in de pijp! H-F.C. „Helder DOUWE EGBERTS Wat wil de H.L.O.? De hengel in de hand en Woensdag 31 Mei 1939 MacUnLeiLiv-b Tweede Blad Sterke en gezonde organisatie De Watervogels en de soldaten Burgerlijke Stand van Den Hekier Nog één plaats voor onze tweedaagsche Brand in de De Ruyter- straat Een gevaarlijke ierkuil VAN MIJNHARDT Serenade Joh. F. Pala Koopt een „Zonnestraal lot! Botsing twee fietsers Harmonische lichaamsontwikkeling lc Zomerconcert Helder's Fanfarecorps De badmeester van „Frissche Morgen" Watervogels 1- Fort Erfprins Brutale openhartigheid De belangen der cliënten gaan vóór alles bij E S O N A ft 30 jaren oud Helaas is het eerste elftal echter nog steeds derde klasser. De oudste voetbalvereeniging ter plaatse, tevens de grondlegster van het georgani seerde voetbal in den Kop van Noord- Holland, bestaat morgen, 1 Juni, 30 jaar. Het is de H.F.C. „Helder", vroeger H.F.C., doch reeds vele jaren kortweg „Helder" genaamd, welke dezen respectabelen leef tijd bereikt heeft en dezen mijlpaal in gepaste vreugde zal passeeren. In alle bescheidenheid zouden we haast izeggen en we voegen er aan toe: terecht, de geschiedenis van de club in aanmerking ge- jiomen. Want waarlijk, zóóveel reden om feest te vieren heeft de nestor onzer plaatselijke voetbalclubs niet. In de eerste plaats is een zesde lustrum niet de geijkte periode om een grootsch.feest op touw te zetten, maar boven dien is daar de teleurstelling, welke het eerste elftal, het eene seizoen wat minder, het an dere seizoen (het laatste b.v.wat meer bij de talloozen, die de club trouw zijn, gebracht heeft. Het is toch, laat ons eerlijk zijn, niet om trotsch op te zijn om het zesde lustrum als derde klasser te vieren. Aan den anderen kant kan en mag men noch personen, noch lichamen (bestuur, commissies) daar een ver wijt van maken, want wij, die „Helder" al jaren van nabij kennen, weten beter dan me nig ander, dat er in den loop der jaren door de diverse leidende personen, al of niet bijge staan door spelers of aanhangers, al het mo gelijke gedaan is om de club hoogerop te bren gen. Wij hebben menschen gekend en kennen ze ook nu nog, die zich voor hün Helder het vuur uit de sloffen geloopen hebben en dat nog doen. Maar helaas heeft hun werken, hun onvermoeid streven, geen vruchten af mogen werpen en is de club gebleven, waar zij prac- tisch haar geheele bestaan vertoefd heeft. Slechts een korte periode van werkelijken bloei heeft Helder gekend, een periode, die ihet glanspunt vormt in de ondanks alles toch zoo rijke geschiedenis der „withemden". Dat was in de jaren menigeen zal het zich nog herinneren 1925 en '26, toen tweemaal ach tereen het kampioenschap van de derde klasse A behaald werd, de tweede maal zelfs onge slagen. Werd de eerste maal geen succes in de promotiewedstrijden bereikt (K.F.C. ging met de eer strijken), de tweede maal (tegen I).W.S.(!) en Q.S.C.) werd de kroon op een onvergetelijk seizoen gezet en bereikte men eindelijk de tweede klasse. Helaas is het verblijf in de hoogere regio nen met fraaie wedstrijden tegen clubs als Haarlem, Zeeburgia, V.S.V. en later ook H.R.C. van slechts korten duur geweest, want èn door het verlies van haar eminenten trainer „Bill" Julian èn door het vertrek van enkele der beste krachten (w.o. Jelle Blinkhoff, de beste spil, die Helder ooit gehad heeft), ging de kracht van het eerste elftal dermate ach teruit, dat het zich niet in de tweede klasse kon handhaven. Sindsdien kwam Helder onaf gebroken in het oude milieu uit en slechts een maal heeft het een serieuze kans gemaakt om kampioen te worden. Dat was in het seizoen 1930'31 toen de laatste wedstrijd tegen Kin- heim de beslissing moest brengen. Helaas ver loor Helder dien spannenden kamp met 43... Den moed echter niet verloren. Wie nu mocht denken, dat men in de Helder gelederen den moed opgegeven heeft, komt bedrogen uit. Want onder leiding van een be stuur, dat met krachtige hand bestiert, is men vastbesloten om de pogingen naar hooger-op onverzwakt voort te zetten. En stellig zou men daar reeds in ge slaagd zijn als... het materiaal er maar geweest was. En hier hebben we o.i. tevens de oorzaak van het geringe succes der laatste jaren te pakken. Het ontbrak de vereeniging over het algemeen niet aan goedwillende leden, maar behalve een goe den wil moet er ook... voetbalbekwaam heid zijn. En ofschoon Helder altijd een elftal heeft gehad, waarmee iedere derde De Watervogels en al hun aanhangers en bewonderaars (dat wil dus zeggen: practisch de geheele Oude Helder) zijn, of liever gezegd, waren gekrenkt. Want het scherpe zwaard van den Feiten- en Fantasie-schrijver van de Heldersche Courant had met één slag van zijn zoo „gevreesd" wapen aan de smettelooze repu tatie van hun club een einde gemaakt. (Zie de F. en F. in de H. C. van Zaterdag). En ten onrechte, zooals zij meenden! Er kwam een in gezonden stuk (natuurlijk!), er werd een schriftelijke verklaring afgelegd, bestuursleden kwamen op ons bureau, enfin, kort gezegd: heel Watervogels stond op stelten. Gelukkig is dat nu weer voorbij, want het is gebleken, dat ofschoon de F. en F. schrijver zijn ontboeze ming als steeds, op een feit, n.1. op de uitlatin gen van een der W.-bestuursleden gebaseerd had, dit bestuurslid niet namens het geheele bestuur had mogen spreken. Men is het ons uitdrukkelijk komen betuigen, dat de soldaten van Kijkduin gerust op het Watervogels-terrein mogen voetballen zonder vergoeding. Slechts heeft men de voorwaarde gesteld, dat van het terrein geen onbeperkt gebruik mag woi den gemaakt en dat men even van te voren moe komen waarschuwen. De soldaten zullen op hun beurt eventueele schade, welke door toedoen aan het terrein mocht worden toege bracht, doen herstellen. Kijk, dat is heel ander taal en dat maakt de zaak dus nu heel Zij, die de voetbalclub uit Den Ouden He der dus dezer dagen met gemengde mochten hebben bekeken, kunnen dit weer gevoeglijk nalaten. De rust zal weer het bedoelde stadsdeel herstellen en de jongen, van Kijkduin hebben ook hun zin. Conclusie: de F. en F. rubriek heeft nuttig werk verricht. klasser terdege rekening moest houden, heeft het toch steeds juist te weinig in zjjn mars gehad om zich boven de con currenten te verheffen. In dit verband stemt het hoopvol te consta- teeren, dat de H.F.C. „Helder" momenteel over een keur van jonge spelers beschikt, welke de mogelijkheid in zich hebben hun club hooger-op te brengen. Dat is gebleken uit de prestaties der lagere elftallen, die dit seizoen een heel andere, meer eervolle rol gespeeld hebben dan in voor gaande seizoenen en vooral uit de verrichtin gen van het kranige 2e elftal, dat, zooals men weet, zoo juist de res. tweede klasse bereikt heeft. Deze promotie zal ongetwijfeld een stimu lans zijn, terwijl de wedstrijden tegen de a.s. sterkere tegenstanders ongetwijfeld een goe den invloed zal hebben op het spelpeil van alle Helder-elftallen. Hoe het 6e lustrum gevierd wordt. Dertig jaar voetbal... Ongemerkt mag dat natuurlijk niet voorbijgaan en het zal het al oude H.F.C., dat in de voetbalwereld zoo'n sportieven naam ophoudt, stellig niet aan be langstelling ontbreken. Zaterdagmiddag zal dat blijken tijdens de receptie in Casino, maar ook des avonds in dezelfde zaal als de witjakken gaan feest vieren. Viert prettig feest, Heldrianen, want al is het dan als derde klassers, gij kunt U er op beroemen, dat ge al strijdende voor „de kostbare punten" steeds het sportiviteitsbe- ginsel voor oogen gehouden hebt. Ge hebt al die jaren een belangrijk stuk propaganda voor onze stad geleverd, er altijd voor gewaakt, dat de naam van onze veste als sportstad onbe vlekt bleef. Moge het Uw bestuur met man nen als Bregman, Dorlijn (hem komt een bij zonder woord van dank van de leden toe van wege zijn zuinig beheer èn... omdat hij sinds de oprichting voor de belangen van Helder op de bres gestaan heeft) en Freeke gegeven zijn, tezamen met de jeugd de H.F.C. Helder spoedig een sport op den voetballadder hooger te brengen. „Helder", proficiat! van 30 Mei 1939. BEVALLEN: M. OttervangerKaandorp, z. J. van OoijenMoens, z. F. E. Beszelzen— Rupert, z. E. RejhonsKoks, z. H. van den Berg—Giljam, z. J. RunnenburgGlase- macher, z. OVERLEDEN: B. J. Claassen, (m), 56 j. Voor onze tweedaagsche excursie, naar Rhenen, Arnhem, Berg en Dal, Apeldoorn. Naar het schoonste gedeelte van de Veluwe. Een tocht vol ontspanning en afwisseling, die Maandag 12 en Dinsdag 13 Juni gehouden wordt, is nog één enkele plaats open. Wie dezen prachtigen tocht nog mee wil maken, geve zich dus spoedig op aan ons kan toor. De prijs is 12. Gisterenmiddag omstreeks 6 uur brak er brand uit in de werkplaats van de Gebr. Rie- mers in de Ruyterstraat. Bijtijds ontdekte een der buren de rookwolken, die opstegen. Oogen- blikkelijk werden er maatregelen genomen om het vuur, dat in deze timmermanswerkplaats gretig voedsel vond, te bestrijden. De heer Riemers werd gewaarschuwd en met de hulp van buren was men het vuur, dat ont staan bleek te zijn in een hoop houtafval, dat zich achter de werkplaats bevond, spoedig meester. De brandweer, die met politieauto en kleine motorspuit spoedig ter plaatse ver scheen, kon zonder assistentie te hebben ver leend, huiswaarts keeren. Een en ander bracht nogal consternatie in de anders rustige straat. Op het geroep van brand kwamen uit alle richtingen menschen aanvliegen, zoodat in een minimum van tijd een dikken haag belangstellenden zich voor de werkplaats hadden verzameld. Op het terrein van den brand waren o.a. aanwezig de opper- brandmeester, de heer Dokter en de commis saris van politie, den heer Van der Hoeven. Een abonné meent onze lezers te moeten waarschuwen voor een ierkuil, die zich bij de Kerkhoflaan bevindt en gepasseerd moet worden door wandelaars naar Huisduinen. Deze kuil, een soort val voor dieren, heeft Maandag een zoontje van de fam. V. opge vangen, welk kereltje er slecht aan toe ge weest zou zijn, als niet bijtijds wandelaars hem uit zijn benarde en verre van benijdens waardige positie hadden verlost. Volgens inzender is het meer dan noodig de kuil te dempen of te omheinen, althans zoo te isoleeren, dat niemand er gevaar bij loopt. De oorzaak wordt gezocht in eenige spelende jongens. De politie stelt een onderzoek in. ff ^Éf Ifei Bij het visschen rookt men natuurlijk een pijp tabak. Want een pijp stemt zoo rustig en is zoo gemoedelijk. In dezen bewogen tijd, al een reden op zichzelf om pijprooker te worden. Denkt er daarbij aan: D.E. tabak geeft „Wolken van genot FR1ESCHE HEEREN-BAAI EN BAAI-TABAK K 16 EEN FIETS WEG EN EEN ANDERE GEVONDEN. Een bewoner van de Bloemstraat deed bij de politie aangifte, dat hij voor zijn huis een onbeheerd rijwiel gevonden heeft. Een dames fiets. Merk Simplex. Een bewoner van de Kerkgracht deed aan gifte, dat hij zijn fiets, die hij onbeheerd had laten staan, vermist. Dit is een Adelaar. Hartjes xijn ideale pijnverdrijvers door de typische hartvorm gemakkelijk in te nemen. Bij apoth. en drogisten, 12 st. 50 ct. 6 st. JO ct. Het toekennen van den directeursprijs aan den heer Pala op het met de Pinkster dagen te Rotterdam gehouden muziekcon cours, is voor de leden van zijn corps aan leiding geweest den dirigent te huldigen voor deze eervolle onderscheiding. En zoo zagen wij gisterenavond omstreeks 8 uur een zoo goed als compleet ensemble mar- cheeren naar de woning aan den Kanaalweg, waar halt gehouden werd en o.l.v. voorzitter Bruijn een 2-tal marschen gespeeld werd, aan gehoord door den gehuldigde en familie. Daar bij bleef het niet, want twee fraaie bloemen manden, een cadeau van het geheele corps, wer den naar binnen gedragen. Een tastbare hulde aan den man die zich in de afgeloopen 2 maan den zoo ingespannen heeft voor dit concours, welke zoo'n prachtig resultaat gebracht heeft. Een tractatie zijnerzijds was de natuurlijke reactie op deze mooie geste, en daarna ging het met „volle muziek" naar het Stationsplein, waar men uiteen ging. Ook collectanten noodig. Een der populairste jaarlijksche loterijen, die tegenwoordig in ons land gehouden wor den, is wel die van „Zonnestraal". Hier zijn 3 hoofdfactoren aan debet: ten eerste is het lot o-oedkoop (slechts één kwartje) ten tweede zijn de prijzen zonder onderscheid bijzonder mooi en ten derde, wellicht de voornaamste factor voor het meerendeel der koopers. helpt men aan een prachtig doel: de TBC-bestrij- ding. De 8ste Nationale Zonnestraal-collecte is thans weder aangevangen, doch behalve dat men hoopt op een zeer groot aantal loten-koo- pers, zal men het ook op prijs stellen een aantal verkoopers van loten, die zich in een boekje van 20 stuks bevinden, bereid te vinden voor de distributie. Men kan zich in Den Hel der aanmelden bij Jan Mens, Laan 3 of bij Jb. v d. Wal, Parallelweg 25. Wat de prijzen betreft, die men in deze 8ste Zonnestraal-verloting kan winnen, hier vol gen er enkele: Hoofdprijs een Landhuis van 4000. of een andere prijs van gelijke waarde, aan te koo- pen in overleg met de bevoegde autoriteiten. 2e prijs Chevrolet toering Sedan de Luxe f 2225 3e prijs: F. N. Motor met zijspan 800. 4e prijs B. M. Zeilboot 500.—, enz. enz. Totaal 1000 waardevolle prijzen. Gistermiddag, te omstreeks half vijf kwa men in de Laan een dame en een heer, bei den op de fiets met elkander in botsing. Dit geschiedde op de kruising van de Peilsteeg. Door den schrik viel de dame flauw, zoodat het noodzakelijk bleek, dat zij den winkel op den hoek van de Peilsteeg werd binnen gedragen. Zij klaagde over pijn in een harer beenen, Wij publiceeren van de hand van den plaatselijken secretaris, den heer H. Lastdrager enkele stukjes, waar in de groote beteekenis van een har monische lichaamsontwikkeling ge schetst wordt. Zooals wellicht bekend, is alhier ook een Werk-Comité opgericht het welk met succes werkt. Moge het geschrevene er toe bij dragen dat nog meerderen zich gaan voorbereiden en aanmelden voor het examen. Wie den wensch koestert op een buiten- landsch handelskantoor te komen, studeert moderne talen. Wie advocaat wil worden ver diept zich in de vormen van wetgeving. Wie enzoovoort. Om voor een bepaalden werkkring in aan merking te komen, dient men de kennis te be zitten, die voor dien werkkring wordt vereischt. Van het nut eener algemeene of meer gespe cialiseerde verstandelijke ontwikkeling is het gros der menschen wel overtuigd. Minder overtuigd is het van het nut eener goede lichamelijke ontwikkelingHet is triest, dat in dezen tijd, waarin de sport hoogtij viert en er 's Zondags duizenden naar de sportvelden trekken om te kijken helaas zoo weinig belangstelling bestaat voor een volksbelang, dat, behalve, dat het vele prettige uren met zich meebrengt, ook van groot nut is voor de volksgezondheid. Is het U bekend, dat b.v. ook het zittend leven, voor een ieder, fnuikend isf Het is dik wijls de genadeslag voor de groep met kleinere of grootere lichaamsgebreken, die dientenge volge voor den militairen dienst wordt afge keurd. De H.L.O. nu voluit: Nationale Vereeni ging tot Bevordering van Harmonische Lichaamsontwikkeling wenscht de richting aan te geven, waarlangs men geleidelijk kan komen tot een fase van geoefendheid, die in de af te leggen proef zich gelden laat. In 19SJf opgericht begon de H.L.O. in 19$6 haar activiteit te ontplooien. Zoo werden dat jaar 500 diploma's uitgereikt. Het volgende jaar verdubbelde dit aantal en aan het eind van 1938 konden aan meer dan S000 personen het vaardigheidsdiploma worden uitgereikt. De groei is dus onmiskenbaar. Op Vrijdag 2 Juni 's avonds te 8.30 uur geeft b.g. Corps, onder leiding van haar Di recteur, den Heer T. de Hoogh, haar le Zo- mer-Concert in het Julianapark. 1. Entré de Concours (Marche) C. J. N. Cori 2. Antigone (Ouverture) Fern. Rousseau 3. Fête Provengale (Ouverture) F. Popy 4. Going the Pace (Marche) Rud. Monty 5. Am Meeresstrande Max Fischer 6. Les Saltimbanques arr. J. E. Strauwen J. Marche Gala L. Voussure Onze verslaggever is de vorige week in zijn artikeltje niet gelukkig geweest met de aan kondiging van den nieuwen badmeester van de zwemvereeniging „Frissche Morgen". Om alle misverstand den kop in te drukken, verklaren we hier gaarne, dat het geenszins de bedoeling is geweest* den badmeester, die na vijf jaar trouwen dienst, weggaat, een brevet van onbekwaamheid mee te geven. Integendeel, badmeester Leijenaar was een bekwaam badmeester en zeer gezien bij alle leden. Het feit, dat hij door andere bezig heden geen tijd meer had voor zijn taak, deed het bestuur naar een andere kracht omzien. Een waardig plaatsvervanger meent men gevonden te hebben in den heer Koning stem. Insiders zullen ook begrepen hebben, dat niet de F.M. schoolwedstrijden organiseert, maar dat het deze wedstrijden aanmoedigt, door het beschikbaar stellen van een prijs. De schoolwedstrijden hebben, evenals vorige jaren plaats in het Gemeente zwembad. Hedenavond vindt op het Watervogels-ter rein aan den Jan Verfailleweg een revanche wedstrijd plaats tusschen Watervogels 1 en een versterkt elftal van Fort Erfprins. De eer ste wedstrijd eindigde in een 32-overwinning voor Fort Erfprins, welke ook hedenavond weer met Piet de Boer en Lagerwey (beiden K.F.C. 1) in de gelederen zullen verschijnen. Aanvang half acht. De opstelling van Fort Erfprins is als volgt: Elftal van Erfprins: Pronk (St. George) De Bruine Rijnder (Feyenoord 2) (Kennemers 1) Tiel Lagewejj v. d. Dungen (B.K.C. 1) (K.F.C. 1) (H.R.C. 2) Schram Nieste P. de Boer Edam (Alfen 1) (D.E.N.C. 1) (K.F.C. 1) Schoon (Meervogels) Watervogels: J. Bontes H. Been J. v. d. Hert R. Marsman Taeckema S. Been Hollander v. Velzen v. Til Schotting Kubbe MOTORFIETS EN VRACHTWAGEN IN BOTSING. Gisterenmiddag kwam uit de Kuipersteeg, hoek Binnenhaven, de vrachtwagen van W. C. Kikkert gereden, die in de richting van de stad ging. Op hetzelfde oogenblik passeerde een motorfiets, bereden door iemand uit Ter Aar, gaande richting Weststraat. Deze moest uithalen voor een voorbijkomende auto en zag daardoor Kikkert en diens vehikel te laat. De gevolgen waren, dat de motorrijder van zijn voertuig geslingerd werd, waarbij dit laatste kapotte lampen en spatborden te incasseeren kreeg. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. De politie stelde een onderzoek in, De Duitsche bemiddeling in Spanje. Het is ons niet duidelijk, wat de Duit sche Führer er mee voorheeft om met groote openhartigheid, de Duitsche hulp aan Spanje, te publiceeren. Uit deze publi catie blijkt, dat Duitschland steeds in de eerste linie aan de zijde van Franco ge vochten heeft en dat de Duitsche hulp troepen en de Duitsche vliegtuigen de over winning aan Franco gebracht hebben. Hitier heeft daarmee tevens een zeer ge- voeligen klap aan de non-interventie-com missie toegebracht, die twee jaar lang haar werk in Londen verrichtte, terwijl in Spanje een strijd gestreden werd, die wei nig had van een nationalen opstand, maar veelmeer van een internationalen strijd der ideologieën of, zooals van het begin af gezegd is, een strijd van het fascisme tegen het communisme. Het fascisme heeft in dezen kamp de overwinning geboekt en Hitier openbaart nu op welke wijze deze overwinning bevochten is. Duitschland heeft Spanje waarschijnlijk ook beschouwd als een „practische oefening" voor een deel van zijn militaire apparaat. Het re sultaat daarvan is, dat de Führer nu durft te schrijven, dat de vijand de Duitsche jachtvlieg tuigen vreesden, dat het luchtafweergeschut zoodanig was, dat de tijd zal komen, dat geen enkel vijandig vliegtuig het meer waagt op te stijgen. Dit is een van de practische resultaten van de Duitsche hulp in Spanje. Men heeft zijn materiaal en manschappen kunnen toetsen en met die ervaring heeft men zijn nut kunnen doen. Uit deze publicatie bltjkt ook, dat Italië later dan Duitschland tot hulpverleening over ging. De vredelievende staten zijn door deze publi catie wijzer geworden. Het ziet hierdoor op nieuw bevestigd, dat het woord van Duitsch land waardeloos is, dat men niettegenstaande alle plechtige verklaringen, dat geen hulp ver leend werd, rustig voortgegaan is, Franco zijn manschappen en materiaal te zenden. Dat men de non-interventie-commissie kalm genegeerd heeft, omdat men zich bewust was van het feit, dat men weinig of geen gevaar liep bij het avontuur in Spanje. Opnieuw wordt daar door bevestigd, dat het goed is, dat de mogend heden aan Duitschland een krachtig halt heb ben toegeroepen en dat de wil om alle verdere agressies tegen te gaan, als het moet met ge weld tegen te gaan, de eenige mogelijkheid is, om Duitschland te remmen. We leven tenmin ste op het oogenblik in een periode van ge dwongen rust, een tijd, die de hoop geeft, dat men het niet zal aandurven om door geweld zijn wenschen verder te vervullen. (auto- en bootdiensten) Te Schagen zijn gisteren geslaagd voor het examen Alg. Handelskennis, onze stad- genooten de lieeren G. J. Geel, J. de Graaf, J. F. v. d. Gulik, J. C. Grootes; F. J. A. Alke made, Joh. Brands.A. Harder en C. Hooi- meijer, Anna Paulowna; D. Engel en P. Gor ter, Wieringen. Het betrof het speciaal examen voor per sonen boven 25 jaar. Te Alkmaar slaagden nog A. Holtman en A. Mos, beiden Den Helder, en J. H. Boekei, J. C. Ran en >1. H. de Vos, Den Burg.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5