olifant* mannen Mr. Trip waarschuwt de Nederlandsche regeering M 0)g vaart uit Radioprogramma DOOR EDGAR RICE BURROUGHS feuilleton. Et hel M. Del Onze Oost Voet van piloot gleed van pedaal 45. Tarzan keek tussen de dubbele haag van krijgers door. Hij moest tussen hen door rennen, opgewacht door den leeuw en hij kende maar al te goed de phenomenale snelheid van deze hongerige dieren. Reeds gingen de toeschouwers weddenschapppen aan op welk punt het beest zijn slachtoffer zou aanvallen. De ketting, waarmede de aap man aan de wagen was vastgebonden, werd losgemaakt en de leeuw, brullend en grom mend, werd naar voren gebracht, om de lucht van zijn slachtoffer in te snuiven. Tomos had leedvermaak. Hij voorzag een spoedig einde, want hg haatte Tarzan. Alextar. de koning, werd zenuwachtig. Hg was bang voor leeu wen. De weekhartige koning keek naar Tar zan, maar hg wendde zich af bij de vaste blik, waarmede Tarzan hem aankeek. „Voor uit!" riep de koning, op klagende toon, „wij vervelen ons". Haastig wilden de mannen aan 's konings verlangen voldoen en deze haast werd hun noodlottig. In een fractie van een seconde heerste er een paniek. Per ongeluk liet een van de mannen, die den hon- gerigen leeuw aan de teugels hielden, deze uit zijn handen glijden. Met een woedend ge brul vloog de getr. inde doder op dengene af, die het dichtst bg hem was, en rende daarna wild op de dicht opeengedrongen menigte toe. Uitgestoken speren konden alleen zijn vre selijke woede nog doen toenemen. NAAR EEN LAGER LEVENSPLAN. In het verslag over het op 31 Maart 1939 geëindigde boekjaar, dat de president van de Nederlandsche Bank, mr. L. J. A. Trip, in de gisteren te Amsterdam gehouden Al- geimeene vergadering van aandeelhouders heeft uitgebracht, wordt om. het volgende opgemerkt: Economische opleving, financieel herstel en monetaire stabiliteit zijn ondenkbaar, zoolang de politieke wereldverhoudingen niet een aan merkelijke verbetering vertoonen, de oorlogsvrees niet gebannen wordt en de bewapeningen niet tot een redelijk peil worden terugge bracht. De economische, financieele een monetaire toekomst is geheel onzeker en van de internationale politieke verhoudingen afhankelijk. Afsluiting der landen. Naast de onbegrensde bewapening dient de steeds verder voortschrijdende afsluiting der individueele landen vermeld te wor den. Alle landen blijven streven naar het bevorderen van hun exporten, veelal onder aanwending van de meest ongezonde en. on vruchtbare middelen,en tegelijkertijd naar het beperken van hun importen. Depreciatie van den ationale geldeenhe- den, politiek van goedkoop geld, sterke toe neming der overheidsuitgaven, stijgende foudgettekorten, die meer en meer een per manent karakter verkrijgen, zijn de voor naamste kenmerken der ontwikkeling. Dat deze ontwikkeling tot duurzame verbetering heeft geleid, kan bezwaarlijk worden volge houden. Evenmin is het aannemelijk te achten, dat in dezelfde richting nog gorui- men tijd kan worden voortgegaan. Zulks geldt in de eerste plaats met anticipeeren op inkomens en besparingen der toekomst zooals reeds thans in verschillende landen plaats vindt, terwijl ook voor de rijkste landen een einde komt aan de reserves, die hen tot het volgen van de huidige gedrags lijn in staat stellen. Op economisch terrein is een proces van kartelleering van het nationale bedrijfsle ven, onder leiding en aansporing van de zijde der overheid, onmiskenbaar in gang. Hiervan moet verstarring, gevolgd door ver hooging van prijsniveau en productiekos ten, het resultaat zijn. Dat mijn verwachtingen voor de toekomst zoo merkt de president op ook afgescheiden van den in ternationalen politieken toestand, niet gunstig kunnen zijn, zal geen verwondering wekken. 33. Julie was alleen. Ze realiseerde zich dit feit met een gevoel van groote opluchting, ze ademde gejaagd en haar oogen vermeden resoluut het griezelige voorwerp op cie la tafel naast den kandelaar, terwijl geleidelijk het vermogen om te denken en zich re schap te geven van den toestand tot terugkeerde. Ze was in een val gelokt. Het was nie moeilijk dat te begrijpen. Men had baar Ge lasterd en het was best mogelgk dat haar een vreeselijke straf zou worden toegediend, zonder dat men haar zelfs zou zeggen v\ - voor. Ze was zeer angstig na de ruwe nier, waarop men haar reeds behandeld ha maar ze probeerde met een uiterste krachts inspanning zich kalm te houden. Ze z 8 in, dat alleen zijzelf hier een uitweg moest v inden. Na enkele seconden van volkomen^ si had ze voldoende kracht verzameld, o bevrijdingspogingen te beginnen. f was slordig om haar heen gewonden, cetera bedoeling was geweest haar zoo sne i g lijk naar de kamer van den kapitein e r - porteeren. Daarna kwam het er ni meer op aan, of ze zich uit het to maakte of niet. Na eenige pogingen was ze ervan overtuigd, dat ze zich met een g moeite zou kunnen bevrijden. Maar het was geen gemakkelijke na verscheiden minuten was ze nog ge g en de uitputting nabij. De evenwel voo De toestand in Nederland. Belangrijke verschillen. tusschen den gang van zaken in het eigen land en dien in de wereld, voor zoover deze niet door geheel bijzondere omstandigheden be- heerscht wordt zoo gaat het verslag ver der, vallen niet te constateeren. Over het geheele jaar gerekend, daalde de waarde van den invoer met f 135.3 mil- lioen of 8.73 procent, terwijl" de overeen komstige vermindering van den uitvoer f 108.9 millioen of 9.19 procent bedroeg. Ook voor Nederland geldt hetgeen in 't algemeen is opgemerkt omtrent de talrijke kunstmatige, veelal tegenstrijdige maatre gelen, die een juiste kenschetsing van den werkelijken toestand zeer sterk bemoeilijken en de onevenwichtigheden in de economi sche structuur veeleer doen toenemen dan opheffen. De toekomst. Het is geenszins de bedoeling te bctoogen, dat Nederland onder de omstandigheden, zooals die zich in de wereld hebben ont- kikkeld, de oude vrijheid had kunnen hand haven en zich van overheidsbemoeiing met het bedrijfsleven had kunnen onthouden. Afweer van buitenlandsche agressie en handhaving van de bronnen van het Neder landsche volksbestaan moeten als onaf wijsbare eischen worden aangemerkt. Doch even onafwijsbaar is het de noodzakelijkheid in het oog te hou den niet slechts elke verhooging van de in Nederland geldende pro ductiekosten en kosten van het le vensonderhoud te vermijden, doch in stede daarvan een verlaging van het peil dier kosten te bevorderen. In dit opzicht kan de toekomst niet met gerustheid worden tegemoet ge zien. Het ook in Nederland in gang zijnde proces van kartelleering, on der leiding en aandrang van de overheid, zal ongunstig werken. het lot, dat haar wachtte, dreef haar voort. Ze durfde niet te rusten. Heel langzaam, maar met volharding, worstelde ze, trekkend en wringend, tot ze er eindelijk in slaagde zich tot de ellebogen te bevrijden. Ze merk te dat ze nu rechtop kon zitten en even later stónd ze op haar voeten. Centimeter bij cen timeter ontworstelde ze zich aan de touwen, tot iedere spier pijn deed van de langdurige inspanning. Peter had het koord met een zeemansknoop om haar enkels bevestigd, maar ze had geen angst die niet los te kunnen krijgen, als haar armen maar eenmaal vrij waren. Met wanhopige volharding tobde ze vooit. Haar polsen waren bijna rauw geschaafd en haar kracht verminderde, maar de noodzaak zich te haasten deed haar doorzetten. Eindelijk werd haar volharding beloond en was een elleboog vrij. Met een snik trok ze haar arm eruit en een oogenblik voelde ze zich zoo zwak, dat ze op het bed neerviel. Maar het volgend moment was ze alweer overeind, al wat haar nog verder vasthield letterlijk be vechtend, alsof ze zich in den greep van een slang bevond. Hijgend, zelfs snikkend, nu en dan trok ze de losgeraakte koorden van zich af, maar toen ze tot de enkels naderde, mérkte ze dat Peter zijn werk degelijker ge daan had, dan ze in zoo korten tijd voor mogelijk had gehouden. Hij had het touw zoowel achter haar knieën als om haar en kels vastgeknoopt en de bevrijding van de rest van haar lichaam scheen niet te zullen lukken. Bovendien hingen de losgeraakte lus sen omlaag en hinderden haar. Ze was de wanhoop nabij, toen ze dit be merkte. Ze zat op het bed, trillend als een beangstigd dier. Het leek onmogelijk deze vreeselijke knoopen los te krijgen, die ze niet eens kon zien. Een zwarte mist kwam voor haar oogen en ze greep zich aan den bed rand vast om zich te steunen. Als Rueben nu kwam en haar zoo vond! Minuten gingen voorbg. Ze voelde zich ver suft en was tot geen verdere inspanning in staat. Toen, plotseling, hoorde ze uit de be Hetzelfde geldt van de bereids in werking gestelde, belangrijke verhooging van het tarief van inv-oerrechten met beschermend karakter. Het kan bezwaarlijk betwijfeld worden dat zich een groeiende oneven wichtigheid doet gevoelen tusschen kosten en prijzen van het beschutte deel van het Nederlandsche bedrijfsleven eenerzijds en die van het op de internationale mededin ging aangewezen deel van dat bedrijfsleven anderzijds. Deze onevenwichtigheid zal, naar te verwachten is ,als gevolg van de in gang zijnde bescherming en organisatie van de voor de binnenlandsche markt wer kende bedrijven, vergroot worden. Onze regeering mist een juist in zicht in den werkelijken toe stand. In deze ontwikkeling is een gevaar gele gen voor de internationale positie van ons land en in het algemeen voor een gezonde en blijvende verruiming van de werkgele genheid. In dit verband dient mede gewe zen te worden op de nieuwe sociale en fis cale lasten, die, worden de aanhangige en aangekondigde maatregelen aanvaard, op de Nederlandsche bedrijven zullen gaan drukken. Het valt moeilijk in te zien, dat de las tenverzwaring te rijmen zou zijn met de zoo juiste uitspraak der regeering, volgons welke vermindering van de werkloosheid het best kan bereikt worden door voor het bedrijfsleven de voorwaarden te scheppen om zooveel mogelijk arbeiders te werk te stellen. De vragen of het onder de huidige omstandigheden verantwoord is te achten kostbare sociale voorzienin gen te treffen en of, naast de kosten dier voorzieningen, het Nederland sche bedrijfsleven mag bezwaard worden met nieuwe belastingen, die fiscaal en economisch tot bedenke lijke gevolgen zullen leiden, verdie nen nader overwogen te worden. Ik aarzel niet aldus zegt de pre sident in het verslag die vra gen ontkennend te beantwoorden. Dit sluit geenszins in dat de toestand, waarin de overheidsfinanciën, in het bij zonder als gevolg van de uitgaven voor de bewapening en de werkloosheidszorg, zijn komen te verkeeren, geen ingrijpende maat regelen zou vereischen. Integendeel, de bud- getaire vooruitzichten van rijk en gemeen ten maken dergelijke maatregelen dringend noodzakelijk. Het Nederlandsche volk zal zich, in het bijzonder voor het behoud van zijn hoogste goederen, zijn vrijheid en on afhankelijkheid, aanmerkelijk zwaardere offers moeten getroosten dan waartoe het tot dusver bereid bleek. Intering. Dat onder de huidige omstandigheden een zekere mate van interen op kapitaal en reserves ook in Nederland niet kan nedenverdieping een wild gegil, dat haar bloed deed stollen. Micky's stem zonder twijfel... onverstaan baar, doodelijk beangst, schreeuwend om genade. Voor een paar seconden zat ze beweging loos, als in een ban geslagen. Maar dan, toen de afschuwelijke geluiden niet ophielden, kwam ze weer in actie. Woest trok ze aan onzichtbare knoopen, zonder acht te slaan op de pijn, redeloos, dolzinnig. En door een won der had haar wanhopige worsteling succes... De knoopen werden losser... Ze was vrij, maar het kwam niet in haar op door de deur te willen ontsnappen. Ze wist, dat die op slot was. Het raam was haar eenige kans, hoewel zich daaronder het glazen dak van het ob servatorium bevond. Het was bijna donker, maar flauwtjes on derscheidde ze de pier met de enkele zwakke lichtjes. En aan het eind ervan zag ze een schijnsel, dat reeds en daalde, en opnieuw rees de lamp in den top van de mast van de „Circe". Ze slikte even en een oogenblik later zat zei n de vensterbank. Er moest ergens een richel zijn en als ze voorzichtig haar weg zocht, moest het mogelgk zgn het glas te ver mijden. Half in half uit het raaom hoorde ze een nieuwen vreeselijken kreet, zwakker door het geruisch van de zee en toch afschuwelijker dan een van de voorafgaande. Haar laatste aarzeling werd erdoor overwonnen. Ze zwaaide haar voeten naar buiten en met haar handen om.aagtastend, vond ze een knoestigen stam van den klimop en greep dien vast. Ze kon niet meer terug nu. Zr greep in de ritselende bladeren en liet zich van den richel afglijden. Haar hart klopte in haar keel Ieder oogenblik verwachtte ze neer te zullen storten op het glazen dak, maar de klimop hield vast. Tenslotte kwa men haar voeten terecht in een goot, die het observatorium omringde en die hield ook. Ze klemde zich nog vast aan den klimop, die nat was van den regen en zwart van het roet van vele jaren. Ze gleed zijwaarts om voorkomen worden, moge juist zijn, zulks neemt niet weg, dat het juiste inzicht in den werkelijken toestand onvoldoende is doorgedrongen, zoodat de zooeven bedoelde intering grooteren omvang aanneemt dan de zorg voor de toekomst van land en volk gedoogt. Zooals die toekomst zich laat aan zien, zal ook 't Nederlandsche volk zijn huidigen levensstandaard niet kunnen handhaven. Tenzij het bereid is reeds thans de on vermijdelijke offers te brengen en zich niet vast te klampen aan het behoud van zijn nominale inkomsten, doch samen te wer ken tot een verlaging van publieke uitga ven, productiekosten en kosten van levens onderhoud, zullen de offers in groot eren omvang door de feiten worden opgelegd. Het adres der negen mannen. Voor eenigen tijd heb ik medegewerkt aan een in het openbaar gedaan beroep en gegeven waarschuwing van de hierboven weergegeven strekking (de z.g. brief der negen mannen, red.) Het is mijn vaste overtuiging aldus mr. Trip dat het geen in het betrokken stuk met nadruk naar voren werd gebracht juist zal blij ken en in de verdere ontwikkeling zijn bevestiging zal vinden. Intusschen is ge bleken, dat zij, die de verantwoordelijkheid dragen, van een ander gevoelen zijn, al thans tot dusver geen vrijheid kunnen vinden aan het zooeven bedoelde beroep ge volg te geven. Onder deze omstandigheden zou het geen zin hebben in een uitvoerige nadere argumentatie te treden. De toekomst zal uitspraak moeten doen en de feiten zul len leeren, zoo besluit mr. Trip dit gedeel te van zijn verslag, hoe lang en met welke resultaten de thans gevolgde weg verder kan worden doorgetrokken. 2'wee vliecfongelukken. Slechts één persoon licht gekwetst. Maandagmorgen heeft een Koolhoventoe- stel twee km. ten noorden van het station Poerwakarta op een natte sawah een nood landing gemaakt. De bestuurder werd zeer licht gewond. Het toestel is beschadigd, doch kan worden hersteld. Naar de N.R.Crt., meldt, geschiedde dien zelfden ochtend een tweede vliegongeval. Bij het stuntvliegen geraakte een Koolho ven-toestel in een feuille rïiorte, gevolgd door een duikvlucht. Het toestel stortte neer in boomen achter Darmo. Het ongeluk werd veroorzaakt doordat de voet van den bestuurder van een pedaal gleed, waardoor deze het vliegtuig niet langer in zijn macht had. De twee inzit tenden kwamen met den schrik vrij. Het toestel is zwaar beschadigd. laag en het scheelde geen haar, raakte het glas. Het was als een sprong in den afgrond. Het scheen haar, dat deze afdaling ln onder gang moest eindigen. En toen dit niet zoo was... toen haar voeten tenslotte op het schelpenpad stonden en er diep in wegzon ken, kon ze nauwelijks gelooven dat 't gevaar voorbg was. Ze zonk ineen op den natten grond en snikte half van ontzetting, half van verlichting. Maar ook hier durfde ze niet meer dan enkele seconden te blijven, net lang genoeg om op adem te komen en kracht te verzame len voor verdere inspanningen. Want hoewel het geraas van de zee alle geluid overstemde, bleef achter haar de verschrikkig, die haar aanzette tot spoed. Ze zag weer het mastlicht van de „Circe" op en neer dansen aan het eind van de pier. De impuls uit wanhoop geboren scheen haar letterlijk op te lichten. Het regende hard, toen ze haar kracht tezamen raapte voor deze laatste inspanning en door de losse schelpen waadde naar de pier. De wind greep haar, toen ze den muur bereikte. Was die haar tegen geweest, dan zou ze niet meer verder gekund hebben. Nu was het, of hg haar vleugels gaf. Er wes niemand buiten op dezen onstuimi- gen avond. Ze rende over de glibberige stee- nen. Aan weerszijden van haar brak de zee in schuimende golven. Ze hoorde het geraas, maar ze keek rechts nog links. En toen kwam ze aan het eind, waar de „Circe" op en neer danste en trok aan den kabel, waar mee ze was vastgelegd. Het licht in de mast blonk en beneden scheen een ander licht door het glas van de kajuit. Ze had niet meer noodig dan dat. Bgna instinctief vond ze de ladder. De „Circe" bewoog opwaarts naar haar toe. En op een of andere manier greep ze den rand van de boot en... ze wist al weer niet hoe... zwaaide ze zich er overheen en tuimelde neer op het dek. En terwijl ze viel, stootte ze een schrillen, wanhopigen kreet uit... een kreet om hulp, die uit het I DONDERDAG 8 JUNI 1939. Hilversum I. 1875 en 415.5 m. 8.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00 13.00 NCRV. 8.00 Gramofoonmuziek (Om 8.15 Berichten). 9.00 Hoogmis. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 12.00 Belichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 KRO-orkest. (1.001.15 Gramofoon muziek). 2.00 Handwerkcursus. 3.00 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Orgelconcert. Ca. 6.50 Berichten, gramofoonmuziek. 6.45 CNV-kwartiertje. 7.00 Berichten. 7.15 Boekbespreking. 7.457.55 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Bericht, 8.15 De Eemlanders. 9.00 Causerie „De Pro Deo Rechtspractgk" 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 De Vedelaars. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 De Vedelaars. 11.25 Gramofoonmuziek. 11.50—12.00 Schriftlezing. Hilversum II. 301.5 m. AVRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek. (Ca. 8.15 Berichten) 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Orgelconcert. 11.00 Voor de vrouw. 11.10 Omroeporkest (Ca. 12.15 Berichten). 12.20 Gramofoonmuziek. 12.45 AVRO-Amusements-orkest. I.15 Ensemble Jetty Cantor. (2.00—2.15 Orgelspel). 3.00 Disco-varieté (Om 3.45 Berichten). 4.00 Voor zieken en thuiszittehden. 4.30 Viool en piano. 5.00 Voor de jeugd. 5.30 AVRO-Amusementsorkest. 6.28 Berichten. 6.30 Sporthalfuur. 7.00 Cabaret-programma. 7.40 Dialoog „Nederland, waterland". 8.00 Berichten ANP, Radiojournaal, mededea- lingen. 8.25 Omroeporkest, AVRO-opera-koor en solist. 9.10 Komische voordracht. 9.40 Vervolg concert. 10.20 Renova-septet en soliste. II.00 Berichten ANP. Hierna: Dansmuziek. (Gr.pl.). 11.4511.00 Orgelspel. diepst van haar ziel kwam. En alle ontzet ting, die ze had doorleefd, scheen samen te vloeien tot een geweldig zware wolk, die haar insloot en al het andere uitwischte. Ze lag zooals ze was neergevallen... een ellendig ineengedoken ding... dat Rolfe Brit- ton, die een oogenblik later uit de kajuit kwam aanloopen, bewusteloos aan zijn voe ten vond. HOOFDSTUK 10. Er klonk gedreun in Julie's ooren, dat haar deed denken, dat ze zich misschien op den bodem vande zee bevond. Het maakte haar angstig, maar in zekeren zin stelde het haar ook gerust: want ze wist dat Reuben Stark haar daar niet volgen kon. Wat hem betrof, was ze in ieder geval veilig. Geleidelijk begon ze zich de afschuwelijke worsteling te herinneren, waardoor ze die veiligheid bereikt had. Het was als een nachtmerrie, die terugkwam en langzamer hand weer macht over haar kreeg. Ze wou er liever niet aan denken, maar dat onophou delijk gedreun liet haar geen rust. Ze werd erdoor in het bewustzijn teruggetrokken. Za opende haa- oogen en lag, suf en duizelig voor zich uit te staren. Het duurde eenige minuten, voor ze reali seerde, waar ze zich bevond. Het licht van een petroleumlamp trok haar aandacht en het drong tot haar door, dat ze zich in een kooi bevond, gewikkeld in een grijze deken, en eensklaps kwam toen ook de herinnering terug aan alles, wat er met haar gebeurd was en ze wist, dat ze aan boord van „De Circe" was. Het gedreun was het geluid van den motor. En tegelijk hoorde ze nu ook het ruischen van het water en voelde ze de deining van de zee beneden haar. „De Circe" bewoog zich snel voorwaarts. Daaraan viel niet te twijfe len. Ze baande zich een weg door de hoog opslaande golven en Rolfe Britton voerde haar naar onbekende bestemming. Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 13