Boldoot Aqemla Onvolwaardigen VACANTIEREIZEN rn alle snelheden Zorg voor ™»u VELT HU IJS Ponderdag 8 Juni 1939 Madinieuiuó Tweede Blad Causerie van den heer Detiger r J JfftucU li Eau de Cologne pApieR met lettecs Beöcukt noemt men öRukweuk. eR zijn veRschillenöe methoöes waarop öAt qeBeuRt öRUkkeRij öe bogr heeft hAAR eigen methoöe Noorder Kunstkring Dolle Hans" De derde dag der Vierdagers Warm, maar allen gezond en wel 5 door te geven van het gezelschap der e 5 eerste Vierdaagsche. Men had het welis- e 5 niet weg, dat de stemming nog steeds e 5 der uitzondering, zich opperbest amu- e s Beek bij Berg en Dal. Het Vierlanden- e 5 punt heeft men natuurlijk een bezoek ge- e e tijd. e e Vanavond komen onze Vierdagers e e thuis. Naar alle waarschijnlijkheid om e e li uur. Wjj staan er natuurlijk niet voor 2 e in, dat het niet later zal worden. e isiitm i iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iisisi 111 iiiii Onze Huisvrouwen op stap Twee auto's op elkaar Verkeersongeluk jc Bucg«rkfke Stand van Dcc HcWcr Fonds voor oud-militairen Busdienst Donkere Duinen Duinoord De Roode Kruis-oefening Weg achter Kerkhof niet opengesteld Verkeersstremming Vlotbrug de Kooy Het broeit en gist in het Heilige Land Periodieke zeilwedstrijd Plannen tot stichting van een werk plaats voor zwakzinnigen; eventueel oprichting onderafdeeling A.V.O. Reeds geruimen tijd werd het als een te kort gevoeld, dat zoowel de zwakzinnigen die na het verlaten van de B.L.O.-school ge heel of gedeeltelijk uit het oog verloren gin gen, als wel de maatschappelijk onvolwaar digen, als blinden, doofstommen, invaliden enz., enz., niet voldóende geholpen konden worden in hun strijd om het bestaan. Het was daarom, dat er ernstig plannen in overweging werden genomen om in deze behoefte te voorzien. Het ligt in de bedoeling van de vereeniging „Zorg en Nazorg" als wel van de vereeniging „Arbeid voor Onvolwaar digen" om een algemeene afdeeling in Den Helder op te richten en te komen tot den bouw van een werkplaats. Er rijzen verschillende vragen bij de pogin gen om deze plannen te verwezenlijken. Ter bespreking van deze moeilijkheden en om een helderder beeld te krijgen van het werk van de ver. A.V.O., was de heer Deti ger, secretaris van de A.V.O. uitgenoodigd om voor een aantal belangstellenden en be langhebbenden een causerie in het Raadhuis te houden. De wethouder spreekt. De voorzitter van de vergadering, wethou der W. de Boer, heette den spreker welkom, alsmede de andere aanwezigen, voorname lijk menschen uit de onderwijswereld, en sprak zijn spijt uit, dat van de zijde van an dere gemeentebesturen, deels door oorzaken van ambtelijken aard, deels weinig interesse, niemand aanwezig was. Het had den wethou der goed geleken, de aanwezigen uit te noo- digen, omdat dit werk niet alleen waard is door enkele direct belanghebbenden bekeken te worden, maar algemeener bekendheid ten volle verdient. De vraag rijst of het niet be ter is zich bij de nazorg niet alleen tot oud leerlingen te beperken, maar ook oudere on volwaardigen hulp te bieden, wier aantal, ge zien de grootte onzer gemeente, betrekkelijk gering is. Toch is deze kwestie de bestudeering ten volle waard en daarom gaf de voorzitter het woord aan den heer Detiger, die het werk van de ver. A.V.O. nader uit eenzette. De vereeniging A.V.O. is geen nieuwe be weging. Aan zorg voor onvolwaardigen heeft het nooit ontbroken. Nederland staat boven aan wat betreft de zorg voor misdeelde broe ders. Echter, zij zijn geen gelijkberechtigden. Over het algemeen heeft men een onjuiste voorstelling van den onvolwaardige als lid van de arbeidsgemeenschap. Men bewees hem welwillende, neerbuigende zorg. Na den oorlog. Dit bleef zoo, tot den wereldoorlog. Na den oorlog werden de landen over stroomd met honderdduizenden onvol waardigen, teruggekomen van het front. Zij eischten plaats aan den grooten levensdisch. Wetten verplichtten de werk gevers hen in de bedrijven op te nemen. Het bleek, dat de achteruitzetting priori van een onvolwaardige foutief en ongegrond was. De onvolw. is slechts gehandicapt en dat buiten zijn schuld door allerlei factoren buiten hem om. Geeft men zich rekenschap, dat niemand zonder fout is, dan moet ieder een plaats vinden waar hij volwaardig is. Aan de hand van tal van sprekende voor beelden Uit de praktijk zette spreker zijn be weringen kracht bij. Op een vergadering van Arbeidsbeurzen, die telkens en telkens met een surplus van onvolwaardigen bleven zitten werd deze kwestie aan de orde gesteld. In 1927 kwa men vertegenwoordigers van instituten voor verzorging van onvolwaardige, van werk nemers- en werkgeversorganisaties, van Ar beidsbeurzen bijeen, en werd besloten tot op richting van de vereeniging A.V.O. Het vol gende jaar, kwam er een internationaal con gres bijeen, waarop bekende sprekers hun licht lieten schijnen. De grondstelling, waarvan men uitging was opkomen voor de rechten van den onvol waardigen, ook in de' jaren 1931'34, de crisisjaren, toen het werk door maatschappe lijke oorzaken sterk belemmerd werd. Men wil geen philantropie, maar economische ge lijkstelling. Onvolwaardigen zullen echter met alleen den strijd kunnen voeren, daartoe is hulp noodig, en de ver. A.V.O. zorgt voor es arbeidsbemiddeling. Voor de groep van onvolwaardigen, die nooit mee kunnen komen is een werkplaats met deskundige leiding zeer gewenscht. De ver. A.V.O. verleent graag subsidie indien, hiertoe ook in Den Helder wordt overge gaan, uit het „achterdeurtje" het Postzegel fonds (zomerpostzegels 1935), Om met meer succes te kunnen werken is een „Adviesbureau", waardoor de menschen naar hun capaciteiten over de werkgelegen heden gedistribueerd kunnen worden, nood zakelijk. Bijtijds ingrijpen is, vooral bij de jeugd, ge boden. Spreker is ervan overtuigd, dat ook in Den Helder plaats is voor goed function- neerende afdeeling. Vragen. De heer lest was het niet in alles met spre ker eens en zag in een zoo uitgebreiden opzet een tijdsverlies. Liever wilde hij de plannen meer specialiceeren en beperken tot een werk gelegenheid uitsluitend voor zwakzinnigen, ook al omdat de categorie der zwakzinnigen een zeer bizondere groep is en contact met an dere onvolwaardigen niet mogelijk is. De zorg voor zwakzinnigen zou dus beter in een aparte vereeniging ondergebracht kunnen worden, ter wijl eventueel met A.V.O. kan worden samen gewerkt. Na een bespreking door den heer Detiger zegt wethouder De Boer in zijn Slotwoord dat nu hier twee zienswijzen naar voren zijn gekomen misschien een compromis mogelijk zal zijn; verder, dat de financieele zijde van het vraagstuk reeds onder oogen is gezien en een raming opgemaakt is, zoodat binnen korten tijd resultaten te zien zullen zijn. Daarna dankte de heer De Boer den spreker voor zijn betoog en de luisteraars voor hun aanwezigheid. ÖAt wil zeqqen: öe juiste 1 Expositie vangt a.s. Woensdag aan. Het wordt thans het 15e jaar, dat de Kunstkring exposeert. De werkende leden, die van den aanvang af reeds lid waren, zijn van jongelui tot mannen of van mannen tot grijs aards geworden. Toch is dit niet waar, want de liefde tot de kunst houdt een ieder jong. Geen der hui dige lamesleden was reeds bij de oprichting IidT Er is veel gebeurd en gegroeid in die jaren. Als wjj alleen maar in herinnering brengen, dat ongeveer twee jaar na de oprichting een jongen lid werd, een blaag en hoe! die thans een zeer bekend kunstenaar is geworden. Van beginne ling tot een artist, wiens werk de glorie vormt van een landelijke tentoonstelling in het Stedelijk Museum te Amsterdam. We doelen hier op de iudrukwekkende in zending van Lambert Simon op de ten toonstelling van Religieuze Kunst, dit voorjaar gehouden. Tegelijk met Lambert werd Arie Mets lid. Een heel ander karakter: beiden zoekende, maar hoe verschillend. De een overtuigd van zijn kunnen, de ander overtuigd of eigenlijk; overweldigd door de groote moeilijkheden. Arie Mets is na een kort, moeizaam leven een half jaar geleden gestorven. Er zal een kleine keur-collectie uit zijn werk worden geëxposeerd. Maandag a.s. trekken de werkende leden van de Noorder Kunstkring er weer op uit om in Musis met vlijtige, rappe handen een tentoonstelling in elkaar te zetten. Dinsdagavond zal, voor donateurs en genoodigden de opening plaats vinden. Vanaf Woensdag, dagelijks van 2 tot 10 uur n.m., is de tentoonstelling voor het publiek geopend. In het nummer van morgen hopen we hieromtrent meer te kunnen mededeelen. Zondag in „Casino". Over de voorstelling van Jan Fabricius' meesterwerk „Dolle Hans", waarvan Zondag, tot sluiting van het tooneelseizoen, in Casino de 500ste opvoering wordt gegeven door ..Het Speeltooneel" uit Den Haag, plaatsen wij hier onder nog enkele persuittreksels. „Het Vaderland" schreef: „Een dapper troepje met veel toewijding en met lofwaardi- gen ijver, met talent en beschaving. Na Brond- geest was Henk van Buuren de beste vertolker van deze rol. Jan Keiling als Does was een pracht-type. De Majoor was in zeer goede handen bij Johan Boezer. Koba Keiling een niet te overtreffen Jolanthe". De „Haagsche Courant": „De artistieke prestaties van dit gezelschap verdienden ten volle het hartelijk applaus, dat aan het slot gebracht werd." De Vlaamsche pers over „Dolle Hans": „Van Buuren heeft zich hier ontpopt als een voor treffelijk karakterspeler en Johan Boezer toonde zich een knap tegenspeler als de Ma joor. Indien zij een tournée door Vlaanderen zouden maken, voorspellen wij dit gezelschap een groot succes." De Amsterdamsche pers: „Onder ademlooze spanning werd de handeling door een stamp volle zaal meegeleefd. Men kon een speld hoo- ren vallen, tot dat men aan het slot uiting gaf aan zijn emotie, door een daverend handge klap." 5 Gisteravond belde onze heer Bijlsma z 5 op teneinde de laatste mededeelingen E 5 waar zeer warm gehad, maar dat nam 5 achttien karaat was en dat iedereen, zon- Z 5 seerde. S Gisteravond zou men trachten om, in z 5 verband met de afkoeling, nog wat te e 5 gaan roeien en plassen. Of dat al dan j: 5 niet is doorgegaan vernemen wij nog wel E 5 nader. - S 's Morgens was men uit Valkenburg 2 vertrokken en het einddoel gisteren was e S bracht om vanaf dit hoogste punt van 2 S Nederland een blik te werpen op mooi- e S Nederland. e 5 Om 6 uur 's avonds was men in Berg 2 E en Dal, dus precies op den vastgestelden E Dinsdag j.1. maakte de Afdeeling Den Hel der van de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen haar jaarlijksch uitstapje. De reis ging dezen keer naar Veenendaal voor een bezoek aan de Schuppen's Wolfa- brieken. Het zomersche weer verhoogde in hooge mate de stemming bij het 70-tal reislustige dames, dat per trein naar Amsterdam vertrok, waar drie autobussen het gezelschap naar Utrecht vervoerde en waar gepauzeerd werd in Heck's Lunchroom, ten einde de hongerige en dorstige magen te bevredigen. Daarna werd de tocht naar Veenendaal voortgezet door Utrecht's schoone dreven. Te Veenendaal aangekomen werden de da mes namens de Directie van bovengenoemde fabriek door een viertal heeren ontvangen, waarna een rondgang door het bedrijf werd ge maakt, waarop de dames het proces van scha penvacht tot gekleurde wol zeer duidelijk kon den volgen. Het was zeer zeker de moeite waard en bui tengewoon leerzaam dit bedrijf wan nabij in werking te zien. Na afloop Van dezen rondgang werd den dames in de recreatiezaal thee met gebak aan geboden, hetgeen op dezen warmen dag in hooge mate op prijs werd gesteld. Bij het afscheid nemen dankte de presi dente, Mevr. Postuma, in welgekozen woorden voor het vele gebodene. Daarna werd de terugtocht aanvaard. In Amsterdam wachtte in de American Lunch room een welvoorziene disch. Nadat deze in de meest opgewekte stemming verorberd was. ging het gezelschap per trein huiswaarts, waar men wel eenigszins vermoeid, tengevolge van de tropische temperatuur, waaraan men nog niet gewend was, doch zeer zeker voldaan aan kwam. per boot, trein, car of vliegmachine Hotelcoupons, cheques, credietbrieven, vreemd geld De eene kostte het een spatbord. Gistermiddag, kwart voor zes, stond in de Keizerstraat, voor den winkel van het foto atelier Jac. de Boer een luxe auto geparkeerd. Van de Keizersbrug kwam een andere luxe auto gereden, die volgens ooggetuigen te dicht langs de andere auto passeerde, tengevolge waarvan de laatste aangereden werd. Het bleek dat de stilstaande auto een ingedeukt achter spatbord te incasseeren had gekregen. Gistermorgen, te omstreeks 12 uur, waren verschillende bewoners van Emmastraat en van Galenstraat getuige van een verkeerson- gelukje, dat gelukkig uitsluitend matereeie schade eischte. Het toeval wilde dat op de kruising Van GalenstraatEmmastraat tegelijkertijd aan kwamen een vrachtauto van de Groentenvei- ling en een bakfiets. De bakfiets werd het slachtoffer. Twee lekke banden waren het re sultaat der botsing. BEVALLEN A. M. van Berkum-Boen- dermaker d.; J. P. Geljon-Orie d.; P. Lee- mans-Riekwel z.C. J. Versluijs-van den Berg z.; H. Dissel-Pijl z. ONDERTROUWD A. Bonselaar en M. Kikkert; A. Doppegieter en C. Slemmer; F. J. Buschman en J. van den Handel; C. Kok en J. Kramer, De collecte" voor het Fonds ter aanmoedi ging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden Fonds voor oud militairen opgericht 1 April 1815, is de laatste jaren te Rotterdam niet gehouden kunnen worden, doordat geen of niet vol doende collectanten beschikbaar zijn; de col lecte moet n.1. huis aan huis geschieden. Het niet kunnen houden van deze collecte is oorzaak, dat Rotterdam is gaan behooren tot de weinige gemeenten in Nederland, die niet bijdragen in de algemeene kosten van steun aan oud-militairen, hetgeen een stad als Rotterdam onwaardig is. Nu het Nederlandsche volk in al zijn gele dingen blijk heeft gegeven van zijn intens medeleven met de Weermacht van ons va derland, waarvoor de gebeurtenissen van wel zeer bijzonderen aard, ver over Nederland's grenzen, aanleiding hebben gegeven, en de Regeering de verbetering van de Weermacht krachtig aanpakt, hoopt de aldaar gevestigde districts-commissie van het Fonds voor oud militairen. dat thans te Rotterdam iets voor deze oud-militairen gedaan zal kunnen wor den. Immers, waar er een zoo groote belang stelling bestaat voor hen, die onder de wa penen worden geroepen, zou men dan de oud gedienden vergeten? Hoevelen waren er niet, die in alle opzich ten op voorbeeldige wijze hun plicht hebben gedaan, waar het ging om het behoud van Neerland's belangen in Overzeesche Gewes ten. Velen zullen met dankbaarheid terug denken aan hetgeen zij deden in dienst van Vorstenhuis en Vaderland. Niet mag worden vergeten, dat vele van deze dappere mannen in nijpende omstan digheden zijn komen te verkeeren. Het Fonds voor oud-militairen voorziet in hun nood, voor zoover zijn middelen reiken. Waar er in zoovele gevallen geholpen moet worden, zijn de middelen evenwel veelal onvoldoende. Giften worden gaarne vóór 1 Juli a.s. in gewacht op de girorekening no. 176194 van de districts-commissie voor het Fonds voor oud-militairen. De districts-commissie bestaat uit A. H. Sirks, Luit. ter Zee b. d., Waterschout, voor zitter; A. P. H. Boellaard, Luit.-kolonel b.d. Commt. Burgerwacht, secr.-penningmeester; H. J. Hofland, Officier Marine-Stoomvaart dienst b.d.; A. Kortlandt, Luit. ter Zee b. d., Havenmeester; dr. H. M. v. d. Berg, Officier v. Gezondheid K.N.I.L. b.d. Nu het mooie weer wederom honderden menschen naar duin en strand zal lokken, heeft de Hiltax-Garage (Telefoon 565) een dagelijksche dienst geopend naar en van de Donkere Duinen en den onlangs aangebrachten opgang naar het strand, welke opgang pl.m. 700 meter voorbij het tegelpad is, daar dit om militaire redenen niet gebruikt mag worden. De bussen zullen vertrekken vanaf Stations plein en Fazantenstraat en rijden via Polder weg en Middenweg. Het vertrek vanaf genoemde standplaatsen zal plaats vinden volgens de dienstregeling, op genomen in de desbetreffende advertentie in ons blad van gisteren. In ons verslag betreffende de Roode Kruis- oefening stond vermeld, dat öe „gewonden" vervoerd werden met de „Nieuwediep- Expresse" van de E.S.O.N.A. De lezer zal begrepen hebben, dat dit schip toebehoort aan de vloot der N.V. „Alkmaar Packet". DORUS RIJKERSFONDS. De collecte voor het Dorus Rijkersfonds heeft te Rotterdam opgebracht 2418.49. In een onzer vorige nummers kwam een bericht voor betreffende het weder om open verklaren van alle wegen in en b(j Den Helder. Uit den aard der zaak verheugde het iedere stadgenoot, dat deze weliswaar militair vereischte, maar toch ook las tige opstakels, verdwenen waren. Helaas, gisteren kregen w(j verschil lende personen op ons Bureau die hun nood klaagden dat men, den weg ach ter het Kerkhof inslaande, als vanouds tegenghouden was. Ons blijkt thans dat onze berichtgever niet volledig is geweest. De weg van Huisduinerweg naar Jan Verfailleweg blijft gesloten. Wandelaars, fietsers en automobilisten, houdt hier dus terdege rekening mede! Ook het Tegelpad bjj Duinoord blijft uiteraard afgesloten. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag. In verband met het feit, dat een pon ton bij de brug over het Noordhollandsch Kanaal bij vlotbrug de Kooy verwisseld moet worden, vestigen wij ep de aandacht op, dat het verkeer over deze brug in den nacht van Vrijdag op Zaterdag a.s. eenigen tijd gestremd zal worden. Deze stremming vangt aan Vrijdag avond te ca. 22.00 uur, na aankomst dus van de laatste bus uit Leeuwarden. Vermoedelijk wordt de afsluiting na 2.00 uur 's nachts weder opgeheven. Neen, men behoeft de Britsche regee ring, die thans van alle kanten aangeval len wordt inzake den „Thetis"-ramp, waarlijk niet te benijden. Zoo er ooit een tijdperk geweest is waarin men den En- gelschen bewinsmannen het vuur na aan de schenen legde, dan is dat we' thans het geval. De moeilijkheden stapelen zich op en soms is men geneigd zich af te vra gen of Engeland wel ooit uit deze chaos van problemen, vraagstukken, moeilijkhe den en onoplosbaar schijnende puzzles zal komen. En bij deze moeilijkheden mag zeker niet het probleem, dat Palestina heet, vergeten worden of op den achtergrond geraken. Inte gendeel, juist wij als imperiale mogendheid doen verstandig nauwlettend de gebeurtenis sen in het Heilige Land te volgen, scherp toe te zien en ten slotte met de ervaring van an deren onze winst te doen. Men kent de geschiedenis het vermaarde Witboek bleek noch door de Arabieren, noch door de Joden geaccepteerd te kunnen wor den, zoodat de Britsche regeering thans voor het feit staat niet één, doch beide partijen te gen zich in het harnas gejaagd te hebben. En de gevolgen bleven niet uit. In Jaf- fa en Jeruzalem, om de grootste plaatsen maar bij den kop te nemen, broeit en gist het geducht. Van burgergehoorzaamheid is geen sprake meer. Aanslagen zijn aan de orde van den dag. Arabieren en Joden staan keer op keer openlijk tegen elkan der op. De Joodsche café's heeft men in Jeruzalem gesloten, de busdiensten rijden niet meer. Arrestaties vinden ieder uur van den dag plaats. De Engelsche regeering heeft 'thans ,An- schlusz" gezocht met een derde partij in het Heilige Land. En wel met de partij der Nas- jasjibi's, een vergeten organisatie, die zich zelf noemt „De Partij der Nationale Verde diging". Deze partij ziet thans haar kans ge komen en is niet afkeerig om Engeland te steunen. Zij aanvaardt het Witboek en is in geheel haar doen en laten volkomen legaal. Helaas, de eerste gevolgen van deze Brit sche diplomatieke coupe, om deze partij in de arm te nemen, waren niet bijster gunstig. De Moefti, de leider der opstandige Arabieren, heeft zoojuist weer verklaard dat hij blijft eischen a. onmiddellijke instelling van een auto nome Arabische regeering. b. onmiddellijke stopzetting der Jood sche immigratie. c. onmiddellijk verbod van allen ver koop van land door Arabieren aan Joden. Zoo staan de zaken. Men zal het moeten toegeven weinig opwekkend, weinig hoop gevend op een snelle oplossing, weinig geschikt om het Britsche rijk althans enkele zomer maanden een min of meer geconsolideerde rust te geven. Hoe deze puzzle, die er inderdaad onoplos baar uitziet, uiteindelijk toch haar oplossing zal vinden, wagen wij niet te voorspellen. Wij weten echter dat de Britsche regeering geen moeiten (en kosten te veel acht, waar het haar imperium betreft en dat men nog niet behoeft aan te nemen dat het einde van Pa lestina voor de deur staat. Aan den anderen kant houdt men echter zijn hart vast bij een dermate opstapeling van moeilijkheden. Aquarium Zool. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 91? en van 13.30 \n u. Zaterdags van 912 uur. Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland" Eiken werkdag van 710 uur. Zaterdags van 35 uur en van 710 uur, BIOSCOPEN: Eialto, Spoorstraat half 8: „Gunga Din." Tivoli-theaterSpoorstraat, half 8: „De drie Razende Jockey's" en „De Afgod der Menigte". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „De Tuin der Vreugde". Opgenomen om 6 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder: Temperatuur lucht:, Max. temp. lucht Wind: richting N.O. kracht; Temperatuur Zeewater Licht op 765.5 14.6 21.8 3 17.2 9.48 Tijdschot (hijschen clubvlag) 8 u. 45 Modelsloepen B I en B II: vjjf min. schot: hijschen vlag Z 8 u. 55 afvaartschotstrijken vlag Z 9 u. Fantasiesloepen: vijf min. schot: hijschen vlag W 9 u. 10 afvaartschot: strijken vlag W 9 u. 15 Uitstel van een uur voor alle klassen: Vlag U. Wedstrijd gaat niet door Vlag N. Afkorten baan: Indien de baan voor één of meer klassen wordt afgekort, wordt vlag S boven deb etrekkelijke klassevlag geheschen. Baaninrichtingen tegen zon Roode vlag Baaninrichting met zon Witte vlag Lijn van afvaart en aankomst is: Vlet met vlag. Wierhoofd (vlaggestokken ineen).

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5