SINGAPORE Het van de vaart uit Radioprogramma EDGAR RICE BURROUGHS Port Farock - militair steun- O0StltH punt op zand en moeras Ethel M. Dell Naar nauwer contact met België DOOR 41. „Ik moet je arresteren", verklaarde de ka pitein van de wacht. Zijn toon verried, dat hij dit allesbehalve prettig vond. Tarzan keek naar de twintig grote speren rondom zich en zweeg. Of hg verwonderd was of beledigd, hij liet er niets van blijken. En weer was hij als een wild dier gevangen door zijn doods vijand en hij wilde hem niet de voldoening geven om uitlegging te vragen. De gewapende wacht ontnam Tarzan zijn wapens en bracht hem naar een vertrek, met een getralied venster op de tweede verdie ping van het paleis. Nadat ze hem hadden OP DE SPOREN DER ROMEINSCHE LEGIOENEN. HOE EGYPTE VER DEDIGD WORDT. De militaire activiteit, die in ge heel Noord-Afrika Spaansch- eni Fransch Marokko, Algerije, Tune sië kan worden waargenomen, vestigt in het bijzonder ook de aan dacht op Egypte, hetwelk, gezien het feit, dat het het Sueizkanaal omsluit, zeker het belangrijkste land aan de Afrikaansche kust van de Middellandsche Zee is. Het" is niet slechts de Engelsche bondge noot, die zich voor het land der farao's interesseert. Van een niet minder groote belangstelling geven de Italianen blijk, die onlangs nog den gouverneur van Liibye, maarschalk Balbo, in Cairo op bezoek heb ben gestuurd. Dit bezoek is, naar men thans kan vaststellen, geen succes geweest. In een interview met het Arabische blad „Al Ahram" heeft Balbo zich nogal tact loos uitgelaten over het „gestook der anti- Italiaansche hetzers in Egypte". Dat heb ben de Egyptische politici en publicisten bem zeer kwalijk genomen en zij hebben van hun gevoelens geen geheim gemaakt. Zoodra hij vertrokken was, heeft de ge- heële pers van Cairo een artikel gepubli ceerd, waarin het Balbo zijn gebrek aan hoffelijkheid verweet. Het bezoek van den gouverneur van Lilbye moest er toe bijdragen, de Egypte- narën ten aanzien van de Italiaansche be doelingen gerust te stellen. Het blijft echter de vraag, of dit effect inderdaad bereikt is. Egypte maakt zich ongerust over het feit, dat. aan de overzijde van de grenzen een sterke legermacht geconcentreerd is, waar van men nauwelijks kan aannemen, dat zij naar de woestijn gestuurd is om toe te zien, hoe de dadels rijp worden. In de woestijnhotels en aan de oevers van de Roode Zee ontmoet men talrijke Italiaan sche ingenieurs, die verklaren, hier ont spanning te willen zoeken. Het is natuurlijk niet onmogelijk, dat dit inderdaad het geval is, want ook vroe ger brachten vele Italianen hun vacanties in Egvpte door. Maar de internationale span ning, die zich overal in Noord-Afrika sterk doet gevoelen, maakt de menschen nu eemmaal wantrouwend. Niet minder bezorgd maakt men zich in Egypte over het feit, dat aan de grens FEUILLETON. 28. Micky wierp hem een verschrikten blik toe, zette zijn glas op een plank en staarde dan weer naar Belinda. Ze was bezig het glanzend oppervlak van de toonbank schoon te maken. Ze keek niet op en haar gezicht veranderde niet van uitdrukking, maar ter wijl ze poetste vielen twee heldere droppels uit haar oogen en maakten twee blinkend vochtige cirkels voor haar doek. Ze wreef er vlug overheen, maar een oogenblik later wa ren er weer twee en daarna weer twee en ze vielen sneller dan ze konden worden wegge veegd. Joe Muster liet zijn werk in den steek en kwam naast haar staan. Kom, kom nou, meisjelief, zei hij, trek het je zoo niet aan. Sterven moeten we allemaal. Belinda steunde haar ellehogen op de toon bank en schreide in haar stofdoek. Het is niet zoo zeer om den ouden man, snikte ze. Daar kom ik wel overheen. Maar ik had niet gedacht... ik had noeit gedacht... dat een man als Rolfe... naar zoo'n meid zou kijken. Ze is... nog niet eens... volwassen. O, kom, kom! zei Joe, terwijl hij haar op den schouder klopte. Nou ken ik je heelemaal niet meer. Moet je nou om zoo n kleinigheid je zoo van streek maken Zoo Leg je hoofd maar tegen me aan. tot het wat beter is. Die jonge kerels zijn het niet waard, dat je verdriet over ze hebt. Geloof dat nou maar van mij. Een verstandig meisje als jij moest dat al lang weten. op Libysch gebied talrijke vliegvelden zijn aangelegd, die voor het gewone luchtver keer tusschen Libye en Egypte geenszins noodig zijn. Derhalve kan het geen ver bazing wekiken, dat ook Egypte zich mili tair zooveel mogelijk versterkt, zulks in ge volge het Anglo-Egyptische verdrag met steun van Britsche organisatoren. Oude Romeinsche bronnen nog steeds bruikbaar. Nu, de Britten doen reeds uit zuiver eigen belang wat zij kunnen. Zij leggen strate gisch belangrijke wegen aan, verbeteren.het spoorwegnet, brengen een goed geschoold leger op de been, rusten dit met de mo dernste wapens uit en leiden ten slotte pi loten op, die vooral voor woestijnvluchten gespecialiseerd worden. Ook aan de schep ping van een eigen wapenindustrie besteedt men de noodige aandacht. Eenige doelein den van het bewapcningsplan worden daar bij bereikt onder omstandigheden, die niet zonder een pittoresciue bijsmaakje zijn. Zoo heeft met het moeilijke probleem van de drinkwatervoorziening op den 1000 k.m. lan gen weg, die Merse-Matroeh (aan de Liby- sche grens) met Alexandrië en de Nijldelta verbindt, kunnen oplossen, door gebruik te maken van het plan, dat door de Romein sche soldaten van keizer Augustus was ont worpen. De Romeinsche legioenen hadden overal langs de zeekust bronnen aangelegd, die met zware steenen bedekt werden. Op vele plaatsen hadden zij deze bronnen door wa terleidingen m§t elkaar verbonden. Deze leidingen werden na het vertrek der legi oenen onder het zand bedolven. Men ont dekte ze weer met hulp van de luchtvaart. Egyptische en Britsche vliegers stelden door Belinda accepteerde de geboden troost met veel gesnuf. Natuurlijk, ik geef er ook niet werkelijk om, zei ze na een poosje. Ik had alleen gedacht, dat hij wijzer zou zijn, dan zich af te geven met zoo'n slet. Laat ze hun gang maar gaan, beste meid en kom met me mee naar het kantoor en neem een glaasje van het een of ander om op je verhaal te komen. Het voorstel was verleidelijk voor Belinda. Ze had een gevoel, dat ze wel recht had op iets vertroostends na zooveel beproevingen. Joe Muster zette haar in een gemakkelijken stoel blij het vuur en kwam aandragen met een tubler, waarin zich een bruisend mengsel be vond. Dat is reuze van je, Mr. Muster, zei za. Je houdt me toch gezelschap? Waarachtig wel, zei Joe en schonk zich in uit een flesch, die nooit ln de bar verscheen. Nou, mijn kind, is alles weer in orde? Op je gezondheid, hoor! Belinda's tranen waren verdwenen. Daar ga je, Mr. Muster, zei ze. Dat is goed spul, hoor! Drink het op en neem nog een glas. Het zal je meer goed doen dan alle gepraat. En dan heb ik je iets voor te stellen en Ik hoop maar, dat je niet vindt, dat ik er te vroeg mee aankom. Tijd in overvloed voor jou, om er over na te denken. Zie je, Belinda, je bent ons van veel nut en ik mag je reusachtig graag... Belinda knikte. En... eh... vervolgde Joe een beetje moeizaam, nou je oude grootvader is heen gegaan ben je, om zoo te zeggen vrij. En hij zal je wel alles, wat hij had, hebben nage laten, neem ik aan... Ja, natuurlijk, zei Belinda hij had niemand anders, hè? Natuurlijk, natuurlijk en wat ik nou zeggen wou, ik en Sophie waardeeren het in je, dat je dien ouden boel daar nog zoo netjes in orde hebt gehouden en we zouden het jam mer vinden, als je weg wou gaan fotografische opnamen de ligging der oude Romeinsche legerplaatsen vast en de ge nietroepen bevrijdden de bronnen en water leidingen van het zand. Op het oogenblik kan de 1000 kilometer lange weg, die van de grootste strategische beteekenis is, zonder eenig bezwaar door een groote legermacht gebruikt worden. In de oude Romeinsche bronnen vindt men genoeg water voor sol daten, kameelen en automobielen. Zij bouwen op moeras en zand! Het sterkste punt van het Egyptische verdedigingswerk zal ongetwijfeld de mili taire stad van 25.000 inwoners zijn, die mid den in de woestijn an den oostclijken oever van het Suezkanaal ontstaat. Zij wordt ge bouwd aan den kust van de Bittermeren, waar tijdens den wereldoorlog de regimen ten van den Turkschen generaal En ver Pas ja door de Fransche troepen verslagen werden. Nog slechts kort geleden vond men hier alleen een paar ellendige visschers- hutten en eenige Bedoeïnententen. Wolken muggen dansten boven de moerassen. Het sterk zouthoudende water heeft alles ver giftigd. Maar juist hier scheppen de Brit ten een sterk steunpunt. Hier komen golfvelden en tennisbanen. Zorgvuldig onderhouden grasperken zullen het zad bedekken. Men zal bungalows zien, die door fraaie tuinen worden omgeven. Bioscopen worden geopend en men zal in deze woestijnstad cigaretten en verfris- schende dranken even gemakkelijk kunnen koopen alk polohemden en conserven. Gelijktijdig echter zal men hier ook betonnen verdedigingswerken, opslagplaatsen voor munitie, ge schut, auto's tractors en een reus achtig vliegveld vinden. De militai re stad aan de Bittermeren zal het Singapore van de woestijn wor den. Van hier uit zal Groot-Brittan- nië den zeeweg naar Indië bewaken, de karavaanroutes naar Palestina, Irak en Saoedi-Arabië en de luchtlij nen naar de Perzische Golf en den Kaap. De nieuwe stad, die door een verbindings- kanaal met den Nijl van zoet water zal wor den voorzien, zal het kruispunt zijn van drie groote betonwegen, die de breedte van vier naast elkaar rijdende vrachtauto's zul Maar wie praat er van weggaan? Niemand, zei Joe, er ik wou het zelfs zoo maken, dat je nooit meer van ons weg zou gaan. Wacht even! 's Kijken of die kwajongen hem werkelijk wel gesmeerd heeft. Hij ging naar de deur en keek de gang af. Dan keerde hjj terug. Belinda zag er zoo ge ïnteresseerd uit en haar gezicht, nog rozig van de pas geschreide tranen, had een zoo levendige uitdrukking, dat Joe stil bleef staan, om haar te bewonderen, Weet je, je zou altijd zwart moeten dra gen. Het staat je reusachtig. Dat zegt zelfs Sophie, dat je zoo'n mooie huid hebt. We hadden het niet over haar. Dat ia waar. Laten we spijkers met kop pen slaan. Ze is een stakker, Sophie en het zou me niet verwonderen, als ze het niet lang meer maakte. Hjj pauseerde om zich nog eens uit de speciale flesch te bedienen. En dan zou je wel weten, wie ik zou vra gen me te troosten, hè? Geen idee! zei Belinda en gooide haar weerbarstige haardos achterover. Kom, kom, na wat ik allemaal gedaan heb om je op te vroolijken! Ik ben gek op je, Belinda, al een heelen tijd. Dus gooi je jezelf niet weg aan den eersten den besten. Natuurlijk, ik zeg nou nog niets. Het is te vroeg en het zou niet eerlijk zijn tegenover Sophie. Maar zooals ik straks zei, ze is zwak en je kunt nooit weten. Wat nou mijn plan betreft... Ja, het wordt tijd, dat we daarop ko men, viel Belinda een beetje verontwaar digd in. We hebben het nou niet over So phie. Dank je, Mr. Muster. Niet meer dan een halfje. Het is goed spul, maar je moet er niet te veel van nemen. Net zooals je wilt. Dat is mijn eerste... en mijn laatste woord... voor jou... altijd. En nou heb ik dit gedacht. Dat huisje van je grootvader, dat is, wat die kippen zonder kop van een vreemdelingen „schilderachtig" noe- men.Ze vinden alles mooi wat oud en kaduuk verlaten en de deur hadden afgesloten, in specteerde Tarzan vlug het vertrek, op zoek naar een kans om te ontsnappen. Doch waarom trachten te ontkomen als hjj wist, dat hij in de handen van de bewakers rond het paleis terecht zou komen? Hij liep naar een bank en ging er op liggen. Onbewust van len hebben. Geheel Egypte zal van deze zijde tegen iederen aanval beschermd zijn. Het project kost niet minder dan 15 milli- oen pond sterling en reeds heeft men de militaire nederzetting een naam gegeven. Zij zal Port Faroek heeten. Nederlandsche vereenigina voor tramwegen en autotransporton- dernemingen confereeren met onze Zuiderburen. Dat onze Zuidelijke buren buitengewoon zijn ingenomen met de voornemens om een nauwer contact tusschen België en Neder land te bevorderen, blijkt nog op andere wijze, dan uit de geestdriftige wijze, waar op men onze Koningin heeft ontvangen. Het Koninklijke voorbeeld heeft aanste kelijk gevyerkt en een vonk doen overslaan waardoor tusschen verschillende groepen uit beide landen een vuur van hartelijke samen werking is ontstoken. Behalve vertegenwoordigers van Kamers van Koophandel hebben ook de leiders van het groote secun daire verkeer, de directeuren der tram-, bus- en trolleybusbedrijven, de gelegenheid aangegrepen om in nauwer en meer direct contact met elkaar te treden. De landelijke organisaties, de Belgische vereeni- ging voor het stadsvervoer en de groote maatschappij voor buurt spoorwegen hebben op de feestdagen van het Koninklijke bezoek de Ne- derlandsche vereeniging voor tram wegen en autotransportdiensten te gast gehad en daardoor een gelegen heid geschapen tot het uitwisselen van gedachten, waarvan beide vak groepen slechts voordeel kunnen hebben. Vooral het groote vraagstuk van de ver- voerscoördinatie en de reeds getroffen en nog te treffen wettelijke regelingen vormen een onderwerp, dat voor beide landen van zeer groot belang is. Een voortgezette stu die over de ontwikkeling van het vervoer, een ontwikkeling die in beide landen naast verschillen in groote hoofdzaak overeenstem ming vertoont, belooft door gezamenlijke behandeling een direct practisch nut te zul len afwerpen. is. Als nou jij en ik en „De Zwirte Zwaan" samen doen, dan maken we er een aardige, kleine theedrinkerij van. Er zouden allerlei menschen komen, die er nooit over zouden denken naar een café te gaan. Je kon een meisje krijgen om je te helpen en Micky en het zou een best zaakje kunnen worden. Nou, wat denk je ervan? Het plan lokte Belinda, maar ze was te slim om het hem te laten merken. Het zou hard werken zijn, zei ze na poosje. Ik zou je helpen, zei Joe. Ik werk graag met jou. Je bent zoo sportief. Dat deed haar plezier. De toewijding van Joe Muster was niet iets om te verachten en je kon nooit weten, waartoe ze nog leiden kon. Er is één ding, zei ze, en dat kan een kind begrijpen. En dat is? Ik kan niet tegelijk chef zijn ln een theeschenkerjj en buffetjuffrouw in „De Zwarte Zwaan". Maar de uren zouden verschillen, pleitte Joe. Dat is niet, wat Ik meen. Ze sprak met groote stelligheid. Haar oogen waren vastbesloten. Ik meen, dat, als ik chef ben in mijn eigen zaak, dat ik dan niets minders wil zijn in die van u. Eerlijk is eerlijk, Mr. Muster en zoo zult u er ook wel over denken. Natuurlijk, antwoordde Joe perplex, maar ik zou je in het café niet kunnen missen. Misschien niet. Maar lk wil er alleen komen als chef. U zult dat juffrouw Muster ook duidelijk moeten maken. Ik ben het al een heelen tijd geweest, behalve in naam. We zullen morgen de conditie's wel bespre ken. Ik moet natuurlijk een aandeel in de winst hebben. We zullen de heele zaak goed op pooten zetten. Dat zullen we, stemde Joe toe, die zich wijselijk niet in een dispuut begaf. We zul het gevaar of misschien juist daarom, sliep hij in. Het was reeds donker, toen hg ont waakte, doordat de deur van zijn cel geopend werd. Tarzan sprong op. Was dit de bood schapper van het lot, dat hem wachtte? VRIJDAG 2 JUNI 1939. Hilversum I. 1875 en 415.5 m. Algemeen Programma, verzorgd door de NCKV. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuziek (9.309.40 Gelukwenschen) 10.30 Morgendienst. 11.15 Cellovoordracht met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Quintolia en gramofoonmuziek. 2.35 Christ, lectuur. 3.00 Vocale duetten met pianobegeleiding ea gramofoonmuziek. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.15 Rotterdamsch planokwartet en gramo- foonmuzieK. 6.30 Berichten, hierna: Voor tuinliefhebbers. 7.00 Berichten. 7.15 Literair halfuur. 7.457.55 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 9.00 Causerie „Zelfbescherming der burgerbe volking tegen luchtaanvallen". 9.30 Arnhemsche orkestvereeniging. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Vervolg concert. 11.00 Gramofoonmuziek. Ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. Hilversum H. 301,5 m. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA- 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA 10.40 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek (Om 8.16 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 11.10 Declamatie. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 AVRO-Aeolian-orkest en solist (opn.). (Om 12.15 Berichten). 12.45 AVRO-Amusementsorke3t. I.30 Populair solistenconcert. 2.00 Modepraatje. 2.20 Pianoduetten. 2.50 Variété-programma (gr.pl.). 3.30 AVRO-Dance-Band (Ca. 3.45 Berichten). 4.30 Fantasia. 5.00 Voor ue kinderen. 5.30 Orgelspel en gramofoonmuziek. 6.28 Berichten. 6.30 Causerie „Eenige Rotterdamsche schilders" 6.50 Gramofoonmuziek. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Cyclus „Reizen en trekken". 7.23 Berichten ANP. 7.30 Berichten. 7.35 Cursus „De Beginselverklaring van de Centrale Commissie voor het Vrijzinnig Pro testantisme". 8.00 Pianovoordracht. 8.30 Causerie „Vrijzinnig Protestantisme in Zwitserland". 9.00 ABC-Cabaret, 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Verkorte operette „Melodie der Nacht". 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding. II.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.55—12.00 Gramofoonmuziek. len goede partners zgn, zooveel kan ik wel zien. Het wordt een best zaakje voor ons alle twee. Mogelijk, antwoordde Belinda voor zichtig, Maar nou ga ik naar bed. U zorgt er dus voor, dat juffrouw Muster in alles toe stemt. Laat dat maar aan m(j over. Je bent een reuzemeid, Belinda en ik ben gek op je. Wel te rusten, meisjelief. Misschien zal het nog eens mijn lot zijn je gelukkig te maken. Wie weet? Hij boog zich voorover en kuste haar blooten arm. Belinda sprong op. Ze lachte schril. Het was gelukkig voor hem, dat hij zich geen verdere vrijheden gepermitteerd had. Dat zullen we mettertijd wel zien, zei ze en ging statig heen. Den volgenden morgen reed Sybll Jack Bellamy naar het station, zonder dat het een van beiden scheen te spijten. Ik zal aan je denken, zei Sybil, als Lord Telford me vanmiddag rijn nieuwsten aankoop laat zien... Brooksand Place. Aardig van je, vond Jack. Ik zal probeeren om dienzelfden tijd aan jou te denken en voor je te hopen, dat je veilig zult ontsnappen op het psychologisch mo ment. Het scheen Sybil ln het minst niet te inte resseeren. In ieder geval ben ik blij, dat je er geweest bent, zei ze. Waarom?vroeg Jack nieuwsgierig. Ze antwoordde met meedoogenlooze eerlijk heid: Omdat ik nou precies weet wat voor figuur je maakt in een dorpspastorie. Jack was voor een oogenblik zijn zekerheid kwijt. O, dus een soort examen? Ik hoop, dat ik het niet al te slecht gemaakt heb. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 9