Paardenvleesch Een origineele ontboezeming uit een origineel boek Strenger eischen aan spoorwegpersoneel Ir. dc Wit nog in leven? Viiegbooten in dienst van de oliewinning Boekbespreking Nic. Gc >es Nic Gc )es g Britsche Koningspaar in de Vereen. Staten Magazijn „De Ooievaar", Voor extra blank Sport Watervogclscomb. Scheidsrechters elftal Allerhartelijkst'- ontvangst door de Amerikaansche bevolking Kennismaking met President' en Mevrouw Roosevelt. Gisternacht om 2.40 Greenwichtijd heeft voor het eerst in.de geschie denis een regcerend Britsch vorst den ^°et gezet op liet grondgebied \an de creenigde Staten. Het Brit sche koningspaar werd ontvangen door don Britschen ambassadeur te Washington sir Itanold Lindsav, die den minister van Buitenlandsche \a,n..de vereenigde Stalen Cordell Huil, voorstelde. Na de begroeting vertrok de koninklijke trein naar Washington. Overal langs den we* werden rle'vorsten toegejuicht. Volgens de „New lork Herald" hebben Koning Geoiffe on Huil in den trein een ernstic onderhoud gehad. Tegen het middaguur arriveerde men te Washington waar (100.000 menschen ter verwelkoming van de hooge gasten waren bijeengekomen. De Koning en de Koningin werden door President en Mevrouw Roosevelt verwel komd en reden daarna in plechtigcn stoet overal luide toegejuicht, naar het, Witte Huis. waar een dichte menigte hen storm achtig begroette. Na een noenmaal reden de vorsten uit .voor een tocht door Washington, 's middags woonden zij een tuinfeest bij, waar onge- tveer 1400 gasten aanwezig waren Des avonds werd een banket aangeboden, waar voor de president ongeveer honderd gasten had uitgenoodigd. Vertegenwoordigers van een groote democratie, maar tevens menschelijke wezens. Alle Amerikaansche bladen staan vol bij zonderheden over het bezoek van het En- gelsche koningspaar, dat zij onder koppen over acht kolom puhliceeren. Zij wijzen op de democratische hartelijkheid der ont vangst. In hoofdartikelen wenschen de te New York en Washington verschijnende bladen den vorston een welkom. De New York Post schrijft: „De vorsten worden door het volk der Vereenigde Staten ontvangen als vertegenwoordigers eener groote demo cratie, maar tevens als twee menschelijke wezens, die door eigen waarde onderschei ding verwierven. Wij houden van hen en hopen, dat zij van ons zullen houden". De New York Telegram schrijft: „Wij heetcn hen zonder voorbehoud welkom. Wij hopen, dat het volk van Groot Brittanje even trotsch is als wij, dat de beide volke ren, die vroeger vijanden waren, thans de heste vrienden zijn. Het is geen vriendschap ,van de soort van de decigenooten van dn spil Rome-Berlijn. het is geen ideologisch front of militaire en iente het is geen bond genootschap tot plundering. De betrekkin gen tusschcn beide volken zijn gegrondvest op een gemeenschappelijke cultuur,, op be schaafd begrip, omdat zij niet uit politiek geboren zijn". Psychotechnisch onderzoek wordt ingesteld. Naar wij vernemen zal men in na volging van verscheidene groote be drijven in ons land in de toekomst ook voor een betrekking bij de Ne- derlandsche Spoorwegen aan een psychotechnisch onderzoek onder- worpen moeten worden. Vooral voor hen die bij de veilig heid van het spoorwegverkeer be trokken zijn acht men een onderzoek naar de bijzondere psychische eigen schappen van groot belang. Voor de keuringen zullen z.g. psy chotechnische tests owrden gemaakt die aan de practijk moeten worden getoetst daarvoor zullen een aantal van hen die do onderhavige betrek king reeds bekleedcn aan een onder zoek worden onderworpen. Dr. J. Luning Prak te 's Graven- hage is met deze werkzaamheden belast TEXEL HET STERFGEVAL TE DE KOOG. j-^r aau'e'c'ing an ons bericht elders in uit blad o\er het overlijden Van v. d. V. te De Koog vernemen wij, dat het echtpaar oen laatstcn tijd niet meer buiten was ge zien. e '^"^en ('e hakker kwam er nu en dan aan de deur. Toen hij dezer dagen een ver nachten geur waarnam meende hij de politic te moeten waarschuwen. Deze stelde onmiddellijk een onderzoek in en kwam tot de lugubere ontdekking, dat de man dood op bed lag. De gemeen- t ij geneesheer, die een onderzoek in stelde, constateerde, dat de dood al tien dagen geleden moest zijn ingetreden en het li)k reeds in verregaanden staat van ont binding verkeerde. De zonderlinge vrouw had al dien tijd op een stoel bij het bed doorgebracht. Het lij-k is naar Den Burg vervoerd en aldaar op de Algcmeene Begraafplaats ter aarde besteld. De vrouw werd ondergebracht in het Ge sticht van Weldadigheid. Reeds meermalen was liet echtpaar, dat, zooals bekend, in een toestand van vervuiling leefde, een plaats in het gesticht aangeboden, doch het had dit steeds geweigerd. Texel thuis ven bevinden, waarom krijgt zij dan geen enkelen brief van haar man terug en hoe is het dan verklaarbaar, dat destijds het stempel „geadresseerde gestorven" op de geretourneerde brieven was gezet, terwijl thans gemeld wordt, dat de volgende brie ven aan den rechthebbende zijn afgeleverd. Opnieuw beeft mevrouw De Wit zich thans lot 't ministerie van Buitenlandsche Zaken te Den Haag gewend in de hoop, dat ons ministerie er thans eindelijk eens in moge slagen opheldering Ie brengen in deze voor mevrouw De Wit zoo gewichtige zaak. De brieven van zijn vrouw wa ren hem bezorgd. Mevrouw De Wit, de echtgenoote van den Nederlandschen ingenieur De Wit uit Enkhuizen, die destijds vrijwel zonder vorm van proces naai de Oostkust van Siberië werd ver bannen en over wiens verder lot de familie op onofficiecle wijze vernam, dat ingenieur De Wit zou zijn over leden, heeft gisteren een merkwaar dig officieel stuk van de posterijen uit Moskou gekregen, waaruit men de conclusie zou moeten trekken, dat de lieer De Wit nog in leven is. Nadat mevrouw De Wit destijds een aan tal brieven, die zij aan haar man stuui de,, terugkreeg met de woorden: gestorven", wendde zij zich aldus de lot een groot aantal Russische autoriteiten niet het verzoek haar nadere inlichtingen te willen verstrekken ca zoo haar man in ballingschap werkelijk zou zijn g s haar daarvan dan ten minste een officieel bevestiging te zenden. Op al deze brieven ontving zij taal noch teeken. vei ."d daarna* in'September, Octol^r cn Novem^r van het vorige jaar nog drie haar man. Toen zij ook bmrop g woord kreeg, richtte zij tot het boofdhe stuur der posterijen in Den Haag het er zoek te willen nagaan waar de brieven g bleven waren. j;t De posterijen hebben onverw.jid aan dR verzoek voldaan en kregen dezei dageii vaji de posterijen te Moskou officie aall'den de brieven op 20 December 1038 aan den rechthebbende waren afPelcxe'! officieelc Dat mevrouw De Wit over deze o ficieeie mededeelingen uitermate verheua hoef, wel geen betoog Z„ vraagt gch ter lederen dag nog af. oi Moskou afkomstig van de posterijen inaerdaad thans juist zijn. Mant als zj.1 juist zijn en haar man zou zich nog Een tweede diepboring op Nieuw- Guinea. Men meldt ons: De exploratie-werkzaamheden op Nieuw-Guinea, welke door de Ne- derlandsche N'ieuvv-Guinea Petroleum Maatschappij verricht worden, zijn thans zoover gevorderd, dat dezer dagen een tweede diepboring is ge slagen. Men is nu begonnen te boren bij Seie op de Zuid-westelijke punt van den Vogelkop. Thans zijn, na ongeveer 80 z.g.n. „verken- nings" boringen op 2 plaatsen in den Zuide lijken Vogelkop diepboringen begonnen. Dc eerste is geaamd boring „Wasiun 1" gelegen iu 't Wasian-stroomgebied i.d. bovenloop der Temboeniriv ier, ca. 90 km. .stroomopwaarts. De tweede is boring „Sele 38" op ca. 15 k.m. afstand van straat Sele. Want dat het niet eenvoudig is om in het binnenland van N'ieuvv-Guinea een moder ne rotary-installatie op te bouwen en onon derbroken in gang te houden, spreekt van zelf. Echter zal men hij het vernemen van het bericht, dat een tweede diepboring is aangezet, zich tocli niet onmiddellijk kun nen realiseeren, dat dit beteckent, dat 1000 tot 1500 ton materiaal daarvoor naar de binnenlanden moesten worden gebracht, dat wil zeggen, een trein met ongeveer 100 wa gons. En dan zijn er verschillende stukken bij, die niet minder dan 10.000 kg. wegen. Dit transport geschiedt gedeeltelijk te wa ter met behulp van laadprauvven en sleep- vaartuigen en wanneer watervervoer niet verder mogelijk is, langs aan te leggen we gen met behulp van tractoren. Daarbij zijn hevige tropische regens en bandjirs, welke in liet westelijk deel van Nieuw-Guinea veelvuldig voorkomen en soms ernstige stagnaties veroorzaken, aan de orde van den dag. Behalve de twee genoemde diepboringen is thans nog een structuurboring aan den gang niet een vermoedelijke einddiepte van 600 m. nabij den bovenloop der Kamoendan-rivier, terwijl binnenkort enkele dergelijke boringen zullen beginnen bij de Klamono-rivier. Tevens beginnen binnenkort de voorberei dingen voor 'n rotaryboring van slechts middelbare diepte (maximaal 1500 m.) bij de Karabra-rivier. De „olie-vloot". De N'ederlandsche Nieuw Guinea Petro leum Maatschappij heeft een vloot, welke bestaat uit niet minder dan 5 motorvracht schepen, 8 laadprauvven, een 50-tal kleinere prauwen, mecrcndcels voorzien van een ster ken buitenboordmotor, 25 motorbooten, 5 huisbootcn en 4 zolderschuiten. Naast de vloot is er dan het wagenpark voor het landvcrvocr: 6 tractoren, S vracht auto's, 3 locomotieven en dan platte wagens voor smalspoorrailbaan. En tenslotte: ter vervanging van het thans nog aanwezige Sikorsky- amphibievliegtuig zal binnen enkele weken een Grumman amphibie-toe- stel aankomen als tijdelijke maatre gel, terwijl vóór het einde van het jaar twee nieuwe Grumman-vliegboo- ten op Nieuw Guinea vvoidcu ver wacht. De ervaring met exploratie-terreinen heeft geleerd, dat, hoezeer techniek en weten- schap zich hebben ontwikkeld, nien toch nauwelijks verwachten mag, dat. binnen een paar jaar reeds olievelden van beteekems op Nieuw-Guinea zouden ontstaan. HELDERSCHE EIER VEILING, 8 Juni. Aangevoerd: 29il5 kipeicren: 52^—64 Kff. 3.—, 55-67 Kir. 3—3.50. .">8—00 Kc. 3„>0—3.<0, fV1 GR Kg. 3.50—3.90. 61—70 Ke. 3.70—4.20, 778 eendeieren 22-10 per 100 stuks. EIERVE1LING SC1IAGEN, 8 Junl- Aanvoer: 65.000 kipeieren f 3.10—3.90 per 10 stuks. BROEK OP LANGENDIJK, 9 Juni. \anvocr 60.000 ke. aardappelen. Schot- «iche Muizen 7.20—7.80; drielingen 6.60—7.10 kleine 5.20—6.30; 8 kg. spercieboonen 56.—: 20 kg. snijbooncn 48.—; 2570 bos rabarber 56.70; S75 bos wortelen 5.306.20; (.30 st. bloemkool 10—13.20; dito 2e soort 7.30. De Texelsche Gemeenteraad maakt zoo mogatyk jaarljjk» een uitstapje. Niet lang I geleden heeft dat heel naar Amsterdam plaats gehad en fchiphol is er nog maar nauwelijks van bekomen. Het vertrek geschiedde van het eigen gemeentelijk luchtvaartterrein Texel, gelegen in den polder Eyerland. Aan dit reisje pleegt een lotingsceremonie vooraf te gaan, om uit te maken, wie er thuis moet blijven teneinde het Gemeente-bestuur als locoburgemeester te representeeren. Deze Edelachtbare krijgt behalve een prentbriefkaart tevens onthef fing van den hoofdelijken omslag ter bestrij ding der onkosten van het reisje. Eerlijk is eerlijk! Besturen is vooruitzien, in een auto, in een Douglas en in een Gemeenteraad. En daarop wezen speciaal die leden die met een regenjas gewapend waren nog eens met na druk, toen ze, nog boven Texel, de onweersbul bij Schiphol zagen hangen. Doch op 't eiland was 't toen nog stralend weer. Een tot tevredenheid stemmend begin bleek het rondje langs de kust van het zelf-bestuur- de gebied, dat daar zoo lichtend en welvarend lag te zonnen. Onooglijk kleine propjes wat ten, de schapen met hun lammeren, hoope der markte, op het groene biljartlaken. De dui nen, grauwig en bruin, doen wat versleten aan uit de lucht en van de meidoorn zie je zoo alleen de voordeelen. De zee zorgt getrouw voor een zuivere lijn, ter begrenzing van dit belangrijk territoir. Het Marsdiep doet de rest. Van zoo'n hoogte lijken de menschen zoo klein en allerlei onderscheidingen vallen weg: niet alleen ten aanzien van het postuur, maar ook in verband met hun intrinsieke waarde. Ja, dat klinkt een beetje naar het munt wezen, doch er wordt iets anders mee be doeld. Kijk, ik ben nu bijvoorbeeld in Roosen daal (N.B.) geboren. Deze plek, waar mijn wieg eens stond, geeft mij geenszins aanlei ding tot eenige trots of een gevoel van innige verbondenheid, aangezien ik mijn eersten ver jaardag en alle daarop volgende buiten Bra bant vierde, ja, er zelfs nooit een voet heb gezet anders dan om door de douane lastig te worden gevallen over kleine, niet aangegeven cadeautjes. Maar dan de Texelaars! Zij, die op dit eiland geboren zijn, spreien over den anderen, die er ook wonen, als over „import", die zij echter welwillend nog iets hooger schatten dan de derde categorie, die zelfs niet op het eiland woont. „Zie eens aan," redeneert de Texelaar, van zijn standpunt mild en logisch, „de wereld zou natuurlijk dat weten we allemaal er een heeleboel beter uit zien wanneer alle menschen op '"exel geboren waren. Onder an dere om reden van biologischen en ruimte lijken aard kan dat nu eenmaal niet. Wij be- hooren echter waardeering te hebben voor hen, die althans trachten, dit verzuim te her stellen, door zich op het eiland metterwoon te vestigen. En degenen, die zulks door fa milie- of andere dringende omstandigheden niet kunnen doen, zullen verstandig handelen door althans in de zomermaanden een poosje op Texel te vertoeven. Wij zullen dan trach ten ze bij te brengen wat in ieder mensch aan Texelsche eigenschappen aanwezig behoorde te zijn..." Ziehier het geheim der Texelsche gast vrijheid. Wandel gerust een huis binnen en vraag een glaasje water, tien tegen een dat u een kommetje schapenmelk wordt aange boden. Dartel in gemoede over de landerijen bij voorkeur ook in uw belang over wei land; bouwland loopt aanmerkelijk zwaarder! Bij elk contact met de bevolking wordt u gewaar welkom te zijn. Van die gastvrijheid getuigt ook de lange reeks wrakken, gestrand aan de Texelsche kust, waardoor zonneklaar wordt aangetoond dat de gewoonlijk zoo verantwoordelijke zee kapiteins door alle eeuwen heen toch bezwe ken zijn voor de openhartigen roep der gast vrijheid, die hun van de duinenkust als een sirenenzang toeklonk, waar zij een bevolking paraat wisten om hen te redden en te verzor gen, zooals alleen een eilander dat met een door hem zelf aan land gebrachten schipbreu keling kan doen. En wat is ten slotte een kapitein Jan van Oordt, die zijn laatste jaren aan den wal slijtende niet vertellen kan van dien storm uit het Zuid-Zuid-Westen, die kwam aanzetten met een snelheid van „Weest op uw hoede", waaraan steeds weer stand was te bieden, behalve dien eenen keer, de stranding op de Eyerlandsche gronden... Het oppermachtig Texel past zoo best als men het ziet in het licht van het Oera Linda- boek, dat wonderlijk fantastische verhaal, waarin dit eiland en de zee hoofdpersonen zijn. Het volk, waarover gehandeld wordt zijn de Frya's, bij wie het moederrecht geld. Aan het hoofd staat een volksmoeder, die van een burcht uit (den Burg!) in Texland (Texel! En of!) het groote rijk van Oostzee tot Mid- dellandsche zee bestuurt. Ja, hoe iemand dat allemaal uit zijn duim wist te zuigen, maar hij heeft dat ten slotte dan toch maar ge daan... Zoo voelt Texel zich met de heele wereld op gbeden voet. Dat kan ook, want het heeft de ambassadeurs van zijn goodwill ook aan den vasten wal. Daaronder zijn wel en niet geboren Texelaars. Onder de eerstbedoelde groep behoort prof. Keesoni en de Texelaars vinden het alleen een beetje jammer dat, toen het helium bijna vloeibaar was, de hoogleeraar niet toevallig voor vacantie naar zijn ge boortegrond is gereisd, om daar de beroemde proef te beëindigen. En dan Jan Drijver, de secretaris van de Nederlandsche Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten in Nederland, wiens groote boek: „Texel, het Vogeleiland"" en daarnaast zijn talrijke artikelen voordrachten aan het eiland mede groote bekendheid heb ben gegeven. Drijver komt van den Hoorn en daarin de buurt aan den Dennenrand staat zijn zomerhuisje „de Merel", waar het zoo goed is te toeven. Van degenen, wier wieg niet op het eiland stond en die toch voor dit gebied enorm veel deden, moet dr. Jac. P. Thijsse het eerst worden genoemd. In zijn Verkade-album, dat „Texel" heet, schrijft hij in 1927: Toen ik, nu zevenendertig jaar geleden, op Texel ging wonen, werd ik oprecht beklaagd door mijn Amsterdamsche vrienden en colle ga's. Wat was er nu op zoo'n schapeneiland te beleven Maar ik wilde spoedig een Kort geleden is bij de uitgevers Bigot en van Kossum N.V. te Amsterdam een wel bijzonder aardig boekje verschenen. De titel luidt „Wij wonen op een eiland", en dat eiland Is Texel. Het handelt over Texel en de Texelaars en de schrijver, die zich noemt F. te Maire (achter welk pseudoniem zich, naar wjj weten, een bekend en zeer vooraanstaand Texe laar verschuilt) weet zoowel leerzame als origineele dingen van het eiland en zijn bewoners te vertellen. Wy laten hieronder een hoofdstuk uit dit geslaagde boekje volgen. Wellicht dat het voor vele lezers aanleiding is het werkje van le Maire aan te schaffen. „positie" hebben en nu kon ik kiezen tus- schen Wormerveer, Texel en Sint Petersburg. Mijn leven lang zal ik er mij over blijven verheugen, dat ik Texel heb gekozen, en al heb ik er maar twee en een half jaar ge woond, Texelaar zal ik blijven." Van de groote erkentelijkheid voor alles wat hij in woord en boekvorm voor het eiland heeft geuaan, bleek enkele jaren geleden, toen dr. Thijsse de vogelfilms van den heer Burdet des middags by de jeugd en 's avonds voor de ouderen, die nog in zijn klas op de mulo-school gezeten hadden, inleidde. Daar was een contact en sfeer, zooals geen enkele redenaar het ooit met Texel heeft. Een andere figuur is de vogelcineast Bur det, wiens komst het voorjaar brengt. Zyn schuiltentje, een symbolische bergplaats van onnoemelijk veel geduld, heeft op honderden plekjes in Texels duingebied gestaan. Jan Strijbos brengt met foto s en pen Texel nader tot een breede schare van lieden, die telkens weer op zijn producten aanvallen, waaraan ook de Texelaar zyn vreugde heeft. Ja, voor deze menschen behoorde het Ge meentebestuur het instituut „eereburger" in te stellen, al heeft Dr. Thijsse op Texel het „Fienweit" en Burdet het „Hop", waaraan hun namen voorgoed verbonden blijven. Maar misschien zou de publieke meening op het eiland, waarvan niemand weet wie ze vormt en die een enkelen keer ook wel eens even genadeloos als rechtvaardig is, deze heeren het recht verleenen den titel „geboren Texe laar, honoris causa" te voeren, waarbij dan wel te hopen valt dat dezen dit zullen opvat ten, zooals het bedoeld zal zijn: een blijk van erkentelijkheid voor veel goeds, dat mocht worden ontvangen. Dat was iets over de menschen, die hier op dit plekje Nederlandsche grond leven of er mede verbonden zijn door goede herinnerin gen, teruggrijpend in de rust en schoonheid die op Texel door zijn enorme uitgestrekt heid steeds zonder eenige moeite of inspan ning te vinden zijn, hoe zeer ok het bezoek toeneemt. Maar zijn de vrienden aan den overkant na hun jaariijksche visite vertrokken, dan blij ven degenen weer over, die hier bchooren en hun bestaan vinden. Het menschelyk geluk kan op allerlei terreinen des levens worden gevonden. Hier wonen lieden, van wie velen het al een voorrecht achten juist op deze plek op aarde te mogen verblijven, die zoo onzegbaar aantrekkelijk is door rijn natuur lijke en verscheiden rijkdom: schapen en vo gels, groene weiden met blommige tuinwal- len afgezet, dennen en duinen, slufters en plassen, heldere luchten en wilde zeeën... Een gebied, kostbaar door de beslotenheid zjjner isolatie, van telkens weer verrassende schoonheid onder het licht van eiken dag. Zoo ligt daar dan het eiland Texel. En op dat eiland wonen wij... KINDER-PYAMA'5 tot en met maat 12, vanat 95 cent Pracht sorteenng KINDERJ ASJES, maten 35 tot 110, vanaf f 148. julianapark 22. Een Spook op Zolder. Oorspronke lijke Vlaamsche roman door Marcel Matthijs Uitgave van Boekengilde „Die Poorte", Ant werpen. Het boek, dat den titel gegeven werd „Een spook op zolder", is allerminst, wat men wel licht geneigd zou zijn te denken, een sensa tioneel product van een Vlaamschen auteur. Integendeel, het is een bescheiden, zij het uiterst raak opgezet verhaal van burgermen- schen, die burger-ervaringen hebben, die ten slotte op burgerlijke wijze afloopen. Maar de kracht van Marcel Matthijs schuilt in het feit, dat hij kans gezien heeft op onverbeterlijke wijze menschen te teekenen. Menschen van vleesch en bloed. Menschen zooals U en ik, menschen die men lederen dag tegenkomt. Hij schildert ze U uit. Raak en juist. Hij maakt er geen typen van, doch figuren zoo aanvaardbaar, dat ze voor U op gaan ryzen in de bladzijden en dat het U al spoedig wordt alsof ge hen reeds jaren gekend heeft. Een voortreffelijk boekske. Een werkje, dat men moet aanschaffen om er eenige uren kostelijk van te kunnen smullen. Het is een der beste producten van de Vlaamsche boe kenmarkt, dié wij in tijden lazen. Encyclopaedie voor Radio-luis teraars. Uitgave van de N.V. Schuyt, Baarn. Samengesteld door J. J. L. van Zuylen. Prijs gebonden 2.50. Ziehier, een uitgave die reeds lang in een wel uiterst dringende behoefte dienen te voor zien: een radio-encyclopaedie. Een vrij lijvig foliant, met een schat van wetenswaardigs en interessant» er in vergaard. En dat alles met smaak, met kennis van zaken en begrip voor beperking weergegeven. Als men in dit boek begint te bladeren wordt ge direct door een der onderwerpen geboeid. Men leest en men leest door. En men geraakt in de ver leiding om heel dit compacte deel te gaan doorlezen, omdat er zooveel in staat, waar ge wel eens van ter terzijde van gehoord heeft, maar waarvan ge toch het rechte niet wist. Men vindt er, in de meest letterlijke betee- kenis van het woord, van alles in wat op de radio slaat. Zoowel uit technisch oogpunt als uit artistiek. Men vindt de levensbeschrijving van Guus Weitzel naast een technische uit eenzetting van de samenstelling van een or kest en een beknopte uitleg van de groote muziekstukken, naast een schema. naar per pond Gehakt 25 cent Doorregen lappen 32 cent Magere lappen 35 cent Riblappen 40 cent Rollade 40 oent Roastbeef 45 cent Baklappen 45 cent Biefstuk 60 cent Haas 65 cent Keuzei 20 cent Als reclame j pond Metworst plus 1/2 pond Leverworst samen voor 25 CENT of 2 busjes Leverpastei voo 25 cent. Keizerstraat 40. Tel. 278. Wjj willen er dit van zeggen: iedere luiste raar moet zich de uitgave van 2.50 getroos ten en zich dit boek aanschaffen. Als men het boek doorleest begrijpt men feitelijk niet dat men er zoolang buiten gkund heeft. En dat is eigenlijk het beste compliment, wat wy bij deze verheugende uitgaaf kunnen geven. Dokter Bradl ey. Roman van Francis Brett Young. Uitgave Van Holkema Wa- rendorf N.V., Amsterdam. Ingenaaid 3.50. Gebonden 4.50. Een oude huisarts besluit, wegens z'n hoogen leeftijd, zijn practijk over te doen aan een opvolger en de jaren, die hem nog resten, in landelijke rust door te brengen. Voor rijn huis en practijk vindt hij een gegadigde; alleen de nog uitstaande rekeningen moeten nog besproken en overgedaan worden. Na zyn laatste avondspreekuur, wanneer hij dus voorgoed afgedaan heeft met zijn ambtelijk leven, laat hij, gezeten in een oude gemakke lijke stoel, zijn geheele leven voor zijn geestes oog voorbij gaan. Hij doorleeft in gedachten z'n vrij harde jeugd, zijn baantje als loopjon gen en assistent ran een kwakzalver, een soort wonderdokter, van wien hij een groote mate van menschenkennis en een enorme dosis anatomische kennis verkrijgt; zijn latere, moeilijke studie in de medicijnen, zijn gelukkig, maar kort huwelijk, de geboorte van z'n zoon, die later, evenals zijn vader, medicijnen gaat studeeren, maar nog jong een schrikbaarlijken dood vond; hoe hij, nu geheel alleen staande, zich geheel wijdt aan z'n ambt, dat hem in hoofdzaak met de min der met aardsche goederen bedeelden in con tact brengt, maar waarin hij algemeele vol doening vindt. Wel komen, door de armoede van zijn patiënten en hun eigenaardige men taliteit, waaraan hij zich geheel aanpast., rijn financiën deerlijk in de klem en vertegenwoor digt het bedrag van de nog te betalen reke ningen een vrij aanzienlijk kapitaal. De terugblik op rijn leen en rijn groote mencshelijkheid doen hem besluiten, die vor deringen niet aan den opvolger over te doen en de patiënten niet lastig te laten vallen met oude schulden. Dit is, in 't kort, de inhoud van het zeer eenvoudige, maar tevens zoo buitengewoon boeiend en zuiver weergegeven verhaal. Van regin tot einde spreekt uit dit boek een groote menschenliefde, welke met het klimmen der jaren en vermeerderen der be zwaren niet afneemt, maar integendeel groeit en steeds grooter wordt en rijn bloedverwan ten, vrienden, patiënte,., kortom alles en ieder omvat. Geweldige sensatie of schokkende gebeur tenissen zoekt men tevergeefs in dit boek. Behalve de tragische dood van zijn vrouw, het vreeselyke uiteinde van z'n zoon en de tegenwerking en vijandschap van sommigen zyner collega's, rijn er in het leven geen in gewikkelde intriges of verbijsterende ver wikkelingen; het gaat kalm daar heen, maar juist de grot te vruchtbaarheid van dit leven, in den waren zin des woords geheel in dienst der menschheid doorgebracht en zoo uiterst gaaf en subtiel weergegeven, maken dit boek, boven vele anderen, zoo sympathiek en werkelijk waardevol van inhoud en strek king. De lezer zal zich echter meermalen moeten realiseeren, dat hier een medisch dokter met langjarige practijk aan het woord is, die zelfs in gedachten medicus blijft en in medische termen denkt met, als gevolg een, overigens niet hinderlijk, groot aantal medische vak termen in den tekst. In verband met het te houden scheidsrech- ters-tournooi, dat gehouden zal worden op het H.R.C. sportveld 9 Juli aanstaande, zyn de scheidsrechters begonnen aan een aantal wed strijden, om te trachten op deze wijze een goed elftal op de been te brengen. Wij laten het elf tal er even onder volgen, dat hedenavond half acht in het veld komt.. W. Goudswaardt L. J. J. Augustein A. C. Groen L. de Snayor M. Blom G. S. Prins W. Wieren H. W. Freeke J. C. Okkerse L. de Haan Steenkist Aanvang half acht HAVEN VAN NTEt'WEDIEF: Aangr' omen van Londen en vertrokken naar Harlingcn Eng. s.s. „Groningen".

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 3