Geval van kindermishandeling Merkwaardige opvoedingsmethode van ouderpaar Huisduiner kermis* exit Baas Leen gaat heen Donderdag 1 Juni 1939 Tweede Blad Zeeknjgsraad Willemsoord Ernstig ongeval aan boord van H. Ms, „Tromp' berecht pApieR met lettecs BeöRukt noemt men öRukweRk. eRZijn veRschillenöe methoöes waarop ÖAt qeBeuRt heeft hAAR eigen methoöe. X. Weer een collecte Uitslag openbare verkooping £e/t de ideale verkooper! Moskou eischt gelijkheid Onze eerste vierdaagsche „Russische" methoden. Als eerste der beide verdachten, die gistermiddag voor den Zeekrijgsraad terecht stonden, kwam de militair werk man J. K., beschuldigd van mishandeling. Verdachte zou in de maand November zijn minderjarig dochtertje Marregje dusda nig geslagen hebben, dat op enkele dee- len van het onderlichaampje een bloed uitstorting plaatsgevonden had. De President van den Krijgsraad, Mr. Arn. Veldman, informeert hoe deze onverkwikke lijke zaak zich toegedragen had. Verd. deelt daarop mede, dat hij z'n kinderen slechts zelden slaat, In dit geval had zijn vrouw hem gezegd, dat het kind een kleine bood schap moest doen en dat hij zich óók wel eens daarmee bemoeien mocht. Toen het meisje echter haar behoefte niet deed, had hij haar enkele klappen gegeven, doch z.i. niet op een wijze, dat er bloeduitstortingen konden ontstaan. De President vraagt, hoe het in die dagen met verd.'s huwelijksleven gesteld was, en wij hooren dan dat dit niet bijster best was. Trouwens, uit de geheele affaire kwam dui delijk naar voren, dat hier van een harmo nisch huwelijksleven geen sprake was, en dat de kinderen slecht behandeld werden. Verd. kan echter, op herhaalde navraag, geen plau sibele verklaring geven van de striemen. Dat wijt hij aan het feit, dat zijn vrouw eerst een maand na het gebeurde, op aandrang van enkele „vriendinnen", een aanklacht indiende bij de politie... Fiscaal vraagt vrijspraak. In zijn requisitoir vraagt de Fiscaal, de officier van administratie 1ste kl. D. B. A. Franken, zich af, of hier sprake is van mis handeling dan wel van het tuchtigingsrecht van een ouder. Hoe ook, dit tuchtigingsrecht geldt niet als de grenzen worden overschre den en dat is z.i. hier het geval. Dagen erna waren de blauwe plekken en striemen nog zichtbaar. Men bezit een psychiatrisch rapport van Dr. Engelman, die een ziekelijke storing in het gees vermogen van verd. constateerde. Hij is dus verminderd toerekeningsvatbaar, iets waarop door Mr. Franken dan diep wordt ingegaan. Hij besluit zijn requisitoir met verd., ge zien zijn verminderde toerekeningsvatbaar heid, niet strafbaar te verklaren en vraagt vrijspraak. Mr. Buiskool: Als verdediger treedt op Mr. Dr. J. A. E. Buiskool uit Schagen. Deze vindt het onbe grijpelijk, dat deze zaak voor den Krijgsraad gekomen is. Wel is er door de politie werk van gemaakt, maar die had toch wel zeer voorzichtig moeten zijn met de verklaringen van de getuigen. Pleiter noemt het requisi toir van Mr. Franken deugdelijk en gedegen, doch kan er zich niet in zijn geheel bij aan sluiten. Het feit is z.i. toch niet bewezen en daarom moet vrijspraak volgen. Niet van wege de verminderde toerekeningsvatbaar heid dus. Men heeft de vrouw en haar beide vriendinnen laten getuigen, maar het wa ren er dan ook getuigen naar. De eerste is een geëxalteerd mensch, die, dank zij den verderfelijken invloed van haar vriendinnen de grootst mogelijke nonsens heeft verteld. En dat maar liefst 1 maand na het feit. Pleiter besluit met de hoop uit te spreken, dat vrijspraak zal volgen. Hij rekent in dezen op de clementie van den Raad. Paardenmiddel De repliek van den Fiscaal is niet mals. Deze zegt integendeel zeer ver heugd te zijn, dat deze zaak voor den Krijgsraad gekomen is, en dat door de politie proces-verbaal gemaakt werd. Hierdoor kwam nu eens aan het licht, öRukkeRi] öe bogr ÖAt wil zeggen: öe juiste 1 welke „Russische" toestanden er in dit gezin heerschten. Alle kinderen werden slecht behandeld. Een van hen beet op zijn nageltjes en... dus werd de vinger tegen de gloeiende kachel gehouden. Ook op andere wijzen bleek, dat deze men- schen hun oudertaak wef heel eigenaardig opvatten en het was geen wonder, dat de Voogdijraad ingreep. De advocaat heeft gezegd, dat niets bewezen is van het feit, dat de man het kind geslagen heeft, maar dat geeft de man zélf toe. Daarbij is er een buurvrouw, een mensch uit één stuk, en die volkomen betrouwbaar is. Zij hoorde uit den monc. van verd.'s vrouw, dat het de man geweest is, die het kind zoo geslagen heeft. En zij zeide dit eerst na veel aandringen van de buurvrouw. Na repliek van Mr. Buiskool wordt verd. vrijgesproken. Tragisch ongeluk op H.Ms. „Tromp". De volgende verdachte is de marinier 1ste kl. M. T., terechtstaande wegens het toebren gen van lichamelijk letsel. Op 18 Februari j.1., toen H.Ms. flottieljeleider bij Casablanca lag en er saluutschoten afgegeven werden, deed T. dienst bij een der dubbelkanonnen, evenals de matroos 1ste k'. Lourens. Verd. mocht het sluitstuk van het kanon niet eer der openen dan op een sein van Lourens, doch op een moment, dat de laatste zich met zijn hand in de ziel van het kanon bevond, heeft hij het sluitstuk gesloten met als ge volg dat Lourens ernstig gewond raakte. Het tweede kootje, zoowel van den rechter wijs vinger als middenvinger werd afgekneld, terwijl voorts enkele pezen weggerukt wer den. Uiteraard zijn de gevolgen hiervan voor het slachtoffer ernstig. Wij vernemen, hoe een en ander zich toe gedragen heeft. Het blijkt daarbij, dat hier sprake is van een noodlottig misvertand van verd., die niet alle zorgen in acht genomen heeft om een ongeluk te. voorkomen. Wij krij-» gen een technische uiteenzetting van het voorgevallene te hooren, waarbij verd. op merkt, dat er veel rook om en over het ka non hing, en allen nogal geënerveerd waren. Lourens is een goede vriend van verd., en het spijt hem ontzettend, dat dit voorgevallen is. Hij weet er echter geen aannemelijke ver klaring voor te geven. Wel brengt hij in het midden, dat hij slechts tweemaal bij het afgeven van een saluut meegeholpen heeft, en er dus weinig verstand van had. De Fiscaal acht de zaak bewezen. Alles bij het afgeven van saluutschoten berust op snelheid van handeling. Tempo is hier een eerste vereischte. Dit kan uiteraard nooit een excuus zijn. Wat gebeurde was heel erg, ook al is er dan sprake van een ongeluk. Het slachtoffer is er invalide door geworden en zal worden afgekeurd. De Fiscaal eischt dan 1 maand voor waardelijke gevangenisstraf, met een proeftjjd van 3 jaar, benevens een geld boete van 50.subs. 30 dagen gevan genis. Lourens mede-schuldig? Het is ook hier Mr. **uiskool, die het plei dooi voor zijn rekening neemt. Ook hij ver diept zich in enkele technische details, en komt tot de conclusie, dat Lourens zelf aan een groot deel van het ongeluk schuldig is. Hij toch heeft zijn hand in den vuurmond gestoken, toen die daar niet behoorde te zijn. Dat de gevolgen daarvan zoo ernstig waren, mag men toch zeker verd. niet ten volle aanrekenen. Gezien daarbij de geringe ervaring van verd. inzake het afvuren van saluutschoten kan er dan ook in geen geval sprake zijn van grove schuld. Pleiter ver zoekt dan ook om een milde straf. In de dan volgende repliek van den Fiscaal ontkent deze de schuld van Lourens. Hij merkt op. dat het werk van verd. aan de batterij door eeh groote mate van noncha lance gekenmerkt werd. Verd. stond eveneens aan de batterij op de „Tromp", waarmede slechts weinige maanden geleden zulk een tragisch ongeluk gebeurde. Het ongeluk, dat aan één man een arm en aan een andere een hand kostte. Dat was waarschijnlijk te wijten aan een constructiefout, maar in ieder geval had het voor hem een waarschuwing moeten zijn dubbel op zijn hoede te wezen bij derge lijk werk. De uiterste accuratesse had men van hem mogen verwachten. Na repliek van den pleiter volgt de uitspraak: Vrijspraak, met terugwijzing naar den commandeerenden Officier. De nieuwste afinwinst van onze Marine Willem van der Zaan HKC, Simavi vraagt uw hulp. Inderdaad, alweer een collecte, maar een collecte, die we zonder eenig voorbehoud, van harte kunnen aanbevelen. Simavi vraagt uw hulp. Dat is de vereeniging, die aan de Inland- sche bevolking medische hulp verleent. De vereeniging, die strijdt tegen de vele en vreese- lijke ziekten in de tropen, en de menschen helpt, zonder daarbij eenig onderscheid van gezindte te maken. Allen worden geholpen, duizenden danken aan deze hulp hun her- nieuwed gezondheid, duizenden werden behoed voor verschrkkelijke kwaleni. Voor hulp aan de patiënten is vaak slechts een gering bedrag noodig. Natuurlijk wilt U daarvoor gaarne uw offer brengen, wilt U iets geven om die lijdenden te helpen. De platen, die op verschillende plaat sen in onze stad zijn opgehangen, leggen er een sprekend getuigenis van af, hoe ernstig de ziekten zijn, waarmee men in de Tropen kampt, maar ook hoe zegenrijk het werk van de medische wetenschap is. Zaterdag wordt op oqs allen een beroep ge daan om met een kleine bijdrage dit werk te steunen. Men verzuime niet zijn gave voor dit goede doel te schenken. Collectanten opgeroepen. Collectanten worden opgeroepen om voor deze collecte eenige uren van hun tijd be schikbaar te stellen. Mogen velen zich op geven. De heer Van Twisk stelde voor allen een gratis bioscoopkaartje beschik baar. Men kan zich aanmelden bjj: Mevr. Ritmeesterv. d. Feen, Java- straat 114. Mevr. baronesse v. AsbeckPatjjn, Paleis 7, en "morgenmidadg van 3 tot 5 u. aan Casino, waar tevens kussens met speldjes en bussen uitgegeven worden. Laten velen zich opgeven, opdat deze collecte in alle opzichten mag slagen. 850 Jongens en meisjes gisteren getracteerd. Gisteravond, zoo tegen 11 uur, half 12 behoorde de Huisduiner kermis weer tot het verleden. Toen begon men reeds aan het grootste deel der spellen met de af braak en het zou ons niet verwonderen of vandaag reeds ziet men niets meer van datgene wat gedurende vier dagen lang kleur en fleur aan Huisduinen gegeven heeft. Zooals wij in onze krant van Dinsdag ge schreven hebben, waren de beide Pinksterda gen voor de exploitanten succesvol. Zoowel Huisduinen zelf als Den Helder en de omlig gende gemeenten waren sterk vertegenwoor digd in den vorm van een publiek, dat een paar kwartjes over had om eens „uit" te zijn. Van daar dat vele spellen non s op draaiden en dat ook de kramen van zoet en zuur, benevens de wagentjes van „koud ijs" niet te klagen gehad hebben. Gisteren werd de jeugd gelaafd. Niet minder dan 850 kinderen vertegenwoor digende de Heldersche Speeltuinjeugd, be nevens de spes patrae van Huisduinen, kwamen dromsgewjjze aanrukken, onder goede leiding en kregen voor... één dub beltje alle goede gaven van de kermis te genieten. Ze draaiden alle spellen in en uit, en kregen als extra-verrassing alle maal een „jjssie" plus een oliebol. Dat de 850 dankbaar en tevreden wa- en... het behoeft toch zeker geen betoog. Van deze kermis is voorts nog maar één ding te zeggen: zjj komt vast en zeker weer terug. Volgend jaar, mét de Pinksterdagen. Daar is geen twijfel aan! Notaris A. M. Engelmann heeft gisteren avond in Musis Sacrum openbaar verkocht: Het huis en erf aan de 2e Vroonstraat no. 10, groot 1 are, 25 centiaren. Kooper J. W. London q.q. 1658. Het huis en erf aan de De Ruiterstraat no. 59, groot 83 centiaren. Kooper F. G. Reijers q.q. 1991. Het huis en erf aan de Jan in 't Veltstraat no. 8. Kooper J. Geervliet q.q. 2475. Het huis en erf aan de Diaconiestraat no. 21, groot 75 centiaren. Kooper H. K. Groen q.q. 1106. Het huis en erf aan de Paardenstraat no. 15, groot 24 centiaren. Kooper D. Bethlehem q.q. 280. Het heerenhuis met erf en tuin aan de Dijkstraat no. 1, groot 1 are. 30 centiaren. Kooper J. Korver q.q. 3851. Hij maakte van zijn werk het beste wat er van te maken was. Ruim 52 dienstjaren. Gisterenmiddag heeft baas vv. Leen, na ruim 52 jaren dienst, de zeilmakerij op de Marinewerf met pensioen verlaten. Het is wel een zeldzaamheid, dat een rijksambtenaar het tot 52 dienstjaren brengt, grooter zeldzaamheid nog ais hij zijn diensttijd volbrengt als baas Leen, die gistermiddag om strijd geroemd is voor zjjn prettig en zonnig humeur, voor zijn goede kameraadschap en hooge plichtsbetrachting. Afscheid van chefs en collega's. Om 4 uur nam baas Leen afscheid op het kantoor van den chef van de afd. scheeps bouw, hoofdingenieur F. de Klerk. Alle in genieurs en het geheele personeel van scheeps bouw was hierbij tegenwoordig. De heer de Klerk, die den scheidenden baas toesprak, begon met er op te wijzén, dat baas Leen 52 jaar geleden zeker niet had kunnen vermoeden, dat hij het tot de voor hem hoogst bereikbare functie zou bren gen. 't Is een heel tijdperk, 52 jaar met zijn lasten en zorgen, maar gelukkig ook met zijn vreugde en voldoening. Het stemt spr. tot verheugenis, dat hjj oprecht kan verklaren, dat wat baas Leen bereikt heeft, den dank van zjjn superieuren volkomen wettigt. Er is in dien tijd heel wat verandert. Niet alleen het type mensch is veranderd, maar ook de tijden zijn anders geworden. De pols slag van het eerste jaar geeft een groot ver schil met dien van heden. Toen rust, nu drukte, gejaagdheid en haast. Het is een compliment aan U, baas Leen, dat u desniettegenstaande uw rust bewaard hebt en door eerlijkheid, plichtsbetrachting en vakmanschap de. waardeering van uw su perieuren en minderen verkregen hebt. Wij betreuren, dat we een van onze beste vaklieden verliezen. Als mensch hebt u de achting van uw meerderen en ondergeschik ten verworven. Spr. dankt baas Leen voor alles was hij in het belang van den dienst deed en spreekt de hoop uit, dat het hem in zijn verdere leven gegeven mag zijn met vol doening op deze afgeloopen periode terug te zien. Namens het personeel van de afd. Scheeps bouw overhandigt spr. een zileveren potlood. Baas Klaassen dankt namens de collega's voor den kameraadschappelijken omgang. U hebt zonder stok of steun, die 52 jaar uw weg over de werf kunnen gaan. Wij hebben echter gemeend u nu een steun te moeten meegeven. Spr. overhandigt een wandelstok met zilveren knop, Baas Leen spreekt een hartelijk woord van dank zoi.wel tot den heer de Klerk als tot den heer Klaassen. De chef van arsenaal neemt afscheid. Op den zeilzolder, waar baas Leen deze 52 dienstjaren heeft doorgebracht, werd hierna afscheid genomen. Het was de chef van arsenaal, de luit. ter zee der le kl. H. J. Suermondt, die den heer Leen toesprak, waarbij hij in zijn herinnering terugging tot zijn adelborstentijd, waarin hij voor het eerst kennis maakte met de zeilmakerij, toen hij met een aantal adelborsten de werf bezocht. De zeilmakerij heeft toen op hen den groot sten indruk gemaakt. Spr. dankt baas Leen voor de wijze waarop hij steeds zijn werk deed en spreekt eveneens den wensch uit, dat hij nog tal van jaren van zijn pensioen zal mogen genieten. De heer L. v. Loo neemt namens het personeel en als vertegenwoordiger van een vakorganisatie, afscheid van baas Leen. Hij wijst daarbij op de reorganisatie, die de laat ste jaren in het bedrijf heeft plaats gehad. Een verandering, waarbij baas Leen zich bi zonder goed heeft aangepast. U was een chef, die nooit irriteerde. Spr. dankt hem voor alles wat hij voor het personeel heeft gedaan. Namens het personeel biedt de heer v. Loo een meerschuimen pijp in étui en een sigaren- pijp aan. De heer Leen dankt den chef van arsenaal voor zijn hartelijke woorden en de heer van Loo en het personeel. De tijd, die hij als baas op de werf gediend heeft, is de aangenaam ste van zijn leven geweest en dat is te dan ken aan de medewerking zoowel van supe rieuren als van het personeel. Met een handdruk nemen hierna allen af scheid van baas Leen. Aioskou is weinig toeschietelijk tegen over Engeland en Frankrijk. Het weet te goed, dat beide landen zjjn hulp noodig hebben en het kan daarom zjjn eischeu stellen. „Geen eenzijdige garanties", zegt Aioskou, het wil geen verplichtingen aan gaan, zonder dat het zelf weet volkomen gedekt te zjjn en zoo wil Aioskou, dat ook alle landen van de Oostzee in het verdrag zullen worden opgenomen. Molotof, premier en volkscommissaris van buitenlandsche zaken, heeft deze verklaring gisteren voor het parlement afgelegd. Hij gaf tevens Engeland een haal uit de pan, toen hij verklaarde, dat er in Engeland verschil be stond tusschen woorden en daden. In Enge land, zou men, volgens den Russischen volks commissaris de overeenstemming daartus- schen nog moeten leeren. Er is inderdaad veel van waar, wat Molo tof gezegd heeft. Engeland heeft nogal eens blijk gegeven, zijn woorden niet met zijn da den te dekken en daarvan hebben de totali taire staten een dankbaar gebruik gemaakt. Maar dat is nu uit, heeft Engeland verzekerd en vandaar dat het zich sterk wilde maken tegenover iedere agressie, door tegenover de agressieve staten een zoo groot mogelijke macht van vredelievende mogendheden te stellen. Tot op heden heeft dit streven in zoo verre succes gehad, dat Duitschland het niet gewaagd heeft met zijn agressies voort te gaan. Maar van beteekenis is, dat Duitsch land ook in de toekomst, door de macht, die zich tegenover het land stelt, bedwongen zal worden en daarvoor is de hulp van Sowjet- Rusland noodig. De brutaliteit waarmee het Duitsche rjjk gisteren zjjn hulp aan Spanje bekend heeft gemaakt, geeft opnieuw bljjk van een mentaliteit bij onze Oosterburen, die doet twijfelen aan alle oprechtheid van hun woorden. Alen zal daarom macht te genover macht moeten stellen, wil men iets bereiken in Berlijn. En nu wil de Sowjet-unie zich gaarne aan den kant van Engeland en Frankrijk stellen, mits het er van verzekerd is, dat het niet de kastanjes uit het vuur moet halen voor beide landen. Rusland wil volkomen recht van ge lijkheid. Stemmen Engeland en Frankrijk daarin toe, dan sluit Rusland zich gaarne aan bij de vredelievende staten. Engeland heeft reeds een belangrijke stap in de rich ting van de Russische wenschen gedaan. Het moet nog iets verder gaan en daarvoor hui vert het op het oogenblik nog eenigszins te rug, maar het zal er toe gedwongen worden als het zijn politiek niet zelf den das om wil doen. Rusland heeft tevens te kennen gegeven, dat het geneigd is den handel met Duitsch land te verbeteren, dat het er prijs op stelt vriendschappelijke betrekkingen met Italië te onderhouden. De politiek van Amerika, die economisch met alle landen goede relaties wil onderhouden, ook in tijd van oorlog aan alle landen wil leveren, tot wapens toe, omdat het anders in economisch opzocht te veel benadeeld zou worden. De politiek van het eten van twee wal letjes. Alet een boycot van agressieve landen zou men wellicht verder komen. Maandagmorgen vertrekken we voor onze eerste vierdaagsche. Vandaag of morgen ont vangen de deelnemers hun bewijs van deel neming en in ons nr. van morgen of Zaterdag volgen nog eenige bizonderheden. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder: 768.7 Temperatuur lucht: 10.3 Wind: richting: n.n.O.; kracht: 5 Temperatuur zeewater: 13.6 Alex. temperatuur: 13.3 Licht op: 9 uur 12 min.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5