Hitier doet bekentenis DE WERELD Vliegongeluk eischt een doode Postvluchten op Indië 4in weinig T woorden Gouden standaard onmisbaar Middenstand contra filiaal- en grootwinkelbedrijf Hoe Arnold uit de Thetis ontsnapte Hij beloofde in Juli 1936 Franco te helpen Platform stond onder stroom Dc aanslag op dc hertogin van Kent Een jarenlang „smartelijk" stil zwijgen Hitier heeft gisteren hij de plech tigheid ter eere van het Condor-le gioen een toespraak gehoudeft, waar- in hij o.m. zeide: hi den zomer van 193(1 hadden internationale krach ten in Spanje het vuur van een re volutie opgepookt, die er toe bestemd was niet alleen Spanje, doch Europa in puin en ascii te leggen. Ook de christelijke democratieën hadden zich. zoo ging Hitier voort, niet ontzien, tot dat doel wapens, brandstof en z.g. vrijwil ligers te leveren. Een vreeselijk dreigend lot verhief zich hoven het Europeesche conti nent. De oudste cultuurlanden in Europa schenen in gevaar. Uit Spanje zelf hadden tienduizenden Duitschcrs moeten vluchten. Hun have en goed is een prooi der vernieti ging geworden. Velen zijn vermoord. Wat de Duitschcrs zich daar in een moeizamen, langen, redelijken levensstrijd als basis van hun bestaan hadden opgebouwd, werd in en kele weken verstoord en vernietigd. Duitsche oorlogsschepen, die ik op het hulpgeroep onzer volksgenooten direct naar Spanje zond, probeerden te helpen door al thans, zoo goed als het ging, de berscher- mirig van lijf en leven op zich te nemen en het transport van onze volksgenooten naar het vaderland mogelijk Ie maken. Een bekentenis. Toen verhief zich in dat land steeds dui delijker een man Franco, die er toe geroepen scheen, naar het bevel van het eigen geweten te handelen voor zijn volk. In Juli 1936 heb ik toen besloten de bede om hulp, welke die man tot mij richtte, in te willigen en hem zoo lang en in zoodanige mate te helpen als de overige wereld den binnenlandschen vijanden van Span je haar steun zou geven. Daarmede begon het nationaal- socialistische Duitschland aan den strijd voor de wederoprichting van een nationaal en onafhankelijk Spanje onder de leiding van dezen man actie! deel te nemen. Ik heb dat bevolen in de erkenning daarmede niet alleen Europa, doch ook ons eigen vaderland voor een latere der gelijke catastrophe te kunnen bewa ren. I.k deed dat echter ook uit diep medegevoel voor het lijden van een land. dat eens in den wereldoorlog, ondanks alle dringende pogingen van de zijde van Engeland neutraal be vriend was gebleven. Ik heb daar mede den dank der Duitsche natie betuigd. Dit geschiedde verder in volledige overeenstemming met Ita lië. Want Mussolini had door de zelf de overwegingen geleid, eveneens het besluit genomen den redder van Spanje in zijn strijd tegen de inter nationaal georganiseerde vernieti ging van zijn land Italiaansche hulp te verleenen Daarmede ontstond voor den eersten keer een gemeenschappelijke feitelijke demonstra tie \an de verbondenheid naar de wereld beschouwing onzer beide landen. „Britten en Franschen logen". Deze ideale motieven heeft men in de internationale plutocratieën noch kunnen hegrijpen, noch willen toegeven. Jarenlang logen Britsche en Fransche bladen hun le zers voor, dat Duitschland en Italië de be doeling hadden Spanje te veroveren, het te verdeelen en het vooral van zijn koloniën te berooven. Gedachtengangen die zeer zeker hij de vertegenwoordigers dezer landen min der onnatuurlijk schijücn dan hij ons, daar de roof van vreemde koloniën immers van oudslier reeds behoorde tot de geoorloofde en beproefde methoden dezer democra tieën. Aldus herinneren wij ons allen nog de in fame beweringen, die op zekeren dag wer den verspreid dat Duitschland 20.000 man in Marokko aan land had gezet 0111 het te be zetten en daarmede van Spanje weg te ne men. Met dezen laster hebben de politici en jour nalisten der democratieën bij hun volken ge ageerd en steeds opnieuw geprobeerd van Spanje uit de catastrophe te laten uitgaan, welke die onisingelingspolitici oorlogsstokers en oorlogswinstmakers, zeer hartstochtelijk hopen: den nieuwen grooten oorlog der Eu ropeesche volken. „Gij, mijn kameradenl" Thans zijt gij, mijn kameraden, uit Spanje teruggekeerd als de dappere ten uitvoerleg- gers van mijn opdracht. Ik zou het dit oogen blik aan de geheele Duitsche natie willen mededeelen hoeveel reden zij heeft u dank baar te zijn. De hooge lof, welke de Spaan- sclie vrijheidsheld tegenover u heeft geuit, kan het Duitsche volk thans bijzonder trotsch op u maken. Het was voor ons allen smartelijk jaren lang over uw strijd te moe ten zwijgen. Ik heb toen echter de gedachte gehad u na het einde van den oorlog in het vaderland de ont vangst te bereiden die dappere zege vierende soldatfen verdienen. Het geheele Duitsche volk groet u in trot- sche vreugde en hartelijke verbondenheid. Het dankt echter ook diegenen die als sol daten lijf, leven en gezondheid in den dienst van deze opdracht hebben moeten geven en het dankt tenslotte de achtergeblevenen die hun zoo dappere mannen en zonen thans als slachtoffer beklagen. Uw voorbeeld, mijn ka meraden, zal de band van kameraadschap met onze vrienden versterken en de wereld er geen twijfel over laten, dat indien de internationale oorlogsstokers ooit hun be doelingen het Duitsche rijk aan te vallen willen verwezenlijken, deze hun poging van het Duitsche volk en de Duitsche weermacht een verweer zullen ondervinden, waarvan de propagandisten der omsingeling zich thans nog niet de juiste voorstellen schijnen te kunnen maken. Leer voor de tegenstanders. Ook in dezen zin, mijn kameraden, was uw strijd in Spanje als leer voor onze tegenstan ders een strijd voor Duitschland. Wij willen echter ook degenen gedenken aan wier zijde gij hebt gestreden. Wij gedenken de Italiaan sche kameraden die dapper en trouw hun bloed en leven op het spel zetten voor dezen strijd der beschaving tegen de vernietiging. En wij gedenken vooral het land zelf, van waar gij zoo juist zijt gekomen. Spanje heeft een ontzettend lot moeten verdragen. Gij licht, soldaten van het legioen, met eigen oogen de vernietiging gezien. Gij hebt echter vooral het geluk gehad in Spanje te staan onder het bevel van een veld heer, die uit eigen kracht tot besluiten, on wrikbaar aan de overwinning geloovend, lot redder van zijn volk werd. Wij hebben in dit oogenblik allen slechts den oprechten en hartelijken wensch, dat het thans het edele Spaansche volk vergund moge zijn onder dc geniale leiding van dezen man een nieuwe trotsche opstanding te voltrekken, zoo be sloot de Führcr. De „Nachtegaal" schoot dwars door loods met militairen Het vliegongeluk dat, zooals wij gisteren in een gedeelte van onzen oplaag nog kon den melden, gistermorgen om half tien op Schiphol plaatshad, is aan een wel zeer ongelukkigen samenloop van omstandig heden te wijten. Op de plaats van de ramp bevond zich een houten keet, die aan een aantal sol daten van de luchtdoeltroepen, die Op het oogenblik op Schiphol gelegerd zijn, tot slaapplaats dient. De piloot Snitselaar was bezig te oefenen met het op één motor vliegen, doch de ééne motor van het K.L. M.-toestel P.H.—A.K.N. de „Nac Illegaal" sloeg af en Snitselaar had toen te weinig hoogte om nog binnen het vliegveld te lan den. Hij zou er in geslaagd zijn de ma chine, die eenige tientallen meters voor de plaats waar de keet stond, het hek raakte, met den neus in den dijk tot stilstand ,te brengen, ware het niet, dat het houten gebouwtje voor deze manoeuvre een onover komelijk obstakel vormde. De Nachtegaal schoot dwars door de loods, zoodat. het houten dak bo ven op een der vleugels kwam te liggen. De wand werd versplinterd en weggerukt, en slechts de hou ten vloer van de keet geeft de plaats aan, waar het gebouwtje heeft gestaan Van de zes militairen, die zich in het gebouwtje bevonden, werden er vijf ge-1 wond. Na overbrenging naar het Wilhel- miinagasthuis is één der slachtof fers, de milicien Leusink, die een ernstige scnedelbasisfractuur had opgeloopen, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleden. De andere gewonden zijn de milicien W. Kwaks uit Oudkarspel, die een zware her senschudding heeft opgeloopen, en er zeer ernstig aan (oe is, J. Tamboer, die rib- ïracturen en een buikperforatie heeft ge kregen, en de milicien Prins, die een 011- derbeon<fractuur opliep. De beide laatstge noemden zijn buiten levensgevaar. De milicien Breitenbach, die eveneens naar het Wilhelminagasthuis was vervoerd kon na verbonden te zijn op eigen gelegen heid huiswaarts kecren. Cabine „Nachtegaal' bleef in tact. De bemanning van de „Nachtegaal" is er wonder hoven wonder zonder kleerscheu ren afgekomen. Het toestel zelf heeft even wel ernstige averij opgeloopen. Beide vleugeltippen werden afgerukt en het rech ter gedeelte van het landingsgestel geheel weggeslagen, zoodat het Jinkervviel verbo gen werd. Vanzelfsprekend werden ook de schroeven vernield, doch het ziet er naar uit, dat beide motoren behouden zijn. De neus is licht beschadigd, doch de cockpit en de cabine zijn volledig in tact gebleven. Arbeider om het leven gekomen. Gistermorgen bij de aanvang van de werkzaamheden in de afdeeling handdro gerij der Boekelosche Stoomibleekerij, is het lijk gevonden van den 39-jarigen arbeider F. W. Dijkgraaf, die vermoedelijk door elec- trischen stroom is gedood. Het ongeluk is waarschijnlijk Maandag avond om elf uur bij het beëindigen van zijn werk gebeurd, toen hij een stoom- kraan op een bordes wilde afsluiten. Dit platform stond door onbekende oor zaak onder stroom. De politie en arbeids inspectie stellen een onderzoek in. Dijk graaf was ongehuwd, doch kostwinner voor zijn bejaarde ouders. Uitspraak van mr. Trip In het zoo juist verschenen jaarverslag der Nederlandsche Bank deelt de president mr. Trip over het goud als basis van de geldpolitiek het volgende mede: De goudproductie steeg in 1938 tot 1.142.925 kg. en overtrof daarmede het over eenkomst ige cijfer voor 1937 met ruim 5K procent, tegenover een stijging van 5 pro cent van 1936 op 27. Een nieuw maximum werd dus in liet laatstvcrloopcn jaar bereikt. De waarde der productie beliep, in dollars der nieuwe pariteit, 1.286.250.000 dollar. Op grond van de desbetreffende medcdeelin- gen mag worden aangenomen dat de mo netaire politiek van Amerika gehandhaafd zal worden. Het belang hiervan, zoowel voor, (Ie wereld als voor het land zelf, kan moeilijjv te hoog worden aangeslagen. Het valt toch niet te ontkennen, dat de wereld- prijs van het goud zijn grondslag vindt in die politiek. Wanneer de bestaande, vaste ver houding tusschen den dollar en het goud werd losgemaakt, dan zou, naar het den president voorkomt, een algemeene monetaire ontwrich ting intreden, die zeer schadelijke gevolgen voor de economische en financiecle verhoudingen in de we reld, met inbegrip van Amerika zelf, zou medebrengen De resultaten, welke de manipulaties ten aanzien van de verschillende geldeenheden hebben teweeggebracht, hebben geenszins aan de verwachtingen beantwoord. Zij kun nen allerminst den grondslag vormen van een internationaal monetair systeem, dat op bevredigende wijze den gouden stan daard zou kunnen vervangen. Dat een ze kere mate van stabiliteit der wisselkoersen bereikt kon worden, is, aldus mr. Trip, naar mijn overtuiging, te danken aan den band niét het goud, dien de in Amerika aan vaarde regeling heeft geschapen. Indien de ervaring, in het bijzonder die der laatste jaren, één feit hoven twijfel heeft gesteld, dan is liet wel dit, dat het goud als inter nationaal betaalmiddel niet kan ontbeerd worden. Zulks leidt tot de onafwijsbare consequenties, dat een vaste grondslag, waarop dit betaalmiddel door de verschil lende landen wordt aangenomen en afge geven, noodzakelijk is en dat de factoren, welke de onderlinge verhoudingen tusschen de kosten- en prijsniveaux der betrokken landen beheerschen, zoodanige wijzigingen moeten toelaten als noodig -zijn om dien grondslag té handhaven. Landelijke bond van Kruideniers richt zich-tot den minister. In verband iiiet dé heden in werking ge treden vestigingseLschen voor liet kruide- nierbedrijf heeft het hoofdbestuur van den landelijken Bond van Kruideniers een tele gram gezonden aan den minister van Eco nomische Zaken, waarin wordt gezegd, dat door het Departement in de twaalf maanden dat dc spertijd iu de kruideniersbranche heeft geduurd geen enkele oplossing is ge vonden, om paal en perk te stellen aati dc ongebreidelde uitbreiding van filiaal- en grootwinkelbedrijven, hetgeen urgent noo dig is. Het Hoofdbestuur sluit zich aan hij het tot den. minister door den R.K. Kruide- niersbond en den R.K. Middenstandsbond gericht telegrafisch verzoek en verwacht thans van den minister, nu lieden de vesti- gingseischen in werking treden, onverwijl de maatregelen, om, in afwachting van een wettelijke regeling, te verhinderen, dat na 7 Juni een stroom van nieuwe vestigingen van filiaal- en grootwinkelbedrijven los breekt, waardoor wederom voor tal van nij vere middenstanders de weg naar de stem pellokalen zal worden geopend. ïïloioA&jooAt JAN MOEJES EN DE INTERNATIONALE ZESDAAGSCHE. De Heerhugowaarder moet met 9 anderen „proefrijden". In de tweede helft van Augustus vindt in Duitschland, met als centrum Berchtesgaden, de jaarlijksche internationale zesdaagsche mo t o nveds t r i j d plaats. Buiten de internationale tropliy, is de be langrijke teamprijs in dezen landen wedstrijd de z.g.n. „zilveren vaas", waarvoor de K.N.M.V. ook steeds een tweetal teams in- schrij ft. Tot nu toe was liet de gewoonte, dat de zesdaagsche eindigde met een snelheidsproef op een wegcircuit en in den regel moest deze snelheidsproef tenslotte de beslissing bren gen, omdat meerdere teams strafpimtenloos eindigden. Het is dan ook te begrijpen, dat steeds die rijders in de vaasteams werden gekozen, die over voldoende ren-ervaring be schikten en waarvan men kon verwachten, dat zij met zeer snelle machines aan den start zouden komen. Op voorstel van Duitschland heeft de F.I.C.M. besloten, dit jaar de traditioneele snelheidsproef, aan het einde van den zesden dag, te vervangen door een zwaren terrein- rit, met gevolg, dat de K.N.M.V. Sportcom- missie, die de Nederlandsche teamrijders voor den zesdaagsche moot aanwijzen, thans voor geheel nieuwe problemen komt te staan. Besloten werd een definitieve tcamkeuze uit te stellen tot na den Dumonceaubekerrit, welke zal plaats vinden op 17 en 18 Juni a.s. en de volgende tien rijders uit te noodigen hieraan deel ten emen: A. I'. van Hamers- veld, J. van Rijn; J. Bovee, D. Renooy, J. Moejes, J. Schot, J. F ij ma, G. de Ridder, H. J. Hargecrds en A. E. Doyer. Van deze ih'ders zullen zoowel de rijca- paciteiten, technische kennis, als uithou dingsvermogen worden geobserveerd, waarna zoo spoedig mogelijk de heide teams die dc Nederlandsche kleuren in den zesdaagsche moeten hooghouden, bekend zullen worden gemaakt. Afgezaagd geweer gevonden. Da der blijft in arrest. Omtrent den aanslag op de hertogin van Kent meldt Reuter nog nader, dat toen het schot iias afgevuurd twee politiemannen zich op een man wierpen, die in de nabii- beid stond. Na een korte worsteling werd de man overmeesterd en naar het politie- bureau gebracht. Later werd in de omge ving van de woning v an de hertogin een ge weer met afgezaagden loop gevonden en naar het politiebureau gebracht voor on derzoek. Het bleek, dat het geweer slechts een pa troon had bevat. De hertog, die voor particuliere zaken afwezig was, hoorde eerst van den aanslag hij zijn thuiskomst. Na het incident werden drie politiemannen voor het huis ge plaatst, die iedereen, die het huis naderden, aanhielden. Een 45-jarige lasscher is voor den poli tierechter van Westminster geleid in ver band met het incident dat zich gisteren bil liet verblijf van den Hertog en de Hertogin van Kent heeft voorgedaan. De man was in liet bezit van een vöurwapen en munitie geweest. De politie werd in de gelegenheid gesteld met getuigen te komen. Toen de zitting werd hervat verklaarde de politiebeambte die dienst deed op Bel- grave Square, dat hij .juist toen de auto van de hertogin uitreed, een schot hoorde. Hij zag beklaagde den weg oversnellen naar een fiets. Hij arresteerde hein, terwijl de man dacht te ontvluchten. De preventieve hechtenis van den be klaagde, Lawlor, werd met een week ver lengd. De man heeft zelf geen enkele ver klaring afgelegd. Verschrikkelijke uren der ten doo de gedoemden. SPANNEND VERHAAL VAN EEN GEREDDEN STOKER. Een van de vier overlevenden van de Thetis, de stoker Arnold, heeft gisteravond te zijnen huize het re laas gegeven van zijn ontsnapping. Wij doken zoo vertelde hij om ongeveer half twee en er gebeur de iets om ongeveer drie uur. De neus van den onderzeeër schoot om laag, er ontstond een luchtstroom van voren, van den torpedobuis af. Uit de controlekamer schreeuwden menschen, dat we moesten opstij gen. Mannen, die in liet voorschip bij den torpedohuis waren, kwamen ijlings naar de logiesruimte. Wij slaagden er in de deur naar de twee de kamer te sluiten. Er droug geen water door in de deide kamer, maar wij wisten toen, dat wij op den bo dem zaten. Er was geen paniek, ze waren allemaal rustig en er werd niet gedacht aan een ramp. ledereen had vertrouwen en wij voelden ons zeker, dat wij er in een paar uur in zouden slagen naar boven te komen. Grappen... We maakten grappen. Iflder zeeman kreeg toen de gelegenheid zijn meening uit te spreken en alles wérd overwogen. Er werd niet geredetwist tusschen deskundi gen en minder personeel en alle voorstellen werden bestudeerd. Eerste luitenant Chapman begaf zich naar de voorste uitlaatkamer in de hoop om in de ondergeloopen afdeeling te kunnen ko men en de pompinstallatie daar in wer king Ie kunnen slellcn. Hij slaagde daarin echter niet. De druk was te groot voor zijn kracht, andere begaven zich eveneens derwaarts om hulp te bieden, doch het lukte niet en er werd besloten deze .po gingen te laten varen. We gingen toen naar boven, naar het achterschip. Toen we daar waren, werd besloten, dat kapt. Orarn en luit. Woods hun best zouden doen om uit den duikboot te komen. Zij gingen de uit laatkamer in en weg waren zij. Toen Arnold met zijn verhaal zoo ver gekomen was. kon hij eenige minuten lang door ontroering niet verder spreken. Toen hij zijn verhaal kon vervolgen, zeide hij: Shaw en ik besloten toen een kans te wa gen. We kwamen hoven en, zooals u ziet, zijn wij ontsnapt. Ik ben niet van plan iets te vertellen over hetgeen des nachts ge beurd is. Wij kwamen er uit en wij waren er zeker van, dat alle anderen ons zouden volgen, met veelvuldige tusscheirpoozen. Ik kan u niet zeggen, wat ik voelde, toen dat niet gebeurde. Op de vraag, hoe het met de lucht was gesteld, toen hij uit de Thetis wegging, op Vrijdagmorgen, antwoordde Arnold: „On beschrijfelijk". Op de vraag of deze toestand van de lucht de anderen verhinderd zou kunnen hebben hem te volgen zeide Ar nold: „Dat zal niemand ooit weten". Ten slotte deelde hij nog mede, dat er lichten brandden, toen hij nog in den duikboot was. De bergingspogingen. Naar op het ministerie van marine verno men wordt, heeft men om de romp van de „Thetis" drie kabels kunnen aanbrengen en zal men, als het weer goed blijft, over 48 uur een poging kunnen doen, de duikboot te lichten. De verklaring van den minister-president in het Lagerhuis over de „Thetis" en het beloofde onderzoek worden algemeen dooi de pers verwelkomd, de „Times" schrei ft, dat uit hetgeen de minister president, in het Lagerhuis heeft verklaard schijnt te blij ken, dat er geen sprake is van vertraging in het brengen van hulp of in het melden van de vermissing. Het blad voegt hieraan toe, dat zij, die verklaren dat reddingsma- teriaal onmiddellijk ter plaatse had moeten zijn, overal waar de Thetis ging, niet rede lijk. redeneeren. Het schip was talrijke malen door de bou vvers onderzocht voor dc proeflocl.t voor de overdracht aan de marine. Het verlies van het schip is een froote ramp doch tot nu toe blijk, met, dat deze had kunnen wór- den voorzien. ut Buizerd (heenreis) Wielewaal (terugreis) Torenvalk (heenreis) Emoe (terugreis) Valk (heenreis) Gier (terugreis) Vertrek van Aankomst te Singap. 6 Juni Band. 6 Juni Athene 6 Juni A'dam 6 JUni Jodhp. 6 Juni Rang. 6 Juni Jodhp. 6 Juni Basra 6 Juni A'dam 6 Juni Belgr. 6 Juni Band. 6 Juni Medan 6 Juni De Joodsche vluchtelingen aan land. St. Louis van de HamburgAnierika-lijn beeft de 922 Joodsche passagiers op San Domingo aan land gezet. Brltsch bombardementsvliegtuig verongelukt, Ter hoogte van Tentsniuir, nabij St. An drews, is gisteren een boiubardementsvlieg. tuig in zee gestort. De drie inzittenden kwamen om liet leven. Aya Sofia wordt museum. De Aya Sofia Ie Istanboel, eerst, een christelijke kerk, daarna een Mohaiiieclaansche Moskee en vervolgens een museum voor Oostersche kunst, zal thans een cultureel centrum worden, waar de voornaamste cultuur- voortbrengselen van Byzantijnsche en Turksche kunst bijeengebracht zullen wor den. De oorlogsschulden van Tsjecho-Slowakije, De regeering van de Vereenigde Staten heeft Tsjecho-Slowakije geschrapt van de lijst van staten, aan wie jaarlijks een nota wordt gezonden voor de oorlogsschuhlen, welke op 15 Juni vervallen. Het ministe rie van buitenlandsche zaken heeft mede gedeeld, dat dit jaar deze nota niet is ge zonden. De aarde beeft in Alaska. Volgens mede- deeling van de kustwacht is rle vulkaan Veniasminof op Alaska, welke sedért, en kele weken in werking is, thans met on gekende kracht uitgebarsten. Ooggetuigen hebben verklaard, dat een vuurzuil van 700 meter hoogte boven den vulkaan zichtbaar was. De wind voert een hevige aschregen naar het binnenland. In de omgeving van den vulkaan wordt de aarde voortdurend door krachtige aardschokken geschud en de bewoners uit het nabijgelegen dorp Perryville en de Indianen, die in de om geving wonen, hebben de vlucht genomen. Rotte aardappelen, huldeblijk aan Kamerle den! De voorzitter van dén Chileeu- schen Senaat, heeft de regeering verzocht de orde gedurende de zitting te handha ven, opdat de senatoren niet zullen worden blootgesteld aan de woede van het publiek. Tijdens de bespreking van een wetsont werp tot het verleenen van amnestie aan degenen, die verantwoordelijk waren voor knoeierijen bij een verplichte verzekerings kas, waardoor 68 jongelieden om het le ven waren gekomen, heeft het pübliek de senatoren bekogeld met tomaten, rotte aardappelen, c.d. Iersch leider gearresteerd, De federal® politie van de Vereenigde Staten heeft Sean Russell, een vooraanstaand leider van het Iersche reptiblikeinsche leger, gearresteerd.Hij mag zich niet in ver binding stellen met de buitenwereld. Uit levering door Engeland schijnt nog niet gevraagd te zijn. Veerboot op de Donau omgeslagen. Op de Donau nabij Calarasi is een veerboot, waarop zich talrijke personen bevonden, omgeslagen. Tot dusver kon nog niet vast gesteld worden, hoeveel personen verdron ken zijn. Tot dusver zij*i vier lijken ge borgen. Mijnbrand eischt vijf dooden. Tengevolge van een mijnbrand in de Astley Green mijnen nabij Tyldesley (Lancashire) zijn vijf man om het leven gekomen. Vier wer den gewond, waarvan een ernstig. Zending wapens naar Spanje. Zaterdag jl. zijn twee Spaansche schepen uit Tou- lon naar Spanje vertrokken met 30 ton torpedo's en verschillende soorten wa pens en munitie, ter uitvoering van de tusschen Berard en Jordana gesloten ac- coorden. Finland wenscht geen ongevraagde hulp- De Finsche minister van buitenlandsche zaken, Erkko, heeft in het parlement een verklaring afgelegd, waarin hij 0.111. zeide „Ieder, die ons wil helpen, Zonder dat wo er om gevraagd heben, za' beschouwd worden als een aanvaller en zal terugge slagen worden". De Finsche rijksdag heeft de verschillende wetsvoorstellen in ver* i hand met de versterkingsplannen der re gering voor de Aalandseilanden niet groote meerderheid aangenomen. Fransche bladen in Bulgarije in beslag 9®' nomen. Nadat de Fransche weekbladen Gringoire, Canrlide en Marianne in be slag genomen waren, omdat zij carieatu- ren publiceerden, die den totalitair®11 staten onaangenaam waren, zijn thans de Fransche dagbladen Le Petit Parisien, La Rcpubliquc en Le Populaire, eveneens in beslag genomen. Ondanks verscheidene protesten van de Fransche legatie word dc Fransche pers bedreigd niet meerOP normale wijze Bulgarije te kunnen bin nenkomen om redenen, die geenerlei ver band houden niet de Fransch-Bulgaarsclie betrekkingen. Vlugschriften tegen mgr. Tisso. Kirso'1 baum, de secretaris van de kathohes partij in Slowakije heeft hekend f?emaa* dat In verscheidene plaatsjes in S'nW kije vlugschriften verspreid zijn, wa;' in mgr. Tisso beschuldigd wordt van 11 plegen van hoogverraad en het in loon* dienst staan van Duitschland.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8