Langs dc Noordhollandsche werkverschaffings-objecten Wieringermeer de dagbladpers op excursie met de rijksinspectie te alkmaar Het geweldige werk te Winkel aan het kanaal Alkmaar-Kolhorn E C„,„hS Fokpaardendag op het sportterrein jullanadorp. (Van onzen eigen verslaggever.) I. Van ergens komt een driftig zand treintje aantuffen, het heeft haast om de leege kipkarren terug te voe ren naar een lange rij mannen, die zoodra het schorre locomotieffluitje zijn aankomstsein de lucht in hoest, de spaden in de vette klei steken en hoog-op de zware last in de wagen tjes kieperen zonder opzien, met mathematische zekerheid. Vol zijn de karretjes. Moeizaam nu sukkelt het treintje weg. Verderop dreunt een heiblok een onwillige paal in de weerstrevende aarde, eentonig galmt de stem van den heibaas: En een twee drie, haal op je heiOnbarm hartig priemt de scherpe Juni-zon op de zweetende lijven, op het wijde veld, waar de halfnaakte mannen zwoegen als koelies. Een rauw lied van den arbeid. En eigenlijk een lied in mineur, want we zijn hier op het terrein van de werkver schaffing te Winkel, waar men bezig is met het ghaven van een Kanaal. Werkverschaf fing, het crisisproduct, het lapmiddel om een zieke maatschappij weer leven in te blazen. Werkverschaffing, onderwerp van duizend ingezonden stukken, duizend klachten, dui zend interpellaties en duizend moties Als we zoo eens aan een der mannen vra gen, wat dat getimmerde vloertje beteekent, dat achter een keet op het grasveld ligt, hoo- ren we prompt: „Daarop wordt 's Zaterdags de dans om 't koperen kalf gedanst, meester. Goud schiet er niet op over bij de werkver schaffing." Alzoo, werkverschaffing een noodzakelijk kwaad, dat is de eene zijde van de medaille. Maar, werkverschaffing als brug naar de zaligheid van normaler tij den met normaler loonen, werkver- schaffing als rem tegen de verslap pende, demoraliseerende „steun", wekverschaffing gebruikt voor verkeers- en cultuurverbetering, werkverschaffing als zeer algemeen belang, is de keerzijde van de me daille. Deze keerzijde nu was het, welke de rijksinspectie van de werk verschaffing in Noordholland ons gis teren heeft laten zien. Onder de des kundige leiding van de heeren Ir. van Rossuin du Chatèl en Ir. Maan dag, resp. inspecteur en adjunct-in specteur, heeft de Noordhollandsche dagbladpers een excursie langs vele objecten in Noordholland gemaakt. De werkverschaffingsterreinen waren voor ons tot nog toe steeds taboe, de pers werd angstvallig geweerd. 't Was nu anders. We hebben véél gezien en véél gehoord, zij het dan ook dat de jour nalisten zich eenigszins voelden als de pe roemde „rubbernecks" uit Amerika,d ft Pa- rij s-in-één-dag-doen", en die dezen bijnaam gekregen hebben, omdat hu" P^ts-op- van elastiek mogen zijn om links-rechts op neer-voor-en-achter te kunnen kijken. We achten bij onze lezers het begrip werk verschaffing te bekend om da - j uit te weiden. Slechts enkele regels «1» voor we onze tocht gaan maken. staan drie soorten werkverschaffen de particuliere, de gemeentelijke en de «n le werkverschaffing. Bij particuliere w<erk verschaffing kan een ieder, paalde eischen voldoet, daartoe in staat ge steld door een subsidie uit het Werkloos heidssubsidiefonds, n werk doe ^heden hetwelk onder normmale omstfhgh wegens hooge kosten aan arhe meP'st niet tot stand zou kunnen komen De me - voorkomende dezer werken, waarin veela een subsidie van 70 pet. in de f en van arbeidsloonen c.a. wordt ver bat-er- en slootwerk respectievelijk het w werken van de specie; egaliseeren e neeren; diepspitten. Vooral op het gebied van f in deze provincie nog een uitgebreid beidsveld braak. Bi) w genverbetering, bagger- ®V eldin(r9p'iannen soenwerk, rioleenngen, uitl- ffaan-) uit- (orn de lintbebouwing tWn be. breiding, aanleg en verbetering van graafplaats etc. Objecten in centrale werf erschaffing ten slotte komen tot stand pgn polder, bliekrechtelijk lichaam alsi uitvoe. waterschap, e.a. een gioot hilj„nde pe ren, waarbij arbeiders uit v pe(i0elde meenten wirden tewerkgesteld. werken zijn veelal verbeter g lantingen, gangen, afgraven dijken, wegenverbeteringen, etc. in Bil C.„.r.l. de zomermaanden de albe'p lanfr den en krijgen daarvoor al naar 1n. afstand een vergoeding. 5 0!^, ,jn(r ujter- spectie - we laten deze mededeling ^raie aard voor haar rekenirrg n voor werkverschaffing een goede to - de arbeidsbereidheid. In de pra - wprj.- voorkomen dat wanneer een eem. praf»e. 'oozen wil uitzenden naar een merk- legen centraal object de werkloos waardig snel afneemt! Directe en indirecte voordeelen. Het doel van de werkverschaffing moet men economisch zóó zien, dat de steun moet verdwijnen, waarbij de werkverschaf- fingsloorien langzamerhand iets verhoogd worden en de emolumenten, als kolenbon, goedkoope levensmiddelen enz. weer ver dwijnen. Het moet, aldus onze gastheeren. zóó worden, dat de staat de uit het vrije bedrijf 'gestooten arbeidskrachten productief te werk kan stellen op een wijze, dat deze arbeiders zich volwaardig voelen en het minderwaardigheidscomplex: ik ben „maar" werkverschaffingsarbeider verdwijnt Daar gaat het al heen. De tijd van slootjes graven en weer dicht gooien is voorbij, inderdaad klinkt het lied van den arbeid. Het klinkt ons nog droevig, het nageslacht zal feitelijk pas de blijde slotaccoorden höoren. Directe en indirecte voordeelen, schreven wij. Inderdaad. Elke „manweek", dat is dus elke week, dat een man te werk gesteld kan worden bij een bepaald object, geeft 4/10 indirecte en secundaire voordeelen. Indirecte, doordat fabrie ken materialen voor de werkver schaffingen leveren en daardoor meer arbeiders in het vrije bedrijf worden ingeschakeld, secundaire, omdat de loonen in werkverschaf fing hooger zijn dan in den steun, de koopkracht dus wordt verhoogd met alle voordeelen daarvan. Met Alkmaar als uitgangspunt hebben wij bezocht de objecten te Bergen, Schoorl, Ha renkarspel, Schagerwaard, Winkel, Wer vershoof, Zwaag, Hoorn, Purmerend, Mon- nickendam, Broek in Waterland, Halfweg en Castricum. Zooals op elk programma, waren er ook hier „hoofdnummers" en „kleinere attrac ties". Het is niet doenlijk, hoe interessant ook, ze alle uitvoerig te behandelen, hierbij bephlen wij ons tot de voornaamste. In Bergen wordt een groot aantal werken in werkverschaffing uitgevoerd, als verbeteren wegen, verbeteren natuurreservaat e.a. Zoo worden bijvoorbeeld in het Berger bosch zure plaggen omgestoken en in de versche aarde eikels gezaaid, er komt een aarden baart, die later een weg moet worden, ach ter het Russisch monument om. In Schoorl wordt het rijwielpad aangelegd, een zeer groote verbetering en ontlasting van den weg SchoorlBergen. De kosten zijn totaal f 29000. Te Harenkarspel wordt de Slootgaardsweg verbeterd ten behoeve van de Banne Haren karspel. Een nutig werk! Een sloot is ge dempt en verlegd, de weg is drie maal zoo breed geworden. Jammer dat hier een lee- lijk geeltoegangsbruggetj.e, de entfee zona moeilijk-maakt!••v. DE GROOTE WERKVERSCHAFFING TE WINKEL. Hier heeft de Rijksinspectie voor de werkverschaffing aangenomen om voor de provincie Noordholland in werkverschaffing het kanaal Oud karspelKolhorn te graven. Het werk wordt uitgevoerd onder dage- lijksche leiding van de Ned. Helde- Mij. Dit werk zal een uitgave aan arbeidsloonen van 1 665.000 en aan andere kosten van f 280.000 vorde ren. Bij dit werk zijn tewerkgesteld pl.m. 500 arbeiders afkomstig uit de gemeenten Alkmaar, Krommenie, Wormerveer, Koog aan de Zaan, Zaandijk en Zaandam, welke arbei ders per autobus van en naar het werk vervoerd worden. Een Centrale Werkverschaffing dus. on derdeel van het groote Westfriesche Kana- lenplan, dat zooals bekend inmiddels veel van zijn grootheid heeft ingeboet, omdat verschillende onderdeelen niet worden uit gevoerd. Niets bijzonders overigens, groote werken we denken aan het Twente Rijnkanaal en de slagkruiserbouw loopen steeds ach ter de conjunctuur aan. In ieder geval dit onderdeel is zeer productief, het vormt immers de groote verbin dingsweg te water met het nieuwe land de Wieringermeer, die voor de groote ladingen graan, stroo e.d. zulk een kanaal uitmuntend gebrui ken kan. Het kanaal loopt vanaf Alkmaar door de oude ringvaart van de Heerhugowaard via Oudkarspel naar Kolhorn. heeft dus een respectabele lengte, wordt 3 2 nieter diep en 30 nieter breed. Aan beide kanten is een damwand met betonkoppen. Men werkt thans aan het laatste stuk van 6 K.M. leng te, is daaraan begonnen half November en moet binnen twee jaar klaar zijn. Het groot ste werk bij dit object waren de vele voor bereidingen. Eén polder werd als t ware in tweeën gescheurd, dus voor men het watei in het gegraven kanaal toelaat, moet dc geheele afwatering van de „twee nieuwe polders opnieuw geregeld zijn. Er werkt thans 470 man, zooals gezegd, uit verschil lende gemeenten: en met verschillende capaciteiten. De werkverschaffingsloonen zijn gebaseerd op de loonen uit het vrije bedrijf. Het is duidelijk, dat dus voor de verschillende gemeenten het basisuurloon in werkverschaffing verschillend is. Men neemt nu het basisuurloon van de gemeente waar de loonen het laagst zijn en geeft na berekening van het in accoordwerk (dus basisuurloon plus z.g. overgeld de arbeiders uit de „duurdere" gemeenten nog een procentische toeslag. Geen vetpot. Als men de zwoegende mannen ziet, en in den loop van den dag van de inspectie hoort, dat over het algemeen prima wordt gewerkt, ook door de afdeeling „vaklieden I als timmerlui, betonbouwers, enz., en men ziet daarnaast de loonen, dan dringt zich onweerstaanbaar de gedachte op: „Geen vetpot". Loonen van f 17f22 weliswaar bij een „werkdag" van 8 uur, waarbij echter vier uur vervoertijd komt en men dus 12 uur van huis is, kan men bezwaarlijk „hoog" noemen. Echter, na de eerste strub belingen schijnt alles vlot te verloopen en volgens de inspectie werken de arbeiders als ze toch in werkverschaffing moeten ar beiden, graag te Winkel. Het is een eigenaardig gezicht dit mjachtige werk te zien uitvoeren op een manier zooals men dit 60 jaar geleden deed: alles met handkracht. Heien, graven, schaven, ijzerbewerking en vele andere dingen, die een gewoon bedrijf tegenwoordig mechanisch doet. Geen won der dat bij dit werk in „normaal aange nomen werk" fl 450.000 verloond zou wor den tegen thans een millioen voor het ge heele kanaal. Echter het Rijk betaalt de f 550.000 welke ze andere aan „de steun" zou moeten offeren, dus in feite kost het op duurdere wijze uitvoeren niets meer. Er komt meer geld in circula tie, het gemeenschapsbelang ligt voor de hand! Men verzekerde ons, dat ook 's winters het basis uurloon, ondanks de dan ongun stige weersomstandigheden gehaald kan worden. Vaklieden als timmerlieden, be tonwerkers verdienen door den toeslag steeds meer. Dit object moet men voorname lijk zien als uitkomst voor de groote ste den, die hier een goede uitlaatklep voor hun arbeidersoverschot hebben gevonden. Extra nummers. Als een goed impressario hadden de hee ren van Rossum en Maandag nog eenigé extra-nummers toegevoegd. Direct bij het Kanaalobject sluit aan het verlagen van de Westfriesche Binnendijk van Kolhorn naar Boerensluis. Hier is een loonpost van f 13000.geraamd. Het Hoogheemraadschap laat uitvoeren het afgraven van den Groetpoldei'dijk over een afstand van 4620 meter. Het zal kosten aan loon f 15000.aan bij komende kosten f 5000.Bij Aartswoud in het nieuwe land is men aan het diepspitten om de goede klei boven te krijgen. Wierin germeer is, aldus Ir. Maandag, het werkver schaffingsobject dat de minste klachten heeft gegeven. Wij meenden wel eens anders ge hoord te hebben! HoogheemraadschapWegschap. Op onzen verderen tocht door Noord Holland hadden wij volop gelegen heid op te merken van hoeveel be lang de uitgevoerde plannen tot we genverbeteringen door het Hoog heemraadschap Hollands Noorder kwartier zijn geweest. Men moge dit lichaam dan wel eens spottend „wegschap" noemen, het is de groote vraag of de provincie zooveel voor het wegennet zou hebben gedaan! Een mooi object is ook dat te Wervers- hoof. Hier wordt een gedeelte van de z.g.n. Onderdijk en Kagerdijk, welke voor malige Zuiderzeedijken zijn, onder beheer van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartie afgegraven. De kosten aan dit werk vebonden zijn: loon f 26.250.bij komende kosten f 28.600.De uitvoering van dit werk zal een belangrijke verbete ring voor de gemeente Wervershoof betee- kenen. De gemeente Wervershoof en de provincie Noordholland hebben dan ook een financieele bijdrage in uitzicht gesteld in de bijkomende kosten. Als compensatie voor het niet uitvoeren van het kanaalplan MedemblikEnkhui zen, wordt hier straks een weg van Groote broek naar Andijk gelegd, 6 K.M. door een tuinbouwstreek waar thans geen huis staat, een weg dus als door het Geestmeram'bacht. Een bezoek aan de werkverschaffing te Zwaag en Hoorn besloot ons ochtendpro gramma, dat bevatte de werkverschaffing in dienst van de verkeereverbeteringen. In den middag hebben wij zeer interes sante gegevens kunnen verzamelen over de werkverschaffing in diepst van cultuur en wetenschap en o.a. de aanleg van „lysi- meters" te Castricum gezien, aanleg ten dienste van de oplossing van het vraag stuk der wateronttrekking der duinen. In een slotartikel zullen wij dit morgen be handelen! SLOOTDORP. Schitterend geslaagd. Van den fokdag van gisteren mag gezegd worden, dat deze weer uit stekend is geslaagd. Een groot aan tal paarden, over 't algemeen van best gehalte en schitterend weer. Slechts de belangstelling had veel grooter moeten zijn. Door de heeren Snerp, plaasvervanger voor Diederen, die verhinderd was, en de Graaf werd vlot gekeurd. De regeling was evenals de vorige keeren in handen van den heer K. J. Kaan, die natuurlijk de zaak puik verzorgde. Om 10 uur begon de strijd. Begonnen werd met de hengstveulens. Een tamelijk goede groep met als uitblinker de no. 1 geplaatste van A. Spaans te Kolhorn. Een best veulen, die bovendien nog erg profi teerde van zijn mooi pruikje haar. De merrie veulens waren best. De terug geroepenen waren alle vier uitstekende die ren, die overal in den strijd kunnen vex-- schijnen. Onder de niet terug geroepenen waren ook nog verschillende die weinig of niets minder waren. Hun eenig gebrek lag hierin, dat ze te jong waren exx dientenge volge de krijg niet konden volgen. De eenjarige nierrie'n mochten zich ook laten zien. De bovenaan geplaatste, was een schitterende jaarling. Geweldig gi'of en gespierd. Wel verwachten we, dat de volg- ox-de 't volgend jaar wel eens anders zal kunnen zijn. Beati'ix van J. P. Dieleman b. v. die de laatste plaats van de teruggeroepe- nen bezette en Birone van E. Bruins, die niet geplaatst werden, zullen nog wel eens van zich laten hooien. En nu de twenters of twee-jarigen. Ook alweer een beste collectie. Wel hebben wij ons over de plaatsing eventjes afgevraagd of Nora van Middenmeer niet te laag is geplaatst en waarom Paula een best twen ter, maar met een gezwollen sprong wel werd terug geroepen. Na ruim een uur te hebben gepauseerd kwamen de 3-jarigen aan de beurt. Deze paarden werden gekeurd voor inschrijving en daarnaast voor de premiën. Van de 16 aangegevenen werden er 15 ingescln-even. Een te hoog pei'centage naar het ons vooi-kwam. Een drie-tal dieren van slechte kwaliteit of grove gebreken werden opge nomen financieel natuurlijk wel een suc ces, maar ons dunkt, dat is ook alles. Als no. 1 werd geplaatst Margot van Es- poir van J. Geei'ligs te Anna Paulowna. Een beste vlotte merrie en voldoend grof. De daarop volgende zou niet te slaan zijn, in dien haar stand en stap voor goed waren. Bij de merrie's van 4^—7 jaar werd in 2 maten gekeurd. Eerst werd de kleine maat opgeroepeii. Aan den kop hiervan stonden 3 schittei'ende merrie's, die elkaar weinig maakten, en morgen misschien precies an dersom geplaatst zouden worden, De hierop volgenden waren ook goed, maar vielen toch bij hun voorgangers erg terug. Bij de groote maat waren weinig aan trekkelijke merx-ie's. Wei grof en zwaar, maar niet zoo innemend. Voox*al nummer 2 is buitengewoon zwaar in alles. Kampioenen werd Clara van J. Waiboer uit Anna Paulowna. Mede candidaat was Marie van Jac. Woets, de winnaar in de groote maat. Nog werd getoond Elegant v. Willy Stone, deze kwam schitterend voor en zal op de nat. tentoonstelling te Den Bosch een ern stig woordje medespi-eken. De uitslagen. Hieronder volgen de gedetailleerde uit slagen. Hengstveulens: 1. Castor, v. Kolhorn, van A. Spaan te Kolhorn; 2. Monarch v. d. Waard van R. L. Waiboer, 3. Dragonzon v. Princes, van Jb. Geerligs, beiden te Anna Paulowna, alle drie een medaille. Merrie veulens: 1. Agnita v. d. Waard van R. L. Waiboer te A. Paul.; 2. Beppie v. d. Radboudhoeve van A. P. A. Hei-mus te Mid denmeer, 3. Willy v. K. G. de Kaan te A. Paul., 4. Mirza v. Oorlerveld, v, G. Geerligs, resp. f 10, f 10, f 7.50, f 7.50 Éénjarige merries: 1. Rudolfine v. A. Pi-uissen te Haarlemmermeer, 2. Maizinka v. d. Waard van R. L. Waiboer, A. Paul., 3. Hcrmiena v. de wed. J. PP. Schuiringa te Middenmeer, 4. Emma van A. Pruissen te Haarlemmeimeer, 5. Cula van J. de Graaf te Haarlemmermeer; 6. Beatrix van Dragon v. Jb. Geerligs, A. Paul, 7. Dirkje van Dorpzich van J. de Graaf, 8. Beatx-ix van Wieringer- meer, van J. P. -Dieleman, W.meer, resp. f 22.50, f 20, f 17.50, f 15, f 12.50, f 10, f 7.50 en f 5. Tweejax-ige merx-ies 1. Kristien v. d. Waard van R. L. Waiboer, A. Paul., 2. Hilda v. El- dx-ik van W. Zadelhof te Wieringerwerf, 3. Olga v. Brugzicht van J. P. Dieleman, W. meer; 4. Nora v. Middenmeer van de wed. Schuiringa; 5. Jacoba v. E. Bruin, 6. Paulu v. dezelfde, 7. Midza d'AHEA van de wed. Schuiringa, allen idem; 8. Hersenrina van A. J. Barendrecht te Schermerhora. 3-jarigcn, respectievelijk 40, 35, 30, 25, 20, 15 en 10 gulden: 1 Margot van Espsir van Jb. Gerligs voorn.; 2 Tertia van J. P. Die leman voorn.; 3. Florette van J. Onderdijk te Middenmeer; 4. Ivonne van de Wed. J. P. Schuiringa te Middenmeer; 5. Mier van de Noorman van E. Bruins \oorn.; 6. Ber- tha van R. Hoeksema te Middenmeer; 7. Ingrid van S. Breebaart te Middenmeer. 47-jarigen, kleine maat. Respectievelijk 40, 35, 30, 25, 20, 15 en 10 gulden: 1. Clara \an J. Waiboer te Anna Paulowna; 2 El- vire van A. Spaans te Kolhorn; 3. Julia \an G. Gereligs voorn.; 4 Bertha de Zeve- cote van Wed. Schuiringa; 5. Clara van Oudemolen van A. Spaans', 6. Julia van Schermerhorn van A. Barendrecht, voorn.; 7. Olga van Rozenhof van E. Bruins, voorn. Dito, groote maat. Respectievelijk 40. 35, 30. 25, 20. 15 en 10 gld.: 1. Marie van Jac. Woets te Middenmeer; 2 Roulette van W. Zadelhof voornoemd; 3. Spera van Bloe- mendaal van denzelfde; 4. Clementine van G. C. de Slutter te Middenmeer; 5. Irene v. G. H. Geerligs voorn.; 6. Lies van R. L. Waiboer, voorn.; 7. Niska van denzelfde. KOEGRAS SCHOOLFEEST. Gisteren vierden de kinderen der laagste vier klassen der O.L. school te Julianadorp hun jaarlijksche schoolfeest. Met elf luxe auto's en twee bussen vertrok men om 9 uur naar Alkmaar. Daar werd een bezoek gebracht aan den muziektuin, terwijl later een wandeling werd gemaakt naar de Apenkooi en de Hertenkamp. Daarna ging het naar de Bedriegertjes te Bergen, waar naar hartelust werd genoten van de vele vermakelijkheden. Vervolgens trok men verder naar Schoorl en speelde daar in den speeltuin en in het zandgat. Hoogst voldaan keerde men over Petten en Callantsoog huiswaarts en arriveerde te ongeveer half acht te Julianadorp. Een woord van dank mag zeker niet onthouden- worden aan de autobezitters die hun wa gens belangeloos beschikbaar stelden. W1ER1NGEN DEN OEVER VERGADERING „FLORA.' Een paardenknecht siert het kampioensdier van den Wieringermeerpolder op. Op het kleine plaatje: In draf voor de jury. Maandagavond vergaderden de leden van „Flora" in café Zomerdijk. Met het Bestuur nxee zijn ongeveer 25 le den aanwezig. De voox-zitter, de heer C. Tijsen Mzn., opent de vergadering met een woord van wel kom. Spreker zegt dat het nieuwe vereeni- ginsgjaar feitelijk al weer is ingegaan daar de te kweeken planten voor enkele weken terug reeds aan de leden zijn uitgegeven. Hierna volgen vei'slagen van Secretaris en Penningmeester, welke onder dankbetui ging, onveranderd worden goedgekeurd. Uit het verslag van den Penningmeester blijkt dat de vex-eeniging in 1938 met verlies heeft gewerkt, doch dit verlies wordt gedekt door het saldo vqn 1937 zoodat er uiteinde lijk nog een batig saldo van f 67.04 is. De bescheiden van den Penningmeester werden gecontroleerd door de heeren Kale- veld en Burna. Bestuursverkiezing. Afti-edend zijn de heeren C. Tijsen en D. Verfaille die met gi-oote meerderheid van stemmen herkozen worden. Beiden nemen hun herbenoeming aan. Bespreking fees telijkheden. Besloten wordt dat een en an der wederom gehouden zal worden aan den Gasthuisweg op het terrein van M. Tijsen Czn. De tentoonstelling zal in de eerste week van September gehouden worden. De ope ning zal geschieden op Zaterdag 2 Septem ber. Verder wordt goedgevonden dat aan de Florafeesten een kennis zal worden ver bonden. Het Bestuur stelt voor, in tegenstelling met verleden jaar, op Zaterdag geen volks spelen te houden. Wordt goedgevonden. Voor de spelen op Zondag zijn de meenin gen nogal verdeeld. De een wil windhon- denrennen houden, terwijl een ander voox-- stelt het koekslieren van vroeger wederom in eere te heretellen. Verder gaan stem men op hardloopen voor dames met hinder nissen te houden. Hierover ontspint zich een vrij lange discussie. Tenslotte wordt met meerderheid van stemmen besloten wederom even als verleden jaar, windhon- denrennen te houden. Het Bestuur stelt verder voor op den derden dag atheletiekwedstrijden te houden waaraan militairen en burgers kunnen deel nemen. Mochten de militairen inmiddels vertrokken zijn, wat te hopen is, dan kan voor dezen dag altijd nog een ander pro gramma opgesteld woxxien. Wordt na eeni- ge discussie goedgevonden. Verder woi'dt besloten Burgemeester en Wethouders vergunning te verzoeken tot het houden van een verloting. Dan gaan stemmen op de uitvoering van „Apollo" niet tijdens de Floi-afeesten te geven doch b.v. veertien dagen later. Men meent dat het keivnisbe-zoek hierdoor ge schaad wordt. Van de zijde van „Apollo" wordt er op gewezen dat dit moeilijk kan daar „Apollo" in het laatst van Septem ber haar twintig jarig bestaan hoopt te vieren. Over dit punt volgt een vrij lange en verwarde discussie. Als dit punt in stem ming wordt gebracht, blijkt, dat de meerder heid van de vergadering er voor is .Apol lo" te verzoeken haar uitvoering op den derden feestdag (Maandag) te willen ge ven. Rondvraag. De heer S. Hegeman Wz. vraagt het Bestuur de leden op te wekken zooveel mo gelijk bloemen en planten in te zenden. Ge rekend naar verleden jaar kan er veel meer ingebracht worden. De heer H. de Groote stelt voor ook het kweeken van bloemen bij de jeugd popu lair te maken door b.v. aan elk kind van een lid daliastekken uit te reiken. Het voorstel van den heer Groote vindt instem ming, doch gezien het hiervoor te ver ge vorderd seizoen, wordt aangenomen dit eer volgend jaar te doen. De heer Jb. Tijsen Dzn. verzoekt het Be stuur de ledenvergadering een maand eer der te houden. Zal aandacht aan geschon ken worden. Hiema sluiting door den Voorzitter.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 9