CEBUTO Hoe de H.F.C* „Helder" haar 30-jarig bestaan vierde Het drukwerk drukkerij De Boer Last van Uw zenuwen? Penningmeester Dorlijn benoemd tot eerelid! Agenda Maandag 3 Junj 1939 Een prachtig geslaagde feestavond Druk bezochte receptie Tweede Blad dus: Mijnhardt's Zenuwtabletten Het programma van de F.M. Burgerlijke Stand van Den Helder A «lat is Af De eerste Vierdaagsche vertrokken De plechtige le H. Mis Uit het politie-rapport Zij kwamen na jaren uit Spanje weerom i H.F.C. „Helder", club van herinne ringen, club van voor-oorlogsch voetbal, heeft Zaterdag feestgevierd. Feestge vierd op een wijze, die ondubbelzinnig aantoonde, hoe de oudste voetbalver- eeinging hier ter plaatse, bij de inwoners van den Helder staat aangeschreven. Een Gooi-bestuurslid zei het zoo aar dig tijdens de receptie: „Wanneer er 'n kampioen in het onderhouden van vriendschapsbanden zou bestaan, dan zou die titel ongetwijfeld aan Helder toebehooren, want in die tak van sport is de H.F.C. „Helder" voor de volle 100 procent geslaagd." En de waarheid van dit typeerend gezegde, kwam scherp tot uiting tijdens den feest avond, die op de receptie volgde. „Afgeladen" was de Casino-zaal en het aantal menschen, idat helaas teleurgesteld moest worden, liep in de tientallen. Zoo was het te begr jpen, dat het Helder- sche kwartiertje een Heldersch halfuurtje werd, want eerst om ruim half negen kreeg de heer A. Veen, lid van de Feestcommissie die voor haar werken zeker een pluim ver dient, gelegenheid de aanwezigen, waaronder o.a. Burgemeester Ritmeester, te begroeten. Voorzitter Bregman gaf na dit openings woordje een korte, maar krachtige beschou wing van de 30 jaren, die „verleden" waren geworden, waarbij hij opmerkte, dat, ondanks de minder gunstige prestaties van het eerste elftal, er reden was om feest te vieren van avond. Spreker was overweldigd door de enorme fcelangstelling, die er voor dit jubileum be stond, hij hoopte alleen maar, dat als het slecht ging met de H.F.C., die belangstel ling niet zou verflauwen, maar eerder nog zou toenemen, (Applaus). En nadat spr. nog even de loftrompet had gestoken over de prestaties van het kranige tweede elftal, dat later in den avond nog een grootsche huldiging te beurt zou vallen; kreeg de jeugd van Helder de beurt te toonen. dat ze behalve voetballen ook nog wel iets anders konden. Het programma was zeer gevarieerd. Daar waren „the Lion Singers", die een tweetal oude cowboy-liedjes op goede wijze ten gehoore brachten. Er was een hoepeloefening van de dames van P.P., die behoudens een enkele hapering, op perfecte manier werd uitgevoerd. Daan v. Steenbergen de zingende voetballer, liet met „Cin- derella" en „Standchen" hooren, dat hij het zingen nog lang niet verleerd is. En temidden van al deze nummers waarde er „een geest" rod „een geest van Suzannah", in den vorm van een één-actertje, dat door een zestal Hel- der-adspiranten en één Helder-veteraan ver tolkt werd. Die geest werd één éclatant suc ces, het succes van den avond. Met vèel bravour speelde de jeugd haar rol en de kwajongensstreek wer dop zoo'n natuurlijke wijze tot uitvoer gebracht, dat het was, alsof het in werkelijkheid gebeurde,. Een tweede één-actertje, waarin een uni verseel erfgenaam knoopen kon tellen of bij bet nou wel of niet was, die door zijn oom Chris begiftigd was met een „reuze" erfenis, oogstte eveneens veel bijval. En natuurlijk mocht een nieuw clublied niet verseel erfgenaam knoopen kon tellen of hij Helder-Helder-Helder", zoo goed, dat in min der dan geen tijd de heele zaal het meezong. Een muzikale show door de welbekende „Masterkeys" vormde een uitmuntend slot van deze zeer geslaagden jublieumavond. Ori gineel waren de „Masterkeys" in de vertol king- van het populaire „Hold tight", terwijl ook het slotnummer een compliment waard was. Oome Ko: Eerelid! Maar er was nog meer gebeurd dien avond, voordat er met het bal begonnen werd. Het tweede elftal werd gehuldigd voor haar pro motie naar de res. tweede klasse. Een prach tige foto van het elftal, een étui sigaretten en ex beker van het oud-lid Willem Dol, die moet een aanbeveling en een introductie voor Uw zaak zijn Laat het daarom vervaardigen in een bedrijf dat technisch „bij is apart nog even kwam feliciteeren mochten de succesvolle witjakken in ontvangst nemen Prettig deed ook de felicitatie van den aan voerder van Alcmaria 2 aan, een geste, die zeer op prijs was gesteld. Toen kwam „Oome Ko" op het podium, Oome Ko, de man van de dubbeltjes, die dertig jaar lang het wel en wee vanHelder had meegemaakt. En nu na die dertig jaar kwam de bekroning; het eerelidmaatschap, dat slechts zeer zelden wordt verleend. Was het te verwenderen, dat de zaal volop meeleefde met dit moment? Om 1 uur was het bal, en het bleef bal tot vier uur in den mc rgen, zoodat velen gisteren de zon hebben zien opkomen. De receptie Een drukbezochte receptie 's middags van drie tot vijf was aan den eigenlijken feest avond voorafgegaan. Openingswoord van voorzitter Bregman. En op die receptie kwam het nog een dui delijk tot uiting, hoe het met de populariteit van de oudste voetbalvereeniging hier ter plaatse gesteld was. Voorzitter Bregman opende even voor half vier deze bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom, speciaal tot den Burgemeester en tot de bestuursleden van de voetbalvereeni ging 't Gooi (Hilversum) en BRC (Gronin gen), die persoonlijk hun felicitaties aan de jubilaresse kwamen overbrengen. De heer Bregman gaf in een kort résumé de geschie denis van de H.F.C. weer, waarbij hij het feit memoreerde, dat uit de jongensclub van 1909 de thans bestaande vereeniging was gegroeid. Er waren veel downs geweest, zooveel zelfs, dat er maar weinig plaats was voor „ups". Slechts één bleef nog steeds in de herinnering, het jubeljaar 1926, toen Helder ongeslagen kampioen werd en promoveerde naar de 2de klasse. Burgemeester Ritmeester spreekt. En nadat voorzitter Bregman allen had uit- genoodigd tot een heildronk ter eere van de jubilaresse, gaf spr. het woord aan Burge meester Ritmeester, die namens 't Gemeente bestuur het woord voerde. Ik kom, aldus spr., als hoofd van deze ge meente mijn belangstelling persoonlijk uiten, omdat ik er van overtuigd ben, dat de geheele gemeenschap er mee gediend is. Want leert de tak van sport,die voetbal heet, ons niet vele goede dingen, o.a. opoffering van eer zucht, zelfzucht, die toegepast in het dage- lijksch leven, dit er niet slechter op zou maken Ik zal maar niet spreken, vervolgde spr. onder hilariteit, over de andere functie, die ik bezit, n.1. die van verhuurder van het terrein, maar dit wil ik er nog van zeggen, dat het Gemeentebestuur hoopt, dat huurder en ver huurder het nog langen tijd goed met elkaar zullen kunnen vinden. Burgemeester besluit, na nog even terug geblikt te hebben op den tijd, dat hij zelf tegen een bal trapte, met den wensch, dat de H.F.C. Helder mag groeien en bloeien en dat, wanneer er een eerste klasser in Den Helder zou komen, dat dan de H.F.C. Helder zou zijn. Een wensch, die spr. vergezeld liet gaan met een prachtigen bloemenmand. Verdere gelukwenschen. Als tweede spreker kreeg de heer v. d. Lin den, de afgevaardigde van den N.H.V.B., het woord, die als oud-Helder-lid eveneens even terug greep naar het verleden, waarbij hij twee namen naar voren wilde brengen, namen, die spraken van veel, zeer veel liefde voor de vereeniging Helder, Dorlijn en „de Majoor" (heer Doezie), ze hebben hart en ziel gegeven voor hun club en het is wel eens goed, dat ook deze stille werkers eens op den voorgrond worden geplaatst. Ook namens den N.H.V.B. bood de heer v. d. Linde een pracht bloemen mand aan, een hulde, die trouwens door alle volgende sprekers gevolgd werd. Het werd een bonte rjj van feliciteerende secretarissen en voorzitters, waarvan we met namen zullen volstaan. Na den N.H.V.B. kwamen dan: de voetbalvereeniging Watervogels met bloemenmand; de voetbalvereeniging Atlas, eveneens met „blommen"; de V.V. 't Gooi, die eveneens twee afgevaardigden persoonlijk had gezonden, waarvan er één Helder complimen teerde in een speechje, waarin hij de H.F.C. verhief tot een vereeniging, die 't Gooi heel na aan het hart lag. Helder is voor 100 geslaagd in het kweeken van vriendschaps banden en als aan dat kweeken een kam pioenschap was verbonden, dan zou ongetwij feld Helder daarvoor in aanmerking komen. Na 't Gooi kwamen de Groningsche gasten BRC aan de beurt, die eveneens door hechte vriendschapsbanden aan de jubilaresse zijn verbonden. Een prachtige bloemenmand in clubkleuren vergezelde haar felicitatie. De heer Goes sprak namens „de oprich ters" van de H.F.C., niet alleen, aldus spr., namens de oud-leden, die hier aanwezig zijn, maar ook namens de oprichters van 1909, die hier niet aanwezig zijn. Ook aan deze aardige attentie ontbraken geen bloemen. P.P. en O.K.K. waren nu aan de beurt, namens welke de heeren Veen en Roodenburg hun gelukwenschen en bloemen aanboden en tevens dank zegden voor de prettige samen werking, die ze altijd van de H.F.C. Helder mochten ondervinden. De heer de Snayer feliciteerde namens de Scheidsrechrersvereeniging hier ter plaatse, ook hier was het „zegt het met bloemen." De heer Reinders bood vervolgens zijn ge lukwenschen aan namens de Heldersche Crt. en Schager Crt.; waarbij spreker memoreerde dat de relaties met de HFC Helder altijd aan gename waren geweest. Wel waren er wel eens strubbelingen (voetballers zijn voor de redacties nu eenmaal lastige menschen), maar altijd kwam alles weer in orde. Een mooie bloemenmand vormde ook hier den stoffeljj- ken geluk wensch. Namens de School voetbal commissie feliciteerde de heer Sinjewel de jubilaresse, welke felicitatie hij vergezeld liet gaan van een „bedankje" voor de prettige samenwerking, die de schoolvoetballers altijd van H.F.C. konden verwachten. Eveneeiw sprak spr. een woord van hulde aan het 2e elftal en aan penningmeester Dorlijn voor zijn kranig finantieel beheer. Als laatste spreker kwam de heer v. Loo op het podium om te feliciteeren namens „de menschen langs de lijn". Degenen, die vaak „kankeren", maar die toch nooit ontbreken en een grooten steun voor de H.F.C. zijn. En de heer v. Loo, één van Helders oudste donateurs feliciteerde ook meteen het tweede elftal met zijn promotie. Daarmee was de rij der sprekers uitgeput en voorzitter Bregman sloot deze geslaagde en geanimeerde receptie met de opsomming der schriftelijke gelukwenschen, een opsom ming, die ook weer aantoonde, hoe goed Helder aangeschreven staat in het Nederlandsche voetbal. Hier zijn ze: den heer Mol, den heer Den Draaijer namens den K.N.V.B.; L.S.C. (Sneek), den heer R. Kamman (Tiel), Volewijckers, Overmaas, Texel, V.U.C., H.R.C., West-Frisia, Directeur der Rijkswerf, Commandant der Marine, Ajax, Bergen, Watergraafsmeer, K.V.V., Stormvo gels, Kennemers, het Stedelijk Muziekkorps, den heer Bremer, den heer Van 't Hoff, den heer P. Buys en van het lid L. de Leeuw. Bloemenmanden voorts nog van: H.R.C., Zeemacht, Succes. Adelborsten, 't Geeltje, de terreinknechts, het clublokaal F. de Boer en... van den tokohouder Manus Nak. De eerewedstrijd. Zondagmiddag had een sterke Helder-com- binatie bezoek van 't Gooi I, de bekende eerste klasser uit Hilversum. En of nu de feestavond de heeren nog in de beenen zat, we weten het niet, maar de eerste klassers deden met de witjakken wat ze wilden; zoo werd deze wed strijd meer tot een voetbalshow, waarin 't Gooi de hoofdrol speelde. Met rust was het 30, het einde kwam met... 100! Maar Helder en 't Gooi, dat doen jullie nog eens over en dan witjakken, zorgen jullie na tuurlijk voor een beter resultaat. Zoo vierde Helder haar dertig-jarig bestaan in gezonde en sportieve harmonie. Witjakken, tot het 35-jarig bestaan en dan... in een hoogere klasse! Spoedig weer opgewekt en gekalmeerd met Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. De polo-afdeeling van „Frissche Morgen" vangt haar programma op 17 Juni a.s. aan. Op 28 Juni om 8 uur kunnen wij echter pas in Den Helder getuige zijn van de eerste ont moeting, daar 17 Juni in Zaandam gespeeld moet worden. Het volledige programma luidt: Zaterdag 17 Juni 8 uur: Zaandam: NeptunusF. M. Woensdag 28 Juni 8 uur: Den Helder: F. M.Kroosduikers. Woensdag 5 Juli 8.3(1 uïir: Alkmaar: D.A.W.—F.M. Vrijdag 7 Juli 8 uur: Krommenie: de HamF. M. Dinsdag II Juli: 8 uur. Den Helder: F. M.Neptunus. Maandag 24 Juli 8 uur: Den Helder: F. M.D.A.W. Woensdag 26 Juli 8 uur: Den Helder: F. M.De Ham. Vrijdag 28 Juli 8.15 uur: Westzaan: KroosduikersF. M. van 3 tot 6 Juni. BEVALLEN: G. Koster—de Does, m.; M. MallieGoes; P. M. MattijsenDuinker, d. INTERESSANTE ONTMOETING TUSSCHEN TWEE LEGERELFTALLEN. Hedenavond om kwart over zeven vindt een ontmoeting plaats tusschen de elftallen van Fort Erfprins en Fort Kijkduin op het terrein van de H.F.C. „Helder". Beide ploegen komen in hun sterkste for matie uit. En al tot in de puntjes is alles wat Cebuto organiseert, van een dagtrip tot een reis naar Nice. Loop even één van onze reisbureaux binnen om de nieuwe Cebuto Reisgids. Uit de Cebuto massakeus: 2 dg. luik-Tentoonslellingtreis 17.50 3 dg. Valkenburg en den Eifel 19.75 4 dg. Valkenburg, Ardennen en Eifel 27.75 3 dg. Belgische Ardennen 23.50 5 dg. Belgische Ardennen 40.50 6 dg. Parijs 49.— 13 dg. Fransche Rlvièra 112.- 4 dg. Luxemburg „32.50 Inlichtingen en reisgids bij: Reisbureau VELTHUIS, Den Helder, tegenover Postbrug. Tel. 308. Schoon weer en prima stem ming. Om zes uur vanmorgen is het eerste „peloton" van onze zomer-excursisten vertrokken en het was een vertrek in majeur: louter vreugdevolle gezichten, louter deelnemers die het er kennelijk vier dagen „van-gaan-nemen". Zooals gezegd: hoewel vroeg was het reeds prachtig weer. Een opkomende zon en een volkomen windstilte waren twee rijke beloften voor dezen eersten dag. Als dat zoo nog drie dagen door gaat, belooft het wat! Overigens: een prima bus. Fonkelend van nieuwheid. De dames en heeren zaten er in als vorstinnen en koningen en uit den mond van den ouden heer Van Hoek, die natuurlijk weer van de partij was, mochten we vernemen, dat hij met zijn zitplaats „lezen en schrij ven" kon. En zoo vertrok men. Op diverse pun ten in de stad haalde men de vierdagers op en toen de bus met haar zacht zin gende motor de gemeente verliet, was hij vol en ging men datgene tegemoet, wat het niet geringe vierdagen-pro gramma inhoudt. Wij wenschen deze eerste groep een kostelijke reis. Als het mogelijk is: vier dagen zulk weer, zulk een stemming en geen enkel incident! In ons nummer van morgen hopen wij het eerste „vierdagen-nieuws" te geven. Gisteren heeft onze stadgenoot, de WelEsrw. Heer Jac. W. Bruin, na gepas- seerden Zaterdag als zoodanig de H.H. Wijdingen te hebben ontvangen, zijn eerste plechtige H. Mis opgedragen in de Parochiekerk van de H. H. Petrus en Pauluskerk aan de Kerkgracht alhier. Bij deze bijzonder plechtigheid werd zijn Eerwaarde geassisteerd door Pastoor Koopman als Presbijter en de WelEerw. Kapelaans Buis en Coelen als diaken en sub diaken, terwijl Kap. Westdijk de functie van ceremoniemeester op zich had genomen. Tusschen een haag van Graalleden, Ver kenners en Kruisvaders, welke voor de kerk waren opgesteld, betrad, voorafgegaan door Misdienaars en jonge Bruidjes, de jeudige Priester zijn eigen Parochiekerk onder het toezingen van een feestlied der talrijke geloo- vigen. Na den gebruikelijken zegen, welke iederen Zondag door de celebreerende Priester in dit geval de WelEerw. Heer Bruin, werd gege ven, hoef het zangkoor (directeur-organist A. J. Leewens) het feestelijk meerstemmig „Veni creator Spiritus" van Jac. Oremus aan terwijl de verdere vaste gezangen der H. Mis als „Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus-Benedictus en Agnus Dei waren ontleend aan de Missa „Sactie Eduardi Regis" gecomponeerd door de Italiaansche Maestro „Lucinio Refice, welke deze compositie aan den tegenwoordi- gen Paus Pius XI, destijds Cardinaal Pa- celli, heeft opgedragen. Onder de H. Mis schetste de Pastoor der Parochiekerk, de Zr. Eerw. Heer Koopman, op indrukwekkende wijze de verhevenheid van het Priesterschap, wenschte den vader en familieleden der Neomist van harte geluk met den grooten dag, dien zij heden mochten beleven. Na afloop der H. Mis is de Eerw. Neomist een Priester-cantate voor bariton en tenor solo, kwartet en koor op woorden van Pas toor Weever en getoonzet door den directeur organist, A. J. Leewens, toegezongen „Des avonds in het Danklof" werd door het kna pen- en mannenkoor o.m. vertolkt een 5e St. „Panis Anglicus" van Pastoor Jansen, als een speciale hulde aan den jonge Priester, terwijl met een plechtig „Te Deum" deze indruk wekkende en zeer geslaagde dag werd beslo ten. TWEE STOUTE HONDJES. Aangifte werd gedaan door een bewoner van de Stakman Bossestraat en een dito van de Ooststeeg, dat ze gebeten waren door een hond. NIET NADER TE NOEMEN. Gisterenavond werd iemand aangehouden, verdacht van niet nader te noemen handelingen met een kind. EEN ONGELUKSVOGEL Een besturder van een 4-wielig vehikel reed in de bocht van den Parallelweg tegen een daar staand boompje. Toevallig was de motorbrigade aanwezig en deze constateerde, dat bovenge noemd persoon onder den invloed van sterken drank was. Ter ontnuchtering werd de bestuur der opgebracht naar het Hoofdbureau. Nog iemand werd ter ontnuchtering overge bracht gisterenavond. BELEEDIGD Een bewoonster van de Balistraat deed aan gifte, dat zjj was beledigd door een medebe woonster van die straat in discrediet was ge bracht. MISHANDELING In de Schagenstraat werd een meisje mis handeld. Wie zich deze de moeite getroost de kast voor ons Bureau te zien, aanschouwt daar een van die bijtende karicaturen van Jordaan van de „Groene Amsterdammer", waarin hij met het bijschrift „Het reisgezelschap „Kraft durch Freude" keert uit Spanje terug", zijn gal lucht inzake de thuiskomst van de Duit- sche en Italiaansche soldaten. Wij meenen dat het bij velen nog niet goed doorgedrongen is op welk een zonder meer brutale wijze hier door twee groote mogend heden gehandeld is. Op welke onbeschaamde om geen erger wcord te gebruiken, wijze hier verdragen, overeenkomsten en „gentleman's agreements" (overeenkomsten-tusschen-hee- ren...) geschonden, vertrapt zijn en inder daad tot „vodjes-papier" gedegradeerd. Er was beloofd dat alle weerbare Duitsche en Italiaansche soldaten reeds anderhalf jaar geleden teruggeroepen zouden worden, maar het is bij een belofte gebleven. Er werd ge werkt door de non-interventie-commissie, doch het is thans overduidelijk gebleken, dat zij op z'n zachtst uitgedrukt, bij de neus is genomen en dat men haar werk gemaakt heeft tot een grap, een paskwil. Duitschland kon zich dat permitteeren, even als zijn as-broeder. Duitschland en Italië kun nen zich nog meer permitteeren. Zelfs het feit dat men eerlijk en ronduit voor zijn meening uitkomt en eerlijk opbiecht het geheele non- intervenieeren aan z'n as-laars gelapt te heb ben. Het is bekend, ais touristen gingen de Duit sche soldaten op stap en thans komen ze te rug. Als met roem beladenen, als dappere krijgers. Als voorbeelden voor de anderen. In één opzicht zijn wij echter niet bijster gerust over deze thuiskomst. Want niemand weet hoeveel „touristen" er op stap zijn ge gaan en hoeveel er thuiskwamen. Wij doelen hier niet op het quantum dat gesneuveld is en een graf vond in de Spaansche aarde, maar wel op hen, die achterbleven als adviseurs, ais raadgevers. Ingenieurs, technici, chemici en wie weet wie nog meer. Het is de Engelsche pers (en niet het sensationeele deel ervan!), die hierop wijst. Er schijnt reden te zijn aan te nemen dat een groot deel achtergebleven is, en niemand weet welke diensten deze in het in opbouw zijnde rijk van Franco moeten ver richten. Dat men dus op z'n qui vive is voor dit onbekende legioen is begrijpelijk. Tenslotte rest nog de vraag waarom Duitsch land óp zulk een onbeschaamd openhartige wijze de wereld kond deed van het zenden van het legioen. Men zou het logisch gevonden hebben indien de geschiedenis nimmer had vernomen van de levering van deze huurlingen maar Hitier oordeelde daar blijkbaar anders over. Is dit een valstrik, een diplomatieke han digheid... Zit er iets meer achter...?? Wij weten het nog niet. Misschien morgen... GOEDE EXPEOITIE WERKT ALS EEN KLOK Daarom per ESONA (Auto- en Bootdiensten) Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat. Iederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend; dagelijks van 91? en van 13.30 V u. Zaterdags van 912 uur. Westgracht 80; Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland" Eiken werkdag van 710 uur. Zaterdags van 35 uur en van 7—10 uur. BIOSCOPEN: Malto, Spoorstraat nalf 8: „Gunga Din." Tivoli-theaterSpoorstraat, half 8: „Kameraden van de Straat" en „Een on vergetelijke Man". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „De Tuin der Vreugde". Opgenomen om 8 uui hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 770.1 Temperatuur lucht: 15.5 Wind: richting N.O., kracht: 9 Tempera tuur zeewater: 15.5 Max. temperatuur 19.2 Licht op: 9.45 VLIEGCLUB TE SEMARANG OPGERICHT. Semarang, 3 Juni. Alhier is opgericht da vliegclub Semarang met ruim 50 leden. j Adverteer in een blad dat a huis-aan-huis gelezen wordt. Dan weet ge tenminste dat Uw geld niet weggesmeten is

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5