||acten-race in Moskou Oss-rapport in de Tweede Kamer DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN-4HOLLANDS NOORDERKWARTIER Japan wacht op wat Engeland doet Fransch-Turksche overeenkomst een feit H.M. de Koningin inspecteert de grensbewaking KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER, TELEFOON 50 (2 LIJNEN) voldoen k 7 23 JUNI 1939 67e JAARG. No. 8650 Britten en Amerikanen blijven te Swatau Dlt nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT Ds* Ekering predikant' raadslid Dc fiscus eischt.**** Dc procureur-generaal „aanvuurder", min. Goseling „aanvoerder" HELDERSCHE COURANT Ook een Duitsche delegatie naar het Kremlin. Engeland kan Moskou moeilijk Er begint een ware wedloop te ontstaan, wie de beste vrienden met Moskou zal worden. Thans doet ook Duitscbland pogingen. Een groep belangrijke en invloed- xijke Duitsche industrieelen zal een delegatie naar Mos kou zenden met het doel, de Duitsch-Russische handelsbe trekkingen te ontwikkelen. Reuter meent te weten, dat de delegatie uit zeven des kundigen bestaat. Enkelen zijn reeds vertrokken, terwijl anderen binnenkort zullen gaan. Volgens berichten, die betrouwbaar schijnen te zijn, is de delegatie gemachtigd, Moskou een crediet van tien jaar ten bedrage van 750 millioen Mark aan te bieden voor aankoopen in Duitschland, terwijl Duitscbland bereid is, enorme hoeveelheden grondstoffen te koopen, voorname lijk hout, leder en olie. De onderhandelingen met Engeland kab belen onderwijl rustig voort. Er komt weinig schot in doch men schijnt nog steeds opti mistisch te zijn. Gistermiddag hebben de ambassadeurs van Frankrijk en Engeland te Moskou, Nagguar en Seeds, alsmede Strang, zich naar het Kremlin begeven, waar Molotof hen het offi- cieele antwoord van de Sovjet-Unie op de nieuwe FranschBritsche voorstellen heeft overhandigd. De bespreking duurde onge veer een half uur. De secretaris van Seeds Robert, is gisterochtend per vliegtuig naar Lenden vertrokken om hot Foreign Office rapport uit te brengen. Terughoudend. Officieele kringen te Londen toonden zich gisteravond uitermate terughoudend ten op zichte van de onderhandelingen in Moskou en geven geen enkele aanwijzing ten aan zien van den aard der besprekingen tusschen Molotof en de Fransche en Britsche ambassa deurs, noch betreffende het resultaat daar van. In den loop van de gisteren te Mos kou gehouden bespreking heeft Molo- tov, naar men meent te weten, ver klaard, dat de BritschFransche voorstellen nog steeds onaanvaard baar zijn v. d. Sovjet-regeering. Dat door het Kremlin nog meer wordt verlangd, was gisterochtend vroeg reeds onthuld. In niet-officieele kringen gelooft men, dat de Sovjet-regeering staat op hechte garan ties voor de Oostzeestaten en dat de nieuwe BritschFransche formule in dit opzicht niet ver genoeg ging. Dit beteekent geen afbre ken der onderhandelinggen, doch het bespro kene wordt thans ter kennis gebracht van Londen en Parijs en waarschijnlijk zullen geen nieuwe besprekingen met Molotov worden gevoerd, alvorens nieuwe instruc ties zijn ontvangen. In diplomatieke kringen heeft men, naar de diplomatieke medewerker van Reuter ver neemt, den indruk, dat achter de houding der Sovjetunie een diepere oorzaak schuilt dan alleen de kwestie der „formule", doch het is nog te vroeg om zich een oordeel te vormen omtrent de verklaring die men aan deze houding moet geven. En... het Britsche Rijk wacht weer op Japan. Toestand on overzichtelijk. Nieuwe verne deringen in Tientsin. ER KOMT LIJN IN AMERIKA'S HOUDING. De vernedering der blanken en in het bij zonder die- der Engelschen duurt bij Tiént- sin onverminderd voort. Weer hebben zich gevallen voorgedaan, waarbij Engelschen gedwongen werden zich uit te kleeden. Rus sen, speciaal ook Russische vrouwen wor den zeer onhoffelijk bejegend. Japanners ko men zelfs op Engelsch gebied. De Britsche regeering schijnt desondanks nog steeds op een regeling van het geschil te hopen. Offi cieel wacht ook Tokio af, zoodat de situatie momentcel vrij onoverzichtelijk is. Verscheidene leden van het Japansche ka binet zijn van oordeel, dat men zich niet moet haasten, de Japansche cischen te for- muleercn. Zij zijn namelijk van meening, dat dit moet afhangen van den tegenstand, welke Groot-Brittannic biedt en van den steun, welken het van de Vercenigde Staten ontvangt! Gelach De Japansche autoriteiten bobben, naar Do mei meldt, „met gelach" de berichten over de „barbaarsche" behandeling van kjigei- schen door de Japanners van de hand ge Wezen. Volgens dit bericht zou het beele ondei- zoek op onberispelijke manier plaats - l)en, en zou er geen sprake zijn, au ge\ 'en, als hierboven beschreven, waarover door den Engelschen consul-generaal cieel is geprotesteerd. In flagrante tegenstelling daarmede mrc Douter uit Tientsin dat twee E"ge,s<^f" oen kwartier lang uitgekleed moesten staan temidden van Cliineesche vrouwen en Kin deren. Ren der heide Engelschen werd ge- <lwongpn, zijn mond te openen, waarna et 11 y)pannees hem zijn paspoort in den mom uuwde. Voorts heeft zich', naar .van betrouwbare zijde vernomen wordt, gisterochtend nog een ander geval van molestatie voorgedaan. Vijf Britsche employe's van den spoorweg Pei- ping-Moekden, die zich over de internatio nal® brug naar hun kantoor begaven wer den, hoewel verscheidene Franschen, die zich in hun gezelschap bevonden, ongehin derd mochten passeeren, aangehouden en gedwongen zich voor de oogen van een tal rijk Chineesch publiek te ontkleeden. De Britsche regeering beperkt zich echter tot het zenden van... een sympathiebetui ging. Zij zal, aldus een boodschap van Ilali- fax, alles doen om hun belangen te bescher men en zoo spoedig mogelijk een einde te maken aan de bestaande crisis. Naar verluidt heeft de Britsche kolonie Halifax voor deze boodschap dank gezegd. Amerika. Met spanning wordt nu uitgazien naar wat Amerika zal doen. Een hooggeplaatste persoonlijkheid uit de omgeving van het Witte Huis heeft officieus verklaard, dat de betrekkelijk gematigde toon der officieele protesten van de Amerikaansche regeering en de pogingen, die in het werk gesteld zijn om een vreedzame oplossing te zoeken van het conflict te Tientsin niet uitgelegd moet worden als uitsluiting van krachtiger maatregelen om de Amerikaansche rechten te doen eerbiedigen ingeval Japan zou vol harden in zijn agressieve houding. De meeste bladen en talrijke politieke persoonlijkheden echter wijzen er op, dat liet oogenblik nadert, waarop het in Azië zoowel als Europa noodig zal worden te kiezen tusschen een algeheel® afstand of een vastberaden tegenstand. Hoewel de regeering der eVreenigde Staten voor het oogen'blik voorzichtig blijft optreden uit vrees om ten aanzien van Groot- Brittannië en Frankrijk aan de spits te komen staan en uit vrees Japan te drijven tot een on middellijke felle actie, streven de diploma tieke kringen er naar de Japansche illu sies ten opzichte van de afwezigheid van Amerikaansche belangstelling op te heffen. Terwijl de openbare meening weigert een oorlog onder de oogen Ie zien, schijnt zij bereid goedkeuring te hechten aan metho den van economisohen druk, zooals boycot, schorsing van den handel met Japan, en zelfs algeheele blokkade. De vooringeno menheid tegen een samenwerking der Ver. Staten met de Europeesohe democratiën in Europa is veel minder levendig, wanneer het om het Verre Oosten gaat en de ge- heele openbare meening schijnt bereid een zeer krachtige houding van den kant der regeering der er. Staten geod keuren. Uitgave der Ultg.-Mtj. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder V R IJ D A G Veiligheidsgordel van Italiaansch Duitsche drang naar het Oosten. Hedenmiddag zullen te Parijs en te An kara de Fransch-Turksche overeenkomsten geteekend worden. Het verdrag over de aan hechting van het Sandjak bij Turkije wordt te Ankara geteekend, de verklaring van we- derzijdschen bijstand te Parijs. Een speciale verklaring, waarbij Frank rijk de verzekering geeft, dat het de onaf hankelijkheid van Syrië tijdens den duur van het mandaat niet zal prijsgeven ten voordeele van een derde mogendheid, zal op 24 Juni door den Franschen amiiassa- deur te Ankara ter kennis van de Turksche regeering worden gebracht in den vorm van een nota. HET GEBIED SANDJAKALEXANPRETTE *-4SLAHIJE Tekst nog niet bekend. De tekst is nog niet bekend. Aldus is het geraden voorzichtig te zijn met de berich ten over de grens tusschen het Sandjak, Alexandrette en het Fransche mandaatsge- bied Syrië Het was allang bekend, aldus de N.R.Ct., dat het eerste aan Turkije komt. Welke concessie stellen de Turken er tegen over? De stad Antiochic -valt er buiten, zij gaven elke propaganda en nieuwe eisclieu op, wat vooral beteekent, dat zij afzien van hun aanspraken op Aleppo en het gebied tuschen Eufraat en Tigris. Do Franschen hopen op die manier een veiligheidsgordel verworven te hebben, die de Duitsch-Itali- aansche drang naar het Oosten en de Ara bische wereld stuit. Bezwaren van de spil. Van de zijde der spil wordt bezwaar ver wacht, omdat het Engclsch-Turksche en het Fransch-Turksche verdrag onvereenigbaar zouden zijn met dat van den Balkanbond, waar Turkije toe behoort, maar Zuid Slavië heeft het voorbeeld gegeven door met Italië politieke en economische afspraken te ma ken zonder de andere landen van dien bond erin te kennen. Bovendien bestaan er al ver dragen van Turkije met-de Sowjet-Unie en Griekenland. Hare Majesteit bezichtigt lege ring en soldatenkeukens. Reeds vroeg begaf H.M. de Koningin zich gistermorgen voor de inspectie van de grens troepen in het Oosten des lands, op reis. Te ongeveer acht uur arriveerde de Lands vrouwe met klein gevolg, per auto in het Overijsselsche dorp De Krim, waar Zij zicli onmiddellijk naar de versterkingen der grensbewaking begaf. Behalve De Krim be zocht Hare Majesteit o.m. Coevorden, Dalen Slcen, Emmen, Ter Apel, Stadskanaal, Veendam, Zuidlaren en Assen. Overal stonden de troepen opgesteld en leidden de commandanten de Ko ningin rond. H.M. inspecteerde de kazematten en onderwerp ook de slaap- en waschgelegènheden der militairen, de keukens en ontspan ningslokalen aan een grondige in spectie. In de meeste dorpen stroomden de inwo ners samen om de hooge Gast te verwel komen; meerdere malen werd spontaan het Wilhelmus aangeheven, terwijl de Vorstin op verschillende plaatsen een zanghulde van de schooljeugd in ontvangst had te ne men. Vriendelijk wuivend dankte Zij de juichende menschenmassa's. Vaak begaf Zij zich te voet naar de mili taire objecten en bevond zich dan temidden van de dorpelingen. In het met vlaggen getooide Sleen sloeg het Staatshoofd eenige oefeningen met zwa re mitrailleurs gade. Beide landen weigeren het Ja- panscheb evel op te volgen om hun oorlogsbodems terug te trekken. JAPAN VERGRIJPT ZICH AAN A.MERIKAANSCH EIGENDOM. Het Japansche ultimatum, waarbij bui- tenlandsche oorlogsbodems gelast werden, Swatau te verlaten, heeft geenerlei uitwer king gehad De Britsche autoriteiten heb ben verklaard, dat de Britsche schecpscom- mandanten en hun bemanningen het volste recht hebben te blijven Geen schip is dan ook nog vertrokken Amerika neemt hetzelfde standpunt in. Japan heeft intusschen verklaard, geen ul timatum gezonden, doch slechts een ver zoek gericht te hebben. Zeventig Britsche en Amerikaansche vrou wen zijn vanuit Swatau naar Hongkong vertrokken. Japanners bezetten Ameri- kaansch terrein. Een der. dagelijksche gevallen van bedrei ging vormt de Japansche bezetting van d# depots en kaden van de Amerikaansche maatschappij „William Hunt". Men ver wacht, dat de Amerikaansche regeering nog voor Zondag zal prótesteeren over dit feit en over alle andere gevallen van scihade, toe- DE BILT SEINT t Verwachting: Gedeeltelijk be wolkt, tijdelijk betrokken met kans op regen of on weer .aan/merkelijke afkoe ling, zwakke tot matigen wind uit Oostelijke richting gebracht aan Amerikaansch eigendom in China. Swatau geheel bezet. Japan heeft thans ook de regeeringsge- bouwen te Swatau in handen. De Chinee- zen hebben overal branden gesticht, alvo rens de stad te verlaten. Wat zal de kerkeraad doen? „Ik blijf hervormd predikant en ik word lid van den gemeenteraad," zeide ds. mr. L. C. W. Ekering Dinsdagavond tijdens een vergadering van de N.S.B. Men weet, dat de kerkeraad dor Ned. Hervormde Gemeente te Amsterdam dezer dagen een motie heeft aangenomen, waar-, in het predikambt en het raadslidmaat schap onvereenigbaar worden verklaard. Blijkbaar laat ds. Ekeri«g zich hierdoor niet weerhouden zitting te nemen in den raad nu hij gekozen is tot lid. Hij sprak voorts, naar het Hsb., Dinsdag avond nog over de mogelijkheid, dat de Algemeenc Synode der Ned. Hei-vormde Kerk haar reglementen in dier voege zou wijzigen, dat zij hem daardoor zou tref fen. Maar, zeide hij, die maatregel wordt dan toch pas over vier jaar van kracht. Het staat dus wel vast, dat ds. Ekering in den raad komt. Wat de kerkeraad nu doet zal afgewacht moeten worden Krachtig protest tegen de voor gestelde heffing op vennoot schappen. De Nederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel heeft een adres gericht tot de Tweede Kamer, dat een krachtig pro test behelst tegen de voorgestelde belasting van vennootschappen. De verzwakking van de economische kracht van het bedrijfsleven tengevolge van den wenschen van den fiscus om ook aan deel in de voor serveering en afschrijving bestemde winst der ondernemingen voor zich op te eischen, moet, aldus het adres, leiden tot verzwakking van de economische weerstandskracht van ons volk. „Aftreden!", adviseert de heer Wijnkoop! „Rapport geen politiek doodvon nis", aldus den r.k. afgevaardig de. Voordat de Tweede Kamer gisteren het onderwerp „Oss" aansneed, nam zij een aan tal wetsontwerpen aan. o.m. tot wijziging en aanvulling van verschillende afdeelingcn der Indische begrooting. In antwoord op enkele vragen deelt de minister van Koloniën, de heer Weiter mede, dat op het gebied van de vlootuitbreiding inderdaad onze kerheid bestaat, Wij staan inderdaad voor de moeilijkheid, dat grootc defensie-uitgaven gepast moeten wor den in een klein budget. Hoe het gaan moet, weet spr. niet, doch ook geen andere regeering weet dat. Naar aanleiding van een vraag van den lieer Van Poll (r.k.), dat voor zoover het mo gelijk is, dc gouverncmentsstoonuschepen reeds voor politicdiensten worden gebruikt. Tegen vervanging door motortorpedobooten is het bezwaar, dat dit oorlogsschepen zijn. Een actieradius van 1000 mijl is bovendien niet zeer groot voor Indië. Oss Dan komt liet Oss-rapport aan de orde, dat, zoo men weet, concludeert, dat dc door mi nister Goseling genomen maatregel niet te rechtvaardigen is. De heer Wijnkoop (couiui.) .voert het eerst het woord. Hij laakt sterk den door den mi nister genomen maatregel, doch ziet in de eerste plaats den procureur-generaal van het Bossche gerechtshof als den schuldige. Deze procureur-generaal is gebleken de „aanvuur- der" te zijn van den minister, doch daardoor is de minister als „aanvoerder" niet vrij- geuleit, Spr. critiseert fel, dat de minister geen in zage verleende, in de dossiers waaruit hij zelf citeerde. Tot de ordel Spr. wijst op dc rol van de N.S.B. Immers de heer Rost van Toningen heeft documen ten aan de commissie aangeboden. Dit is of chantage of er zijn hoogere machten bij de marechaussee, die in betrekking staan met de N.S.B. Dc voorzitter maakt bezwaar tegen het woord „Chantage." De heer Rost van Tonningen (N.S.B.) in terrumpeert: „Laat dien Jood maar praten"! De voorzitter roept den heer Bost van Tonningeh tot de orde. Do heer Wijnkoop (comrn.) gaat voort. Spr. zal stemmen voor do conclusie van 't rapport, dat voor den minister vernietigend is. De minister heeft de commissie onmoee- Iijk gemaakt om vast te stellen of de gees telijken onder ander recht staan dan an deren! Deze minister moest zoo spoedig mo gelijk aftreden! Ieder, die werkt, maakt fouten! Ook het C. II. lid, de 'heer de Geer ver klaart ook met overtuiging vóór de conclu sie te zullen stemmen, doch voegt daaraan toe, dat hij niet aan 's ministers goede trouw twijfelt. Spr. ziet in het rapport geen advies om te vertrekken; 't is geen politiek doodvonnis! Spr. zou het in hooge mate betreuren, indien de minister meent te moeten aftreden. Ieder, die werkt, maakt fouten. De proc.-gen. moet aftreden! Het S.D.-lid de heer van der Goes van Naters noemt het systeem van dezen procureur-generaal, waarvan de minister het slachtoffer zou zijn geworden, verderfelijk en Nederland onwaardig. Hij vraagt dan ook over plaatsing of ontslag van dezen magistraat. Wat de gevolgen van aanvaarding der conclusie betreft voor den minister, sluit spreker zich bij den heer de Geer aan. De man met de 18 vonnissen. Wat de zaak van dc geestelijken betreft, thans is aldus spr. gebleken, dat de man met de 18 strafvonnissen niet dc aange ver was. Minister Goseling: „Aangever heb ik niet gezegd." De heer Van der Goes van Naters (S.D.) houdt dit vol. Er was hier blijkbaar sprake van niet-strafbare immorcele handelingen, waarvan het rapporteeren zeer gewenscht is. Toch waren er aanwijzingen voor een. niet-verjaard strafbaar feit. De minister verdedigd. De laatste spreker van hedenmiddag is de r.k. afgevaardigde de heer van Maarse- veen. De commissie adviseert de Kamer, al dus spr. een hoogst bedenkelijken weg op te gaan. Aan het gezag zal een zware slag worden toegebracht, evenals aan de persoon lijke vrijheid. Een zoo scherp votum over het beleid van den minister is niet juist. De minister werd slechts geleid, door plichts vervulling. Spr. acht het voorts begrijpelijk, dat de minisler geweigerd heeft inzage van de dos siers toe fe staan. Om 18 uur wordt de vergadering ver daagd tot hedenmiddag.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1