Storm op den Oceaan en de gevolgen A^nda Van „eindeloozedeining" gesproken m JMdeücho Kw ai Heitje' De Tweede dag Woensdag 7 Tuni 1939 De boegbuiskamer als zwembad Tweede Blad Purol bij Doorzitten - Zonnebrand - Stukloopen !V~ jjii.iiiiiiitniiij B /illiiiiiimiimiiiï iit Dc brand in dc Wacbtstraat Blijf niet te lang in de zon De „Donkere Duinen" 21 Juni Zeeridderdag Uit het politie-rapport „Dolle Hans0 Vragen van raadslid Schoeffelenberger aan B en W Opgepast Sirene geloei! De heer van Twisk en de gemeenteraad SNEL en GOED Speldjesdag voor „Het Hoogeland" Burgerlijke Stand ran Deo HeWer „Elfde druk herzien en uitgebreid" Met twee onderzeebooten naar de West dit verzacht onmiddellijk en geneest spoedig. Tube 45, doos 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten Onze correspondent, aan boord van Hr. Ms O 14 zendt ons de volgende reisbrief De lange deining, die H. Ms. O 13 en 14 in rythmische cadans van stuur- naar bak boord deed hellen, werd allengs korter en nauwelijks waren we uit de Golf van Biscaye of de toppen der golven begonnen zich gelei delijk te tooien met witte kuiven, waar zoo nu en dan het bruiswater afspatte. De wind wakkerde aan tot hij kracht zes had bereikt en hoewel het dus nog wel erger kon, wer den onze bootjes heen en weer gegooid als sloepen in de branding. Nu had ik wel eens zoo n Zee-dichter" aan boord willen zien met zijn „eindelooze deining", waar de scheepjes op wiegelen, kabbelende golfjes en meer van dat fraais. Hier had hij nu werkelijk zijn hart op kunnen halen. Benedendeks. Benedendeks leek het wel een chaos De mokken, waar de koffie net in uitge schonken zou worden, maakten een schui ver en sloegen kletterend tegen de vloer, zoodat van het emaille kommaliwant de schilfers afspatten en de steenen kommen oorloos of geheel aan scherven lagen. Een pul met vuil water en andere onge rechtigheden slierde van stuur- naar bak boord en voor iemand hem ken grijpen, was hij gekanteld, en herschiep de boeg buiskamer - het manschappenlogies - in een zwembassin. Alle hens aan het op ruimen met lappen en dotten en eenigen tijd later kon het er weer mee door. De drinkmokken moesten echter weer omge- wasschen wordeneen teiltje met sop werd aangemaakt, maar nauwelijks wa ren er twee kommen schoon, of de boot nam weer een „robber" en zoowel de ma troos, die af stond te wasschen, als de tafel en het teiltje met sop, sloegen te gen de vlakte. Weer opnieuw aan het op ruimen Een blik met poetspommade, ze ker niet zeevast genoeg gezet, zeide van boven de plunjekastjes naar beneden, ra kelings langs iemands ooren. „Je bent gesloft, Tinus „Dat ben ik zeker!" Doorgaan met opruimenniks loos!' Klaarmaken voor onder water Amper was de zaak weer een beetje aan de kant, of het commando „klaar maken voor onder water weerklonk. Alles werd in de steek gelaten en een ieder deed wat voor geschreven staat bij dit signaal. Een zorgde voor de vlag, seinlamp, enz., een ander voor het laten zakken der mast, de kaartenbak moest leeggemaakt worden, enz. Alles ge schiedt echter met de meest mogelijken spoed en in een ommezien was dan ook alles naar beneden, het torenluik werd gesloten en na het openen of sluiten van vele kleppen, schoof de boot geruischloos onder het wateropper vlak. Mocht U soms eens ergens lezen, dat zooiets gepaard gaat met een hoop lawaai, donderende commando's van uit het centraal station en dat de spanning op een ieders ge laat staat te lezen, dan kunt U dat gerust met een korreltje en liefst met een korrelje van eenige kilo's zout nemen. Het tegendeel is waar Onder water wordt de grootst mogelijke stilte in acht genomen, zooals de onderwater-discipline dit voorschrijft Slechts het hoognoodige wordt gesproken en dan nog in geen geval overluid. Somtijds hoort men alleen het gebrom der electrische voor- en achter- diukroeren. Tot op een diepte van ongeveer 25 me ter konden we nog de deining voelen, de boot schommelde nog steeds een beetje, echter op 30 meter lag hij volkomen stil. ■i iiii ■ii Gedurende het dat de jaarvergadering vooraf ging, was er maar één onderwerp van ge- iprek: Het drukwerk. Hoe kon het ook anders: ihlielii Qa ft0*2"1 met haar groote keuze moderne lettersoorten had het verzorgd) 's Nachts in den storm. Toen we weer boven water kwamen was het weer er nog niet veel beter op geworden. Het leek eerder of het erger geworden was. Er tuimelden rollers over het voor- en ach- terscihp, en zoo gingen we de nacht in. Dat werd heelemaal iets aparts De bedden wer den met einden touw nog eens extra goed vast gezet, maar dat liet.niet na, dat er toch zoo nu en dan wel eens iemand uit tuimelde. Gelukkig is de hoogte niet van dien aard, dat de Pa Ziekenverpleger er aan te pas moest komen. De botten bleven heel. Omstreeks een uur of half twaalf een ,,ge- griep" en gereclameer van je welste. Wat bleek Een der korporaals, wien het was gelukt na veel moeite eindelijk een plaatsje te veroveren in Morpheus armen, kreeg een regen op zijn body. De blikjes, netjes opge stapeld in hoogere regionen, speelsch gewor den door de woelige zee, wilden beneden ook wel eens een kijkje nemen met bovengenoemd gevolg. De uitlatingen werden op een dusda nige manier geuit, dat allen gedurende één minuut wakker werden, lachten enweer doorsliepen. Den volgenden dag was het al heel wat afgeslecht en konden we weer behoorlijk benedendeks verkeeren. Ge lukkig maar, want nu kon alles tenminste weer eens een goede beurt krijgen. Aan dek mochten we echter nog niet en was er dus een oogenblik tijd om een „blaasje te pik ken", dan was het een gedrang in de kuip en stonden we op elkaar gepakt, als haringen in een tonnetje. Iedereen wilde natuurlijk graag even een strootje schuiven. (Beneden deks is rooken streng verboden). Op den achtermiddag doemde er een schip op aan de horizon en toen we dichter bij kwa men, bleek het een Hollander te zijn.'In me- tergroote letters stond op de zijden geschil derd „Grootekerk". Door de ongunstige wind en de groote afstand, herkenden ze ons blijk baar niet, \vant zonder zelfs een groet te brengen werd doorgestoomd, volle kracht Na eenige dagen niets dan water gezien te hebben, kregen we eindelijk weer eens land in zicht en wel Cabo da Roca. (Kaap Roca). Dit is het meest westelijke punt van Portu gal, zelfs van het geheele vaste land van Europa. Op een der hoogste punten van deze kaap staat het beroemde Mafra paleis, een prachtig gebouw van wit marmer en men vindt langs de geheele kust ook niet meer zoo'n prachtbouwwerk. Dit gebouw bevat, naar men mij verteld heeft, een eigenlijk pa leis, een klooster en een kerkje. Wat zou ik daar niet graag een kijkje genomen hebben, maar wij moesten verder, zonder te stoppen, koers Casa-Blanka. Casa-Blanca, Hier werden we gedebarkeerd en sliepen we 's nachts in een hotel. Na zooveel dagen eindelijk weer eens een verfrisschend bad en allen maakte hier dan ook een druk gebruik van. U heeft natuurlijk in verschillende reisbe schrijvingen al zooveel gelezen over de Zuide lijke plaatsen, dat ik het hier welgevoeglijk kan passeeren. Het zijn allemaal mooie ste den, mits men ze vanuit zee bekijkt op een mijl afstand. Maar komt men er in... bah. Vies, vuil en smerig, eenige wijken uitgezon derd. Inderdaad zijn het haarden van ontucht en men kan ze gerust alle over een kam scheren. We waren dan ook allen blij, zon der uitzondering, dat we deze stad weer kon den verlaten. We lagen gemeerd op de boeien en bij het vertrek hebben we nog even smakelijk kun nen lachen. Een der Arabieren stond zoo vol spanning ons gemanoeuvreer gade te slaan, dat hij vergat, dat hij op 'n steiger stond en... plons, onze orang arab in de majem. Geluk kig was het in de buurt van een steigertrapje, zoodat hij spoedig weer omhoog kon klauteren. Op de helft der trap, kwam hij echter tot de ontdekking, dat z'n rechterslof verloren was gegaan en met een eigenwijs gebaar, trapte hij toen ook de resteerende linker te water. Maar het gezicht, dat hij hier bij trok was werkelijk een daalder waard om te zien. Te Casa-Blanca lagen eenige Fransche on derzeeërs en een torpedojager. Op een der on derzeebooten werd, bij ons vertrek, het sein „Ik wensch U een aangenamen overtocht", dat door ons beantwoord werd met een „Zeer bedankt". En zoo aanvaardden we de groote oversteek, waar ik U een volgend maal wel iets van hoop te vertellen. Voor ca. 400 gulden schade. Gisteren namen wij een bericht op betref fende den brand in de Wachtstraat. Wij ver nemen thans dat de schade, welke door de bewoners geboekt moest worden, grooter is dan wij aanvankelijk verondersteld hebben. Behalve oude rommel bevonden zich in de schuur eenige splinternieuwe fietsen, een paar stellen pas aangeschafte zeemanslaar zen, een zoo goed als nieuwe kachel, enz. enz. In totaal een waarde vertegenwoordigend van een kleine 400 gulden. Een waarschuwing, die men ter harte moet nemen. Nu de zomer voor de deur staat en men iedereen Zonday, en natuurlijk ge durende de geheele vacantie, weer een groot publiek op het strand zal zien lig gen lijkt het ons gcwenscht de aandacht i nog eens te vestigen op iets, wat iedereen weet, maar waar lang niet iedereen aan denkt. En dan doelen wij op het z.g. jon nen", het nemen van zonnebaden. Men ligt soms uren lang in de zengende zon i en verwondert zich er dan over dat men, thuisgekomen of reeds eerder onpasse lijk is, zich niet lekker gevoelt of hevigen pijn in het hoofd heeft. Er is niets tegen, om een zonnebad te nemen, maar men doe zooiets met over leg. Men ga niet vrijwel geheel ontkleed in de zon liggen. Men zorge voor een behoorlijke afdekking van het hoofd, de i borst en den rug. Doet men dit niet, dan is de kans groot dat men het zonnebad meer ellende dan plezier zal beleven. Nu de warme dagen voor de deur staan leek het ons nuttig hierop nog eens den nadruk te leggen. Bij onze Y'ierdagers: alles wel. Het is wel buitengewoon, het weer, dat er voor onze eerste ploeg Vierdagers in petto gehouden is. Heel den dag stralen de zon, geen wolkje aan den hemel, en met het vooruitzicht, dat deze weers gesteldheid nog wel eenigen tijd zal aan houden. De stemming is, naar de leider ons gister avond meedeelde, perfect. Trouwens, hoe zou zooiets anders mogelijk zijnWeliswaar was de tocht naar het romantische Valken burg een warme, maar het open dak van de bus bracht een zeer belangrijke verkoeling, die door de geheele „equipe" dankbaar op prijs gesteld werd. Wat dezen tweeden dag betreft, men bracht, zooals men weet een bezoek aan het Philips-bedrijf. Daarna ging het naar het Zuiden, waar onze excursisten getui gen waren van verschillende bosch- en heidebranden. Om 5 uur gisteravond be reikte men Valkenburg. Houd ze rein Enkele dagen geleden, op een der warme dagen, maakten wij een rondwandeling door onze „Donkere Duinen" en het is toch zeker zonder eenige chauvinistische overdrijving als wij durven te beweeren, dat wij in deze duinen een magnifiek natuurpark bezitten. Het was een verkwikking na den warmen dag hier de weelde te ondergaan van een ge combineerd duin-, bosch- en heidelandschap, waarbij een aantal pauwen en fazanten voor het exotisch cachet zorgden. Bij het vijvertje hebben wij geruimen tijd gezeten. Men kan dit plekje niet anders dan romantisch en pittoresk noemen. Een ekster vloog weg, ergens in de verte ronkten de kikkers, de avondwind waai de geheimzinnig door de toppen van de dennen, kortom, een ideaal verblijf voor een mensch, die er even „uit" wil zijn. Men bekomt er, ook al is men er slechts een half uur. Maar zoo ideaal als dit plekje is, toch bleek ons dat er nog altijd bezoekers zijn die meenen, dat de manden, waarin men papier en sausjesdoppen kan deponeeren, er voor de aardigheid neergehangen zijn. Op diverse plaatsen zagen wij doppen, papier en andere ongerechtigheden liggen, die des te meer in het oog vallen, waar het zulk een schilderachtig stukje natuur be treft. Wij zouden gaarne zien dat onze geheele Heldersche bevolking er nog eens extra op lette, op deze manden. Het is een kleine moeite en men voorkomt er mee, dat een van onze waarlijk heel mooie stukken natuur een deel van hun bekooring verliezen. Deze raad is natuurlijk niet bestemd voor verreweg het meerendeel der oude ren. Maar het is juist deze categorie, die wij op het hart zouden willen drukken op de jeugd, die hier in grooten getale pleegt te komen, een oog te houden. De jeugd, gedachteloos en ovnerschillig als z\j soms kan zijn, vergeet nog wel eens een enkele maal haar plicht en het kan geen j kwaad als een toevallig in de nabijheid zijnde oudere bezoeker haar op den eersten plicht van een natuurbeschermer wijst. Het kan slechts opvoedend werken en het aspect van onze Donkere Duinen, waar we terecht trotsch op zijn, ver fraaien! Naar Amsterdam per auto en dan een boottocht naar de vier meeren. Zooals wij gisteren schreven staat er weer een reis van onze blauwe zeeridders op het program. Wij kunnen thans be richten, dat deze gehouden zal worden op Donderdag 22 Juni a.s. en wel naar Amsterdam per auto en vervolgens een boottocht op de vier meeren. Het kan wel haast niet anders of dit besluit van de vereeniging „Moed Volharding Zelf opoffering" zal in overeenstemming zijn met de wenschen van de garde, die, hierop vesti gen wij nogmaals de aandacht, een mooien dag tegemoet gaan. RUIT VERNIELD. Aangifte werd gedaan door een bewoner van de Hector Treubstraat, dat van een per ceel aan de Schagenstraat een glasruit was vernield. NAAR ALKMAAR OVERGEBRACHT. De persoon, die verleden week aangehou den was. verdacht van niet nader te noemen handelingen, is op transport gesteld naar I Alkmaar. 500ste opvoering. Tot sluiting van het tooneelseizoen in Casino, wordt a.s. Zondag een opvoering ge geven van het nog altijd boeiende Indische tooneelstuk „Dolle Hans" van onzen bekenden tooneelschrijver Jan Fabricius. Het Haagsche gezelschap „Het Speeltoo- neel", dat er een uitstekende vertooning van geeft, bestaat uit leden van het Residentie Tooneel, dat aldaar de Kon. Schouwburg be speelt en onlangs hier nog een abonnements voorstelling gaf van de thriller „Ik heb den graaf vermoord". Het spel is dus in goede handen. Over het stuk van „de tropen en rassenhaat", dat thans voor den 500sten keer wordt vertoond en door zijn spannende handeling nog steeds gaarne wordt gezien, be hoeven wij niet verder uit te weiden. De rol van „Dolle Hans" wordt vervuld door Henk v. Buuren en die van Jolantre door Mevr. Coba Kelling. Het stuk speelt in de vereischte Indische décors. Voor prijzen enz. zie men de advertentie. Betreffende vuil verspreiding van de Gasfabriek-elevator. Geacht College, le. Is het Uw College bekend, dat wan neer de „elevator" aan de Gasfabriek in wer king is, de bewoners van de omliggende grachten en straten, daarvan zooveel hinder ondervinden, dat dan zelfs het kolengruis op de meubelen ligt? 2e. Zoo ja, denken B. en W. daartegen zoo spoedig mogelijk maatregelen te nemen? Den Helder, 7 Juni 1939. Hoogachtend, w.g. J. J. Schoeffelenberger. Wjj vestigen er de aandacht op, dat de sirene van Fort Erfprins morgen, Don derdag, des voormiddags 11 uur zal wor den beproefd, tien make zich dan, bij het vernemen van het geluid, niet ongerust. Wij vernemen, dat zoo juist alhier een comité is opgericht, hetwelk zich ten doel stelt de candidatuur van den heer P. van Twisk voor den gemeenteraad op de basis van voorkeurstemmen te steunen. gaat samen per ESONA (AUTO- en BOOTDIEN STEN Gaarne vestigen wij de aandacht op den a.s. Speldjesdag voor de vereeniging „Het Hoogeland". Zooals bekend, worden in de kolonies en te huizen dezer Vereeniging verpleegd voor waardelijk veroordeelden, voorwaardelijk in- vrijheidgestelden, zwervers, landloopers, on- voiwaardigegn, drankzuchtigen, alleenstaan de personen en ouden van dagen, van alle gezindten. Over 1938 bedroeg het aantal verpleegden 66061. Helaas moesten van 115 personen de aan vragen voor opname in de kolonies wegens geld- en plaatsgebrek worden afgewezen, zoodat uitbreiding van verplegingsgelegen- heid dringend noodig is. Wij vertrouwen, dat men graag dezen mooien en nuttigen arbeid van de alom be kende vereeniging „Het Hoogeland" zal steu nen door het koopen van een speldje. Zij. die zich beschikbaar willen stellen als collectante kunnen zich vóór a.s. Zaterdag opgeven bij mej. R. Bakker, Visstraat 29; mej. N. v. d. Heiden, Jan in 't Veltstr. 46; mevr. G. Dekkers, Dijkstraat 72. Van S6 Juni BEVALLEN M. Mallee-Vos d. BEVALLEN; L. A. Broertjes—Neels, z.; W. C. CzechBruin, d. OVERLEDEN; E. Clee, (v), 11 maanden. Een KttLauAanL foq.'i&tft de. uj-aa'idt wan dag.^ad'teclatne.. Een Amerikaansch restaurant is on langs een campagne begonnen in dagbladen. Het plaatste iederen dag een annonce met een pakkende tekst. Vóór het met deze advertenties in de dagbladen begon, bediende het 30 tot 40 gasten per dag, nu steeg het aantal bezoekers tot gemiddeld 1200 per dag- „Natuurlijk gaan wij voort onze advertenties in dagbladen te concen- treeren", zeide de directeur, de heer Burton White. Waarom het te ontkennen, het botert niet bijzonder goed met het te sluiten ver drag tusschen Rusland en Engeland. En dat waar de vooruitzichten aanvankelijk zoo gunstig waren en men reeds heeft geap- plaudiseerd alvorens de winst geboekt was. Men heeft de zaak van alle kanten thans grondig bekeken: zoowel van Sovjetkant als van Britschen. Men heeft het voor en tegen uitgewogen en men mocht aannemen dat er eenig resultaat was bereikt. Prak tisch is dat nog steeds niet het geval. Men blijft praten en of er uit al dit praten te zijner tijd inderdaad iets concreets geboren zal worden moet men maar afwachten. De Engelsche pers is verre van optimistisch en wij mogen dit als een veeg teeken beschou wen. Een der „Times"-medewerkers (een mede werker aan een blad dus, dat men zeker niet als defaitistisch mag aanslaan) heeft het niet onaardig gezegd, toen hij, doelende op de ver anderingen die de Russen reeds hadden weten te bewerkstelligen in het oorspronkelijke ver drag: „elfde editie, herzien en uitgebreid, alleen voor privé gebruik". Dat is uiterst rake op merking, die feitelijk een volkomen juiste weergave van de feiten is. En thans zoekt men reeds dagen lang naar een compromis. Het is te hopen, dat men er een vindt, omdat niet de bergen werk die men reeds verzet heeft voor niets geweest zijn en men straks niet naar huis gaat met de over tuiging over en langs elkaar heen gepraat te hebben. Wat er tenslotte bereikt zal kunnen wor den valt met geen enkele zekerheid te voor spellen. Men moet zeker niet als vaststaand aannemen dat het verdrag „er wel door zal komen". Als men de Engelsche krantenver slagen, van welke kleur ook, doorleest schrikt men zelfs van de weinig hoopvollen toon die al de desbetreffende artikelen kenmerkt. Zooals men weet gaat het voornamelijk om de wederzijdsche garantie voor de Baltische landen. Helaas, de Baltische landen wenschen zelf geen enkele garantie en zij willen er even min het voorwerp van zijn, een houding die men tenslotte kan en moet billijken. Toch is dit een der eerste eisch voor Engeland, dat de Baltische landen een verklaring teekenen waar in zij zich er mee accoord verklaren Russische troepen binnen te laten, indien dit noodig mocht blijken. De Sovjet-vertegenwoordigers willen een andere methode: die willen over de hoofden van de Baltische regeerders heen be slissen, doch ditschijnt Albion al te „Rus sisch"...... In de praktijk beteekent het plan van Rusland controle over de Baltische landen en daarvoor voelen de landen in kwestie noch Engeland veel. Men ziet in Rusland nog steeds het paard van Troje, dat men wel kan binnenhalen, maar wat men nog niet kwijt is. Hoe men de zaak ook bekijkt, het valt niet te ontkennen, dat hier sprake is van een zeer moeilijk probleem. Een probleem, dat in geen geval met een handomdraai op te lossen is en dat waarlijk veel staatsmansbeleid zal ver- eischen alvorens men tot een voor alle partijen redelijk compromis is gekomen. Of het zal lukken tot een compromis te komen Wij schreven reeds dat de Britsche pers optimistisch gestemd is en ook van Russische zijde is weinig moedgevends te bespeuren. In ieder geval wachten wij met belang stelling de dingen der eerstkomende dagen af. Lang kan het niet meer duren voordat er, zij het ten goede of ten kwade, een be sluit genomen wordt, tenzijtenzij men door force majeure, door overmacht dus, gedwongen wordt tot een besluit. Ook dat is een mogelijkheid. Hopen wij echter dat dit niet noodig zal zijn en dat gezond staatsmansbeleid voldoende zal blijken om uit deze, zeer zeker moeilijke, perikelen, te komen. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat. Iederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 91? en van 13.30— 1" u. Zaterdags van 912 uur. Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland" Eiken werkdag van 710 uur. Zaterdags van 35 uur en van 710 uur. BIOSCOPEN; Rialto, Spoorstraat half 8: „Gunga Din." Tivoli-theaterSpoorstraat, half 8: „De drie Razende Jockey's" en „De Afgod der Menigte". (Vitte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „De Tuin der Vreugde". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder: 765.G Temperatuur lucht: 19.1 Wind: richting N.N.O., kracht: 1 Temperatuur Zeewater 17.4 Max. temp. 23.3 Licht op: 9.46

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 11