Frankrijk Motie voor vlootversterking Is haat een electrisch proces eert zijn moeders Twee comtnissionnairs in effecten veroordeeld Hoe de ,*Squalus geborgen wordt De room is er af Donderdag 22 Juni 1939 VJissingen ziet Prinses Beatrix „Onverstandig, niet misdadig" Straf voor valsche munters In tank gevallen Burgemeester Oud over dr. Colijn Bekentenissen van een Nat. Soc. spion" Inbraak in R.K. kerk Onze Oost Honderden erupties van de Krakatau Voedselschaarschte op Nias Hoe meer zielen, hoe meer vreugd! In den strijd tegen den achteruitgang van het aantal geboorten in Frankrijk is dezer dagen een aantal bijzonder kinderrijke moeders onderscheiden. Men ziet op ons [plaatje de gelukkigen bijeen, het eerelintje op de borst! .Onder haar bevindt zidh een vrouw, die niet minder dan 17 kinderen het leven schonk Minister-president Daladier heeft onlangs in een groote rede op de gevaren van de bevolkingsafname gewezen en sprak zich zeer nadrukkelijk uit voor de maatregelen ter bevordering van de geboortetoename en de ondersteuning van kinderrijke families. Ook het dezer dagen ingestelde gezond heidsboekje is zeer bevorderlijk voor dit doel. Tegelijkertijd werd een campagne te gen geboortebeperking en abortus aange kondigd en het politierapport heeft zoojuist bekend gemaakt dat sedert het begin van het jaar niet minder dan 117 personen wegens desbetreffende delicten geverbali seerd zijn. De post werkt mee! Het postbedrijf heeft zich thans bij deze actie aangesloten en heeft met ingang van 15 Juni een bijzondere postzegel met toeslag uitgegeven met het opschrift „Pour la natalité". Deze postzegel verschijnt in twee waarden van 70 en 90 centimes. Dc verkoopsprijs is evenwel in beide gevallen 1.50 francs en de toeslag komt ten goede aan het Fansche nationale verbond voor bevordering der geboortetoename. De post zegel, die in drie kleuren is uitgevoerd stelt een jonge moeder voor, die door drie kinderen omringd wordt en naar haar jongste kind in de wieg staat te kijken. De „Piet Hein" meert hij de sluis. Gistermorgen omtreeks 9.45 uur is de „Piet (Hein" met de Prinselijke familie aan boord iVlissingen binnengeloopen, en heeft ligplaats genomen bij de sluis. De aankomst van het Prinselijk jacht deed jeen duizendkoppige menigte samenstroomen, [waarbij de schooljeugd sterk was vertegen woordigd. Terwijl het jacht aan de Kanaalstraat lag, ivoer Prins Bernhard met de motorboot door het kanaal van Walcheren naar het vlieg veld, waar zijn secretaris, jhr. mr. C. Dedel. tuet het K.L.M.-vliegtuig aankwam. Intusschen was de belangstelling voor het bezoek sterk toegenomen en meer dan eens kwam het verlangen om het kleine Prinses je te zien, tot uiting. Toen het jacht den steiger verliet om de sluis in te varen, verscheen het ge- heele Prinselijke Gezin op het ach terdek, waarbij Prins Bernhard Prinses Beatrix op den arm hield. Het publiek juichte geestdriftig. In de sluis onderhield Prinses Ju- liana zich ongedwongen met de op den wal staande echtgenoote van den burgemeester, mevrouw van Woelderen, en met een studievrien din, mevr. Grippeling. Om 12 uur verliet de „Piet Hein" de sluis jen voer de Schelde op. Postbeambte moet zich verant woorden wegens knoeierijen. Toen de 31-jarige P. van L., arbeidscon- ftractant bij het P.T.T.-kantoor te Berkel en Rodenrijs op een dag ontdekte, dat er een kas-tekort van f 1000.was, heeft hij zeer onverstandig gedaan. In plaats van zijn su perieuren van dit tekort op de hoogte te stellen, heeft hij door allerlei knoeierijen getracht, de kas weer in orde te brengen, hetgeen natuurlijk op den duur ontdekt werd. De Haagsche rechtbank veroordeelde hem voor deze feiten tot een jaar gevange nisstraf. Oorspronkelijk was hij ook ver volgd wegens verduistering van de f 1000. doch daarvan werd hij vrij gesproken, omdat niet bleek, dat hij zich dit bedrag heeft toe geëigend. Gisteren stond hij in hooger beroep voor het Haagsche Gerechtshof terecht en de ad- Vocaat-generaal, eischte bevestiging van de door de rechtbank opgelegde straf. De verdediger, bepleitte een voorwaardelij ke veroordeeling. Verdachte heeft onverstan dig, niet misdadig gehandeld. Hij heeft van zijn handelingen geen cent voordeel gehad. De zoekgeraakte f 1000.heeft hit boven dien voor het grootste gedeelte afbetaald. Pleiter drong daarom op uiterste clementie aan. Uitspraak 26 Juni. Smid en koopman werkten samen. Het Haagsche Gerechtshof bevestigde gis teren het vonnis van de rechtbank, waarbij de 45-jarige koopman J. B. wegens het U1;K®" ven en in voorraad hebben van valsche hjks daalders veroordeeld is tot een gevangenis straf van negen jaar en de smid I. - wegens het voorhanden hebben van S,0,I') en voorwerpen om munten te vervalscnen tot een gevangenisstraf van vier jaar( Tienduizenden guldens verduis terd. Conform den eisch van den Amsterdam- schen officier van Justitie veroordeelde de rechtbank den commissionnair in effecten P. J. K., vroeger kantoor houdende aan de Prinsengracht aldaar, wegens verduistering namelijk het bewegen van 't publiek door het opzettelijk verzwijgen of verminken van ware of voorspiegelen van valsche feiten of omstandigheden tot het koopen van aande'e- len van een vennootschap en wegens het publiceeren van valsche balansen tot twee en een half jaar gevangenisstraf met af trek van den tijd in voorarrest doorgebracht (ongeveer een half jaar). Medio December deed de Justitie een in val in het kantoor van den commissionnair, die tevens beheerder was van de N.V. Petra Prima. Korten tijd later werd hij failliet verklaard met een tekort van ruim f 115,000 De officier had hem verduistering van 30 a f 40.000 ten laste gelegd, als beheerder van Petra Prima gepleegd. Deze gelden had hij als beheerder der N.V. ontvangen en direct in privé geleend. Ook de beide andere feiten door mr. Wassenlbergih ten laste ge legd, achtte de rechtbank bewezen. Bejaarde commisionnjair naar de gevangenis. Het Haagsche gerechtshof bevestigde he den het vonnis van de Rotterdamsche recht bank, waarbij de 71-jarige commissionnair in effecten J. J. V. wegens bedrieglijke bank breuk veroordeeld is tot een gevangenisstraf van één jaar. Doodelijk ongeluk op de staats mijn Maurits. Dinsdagavond omstreeks tien uur werd op de staatsmijn Maurits de handlanger L. H. Reubsaet uit Elsloo, die belast was met werk zaamheden aan de klaarinstallatie voor slik, vermist. Gistermiddag om half een werd zijn stof felijk overschot gevonden in een der tanks, waarin hij op onverklaarbare wijze moet zijn gevallen. R. was 27 jaar oud en ongehuwd. Hedenavond radiospeech. Mr. P. J. Oud, burgemeester van Rotter dam, zal hedenavond omstreeks 8.10 uur voor de A.V.R.O.-microfoon spreken over de beteekenis van de figuur van den minister president dr. H. Colijn voor ons land en ons volk. Deze karakterschets wordt gegeven naar aanleiding van den 70sten verjaardag van den minister-president. Verboden film. Het federale gerecht te New York heeft den eisch van Fritz Kuhn, voorzitter van den Duitsch-Amerikaanschen Volksbond, die een schadevergoeding van 5 milliocn dollar cn verbod van de film „Bekentenissen van een Nationaal-Socialistischen spion" wilde, afgewezen. Uit Havanna wordt gemeld, dat de Cu- baansche filmcontrolecommissie dezelfde film voorloopig heeft Verboden op grond van een protest .van het Duitsche gezant schap. De film zal opnieuw gekeurd worden. Drie offerblokken geledigd. Toen de koster der R.K. kerk te Zeven- bergschehoek gisterochtend half zes de kerk opende, ontdekte hij, dat van een der glas-in loodramen boven het Bartholomeus-altaar een gedeelte was weggenomen en dat men zich toegang had verschaft tot de kerk. Drie houten offerblokken waren opengebroken en geledigd. Verder was een poging gedaan tot het forceeren van eenige stalen offerblok ken. Hoeveel geld vermist wordt, is nog niet bekend. De politie stelt een onderzoek in. tt EENVOUDIG, MAAR VEELBELOVEND BERGINGSSYSTEEM. (Van onzen correspondent te New York). New York, Juni 1939. De voorbereidingen voor de berging van de gezonken Amerikaansche duikboot „Squalüs", Welker beman ning voor éen groot deel eenigen tijd geleden onder de moeilijkste omstan digheden met duikerklokken gered werd, zijn thans beëindigd. De deskundigen der marine zijn het eens geworden over een systeem, dat bij het gebruik van zoo weinig mogelijke technische middelen en zoo gemakkelijk mogelijke berging be looft. Het schip rust, op zijn kiel liggend, op een diepte van 73 meter op den zeebodem. Van het bergingsschip uit zal men twee pontons laten zakken, die aan bakboord en stuur boord in de nabijheid van het hek zullen worden neergelegd. Duikers zullen de heide pontons met stalen trossen aan den scheeps romp bevestigen. De pontons worden daar op met samengeperste lucht gevuld, waar door de duikboot van den zeebodem wordt geheven en wel in schuinen stand, met het achterschip naar boven. De pontons zijn met kabels aan de kraan van het bergingsschip bevestigd. Een wegglijden van de topzware boot is onmogelijk, wijl de stalen trossen aan liet roer van de duikboot een houvast heb ben. Plet lek in een ventiel,' waaraan het zinken van de boert te wijten is is intusschen door duikers zoo goed mogelijk gedicht. Des ondanks schijnt men niet te gelooven, dat het euvel geheel hersteld is, daar men het noodig gevonden heeft, pontons te gebruiken. Zoodra nu de pontons een hoogte van 110 voet bereikt hebben, zal het voorschip met samengeperste lucht worden gevuld. Het voorschip richt zich dan langzaam in de hoogte. De pontons moeten deze beweging voorzichtig volgen, anders bestaat het ge vaar, dat het achterschip uit de pontons glijdt. Bij het op het oogenblik heerscliende rus tige weer belooft deze wijze van berging suc ces. I I III II Hl i r Duitschers maken Ersatz-slag- room. De productie en verkoop van room en slagroom zijn in Duitschland voor de zomer maanden ook in 1939 wederom verboden Naar aanleiding hiervan zijn thans, aldus het orgaan van den Alg. Ned. Zuivelbond, eenige banketbakkers in Wuppertal begon nen uit melk, margarine, suiker en andere stoffen z.g. „Speisecreme" te bereiden. In den beginne werd hierbij gedacht aan een ontduiking van liet roomverbod, doch door den Duitschen strafechter is uitgemaakt, dat het namaken van slagroom niet verboden is en wel op grond van dè overweging dat dit geschiedt met stoffen, die in liet algemeen geoorloofd zijn, terwijl bovendien het eenige doel van het roomverbod is te voorkomen, dat de melk met hooger vetgehalte aan de boterbereiding wordt onttrokken. WATER SPOELT BRUGGEN WEG. In het Westen van Texas heeft aanhou dende zware regenval tot groote overstroo mingen geleid. Het treinverkeer ligt stii, ter wijl vele wegen onbegaanbaar zijn. Talrijke bruggen zijn door het water weggespoeld. De Krakatau werkt nog steeds. Dinsdag zijn, aldus de N. R. Crt,, van des morgens zes tot des avonds zeven uur 615 erupties geregistreerd, waarbij vast materiaal tot 1500 meter omhoog werd geslingerd. De eruptiewolk zelve steeg tot 6000 meter. Er is veel asch gevallen. REDACTEUREN VEROORDEELD. De politierechter te Semarang veroordeel de den hoofd-redacteur Hiraki van de „Si- nar Selatan" en de redactrice mej. Tayrnur- tey tot resp. zes en vier maanden voorwaar delijke gevangenisstraf, met een proeftijd van drie jaren. De eisch luidde, aldus de N. R. Crt., resp. vier en twee maanden on voorwaardelijk. Het „O.M. teekende appèl aan. „Een verzuim moet hersteld". Tijdens een zeer druk bezochte betooging over de maritieme Defensie van Indië heb ben verschillende personen het woord ge voerd, t.w. de heeren van Ardenne, Ker- stens, Kuilman, Verboom, van Dunne en Zentgraaff. De bijeenkomst stond onder leiding van den voorzitter van het hoofd bestuur van de Vaderlaiulsche Club, den lieer van Holst Pellekaan en werd te Bata via gehouden. Gp deze bijeenkomst is, naar de N.R.Crt. meldt, onder applaus, de volgende motie aangenomen: „De ingezetenen van Nederlandsch-Indië, gehoord de uiteenzettingen van verschil lende sprekers, het ernstig betreurend dat tot dusverre de weermiddelen in Indië vol strekt onvoldoende zijn voor het waar borgen van de onschendbaarheid van dit grondgebied, overtuigd dat in verband met internationale gebeurtenissen een bestendi ging van dezen toestand blijk zou geven van een blijvende miskenning van een van de voornaamste plichten van 't Koninkrijk der Nederlanden, spreken als hun vaste overtuiging uit dat met den meestcn spoed moet getracht worden dit verzuim te her stellen en Indië een weermacht moet gege ven, welke in behoorlijke verhouding staat tot de geweldige belangen, welke hierbij zijn betrokken en in liet bijzonder: zoo spoedig mogelijk over te gaan tot verster king van de vloot in den geest van de on langs officieus gepubliceerde vlootplannen." Landbouwconsulent zal voorlichten. boeren Naar de N.R.Crt. meldt, overweegt het gouvernement maatregelen tot verbetering van de economische situatie op Nias, op welk dichtbevolkt eiland een weinig roos kleurige toestand bestaat, daar de oogstop brengst dikwijls onvoldoende is voor de consumptiebehoeften. In verband hiermede is de adjunct-landbouwconsulent uit Atjeh naar Nias overgeplaatst, waar hij o.a. de bevolking zal dienen met landbouwkundige voorlichting. MET EEN ZWEEFVLIEGTUIG OVER HET MICHIGANMEER. De jeugdige Amerikaansche zweefvlieger Ted Bellak slaagde er in met zijn toestel, dat hij „Dove of Peace" (Vredesduif) noemde, over het Michiganmeer te vliegen. Links ziet men de Vredesduif haar vleu gels uitslaan, rechts de voortvarende piloot na de landing. Kinderen vluchten de school uit voor een luchtaanval! Maar ze Ioopen niet erg hard! 't Is ook maar een luchtbe schermingsoefening in een der Londen- sche straten GEHEIMEN VAN DE MENSCHELIJKE AANTREKKINGSKRACHT. Tegenwoordig gebeurt het nogal eens, dat de mensch met een radiotoestel wordt verge leken. Maar de mensch is niet alléén ont vangtoestel, doch ook een gecompliceerde zender, die de meest verschillende stralen en golfsoorten uitzendt. De leer van de bio-elec- trische stralingen van het menschelijk lichaam is geen fantasie. Het menschelijk lichaam is zeer goed als een samenstel van duizenden kleine radio-ontvangtoestellen te beschouwen. In de hersenen bezit het een ge weldige telefooncentrale, waar onafgebroken aanvragen uit alle deelen van het lichaam binnenkomen en beantwoord worden. Reeds geruimen tijd verdedigen sommige geleerden de opvatting, dat het denken en in het algemeen de geestelijke functie van den mensch, voor zoover het lichamelijke daar bij te maken heeft, een soort van electrisch proces is, dat op anderen wordt overgebracht. Men ontmoet bijv. menschen, die iemand op het eerste gezicht sympathiek zijn en an deren, van wie men aanstonds een afkeer heeft, nog voor men een woord met hen ge sproken heeft Dat komt omdat alle proces sen in ons bewustzijn gepaard gaan met veranderingen in de electrische spanning, die op anderen worden overgebracht en de zen onaangenaam of wel harmonisch en sympathiek aandoen. Het onderzoek heeft aangetoond, dat het lichaam van den mensch door een soort van electrisch veld, een „aura", is omgeven, welks electrisch ge leidingsvermogen met de golfimpulsen van andere menschen in verbinding kan treden, dus contact maakt. Naar gelang van de fre quentie kan dit conlact een harmonieeren- de of afstootende werking uitoefenen en sympathie of antipathie opwekken, Het geheim der aantrekkingskracht. Vele menschen, wier uiterlijk volstrekt niet onsympathiek is, missen die geheimzinnige, onverklaarbare aantrekkingskracht, die van anderen met een minder sympathiek uiter lijk kan uitgaan. De oorzaak van deze aan trekkingskracht is gelegen in de individuali teit, d.w.z. in de lichamelijke en gemoedsge steldheid. Zonnige, vroolijice menschen wek ken sympathie op en stralen weldoende warmte uit. Zij echter, wier aanwezigheid een druk legt op de omgeving en in wier aanwezigheid geen vroolijkheid kan heer- schen, zij stralen hun innerlijke verdeeld heid en disharmonie naar buiten uit. Ook is het een feit, dat het vermogen, an dere menschen aan te trekken, ten nauw ste verbonden is met het bezit van een vol maakte lichamelijke en geestelijke gezond heid, want slechts wanneer men innerlijk volkomen harmonisch is en alle biologische processen in het organisme ongestoord ver- loopen, kunnen de magnetische of electrische stroomingen gevormd en versterkt worden, die de omgeving als sympathiek en aantrek kelijk ervaart. De wetenschappelijke erva ring heeft geleerd, dat de aantrekkings kracht der menschen in hoofdzaak op bijzon dere geestelijke krachten berust, die als een electromagnetische kracht door den bloed stroom en de zenuwbanen gaan. Ieder mensch bezit deze kracht; alleen is zij naar gelang van zijn individualiteit meer of min der sterk. Deze magnetische kracht strekt haar golfkringen ook tot de omgeving uit, tot alle menschen, dieren en planten. Magnetische krachten en de vrouw. Het onderzoek heeft verder aan het lidht gebracht, dat positieve gedachten een hoo- gere frequentie hebben dan negatieve. Zij verwekken strootnen van sympathie, vertrou wen en harmonie, terwijl negatieve neerha lende gedachten onsympathieke reacties uit lokken de harmonische trillingen versto ren. De stroomen van sympathie zijn dus iets volkomen reëels, zooals ook aan de „golf van haat", die in tegenwoordigheid van een ander in ons kan oplaaien, iets werkelijks ten grondslag ligt. Interessant is nog het feit, dat de magne tische krachten in de vrouw van nature steker zijn dan bij den man. Daarin ligt de eigenlijke kracht der vrouw, het gcoofe geschenk haar door de natuur gegeven.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 11