WILLIAM STRANG vraagbaak Rusland stelt hooge eischen De plaats der Phénixramp gevonden Nederland ontvangt de zwervelingen van de „St. Louis" DE WERELD 4r voor alle diplomatieke aangelegenheden Postvlucbten op Indië woorden De laatste uren van Weidmann Landbouwerszoon, evenals Colijn - een gunstig voorteeken Russische meditaties in een Engelsche rozengaarde Dc duikboot als verloren beschouwd Journalisten te Shanghai overvallen Goebbels rede wekt zwakke echo (Van onzen Londenschen correspondent) Na de eindelooze onderhandelin gen tusschen Engeland en Rusland werd den laatsten tijd de wensche- lijkheid besproken xan een reis van Chamberlain naar het Rijk der Sov jets, ten einde te trachten op bevre digende wijze den knoop door te hakken. De Premier weigerde doch kort daarop werd besloten, mr William Strang tot dat doel af te vaardigen. Wie is deze figuur, die zich thans eensklaps in het brand punt der algemeene belangstelling ziet geplaatst? Niet alleen voor verreweg de meeste bui tenlanders, doch ook voor het grootste deel van het Engelsche volk is William Strang vrijwel een onbekende, daar hij weinig in de openbaarheid is getreden. Toch bekleedt hij, als hoofd vun de Europeeschc afdeeling in het Foreign Office, een even gewichtige als verantwoordelijke positie. De meeste krantenlezers zulen eerst van zijn bestuan Jiebben gehoord, toen hij Chamberlain verle den jaar herfst naar Mflnchen vergezelde. Hij is een kleine, magere man van -40 jaar, die doorgaat voor een wandelende vraag baak inzake alle diplomatieke aangelegen heden ertbefeefendgh HMB HMBHMB heden betreffende geheel Europa. In het ge wone leven overigenes een rustig en be scheiden burger, die een eenvoudig leven leidt, van tuinieren houdt en wat voor een Engelschman buitengewoon mag liee- ten zich niet of slechts in geringe mate voor sport interesseert. Dat hij juist belast is geworden met de zending naar Moskou ten einde te trachten de hangende, netelige kwestie op bevredigende wijze op te lossen, kan geen verwondering wekken, wanneer men weet dat hij voordat hij in 1935 den toenmaligen minister Eden naar Rusland vergezelde, reeds geruimen tijd in de Sov jet republiek had verblijf gehouden en vloei end Russisch spreekt. Strang's beautiful garden of roscs." Tot de beroepsdiplomaten behoort Strang niet. Zijn vader was landbouwer in La- narkshire, later vestigde hij zich te Rain- ham, in Essex, waar zijn kinderen de ge wone lagere school bezochten. William Strang gevoelde zich aangetrokken tot de studie. Hij bezocht de Londensche Universi teit en zette vervolgenszijn studie voort aan de Sorbonne te Parijs. Daarop vond hij zijn weg naar de diplomatieke kringen. Een zekere bekendheid verwierf hij zich eerst door zijn optreden in Rusland bij gelegen heid van het proces, hetwelk de Russische regeering in 1933 een aantal Engelsche in genieurs had- aangedaan en dat in Engeland heel wat stof had doe opwaaien. In Enge land teruggekeerd verdween hij spoedig uit de publieke belangstelling, hetgeen des te eer te verklaren is. daar liij niet gewoon is, zich op den voorgrond te plaatsen. Hij ves tigde zich pin Northwood, waar zijn zoon de Merchant Taylors' school bezocht, in een soort villapark. Zijn huis bezit een Hin ken tuin, waar hij vooral zich toelegt op liet kweeken van roozen. Toen hij Zaterdag zijn departement verliet, had hij al zijn papie ren meegenomen, om zo op zijn gemak nog eens te bestudeeren voor zijn vertrek. De gisteren gevallen regen deed zijn tuinmans- hart echter opengaan, zoodat hij, in plaats vai zich achter zijn bureau te zetten, den tuininliep om naar zijn rozen te kijken. Een diplomaat in zijn huisjasje. Daar trof de journalist hem aan, in een grijs flanellen pakje, terwijl zijn belangstel ling zich blijkbaar meer concentreerde op zijn bloemen dan op Moskou. Uit den zak van zijn colbert gluurde een pakje cigaret- ten; en het is niet zeker, dat het journalis tieke bezoek den heer Strang welkom was, hoewel hij dit, zeer diplomatiek, eerste niet liet blijken. Zijn vrouw was, in gezelschap van zijn zoon en dochter, een tochtje gaan maken met de auto. De Moskousche reis van den heer des huizes vormde voor hen geen buitengewone gebeurtenis; zij zijn er aan gewoon, dat hij op dc meest ongeregelde tijdstippen een of andere reis per vliegtuig gaat maken. Er was niets uit hem te krij gen over zijn heden begonnen tocht naar Moskou. Hij was wel bereid te praten over de schoone streek, waarin hij woont, over zijn egbrek an liefhebberijen (belmlve zijn tuin!) en andere onverschillige onderwer pen. Terloops merkte hij op, dat het mis schien beter was geweest, als hij den gc- heelen dag was weggegaan, om niet het, gevaar te loopen, door bezoekers te worden lastig gevallen, als hij thuis bleef... waarop de journalist zoo verstandig was te verdwij nen!.. Strang vraagt nieuwe instructies aan Londen. Het telegraafagentschap Ate meldt, dat de Moskousche besprekingen van den En- gelschen specialon afgezant Strang Zater dag zijn onderbroken. Een hervatting der on derhandelingen zou op zijn vroegst heden verwacht kunnen worden Strang zou zich na langdurige beraadslagingen met de am bassadeurs van Engeland en Frankrijk in verbinding hebben gesteld met Londen. Hij zou om nieuwe instructies hebben gevraagd met verwijzing naar de reserves, die van Russische zijde gemaakt zijn ten aanzien van het ontwerp voor een driemogendheden- verdrag. Het Warschausclie telegraafagentschap twijfelt er niet aan, dat Strang, wiens ver blijf oorspronkelijk drie tot vier dagen zou duren, langer in Moskou zal blijven. Van andere, welingelichte zijde, aldus voegt 't Duitsche Nieuwsbureau hieraan toe, wordt in dit verband bevestigd, dat in de eerste plaats de belangrijke mecningsver- schillen over de kwestie der verplichtingen in het Verre Oosten Strang er aanleiding toe gegeven hebben om nieuwe instructies te vragen aan Londen. Toen men Strang zijn missie naar Moskou opdroeg, hud men in Londen de hoop, aldus deze welingelich te zijde volgens het D.N.B.. dat alleen reeds het uitzenden van een bekend „speciaal af gezant" volstaan zou om Moskou at te bren gen van zijn onvoorwaardelijken eisch tot schriftelijke vastlegging der bepalingen van het driemogendhedenpact en dat men Mos kou tevreden zou kunnen stellen met vage toezeggingen van Britsche bereidheid tot hulp voor het geval van conflicten in het Verre Oosten. Naar thans echter in den loop der onderhandelingen steeds meer zou zijn gebleken, wil Moskou heel strak de vaststelling van de Britsche ver plichtingen in geval van verwikke lingen in het Verre Oosten, hetgeen voor Groot Brittannië het verlies van den laatsten rest van zijn pres tige in het Verre Oosten zou betee- kenen en wat het bovendien juist thans met het oog op de gebeurte nissen in Tientsin in een zeer on- aangenamen toestand tegenover Ja pan zou brengen. In politieke kringen in Moskou duikt in dit verband de verwijzing op naar de erva ringen van Tsjechoslowakije, dat eveneens in het bezit was van onbepaalde Engelsche toezeggingen, die echter nooit ook maar in het minst tot practische uitwerking zijn ge komen. Strang weet thans, naar volgens het D. N.B. verder verklaard wordt ,geen anderen uitweg dan Londen om nieuwe instructies te vragen, aangezien hij uit eigen verant woordelijkheid de schriftelijke. astlegging der Britsche verplichtingen in het Verre Oosten, die Engeland zoolang mogelijk on voorwaardelijk wil vermijden, niet op zich kan nemen. Tenslotte wordt er op gewezen, dat men in Moskousche officieele kringen ijskoude rust bewaart en dat men in het Kremlin uiteraard een eventueelc deelneming aan de Britsche omsingelingspolitiek zoo duur als maar mogelijk is wil verkoopen. Olievlek verraad plaats van de ramp. Veel bewijzen van deelneming. Ter hoogte van Camrent heeft men op het water een olievlek waargenomen, zoodat thans bekend is, waar de Phenix gezonken is. De boot moet meer dan 100 meter onder water liggen. Rondom deze plaats kruisen voortdurend twee kruisers en verscheidene andere marinevaartuigen. Iedere poging tot redding van de bemanning of tot lichting van dc duikboot is echter onmogelijk, door dat zij zoo diep ligt. De commissie van onderzoek heeft geen gemakkelijke taak. Men weet slechts, dat de „Phenix" bij het duiken naar den bodem gezonken is. Er zijn verschillende oorzaken, die tot de ramp geleid kunnen hebben. Een lanceerbuis kan niet goed gesloten geweest zijn, doch dan heeft men de tusschcnschot- tcn kunnen laten zakken. Averij kan de ma noeuvreering verhinderd hebben, doch er zijn dubbele stuurinrichtingen, waardoor men in het algemeen weer boven kan ko men. In de baai zijn geen gevaarlijke rotsen of klippen waargenomen. In ieder geval schijnt wel vast te staan, dat de duikboot slechts tot 100 meter kon dalen. Het water moet onmiddellijk zijn binnengedrongen, hetgeen den doodstrijd der bemanning ver kort heeft. Deelneming. Lord Sfanhope heeft het Fransche minis terie van marine een telegram doen toeko men, waarin hij namens de Britsche marine uiting geeft aan zijn deelneming bij de ramp van de „Phenix." Dc Fuehrer heeft telegrafisch den presi dent van de Fransche republiek, Lebrun zijn deelneming betuigd met de ramp van de „Phenix." De Itaiiaanschc ambassadeur heeft gister ochtend een bezoek gebracht aan 't minis terie van buitenlandsrhe zaken om de deel neming der Italiaansche regeering met het verlies van de „Phenix" over te brengen. Aan boord van de „Phenix" bevonden zich 5 officieren en G6 onderofficieren en man schappen. Dc duikbooten Phenix en Espoir doken tegelijkertijd, doch alleen de laalste kwam weer boven. Op alle Fransche oorlogsschepen zijn de vlaggen halfstok geheschen, Japansch gezinde Chineezen moeten het ontgelden. Zeven Chineesche „bandieten" hebben het hoofdkantoor xan een in de Chineesche baa^ xerschijnend dagblad op den Ningpoweg te Sjanghai overvallen. Zij vuurden in het xxil- de xveg ter intimidatie van de redacteuren en wierpen een bom naar een Ohineesch po litieman, die toesnelde. Voor zoover tot dus verre bekend is, werden geen personen ge troffen. De overxallers zijn nog niet gepakt. Het door de politie ingestelde onderzoek wees uit, dat de bom volkomen gelijk is aan die, xxelke door het Chineesche leger worden gebruikt. Voorts is een aanslag gepleegd op den hoofdredacteur xan een ander Chineesch dagblad, Kuo Sjaoi, die door een kogel in den heup getroffen xverd. Hij" xvas door een onbekende in zijn particuliere xx-oning aan de Yaburgxveg aangevallen. men de laatste operaties volgen- men het licht aangaan achter iloorde. van de kleine kapel, xxaar hu de mis a, De bouw van de guillotine had nog a moeite gekost. Als de dag ten xo breekt ziet men de nieuwsgierigen.-32 rijen dik over de volle breedte- vatidestraateh nog 23 rijen in de dwarsstraat op hondcrq meters afstand. -• Het is koud. Alles gaat na- snel in zijn xverk. De veroordeelde verschijnt blauxv hemd en men ziet den aalmoezen ei hem onder de poort van de gex angenis om heizen Weerzinwekkende tooneelen voor de gevangenis te Versailles. Omtrent hetgeen voorafging aan de exe cutie van Weidmann, vertelt de Parijsche corr. van dc N.R.Crt. nog de volgende bij zonderheden. Het xvas liekend, dat Weidmann in de vroegte zou worden terechtgesteld. Zoo was het niet. te verwonderen, pegeven het ge rucht, dat om deze zaak is gemaakt, alsime- dc de vaak ziekelijke belangstelling, die zijn deel was dat zich voor de gevangenis xan Vcrse'Mps woelige en weerzinwekkende tooneelen hebben afgespeeld, die de onthoof ding van zulke misdadigere plegen te om ringen. Zij moet in liet openhaar geschie den, maar de politie zorgt, dat het puibliek op zoo ~rooten afstand gehouden wordt, dal hot naeenneg niets ziet. Dit neemt niet xveg, dat zij opnieuw met vragen overstelpt werd er bij te mogen zijn. Deze machtiging wordt in het alge meen alleen aan journalisten gegeven, maar vannacht had zich een vrouw in mannènkleercn bii hen ingedragen en de moeder van een der slachtoffers vroeg on het laatste oogénblik verlof om hem te zien. Een grooie menigte heeft den nacht tot een dag gemaakt, schreeuwende en schel dende, zoodat Weidmann, wiens cel dicht bii de straat lag, het moet gehoord hebben. Hij had dit niet noodig om te begrijpen, dat zijn einde nabij xvas. Zijn cel bevond zich naast die van zijn medeplichtigen Million die zijn cel verlaten had, toen de president xan de republiek zijn doodstraf in levens langen dwangarbeid veranderd had. Aan Weidmann xvas dit niet ontgaan, al las hij geen couranten en al maakten zijn advoca ten hoiti' xvijs, dat dq ander voor straf naar een nieuwe cel xvas overgebracht. De lnatstè dagen bracht Weidmann in sHchtelijk gepeins door. Hij verzorgde zijn uiterlijk en voerde lange gesprekken met zijn vrouwelijke verdediger, die hem tracht te af te leiden, maar hij gaf te kennen op liet uiterste voorbereid te zijn. Te voren had hij door de tralies een gesprek gevoerd met een Duitsche jeugdvriendin, die een graf voor hem gekocht heeft. Hoe meer liet oogénblik naderde, des te meer zwol de menigte aan. De naburige kof fiehuizen hadden nachtpermissie en een detachement infanterie kwant den orde dienst versterken. Tusschen den procurist van de republiek en den beul ontstond een meeningsverschil over liet uur van de exe cutie. Moest al dan niet met den zomertijd rekening gehouden worden? Op de daken zag men nieuwsgierigen klimmen, op xvie de politie haar schijnwerpers richtte om hen te sonnneeren naar beneden te komen. Behalve de advocate, heeft ook mr. Moro Weidmann Ttijgestaan. Van de straat af kon Geen nieuws zegt de Poolsche pers. Represaillemaatregelen tegen autoriteiten van Dantzig overwogen. De betoogingen van gisteren en eergiste ren in Dantzig bij gelegenheid van de slui ting der cultureele weck in tegenwoordig heid xan Goebbels hebben slechts een zxxak- ke eclio gewekt in Polen. De „geimprovi- seerde" redevoering van Goebbels van Za terdagavond is in een korte samenvatting gepubliceerd in de dagbladen, waarbij men de passage heeft overgenomen over de in lijving van Dantzig bii Duitschlaid De schaarsche commentaren. die uitdruk king komen in de opschriften der dagbla den. noemen de verklaringen van Goebbels een propagandarede, een theatrale rede, een brutale rede. „Eigenlijk, aldus verklaren Poolsche krin gen, brengt de redevoering xan Goebbels geen enkel nieuxv clement. Zij herhaalt slechts de verklaring van Hitier van 28 April, waarin hij Dantzig opeischte en xvaar- op Beek duidelijk de houding van Polen heeft gedefinieerd". Repressailles? De persdienst van den Senaat x!-an Dantzig deelt mede. dat de diplomatieke vertegen woordiger vqn Polen ie Dantzig door een van zijn legatie-secretarissen heeft laten meededen, dat iedere maatregel van dc autoriteiten van Dantzig, welke Poolsche onderdanen of Poolsche eigendom betreft, dubbel en drievoudig zal worden vergolden door Poolsche maatregelen tegen Dantzig. De regeering van Dantzig heeft thans de diplomatieke vertegenwoordiging van Polen te Dantzig een nola gezonden, waarin wordt gezegd, dal ook Dantzig vast besloten is in de toekomst een dergelijke houding aan te nemen. Tien Tsjechische arbeiders, die te werk waren gesteld bij den aanleg van verster kingen in Oost-Pruisen, zijn naar Polen gevlucht. Zij verklaarden met gexveld naar Oost-Pruisen te zijn gevoerd, waar zij op zeer slechte voorwaarden moesten werken onder toezicht van ruwe Duitsche opzich ters. De senaat van Dantzig heeft liet feest van den bond van Poolsche arbeiders in de -vrije stad, dat gevierd zou xvorden ter ge legenheid van het tienjarig bestaan, verbo den - POLEN KAN ZONDER DANTZIG NIET ADEMHALEN. Naar aanleiding van de reis van Goeb bels naar Dantzig schrijft de Temps, dat Polen zonder Dantzig niet kan ademhalen. De terugkeer van Dantzig tot Duitschland zou voor Polen afsnijding van een vrije zee en verstikking beteekencn en voor dc vrije stad ruineering. Het blad vervolgt dan: de Poolsche en Duitsche belangen kunnen op dit Dunt oprecht met elkaar verzoend wor den, doch uit de rede van Goebbels blijkt, dat men er te Berlijn aan vasthoudt, iedere onderhandelingsprocedure terzijde te stel len, hoewel men daar niet meer over het hoofd kan zien, dat de methode van mili tairen druk en intimidatiepogingen niet. meer de resultaten kan opleveren, welke men ervan verwacht, zij het te Dantzig of elders. „Onze dankbaarheid is even on metelijk als de Oceaan, waarop wij sedert 13 Mei rondvaren." Gisteravond half acht is het voor Ne derland bestemde contingent vluch telingen van de „St. Louis", na hun zwerftocht over den Atlantischen Oceaan, uit Antwerpen in het qua rantaine-station Heiplaat onder Per nis aangekomen. De vluchtelingen zien er vrij goed uit, onder hen be vinden zich vele kinderen, die de droeve reis over de wereldzeeën heb ben meegemaakt. Van de 940 passagiers hebben er 179 de reis naar Nederland mogen maken, terwijl de overigen naar Frankrijk en Engeland zijn gedirigeerd en een deel in België is geble ven. Streng geïsoleerd. Het is de „Jan van Arkel", die deze 179 meiisclien uit de Antxverpsche haven langs de Nederlandsche binnenxvateren naar liet zeer afgelegen quarantaine station heeft ge bracht. Contact niet de buitenxvereld is voor hen, althans dezen avond van aankomst, nog niet toegestaan, met uitzondering dan van enkele personen, die hen hier hadden te ver- xx-ijzen naar hun logies in het quarantaine- station. Op liet terrein xvordt buiten hen niemand toegelaten. Gejuich op het dek. Toen de St. Louis Zaterdagmiddag in de Antxverpsche haven binnenliep, werden ook daar zeer strenge afzonderingsmaatregelen toegepast. Talrijke Antxverpsche Joden had den zich op de kade verzameld, om hun on gelukkige rasgenoot en te verxvelkomen, doch zij moesten, e enals zelfs de journalisten en fotografen op een eerbiedigen afstand blijvén Toen het groote Duitsche schip meerde, ging een gejuich op onder de vluchtelingen, die na v ele bange weken eindelijk in veilige haven xvaren. Hoe dankbaar de zwervelingen zijn, blijkt wel uit een telegram, dat zij tijdens den tocht verzonden hebben aan Mr. C. Trop'er, den voorzitter te Parijs van liet Ameri- kaansch-Joodsche comité, door xvelks bemid deling de onderbrenging der vluchtelingen kon worden verzekerd. Dit telegram luidt „Onze dankbaarheid is even onme telijk als de Oceaan, waarop wij thans sedert 13 Mei rondvaren, in den beginne vol hoop op een goede toekomst, docli later in de diepste wanhoop. Aanvaard, mijnheer de voorzitter, voor uzelf en voor het A.J.J.D.C. en last not least voor de regeeringen van België, Nederland, Frank rijk en Engeland den diepsten eeu- xvig-durenden dank van de mannen, vrouwen en kinderen, die eenzelfde noodlot vereenigde aan boord van de „St. Louis." Voort gaat de reis... De 517 vluchtelingen, die zich nog aan boord van de „St. Louis" bevonden, zijn aan boord gebracht van dc „Rhadokis". Rondom het schip wordt een strenge bewaking uitge oefend. Dc „Rhadokis" vertrekt hedenmid dag uit Antwerpen naar Bologne, waar 250 vluchtelingen, die verlof hebben gekregen in Frankrijk aan land te gaan, ontscheept zullen worden. De overigen zullen met het zelfde schip naar Southampton vervoerd worden. De in België achtergebleven vluchtelingen zijn allen reeds in het bezit van vergunnin gen om in de Vereenigde Stalen aan land te gaan. 't Amerikaansche comité heeft on zich genomen, de onderhoudskosten der emi *.ra!1,e" I,e..ba,ale" gedurende den tijd, dat zij in Belgie blijxen. ul Vertrek van Aankomst t« Wielewaal (heenreis) Torenvalk (terugreis) Uil x (heenreis) Valk (terugreis) Emoe (heenreis) Pelikaan (terugreis) Singap. 18 Juni Athene 18 Juni Jodhp. 18 Juni jjodhp. 18 Juni Athene 18 Juni Medan 18 Juni Band. 18 Juni A'dam 18 Junf Rang. 18 Juni Basra 18 Juni Basra 18 Juni Rang. 18 Juni m weinig Negentig menschen hondsdol. In de stad Karcag zijn negentig personen aangetast door hondsdolheid. Twee en twintig per sonen, voornamelijk kinderen, werden op genomen in het Pasteur-instituut te Boe dapest. Vermoedelijk werden deze men schen geinfecteerd door kooien, die door 'n dollen hond gebeten waren. De gemeente lijke autoriteiten hebben maatregelen ge- troffen om dc infectie te beperken. Wereldcongres voor vrede en vrijheid. in, October a.s. zal op Cuba een xvereldvrou- wencongres voor vrede en vrijheid xx'orden gehouden. Amerikaansche werkverschaffingsmaatrege- len goedgekkeurd. Het wetsontwerp tot het beschikbaar stellen van 1.735.000.000 dollar voor werkverschaffing en steun maatregelen is door het huis van afgevaar digden te Washington goedgekeurd. Sprinkhanenplaag. Kenya, een Britsche kolonie in Afrika, heeft te lijden van een ernstige sprinkhanenplaag. Het is onmo gelijk de eieren en de jonge sprinkhanen te vernietigen, zonder dat men daaraan enor me bedsagen ten koste zou leggen. Men heeft den hoeren aangeraden den oogst al thans gedeeltelijk te beschermen door ge bruik te maken van vergif. Antisemietische maatregelen in België. In verband met klachten over uitingen van antisemietisme, die den laatsten tijd xvaren binnengekomen, heeft de Belgische justitie een onderzoek ingesteld in het huis van het nationale legioen, een nationalistische or ganisatie. Zij heeft daar naamplaten ge vonden, die waren gestolen van de huizen van J.oodsehe kooplieden, socialistische of cqunnuiiistische x erecnigingen en vertegen woordigers van Sjiaansch repubjikeinsclie organisaties. Al déze naamplaten zijn in be slag genomen. Tegen ecnige leiders is" een arrestatiebevel uitgevaardigd. Duitsch-Italiaansche vlootbesprekingen. ON ficieel wordt medegedeeld, dat admiraal Raeder, commandant der Duitsche vloot, Dinsdag a.s. te Friedrichshafen een samen komst zal hebben met admiraal Cavag- nari, onderstaatssecretaris aan het Itaiiaan schc ministerie van marine, tér bespreking van de problemen van samenwerking tusschen de Duitsche en de Italiaansche vloot. Calinescu den dood ontsnapt? De Roe* meensche autoriteiten hebben elf perso nen gearresteerd, die er van beschuldigd xvorden. een aanslag tegen minister-pre sident Calinescu voor te bereiden Tien der gearresteerden zijn xverkmeesters en beambten van het munitiedepot te Boeka rest, de elfde is een geestelijke. Bij een der arrestanten thuis heeft men 22 hand granaten gevonden. Fransch vliegtuig door bliksem getroffen. Gisterochtend is een bombardementsvlieg tuig van de Fransche luchtmacht bij het dorp Amur verongelukt De vijf inzitten den poogden zich door middel van hun parachute te redden, doch slechts een is hierin ten volle geslaagd. Twee anderen zijn omgekomen en txvee werden ernstig gekwetst Men veronderstelt, dat het vlieg tuig door den bPkseni is getroffen en in de lucht is ontploft. Bom ontnloft in Praagsch café. Gister morgen is in het hoofdzakelijk door Jo den bezochte café ,Riva" in de oude stad van Praag een hom ontploft, waarbij vier personen vrij zwaar en vijftien licht ge wond werden. Atlantic Clipper vertrokken. Dc „Atlan tic Clipper' is met dertig personen aan boord vertrokken, om via de Azoren en Lissabon naar Marseille te vliegen Van de dertig personen zijn zestien journalisten waaronder vijf dames, twee officials van de Pan American Airways en txvaalf ie* den van dc bemanning. Donderdag moet het vliegtuigf Marseille verlaten om naar Nexv York terug te vliegen. Geheimzinnige lading voor Mexico. Men verneemt, dat het jacht „Vies", dat 30 Maan te Tampico is aangekomen rret een Baskische bemanning en passagiers en een geheimzinnige lading, veertien mil- loen pond sterling naar Mexico heeft ge bracht, afkomstig van do reserves van de Spaanschc republikelnsche regeering. Het geld is gestort bij dc Mexicaansche bank en is bestemd voor het stichten van in* dustrieele ondernemingen, xvaar de Spaan- sclie vluchtelingen té xverk zullen wor den gesteld. Chineezen blazen Japanschcn militairen trein op. Het Chineesche persbureau meldt, dat dc Chineezen in het noorden xan Ilohan een Japanschcn militairen 'rein in dc lucht hebben laten springen. Verscheidene honderden la panneezen zouden hierbij omgekomen zijn.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2