Dammen Indië en de plannen vlootuitbreiding tten Begin van brand in de stuurhut van sleepboot 6 Snel blusschingswerk Finale herdenkingsfeest stafmuziek Kon» Marine Helder-combinatie - Fort Kijkduin de ideale verkooper! Matroos pleegde tal van diefstallen jModbch riieuwJ Belgisch—Hollandschc vriendschap ïlLeuujJ) uit UAÈ Visscherij Zendingsbureau Oegstgeest H. Ms. „Sumatra" De officiersopleiding bij de Marine Vliegtuigongelukken in Ned-Indië Marine vliegtuig beschadigd voor De ramp van de „Thetis" i 24-20' 249XXl456°f41 t «=S 36^32 WWWWM Kesdc en T^endiny Gistervand pl.m. 8 uur, ontdekten de schildwacht by Wierhoofd, personeel van Hr. M». „Brinio" en enkele voet gangers een sterke rookontwikkeling in de stuurhut van een der marinevaar- tuigjes, de Sleepboot No. 6, dat gemeerd lag naby den aanlegsteiger van de Texel- sche boot. Tot hun niet geringe verbazing werd de rook steeds dikker en kringelde weldra door kieren en naden naar buiten. Personeel van de „Brinio" begaf zich di rect aan boord. Het bleek dat de koksmat, die de vloer bedekte, smeulde. Direct was vol doende personeel aanwezig, terwijl de brand spuit van Wierhoofd aanrukte. Ook de brand slangen van de Brinio legde men klaar, doch zij hoefden niet gebruikt te worden. Munitie aan boord. Want wat was namelijk het geval? In de stuurhut bevonden zich een vijftal bronzen kisen met munitie. Dadelijk werden ze naar buiten gedragen, en op het vlot neergezet, waar ze met water overgoten werden. Hoe hoog noodig het was, dat ze werden verwijderd, blijkt wel uit het feit, dat het water met veel gesis verdampte. Gebluscht. Met een emmer water werd het brandje, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben, ge bluscht. De inmiddels klaargelegde brandslangen be hoefden geen dienst te doen. Oorzaak De oorzaak van den brand is niet bekend, maar zal hoogstwaarschijnlijk wel aan een sigaren- of sigaretteneind te wijten zijn, dat op een of andere manier op den kokosmat is terechtgekomen, waardoor deze vlam gevat heeft. Het is verheugend dat zoo spoedig dit be gin van brand ontdekt is en dat er geen ge volgen te betreuren zijn. In Hotel „Bellevue" vond Maandagavond de slotvergadering plaats van het Marine en Burgercomité ter herdenking van het 75-jarig officieel bestaan van de Stafmuziek der Kon. Marine. De penningmeester, notaris Engelman, gaf een volledig verslag van ontvangsten en uit gaven, welke door een commissie, uit de ver gadering benoemd, accoord werden bevonden. Dit verslag ligt nog eenige dagen ter inzage voor hen die gelden tot het houden der feeste lijke herdenking hebben bijgedragen. Met voldoening mag het Comité terugzien op de afwikkeling van het programma dat voor dit jubileum was samengesteld. De feest avond in „Casino" waarbij én door de Marine, én door de Burgerij elk een Lyra-klokkenspel werd aangeboden, de daarbij zoo goed aan sluitende felicitaties en bloemenhulde, de ei volle zaal met hartelijke belangstelling, dit alles ligt nog versch in het geheugen. De feestelijke rondgang door de met vlaggen versierde straten, voorafgegaan door eenige plechtigheden aan boord van H. Ms. „Wacht schip", de ontvangst ten Raadhuize door het Gemeentebestuur van Den Helder, de attentie der plaatselijke muziekcorpsen door het bren gen van een serenade, de genoegelijke pauze na den militairen marsch met muziek in het Kon. Instituut, 't was alleen vol levendige afwisseling voor onze Stafmuziek. Marine en Burgerij hebben de 75-jarige herdenking tot een blijvende herinnering gemaakt. En als slot nog de feestavond in het Zee bad Huisduinen, waarbij het volledige corps met het Comité aanzat aan een gemeenschap- pelijken maaltijd. Toen op dien avond dan als souvenir aan alleen een keurig uitgevoerde plaquette werd uitgereikt, bleek uit den boe zem van het corps groote instemming met het vele dat gedurende deze feestperiode is aangeboden. Dezer dagen komt een mooie corps-foto gereed welke aan alle leden zal worden uit gereikt. Vermoedelijk zal als sluitstuk de muziekvoorraad nog met een bekend werk kunnen worden aangevuld. En daarmede is het programma ten einde. Ter bevoegde plaatse zullen voor het archief de hoofd momenten van het STafmuziekfeest ter be waring worden ingezonden. Kolonel Feteris sprak namens de Marine vriendelijke woorden van waardeering voor de groote belangstelling door de Burgerij ge toond, waarop voorzitter Delgorge de Kon. Marine dankte voor de goede samenwerking tijdens de feestdagen. Immers daardoor is het mogelijk geweest om het feestprogramma, waarvan de gezamenlijke kosten door Marine en Burgerij ruimschoots zijn gedragen, zoo uitnemend te doen slagen. Helder Comb,Fort Kijkduin. Hedenavond 7.15 speelt een combinatie van Helder tegen een sterke combinatie Kijk duin, die Maandagavond met 40 van Erf prins wonnen. In onderstaande combinatie wordt uitgekomen: Helder Kenter Schotting Brouwer Vermeulen Vonk Quant Voerman Siersma Hoebe Gast VerziJl Schippers (B.KC.) Pater de Jongh (Alkrn. B.) (Helder) Hootsman Huisman Freund (B.M.T.) (S.V.C.) Deugd de Groot Jonker van Es Tigelaar (N.N.) (Alkm. B.) (Monn.) (H.R.C. (J.V.C.) De 20-jarige matroos J. J. B. heeft zich in het tijdvak van October 1938 tot Februari 1939 aan tal van diefstallen schuldig gemaakt. De eerste diefstal werd in Den Helder ge pleegd, toen B. een portemonnaie met 30. van zijn kameraad wegnam. Hierna kwam hij als matroos op H. Ms. „Gelderland" en aan boord van dit schip, dat toen een reis door alle wereldzeeën maakte, heeft hij zijn kame raden weer voor belangrijke bedragen be stolen. Dit feit was des te erger, daar hij meermalen opdracht kreeg om de kastjes van zijn kameraden te bewaken, wanneer deze weg waren en van deze gelegenheid maakt^hij juist gebruik om te stelen. De Zeekrijgsraad te Willemsoord heeft dezen diefachtigen matroos een gevangenisstraf van een jaar en vier maanden opgelegd met ontslag uit den militairen dienst, zonder ontzetting van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. Van deze straf heeft de Advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof gisteren bevestiging gevorderd. De uitspraak van het Hof volgt later. Van 15 tot 31 Juli komt de Association Royale des Boys Scouts de Belgique, 4e Unité Groupe du Nord de Schaerbeek, Bruxelles, op ons eiland kampeeren op het land van den heer Smid, in de Dennen. Dit is de eerste keer, dat buitenlanders op ons eiland komen kampeeren, en hoewel deze nu met slechts 25 man komen, is het de be doening volgend jaar met 300 jongens te ko- URK, 5 Juni. Door 6 vaartuigen werd heden aan den Ge meentelijken Vischafslag alhier aangevoerd: 110 pond kuilpaling, van 1421 pond per vaar tuig, prijs 1920 cent; 240 pond fuikaal, 27 tot 28 cent, alles per pond. Het Zendingsbureau te Oegstgeest (postre kening No. 6074) vraagt ons plaats voor het volgende De inkomsten in de maand Mei hebben be dragen 34.500.- en zijn daarmee vrijwel ge lijk aan die in de maand Mei 1938. In totaal is er nu ontvangen 180.000.-, terwijl 5/12 deel der begrooting bedraagt 333.333.-. De Pinkstercollecten zijn evenwel bezig binnen te komen. Al is van het totaal daarvan dus nog niets te zeggen, toch staat wel vast, dat zy den achterstand van ruim 150.000.- niet zul len wegnemen en dat er nog vóór de zomer- vacantie een krachtige poging zal moeten worden gedaan om voor de volgende maanden de gelden bijeen te brengen die er noodig zijn om het werk in Indië voortgang te doen vin den. Hr. Ms. „Sumatra", welke kruiser te Rot terdam de militaire honneurs heeft waarge nomen, ter gelegenheid van het bezoek van de dertien Fransche oorlogsbodems aan de haven van Rotterdam, is gistermiddag weer naar zee vertrokken. Op de Noordzee zullen enkele oefeningen worden gehouden, waarna de krui ser naar Nieuwediep zal varen. Zaterdagavond 10 dezer wordt in Dilligentia in Den Haag een bijeenkomst gehouden, waar op luitenant ter zee der 2e klasse J. N. J. van der Mey, in opdracht van het departement van defensie, een lezing zal houden over de offi ciersopleiding bij de Kon. Marine en den Mari neluchtvaartdienst. Deze lezing is in de eerste plaats bestemd ter voorlichting van de ouders en voogden van de leerlingen der middelbare scholen, en te vens ook van de leerlingen zelf, over het be roep van marine-officier in het algemeen en van officier-vliegerbij de Kon. Marine in het bijzonder. O.m. zal worden gesproken over het meewerken aan de exploratie van Nieuw- Guinea en over het toezicht houden op de bui- tenlandsche visscherij in de Indische wateren. Soerabaja, 6 Juni (Aneta). Gistermor gen geraakte bij het stuntvliegen een Kool hoven-toestel in een feuille morte, gevolgd door een duikvlucht. Het toestel stortte neer in boomen achter Darmo. Het ongeval werd veroorzaakt doordat de voet van den bestuur der van een pedaal gleed, waardoor deze het vleigtuig niet langer in zijn macht had. De twee inzittenden kwamen met den schrik vrij. Het toestel is zwaar beschadigd. Batavia, 5 Juni (Aneta/A.N.P.). Zon dagnacht is by een nachtelijke landing ter reede van Ternate een Marine-Vliegtuig be schadigd. Persoonlyke ongelukken kwamen niet voor. J. C. M. WARXSINCK BUITENGEWOON HOOGLEERAAR. Bij K.B. van 5 Juni 1939 is de benoeming van J. C. M. Warnsinck tot bijzonder hoog leeraar voor den Leerstoel vanwege de Ko ninklijke Nederlandsche vereeniging „Onze Vloot", gevestigd te 's-Gravenhage, bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de maritieme geschiedenis, be krachtigd. Wat de Indische pers ervan zegt. Batavia, 5 Juni. (Aneta/A.N.P.). Vrijwel de geheele Indische pers blijft vol interesse voor het verdere lot der plannen tot vlootuitbreiding. Zoo zet het dagblad „De Locomotief" uitvoerig uiteen, dat de verhoudingen in het moederland zoodanig zijn, dat de be- grootingsgelden tusschen beide fronten moeten worden verdeeld, waardoor er geld beschikbaar is voor de departemen ten van minister Romme, alsmede voor die van minister Slotemaker en van Steen- berghe,, en eerst daarna misschien geld voor de maritieme verdeciging van Indië beschikbaar zal zijn, als er ook niet extra posten worden uitgetrokken voor de in nerlijke weerkracht van de samenleving in het moederland en haar sociale nooden. „De Locomotief" wijst er op, dat de de fensie van Indië niet als een tegenstrijdig belang kan worden beschouwd. Indië's belang is ons aller belang, zoo zegt het blad, en Indië's behoud is aller behoud. Daarom vraagt Indië slagkruisers en het vraagt dit te klemmender, nadrukkelijker en hartstochtelijker, omdat het zijn ideaal, kort geleden van zoo nabij wenkend, ziet ver glijden in den mist van een moederlandsche politieke crisis. Het blad vraagt zich af of dan al het plei ten voor wat Indië weet als te zijn Neder land primaire levensbelang, te vergeefsch zal blijven. Het weekblad „De Indische Post" daaren tegen betoogt in een artikel, getiteld „Het Hoofd Koel", dat de bouw van groote slag kruisers zooveel consequenties meebrengt, meebrengt, zooveel financieele-, personeels- en andere problemen inhoudt, dat dit niet een onderneming mag zijn, waartoe wordt beslo ten onder den invloed van een campagne door lieden die geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Het blad schrijft „Niet dat wij ook maar een oogenblik vertraging willen predi- Ken, maar wij zouden een advies willen ge ven en wel „Het hoofd koel". Het „A.I.D. de Preangerbode" schrijft in een hoofdartikel, dat het Nederlandsche volk niet alleen kan volstaan met hoog op te ge ven van de grootsche moreele taak, welke door de historie ten aanzien van Indië is op gelegd, doch dat het de plicht heeft deze taak tot een einde te brengen. Indien ons volk dat nalaat zal de historie daarover recht spre ken en ons minder gerekend worden wat wij deden dan wat wij nalieten. De eerste plicht van Nederland, zoo schrijft het blad, is veiligstelling van In dië tegen aanvallen van ieder die geneigd is ons uit Indië te verdringen. Een regee ring, die hierin tekort schiet, maakt zich niet alleen tegenover Indië, maar tegen over het geheele Nederlandsche volk schuldig aan ernstig plichtsverzuim. De „Indische Courant" bevat een artikel van haar marine-medewerker, waarin deze er op wijst, dat in de memorie van antwoord aan de eerste kamer betreffende de Indische be grooting, reeds is aangekondigd, dat de be slissing „eerlang" niet „te lang" zal worden. Het spreekt de hoop uit, dat men uiterste spoed zal betrachten mei het vinden van gel den voor den nieuwen vlootbouw. Het „Soer. Handelsblad" heeft den indruk dat vooral de Katholieke Ministers voor een slagvloot voelen, maar uit het oogpunt van werkverschaffing toch tevens plannen voor kostbare sociale maatregelenhadden. Het' blad meent, dat het de R.K. Staatsparty nauwelijks 1 stem zal kosten als de slagkrui sers er niet komen, maar vele stemmen als de sociale maatregelen er niet komen. Na betoogd te hebben dat er ook kans be staat op een kabinets-crieis, verklaart het „Soer. Handelsblad" „deze geheele gang van zaken moet Indië met bitterheid vervullen". Tenslotte verklaart het blad dat Indië, lig gend temidden van de gevaarlijke zone, iede- ren dag ziet hoe groot de spanningen in het verre Oosten zyn. Het acht het de hoogste tijd voor het nemen van groote besluiten. Vol hoop wendt Indië den blik naar het Moeder land, doch het Moederland overweegt en „de kans dat uit die overwegingen iets goecte te voorschijn komt voor Indië, lijkt klein". Rouwbeklag van de Ned. Marine. De Regeeringspersdienst meldt: De Marineattaché bij Hr. Ms. gezantschap te Londen, de heer A. de Booy, heeft giste ren namens de Nederlandsche Marine een be zoek van rouwbeklag aan de Engelsche Admi raliteit gebracht, naar aanleiding van de ramp welke de Engelsche Marine door het vergaan van de „Thetis" heeft getroffen. LANGE AFSTANDSVLUCHT VAN EEN INDISCHE DORMER-YLIEGBOOT. Aneta meldt uit Batavia: Het marine-vliegtuig X-21 (dit is een der nieuwe drie-motorige Dornier-vliegbooten van het type DO 24, heeft bij een betrouwbaar- heidsvlucht in vyf dagen tijds een afstand van ongeveer 12.000 km afgelegd, waarvan ver schillende trajecten bij nacht. De tocht liep van Soerabaja over Batavia, Padang, Sa- bang, Pontiaonak, Tarakan, Ternate, Hollan- dia, Merauke, Ambon en naar Soerabaja te rug. De bemanning van het vliegtuig, dat onder bevel stond van officier-vlieger der eerste klasse II. L. A. van der Kroef, is na terug keer te Soerabaja begroet door den com mandant van den marineluchtvaartdienst, die zijn tevredenheid uitte over de geleverde prestatie. de oplosserswedstrijd. De oplossing van wedstrijdprobleem no. 8 van H. v. Zuilekom luidt: 12 15, Zwart 13 schijven op 4, 6, 19. 23, 24, 28. 29 en 36. Wit 13 schijven op 20, 21, 25, 27, 3 35, 37, 39, 40, 42, 48 en 49. wit Zwart wit Zwart 1. 30 24X33 2- 49-44 29X49 7. 27X16 36X27 8. 21X12 verl. De aanvangstand van dit probleem is "iet fraai, de afwikkeling vergoed echter vee'- Hieronder volgt de stand der deelnemers. H. Koster, M. Leune, B. de Best en 1. J- v d. Bulk (Vlissingen), allen met 9 pnt.; ver volgens J. Wit, C. Leibrandt, P. v. Veen, D. C. W. Raben, Th. Viset met 8 pt.; P. H. u. Groenemeijer en J. A. v. Vliet i pt., Ouwens, J. Vink 6 pt.; A. v. d. Hoek o pt., W. v. Ravensterjn en M. v. Kalhen 4 pt., W. Wieren en H. v. Wees (Breezand) 3 p^.; C. Groenhof (Texel, 2 pt. en G. Helst 1 pt. De spanning zit er dus nog volop in, zoodat de laatste 2 problemen wel de beslissing zul len brengen. Hieronder volgt thans het 9e wedstrijd- probleem van denzelfden auteur, waarbij wij vermelden, dat de eindstelling geheel uitge werkt moet worden ingezonden, daar anders de oplossing niet volledig is. De oplossing van dit probleem moet uiter lijk Zaterdag 17 Juni in ons bezit zijn. ///y'hjj iiH ^HHf De cijferstand is: Zwart 6 schijven op 5, 6, 8, 13, 18, 28 en dan op 36. Wit 9 schijven op 21, 22, 24, 25, 27, 33, 38, 39 en 47. Wit speelt en wint. Van den heer A. Ouwens ontvingen wij een openingzetje door den IJmuider meester B. Dukel gedemonstreerd tijdens den propaganda- dag te Schagen. Hoewel deze combinatie de meeste dammers wel bekend zal zijn, heeft hij toch voor den beginnenden dammer zijn nut. 1. 33—28 18—22 3. 39X28 17—21 5. 44—39 26X37 7. 39—33 7—11 9. 31—26 20—24 11. 36X27 24—29 2. 31—27 22X33 4. 37—31 21—26 6. 42X31 11—17 8. 50—44 17—21 10. 26X17 11X33 12. 34X23 gedw. 16—21 13. 27X16 6—11 14. 16X18 13X22 15. 28X17 19X50 waarna wit door 1712 en 4339 enz. de dam met schijfverlies kan afnemen. Tot slot nog een partij slagzetje uitgevoerd door J. Jeninga (Breezand) en ons toegezon den door den heer H. Veenstra. De cijferstand is: Zwart 17 chrijven op 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 15, 16, 18, 19, 23 en 26. Wit 17 schrijven op 27, 28, 30, 32, 33, 34, 36, 37, 39, 41, 43, 44, 46, 47, 48, 49 en 50. Wit won hier door 1. 4—9 3. 30—24 19X30 5. 34X25 37X28 2. 37—31 26X37 4. 28X19 13X24 6. 33X4 Beide inzenders onzen dank voor hunne medewerking. TOCHT OPVARENDEN FRANSCHE OORLOGSBODEMS. Vierhonderdvijftig onderofficieren en man schappen van de te Rotterdam liggende Fransche oorlogsbodems hebben gisterenmor gen per stoomboot „Prinses Juliana" een boottocht uit de Maasstad gemaakt, met medewerking van het Rotterdanjsche Politie- Muziekcorps. Te half twee uur arriveerde de boot aan het Groote Hoofd te Dordrecht en het gezelschap maakte in groepen van vijftig onder deskundige leiding een rondwandeling door de stad om te drie uur weer per vaar tuig naar Rotterdam terug te keeren. INDISCHE FROTESTANTSCHE KERK. Kerkbestuur, In de jongste vergadering van het kerkbe stuur der Indische Protestantsche kerk was prof. dr. H. Kraemer aanwezig, die op verzoek van het kerkbestuur het werk op Celebes (ds. J. C. Brokken) bezocht had en daarover thans rapport uitbracht. Voorts was ter vergadering een dringend verzoek ingekomen van de gemeente Medan om de bevestiging van de beide nieuwe predi kanten ds. F. Oberman en ds. J. de Graaf in Medan te doen plaats vinden in plaats van in Batavia. Hoewel het kerkbestuur wel bezwaar had af te wijken van de traditie, dat nieuwe predikanten zich in Batavia aan de kerk ver binden, daar hierdoor zoo goed uitkomt, dat zij zich verbinden aan de kerk als geheel, besefte het toch ook, dat het voor de gemeente Medan van groote beteekenis is, dat deze plechtigheid in haar midden plaats vindt. Daarom werd besloten aan het verzoek te voldoen. De vergadering werd vroegtijdig afgebroken wegens de door de luchtbeschermingsdienst georganiseerde verduisteringsproef. PROF. DR. BERKELBACH VAN DER SPRENKEL. Prof dr 8. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel, die namens de Nederlandsch Her vormde kerk hier te lande in October de aloe- meene synode der Protestantsche kerk in Nederlandsch-Indië te Batavia hoopt bij te wonen, zal O, October daartoe in Indië aan- komen Ter gelegenheid van dit bezoek zal de Utrechtsche hoogleeraar tevens een aantal lezingen in Indië houden en predikantenconfe renties enz. bijwonen. De Indische kerkelijke pers betuigt haar groote ingenomenheid met dit ■enties enz. bijwonen pers betuigt haar gr te wachten bezoek. JUBILEA. Den Hden Juni a.s. hoopt ds. J. C. H. R0. mijn, Nederlandsch Hervormd predikant te Apeildoorn zijn 25-jarig ambtsjubileum te her. denken. De jubilaris deed in 1911, zijn intrede te Schraard en diende hierna de kerken van Parrcga, Workum, Charlois en die van Apel doorn, deze laatste vanaf 1931. Den llden Juni a.s. hoopt ds. A. W. Voors, Nederlandsch Hervormd emeritus-predikant zijn 5-jarig ambtsjubileum te herdenken. De jubilaris deed in 1891, zijn intiede te Heino en diende hierna de gemeente van Wolvega. In 1907 volgde de benoeming tot directeur der Martha-stichting en in 1909 tot predikant bij de gestichtsgemeente te Alphen aan den Rijn. Ds. Voors ontving in 1935 emeritaat en vestig, de zich te Huis ter Heide. Den 29sten Juni a.s. hoopt ds. J. J. van der Vlugt, emeritus-predikant van de Nederlandsch Hervormde gemeente te Coevorden zijn 00- jarig ambtsjubileum te herdenken. In 1879 deed de jubilaris zijn intrede te Kampereiland en diende hierna de gemeenten van Bovensmilde, Wolsum en die van Coevorden. In 1921, ontving ds. van der Vlugt emeritaat en vestigde zich te Haarlem. MOSKOUVATICAAN. De Russische minister van buiterilandsche zaken Molotow heeft aan de Sovjet gezanten in het buitenland de opdracht gegeven, dat al onderhoudt Rusland geen diplomatieke betrek kingen met het Vaticaan, voortaan toch de Russische gezanten in de hoofdsteden waar pauselijke nuntii zijn met hen in den weg der diplomatieke hoffelijkheid moeten verkeeren. EVANGELIE IN ALBANIË. De bevolking van Albanië die 1 millioen zielen telt, bestaat voor 70 uit Mohammeda nen, 20 uit Orthodoxen en 10 uit Roomsch-Katholieken. Ten slotte is er een kleine Protestantsche zendingspost te Kortcha, welke ongehinderd werken kan en goede kan sen heeft, indien zij sterker gesteund wordt. N.C.R.V. ZOMERVERBLIJF. Het Haagsch Jeugdhuis" te Noordwijker- hout van de gelijknamige stichting te 's-Gra venhage, is, naar wij vernemen, door deze commissie op haar verzoek dezen zomer ter beschikking gesteld van de Nederlandsche Christelijke Reisvereeniging, bureau Wetering kade 22a te Den Haag, wier leden er telkens bepaalde perioden tegen minimale prijzen kun nen doorbrengen. Het temidden van duin en zee, wei en bosch gelegen prachtige en zeer modern ingerichte jeugdhuis zal zich onge twijfeld dit seizoen in een zeer druk bezoek mogen verheugen. Het zal eenigszins feestelijk op Zaterdag 17 Juni a.s. worden geopend. STOOMVAART 411J. NEDERLAND. Chr. Huygens, u„ 6 Juni te Port Said. Soemba, u., 5 Juni v. Suez. Tarakan, t., 5 Juni v. Port Said. Tjikandi, 6 Juni te Amsterdam. Moena, 6 Juni te Batavia. Salawati (th.), 6 Juni te Genua. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ, Achilles, 6 Juni te Amsterdam. Ariadne, pass. 6 Juni Lydd. Aurora, 6 Juni te Amsterdam. Barneveld, 5 Juni v. Curagao. Crijnssen, 5 Juni v. Madeira. Deucalion, 4 Juni te Piraeus. Doros, 5 Juni te Odense. Flora, 4 Juni te New York. Hebe, 5 Juni v. Livorno. Hercules, pass. 5 Juni Ouessant. Mars, 6 Juni te Triëst. Oberon, pass. 5 Juni Ouessant. Odysseus, pass. 5 Juni Brunsbutel. Odysseus, 6 Juni te Amsterdam. Orestes, 5 Juni v. Caibarien. Pluto, 5 Juni te Gothenburg. Pygmalion, 5 Juni v. Istanboul. Saturnes, 5 Juni v. Malta. Simon Bolivar, 6 Juni te Amsterdam. Trajanus, pass. 5 Juni Ouessant. Triton, 4 Juni te Istanboul. Ulysses, 5 Juni te Piraeaus. Ajax, 6 Juni te Gdynia. Orpheus, 5 Juni v. Gandia. KON. PAKETVAART MAATSCHAPPIJ. Balik Papan, 7 Juni te Tandj. Priok verw. Boissevain, 4 Juni v. Mombassa. Cremer, 4 Juni te Penang. Japara, 4 Juni te Singapore. Nieuw Holland, 4 Juni te Brisbane. Bandjermasin, 6 Juni 12 u. 32 gr. 52 m. N.B, en 28 gr. 40 m. W.L. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN, Maaskerk, t., 5 Juni v. Lagos. Nigerstroom, t., 5 Juni te Havre. JAVA—CHINA- JAPAN LIJN. Tjinegara, 5 Juni te Shanghai. Tjisaroea, 3 Juni v. Shanghai. SILVER-JAVA PACIFIC-LIJN. Hoegh Transporter, 4 Juni v. Singapore. Salabangka, 3 Juni te Port Natal. Soekaboemi, 3 Juni v. Basra. JAVA—NEW-VORK LIJN. Adrastus, 3 Juni te Boston. City of Roubaix, 3 Juni v. Kaapstad. Kota. Agoeng, 5 JOni v. New York. Kota Tjandi, 5 Juni v. Batavia. Tanimbar, 4 Juni te Penang. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Baloeran, u., 6 Juni te Singapore. Blitar, u., pass. 6 Juni Perim. Japara, u., 6 Juni v. Londen. Scilly. Sibajak (u.), 6 Juni v. Tanger. Tapanoeli (th.), 6 Juni te Colombo. ROTTE RDAMZUID-A MERIKA LIJN. Alcyone, 7 Juni te Rotterdam. Alhena, u., 4 Juni te Montevideo. STOOMVAART RHJ. OCEAAN. Agamemnon, 2 Juni v. Yokohama. Phrontio, 5 Juni te Colombo. VEREENIGDE NED. SCHEEPVAART >0* (HollandBr.-IncJë LUn), Streefkerk, u., 6 Juni v. Suez. (HollandOost-Azië Lijn). Serooskerk, u., 4 Juni te Yokohama. Zuiderkerk, u., 5 Juni te Hongkong.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 12