Geen hoop meer po I STEMT 2 DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN'HOLLANDS NOORDERKWARTIER Thetis bemanning het is in Veilige handen bij den vrijzinnig democraat Hr. Ms. Sumatra begroet het Fransche vlooteskader voor de Waa rsch ijnlijk 90 man omgekomen vL/EERBERICHT - yjk 1 m jM ^^SÊËÊm ïsÉP- 4 më-m- 1 m WÊËÊÊÊ&Mmil :WSÊm. Het Russisch antwoord overhandigd KADERWERK VAK HET GEMEENTEAPPARAAT LIJST Weinig vrijwilligers i ■W Mi WÈm KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER, TELEFOON 50 (2 LIJNEN) ZATERDAG 3 J U N I 1939 67e JAARG. No. 8633 Aangrijpende tooneelen op de werf te Birkenhead Nog overlevenden in de Thefis? Sabotage in Bohemen Dit nummer bevat 16 pagina's De Marseillaise weerklinkt DE BILT SEINT: Een blik in de oudheid - M HE LDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder SCHIP GEKANTELD EN THANS GEHEEL ONDER WATER. RACE MET DEN TIJD DOOR DE REDDERS VERLOREN. Konden wij gisteren in een gedeelte van onze oplage nog vermelden, dat er gegronde hoop bestond op redding van de bemanning van de gezonken duikboot, helaas is deze hoop den bodem ingeslagen. Getijstroom deed de on derzeeër kantelen en zinken, waardoor de reddingskansen zeer verminderden. Officieel is medegedeeld, dat er geen hoop op redding meer bestaat. Zooals men weet zijn vier man in veiligheid gebracht, negentig personen zijn dus ten doode opgeschreven. Nóg kunnen de schepelingen in leven zijn, maar de reddingsploeg is ervan overtuigd een wedstrijd met den tijd te houden, een wedstrijd die zeer waarschijnlijk verloren zal worden. Elke minuut vermin dert de luchtvoorraad, zeer waarschijnlijk zal bij het ter perse gaan van dit nummer de ongelukkige bemanning na een vreeselijken doodsstrijd reeds zijn omgekomen. ANGSTIGE SPANNING. Op de werf te Birkenlhead verdringen zich honderden. Even na middernacht heeft een ambtenaar van de Camrnel Laird de bouwers van de Thetis, met gebroken stem aan de wachtende menigte medege deeld: „Tot mijn spijt moet ik zeggen, dat er geen hoop meer is voor de mannen, dt« nog in de Thetis zitten". De wachtende vrouwen barstten in schrei en uit. Velen harer hadden bijna onafgebro ken staan wachten sinds het begin van den avond, wachtende op berichten. De vrouwen en verwanten van de manschap pen aan boord van de Thetis bevonden zich onder hen. Kort voor middernacht was nog officieel medegedeeld, dat er eèn poging gedaan werd om de Thetis met kabels te lichten, doch dat de hoop op redding van verdere menschenlevens afnam Eveneens kort voor middernacht werd van de admiraliteit ver nomen, dat slechts vier man gered waren van de Thetis. Zij werden opgepikt dooi den destrover „Brazen". Verder doen niet- bevestigde berichten de ronde, volgens welke twee andere opvarenden verdronken zouden zijn bij een poging om te ontsnap pen. Voor middernacht had men nog niet alle hoop laten varen, hoewel toen reeds het feit, dat geen signalen van de opvaren den werden vernomen, duistere vermoedens wekte. Het einde. Kort voor twee uur, hedennacht arriveerde een sleepboot te Llandudno. Een ambtenaar kwam haastig aan land en reed weg. Blijk baar kreeg de chef van het havenhoofd ecnige inlichtingen, want hij verklaarde, dat iedere verdere mededeeling verkregen kon worden rechtstreeks van de admiraliteit of de Gammel Laird. liet ambulancepersoneel werd weggezonden. Naar verluidt beteekende dit het einde er was geen hoop meer, dat nog manschappen van de Thelis konden wor den gered. Nog meer deskundigen. Zes deskundigen, die indertijd hebberi^hie- degeholpen aan de berging van de nabij Scapa Flow gezonken Duitsche oorlogssche pen, zijn, naar Press Association meldt, gis teravond per vliegtuig van de Orkney-eilan- den naar Liverpool vertrokken, teneinde nog aan de werkzaamheden tot bei-ging van de Thetis deel te nemen. De bergingsmaatschappij die, toen het achterschip van de Thetis nog boven wa ter uitstak, alles in het werk heeft gesteld om een gat in den romp te hakken, teneinde hierdoor een luchtleiding naar binnen te kunnen brengen, zette gisteravond haar po ging voort. Het bleek alras, dat de Thetis in een moei lijker positie is komen te liggen dan toen de bergingsmaatschappij haar eerste pogin gen om een gat in den romp te hakken, on dernam. Om tien uur kwam dan ook het eerste pessimistische bulletin van de admiraliteit Men heeft ook nog met een Tervistoestel reddingspogingen ondernomen, om onbeken de redenen is men hiermede weldra gestaakt Drie enorme „scheepskameelen" zijn hij het wrak gearriveerd. Zij zullen worden aangewend hij dc pogingen het schip te lichten. De Britsche koning laat zich in Canada voortdurend op de hoogte houden. Naar de admiraliteit mededeelde zouden duikers te 01.00 gmt. nog zwakke klopsigna len van de Thetis hebben waargenomen. De reddingspogingen zijn daarop met alle kracht voort gezei. Duitsche autoriteiten nemen ver strekkende maatregelen. VELE ARRESTATIES. De Duitsche autoriteiten hebben het dra gen, het verkoopen en het vervaardigen ver boden van Tsjechische insignes in de na tionale kleuren met de inscriptid: „Voor het vaderland". In welingelichte kringen doet het ge rucht de ronde dat in verband met de voortdurende daden van sabotage in het centrum van .de oorlogsindustrie van Skoda verscheidene duizenden Tsjechische arbeiders naar het bin nenland van Duitschland zouden worden gebracht en vervangen zou den worden door Duitsche arbeiders uit het Duitsche rijk. De golf van arrestaties onder de Tsjechen in Bohemen en Moravië, zoo wordt gemeld, neemt weer toe. De laatste dagen zijn tal rijke Tsjechische persoonlijkheden, die tot I nationaal bureau te Praag behooren, gear resteerd. Fascistenbetoogingen. De antiscmietische betoogingen der Isje- chische fascisten zijn ook gisteren voortge zet. Tegen 21 uur kwamen op het cnces- lausplein en in de groote straten van de binnenstad steeds-nieuwe .fascistische groe pen aan, tegen wie.de Tsjechische pol' ie krachtig optrad. Ondanks, het optreden d politie knalden voortdurend weer voe,;z°'t" kers, die door de fascislon werden geworp.n Een reeks leidende Tsjechische fascisten, onder wie ook de voorzitter van liet 'a tische comité van actie, dr. Locher, is g arresteerd. Oostzeelanden zouden inderdaad het strijdpunt blijven. Een onderhoud tusschen den Fransdien en den Engelschen ambassadeur en Molotof heeft geduurd van 17 tot 18 uur. Men meent te weten, dat Molotof hun het Russische antwoord op het Fransch— Britsche voorstel voor een drielanden ver drag heeft overhandigd. Bij afwezigheid van officiöele aanwijzingen, schijnt het toch, dat de Russische regcering blijft aan dringen op een garantie van Frankrijk en Engeland voor de drie staten aan de Noord westgrens van de Urss: Estland, Letland en Finland. Littauen dat geen gemeen-, schappelijke grens heeft met Rusland schijnt niet opgenomen te zijn in de Rus sische eischen. Deze garantie zou betrek king, hehben moeten op hel geval, dat de genoemde, landen het slachtoffer zouden worden van een agressie. Op dit punt blijven verschillen van op vatting besiaan tusschen Londen en Mos kou:- Moskou is van meening, dat de Enigel- sche regeering wel bereid zou zijn haar garantie te verleencn aan alle staten, die daarom zouden vragen, terwijl de Sovjet leiders zouden wenschen, dat de Engelsche waarborg van toepassing zou zijn zelfs wanneer de betrokken staten er niet om zouden vragen. WdéBOER AFTREDEND WETHOUDER LID YAN PROVINCIALE STATEN Hoe de Maasstad de Fransche officieren en matrozen ontvangt. Het tweede Fransche vlooteskader, dat tot 9 Juni ligplaats zal nemen in de Rotterdamsche haven, passeer de gistermiddag om 4.20 uur het lichtschip Maas. In langzaam tem po werd doorgevaren, zoodat de eer ste van de dertien schepen eerst om kwart voor acht aan de Parkkade aankwam. De Marseillaise. Het was de „Jaguar", het vlaggeschip van den flottieljecommandant. Daarachter volg den in zeer langgerekte kiellinie de overige schepen, die soms op grooten afstand van elkander voeren. Toen de „Jaguar" zich gereed maakte om te meren, speelde het strijkje in „Bellevue" het Fransche volkslied, waarna Rotterdamsche mariniers behulpzaam waren met het vastleggen. Zoodra de loopplank was uitgelegd, be gaf de commandant van het piket van FIr. Ms. „Sumatra", welke oorlogsbodem des morgens om elf uur gearriveerd was, luite nant ter zee, Kolf, zich aan boord om den flottieljecommandant, schout-bij-nacht Y. Donval, namens den commandant van de „Sumatra" welkom te heeten. Kort daarna brachten de wachtcomman dant der mariniers, kapitein P. J. van Gijn, de havenmeester A. Kortland, de vice-consul van Frankrijk, de heer L. Moreau en de in specteur van de rivierpolitie P. C. Versloot een bezoek oon het vlaggeschip. Inmiddels waren de torpedobooten Boulon- nais, Foudroyant en Brestois, die eveueens aan de Parkkade zullen blijven, naast el kaar langszij van de „Jaguar" komen lig gen. De andere booten voeren door naar de Boompjes, Stieltjeskade en Westerkade. Nederlandsch „vlagvertoon." Juist, toen de „Jaguar" meerde, reed een bestelwagen van de posterijen voor, die een flink gevulde postzak als speciale bestelling aan boord bracht. Ook stonden aan de Parkkade werklieden van den gemeentelijken telefoondienst, die direct begonnen met liet aanleggen van den telefoon, die een half uur later reeds was aangesloten. Ook de Rotterdamsche politie zette haar beste beentje voor bij het op een afstand houden van de vele duizenden belangstel lenden, die zich langs de Parkkade en op den heuvel hadden opgesteld. Oorlogsbodems groeten elkaar. Nadat de eerste bezoekers waren verwelkomd, werden vlaggeseincn gewisseld. Toen werd de Nederland- sche vlag geheschen en vuurde de Jaguar" een salvo van 21 kanonscho ten af, dat door Hr. Ms. „Sumatra" werd beantwoord. De groote Hollandsche vlag werd gestre ken, maar aan de ach tere te ra bleef een kleinere Nederlandsche driekleur wapperen Deze vlaggewisseling werd door de andere schepen van het flottielje overgenomen. Kort daarop vuurde Hr. Ms. „Sumatra" een salvo van 18 schoten af, hetgeen even eens'door het Fransche vlaggeschip werd beantwoord. Tijdens deze salvo's werden door het strijkje van het restaurant de bei de volkslieden ten gahoore gebracht. Officieele bezoeken. Hedenochtend zullen de garnizoenscom mandant en de commandant van de mari niers een bezoek brengen aan schout-bij- nacht Donval, terwijl ook de consul van Frankrijk, de heer R. ImbaultHuart zijn landgenooten zal verwalkomen. Later in den mergen zal de flottieljecommandant te genbezoeken brengen aan den burgemeester, den garnizoenscommandant der mariniers en den havenmeester. Een nachtfeest. Hedenmiddag wordt een galadiner gehou den in den daktuin van Hotel Atlanta, aan geboden door den commandant van de Kon. Nederlandsche Marine, 's Avonds zul len de officieren zich naar de cabaretdan- cing Pschorr begeven, waar de „Fransche Weck" zal worden begonnen met een groot Fransch nachtfeest. Maandag staat een officieele ontvangst ten stadhuize op het De vervaardiging der marinefilm in Ned. Indië is in vollen gang. Een overzicht tij dens het maken van een opname in de openlucht te Soerabaja, waarbij de opera teur van het dak van de auto de man schappen „onder schot" neemt. Verwachting: Droog, zonnig, vrij warm weer, matige tot zwakken Noordoostelijken wind. Naar wij vernemen, hebben zich voor het vervangen van oudere dienstplichtigen, die thans onder de wapenen zijn geroepen, nog geen 3000 man vrijwillig aangemeld. programma, met een gezellig samenzijn in de burgerzaal. Ook geeft dien dag het cir cus Strassburger een speciale matinee voor de matrozen van de oorlogsbodems. De opvarenden van deze schepen hebben gratis toegang tot de Rotterdamsche dier gaarde, terwijl diverse bioscopen de officie ren en matrozen tot het bijwonen van een vertooning hebben uitgenoodigd. Verder hebben tal van openbare vermake lijkheidsinrichtingen speciale feestavonden georganiseerd en maatregelen genomen, krachtens welke den Franschen gasten tal van faciliteiten worden verleend. Het flottielje zal tot Vrijdagmorgen in de Rotterdamsche havens blijven liggen. En kele van de schepen, kenbaar door een blauwe vlag met wit kruis, zullen op be paalde dagen voor het publiek te bezichti gen zijn.' Merkwaardige vondst uit den tijd van pl.m. 1800 jaar voor Christus. Dezer dagen heeft dr. F. C. Bursch, con servator van het rijksmuseum van oudhe den te Leiden, in de omgeving van Hoen- derloo een merkwaardige vondst gedaan. Op het plateau van „Schenkenshull", een heuvelrug tusschen Hoenderloo en Beek bergen heeft deze archeoloog een grafheu vel van 14 meter diameter en 1.20 hoogte, ontgraven. De heuvel,welke twee klokbe kers bevatte, was uit plaggen opgebouwd. Drie concentrische ringen toonden aan, dat het graf door 3 rijen palisaden moet zijn omgeven. In den bodem ingegraven, ontdek te dr. Bursch een derde kleine klokbeker, een grafgift bij het onverbranue lijk van een kind. Deze uiterst merkwaardige heuvel uit de klokbeker-cultuur wordt gedateerd omstreeks 1800. v. Chr. - W - <- Cv**-..: 9 ittf w... ,#■%-, - 1 v...

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1