterd. Hoewel de patiënt nog zeer zwak is, heeft de inzinking zich niet voortgezet. Op uitnoodiging van het ge meentebestuur van Keulen. De regeeringspersdienst meldt: Op uitnoodiging van 't_ gemeentebestuur van Keulen zullen de Nederlandsche mi-^ nisters van Economische Zaken en ater- staat, de heeren mr. M. P- L. Steenbergtic en mr. dr. ir. J. A. M. van Buurcn, alsmede de burgemeesters van Amsterdam en Rot terdam op 23 en 24 Mei a.s. een bezoek aan Keulen brengen. Aan dit bezoek zul len voorts deelnemen ambtenaren van eenige departementen van Algemeen Be stuur. o.m. de heeren dr. H. M. Hirschfeld, directeur-generaal van Handel en Nijver heid on mr. C. J. M. Schaepman, referen daris aan het Departement van Buiten landsche Zaken, benevens een aantal verte genwoordigers van handel en bedrijf. Het wordt meer en meer duidelijk, dat Londen, waarschijnlijk onder Fransche pressie en ook gedreven door de luide stemmen in eigen land, die roepen om een samengaan met Moskou, geneigd is met de Sovjets tot overeenstemming te komen op een basis van wederkeerigheid. Of dit inhoudt, dat een drievoudig mili tair verbond dan wel dat een uitbreiding van het reeds lang bestaande Fransch-Rus- sisch verdrag zal worden nagestreefd, is niet zeker, doch algemeen neemt men aan dat een militair samengaan zal worden vastgelegd. In welke richting Engeland de beslis sing zoekt, zou misschien kunnen blijken uit een bericht van giste ren ochtend van den diplomatieken correspondent van de Daily Telegraph. die met de Engelsche dele gatie mee naar Genève is gereisd en nauw contact met enkele leden van die delegatie onderhoudt. Deze spreekt van een plan in drie deelen. Ten eerste zouden Engeland. Frankrijk en Rusland een verdrag van we- derzijdschen bijstand afsluiten, dat in wer king zou treden bij een aanval op het grond gebied van een der drie onderteekenaars; ten tweede zouden zij overeenkomen geza menlijk weerstand te bieden tegen een aan val op het grondgebied van Duitschland's buurstaten. (Dit zou dus ook ons eigen land omvatten). Ten derde zouden zij zich ver plichten overleg te plegen over de maatrege len. die genomen zouden moeten worden ingeval van een aanval op landen, die niet onmiddellijk aan Duitschland erenz.cn, maar wier onschcnbaarheid wordt beschouwd als een indirect belang van een der drie onder teekenaars. In officieele kringen te Genève wordt er op gezinspeeld, dat deze weergave van de ideeën, waarmee Halifax in Parijs op den trein naar Genève is gestapt, wel eens merk waardig juist zouden kunnen blijken. Inmiddels is reeds bekend gemaakt, dat Halifax. onvoorziene omstandigheden buiten gesloten, tijdier uit Genève zal vertrekken om de kabinetsvergadering van Woensdag bij te wonen. Het wordt verwacht, dat hij dan ver genoeg met de onderhandelingen met Moskou zal zijn gevorderd om het ka binet een concept-overeenkomst te kunnen voorleggen. Tevens zal dan ongetwijfeld antwoord zijn ontvangen uit Warschau en Boekarest, waar Londen tijdens het weekeind heeft laten in- formeeren naar de houding van deze hoofd steden tegenover de kwestie van 'n Britsch- Fransch-Russisch verbond. METEOORSTEEN IN BELGIë GEVALLEN? De meteoorsteen, die Zondagavond ook in Nederland is waargenomen, wordt door het observatorium te Ukkel als een zeer ongewoon verschijnsel bestempeld. Als een groen-gele vuurpijl schoot de meteoor in Zuidwestelijke richting en volgens de eer ste berekeningen moet hij, naar de Tel. meldt, ergens in België gevallen zijn. En kele jaren geleden viel op Belgisch grond gebied ook een meteoor van vrij groote af metingen die thans in het observatorium bewaard wordt. Maisky doet te Genève een tel len uitval naar Engeland en Frankrijk. Gisteren is de open/bare zitting van den Volkensbondsraad onder voorzitterschap van Maisky te Ge nève begonnen. Wat Palestina betreft, bepaalde lord Ha lifax, zich tot een korte uiteenzetting der Britsche politiek. Het is thans de bedoeling, dat de perma nente mandatencommissie reeds in haar be gin Juni aanvangende zitting het nieuwe Britsche plan zal behandelen. De Aaland-eilanden. Ten aanzien van de Aaland-eilanden was er, aldus de Msb., deze verrassing, dat Maisky, als vertegenwoordiger der sovjet- regeering gcenerlei bezwaren tegen de door Finland en Zweden gewenschte in staat van verdediging stelling van deze eilanden op perde. Men had gemeend te weten, dat de sovjet-regeering zich er tegen verzetten zou, doch ieder bezwaar van Russische zijde is uitgebleven, nadat achtereenvolgens Fin land, Zweden, Letland en Polen zich allen voor de militaire versterking der Aaland- cilanden hadden uitgesproken. China's herhaald beroep. Inzake het nieuwe beroep van China op den volkenbond, heeft Wellington Koo we der dezelfde wenschen bepleit, die hij thans reeds twee jaar lang in iedere raadszitting laat hooren. Financieele en materieele hulp aan Chi na en economische sancties tegen Japan. Wellington Koo zeide, dat de heldhaftige verdediging van het Chineeschc volk zijn recht versterkte, om thans op een naleving van de verplichtingen, voortvloeiende uit het volkenbondsverdrag, aan te dringen. In antwoord op Wellington Koo's betoog, verklaarden Halifax en Bonnet, beiden zon der omwegen, dat hun landen, ondanks de sympathie, voor China, onder do tegenwoor dige omstandigheden niet in staat zijn. tot een raadsbeslissing mede te werken, die hun nieuwe verantwoordelijkheden, zal opleggen, nadat zij reeds zoo groote verantwoordelijk heden elders op zich hebben genomen. Maisky fel. De raadsvoorzitter Maisky kon als vertegenwoordiger der sovjet-regee ring niet nalaten de Britsche en Fransche regecringen een steek te ge ven. Hij herinnerde aan het stand punt van Chamberlain, dat men een staat zal moeten helpen die het slachtoffer van een niet-uitgcloktcn aanvalsoorlog wordt en die bereid is, zich moedig te verdedigen. I Telegrammen van Benesj. In 'de besloten zitting welke aan de open bare voorafging, stelde Maisky gisteren nog voor,, de telegrammen welke Benesj gezon den had aan zekere leden van de Raad, te laten voorlezen, doch men deed hem op merken, dat Benesj hier slechts als parti culier optrad. DE BILT SEINT: Verwachting: Helder tot licht bewolkt, vrij warm, zwakke veranderlijke wind. Geen militaire verplichtingen. Van welingelichte Japansche zijde te Tokio wordt gemeld, dat de geheime besluiten inzake dc politiek van Ja- pan ten aanzien van Eutopa aan de Duitsche regecring werden medege deeld vóór het verdrag tusschen Duitschland en Italië werd ondertee kend. Hieranoema heeft een verklaring afge legd, waarin hij o.m. zeide: „Als met Duitschland en Italië bevriende natie, en ook van een standpunt van verzekering van den wereldvrede, wenscht Japan Duitsch land en Italië hartelijk geluk met de af sluiting van het verdrag van vriendschap en bondgenootschap. Japan is voornemens nauwe betrekkingen te handhaven met Duitschland en Italië cn die betrekkingen nauwer en hechter te maken om der wille van den wereldvrede". De regeering van Japan heeft officieel me degedeeld, dat zij „tot overeenstemming is gekomen wat betreft dc te nemen maatrege len met betrekking tot den toestand in Eu ropa". In deze beslissing moest, volgens het Hbld., overeenstemming tusschen leger en vloot den doorslag geven. Zij is Vrijdagavond tusschen den minister van marine Yonai en den mi nister van oorlog Itagaki tot stand gekomen. Tenslotte was dc weigering van de vloot ver bintenissen in Europa aan te gaan, die Ja pan in conflict zouden kunnen brengen met Rusland, Engeland en Amerika tegelijk, de beslissende factor. De poging, het huidige, eenvoudige Anti- Kominternpact te veranderen in een vaste af spraak, werd gesteund door een krachtige en goed-georganiseerde minderheid, maar hoe meer men het plan bestudeerde, des te meer oppositie lokte het uit. Japan geeft nogmaals de verzekering, dat het zijn ideologische bondgenooten bij zal staan, doch het wenscht zich niet van te vo ren te binden. In diplomatieke kringen te Tokio is men de meening toegedaan, dat het plan in wer kelijkheid is mislukt, omdat het niet mogelijk bleek een overeenkomst op te stellen zonder daarin verplichtingen te vervatten, welke Japan en waarschijnlijk Duitschland ook, niet wenschtc te accepteeren. Rede mr. Stecnberghe voor den Chr. Boeren- en Tuindersbond. Gister is te Breda de algemeene leden vergadering gehouden van den Christelij- ken Boeren- cn Tuindersbond, onder presi dium van prof. dr. P. A. Diepenhorst. In den loop der bijeenkomst hield de minister v. Economische Zaken, mr. M. P. L. Steen- berghe een rede,- waarin spr. wees op 2 ge varen voor den landbouw, nl. 'n materieel en een cultureel, waarvan het laatste in zijn gevolgen voor de geheele samenleving het ergste is. Welke zullen de gevolgen zijn, wanneer het verantwoordelijkheidsbesef voor het eigen bedrijf meer en meer plaats maakt voor steunen op de overheid, wanneer de fiere onafhankelijkheidszin wordt verdron gen, wanneer vasthoudendheid zou worden beschouwd als onzakelijk, gehechtheid aan de tradities als uit den tijd en wanneer het bewustzijn van afhankelijkheid aan den Schepper zou verloren gaan? Toch dreigen deze gevaren, die de groote crisis in zijn gevolg medebrengt en het is daarom dan ook, dat de overheid als waakster voor het algemeen belang een strijd op twee fronten te voeren heeft. De reorganisatie van het land bouwkundig onderzoek. Het geldt voor alle bedrijven, zoo ging de minister voort, dat alleen de meest rationeel gedrevene behoorlijke resultaten kunnen af werpen ook in tijden van economische moei lijkheden. Het is is dan ook om deze reden, dat mijnerzijds volle aandacht wordt gewijd aan het landbouwkundig onderzoek, de land bouw voorlichting en het landbouwonder wijs, want deze drie te samen leiden tot het zoo gewenschte doei. De reorganisatie van het landbouwkun dig onderzoek, die thans zijn beslag heeft gekregen, heeft beter dan voorheen het con tact tusschen de onderzoekers gelegd cn bo vendien dc mogelijkheid geschapen, dat het bedrijfsleven zijn invloed ook hier zal kun nen laten gevoelen en in een toenemende mate er deel in zal kunnen verkrijgen. We mogen verwachten, dat dit van verrijkende bcteekenis zal zijn. Moderne voederbewaring. Wat den arbeid van den Voorlichtings dienst betreft, vestigde de minister de aan dacht op de groote toepassing, die langza merhand de moderne voederbewaring in si lo's met toepassing van zuren gevonden heeft, waardoor belangrijk op de kracht voe derrekening in den winter kan worden be spaard. Van niet minder bcteekenis is de nieuwe weide techniek waardoor bij 'n sys tematische omweiding en doelmatige be mesting de productiviteit van het weiland belangrijk kan worden opgevoerd, waardoor eveneens de kostenberekening van het vee kan worden gedrukt. Groote belangstelling heeft ook getrokken dc nieuwe conserveeringswijze van voeder- aardappelen door stoomen cn inkuilen. Het probleem van het grasdrogen. Het probleem van het grasdrogen is nog niet'zoo ver gevorderd, maar de groote belangstelling, die men er allerwegc .voor toont, wettigt de hoop. dat een eenmaal verkregen op lossing ook spoedig in de praktijk toepassing vinden zal. Het is, zoo ging Zijne Excellentie voort een gelukkig verschijnsel, dat de belangstel ling voor het landbouwonderwijs in dc laat ste jaren sterk is toegenomen. Onze cursus sen, onze vakscholen, onze landbouwwinter- scholcn en onze middelbare scholen zijn flink bezet en dc belangstelling stijgt. En iedere school, waar ook, is een zegen voor den boerenstand. Persoon lijk zoude ik ongetwijfeld zeker nog verder willen gaan en liefst met groote passen, doch een minister is ook afhankelijk van hetgeen finan cieel mogelijk is in een tijdsgewricht nu het Nederlandsche volk zoo zwaar belast is door uitgaven op al lerlei ander gebied. Ruilverkaveling. Den cultuurtechnischen arbeid besprekend concludeerde spr., dat ruilverkaveling, wel ke als regel met ontwatering en ontginning te zamen gaat, leidt eveneens tot belangrij ke rationalisatie van het bedrijf. Er komen thans werken tots tand, waar van velen onder ons dc mogelijkheid nim mer hebben verondersteld. Pachtbureaus. Verder behandelde mr. Steenberghe de kwaliteitscontrole op de agrarische produc ten, waarbij hij er op wees, dat de instelling der botercontrölestations, uiteindelijk den boterstrijd heeft gewonnen. Met eenige opmerkingen over de werk zaamheid der pachtbureaus besloot de mi nister zijn rede. Het zou onrechtvaardig zijn, zeide de minister, reeds thans alles van dezen arbeid te verwachten. Ik ver heug mij er echt in, aldus spr., dat de op gerichte pachttourcaux reeds thans zulk nut tig werk verrichten, dat dit werk met zoo veel toewijding gedaan wordt. Goede pacht verhoudingen cn een rationalisatie van den landbouw dienen een goed sluitend ge heel te vormen. Dit is in het belang van den grondeigenaar, die belang heeft bij 'n hoogstaanden landbouw en een flinken boerenstand, die op zijn grond leeft en werkt; dit is in het belang van den boer, die daardoor zijn volle levensenergie met op geruimdheid kan geven aan zijn arbeid. Zoo opgevat wordt het te dienen belang,, een algemeen Nedcrlandsch belang.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1