Hoofdpijn Uurtjes Brand coulance uit Urk Haagsche broodoorlog Aanrijding bij de Kooy Hoe redt men de bemanning van een gezonken onderzeeboot 1 Het spoorwegongeluk te Uitgeest Inschrijving Handelsregister Xe^ce£dcPi tiieuwJ Goede vooruitzichten voor het vreemdelingenbezoek VAN MIJNHARDT Het Fransche vlootbezoek Verzekering dekt de schadeEn bij U? KcJik e/t Zendiruj, Gisterenavond half acht had een ernstie motorongeval plaats bij Vliegkamp De Koof Een bestelauto uit Bergen reed in de richtiZ Alkmaar, brj De Kooij begon hij langzamer tf rijden en stopte tenslotte. Een motorrijder die achter hem reed werd afgeleid door een brand! weeroefenlng op het vliegkamp. Het gevoD was te voorzien, de motorrijder reed tegen den stil- staanden bestelauto op en de bots mg was zoo hevig, dat het nummerbord van het motorrij wiel door de carosserie heendrong. De motor rijder, een zekere E. O. uit Wieringen, werd met een ernstige hoofdwonde bewusteloos opgeno men. Zijn toestand was ernstig, doch hn is buiten levensgevaar. De auto werd slechts licht beschadigd. In aansluiting met datgene wat w\j in ons nummer van gisteren publiceerden met betrekking tot de ramp van de ..Thetis", lijkt het ons van belang nog enkele bij zonderheden te laten volgen betreffende het systeem van redding, hetwelk bjj de Nederlandsche Marine gevolgd wordt en waarover wjj gisteren schreven. Zoo is het van belang te weten, dat men op Amerikaansche onderzeebooten aparte compar timenten bezit, waarin men, indien de boot gezonken is, lucht laat opkomen, waarna men eruit kan stappen. Bij den Nederlandsch'en Onderzeedienst daarentegen heeft men tevens in boegbuiskamers en hekbuiskamers een soort verlengstuk van het luik, hetwelk naar beneden kan zakken. De druk wordt hierin gelijk gemaakt, zoodat een open communicatie ontstaat. In ieder compartiment bevindt zich voorts een boei met een touw, waaraan zich op bepaalde afstan den houten ballen bevinden. Het is hierlangs, dat de eventueel opgesloten bemanning uit het schip met een reddingsvest via het water bo ven haar komt. Bij iedere houten bal moet men een van te voren vastgestelden tijd pauzeeren teneinde aan den verminderden druk te wen nen, om op deze manier de bekende caisson ziekte te voorkomen. Wat de waarde van de duikerklok be treft, zij nog opgemerkt, dat deze niet is te gebruiken indien de gezonkeh onder zeeboot een helling maakt, slagzij gekre gen heeft of indien het ruw weer is. Zij is dus eventueel te gebruiken, doch al leen dan, indien alle factoren gunstig zijn. Zooals dus het geval was met de gezonken Amerikaansche onderzeeboot. De bewering, dat men vanuit een gezonken onderzeeboot door middel van een echo-appa raat of radio contact mee de buitenwereld zou kunnen verkrijgen is onjuist. In noodgevallen kan men gebruik maken van de telefoonboei (zie ons artikel van gisteren) en van klopsignalen. Door het slaan met een hamer tegen den zijwand wekt men geluids trillingen op, Jie zich over een zeer grooten afstand voortplanten. Hoe bijzonder voorzichtig men bjj onzen Onderzeedienst te werk gaat wordt nog eens extra geaccentueerd door het feit, dat van iedere boot, die buitengaats gaat om te oefenen het vaarplan bekend is. Men weet dus welk rayon het schip op een bepaalden dag aflegt. Door de opvoe ring van de bemanning heeft men ook in het buitenland te kampen met het perso- neelvraagstuk. Veelal is er een tekort, niet in het minst bij den Onderzeedienst en het is niet uitgesloten, dat het gemis aan voldoend geoefend personeel een der fac toren geworden is van de recente rampen. Zooals wij reeds schreven bestaat het sy steem van het bergen ~an onderzeebooten bij de Nederlandsche Marine niet meer. Alles is gericht op individueele ontsnapping van de opvarenden. Hierbjj valt nog te noemen een middel, dat door de Nederlandsche Marine van de Amerikaansche is overgenomen en wel een z.g. holle tap boor. Met deze boor boort de duiker in den zijwand van de gezonken duik boot waarna er door e boor versche lucht in het schi, geblazen kan worden. Reeds se dert 1932 wordt ook dit systeem bij ons toe gepast. In afwijking van ons bericht van gisteren, dat dit ongeluk toeschreef aan een verkeerden wisselstand, vernemen wij nader, dat de juiste lezing van dit ongeluk als volgt is. Om half negen stak de 48-jarige machinist P. van Diest, uit Amsterdam, de rails over, waarschijnlijk niet lettend op den sneltrein, komende uit de richting Amsterdam. De man werd door den sneltrein gegrepen en twintig meter weggeslingerd. Hij was op slag dood. Door dit ongeluk ondervond de trein een kwartier vertraging. DAT WAS EEN VERRUKKELIJKE DROOM Ik werd door een vriend uitgenoodigd om in „De Toelast" te gaan borrelen van 31 Mei tot 6 Juni 1939. Wijzigingen. Den Helder: Sportschoenenfabriek ,.Berci Sport", Violenstraat 43, verplaatst naar: Tilburg. Wieringen: A. Veltman, Rjjksverkeerweg F 2, café, enz.; overgegaan aan: F. v. Dijk. Opheffingen. Texel: N.V. Stoomboot Maatschappij „Texel", Weverstr.. schelpenvisscherij, enz Naar de secretaris van de V.V.V. Texel ons mededeelt, zijn de verwachtingen voor het vreemdelingenverkeer op Texel voor dezen zomer zeer gunstig. Reeds verschillende hotels en pensions zijn voor het a.s. seizoen ten deele esproken, terwjjl bij de V.V.V. dagelijks een groot aantal aanvragen binnenkomt. Dat ook de v. d. Schuyt-trips een gunstigen invloed hebben op het bezoek van zomergas ten, bleek vooral Zondag j.1.; verschillende personen, die een v. d. Scnuyt-trip meemaak ten. hebben voor de vacantiedagen plaats be sproken in hotels en pensions. en alle andere pijnen U. Prij&t Urk, 5 Juni. Vijf en zestig (65) vaartuigen voerden j.1. Zaterdag aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aan: 3867 pond kuiipaling, >an 30 tot 170 pond per vaartuig, prijs 17 j/j tot 24 ct.; 144 pond lijn- of beugaal, 26 tot 31% ct.; 102 pond fuikaal, 26 tot 26% cent; 70 pond poo- nen, 14 tot 15 ct.; 140 pond schar, 6 tot 12 ct.; 50 pond Noordzeeschol, 14 tot 15 ct.; 30 pond Zuiderzeebot, 9 tot 10 ct. per pond; 5 kg tarbot, prijs 120 ct. en 6 kg tong, prijs 110 ct. per kg. Dat de aanvoer en palingvangsten op de voormalige Zuiderzee nog ongeveer stabiel blijft is, is duidelijk merkbaar aan de aanvoer in dezelfde week van 1937 en 1938. In deze week van 1937 werd door ten hoogste 54 vaartuigen 13000 pond kuiipaling aange voerd. In 1938 door ten hoogste 50 vaartuigen 13200 kuiipaling. Momenteel is de vangst vooral voor de kleine motorvaartuigen wel iets minder te noemen. Dit vind zijn oorzaak niet in het feit, dat er minder aal en paling in het IJselmeer aanwezig zou zijn, toch vooral in het weder, dat zeer lang voor deze visscherij te koud geweest is. De motorlooze zeilvaarutigen maakten de vorige week- per etmaal gemiddelde vangsten van 24 tot 35 "pond per ze'ilvaartuig. Hiervan was de gemiddelde prijs 19 ct. per pond. Glo baal genomen waren de weekbesommingen van 12 tot 20 gulden per zeilvaartuig. De kleine motorvaartuigen maakten vangsten over dag van 30 tot 50 pond; des nachts werd dan tot 100 pond kuiipaling boven water gebracht. De gemiddelde prijs was 21 ct. per pond. De weekbesommingen waren 80 tot 116 gulden per motorvaartuig. De fuikaalvisschers had den vangsten van 60 tot 90 pond fuikaal per fuikaalvisscher. De weekbesommingen wa ren 80 tot 140 gulden. De groote stoomlijn- aalvisschers maakten met de hoekwantvis- scherij vangsten tot 80 pond lijnaal. Week besommingen tot 85 gulden. De kleine kust- ljjnaalvisschers hadden over het globaal week besommingen van 18 tot 30 gulden per kust- lijnaalvisscher. Onze groote Noordzeevloot heeft de vo rige week Bevredigende weekresultaten geboekt. Deze waren: De kustvisschers voor IJmuiden en Scheveningen maakten gemid delde besommingen tot 100 gulden. De gar- nalenvisschers van 150 tot 200 gulden. De groote motorvaartuigen voor Texel en Ter schelling van 250 tot 310 gulden. De snurre- vaadvaartuigen maakten weekresultaten van 360 tot 450 gulden per snurrevaadvaartuig. De versche visch was hier aan de markt zeer duur. De vorige week (20 Mei tot en met 2 Juni) werd door 15 tot 65 vaartuigen per dag aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aan gevoerd: 15073 pond kuiipaling, prijs 17% tot 25 ct.; 852 lijn- of beugaal, 26 tot 32 ct.; 467 pond fuikaal, 23 tot 29 ct.; 550 pond Noordzeeschol, 9 tot 15 cent; 90 pond groote roode poonen, 14 tot 15 ct.; 140 pond schar, 6 tot 12 ct.;' 30 pond bot. 9 tot 10 ct. per pond; 5 kg tarbot, prijs 120 ct.; 6 kg tong, 110 ct. per kg. en 600 manden nest, prijs 40 tot 45 ct. per mand. Iedere week sneuvelt een bakker. Er is een belangrijke groep van de Haagsche burgerij, die iedere week met angst tegemoet gaat. We hebben het oog op de broodproducenten in den ruimsten Zin van h|t woord. Want de oorlog om de prijzen van ons belangrijkste volksvoedsel is vandaag reeds de 15de week ingegaan, zonder dat er ook nog maar een lichtpuntje valt te bespeuren, aldus de Tel. Er wordt al geruimen tijd .van twee zijden onder de patroons gewerkt om tot een ver gelijk te komen. Eenerzijds streeft de Haag sche bakkerij-commissie er naar, den prijs van 8 ons melkbrood vast té stellen op 16 cent afgehaald en 17 cent bezorgd. Aan den anderen kant tracht de heer Sierenberg de Boer een regeling te vinden, waarbij deze prij zen respectievelijk op 16 en 18 cent worden vastgesteld. Noch de commissiè, noch de be middelaar is er tot dusver in geslaagd de werkzaamheden tot een goed eind te brengen. De meeste bakkers schijnen nog het liefst het voorstel van de bakkerij-commissie te willen aanvaarden. Ongeveer 180 van de 220 bakkers zijn bereid gevonden hun handteekening te piaatsen onder het voorstel der commissie. Het feit echter, dat een 40-tal daarvan niets wil weten, is oorzaak dat zij niet verder komt. Afgehaald en bezorgd. Wat de pogingen van den heer Sierenberg de Boer betreft, deze zit met de groote moei lijkheid, dat met name de firma Willems, welke den strijd deed ontbranden, een prijs verschil van 2 cent tusschen afgehaald en bezorgd weigert te accepteeren. Zij heeft zich voornamelijk toegelegd op het winkeldebiet en heeft er dus alle belang bij, dat er een behoor lijk onderscheid in prijs tusschen beide cate gorieën blijft bestaan. Met dat al hebben alle broodproducenten al te zamen ruim 400.000 aan inkomsten moeten derven, terwijl de meeste bedrijven voorheen reeds nauwelijks het hoofd boven water wisten te houden. Nog sterker blijkt de noodtoestand van de Haagsche bakkers uit het feit, dat er weke lijks een sneuvelt. Want sedert den datum, dat de oorlog verklaard werd, hebben thans 14 bakkers hun deuren moeten sluiten. Het zijn wel is waar kleine bedrijven, die daartoe gedwongen werden, doch ook bij de groote is de situatie toch zoo, dat de uitgaven niet meer door de ontvangsten worden gedekt. Dit moge ook blijken uit het feit, dat een der omvangrijkste coöperaties al verschillende arbeiders heeft moeten ontslaan en verder voornemens is dan 3 loontoeslag, welken een groot deel van haar personeel geniet, in te trekken. Bij verschillende andere bedrijven zijn eveneens gezellen ontslagen. Het totale aantal werkloos geworden bakkersgezellen kan nu gevoeglijk op een kleine honderd worden geschat. C.A.O. opgezegd. Dat onder die omstandigheden de onrust onder de werknemers evenzeer toeneemt als bij hun patroons, ligt voor de hand. Daartoe heeft nog in het bijzonder bijgedragen de tij ding, dat met ingang van 27 Juni a.s. de col lectieve arbeidsovereenkomst zal worden op gezegd. Zoodra dit -bekend werd hebben de afdeelings- en hoofdbesturen van de drie werknemersorganisaties de hoofden bij elkaar gestoken om den toestand te bezien. Zij zijn tot de conclusie gekomen, dat de huidige loo- nen reeds dermate aan den lagen kant zijn, dat een nieuwe loonsverlaging met beslistheid van de hand moet worden gewezen. Dit stand punt hebben zij schriftelijk meegedeeld aan de patroons en het komt neer op een ultima tum. Zij hebben medegedeeld, dat zij geen contractlooze periode tegemoet willen gaan en indien op 28 Juni geen nieuwe C.A.O. tot stand is gekomen, deze desnoods zullen af dwingen. Binnen tien dagen, dat is Maandag 12 Juni, wenschen zij te vernemen, of de pa troons bereid zijn een nieuw contract met hen aan te gaan, waarin de arbeidsvoorwaarden, evenals in het nu opgezegde, duidelijk zijn vastgelegd. Na den maaltijd, welken de commandant van de Nederlandsche Marine, schout bij nacht Jol les, den commandant van het Tweede Fransche torpedo-flottielje, schout bij nacht Donval, en den officieren van de tot dat flottielje behoo- rende bodems Zaterdagavond in den daktuin van Atlanta heeft aangeboden,.— een maaltijd waaraan ook vele andere autoriteiten hebben aangezeten en waarbij in hartelijke toespraken de vreugde over dit bezoek aan de Rotterdam- sche haven en de sterke vriendschapsbanden tusschen beide landen zijn geuit, nadat tevoren een dronk was gewijd aan den President van de Fransche republiek erf aan H. M. de Ko ningin, heeft men zich in de cabaret-dan cing Pschorr vereenigd, waar reeds een talrijk publiek bijeen was gekomen, waartoe vele leden van de Fransche kolonie te dezer stede be hoorden, evenals leden van de Alliance Fran- gaise in de vereeniging NederlandFrankrijk. Namens den gastheer, den heer D. H. M. Reese, heeft Theo Moens den genoodigden het welkom in Pschorr toegeroepen. Tot hen be hoorden de burgemeester, mr. P. J. Oud; de hoofdcommissaris van politie, mr. L. Eintho- ven; de commandant van het Korps Mariniers, kolonel Von Freytag Drabbe; de commandant van de afdeeling Rotterdam van dat korps, overste Lugt; de commandant van Hr. Ms. Sumatra,. kapitein ter zee Brouwer, met den eersten officier van dien bodem, kapitein luitenant ter zee Tetenburg, en den chef van de machinekamer, W. J. Dalinghaus, officier van den Marine-stoomvaartdienst der le klas se; de commandant van de O 19, luitenant ter zee der eerste klasse K. van Dongen; de gar nizoenscommandant, overste Gaillart; de con sul van Frankrijk en mevrouw Imbault Huart; de flottieljecommandant, schout bij nacht Don- val; alle commandanten van de in de Rotter- damsche haven liggende Fransche Marine schepen en zeer vele officieren van die bodems, zoowel als van Hr. Ms. Sumatra, de Mariniers kazerne, enz. Na het welkomstwoord volgde de Marseillaise, waarna de kreet: Vive la France! klonk, welke door een spontaan driewerf hoera werd begroet. Vervolgens werd het Wilhelmus gespeeld en ook de kreet daarna: Leve Hol land! lokte een luid driewerf hoera uit. Na dit min of meer officieele gedeelte is een gezellig samenzijn gevolgd, dat tot het morgengloren heeft geduurd. Een jong Nederlandsch dansor- kest zeven Limburgsche jongelieden, onder leiding van Gerard Bakker heeft getoond, inderdaad een zeer goed ensemble te zijn, dat ook tegen de velerlei moeilijkheden, welke zulk een gala-avond nu eenmaal voor een orkest kan brengen, volkomen opgewassen is; een uit stekend Spaansch orkest Los Bambino's heeft met goede tango's en vroolijke paso- doble's veel tot de feestelijke stemming bijge dragen; Jenny Joyce heeft aardige liedjes ge zongen; de dansparen LéoSylvie en IresRi- bero hebben terecht veel succes behaald en dan was er natuurlijk de vlotte en animeerende lei ding van Theo Moens, die wedstrijden op fiet sen en paarden op touw zette, leuke cotillons leidde, den gang er in hield en bovendien tal van aardige liedjes zong, waaronder één een Fransch marscnliedje, gewijd aan de Marine matrozen, dat door 'n stadgenoot is gedicht en gecomponeerd en dat aan den consul, den heer Imbault Huart, is opgedragen, die met deze opdracht zeer ingenomen bleek te zijn. HAVEN VAN NIECWEDIEP: Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen het Eng. s.s. „Falcon". Sommige adverteerders zitten uren op een pakkende tekst te „broeden", j Verspil geen tijd: laat ONS U voorlichten, j Het kost niets extra!: i....j 99 Bent U verzekerd? Veilig verzekerd bij de „Tiel-UtrechtDe ,,Tiel- Utrecht"- Brandverzekering A°1811, bekend om haar groote coulance in de afwikkeling der schade, bekend door haar veiligheid, bekend door haar gunstige verzekeringsvoor- waarden. Een oude Maatschappij, echter modern geoutilleerd. Een staf van deskundigen, ook op electro- technisch gebied, adviseert U des- gewenscht volledig Wilt U veilig verzekerd zijn? V raagt deTiel-Utrecht" dan om inlichtingen Têeiittrech t BRAND - INBRAAK - STORM -VARIAVERZEKERINGEN KROMME NIEUWE GRACHT 76-80 - UTRECHT DE KERK ALS OECUNEMISCHE GEMEENSCHAP TEN TIJDE VAN OORLOG Dc voorzitter, de aartsbisschop van York, de secretarissen dr. W. A. 't Hooft en dr. W. Paton, van het voorloopige Comité van den Wereldraad der kerken hebben een belangrijk rondschrijven aan de leden van dit Comité ge zonden, dat op verzoek van meerdere leden thans voor algemeene publicatie is vrijgegeven. Het stuk, dat dus geen officieele verklaring van het voorloopig Comité is, stelt de buiten gewone belangrijke vraag aan de orde welke de houding der kerken in een eventucelen toe- komstigen oorlog zal zijn. Naar aanleiding van uitspraken van de con ferentie der kerken te Oxford en van de zen ding te Tambaram worden de volgende vragen gesteld: Hebben de kerken geleerd beter te weten wat het bet eekent kerk te zijnReali- sceren zij zich, dat het Lichaam van Christus niet door wereldlijke conflicten verbroken mag worden f Heefthet licht, dat door de ontdek king hunner wezenlijke saamhoorigheid hun is opgegaan, hen waarlijk zoo verlicht, dat het zelfs in tijd van oorlog niet weer verduisterd zal worden f Gelooven zij evengoed in oorlogs tijd als in vredestijd in de Eéne, Heilige Apos tolische en Katholieke Kerk en zijn zij bereid om dit geloof in practijk te brengen f Vervolgens wordt op de verplichting gewezen, die dc kerk in oorlogstijd heeft ten aanzien van: 1. Gebed en verkondiging, 2. het onder houden van broederlijke betrekkingen tusschen de kerken en 3. de voorbereiding van een recht vaardigen vrede. Een gebodsliturgie is toege voegd „om door Christenen in alle landen ten tijde van oorlog en van geruchten van oorlog gebruikt te worden". Het is in de geschiedenis niet eerder voorge komen, dat de kerken zich zoo welbewust be zinnen op hun houding voor het geval oorlog zou uitbreken. Het hier aan den dag tredende besef van een gemeenschappelijke verantwoor delijkheid is een verblijdende vrucht der oecu menische beweging. Nadrukkelijk wordt in het stuk dat de juist verschenen „Oecumenische Berichten" volledig mededeelde er op ge wezen, dat deze bezinning natuurlijk niet be- teekent, dat de kerken niet met alle kracht aan het behoud van den vrede zouden moeten wer ken, zij beteekent enkel „een reëel erkennen, dat elk oogenblik een wereldoorlog over ons kan losbarsten en dat een dergelijken oorlog een radicale uitdaging aan het oecumenisch Christendom zal zijn". JONGENSKAMPEN. NEDERL. JONGELINGSVERBOND. Evenals vorige jaren hoopt ook dit jaar het Nederlandsch Jongelings-Vcrbond haar kam pen te Leusden by Amersfoort open te stellen voor jongens van IS tot 15 jaar. Het kamp ligt in een prachtige omgeving temidden van bosch en hei. Sport en spel worden op eigen speel- i velden beoefend, terwijl ook vele tochten ge- I naakt worden. Hier wordt de jongens een echt buitenleven geboden waar vroolijkheid en ernst I elkaar afwisselen. Het zijn weken van echt Christelijk familie leven. Alles geschiedt onder goede leiding. Dit jaar zijn de kampen geopend van tot 29 Juli; 31 Juli tot 5 Augustus; 7 tot li Augustus en van Ut tot 19 Augustus. De kampweken van 31 Juli tot 12 Augustus zijn reeds geheel volge boekt. De kampprijs bedraagt slechts 6.50. Nadere inlichtingen verstrekt door de Afdee ling Jongenswerk van het Nederlandsch Jon- gclings Verbond, Singel 58 te Amsterdam. INTERN ATI N ON ALE PRIJSVRAAG. De internationale Geneefsche prijsvraag voor jongeren van 18 tot 22 jaar over het thema „De Christelijke vredesgrondslagen" en voor de jeugd van lb tot 18 jaar over de vraag „Wat kunnen de Christenen in het bijzonder tot be vordering van den vrede doen?" heeft het resul taat gehad, dat 271/ geschriften bij de jury, praeses A. Brandt te Genève, inkwamen. Van de ouderen behaalde een Franschman den eer sten, een Engelschman den tweeden prijs, ter wijl de derde door den Nederlander Paul Koest met een Deen gedeeld werd. De Nederlanders D. G. Rosenboom en K. D. Kleurke kregen een eere-medaille, de Neder landers J. F. C. Horst, D. Af. Horst en A. Zwa- nink een eere-diploma. Van de jeugd van 11,18 werd de vierde prijs door den Nederlander A. A. Bot met een Deen gedeeld en kreeg de Nederlander J. D. Visser een eere-diploma. Ds. J. W. GROOT ENZERINK HEENGEGAAN. Op 61,-jarigen leeftijd is ds. J. W. Groot En ze- rink, Nederlandsch Hervormd predikant te Lei den, overleden. Ds. Groot Enzerink, geboren 1875, werd candidaat in 1900 en was predikant te Wapenveld, Maassluis, Leeuwarden en deed op 17 April 1021 zijn intrede te Leiden. Ds. Groot Enzerink was secretaris van het hoofd bureau der Confessioneele Vereeniging en be- ivoog zich te Leiden op velerlei maatschappelijk terrein. CANDIDATENPROBLEEM. De kerkeraad der Gereformeerde kerk in Ternaard in Friesland, predikant ds. IJ. Nauta, nam het besluit om het volgende voorstel op de generale synode der Gereformeerde kerken welke in Augustus a.s. samenkomt, te brengen. ,JDe kerkeraad der Gereformeerde kerk van Ternaard, bezwaard over den gang van zaken in onze kerkelijke wereld met en mede tenge volge van het optreden van het comité „over vloed van werk en werkkrachten"ja bezwaar hebbende tegen deze abnormale onkerkelijke nevenactie als zoodanig, hoe ook met andere goede bedoeling, initiatief en ijver op zichzelf waardeerend, verzoekt tenslotte rechtstreeks). le. de generale synode een dringend woord te doen uitgaan tot veel meerdere en meer al gemeene activeering van kerkeraden van groo- tere en kleinere gemeenten, van meerdere ver gaderingen en deputaten voor hulpbehoevende kerken en kerkvisitatie, opdat meerdere pre dikantsplaatsen gesticht worden, nog vele va cante kleine kerken een dienaar des Woords kunnen beroepen en zoovele candidaten en hulppredikers in het ambt gesteld worden en overvloed van arbeid in en buiten onze kerken geschiede, ambtelijk en te beter geschiede; 2e. de synode neme het initiatief tot en geve leiding aan een radicale steunregeling in kerkelijke banen, waarbij ook via een sterke generale kas de door meerdere groote en fi nancieel sterkere kerken, sterke classes en provincies de zwakkere meer meehelpen, opdat nood- en wantoestanden worden voorkomen en eventueel weggenomen".

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 3