BLOUSES Knippatroon SwLTürstó DE MODE DIRNDL SCHORTJE A108 Kleine zonden tegen de goede vormen Sieraden nemen zoo mogelijk nog groo- tere plaats in dan voorheen en een groote oorkeur wordt aan den dag gelegd voor eurige effecten. Steenen, die facetvormig geslepen en in goud metaal gezet zijn in Byzantynsche stijl, geeft onze schets te Zien; Het garnituur bestaat uit een hals ketting, oorringen en armband van goud en brillantjè beZ6t robi-'nt^es' saphieren De lange oorbel is uitgevoerd in goud met witte saphieren. G. C. M.—S. blijven zich nog steeds in het mid delpunt der be langstelling ver heugen en hoe kan het anders, waar tailleurs en fantasie costumes onder bescher ming van Me vrouw Mode Staan. Zeer vele ont- ZOMERJAPON VOOR GEZETTE DAMES. versiert men de twee c.M. breede randen als op de werkproef is aangegeven. Tel kens worden twee bosjes draden bijeen gebundeld, eerst werkt men zooals de bo venste werkproef aangeeft en werkt ver volgens de tweede helft af, zoodat in het midden dubbele steken komen. Afsluiten met smalle open rand van c.M. De ceintuur kan men van allerlei kleu rige stofresten maken van niet te dunne wol of van soepel vilt. Men neemt geruit papier en teekent hierin de bloemetjes en hartjes na, zooals het voorbeeld dit aan geeft en werkt ze met kleine festonsteek jes op de effen stof van de ceintuur. Men kan op een papier ruitjes trekken van 1 c.M. in het vierkant en heeft de mo tiefjes dan op ware grootte. Naar verkie zing wordt de ceintuur omgeboord met een of andere kleur. Noodig is het niet, aange zien men deze op eenvoudige wijze kan maken van dubbele stof, waartusschen een rokband wordt ingebracht, die de noodige stevigheid verleent. Afwerken aan uitein den met lusjes, waardoor men een dun koordje rijgt. Eventueel kan men een gesp koopen in het genre der garneering of an ders twee beschilderde knoopen. die met een paar lussen in 8 vorm gesloten wor den. ons hart en ons savoir-divre moeten laten 16 wij*'zouden wellicht niet zoo vaak kleine fouten maken, die in strijd zyn met de Se vormen, indien een weinig egoïsme gemakzucht ons niet al te gauw vriende- hikheden deed vergeten, die ons door an deren bewezen werden. Wellicht voelen we brengt deze seizoenen een harmonische sa menwerking tusschen de verschillende ac cessoires, die meer dan tot dusverre het ge val is geweest op elkander afgestemd wor- den. Ongetwijfeld zal deze eisch een weinig overleg vragen, doch tevens een goeden smaak, wil men hoofdzaken en de tails doen slagen. De Haute Couture gaat zelfs zóó ver, dat zij verband legt tusschen hoed, handschoenen en tasch en meerma len wordt ook de ceintuur er nog by be trokken. Dergelijke combinaties leenen zich vrijwel het best om aan een ietwat stem mige tailleur of mantel een levendige noot te brengen en mogen gerust min of meer sprekend zijn. Bij een marine blauw cos- tume kan men de bijkomstigheden in rood of sprekend groen kiezen, terwijl deze laatste kleur het tevens in ietwat matter toon uitstekend doet bij bruin. de meest elementaire vorm van beleefdheid brengt dan mede, dat wij mondeling of eventueel schriftelijk bedanken, onverschil lig of het voor een verjaardag, Sinterklaas of welke gelegenheid ook is. Hoe vaak ver ontschuldigt men zich met de tot een ge woonte geworden uitvlucht: „Ik heb van daag geen tijd!" De beleefdheid eischt, dat men van uit stel geen afstel doet komen, doch zoo gauw mogelijk antwoordt, zelfs als het de naas te bloedverwanten geldt. In vele gevallen worden mede door uitstel felicitaties en condoléances een voudig verzuimd en vergeten. Onze naaste familie of beste vrienden beleven een heugelijk feit: een huwelijk, een ge boorte, promotie, decoratie of een der kin deren slaagt voor een examen. Het kunnen ook droeve omstandigheden zijn, waaronder wij leven, ziekte, tegenslag en rouw. Wij zijn zeer onder den indruk, wanneer wij er van hooren. Wanneer wij niets van ons laten hooren, weten de be- treffenden niet, hoezeer wij in hun vreugde of hun smart deelen. Het kost niet zooveel tyd een brief te schrijven of een bezoek te brengen, dat van medeleven getuigt. Het niet beantwoorden van vriendschaps- zelfs van zakelijke brieven is eveneens een euvel, waaraan velen onzer mank gaan. In derdaad getuigt dit van een groote incor rectheid en het excuus, dat wij er eenvou- Succespatroon A 110. Prijs f 0.30 plus 5 cent voor porto- en omzetbelasting. Meer gezette dames kunnen slechts dan een bolero dragen, indien deze even over de taille reikt en van effen stof wordt ge maakt. Het vest dezer japon is van bedruk te zyde, waarmede men de geheele bolero kan uitvoeren. De mouwen der japon zijn driekwart lang, die van de bolero lang. Zesbaans rok. Patronen in de maten 48, 50, 52, 54. Rugpand is eendeelig met doorgaande baan, in tegenstelling tot het voorgedeelte, dat uit drie banen bestaat, waarvan het bo vendeel middenhoven met een punt op rok- deel is gestikt. Vlotte pofmouwtjes. Patronen in de maten 38, 40, 42 en 44. Besteladres: Het Practisch Modeblad, post bus 36, Den Haag, giro 203203. Bij bestelling het verschuldigde bedrag in postzegels bij sluiten of opzenden per postwissel of per giro. Meer en meer ziet men in de vacantie- weken Dirndl's dragen, die hun oorsprong vinden in de volksdracht van Zuid-Beieren. De mode heeft deze modellen zeer populair gemaakt en zelfs avondjaponnen werden met kleine wijzigingen en van ander ma teriaal aan de Dirndl's ontleend. Heeft men een katoenen vacantiejaponnetje noodig, dan geeft zoo'n model met glad lijfje en ruime, ingerimpelde rok een aardige va riatie. Men maakt het schortje van fijn linnen of batist en haalt den bovenkant meerdere malen in, voorziet het schort van smalle banden. Als afwerking van den on derkant werkt men enkele open randen, die steeds een mooie garneering geven en tevens gaarne gebruikt worden voor het versieren van sierhanddoeken, dienbak en andere kleedjes. De rand is in dit geval met een 5 c.M. breeden zoom afgewerkt voor kleedjes neemt men de breedte niet meer dan 2 c.M. Men haalt nu ter breedte van y2 c.M. draden uit en werkt de open zoom door telkens kleine bundels met de draad om te werken en op de stof te hechten. Op af standen van twee c.M. haalt men driemaal een breedte van 2 c.M. uit en werkt boven cn onderkanten om, zooals men de draden voor open zoomen bijeenvat. Vervolgens Handschoenen vinden we weer in vele nieuwe uitvoeringen, zoowel van zijden tri cot als tulle, glacé en suède. Voor de morgen domineeren de practi- sche leersoorten, o.a. varkensleer komt nog steeds in aanmerking en is wellicht ietwat prijzig in aanschaffing, doch buitengewoon sterk en gemakkelijk waschbaar. Handschoenen en tasschen worden veelal van hetzelfde materiaal gemaakt, doch men ziet ook combinaties, die alleen over eenstemming van kleur aangeven. Onze schets geeft enkele nieuwe zomertasschen, waarvan de bovenste gemaakt is van wit glacé leer met zwarte stiksels en groote zwarte knoop op overslag. Model 2 is even eens van wit leer en heeft een zeer aparte versiering met goud metalen speldjes, ter wijl onderaan een bruine box-calf tasch is met handvat, dat voorzien is van relief- stiksels. De samenleving legt ons verplich tingen op. Hoevele menschen zijn er, die, hoewel onbewust, menigmaal in strijd met de goe de vormen handelen. Het zijn in den regel slechts kleinigheden waar het om gaat, doch juist daarom moeten wij ze afwen nen, omdat ze in een hinderlijke gewoonte kunnen ontaarden. Wij kunnen ons, wanneer wij ons in ge zelschap bevinden of zelfs in het gezins- of beroepsleven, niet gedachteloos laten gaan en de wellevendheidsfouten, die zoo heel dikwijls gemaakt worden, nemen wij eens nader onder den loupe. Wij hebben een cadeautje gekregen en dig niet toe komen te schrijven, is van nul en geenerlei waarde. Het hangt geheel van onze wil af en van het nemen van tijd, waarvoor we wellicht iets moeten nalaten, dat wij liever doen. Te laat komen is eveneens iets, dat tegen de vormen van wellevendheid indruischt. Wanneer wij op een vastgesteld uur be loofd hebben aanwezig te zijn, moeten wij ons hieraan houden, tenzij onvoorziene om standigheden het onmogelijk maken. Het gaat niet aan om een heel gezin te laten wachten als wij ten eten gevraagd zijn. Hoe gemakkelijk worden door velen onzer de afspraken met tandarts, kapper, enz. opgenomen. Wij vergeten menigmaal, dat tijd voor hen geld beteekent en dat wij door te laat komen een geheel dagrooster in de war brengen. Zullen de jongeren het niet moeten aan voelen, dat zij tegenover ouderen verplicht zijn niet steeds de gemakkelijkste plaatsen in beslag te nemen? Zelfs wanneer wij in gezinnen verkeeren met groote of zelfs vol wassen kinderen, dan staan wij menigmaal verbaasd hoe deze de plaatsen innemen, die rechtens aan de ouders toekomen, en welke hun zeker uitégards zouden moe ten worden aangeboden. Zijn wij, ouderen hieraan niet grootendeels schuldig? Heb ben wij hen de hoffelijkheid, die niet aan tijden gebonden is, wei genoeg voorgehou den en ingeprent? Wanneer wij in een gezelschap zijn zul len wij niet steeds aller aandacht op ons moeten vestigen. We zullen niet in den breede moeten uitweiden over onze gezond heid, onze familie, ons werk. Velen worden zóó in beslag genomen door hun ikheid, dat vergeten wordt, dat de beleefdheid eischt de aandacht aan an deren te schenken en de eenvoudigste wel- levendheidsvormen in acht te nemen. Mevrouw X vertelt een verhaal, dat zij zeer interessant vindt en meent, dat allen naar haar luisteren. Hoe teleurstellend is het dan haar midden in een zin in de reden te vallen met een: Apropos, wist je dat., of „O, ja, dat weten wij al lang". Is het niet veel tactvoller om het verhaal tot het einde toe aan te hooren en een of andere vrien delijke opmerking te maken? Sommige menschen hebben wonderlijk goede oogen, want met één oogopslag zien zij, zoodra een of andere schotel op tafel komt, wat het beste hapje is. Hetzij het kip is, dan wel een mooi opgemaakte slascho tel of wel een extra fijne vrucht betreft. Zij nemen bij voorkeur het mooie bruine korstje van een gegratineerd schoteltje, het grootste gebakje, enz., enz. Wij zullen hen in dit opzicht niet imiteeren, want niets is hinderlijker dan menschen, die zich door hun egoisme tot dergelijke dingen laten verleiden. Wij hebben ze allen wel eens ontmoet in ons gezin of daarbuiten en we ten, dat dergelijke persoonlijkheden weinig gemeenschapszin hebben. Hebben wij enkele dagen gastvrijheid genoten bij familie of vrienden, dan zul len wij niet alleen volstaan bij het afscheid met een welgemeend bedanken, doch te vens na eenige dagen nog een vriendelijk briefje schrijven voor de verleende gast vrijheid. We zullen ons in allerlei gevallen door werpen van een voudig tot zeer gekleed ziet men dragen, modellen, die menigmaal een hoofdrol spelen, waarbij het costu- me slechts twee de viool speelt. Lingerie-effecten behooren tot de nieuwste garnee ringen en maken een echt zomer- schen indruk. Vooral worden deze toegepast aan het bovendeel der blouse, dat meermalen van veel fantasie ge tuigt. Links een blou se van chiffon met pas van entre- deux en smalle dwarsplooitjes, strookje van smal le valengiennes. In het midden organdie-blouse met garneering van over elkander vallende bladvor- men, die afge werkt zijn met kant. Plooi met perlemoe- ren knoopjes. De lange blouse leent zich o.a. voor ge zette dames en wordt van Fransche batist gemaakt. Het is een model, dat boven den rok ge dragen wordt en een garneering van ver ticale nervure! heeft. Garneering van valengiennes en brode rie, die veel overeenkomst vertoont met de mode 1900. GEKLEEDE MIDDAGJAPON. Succespatroon A 108. Prijs f 0.30 plus f 0.05 voor porto en omzet belasting. Afkleedende japon, die van alle mogelij ke bedrukte weefsels gemaakt kan worden. Moderne zomerjapon, met aansluitende taille en geplisseerde rok en mouwen, gemaakt van fuchsia-kleurig crêpe. Goudmetalen ketting en emaïlle clips.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 14