Nijpende droogte in de Wieringermeer Frankrijk verzet zich tegen avontuur NEC-Eindhoven 1-2 Watervogels 2 zegeviert over Succes 2 UUeiïentien Schulte verliest de leiderstrui AiJhiellek Albanië zal de Italiaansche weldaden niet vergeten Hitier spreekt voor oud-strijders PROGRAMMA N.E.C. met eigen wapens ver slagen. NEC kwam met een eenigszins gewijzigde ploeg, maar daarom nog niet verbeterde ploeg tegen Eindhoven uit. Bij de Nijmege- naren had Van Eek de plaats ingenomen van Van 't Sas en daardoor bleek de linkerwing van NEC zoo verzwakt, dat de Nijmeegsche ploeg maar zelden haar gewone aanvalsspel heeft kunnen ontwikkelen en het gevaar moest komen van den rechtervleugel, waar Lodensteyn dan ook het eenige doelpunt van den middag maakte. Er zat ditmaal ook in de NEC-ploeg niet die vlotte gang, welke haar spel gekenmerkt had tegen Ajax en DWg. Eindhoven won den toss en koos het be trekkelijk geringe windvoordeel. Al terstond waren de gasten aanvallend en stelden aan de Nijmeegsche verdediging zware eischen. Hoeboer was er goed in en viel op door het prachtige kopwerk, waardoor hij menige moeilijke situatie redde. De NEC-voorhoede probeerde met uitvallen haar positie te ver beteren, maar vond de Eindhovensche verde digipg en ook de halflinie paraat, zoodat zij voordurend werden terug geworpen en het initiatief bleef aan den Eindhovenschen aan val, welke technisch niet slecht was en zel den verviel in de fout van kort spel. Toch wist de NEC-verdediging een kwar tier lang goed stand te houden, Nagtegaal redde herhaalde malen tot hij ten slotte mis- keek, toen bij een herhaalde schermutseling c!e linkshalf Kooien een tamelijk zacnc schot loste, waarbij de Nijmeegsche keeper dacht, dat de bal naast zou gaan. maar het leder verdween precies in het doel. Hier kwam Eindhoven wei op eenigszins fortuinlijke wijze aan de leiding, alhoewel haar veldmeer- derheid dezen voorsprong deed billijken. NEC probeerde nu met open spel den strijd te for- ceeren, maar ook dit lukte niet en Eindhoven naiii vooreerst 't initiatief en zag zich zelfs een strafschop toegekend, toen Hoeboer den bal met de hand bewerkte. De centerhalf Van Gemert schoot meters naast, dat feit scheen een stimulans voor de NEC'ers om beter spel te geven en inderdaad kwam nu het groote gevaar van de Nijmegenaars, die hun oude spel-systeem weer hervatten en dan ook spoe dig uit een open aanval, waarbij het leder van Van der Sloot naar Van Eek vloog, van dezen naar Lakenberg en Ten Velde, die den bal direct weer doorzonden naar Loden steyn, door wien op staanden voet als het ware een onhoudbaar schot gelost werd, 11. Dat was het beste doelpunt van den mid dag. Men verwachtte nu een NEC-overwicht en inderdaad waren de Nijmegenaars nu wel het meest aan het woord, maar toch dook er telkens weer gevaar op uit de Eindhoven sche gelederen. De strijd ging nu weer gelijk op en toen men dacht, dat met 11 de rust zóu ingaan, wist De Zeeuw een minuut voor halftime alleen door de NEC-verdediging heen te glippen om Nagtegaal op kranige wijze te passeeren, 12. Na de rust was aanvankelijk Eindhoven nog gevaarlijk. Na een kwartier nam NEC weer het intiatief over, waarna Eindhoven zich geheel op een versterkte verdediging in stelde. NEC bleef voor het doel van Eindhoven, maar gaf te weinig open spel om doelpunten te kunnen maken. Bovendien was van Veghel nu de uitkomst voor de Eindhovenaren en deze keeper heeft minstens zes gevaarlijke ballen, die van links en rechts op zijn doel aankwamen op meer dan schitterende wijze weten weg te werken. Door deze 50 overwinning pro moveert Watervogels II naar de le klasse. In een zeer goed gespeelden wedstrijd is het Watervogels 2 gelukt Succes II te kloppen. In het begin zag het er echter lang niet naar uit, dat W. met zulke -jroote cijfers zou gaan zege vieren. Wij adden eerder gedacht dat het een walk-over voor Succes zou worden. Hun spel was in het begin zoo overdonderenu, dat wij het ergste voor W. vreesden. Het had dan ook geen opzien gebaard, als Succes in deze periode met één of meer punten verschil de leiding had genomen. Het heeft e .hter niet zoo mogen we zen, ondank.' de hardnekkige pogingen, die door de S-voorhoede in het werk werden gesteld om de W-achterhoede te passeeren. Watervogels kwam na dit S-overwicht geducht opzetten en maakte het S. danig lastig. Ook de „Tor ren" konden aanvankelijk het doel niet vin den. Dit gebeurde pas na 25 min Bij een snelle aanval zette Bronsema .aag voor naar H. Been die meteen hard langs den verbaasden Doves schoot (10). Wel kwam S. na dit doelpunt wat meer in den aanval, doch het gelukte hen niet om gelijk te maken. Na de rust waren het wederom de Watervogels, die het meest aanvallers waren. Het duurde dan ook niet lang of Doven werd voor den tweeden maal gepasseerd. Van ongeveer 20 meter afstand schoot H. Been keihard onder de lat in (20) Vijf min. na het doelpunt was het Bronsema, toen l.back Wartman bleef staan, die met een vleugelschot de S-keeper geen schijn van kans gaf (30). Succes stelde alles in het werk om een tegenpunt te maken, maar Kuiper c.s. waren niet erg gelukkig met hun schoten. Het scheelde soms wel niet veel, doch steeds was er een W-voet of -hoofd dat redding bracht. Watervogels deed het beter, want wederom was Bronsema, die den bal kreeg toegespeeld, en met een hard s^hot den stand op 40 bracht. Vlak voor het einde maakte v. d. Hert nog het vijftal vol. Kort hierna blies scheidsrechter Groen voor den laatsten maal en promoveerde Water vogels II naar de le kl. NHVB. Na den wedstrijd hadden de W-spelers eerst de felicitatie van het S-bestuur in ontvangst te nemen. Daar na sprek het bestuurslid v. Doorn eenige woorden tot de spelers en bood den aanvoer der Tackema bloemen aan. PETTEN 1—J.V.C. 2 i—2. De Julianadorpers hebben liet Petten moeilijker gemaakt dan op grond van het klasscverschil verwacht mocht worden; zoo zelfs, dat P. de weede helft moest aanvan gen met een 20 achterstand. Reeds spoedig na het begin had J. de leiding genomen door •Stins, die dankbaar profiteerde van een missen van Glas. Het tweede doelpunt kwam op rekening van Haven, die een hoogen bal vallen liet voor de voeten van den toesnel lenden rechtsbinnen. P. was wel herhaalde lijk ver doorgedrongen geweest, inaar de J.- keeper bleek uitstekend voor zijn taak bc rekend, terwijl ook het houtwerk eenige ma len succes voor P. in den weg stond. De rust had P. klaarblijkelijk goed ge daan, want eer er 7 min. verstreken waren, had P. niet alleen J's fraaie voorsprong te niet gedaan, maar zelfs met 32 de lei ding genomen, dank zij goede schoten van Jac. Vriesman (2 x) en Jan Vriesman. P. verlegde het zwaarte punt nu wat meer naar de verdediging en mede hierdoor kwam J. geleidelijk weer opzetten, doch P.'s verdedi ging liet zich niet meer verschalken. Mei een ver schot stelde Gccnscn uiteindelijk P. s overwinning veilig. Schcidsrcichter José leidde goed. Ol'DESLUIS N.H. KAMPIOEN. 2— 1 zege op K.F.C. t Gisteren is Oudesluis geslaagd in haar opgave om KFC 4 een nederlaag toe te brengen en zich hierdoor onbereikbaar en ongeslagen aan het hoofd van de ranglijst in de kampioens competitie te stellen. Het was geen verheven partij voetbal die Oudesluis in Anna Paulowna tesarnen met KFC 4 demonstreerde in een temperatuur die meer tot de zwem- dan tot de voetbal sport deed neigen. Niettemin boekte Oude sluis een hoogst nuttige zege, die haar de kampioenstitel bracht. Even voor rust scoorde midvoor Slikker de eerste goal, toen de K-achlerhoede weifelde (10) In de tweede helft bracht A. de Graaf de stand op 2—0. Tenslotte slaagde K. er in, de stand tot 2—1 terug te brengen. Oudesluis bestreed K. weer met eigen wa penen. Door teruggetrokken te spelen, en K.F.C. als het ware te laten „komen", wer den de verdedigende gelederen van de Koo- gers van honk gelokt. Evenals aan de Koog bood dit de ruimte die de Oudeslui- zers gelegenheid gaf hun goals te scoren. Zonder rekening te houden met de uit slag TwiskAlkmaar, is de stand; Oudesluis 4 4 0 0 84 8 K.F.C. 4 6 2 2 2 11—6 6 Alkmaar 4 112 56 3 Twisk 4 0 13 19 1 Het belangrijkste feit van de derde etappe der ronde van Duitschland is wel, dat onze landgenoot Gerrit Schulte de leiderstrui heeft moeten afstaan aan den Duitscher Siebelhoff, die met Umbenhauer en Oubron met gelijke totaaltijden op de eerste plaats ia geklasseerd. De derde etappe leidde van Kottbus naar Breslau over een afstand van 246,6 Km. De wegen waren uitstekend, doch de zon brandde sterk en aangezien het tempo hoog was, wer den er bijzondere eischen aan de capaciteiten der deelnemers gesteld. Onmiddellijk na den start werd het tempo, met den wind in den rug hoog opgevoerd en het veld lag reeds na enkele kilometers uit elkaar. Schulte volgde zijn oude tactiek, bleef achteraan hangen, doch ditmaal zou hij in zijn opzet niet slagen. Hij had mis schien te veel op zijn enorme reservekrachten vertrouwd, want bij de controle Haynau (157 Km.), waar een gedwongen rust van een half uur was ingelegd, bedroeg zijn achterstand 5 minuten. De Zwitser Zimmermann had de meest serieuze uitlooppoging ondernomen en hij kwam 40 seconde voor Diederichs aan. En de laatste lag weer twee minuten voor het veld Op het laatste gedeelte ontspon zich een wilde jacht. Schulte, die vrijwel geheel door niet- Duitscht renners omringd was, trachtte zijn achterstana in te loopen. 25 K.M. na de controle waren Zimmerman en Diederich door de eerste achtervolgers ingehaald. Vlak voor Breslau bedroeg de achterstand van Schulte op de kop groep nog 2 minuut, maar een gesloten spoorwegovergang was oorzaak, dat deze ach terstand tot twee minuten teruggebracht kon worden. In de straten van Breslau lag de kop groep weldra uit elkaar. Hauswald, Bautz, Spiessens en Amberg kwamen vooraan te lig gen en in de sprint won Bautz in den tijd van 6 uur 40 minuten 13 s.c. voor Spiessens, Am- berg en Hauswald. Schulte was tenslotte nog teruggevallen en zijn achterstand bedroeg bij zijn aankomst ongeveer 5 min., waardoor hij van de eerste i.aar de tiende plaats in de alge- meene rangschikking afzakte. De stand in het algemeen klassement luidt: 1. Siebelhoff TO uur 2 min. 55 sec. 2. Umben hauer, zelfden tijd. 3. Oubron zelfden tijd, 4. Hauswald 10 uur 2 min 56 sec. 5. Spiessens, 20 uur 3 min. 10 sec. 6. Scheller 20 uur 3 min. 50 sec. 7. Weckerling 20 uur 4 min. 8. Zimmer mann 20 uur 5 min. 9 sec. 9. Amberg 20 uur 6 min. 7 sec. 10 Schulte, 20 uur 6 min. 21 sec. 11. Middelkamp 20 uur 8 min. 19 sec. Het landenklassement luidt: 1. België 60 uur 29 min. 12 sec. 2. Frankrijk 60 uur, 31 min. 12 sec. 3. Gemengde ploeg, waar de beide Nederlan ders toe behooren, 60 uur 37 min. 29 sec. 4. Duitschland, 60 uur 49 min. 19 sec. 5. Zwitserland 60 uur 53 min. 35 sec. De vierde etappe. Vandaag is de leiderstrui weer van drager verwisseld. Siebelhoff moest haar afstaan aan den Zwitser Zimmerman, die na Grysolle in de vierde etappe als tweede eindigde. Schulte en Middelkamp reden uitstekend en kwamen als derde en vierde aan. Schulte bezet nu de vierde plaats in het algemeen klassement terwijl Middelkamp op de vijfde plaats volgt, een fraaie positieverbetering dus van beide landgenooten. Het algemeene klassement luidt: 1. Zimmermann 26 i.ur 40 min. 7 sec. 2. Umbenhauer 26 uur 45 min. 3. Oubron, zelfden tijd. 4. Schulte 26 uur 45 min. 52 sec. 5. Mid delkamp 26 uur 47 min. 50 sec. 6. Hauswald 26 uur 47 min. 58 sec. 7. Amberg, 26 uur 48 min. 12 sec. 8. Scheller 26 uur 48 min. 52 sec. 9. Weckerling 26 uur 49 min. 2 sec. Het landenklassement luidt: 1. Zwitserland, 80 uur 27 min. 47 sec. 2. Bel gië 80 uur 28 min. 20 sec. 3. Gemengde ploeg met o.m. Schulte en Middelkamp 80 uur 36 min. 2 sec. 4. Frankrijk 80 uur 37 min. 50 sec. 5. Duitschland 80 uur 41 min. 22 sec. DE RONDE VAN ZUIDWEST-FRANKRIJK. Piet van Nek leidt. De Ncderlandsche courour Piet van Nek houdt zich prachtig in de Ronde van Zuid west Frankrijk. Zooals men weet won hij de eerste étappe in prachtigen stijl. Zaterdag verspeelde hij zijn leiderstrui door een tac tische fout, maar gisteren heeft hij de lei ding weer veroverd. Algemeen is men vol lof over het rijden.van den Nieuwendam- mer. Zijn voorsprong op no. 2, den Fransch- man Dubois, bedraagt circa 2 minuten. De van Schendels doen minder van zich spreken, zij zijn blijkbaar nog niet in vorm gekomen. JAN GOMM1ERS DE ZESDE MAN. Onze ploeg in de Tour de France In zijn sportpraatje dat Joris v. d. Berg de man die ons team \oor de Tour de France samenstelt gisteren voor de V. A.R.A. heeft gehouden, deelde lii.j mede, als zesde man van de ploeg Jan Gommers te hebben aangenomen. Gommers is momenteel in goede conditie hij behaalde prachtige overwinningen op zeer sterke renners te Vilvoorde en üeurne (België) Zooals men weet waren reeds aangewor ven Albert en Toon van Schendel, Jozef Dominicus, Janus Hellemons en John. Lain- b rechts. Fanny Koen verbetert het Nederlandsch record verspringen De Nederlandsche damesploeg, welke gis teren tegen Mitcham en een ploeg van Zuid- Engeland uitkwam, heeft een fraaie overwin ning behaald met een totaal aantal punten van 80, terwijl het team van Mitcham het tot 74 bracht. Men moet daarbij niet vergeten, dat de Nederlandsche ploeg sterk gehandicapt was door het feit, dat enkele dames op het laatste moment niet aan de reis konden deel nemen. Zoo moest ook Beppie Dammerman verstek laten gaan, waardoor Fanny Koen onverwacht bij het verspringen moest in vallen. Fanny Koen is een uitmuntend springster, doch zij verricht de laatste jaren ook zeer verdienstelijke prestaties op andere nummers. Toch verraste haar uitkomen op het ver springen bijzonder. Immers met een sprong van 19 voet en 3 inches, 5.87 meter, vestigde zij een nieuw Nederlandsch record. Het oude record stond op naam van mevr. M. Jutte Briejer met een afstand van 5.62 meter, ge vestigd op 5 Juli 1936 te Hilversum. De grondwet overhandigd. De Italiaansche koning-keizer heeft Za terdag in speciale audiëntie een Albaansche delegatie ontvangen, ter plechtige overhan diging van de grondwet, welke de vorst aan het Albaansche volk heeft verstrekt. De Albaansche ministerpresident, Verlaci verklaarde, dat Albanië altijd getrouw zal zijn aan den Koning-Keizer en niet zal ver geten wat het fascistische Italië gedaan heeft voor zijn welzijn en vooruitgang. De grondwet vermeldt o.a., dat de Albaan sche vlag rood is, met in het midden de zwarte adelaar en het fascistisch embleem dat het Albaansch de officieele taal is, dat alle godsdiensten geëerbiedigd worden, dat de Albaansche staat geregeerd wordt door een monarchale constitutioneele regee ring, dat de troon erfelijk is volgens de Salische wet in de dynastie van Victor Em- manuel III, Koning van Italië en Albanië Keizer van Ethiopië. Daladier; Wij zeggen neen op alles wat geweld en ruwheid is, NAAR BESCHERMING VAN HET FRANSCHE GEZIN EN VERGROO TING VAN 'T GEBOORTECIJFER. Minister-president Daladier heeft gisteren een rede gehouden voor het bestuur der radicaal-socialistische partij, waarin hij de houding van Frankrijk ten aanzien van de groote internationale vraagstukken uiteen zette. Na vertelaard te hebben, dat alles doet hopen op een spoedig en gunstig besluit van de thans aan den gang zijnde interna tionale onderhandelingen, zeide de pre mier: ik zeg en herzeg, dat Europa de keus heeft tusschen samenwerking en overheer- sching. De Fransche regeering heeft alles gedaan en doet nog alles om Europa in staat te stellen, gelukkig te leven in vrije samenwerking. Doch tegelijkertijd wil ik de wereld de verzekering geven, dat Frankrijk in het eerste gelid staat van de mogendhe den, die zullen verhinderen, dat Europa ge leid wordt naar rampen als gevolg van machtsondernemingen. Wij zijn voor samenwerking, hetgeen het tegenovergestelde van omsingeling is, Doch telkens wanneer wij een schrede gedaan heb ben op den weg der samenwerking, heeft men ons met een gewelddadige actie geant woord. Telkens wanneer wij een aanbod tot samenwerking hebben gedaan, werd dit van de hand gewezeil. Zij die ons aanbod van de hand wezen, wilden ons tegelijkertijd het recht ontzeggen, met anderen samen te werken. Deze samenwerking, welke zij ge weigerd hebben, is het, die zij omsingeling noemen. Welk duidelijker bewijs zouden zij nog kunnen geven van hun streven naar hegemonie? Zoo men dus de neiging heeft, het even wicht en den vrede in Europa te bedreigen hebben wij alle reden, ons vastberaden te gen zulke avonturen te verzetten. Wij zeg gen neen op agressie, op autarchische ty- rannie, op ideologisch fanatisme, op eischen van zoogenaamde levensruimte en wij zeg gen neen op alles wat. geweld en ruwheid -is. Wij zeggen ja op elk streven naar goede DE STAND VAN DE GEWASSEN. Een warme wind, vol vage geuren van gras en bloemen en riet, waait door den Polder en er boven glanst de wanne zomerzon en verdroogt „het land dat nog geen schaduw kent". Dag aan dag, eenige weken zelfs reeds, is 't nu droog geweest in het Nieuwe Land. In afwijking met vele plaatsen op 't oude land is hier tin langen tijd geen regenwater gevallen. En nu is het de laatste dagen nog warm geworden ook. Van vele kanten hoorde men dan ook klagen over het te droge weer, vooral met het oog op de te velde staande gewassen. Wij besloten daarom, mede aangelokt door het fraaie weer van Zaterdag, een tocht door den Polder te maken en een bezoek te brengen aan akkers en weilan den, waarbij we ons verzekerden van de zeer-gewaardeerde medewerking van een landbouwdeskundige. Buiten de dorpen merkte men pas goed de droogte en ook de warmte, die in den Polder steeds grooter schijnt dan er bui ten. Een strakblauwe hemel welfde zich over de eindeloos-schijnende akkers en weiden en heel het Nieuwe Land was vol van zoe le zomerwarmte, die scheen te trillen bo ven de roode daken der boerderijen en aan de verre wazige gezichtseinder. Warme wind waaide ons tegen en omgaf ons, wanne zomerwind, vol vage geuren van gras en hooi, van bloemen en van riet. Helder en verblindend-wit scheen de zon en verwarmde en verdroogde, zonder op houden „het land dat nog geen schaduw kent", en waar de warme stralen vrij kun nen doordringen tot de meest verborgen plaatsen. Stilte Over dit zonnige zomer-schoon lag een bijna volkomen stilte, een stilte, die zóó groot was, dat ze overeenstemde en één geheel vormde met de grootschheid van heel het indrukwekkende schouwspel, en waarin een klein geluid reeds storen zou. Warm was het dus en zéér droog, het welk ons dadelijk bleek toen wij verschil lende akkers en weilanden bezocht hadden. Onze totaal-indruk kunnen wij beknopt als volgt weergeven: Grasland. Grasland: Dit snakt werkelijk naar regen. De droogte is zoo sterk, dat het grasland (speciaal het niet-geinfiitreerde) waarschijn lijk een minimale opbrengst zal geven. De zode is zéér uitgedroogd. Bovendien bestaat thans het gevaar, dat misschien sommige boeren te lang zullen wachten met hooien, om aldus meer hooi te krijgen, Hierdoor zou echter de kwaliteit achteruit gaan. Op de goed-gcinfiltreerde gebieden is toestand wat beter, doch ook hier hebben liet weinig-groeizame weer en de hooge schrale wind hun invloed doen gelden. Klaver. Klaver heeft over het algemeen erg geie. den. Witte klaver gaat nog, doch deze krijgt jias een goede kans, als de eerste snede ge. maaid is. De in Augustus ingezaaide klaver is door de strenge vorst verdwenen. Akkerbouw In den akkerbouw is de toestand over het algemeen heel goed. Opvallend veel vlas treft inon aan. 1800 H.A. ongeveer, dus plim 0.1 van de Wieringermeer. De stand is goed. Bij langdurige droogte zal ook het vlas ervan lij. den. (Naar men weet, is er een neiging om het vlas meer en meer ter plaatse te verwer ken. De landbouworg. zijn hierover druk aan 't overleggen. Dit licteekent dus een aan zienlijke werkverruiming in den winter.) Wintergranen. De wintergranen zijn voor verreweg het grootste deel uitgewinterd en er is opnieuw ingezaaid met zomertarwe, erwten en boonen. Laat-gezaaide wintertarwe, welke juist vóór dev orst gezaaid was, is overgebleven. Deze zal dus best worden. Zomertarwe, De zomertarwe staat best. Door het zon nige en droge weer is het een flink, stevig ge- was geworden. In vergelijking met de noorde lijke provincies schijnen de graangewassen in den Polder iets voor te zijn. Haver. Voor de haver gelden dezelfde opmerkin gen. Op de zandgronden lijden haver enz. ook reeds van de droogte. Op bepaalde ge bieden treedt, mede door de droogte, de Veen koloniale ziekte op, zelfs meer dan in andere jaren. Erwten, boonen en bieten. De stand van de erwten is buitengewoon goed. Invloed van de droogte is nog niet te bespeuren. De boonen zijn over 't algemeen nog kort. De stand is verder goed. De stand der bieten is goed. Handelsgewassen. Blauwmaan, karwei, zijn goed. Van de droogte hebben ze thans nog niet geleden, Uit bovenstaand overzicht blijkt dus wel, hoezeer naar regen verlangd wordt. Was het de vorige week nog alleen de grasboer die naar regenwater uitkeek, nu begint ook df bouwbocr voor zijn gewas te vreczen, indiér de droogte mocht voortduren. verstandhouding en loyale samenwerking, op alles wat zou kunnen leiden tot een hervatting van het economisch verkeer over de geheele wereld en tot een billijker ver deeling van de grondstoffen! Naar aanleiding van de kritiek op de maatregelen, die de regeering genomen heeft om het hoofd te bieden aan het van buiten komende gevaar, zeide Daladier: bestaat het buitenlandsch gevaar soms in de verbeelding? Zijn drie millloen buiten- landsche soldaten, die aan de overzijde onzer grenzen gemobiliseerd zijn, plotseling geesten geworden? Niemand zou redelijker wijze kunnen volhouden, dat het gevaar niet bestaat. Daladier verklaarde tenslotte, dat de re geering een politiek tot vergrooting van het geboortecijfer zal voeren en kondigde de spoedige afkondiging aan van een wet tot verdediging van het Fransche gezin. Vast vertrouwen in het Duitsche volk en eigen persoon! De te Kassei gehouden betooging, waar aan door 300.000 leden van den nationaal- socialistischen bond van oud-strijders werd deelgenomen, werd o.a.'door talrijke bui- tenlandsche gasten bijgewoond, zooals den Japanschen ambassadeur, den voorzitter van den Italiaanschen bond van oudstrijders verscheidene leiders van den Hongaarschen bond van oudstrijdres, den Spanaschen gene raai Queipo de Llano, alsmede oudstrijders- delegaties uit Bulgarije en Slowakije. Hitier sprak. Ik zie, aldus Hitlcr, die een groote rede voering hield, in de herinnering aan de vier jaren oorlog, die ik het geluk heb gehad zelf mee te maken, slechts een reden tot vast vertrouwen in mijn Duitsch volk en als soldaat ook in mijn eigen persoon. Deze jaren maken mij in mijn diepste bin nenste, in het bewustzijn van dé verschrik kingen van den oorlog, even vredelievend alsook vastbesloten, in de overtuiging van de waarde van den Duitschen soldaat voor de verdediging van onze rechten. Zoo de Britsche omsingelingspolitiek al dezelfde gebleven is als vóór den oorlog, dan is daarentegen de Duitsche afweerpo- litiek grondig veranderd. Ik heb er zorg voor gedragen, dat alles, dat ook maar eenigszins met de staatsleiding te maken heeft, slechts voor honderd procent een man en soldaat kan zijn. Mocht ik echter bemerken, dat de houding van eenigerlei persoonlijkheid zulk een (oets niet kan doorstaan, dan zal deze, wie het ook is, on middellijk van zijn post verwijderd worden. Wij hebben de plicht, de natie tot het uiterste tot afweer en haar afweerkracht te sterken. Ik verwacht, dat deze politiek van versterking der Duitsche afweerkracht in het bijzonder door de oud-acid&Un ge steend wordt, RADIO DINSDAG 6 JUNI 1939. Hilversum I. 1875 en 415.5 m. KRO-uitzending. 8.00—9.15 Gramofoonmuziek (Om 8.15 BerJ 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten en solist (1.001.20 Gramofoonmuziek) 2.00 Vrouwenuur. 3.00 KRO-Kamerorkest, 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 KRO-orkest. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 KRO-orkest. 5.45 Felicitatiebezoek. 6.05 Gramofoonmuziek. (Om 6.30 Berichten),. 6.35 Sportpraatje. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Draagt elkanders lasten", 7.35 Gramofoonmuziek. 7.45 Zwemcursus. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Stedelijk orkest van Maastricht. 9.15 Reportage (opn.). 9.30 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Lajos Veres en zijn orkest. 11.0512.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II, 301.5 m. VRO-uitzending. 8.00 Orgelspel. 8.15 Berichten. 8.18 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.) 10.30 Voor de vrouw. AVRO-Amusementsorkest. 11.00 Causerie „De vrouw en het wereld" beeld". 11.10 Huishoudelijke wenken. 11-35 Omroeporkest. 12.15 Berichten. 12.18 Gramofoonmuziek, 1.00 Omroeporkest. I.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Omroeporkest en solist. 2.45 Knipcursus. 3.45 Berichten. Het Lyra-trio. 4.30 Kinderkoor. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 De Twilight Serenaders. AVRO-Salonorkest (ca. 7.25 Berichten)' 7.00 Viool voordracht met pianobegeleiding. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.40 „Gebonden krachten in 't atoom", ^ng 8.00 Berichten ANP. Radiojournaal, mededee- lingen. 8.25 Gramofoonmuziek. 8.30 Bonte Dinadag avond trein. 10.00 Radiotooneei. 10.25 AVRO-Danoe-Band en soliste. II.00 Berichten ANP, Gramofoonmuziek. 11.3012.00 Karolyi Arpad's Zigeunerorkest"

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8