De fraude bij de Msddenstandsbank Zonder boerenleenbank ten onder.,.. DE WERELD Postvlucbten op Indië 4m weinig F woorden Gift van het Prinselijk Paar Ingrijpen tegen cadeaustelsel verzocht Onze veestapel aanzienlijk gegroeid Frank van der Goes overleden Controle-systeem faalde Rusland heeft onze Landbouw producten niet noodig Quummett Aankomst t« |Singap. 5 Jt3rü Athene 5 JUtli i (Jodhp. 5 Juni Jodhp. 5 Juni Vertrek van Buizerd Rang. 5 Juni (heenreis) I Wielewaal (|gasra 5 Juni (terugreis) I Torenvalk (gasra 5 Juni (heenreis) I Emoe Rang. 5 Juni (terugreis) I Tegen Maastrichtschen procura tiehouder drie jaar geëischt. Voor de behandeling van de zaak tegen den 31-jarigen voornialigen procuratiehou der P. J. L. X., verbonden aan liet bijkan toor Maastricht van de Ncderlandsche Alid- denstandsibank N.V. te Amsterdam, bestond gisteren groote belangstelling. Het getuigen verhoor door de Alaastrichtsche rechtbank heeft vele uren in beslag genomen. 0.m. werd gehoord de heer H. J. H. Bar- tels, oud-directeur van het bijkantoor Maas tricht der Nederlandsche Middenstapdsbank die o.a. verklaarde, dat verdachte geheel zelfstandig de effectenafdeeling behandel de. Deze getuige moest herhaaldelijk ■erken nen, dat hij van dc handelingen van zijn procuratiehouder niet op de hoogte was geweest. Xa verklaringen door den alge- meeiien procuratiehouder van de Neder landsche Middenstandsbank te Amsterdam, den heer Das, die eenigen tijd het bijkan toor Maastricht heeft waargenomen, over vervalschingen van effectenkaarten en slaten, hoorde de rechtbank den 20-jarigen J. A. Mirre, bankbediende. Deze heeft met verdachte in de effecten afdeeling van het kantoor Maastricht ge werkt, verving zelfs in afwezigheid van ver dachte zijn chef. Hij had orders ontvangen óm van een der rekeningen, welke blijkbaar fictief is geweest af fe blijven en zoo weinig mogelijk in de rekening-positie van den cliënt Weiss te doen veranderen. Rekeninghouders getuigen. Hierna werden eenige rekeninghouders gehoord, die mededeeling deden over hun rekening en effectenbezit in verband met het feit, dat op hun rekening effecten wer- den geboekt, welke hun niet toebehoorden. Dc Amsterdamsche effectenhandelaar J. Koch, vertegenwoordiger van Hallc en Stieglietz, had herhaaldelijk op order van verdachte als procuratiehouder van de Mid denstandsbank te Maastricht, gelden, in to taal 37000 'dollars, overgemaakt aan Weiss, die toen in Amerika was. Deze gelden moch ten niet worden afgegeven, omdat de reke ning van Weiss een debet vertoonde. De accountant J. F. Wehmann, van de Nederlandsche Middenstands- bank, heeft uitvoerige inlichtingen gegeven over zijn controle-onderzoek toen de malversaties aan het licht waren gekomen, en hij bevestigde, dat verdachte effecten van de eene rekening op de andei-e overboekte, effecten uit ..hef bezit van de. bank lichtte en gelden ten gunste 'van Weiss deed afgeven, terwijl de reke ning een groot tekort aangaf. De rekeninghouder F. Weiss was niet verschenen. Hij vertoeft thans weer in Ame rika. Tenslotte is gehoord de algemeene direc teur van de Middenstandsbank. de heer J. van Eek, te Bussurn, die op vragen van den president mededeelde, dat liet hoofdkan toor afging op mededeelingen van het bij kantoor Maastricht en dat men den direc teur van het bijkantoor beschouwde als den man, die in de eerste plaats de controle had uit te oefenen. Het controle-systeem liad zoowel In Maastricht als bij de provinciale controleurs gelaaid, Requisitoir. Vprdachte gaf op vragen van den presi dent toe, met de effecten gemanipuleerd te hebben. Hij had gespeculeerd. Het O. M. hield een uitvoerig requisitoir. Air. Fabius toonde aan, dat verdachte ten aanzien van de z.g. rekeninghandel al heel brutaal te werk was gegaan en volhoudt, Vroeger zei men: „De boeren moeten maar zien, hoe zij gehol pen worden Tijdens de herdenking van het 40- iarig bestaan van de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eind hoven hield mr. dr. L. N. Deckers, oud-minister van Landbouw en Vis- scherij, een rede, waarin hij herin nerde aan den toestasd van het landbouw-crediet vóór de oprichting van boerenleenbanken. Alen zei toen: „De boeren moesten maar zien hoe zij geholpen werden, als zij crediet behoefden!" En toch, hoezeer hadden zij hulp noodig. Treedt, 50, 60 jaar terug in de geschiede nis en ge vindt aldus spr., een boerenstand, die gebukt gaat onder de gevolgen van de crisis der tachtiger jaren. Vergeleken hij het tijdvak 1872 tot 1S79 deed die crisis het Nederlandsche landbouwland een waarde vermindering ondergaan van 700 millioen gulden. Tegenover de gevolgen van deze geweldi ge ramp, want dat was het, stond een vrij wei onbesejiermde niet gesteunde boeren stand," die de zedelijke en stoffelijke kracht, welke uit het vcreenigingsleven valt te put ten, nog niet had leeren kennen. Spreker trad vervolgens in eenige histo rische beschouwingen over den landliouw en zette uiteen dat men tot 'n overtuiging kwam dat zonder een behoorlijk geregeld land- bouw-credietvvezen de boerenstand gedeel telijk ten onder zou gaan. dat deze rekening niet fictief is. Hij heeft van al zijn manipulaties weinig voordeei gehad. Alet den rekeninghouder Weiss, een Pool- schen immigrant, die 'n aartsspeculant was, heeft verdachte blijkbaar nauwe relaties on derhouden. Punt voor punt volgde het O. M. de dag vaarding en hij achtte de verschillende ten laste gelegde verduisteringen, valschheid in geschrifte en oplichting bewezen. Gezien de groote geldsbedragen, welke met de malver saties verband hielden, vroég het O. M. een gevangenisstraf van drie j a a r, met aftrek van een half jaar voorloopige hechtenis. Air. von Geldern betoogde uitvoerig, dat er geen groote schade is .geweest voor de bank. Met Weiss is een dading getroffen, waarbij 70.000 gulden door Weiss is betaald. Overigens twijfelt de verdediger, of het wel zoo vast stond, dat Weiss een groot tekort had. PI. drong aan op de uiterste clementie. Het Prinselijk Paar heeft een belangrijke gift beschikbaar gesteld ten behoeve van de slachtoffers van de overstroomingsramp op Timor. Op korten termijn. Het Tweede Kamerlid de heer I. H. J. Vos heeft aan den minister van Economische Zaken de volgende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van de onlangs door de drie Nederlandsche Alid- denstandsbonden gedane publicatie van het resultaat van een onderzoek van het Natio naal Comité tot Beteugeling van het Ca deaustelsel inzake den omvang van het be zigen van verbruiksartikelen als toegift in den detail-handel, waarbij is komen vast te staan, dat reeds meer dan 350 verbruiks voorwerpen in belangrijke mate bij de toe passing van liet cadeaustelsel zijn betrok ken'? Is de minister in het lioht dezer feitên en gelet op zijn verklaringen bij de jongste begrootingsbehandeling, dat hij niet zou aarzelen onmiddellijk in te grijpen, „wan neer men mocht komen op het terrein van de gewone gebruiksartikelen" voornemens te bevorderen, dat op korten termijn een ontwerp van wet tot beteugeling van het ca deaustelsel in den handel hij de Staten-Ge- neraal aanhangig wordt gemaakt'? Inventarisatie van land- en tuin bouw. In de „verslagen van economisch-statis- tische onderzoekingen op landbouwgebied" zijn de uitkomsten opgenomen van de in het tijdvak 10 Alei22 Alei 1037 en de in het tijdvak 16 Alei'28 Alei 1938 gehouden in ventarisaties v. land- en tuinbouw bewerkt door de afdecling statistiek van het Land bouwcrisisbureau van 't Departement van Economische Zaken. Wij ontleenen het vol gende daaraan: In vergelijking met de opgaven van 1936 zijn in de laatste twee jaren in de oppervlak te en indeeling der gronden geen belang rijke wijzigingen opgetreden. De verschuivingen, welke zijn op getreden In de onderscheidene ru brieken van den Rundveestapel, zijn van groote beteekenis. In beide jaren is het totaal aantal stuks rundvee uitgebreid, in 1937 met 56.920 stuks en in 1938 met 136.736 stuks. Deze uitbrei ding is voornamelijk veroorzaakt door toe neming van het aantal stuks jongvee, jon ger dan 1 jaar en het aantal oudere melk en kalfkoeien. Terwijl de varkensstapel in 1937 in alle onderdeden sterk is ingekrompen,vooral met Het werk van Raiffcisen. Bij onze Oosterburen was men ons op dit gebied een heel stuk voor. Daar had reeds veertig jaren vroeger een edelman, Frie- drich Wilhelm Raiffeisen, toegerust met wijsheid en waren christenzin de vaan der samenwerking geheven. In dc drie gemeen ten, achtereenvolgens aan zijn leiding toe vertrouwd, had hij zijn dorpelingen het ver- eenigingsleven geleerd. In de derde, Hed- desdorf, kwam, het is reeds 75 jaren gele den de eerste boerenleenbank tot stand. Spreker schetste vervolgens wat in Neder land te dezer zake door de maatschappijen van landbouw is verricht cn hij herinner de verder aan de bekwame adviezen ten be hoeve van den landbouw van wijlen den heer P. van Hoek aan wiens nagedachtenis spreker woorden van. hulde bracht. Rede minister Steenberghe. Alinister Steenberghe begon zijn rede met een beschouwing van het werk van Raffei- sen en diens worsteling om de geesten der boeren. Spr. zag in de geslaagde Raffeisen- hevveging de groote gangmaakster van de opleving, welke zich in het agrarisch leven allerwee heeft gemanifesteerd. Spr. kwam tot de vraag, waardoor de ver werkelijking dezer zegenrijke gedachte, aan gevangen onder schijnbaar hopelooze om standigheden, tot zulk een groot succes heeft kunnen voeren. In de eerste plaats noemde hij het ge loof, dat de promotors zelve hadden èn in de zaak, die ze voorstonden èn in hun roe ping. In de tweede plaats wees spr. er op, dat hij den opbouw van het gehecle systeem is uitgegaan van de behoefte, de eigenaardig heden en het karakter van het boerenbedrijf eenerzijds en van die der boerenbevolking anderzijds. Men moest hij den opzet er reke ning mee houden, dat het voornaamste deel iler werkzaamheden in handen komen zou van financieel en boekhoudkundig onge schoolde menschen, op wie in laatste instan- betrekking tot de biggen, en de varkens van GO100 kg., kan in 1938 weder een belang rijke uitbreiding worden geconstateerd. Iri dit jaar nam liet aantal biggen, mede door de verruiming van het aantal beschik baar gestelde biggenmerken met 64.517 st. of 20.6 pet. toe. Bovendien is het aantal fokzeugen zeer aanzienlijk toegenomen. Het aantal van deze dieren Vermeerderde met 39.269 stuks of 27.3 pet. Het totaal aantal paarden is in 1937 toe genomen met 4846 stuks of 1.6 pet., in 1938 met 11.587 stuks of 3.9 pet. Ten aanzien van het aantal schapen kan, in tegenstelling met 1937, in welk jaar het totaal aantal schapen met 46.197 stuks of 7.1 pet. is afgenomen, in 1938 weder een be langrijke uitbreiding worden geconstateerd. In vergelijking met den toestand in 1937 valt ook bij liet totaal aantal hoenders een uitbreiding waar te nemen. In de laatste twee jaren is eveneens het totaal aantal eenden toegenomen. Warmoezerij ge wassen De teelt van warmoezerijgewassen in den vollen grond besloeg in 1938 ruim 23.000 ha. waarvan ruim de helft in Noord- en Zuid- Holland wordt aangetroffen. Respectievelijk bedroegen de oppervlaktecijfcrs voor ge noemde provincies 5604 ha. en 6745 ha. De felle bestrijder van Domela Nieuwenhuis. Gistermiddag omstreeks vijf uur is in zijn woning aan de Lingens- kamp te Laren op 80-jarigen leeftijd overleden de bekende Socialistische literator en schrijver Frank van der Goes. Nog geen vier maanden geleden, in Fe bruari j.1. is hij bij zijn tachtigsten verjaar dag door een grooten kring van vrienden gehuldigd, en bij deze gelegenheid is ook in persorganen van alle gezindten de beteeke nis van Van der Goes als mensch cn voor de cultuurhistorie van Nederland uitvoe rig geschetst. Frank van der Goes, behoorde tot de oprichters van de nieuwe literaire beweging rondom het tijdschrift „De Nieuwe Gids", de jeugdige dichter Jacques Perk was zijn klasgenoot en boezemvriend uit die dagen. Strijd met Domela Nieuwenhuis. Van der Goes toonde actieve belangstelling voor de opkomende socialistische arbeiders beweging, die toenmaals geheel onder in vloed en leiding stond van Domela Nieu wenhuis, onder wiens invloed de beweging steeds meer in anarchistische richting werd gedreven. Van der Goes was een der eersten in ons land, die belangstelling toonde voor liet Marxisme als wetenschap en het van beteekenis achtte, de anarchistische invloe den te bestrijden door te trachten, aan de actie der arbeidersklasse een theoretischen grondslag, gebaseerd op het marxisme, te geven. Dit leidde tot een feilen strijd tegen Domela Nieuwenhuis en de zijnen en ten slotte tot een splitsing die tot gevolg had, dat in 1897 de Soc. Dem. Arbeiderspartij werd opgericht, als welker geestelijke va der Van der Goes veelal wordt beschouwd. In de S.D.A.P. bleef hij altijd een princi pieel marxistisch standpunt innemen, cn na de afscheiding van rie Tribunegroep in 1909 werd hij mede-redacteur van „Het Weekblad", het niinderheidsorgaan in de partij. Van 1912 tot 1925 was hij chef-buiten land van „Het Volk" waarin hij dagelijks zijn buitenlandsche politieke overzichten schreef. Toen hij in Hilversum woonde, was hij van 1909 tot 1914 lid van den Hilver- sumschen gemeenteraad, de eenige openba re politieke functie, we4ke hij ooit wilde aanvaarden. Toen in 1932 te Haarlem de linker vleugel der S.D.A.P. de partij verliet, bevond hij zich eveneens aan de zijde der oppositie en werd hij mede-oprichter der inmiddels weer opgeheven onafhankelijk Socialistische Par tij. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van Frank van der Goes ge schiedt Donderdag a.s. om half drie op de Algemeene Begraafplaats te Blaricum. tic ook de volle verantwoordelijkheid rust. Hierdoor bleef ook do kleinste eenheid in het gehecle organisme een levend geheel en werd de geheele organisatie behoed voor een verstarring en bureaucratie, die men soms waarneemt, wanneer organisaties uit groeien tot groote lichamen. De toporgahisa- tie ontnam de vrijheid der onderdeelen niet, doch zij bevestigde deze, en leidde haar op tot zelfstandigheid wel bewust, zoodat daar door het geheel won aan innerlijke kracht. Groote durf. In de derde plaats memoreerde spr. de groote durf, die men toonde te bezitten door deze groote crediet-organisaties op te zet ten zonder het toen reeds krachtig ontwik kelde bankwezen als model te nemen. Spr. wees voorts op hetgeen er voort vloeit uit de principes, waarop de boeren leenbank is gevestigd, voor de verdere ont wikkeling van het economisch en sociale le ven van ons platteland. De boerenleenbanken hebben de boeren ecoomiSch zeer gesterkt en daardoor aan dc bedrijven vrijheid geschonken zich te ont wikkelen. Hiervoor in de plaats is geen kluister gekomen van dc organisatie. De vrijheid werd geen vrijheid in naam, waar bij alleen de eene machthebber voor oen ander werd ingeruild, maar ze werd effec tief. De organisatie van het landbouwcrcdiet- wezen leidde vanzelf ook tot de financiering van organisaties, die andere doeleinden na streven in het belang van het boerenbedrijf. Deze gang van zaken is voor dc ontwik keling van het bedrijfsleven zeer gelukkig geweest en kan ook in de toekomst nog ze genrijke gevolgen hebben, mits men blijve vasthouden aan de beproefde gedragslijn, dat ook hier een zuiver zakelijk standpunt blijve ingenomen. Dit is, zoo besloot de mi nister, noodig èn voor de positie der boeren leenbanken als debiteuren èn voor de orga nisaties, die door haar worden geholpen. De delegatie uit „Het comité voor den handel met Sovjet-Rusland, is dezer dagen, naar men ons mededeelt van haar bezoek aan Aioskou teruggekeerd. Zij heeft gedurende haar verblijf in Sov jet-Rusland gelegenheid gehad de zeer be vredigende ontwikkeling van den wederzijd- schen handel met de autoriteiten van het volkscommissariaat voor den buitenland- sclien handel te bespreken, en den indruk gekregen, dat op industrieel gebied verdere opdrachten van Russsische zijde mogen worden tegemoetgezien, mits coneurreerende prijzen en levertijden kunnen worden aan geboden. Ook voor den afzet van koloniale producten zal Sovjet-Rusland van belang blijven. Daarentegen zijn de v ooruitzichten voor onze agrarische producten gering, hetgeen in de re de ligt, omdat de landbouw daar te lande goede vorderingen maakt. Aan de delegatie werd verzekerd, dat Sovjet-Rusland zich zal blijven beijveren, den afzet van hout, graan en andere in aanmerking komende producten naar Ne derland te bevorderen. KRINGVERGADERING NRDL. N. HOLLAND. Op de Zondagmorgen ten huize van den heer G. Boontjes te Scha- gen gehouden vergadering van den kring Noordelijk Noord-Holland van den K.N.Z.B., welke onder leiding stond van den heer C. W. Boonen, waren alle aangesloten vereenigin- gen aanwezig met twee afgevaardig den, behalve de Sportclub „De Wirg". Wegens opheffing van de zwemvereeni- glng te Heerhugovvaard (door den kanalen- aanleg kan het bad niet meer gebruikt wor den) had de heer Jb. Zomer aldaar zijn be stuursfunctie ter beschikking gesteld. De vergadering had deze toegedacht aan een der bestuurders van Winkel Hoewel de secr. van Winkel schreef, dat geen hunner animo had voor een bestuursfunctie, besloot de vergadering deze zetel toch voor Winkel vacant te houden, aangezien Winkel bij na der inzien moet erkennen, dat het contact met het kringbestuur niet kan worden ge mist. Voorts kan Winkel zich dit spe ciaal naar het oordeel van secretaris Jon ker niet onttrekken aan de plicht haar aandeel in de organisatie te dragen, 11a al les wat de kring twee zomers achter elkaar voor Winkel heeft gedaan. Er was nog een vacature. De heer H. Jon ker Hz. moest nl, wegens studieredenen de hem overigens zeer 11a aan het hart lig gende taak van sec.-penn. neerleggen. Voor zitter Boonen meende in dit geval van aan drang lot aanblijven te moeten afzien, dank te den heer Jonker voor het vele werk voor den kring verricht en droeg den heer N. Keijzer Ie Anna Paulovvna, den secreta ris van 't Oude Veer, als opvolger voor. De heer Keijzer, die door zijn aftredende plaats- cn clubgenoot kun worden ingewerkt, werd vervolgens bij acclamatie benoemd. Breedvoerig werd van gedachten gewisseld over de klasse-indeeling voor den a.s. zomer, mede naar aanleiding van meeningsverschil- len met de Tech. Commissie van den K.N.Z.B. Besloten werd met algemeene stemmen de indeeling in stand te houden, al zullen de klassen evenwel vermoedelijk een naamsver andering ondergaan ter wille van de K.N.Z.B.-controle. Dc tijdgrenzen voor 1939 bleven dezelfden als vorig jaar. Alleen de grens voor 100 Al. schoolslag dames werd van 1 min. 45 terug gebracht op 1 min. 43 sec. Ook Schagen (De Wiel) zal trachten een polo-afdeeling te stichten. Begin Juli zal een polo-tournooi te Anna Paulovvna worden ge houden. Enkele bijzonderheden voor de a.s. Zondag le Anna Paulovvna te houden kringwedstrij- den werden geregeld. Op voorstel van den heer Kouseband (Scha gen), werd besloten met 't Skarped te Oude Niedorp in overleg te treden omtrent een al daar te houden propagandavvedstrijd voor den Kring. Na enkele huishoudelijke besprekingen sloot voorzitter Boonen onder dankzegging voor de zeer geanimeerde besprekingen, de vergadering. KLASSE-INDEELING VOOR 1939. Krachtens besluit van het kringbestuur vallen de volgende dames en heeren op het bij hun naam genoemde zwemnummer in de A-klasse De niet-opgenomen zwemmers mogen op de B-nummers uitkomen. Borst crawl heeren (|100 m.): Zuurmond, v. d. Water, Liebert, Kraan, Verfaille allen Bruinvisschen; Sinke en Kommer, Oude Veer; F. Koning en Boonacker, De Wiel, Schagen; H. v. d. Aleer en H.Z.V. Heer-Hu- gewaard. Schoolslag heeren (100 m.): Frijdal, v. d. Water, Bruinvisschen; Sinke, Oude Veer; Wildenberg, Frissche Alorgen; Wagenaar en H.Z.V. Heerhugovvaard. Rugslag heeren 50 m.): Zuurmond, Mul der, v. d. Werf, en J. Schellinger, Bruin visschen; J. Toes; H. v. d. Aleer en H.Z.V. Heerhugovvaard. Borstcravvl Dames 100 m.): B, Goedhard cn A. Vermeulen, Bruinvisschen. Borstcrawl Dames (50 m.); de vorigen en AI. Forrer, R. Goedhard, G. Atassee en W. Bregman, allen Bruinvisschen; K. Blaauiboer en G. Wardenaar, De Wiel, Schagen. Dames schoolslag (100 m.): T. Stam, D. van Os en AL Forrer, Bruinvisschen; N. Borst, J. J. van der Reijden, Frissche Alor gen; A. de longh, R. Kout, ex-H.Z.V. Heer- Hugovvaard; K. Blaauboer, De Wiel, Scha gen. Dames-Rugslag (50 AL): A. Smid, Al. Vis ser, A. Vermeulen, D. van Os. B. Goedhard, G. Massée, allen Bruinvisschen; K. Blaau boer, De Wiel, Schagen. Er zijn ook A-klasse staten opgemaakt voor verschillende andere nummers van 50 meter, maar in de praktijk zal deze korte baan alleen nog worden gebezigd bij de rugslag en borstcravvl dames, Toch met de Joden naar Hamburg terug? In tegenstelling met berichten van giste- ren heeft de directeur van de Hamburg-, Amerika-lijn, Dedrick, medegedeeld, dat de „Saint Louis" aan boord waarvan zich 907 Joodsche vluchtelingen bevinden, naar Hamburg terug zal keeren, aangezien geen hoop bestaat deze menschen ergens in Amerika aan land te zetten. Er is tenslot te nog een bericht uit Havanna, dat de President van de Cubaansche republiek heden een beslissing zal nemen. Permanente ballonversperring om Londen, Het ministerie van luchtvaart heeft be kend gemaakt, dat het systeem der ballon- versperring tot bescherming vaii Londen tegen luchtaanvallen permanent gehand haafd zal worden in liet kwetsbaarste cen trum van den bebouwden kom van Lon den. Vlootoefeningen in Amerika. Tachtig oor logsschepen en 400 vliegtuigen van de Stil- le-Oceaanvloot zijn uit San Pedro vertrok ken om manoeuvres te houden in de om geving van het eiland San Clemente. De manoeuvres zullen tot 20 Juni duren. Finsch vliegtuig verpletterd. Nabij lliek- sa in Oost-Fin land is een particulier vlieg tuig omlaag gestort. De vijf inzittenden, waaronder drie kinderen, zijn omgeko men. Mutaties bij de Amerikaansche Marine? Het hardnekkige gerucht, doet de ronde, dat de Amerikaansche minister van ma rine, Swanson om gezondheidsredenen zal aftreden en zal worden opgevolgd door den opperbevelhebber van de Amerikaan sche marine, admiraal Leahy. Deze ge ruchten worden evenwel niet officieel be vestigd. Volgens mededeelingen van offi- cieele zijde zal admiraal Leahy met in gang van 1 Juli 1939 worden benoemd tot gouverneur van Porto Rico. Valschermsprong van 7500 meter. 29 Rus sische officieren hebben gisteren in groeps- f, verband van 7500 meter hoogte een para chutesprong uitgevoerd op een niet nader aangegeven punt in het militaire district Noord Kaukasus. 1 Juni sprong dezelfde groep van een hoogte van 5000 meter. Aangezien de temperatuur op 7000 meter hoogte 25 graden beneden het vriespunt ligt, sprongen de parachutisten met een uitrusting van meer dan 35 kg., o.m. be staande uit een bontjas, beenbeschermers van bont, waarop vilten laarzen en twee paar handschoenen. Oorlogsverminkten zien Britsche Konings paar. Vierduizend menschen hebben te Winnipeg den koninklijken trein belet te vertrekken. Er was voorzien in een opont houd van een half uur, ten einde den koning in staat te stellen de hand te schudden van groepen oorlogsvermink ten, die op het station bijeen waren ge komen, Toen deze plechtigheid was af- geloopen, riep de buiten verzamelde me nigte: „Wij willen den koning, wij wil len de koningin". Het Koninklijke paar was verplicht uit den trein te stijgen en zich temidden van de enthousiaste menigte te begeven. Nieuw wereldrecord konelslingeren. Tij dens wedstrijden te Dorfmund verbeter de Lutz van de vereeniging „Huettenver- ein Dorimund" het wereldrecord kogel slingeren met een worp van 59.07 meter. Aan alle technische voorwaarden is voldaan, zoodat het record zeker erkend zal worden. Het oude record stond op naam van Blask (Duitschland) met een worp van 59 meter, gemaakt op 27 Au gustus van vorig jaar te Stockholm. Karl Gall ernstig gewond. Tijdens dé training voor de aanstaande motorraces op het eiland Alan (Eng.) is de bekende Duitsche renner Karl Gall ten val geko* men. Oogenschijnlijk was de verwonding niet van ernstigen aard, doch na onder zoek bleek, dat Gall een gecompliceer de schedelbreuk had opgeloopen, welke operatief ingrijpen noodzakelijk maakte- Dit heeft hem het leven gered. Het is echter uitgesloten, dat Gall voorloopig aan wedstrijden zal kunnen deelnemen. Joden naar de Philippijnen? In officieel® kringen schenkt men aandacht aan de mogelijkheid dat de Philippijnen zouden, worden opengesteld voor de immigratie van tienduizenden Joodsche vluchtelingen uit Duitschland. Alen zou daarmede den invloed van dc Japanneezen op de Phi lippijnen willen verminderen. Alvorens een beslissing wordt genomen, wacht men het verslag af van een commissie, die ter bestudeering van het vraagstuk onlangs naar de Philippijnen is vertrok ken. De bioscoopbrand in Mexico. Nader wordl uit Zacatepec gemeld, dat het bios cooptheater zeven minuten na het uit breken van den brand geheel in vlammen stond. Er zouden 70 dooden en 150 wonden zijn. Slechts 28 lijken konden ge ïdentificeerd worden. Bijhet uitbreken van den brand waren er S00 bezoekers in het gebouw. Het vuur heeft ook een der tigtal hutten vernield.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2