Vice-admiraal Fürstner hoopt op jlagkruisors Brigadier Brouwer jubileert Britsche Koningspaar weer thuis Wethouder en schoolhoofd gearresteerd Japansch offensief faalt Brieven naar het buitenland goedkooper? „Jan Salie mef groot verlof!" Uit onze omgeving WIERINGEN Luide toegejuicht door de enthousiaste Londenaars reed het Engelsche Koningspaar naar Buckingham Palace, na terugkeer van zijn triomphale reis door Canada en de Vereenigde Staten, „Ik ga met het vraagstuk naar bed en ik sta er mee op." MOTIE VAN „ONZE VLOOT." Onder voorzitterschap van den heer N. van Zalingen heeft de Koninklijke Neder- iandsche Vereeniging „Onze Vloot" gisteren te Eindhoven haar jaarvergadering gehou den. Op voorstel van den voorzitter der Eind- hovensche afdeeling, rnr. J. J. van der Putt, werd besloten, de volgende motie aan de vereeniging te zenden: „De vergadering van „Onze Vloot" zeer waardeerende de in den laat- .Sten tijd getroffen maatregelen tot uitbreiding en versterking onzer Marine, is van meening, dat met het oog op de naar algemeen oor deel zich ongunstig ontwikkelende internationale verhoudingen en de daarin waarschijnlijk gelegen bedrei ging onzer nationale zelfstandigheid, deze versterking nog ontoereikend moet worden geacht, betreurt voor al met het oog op de onvoldoende geachte veiligheid van Nederlandsch Oost-Indië, dat nog geen regeerings- besluit werd genomen tot den aan bouw van groote vlooteenheden als bedoeld in het onlangs officieus be kend geworden vlootplan en ver zoekt den ministerraad ten spoe digste tot zulk een besluit te ko men". Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledenaantal in het voorbije jaar met 1935 groeide tot 8858 en vele nieu we afdeelingen in 1938 en 1939, o.a. te Brus sel en te New York werden gesticht. In de vacature de Booij en Engelbrecht zijn in den algemeenen raad gekozen mr. dr. L. N. Deckers en luit-generaal jhr. W. Roëll, oud-commandant van het veldleger. Ten slotte werd als plaats voor de vol gende jaarvergadering Alkmaar aangewe- zen. Des middags om drie uur kwam de Kon- ninklijke Marinekapel te Eindhoven aan, ■welke zich na een onder groote belangstel ling gemaakte muzikale wandeling per bus naar het vliegveld Welschap begaf, waar zich ook intusschen de marine-autoriteiten verzameld hadden. Officieele ontvangst. Op het vliegveld heeft burgemeester A. Verdijk de leden van „Onze Vloot" namens het Eindhovensche gemeentebestuur offi cieel ontvangen. Tusschen vier en vijf uur streek een eskader vliegtuigen van de zee macht op Welschap neer om na de ont vangst een aantal manoeuvres uit te voeren Toespraak vice-admiraal Fürstner. Aan het diner van „Onze Vloot hield vice-admiraal J- F- Fürstner een toespiaak waarin hij, naar de Tel meldt, o.m. het volgende zeide: „Bij wijze van spreken „ga ik naar bed en sta ik op met het vraagstuk der slagkruisers. De re geering is ten dezen aanzien nog steeds niet over de brug gekomen, doch ik heb gegronde hoop, dat zij dit een dezer dagen wel zal doen. Gelukkig bestaat er thans bu het Nederlandsche volk groote belang stelling voor de Koninklijke Ma rine en in verband daarmede zal door den volkswil de partijpolitiek moeten wijken voor de groote a g - meene belangen. Eenige jaren geleden, bij een bezoek aan Amerika, had de toenmalige minister van Marine der Vereenigde Staten, hem voegd: „I don't see any temptation - aldus de chef van den Mannes a anders en zie ik iederen dag een temptatie. jorr Met een taptoe op de markt weid de besloten, Triomphantelijke intocht te Lon den. Te Southampton wachtten tienduizenden menschen uit de omliggende steden en dor pen op de aankomst van den koning en de koningin, die gister van hun reis door Ca nada en de Vereenigde Staten terugkeerden. Intusschen moest de begroeting door de vloot achterwege blijven in verband mot den mist. Het plan was, dat de „Empress of Britain" ter hoogte van Solent door een haag van oorlogsschepen van de thuisvioot zou varen. Daarvan heeft men moeten af zien. De gezagvoerder van de „Empress of Bri tain" is sedert Woensdagavond op de brug geweest. Er stond een hooge zee, terwijl het zicht werd bemoeilijkt door zwaren regen, gevolgd door mist. De twee prinsessen, Elisabeth en Marga- ret, waren waren aan boord van een torpe- dobootjager gegaan om de „Empress" tege moet te varen. Aan land! Om 3 uur gistermiddag is het Britsche ko ningspaar te Southampton aan land gegaaii Op de kade werden de vorsten door een on telbare menigte toegejuicht. Toen de koning en de koningin aan land gingen, werden zij gevolgd door de prinses jes. Zoowel de koning als de koningin za gen er zeer goed uit, de koning was gekleed in de admiraalsuniform cn de koningin droeg een blauw costuum. Londen heeft het koningspaar een triom fantelijke thuiskomst bereid. Op het per ron bevonden zich Chamberlan, Halifax en andere leden van het kabinet, alsmede tal van diplomaten. Langs den weg naar het paleis stonden geen troepen opgesteld. Op het Congres van de Wereld Post- vereeniging te Buenos-Aires heeft men overwogen, een lager posttarief in te stellen voor brieven naar het buitenland onder de 20 gram. Het verlaagd drukwerktarief, dat in de daarvoor aangegeven gevallen van toepas sing is op de door de uitgevers of hun last hebbers verzonden couranten en tijdschriften zal, indien de betrokken administraties zulks overeenkomen, ook van toepassing zijn op de door het publiek verzonden stuk ken als bedoeld. Nagegaan wordt thans, welke landen genoemde stukken van Neder land afkomstig tegen verlaagd tarief wen- schen toe te latetn. Het minimum port voor doosjes mot aan gegeven waarde zal worden teruggebracht van 50 tot 40 cent. De bestaande gewichtsrubriek voor pak ketten boven 1 t.m. 5 kg. werd gesplitst, n.1. in een rubriek van pakketten boven 1 t.m. 3 kg en in een andere voor pakketten boven 3 t.m. 5 kg. Dit beteekent, dat het tarief voor pakketten boven 1 t.m. 3 kg. bestemd voor landen, welke deze gewichtscoupure nog met kennen, zal worden verlaagd. Verdacht van fraude bij gere formeerde school te Krabben- dijke. Gisteren zijn te Krabbendijke (Zeel.) aan gehouden en ter beschikking van den of'1* cier van Justitie te Middelburg gesteld wethouder de K., die tevens penningmees ter is van de school der Gereformeerde gemeente en de heer van H., hoofd dezer school, verdacht van fraude in de school administratie. Door middel van vervalschte bescheiden hebben zij getracht de uitgaven van deze school op te voeren, zoodat haar krach tens art. 101 der Lager Onderwijswet meer overheidssubsidie werd verleend, dan haar rechtens toekwam. Het staat nog niet vast, r>f het gpld ten eigen bate is gebruikt, ook de grootte van het onrechtmatig ontvan gen bedrag is nog niet bekend. Verqeefsche pogingen Sjansi te zuiveren. In een officieel telegram uit Tsjoengking wordt verklaard, dat het jongste japansche ofensief, dat ten doel had Zuid-Sjansi te zuiveren, in een mislukking is geëindigd. Volgens den woordvoerder van het Chi- neesche leger waren de verliezen aan beide zijden groot. Hij voegde hieraan toe, dat hier en daar in Zuid-Sjansi nog gevochten wordt, terwijl het aan de andere Noord-Chi- ncesche fronten betrekkelijk rustig is. De Japansche militaire autoriteiten heb ben op het station te Tientsin mededeelin- gen doen aanplakken over speciale maatre gelen voor treinen, die uit de omgeving van Tangsjan, 90 kilometer ten noorden van Tientsin, komen. In deze mededeelingen wordt gezegd, dat daar hevig gevochten wordt tusschen Japansche troepen en Clii- neesche guerillabenden. Tangsjan ligt aan den belangrijken spoorweg Peiping-Mock- den. Naar vernomen wordt, heeft Zondag jl. een Japansch oorlogsschip geschoten op het ltaliaansche schip „Roma". dat van Ma- cao naar Hongkong ging. Eerst werd een schot met los kruit gelost. Vervolgens werd een granaat afgeschoten. Het Japansche schip heeft de „Roma" tot ver in de territoriale wateren achtervolgd. Nederland kan de toekomst met vertrouwen tegemoet zien. Voor de Ilaagsche afdeeling van den Bij- zonderen Vri j willigen Landstorm heeft ge- neraal-maj. jhr. J. Th. Alting von Geusau een rede gehouden over „Nederland Weer baar"; waarin spr. o.m. het volgende op merkte: Nederland was weerloos. De geest van ons volk was tegen de weermacht. Weinigen dienden met volle lust, werkgevers ontsloe gen hun arbeiders, die de dienstplicht moesten vervullen. Onze bewapening was onvoldoende en ook de geoefendheid van onze soldaten schoot te kort. Maar thans, zoo vervolgde spr., is Jan Sa lie met groot verlof! Het Nederlandsche volk is weerbaar geworden. In alle opzichten. Ie dereen is thans van den noodzaak van een sterk leger overtuigd. Nederland kan de toekomst met vertrou wen tegemoet zien. BRITSCH BOMBARDEMENTSVLIEGTUIG BRANDEND NEERGESTORT. Een der inzittenden te pletter ge vallen. Tijdens een nachtelijke oefening is een bombardementsvliegtuig van de Britsche luchtmacht in brand geraakt en bij Salis bury omlaag gestort. Twee inzittenden wisten zich, naar het Hdbld. meldt, door middel van hun para chute te redden, de derde inzittende is, doordat zijn parachute weigerde, te pletter gevallen. ïïlolü-hApoAt STANLEY WOODS RIJDT IN ASSEN. Reeds 132 inschrijvingen. Stanley Woods. de lachendet Ier, winnaar van de junior T.T., welke vorige week in Engeland werd verreden, heeft ingeschre ven voor de „Groote Prijs van Nederland der K.N.M.V.", welks evenement volgende weck op het circuit van Drenthe zal plaats vinden. Woods zal te Assen dezelfde Vclocctte be rijden, waarmede hij op het eiland Man zijn schitterende overwinning bevocht. De drie N.S.U. compressormachines, die in dezelfde klasse zijn ingeschreven, zullen worden bereden doord en Engelschman Whi te en de beide Duitschers Rührschneck en Bodmer, terwijl ook de twee Franschen C.ora- en Cauchv in de 350 cc. klasse starten en een Velocettemachine zullen berijden. In totaal schreven voor de internationale races 52 renners in, waarvan 12 in de 250 cc., 25 in de 350 cc en 17 in de 500 cc. klasse. Nationaal kwamen 80 inschrijvingen bin nen. waarvan 15 in de 250 en 500 cc. klassen en 25 in de 125 en 350 cc. klassen. JCeA& en Zending, KARL BARTH. De theologische faculteit te Muenster heeft prof. dr. Karl Barth vervallen verklaard van het hem voorheen verleende eere-doctoraatAls motief wordt door de faculteit genoemd, dat hij ,#ich door zijn houding het dragen van een Duitsche academische waardigheid onwaardig getoond heeft". SONDERHAUSEN. De eerste hoogeschool-zomercursus der Luther-academie in het slot aldaar, zal van 619 Augustus a.s. plaats vinden. De docenten en de cursisten stammen uit H verschillende landen. NEEN EN JA. Bij den uitgever H. J. Paris te Amsterdam verscheen van de hand van dr. N. Westendorp Boerma „Neen en Ja, ethisch-religieuze stu diën". De titels der verzamelde en interessante opstellen zijn de volgende: Wetenschappelijke ethiek; Een pleidooi voor ethische relativiteit Het geweten; Regel en leven in Godsdienst en moraal; Het verklaren van een daad deter minisme en indeterminisme; Oorlog en vrede; Hooger dan het goede: Leo Chestov; Gerard Jan Mulder geleerde geloovige roman ticus; Selma Lagerlöf intellectueel-kind; Blaise Pascal Christen-wijsgeer; Het Kruis. OVER DEN BIJBEL. Van het boek van den bekenden Gereformeer den auteur van religieuse werken dr. B. Wie- lenga te Amsterdam „De bijbel als boek van schoonheid" verscheen (bij de N.V. J. H. Kok te Kampen) thans de vijfde Druk. De eerste verscheen in 1925. Dit is een bijbelsche aesthe- tiek van beteekenis. KOEGRAS JULIANADORP. EEN BOUWOPDRACHT. Aan den aannemer, den heer E. Zon, al hier is door den architect den heer J. J. v. d. Leek den bouw opgedragen van een woonhuis met bijkomende werken aan den Kanaalweg 79 te Den Helder, voor reke ning van den heer H. Hoogland, tandarts aldaar. Tact en plichtsgevoel sieren den jubilaris. Gisteren herdacht onze brigadier Brouwer den dag, waarop hij voor 25 jaar in het corps der Ri.jksveld- wacht trad. 's-Morgens vroeg reeds kon men in 't dorp zien dat dit een bijzonde re dag was allerwege werd name lijk de Vaderlandsche driekleur uitgestoken, wel een bewijs van de populariteit die onze politieman geniet. Het officieele gedeelte van het feest had 's-morgens 12 uur in de trouwzaal van de Gemeente plaats. Per luxe wagen werden de jubilaris en z'n familie gehaald en naar de zaal geleid, deze was ihmiddels geheel gevuld met genoodig- den en belangstellenden. Onder de aanwezigen merkten wij op bur gemeester Kolff, wethouder Bosker, secre taris van Duin, notaris II. P. D. J. v. d. Speek Öbretcn, de kapitein van de alhier ge detacheerde militairen, kapitein De Boer, districtscommandant van het corps der rijks veld wacht majoor J. Vermeyden, majoor v. Twuiver uit Den Helder, de brigadiers, Scheljevis, de long, Ypma, De Blieck, .Tel- lema. Vroom. Wagenaar. De Beek, het per soneel van het gemeentehuis en anderen. Overgestoken naar Holland. Het is districtscommandant J. Vermeyden die allereerst het woord voert. Spr. zegt Tjeerd Brouwer de stoere Fries die 8 De cember 1881 in Bolsward geboren werd, was evenals alle Friezen ook aan z'n ge boortegrond gehecht. Hij is echter overge stoken naar Holland om hier de orde te handhaven. Het was in 1914 dat hij toetrad tot 't corps en deze stap heeft 't corps niet betreurd! Brouwer was flink van optreden practiscli cn bevat een taaie volharding. Neen Brouwer heeft de reputatie verhoogd en 't corps eer aangedaan. Namens den in specteur stelt spreker de jubilaris het eere- leeken op de borst voor 25-jaar trouwe dienst en biedt tevens de bijzondere geluk wenschen aan van den inspecteur (applaus) Toespraak burgemeester. Namens het college Burgemeester en wet houders spreekt burgemeester L. C. Kolff. Wij komen zegt burgemeester dagelijks met elkaar in aanraking en 't is voor 't eerst dat ik op dergelijke wijze tot je spreekt als nu! 't Is ook voor Wieringen 't eerst dat hier een dergelijk jubileum gevierd wordt en als ik dan zoo de zaal in zie dan blijkt 't dat er ook van de zijde van de bevol king meegeleefd wordt met dit feest. In een kleine, plaats als deze werkt 't moeilijk, bij jou hebben echter steeds voorop ge staan plicht en werk. Je hebt niet gekeken als er een strafbaar feit werd gepleegd, of 't een vriend of kennis was, neen, je deed je plicht Maar naast deze pun ten bezit je nog niets wat veel waard is: tact, en dit is een heel goede eigenschap. Namens het college biedt spr. een stoffe lijk blijk van waardeering aan. Een rij van sprekers. De brigadecommandant van Den Helder, de heer v. Twuiver spreekt vervolgens. Spr. zegt zeer goed tevreden te zijn over de diens ten van brigadier Brouwer, 't Is een eerlijk en plichtsgetrouwe brigadier. Spr. biedt naast de gelukwenschen van de brigade een rookfauteuil namens deze aan en aan mevr. Brouwer een bouquet bloemen. Brigadier De Blieck van Texel verhaalt hierna van de jaren, dat hij met brigadier Brouwer samenwerkte, ook deze spr. roemt vooral de tact van Brouwer. Uit Friesland, district 8, spreekt een stad genoot \an den heer Brouwer, brigadier Ypma. Wat Brouwer mij geleerd heeft, zegt de heer Ypma, dat is dat eerst onze plich ten er zijn en dan onze rechten. De vrijheidslievende Wieringers. Wethouder Bosker spreekt namens de burgerij. Spr. zegt het werkt hier op Wie- ringen, met z'n vrijheidslievende bevolking voor een politieman niet gemakkelijk, maar Brouwer weet met de menschen om te gaan en vooral ook voor de jeugd werkt dit op voedend. Spr. wenscht Brouwer nog vele jaren een pretfigen werkkring. De jubilaris dankt. Brigadier Brouwer spreekt hierna zelf. Spr. dankt voor de woorden tot hem gespro ken. Het doel je zoo goed, zegt hij. ook eens iets goeds te tiooren, want een politie hoort over het algemeen weinig goeds over zijn werk. Spr. dankt alle aanwezigen voor hun tegenwoordigheid en verzoekt hun hem te volgen naar zijn woning. Het huis was bij Brouwer een bloementuin gelijk! Verder tal van cadcaux, telegram men en kaartjes.: De belangstelling voor dit jubileum was buitengewoon groot, bij de vele felicitaties willen ook wij de onze voegen. Brouwer, nog vele jaren tot heil van onze gemeente! SERENADE AAN BRIGADIER BROUWER. 's Avonds bracht onze Kon. Muziekvereen. „Harmonie", onder leiding van den heer P. Bruul, den Jubileerenden brigadier Brouwer een serenade. Namens de vereeniging sprak de voorzitter woorden van hulde, waarna het „Wilhelmus" werd gespeeld. De heer Brouwer dankte de vereeniging en tevens het talrijke publiek voor deze sere nade. Er werd nog een driewerf hoera op den jubilaris uitgebracht, nog een nummertje en de vereeniging marcheerde af. Natuurlijk brachten de muzikanten veel publiek op de been. 'ANNA PAULOWNA LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: D. Kalter—Hoppe van Alk maar; M. H. JansonDoodeman van Alk maar; mej. A. C. van der Beut van Den Helder; J. P. van Norren van Assendelft; M. C. H. Paardekooper van Lisse; P. J. Weyers van Sassenheim; C. A. M. Water manBos van Zijpe; Mej. A. Borst van. Alkmaar; F. Blauwbroek en echtg. van Oos-^ terlingwerf; S. S. van den Berg van Amster dam; E. A. J. Zandbergen van Noordwijk. Vertrokken: J. Wijma naar Wieringer- waard; mej. D. Beunier naar Dieppnveen; mej. A. de Boer naar Zijpe; B. Boontjes naar Wieringen; wed. N. SwiertsBruin naar Wieringen; mej. G. Plagmeyer naar Den Helder; mej. P. van Teulingen naar Haarlem; H. van de Werken naar 's-Graven hage. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Lambertus, zoon van L. Metse laar en J. M. W'aiboer; Johanna Elisabeth, dochter van P. N. Vaars en M. A. Oude- ians; Johanna, dochter van K. Wisse en T. Elzinga. Getrouwd: Jac. Wiggers en Sj. Elzinga; P. A. Leijen en F. J. Blom, S. van Eeten en A. Jonker. Overleden: A. de Schipper, oud 57 jaar; R. Huijg, oud 63 jaar. BOUWVERGUNNINGEN. B. en W. verleenden vergunning aan den heer W. Braaf voor den bouw van een woon huis aan de Molenvaart; aan wed T. Boe- kee te Zoeterwoude, voor uitbreiding van een schuur aan den Middenweg: aan C. Geerligs, voor den bouw van een garage aan den Kneesweg; aan Jac. Th. de Vroo- men voor een pakplaats aan bestaande schuur aan den Schorweg; aan P. Jonge- jan, bouw woonhuis aan den Middenweg; aan H. Kranenburg, voor een bergplaats aan de Zandvaart; aan H. Leek voor een broeikas aan de Molenvaart. POLITIE. Gevonden: nummerplaat GZ 38703; kin- derwant,; kinderportemonnaie; leeren pan toffeltje. Verloren: bruine portemonnaie. BREEZAND ZAKENNIEUWS Naar wij vernemen heeft de heer Jb. Borst alhier het bekende veevervoer-bedrijf van den heer A. Broens te Schagerbrug (voor heen .Tan Ligthart) overgenomen. Het be treft hier het vervoer over water van vee, dat op de Schager markt verhandeld wordt, veelal naar Den Helder. HELDERSCHE EIERVEILING, 22 Juni. Aangevoerd: 27850 kipeieren: 52—54 Kg. 2.60—2.70, 55—57 Kg. 2.80—3 58—60 Kg. 2.90—3.50, 61—63 Kg. 2.90—3.60. 64—70 Kg. 3.204, 254 eendeieren 2.30, per 100 stuks. EIERVEILING SCHAGEN, 22 Juni. Aanvoer: 55.000 kipeieren f 3.30—3.90 per 100 stuks. NOORDSCHARWOUDE. 23 Juni. Aanvoer: 59700 Kg. aardappelen: Schot- sche muizen 55.50. grooten 5.drielingen 33.60, kleine 11.30. BROEK OP LANGENDIJK, 23 Juni. Aanvoer: 250.000 Ke. aardappelen: Schot- sche muizen 5—5.70, drielingen 3—3.70, klei "e 11.70, 1080 bos peen 2.503.40, 22JA Kg. snijboonen 33.—, 642 bos rabarber 3 «0. 10 komkommers 4.70, 53 st. bloemkool 8.10 2e soort 4.90.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 3