VALVoiiHt Aq&tida WEK UW LEVER-GALOP BRUILOFT? Munitiehuis in de duinen in de lucht gevlogen Roode Kruis brengt 8 zwaar gewonden veilig in Den Helder Ingebroken op de Spoorgracht Alles wel! Dinsdag 6 Juni 1939 Een nuttig oefening en practische takel Tweede Blad @0 51 sJ Goeo A [3 0(013(3 511011 CD DRUKKERIJ DE BOER Alle wegen weer voor verkeer geopend! Brandje in de Wachtstraat Onze Nieuwediepsche zeeridders weer op reis Racing's voorzitter bevorderd Burgerlijke Stand van Den Helder Onze vierdaagsche De heer Uithol stelt vragen aan het college van B en W Nieuwe directeur van het loodswezen PARFUMERIËN Kentering Natuurlijk „Centraal" De „Eerste Heldersche Gloeilampen-Centrale" Dc „O 16" in Indië verwacht De Roode Kruis TmnsporUoIonne aan het werk Het was niet gering, het bericht, dat gisterenavond te omstreeks 6 uur in Den Helder de ronde deed: in de dui nen ter hoogte van den Zanddijk, tegen over den Van Foreestweg, bleek een der munitiehuizen aldaar door een bliksem straal getroffen te zijn, tengevolge waarvan het geheele gebouwtje in de lucht gevlogen was. Een 8-tal soldaten, die in de omgeving gelegen waren, wer den door brokstukken, scherven en splinters getroffen, zoodat het aanruk ken van de transportcolonne van het „Roode Kruis", afdeeling Den Helder, een directe eisch was, en waarbij door de landmacht daadwerkelijk geholpen werd. En zoo vertrok genoemde colonne, om circa half zeven van het Molenplein, teneinde in den kortst mogelijken tijd hulp en lafenis te brengen aan de zwaar en minder zwaar getroffen sloldaten, die in het duin te kermen lagen We zullgn op deze wijze niet verder door gaan en hopen, dat onze transportcolonne nimmer voor een dergelijk ernstige taak ge roepen zal worden. Maar het was een uitermate nuttige oefe ning, waartoe gisterenavond deze colonne ge roepen was, een oefening, die naast het vele theoretisch werk van het Roode Kruis thans voor de leden, eens een welkome praktijk-af wisseling was. Zij het dan semi-praktijk! In militaire vrachtauto's zijn wij via den Jan Verfailleweg naar de duinen bij den Van Foreestweg gegaan. Op de kruising aldaar be vindt zich café „Duinzicht", waar aldra de Perl-vlag ruimte maakte voor de Roode Kruis vlag en waar het 6-tal verpleegsters van het R. K. de post in orde begonnen te maken, onder leiding van Dr. Büchli Fest. Het initiatief van deze oefening was uitge gaan van kapitein A. Querido, off. v. gezond heid le kl., die eveneens aanwezig was. Belangstelling. Het bleek, dat diverse autoriteiten van hun belangstelling blijk gegeven hadden. Om er enkele te noemen: kapitein Uyterschout, Chef Staf van de Landmacht alhier, kolonel Hen driks, chef van den geneeskundigen dienst der Zeemacht, overste De Mooy, chef van het Ma rine-Hospitaal, kolonel Van Driel, chirurg van het Marine-Hospitaal, de commissaris van politie, de heer Van der Hoeven, en de heer Jaring, militair commissaris van het Roode Kruis. De gewonden Na enkele voorbereidingen verspreidden de „gewonden" zich in de duinen. In diverse duin pannen namen de padvinders en enkele matro zen, in totaal een achttal „slachtoffers", plaats. Een kaartje om hun hals vermeldde den aard van de verwonding en het bleek, dat er de grootst mogelijke variatie was... Vervolgens begaf de transportcolonne zich met een 6-tal draagbaren in de duinen om de gewonden op te halen. Men vond allen: de een met gebroken been, de ander met een door boord dijbeen, en een derde met een paar ge broken ribben inclusief een longbloeding, om van de nóg ernstiger getroffenen maar te zwij gen. Het was waarlijk misère overal. En dat in een duinpan, die met de ondergaande zon, de duinroosjes en den overwaaienden zeebries niet minder dan paradijsachtig aandeed. Eén voor één werden de getroffenen be handeld, Dat wil zeggen: ter plaatse ver richtte men de eerste hulp, een noodver band. Daarna werd men zoo spoedig mo gelijk op de draagbaren getild en naar de post gebracht. Het was hie/ dat door de verpleegsters, onder leiding van dokter Js een Introductie voor uw feestavond. Laat het daarom vervaardigen bij die bekend staat om haar goeden smaak Büchli Fest, een nadere verbinding plaats vond, al naar den ernst van de verwon ding. De volgende phase van deze oefening was het tillen van de gewonden op de auto-draag baren, een paar uiterst praktische apparaten, waarvan de heer F. Winter de geestelijke vader is en die dermate voldoen, dat reeds geruimen tijd geleden deze vinding ook bij de K.L.M. in gebruik genomen werd. Op deze draagbaren, die bestaan uit veerende deelen, kunnen twee gewonden boven elkaar liggen. Van alle zijden worden de schokken van de auto opgevangen, zoodat de gewonde zoo min mogelijk last heeft van het transport. Naar het Kanaal. Het duurde eenigen tijd alvorens alle 8 ge wonden „ingeladen" waren. In de praktijk had dit belangrijk sneller moeten geschieden, maar tenslotte was men zoover en vertrokken de auto's via Van Foreestweg en Schoolweg naar het Kanaal, alwaar de „Nieuwediep Expresse" van de ESONA onder stoom lag om het ge wonde gezelschap naar Den Helder terug te vervoeren. Men was n.1. van de veronderstel ling uitgegaan, dat de weg naar Den Helder opgebroken was in verband met het aanleggen van een duinwaterleiding, terwijl daar voorts nog obstakels waren in den vorm van de mili taire versperringen. De vlugste en rustigste wijze van vervoer was dus die te water via het Kanaal. De takel. Het overladen van de gewonden in de „Nieu wediep Expresse" was zeker niet het minst interessante deel der oefening. Hier heeft men namelijk een demonstratie gegeven met een takeltoestel, wederom een vinding van den heer F. Winter, die voor dit soort werk een aparte knobbel schijnt te bezitten. De takel bestaat uit twee palen, die men op den wal schuin zet, en waaraan een raam met vier haken hangt. De geheele draagbaar haakt men vast in de vier haken, waarna de gewonde plus draagbaar, rustig in het ruim neergevierd worden. Een even eenvoudig als doelmatig instrument, dat ongetwijfeld gister avond zijn nut bewezen heeft. Aan deze takel behoort voort een soort loopplank, die het in laden niet onbelangrijk vergemakkelijkt. En zoo verliep deze oefening, op enkele details na goeddeels voortreffelijk, en hoorde men van de autoriteiten voornamelijk in waar deerenden toon over dit Roode Kruis-werk ge wagen. De „gewonden" werden vervoerd naar het Molenplein, alwaar ze weer uit het ruim „ge takeld" werden. Een nuttige oefening, die effect gesorteerd heeft en die de paraatheid van het Roode Kruis weer eens bewees. Nog twee opmerkingen wilden wij maken. Ten eerste over een draagbaar, het z.g. raam De Mooy, waarbij enkele beugels dienst kunnen doen zoowel als handvatsels, als steun bij het neerzetten op den grond. Een vinding, een voudig als het ei van Columbus, doch uiterst praktisch. Een ten tweede: het grootste deel dezer Roode Kruis soldaten bleek niet in uni form te zijn. De oorzaken zijn ongetwijfeld gelegen in het feit, dat de finantiën niet al te rijkelijk toevloeien. Gaarne vestigen wy de aandacht hierop zoowel van onze bur gerij als van het Hoofdbestuur van het Roode Kruis. Op beide instanties rust hier o.i. een plicht. De heer G. van Os voor ca. f70 het slachtoffer Vederorn in den nacht van Zaterdag op Zondag. Wederom heeft een Heldersche midden stander bezoek gehad van een individu, dat in den pacht van Zaterdag op Zondag een bezoek gebracht heeft aan den winkel en het woonhuis van een zakenman aan de Spoorgracht, en wel van den heer G. van Os, de eigenaar van de bekende groenten- zaak. De inbreker zag kans een buit te maken van circa 70.benevens een gouden vijfje een gouden ringetje en een klokje. Wat de toedracht van deze brutale inbraak betreft het volgende Op normalen tijd had de familie van Os zich Zaterdagavond te slapen gelegd op de bovenverdieping waar zich de slaapkamer be vindt. Men sliep den geheelen nacht door, zon der door eenig gerucht gewekt te worden. Eerst des morgens om kwart over acht, toen men beneden kwam en toevallig langs de geld la in den toonbank liep bemerkte men dat deze er half uitstak. Wie schetst de schrik van den heer v. O., toen hij ontdekte dat de geheele lade, met al het wisselgeld er in, tot den bodem ge leegd was. Dit zal een bedrag van een kleine 10 gulden geweest zijn. Het bleek dat de bezoeker échter zijn activiteit ook verder uitgewerkt had eveneens zag men Geen bewijzen van doorlating meer noodzakelijk. Gisteren bereikte ons, helaas juist te laat om in de krant opgenomen te wor den, de mededeeling van de militaire autoriteiten, dat alle wegen weder voor in- en uitgaand verkeer geopend zijn. Alle bewijzen van doorlating zijn dus tevens automatisch vervallen. Ongetwijfeld zal dit bericht met vreug de ontvangen worden. Het wijst op een kentering in den algemeenen toestand. toen dat verdwenen was een gouden klokje, een gouden ringetje benevens niet minder dan drie spaarpotten, die zich in huis bevinden. Ook een gouden vijfje had men meegenomen. De sierraden bevonden zich in het buffet, de eene spaarpot (van de Nutsspaarbank) op 't buffet, een andere op een plankje in de huiskamer en de derde in de keukenkast. Wel een bewijs hoe intensief het heerschap de ge heele benedenverdieping heeft nagezocht. De inbreker is via de poort aan de achter zijde van huis, die niet op slot was, binnen gekomen, nadat hij waarschijnlijk door schud den aan de deur de grendel van de buiten deur heeft weten te verschuiven. Een bijzonderheid is nog dat men in de win kel, achter den toonbank, lucifers gevonden heeft, die door den inbreker naar alle waar schijnlijkheid gebruikt zijn om licht bij zijn werk te hebben. Het is merkwaardig dat nie mand van buiten dit opgemerkt heeft, daar er doorschijnende gordijntjevoor deze ramen hangen. De recherche heeft deze nieuwe inbraak in handen genomen. Hopenlijk moge het haar gelukken df hand op dit individu, dat zoo langzamerhand een letterlijke nachtmerrie voor tal van Heldersche zakenlui gaat worden, te leggen. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes by apothekers en drogisten, f. 0.75. Vannacht om ongeveer 3 uur werd er aan het Hoofdbureau van Politie kennis gegeven van het feit, dat er brand was ontstaan in een woning aan de Wachtstraat. De brandweer rukte uit, en haar bleek, dat er inderdaad vuur geweest was in een boet, achter het huis Wachtstraat No. 3, bewoond door den heer v. d. Hert. In deze boet bevond zich een hoeveelheid oude rommel, oude fiet sen e.d. en het was hier dat een brandje ont staan was. Spoedig was een en ander echter gebluscht, zoodat er voor uitbreiding geen ge vaar meer aanwezig was. Aan het einde van deze maand Onze Heldersche blauwe zeeridders, de garde der geridderden, die telken jare hun bekende reis door een deel van Ne derland maken zullen ook dit jaar weer op stap gaan. Wederom staat een auto tocht op het program. Het doel der reis mogen wij nog niet verklappen, maar het staat als een paal boven water dat het de garde naar den zin zal zijn. Deze excursie, die einde Juni gehouden wordt, geschiedt wederom met auto's. Reeds nu drukken wij onze Heldersche auto-bezit ters op het hart hun wagen te zijner tijd voor dit doel te willen afstaan. Gezien de spontane wijze waarop men dit andere ja ren gedaan heeft twijfelen wjj daaraan ech ter niet. Een mooie reis staat onze bejaarde vrienden te wachten. Zoo spoedig moge lijk volgen hieromtrent nadere bijzonder heden. De heer Tjjsen per 15 Juni tot ad judant-onderofficier benoemd. Naar wij zoojuist vernemen is de heer Tijsen, Racing's populaire voorzitter, thans woon achtig in IJmuiden per 15 Juni bevorderd tot adjudant-onderofficier. Een bericht, dat ongetwijfeld in de Racing- veste met genoegen vernomen zal worden. 5 Juni 1939 BEVALLEN G. de Boer-Lentink d.; I. A. Hamelinck-Proost z.; Z. Bommel-Vermeer z.; G. C. Huissoon-Luider d.; H. Hijman-Kramer z. OVERLEDEN M. Koger-van Twuijver 62 jaar; A. L. H. Bergwerff 31 jaar. VOOK SMERING MET fw MOTOR OIL neemt iedere vaUnian-l'w garagehou der-gaarne de verantwoordelijkheid Schitterend weer en een buiten gewone ontvangst in de Blue band-fabriek. Gisteravond werden wy opgebeld door den leider van de eerste Vierdaagsche, onzen heer Bijlsma, die in enthousiaste bewoordingen gewaagde van de genietin gen van den eersten dag van onze eerste „Vierdaagsche". Over het weer natuurlijk niets dan lof. Uitgezocht zomerweer, geen wolkje aan den hemel (zoowel letterlijk als fi guurlijk! en een stemming, die men niet anders dan puik mag noemen. Het was eveneens prettig, dat men overal dien eersten dag precies op den van te voren vastgesteiden tijd aanwezig was. Hopelijk is dit ook de drie volgende dagen het geval. Er was bijzonder genoten van het panorama Mesdag. Wie dit reeds ge zien heeft, zal dat trouwens wel kunnen begrijpen. Wat het bezoek aan de Blue Band fabriek betreft, hierover was men una niem enthousiast. De ontvangst blijkt uitermate hartelijk geweest te zijn. Om half zeven kwam het gezelschap in Heese aan, waar gestopt werd en men den avond doorbracht met wandelen en het genieten van de natuur, die daar zeer weelderig is. De stemming bleef tot iaat in den avond achttien karaats, waar over men zich niet behoeft te verwon deren, als men weet, dat den volgenden dag, vandaag dus, de Vierdagers naar Valkenburg brengt. Hierover hopen wij in de krant van morgen te berichten. Betreffende de Politiekleeding. Aa nhet College van Burgemeester en Wet houders der Gemeente Den Helder. Ondergeteekende, A. Uithol, lid van den Raad van de gemeente Den Helder zou gaarne antwoord ontvangen op onderstaande vragen le. Is het juist, dat de politie-kleeding thans buiten Den Helder wordt vervaardigd. 2e. Is het juist, dat de inschrijving niet openbaar is geweest en dat de inschrijvings prijzen niet zijn gepubliceerd? 3e. Zijn B. en W. bereid de prijzen waar voor door de verschillende firma's werd in geschreven alsnog bekend te maken Zoo ja, welke zijn dan deze prijzen 4e. Is het juist, dat aan de laagste in- schrijfster machtiging werd verleend om in afwijking van het gestelde in de leverings voorwaarden, haar grondstoffen voor het ver vaardigen van de politie-kleeding, van een andere firma te betrekken, als genoemd in bedoelde voorwaarden? 5e. Indien vraag no. 4 bevestigend wordt beantwoord, achten B. en W. deze handeling dan niet zonderling en in strijd met het alge meen belang om de andere firma's (waaron der plaatsgenooten) ook niet opnieuw in de gelegenheid te stellen, eveneens onder deze gewijzigde voorwaarden, mede te dingen door het houden van een nieuwe inschrij- ving,zoodat zij, rekening houdende met deze uitzonderingsbepaling, zeer zeker tot een voordeeliger calculatie zouden zijn ge komen en zijn B. en W. bereid mede te dee len, welke motieven er toe hebben geleid om van de oorspronkelijk in de leveringsvoor waarden gestelde ischen af te wijken zonder voor kennis van de in eerste instantie uitge- noodigde overige inschrijvers. Het lid van den Raad, w.g. A. UITHOL. De eerste commandant van den kruiser Hr. Ms. „De Ruyter", de kapitein ter zee A. C. van der Sande Lacoste. thans marine-com mandant te Soerabaia, zal deze maand met de „Baloeran" thuisvaren. Kolonel Van der Sande Lacoste wordt dan in officierslijst boven de sterkte gevoerd, en zal benoemd worden tot directeur van het Loodswezen te Vlissingen (monden der Schel de), waar hij kapitein ter zee R. H. Arntzenius, die met 1 September ontslag heeft gevraagd en thans ziek is, zal opvolgen. Speciaal le klas merkartikelen (toch niet duurder). Maison Gerrits, Spo orstr. 104. Tel. 457 Gedurende het voorbije week-end hebben zoowel Daladier als Adolf Hitier zich tot hun respectieve volken gewend, en in gloedvolle reden, die ieder op zich zelf voorbeelden van welsprekendheid waren, nog eens de puntjes op de I gezet. De vorm dezer reden was oud en ook de in houd leverde nu niet direct sensationeel nieuws op. Van den kant van Daladier ver nam men, dat het het Fransche volk, vrede lievend als het is, in geen enkel opzicht te doen is om geweld, en wie zou hieraan nog twij felen De Führer bereed uiteraard het omsinge- lings-stokpaardje. Hij heeft bitter gezegd, dat Duitschland noch Versailles noch de „Ein- kreisung" uitgelokt heeft, maar dat men pa raat is voor het geval, dat het waarlijk ernst mocht worden in Europa. Welnu, de volken hebben van het gespro kene kennis genomen. Beide toespraken zul len op de verschillende ambassade's het onder werp van gesprek vormen, maar van eenig verschil in den huidigen toestand is geen sprake. Men is nog even v^r als vorige week en vorige maand. En tochen toch is er niet meer die spanning, welke de achter ons liggende maanden kenmerkte. Er is weer een kans geboren. Een kans, dat de naties gaan spreken. Er zijn verschillende factoren die er op wijzen, dat thans de tijd is aange broken, dat er een diplomaat, of volks leider moet opstaan, die een poging gaat ondernemen de naties aan een ronde tafel bijeen te brengen. Als het eerst zoover is, mag men aannemen, dat Europa op den goeden weg is. Niet eerder. Gedurende de zomermaanden verwacht men weinig of geen politieke acties, van welke zijde ook. De oogst staat te velde, en er is geen aanleiding voor eenig onverwachte agres sie. Zelfs niet ten aanzien van Danzig Toch moet men op z'n qui vive blijven en daarom is iedere dag uitstel van een ronde tafel-conferentie, die het begin moet zijn, verlies. Er deden geruchten de ronde, dat er weer een nieuw vredesvoorstel van den Paus gedaan zou worden. Het bericht werd gedeeltelijk weder tegengesproken. Het is echter wel een duidelijk bewijs hoezeer de volken naar een ontspanning in den algemeenen toestand verlangen. En hoe eerder deze aan de orde is, des te beter zal dit zijn voor- de menschheid. Vraagt U eens inlichtingen Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. Aquarium Zool. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 91? en van 13.30 1" u. Zaterdags van 912 uur. West gracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland" Eiken werkdag van 710 uur. Zaterdags van 35 uur en van 710 uur, BIOSCOPEN: Eialto, Spoorstraat half 8: „Gunga Din." Tivoli-theaterSpoorstraat, half 8: „De drie Razende Jockey's" en „De Afgod der Menigte". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „De Tuin der Vreugde". Opgenomen om uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 770.1 Temperatuur lucht: 15.5 Wind: richting N.O., kracht: 2 Temperatuur zeewater: 15.5 Max. temperatuur 19.2 Licht op: 9.45 Zaterdagmiddag is de Heldersche zaken wereld verrijkt met een nieuw bedrijf, en wel met de „Eerste Heldersche Gloeilampen Cen trale", gevestigd in het pand Spoorstraat No. 93. De eigenaar, de heer J. A. Streutker, bezit een uiterst groote sorteering, benevens prak tisch alle voorkomende lampen en lampjes. Het is dan ook aan geen twijfel onderhevig of menige huisvrouw zal te gelegenertijd haar kapotte lampen in dit bedrijf laten vervangen door nieuwe. De zaak ziet er aardig uit, terwijl de in ventaris op overzichtelijke wijze ingericht werd. Batavia, 5 Juni. De onderzeeër „O 16" wordt, na een voorspoedige reis uit Nederland, hadenochtend om zeven uur voor de haven te Tandjong-Priok verwacht. De bodem ver trekt Woensdagmiddag naar Soerabaja. Na aankomst van de „O. 16" te Priok zal de commandant zich melden bij den vlootvoogd, die daarna om negen uur een inspectie houdt aan boord. Woensdag biedt de vlootvoogd een lunch aan, waarbij.de commandant en officie ren van de „O. 16" zullen aanzitten. (Aneta).

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5