Wie /Lyavdct wordt er wethouder Vrijdag 23 Juni 1939 Met de Zeeridders op stap Tweede Blad Eén portefeuille voor de Vrijz.. Demo craten, één voor de S.D.A.P. en één voor de Chr. Prot. Groep? Onze tweede Vierdaagsche Afscheid van de Marine Onze Tarakan-reis Door de warmte bevangen Nieuwe V.D. Raadsleden H, Ms. „Sumatra" te Oban De garde in haar sas op Hollands' binnenwateren De geheimzinnige dame Desillusies De belangen der cliënten gaan vóór alles bij ESONA IN DE LUCHT.... 7 De gemeenteraadsverkiezing van Woens dag heeft verrassingen gebracht, die moei lijk vooruit te vodorspellen waren geweest. Ook op de samenstelling van het dage- lijksch bestuur van onze gemeente zal dit zijn invloed hebben. Wie zullen wet houder worden? Voorloopig is deze vraag nog wel niet aan de orde, maar het spreekt vanzelf, dat men haar in de ge meente stelt. Zooals we van de week schreven, zal de nieuwe raad den eersten Dinsdag van Sep tember optreden en dan pas zullen de wet houders worden verkozen. Zij zijn de vertrou wensmannen uit den raad en vormen, met den burgemeester, het dagelijks bestuur van de gemeente. Volgens artikel 86 van de Ge meentewet worden de wethouders door den raad benoemd. Het spreekt vanzelf, dat het dagelijks bestuur van de gemeente in het al gemeen een afspiegeling is van de samenstel ling van den raad en dat dus de belangrijk ste fracties in den raad in het centrale be stuur van de gemeente zitting hebben. Van groote beteekenis voor de gemeente is, dat men de meest bekwame menschen uit zijn midden kiest, menschen die op de hoogte zijn van de gemeentelijke za ken, maar die ook kennis hebben van de portefeuille, die zij beheeren, zoodat men b.v. voor onderwijs geen man heeft, die van onderwijs weinig of geen verstand heeft of voor sociale zaken een mensch, die teveel buiten het practische leven staat. Het is vroeger gewoonte geweest, dat na de vacantie, zoo tegen het einde van Augus tus, de verschillende fracties met elkaar be sprekingen voerden over de toewijzing van de wethouderszetels en van die gewoonte zal ook dezen keer wel niet worden afgeweken, zoodat over een eventueele verkiezing mo menteel niets positiefs gezegd kan worden. Wel lijkt het ons zeer waarschijnlijk, dat de Vrijz.-Democraten als grootste fractie in den laad een van de wethouderszetels bezetten. En wanneer we dan de candidaten, die daar voor in aanmerking zouden komen, nagaan, dan is de keus niet groot. Van de jongere leden komt er niet een in aanmerking. Men moet toch wel eenige jaren gemeentelijke po litiek „gepleegd" hebben om met succes ach ter het hoofd van de raadtafel zitting te kun nen nemen. De heer Meijer (V.D.) zal, om zakenreden, zeker geen portefeuille kunnen aanvaarden, zoodat de lijstaanvoerder van de partij, de heer v. Loo overblijft. 20 Jaar zit de heer van Loo reeds in den raad, hij heeft dus een rijke ervaring opgedaan en in het vereenigings- leven heeft hij jarenlang een vooraanstaande plaats ingenomen, zoodat hij geacht kan wor den als een man, die in het volle leven staat en die een open oog heeft voor de belangen van de gemeenschap. Voor de S.D.A.P. is er maar een keus. Een heter bestuurder dan wethouder v. d. Vaart zal de fractie niet licht vinden. Ook tegen standers van den heer v. d. Vaart hebben groot respect voor zijn kwaliteiten als wet houder. Blijft over de vervulling van den derden Zetel. Hiervoor komt buiten de V.-D. maar een groep in aanmerking, dat is de Prot. Chr. groep, waarvan in twee kieskringen als lijst aanvoerder Mr. J. Mulder fungeerde. Voor de portefeuille van onderwijs zal naast dr. Feenstra Kuiper, die om zijn maatschappe lijke positie geen portefeuille zou kunnen aanvaarden en die er bovendien ook niet voor in aanmerking zou komen, gezien de positie van zijn fractie, geen tweede raadslid gevon den worden, die de bekwaamheid voor het beheeren van deze portefeuille bezit. Tenzij de burgemeester zelf onderwijs in handen houdt, doch dit achten we niet waarschijnlijk, omdat de voorzitter van den raad aan werkverschaf- Maandagmorgen 6 uur vertrek. Van Maandag tot en met Donderdag heeft onze tweede Vierdaagsche plaats. Slechts een kleine wijziging moest in het programma wor den gebracht. Zoo zullen de deelnemers van deze Vierdaagsche inplaats van een bezoek te brengen aan de fabriek van de Unilever te Rotterdam, een bezoek aan de fabriek van dit wereldconcern te Viaardingen brengen. In verband met het feit, dat we ook daar op tijd moeten zijn, zullen we het uur van vei tre i gelijk stellen aan dat van onze eerste Vier daagsche en wij zullen het onzen excursisten weer zoo gemakkelijk mogelijk maken, door ze dicht bij huis in te laten stappen. Om zes uur zal de autocar passagiers op nemen op den Singel hk. Krugerstraat 6.05 u. Krugerstraat hk. Polderweg, 6.10 u. Konings- P'ein, 6.15 u. Spoorstraat hk. Keizerstraat, 6-20 u. bij Moree. Sluisdijkstraat hk. Ruijgh- y-'^g en daarna zal nog even gestopt worden bij de Stakman Bossestraat. We zijn dan op tijd buiten de stad en kunnen rustig op doel afgaan. We hebben natuurlijk niet aan onze excur- msten te vragen op tijd te zijn. Wel willen we. evenals den vorigen keer, verzoeken, geen groote koffers mee te nemen. Men hee <- slechts last van. fing en werkverruiming en de bestrijding van de jeugdwerkloosheid zijn handen vol heeft, en hij deze portefeuille zoo uitstekend beheert. Zeer waarschijnlijk is dus, dat Mr. Mulder de portefeuille van onderwijs zou krijgen. Zoo zouden we dan tot het volgende driemanschap komen: L. van Loo (V.-D.). P. S. v. d. Vaart (S.D.A.P.). Mr. J. Mulder (Chr. Prot. Groep). De Septemberdagen zullen uitwijzen of onze veronderstelling juist is. Op deze wijze zou den echter de drie grootste groepen van onze bevolking in het dagelijksch bestuur van de gemeente vertegenwoordigd zijn. Batavia, 21 Juni (Aneta/A.N.P.). Onder zeer groote belangstelling is kapitein ter zee A. C. van de Sande Lacoste met de „Baloeran" naar Holland vertrokken. De heer Van de Sande Lacoste, die afgetreden is als Marine commandant te Soerabaja, werd o.a. uitge leide gedaan door den Commandant der Zee macht en andere hooge Marine-autoriteiten. ZONNESTRAAL-COLLECTE. Door den Commandant der Marine is toe gestaan, dat het Marine-personeel het „Zonne straal-speldje morgen zichtbaar op de uniform zal mogen dragen. Hedenavond kennismaking en bespreking. Om 8.15 uur hedenavond worden de deelnemers aan onze Tarakanreis, die morgen over twee weken aanvangt, op ons kantoor verwacht. Zij kunnen dan met elkaar kennismaken, terwijl de passagebiljetten, label voor koffer, enz. uitgedeeld zullen worden. Wij verzoeken hedenavond tevens op gave voor eventueele uitgeleiders, om dat voor hen toegangsbewijzen aange vraagd moeten worden voor het Hoog- ovenbedrijf, van welks haven de „Ta- rakan" vertrekt. Gisterenmorgen is een reiziger uit Genemui- den, op de Weststraat, voor de woning van den heer Bosch, onwel geworden en in elkaar gestort. De man werd binnengedragen in het woningbureau en vandaar werd het hospitaal opgebeld en de politie gewaarschuwd. Het duurde niet lang of de politie-auto stond voor, een dokter was gearriveerd en om tegen twaalf uur werd de man in den auto gedragen en naar het Hospitaal vervoerd. Natuurlijk was er veel belangstelling voor dit gebeuren en natuurlijk werd er over het geval veel gefantaseerd, daarvoor zorgen de loopjongens, de slagersjongens en de kinder meisjes. Een uur na het voorval liep dan ook het verhaal in de Keizerstraat, dat in het woning bureau Bosch iemand vergiftigd was en een van de kennissen van den heer B. kwam bleek en ontdaan binnenvallen om te informeeren naar den toestand van den vergiftigde. Zoo maakt men berichten langs den weg... HAVEN VAN NIEUWEDIEP: Aangekomen van London en vertrokken naar Harlingen 't Eng. s.s. „Groningen". P. J. TRAP. S. MAKELAAR. H.Ms. „Sumatra", onder bevel van Kapt.- Luit. ter zee C. H. Brouwer, is gisteren te Oban aangekomen. 23 Auto's en een bus. Die reden in den ganzenmarsch achter elkaar naar Amsterdam, teneinde de meest dappere Heldersche garde, de Blauwe Zeerid ders naar de hoofdstad te brengen. In de auto's en in de bus de ridderbent'. Veel goud en zilver en brons. Witte haren over bruine koppen weggekamd. Wit-vóór en 't beste lakensche pak aan. De garde was vrjjwel volledig. Janus was er natuurlijk was hij er. Op geen enkelen hoogtijdag der zeeridders ontbreekt hij. Naast hem, in de „moordslee" van Piet van Twisk, z'n schildknaap van over de 80: Piet Ostenburg. En dan waren daar al die an dere bijzondere ridders uit den Ouden Helder en Vischbuurt, tot de hoog bejaarde Gorrel en „Oome Kees" toe. Die zeiden niet zoo veel en zaten heel knus en vertrouwelijk wegge doken in het veerend vilt van hun auto. Om 12 uur was men in de hoofdstad. Het verkeer stopte en de jeugd wees op de me dailles. Langzaam aan (men moet voorzichtig zijn met zulk een kostbare lading!) toerde de stoet naar de Melkmarkt bij 't Centraal Sta tion, waar de plezierboot de „Nieuwemeer" al klaar lag. Het werd een schoone tocht; eerst over de Merwede, daarna over de Vecht. De Jutters, Callantsoogers en Julianadorpers keken hun oogen uit. Middelerwijl hun eerste consump tiebonnen inleverend voor een piereverschrik- kertje of iets tammers. Op de plecht zat de muzikant. Die speelde op z'n harmonica van Eusie en Jozes, van de Molen van de Vliet en van de Toffe Jongens. Hij speelde alles, en bij tijd en wijle zong de heele garde mee, zoodat 't kaatste tegen 't water! 't Was mooi aan de Vecht. Daar lagen de waterlelies, in haar teere blankheid, daar pluimde het ritselend riet en gloorde het geel van de dotters. Hier en daar een der „plaetsen", nederzettingen van schatrijke Amsterdammers uit den Compagnietijd. In het water hengelende mannen en zwem mende vrouwen. De Gorrel vond 't kennelijk maar zóó-zóó, dat iedereen hier zoo maar in 't water springt. Hij kon 't niet netjes vinden. En van zoetwatervisch wilde hij heelemaal niets weten. Geef hem maar een pieterman netje of een schar, zooals vroeger in Nieuwe- diep Het was warm en dus mocht men blij zijn een open boot te hebben. De stemming was schitterend, ondanks het feit, dat een der grootste gangmakers, de heer Boon, ditmaal niet meereed...? Om half vier kwam Weesp en daar stond de „Roskam", met geel bier en lavenis in den vorm van uitsmijters en dergelijke. Onder de populieren strekte men z'n beenen, terwijl menig ridder een kijkje ging nemen bij de glimmende tapkast met de vele kranen. Ondertusschen kroop voorzitter Jan van Dok op een tuinstoel, dankte de diverse instanties, die dien dag hielpen slagen en gaf daarna het woord aan Coen Bot. die zich weliswaar tot Haarlemmer heeft laten naturaliseeren, maar die nog steeds met z'n Jutterhart Jutter blijft. Coen had goed nieuws. Op mysterieuze wijze had deze contact gezocht met een nog mysterieuzer dame en het slot was dat deze dame een onbeperkt bedrag schonk voor sluiting der onkostenrekening van den Jut- terdag. Dit ontlokte, hoe was 't anders mo gelijk, diverse hoeratjes. En zoo ging het terug naar Amsterdam. De stemming werd van goed perfect en zin gend trok men de Amstelveste binnefi, na eerst nog langs de „Oranje" gevaren te zijn. Waarover men 't eens was, dat-'t-een-aardig- tjallekie-was; en een „net skuitje"... Maar veul onderhoud met al dat wit en de raam- pies..." In Atva werd gebunkerd; circa 140 carbo- nades met toebehooren wtrden er in record tijd dokmeester gemaakt, en met de beste voornemens nam de garde van 7 tot 8 per missie tot passagieren. Om zes hoeken ver dwenen de ridders, teneinde de Amstelstad in 't Marnix-kwartier met hun aanwezigheid te vereeren. Mokum keek verbaasd op, zooveel medailles en zooveel schippersboordjes had men nog niet bijeen gezien. Prompt kwart over 8 terug naar Alcmaria, naar de plantage van Doorn, sedert vele jaren de laatste pleisterplaats van zeeridders op de thuisreis. Hier wachtte warme thee en koel bier. Het was een uiterst genoeglijk einde van een zeer genoeglijken dag. Men besprak de evene menten en de volgende jutterreis. Men prikte een laatste „taaie" en luisterde nog eens naar Jan van Dok. Die had goed nieuws. Hij deelde name lijk mede, dat hem door den heer P. van Twisk beloofd was, dat a.s. Donderdag in de Tivoli een gratis filmavond werd aan geboden voor alle oud-redders plus hun •„strijkijzers" (echtgenooten Even eens hebben toegang de chauffeurs. Een daverend hoera ging er op voor deze mededeeling. En toen was daar het einde. Nog eens stapte de garde in, en hoewel een deel de oogen nog maar met moeite kon openhouden, gezien het vergevorderd uur, was tot op dat oogenblik de stemming 18-karaat. En zoo bleef ze, tot in Nieuwediep toe, waar de oude bazen geloodst werden voor de deuren van hun bescheiden ridderpaleizen. Rest ons een woord van waardeering te uiten ten aanzien der auto-bezitters, der beide verpleegsters, van de beide heeren van het Roode Kruis en... last not least: ten aanzien van de mysterieuze dame, die onbekend wenscht te blijven! En natuurlijk hulde voor Moed, Volharding, die dit alles zoo keurig voor elkaar gebracht heeft. Het is gelukkig, dat het groote publiek geen of weinig politiek pleegt. Het zou tot een zwart gallig pessimisme vervallen, want waarlijk, er is niet veel reden tot optimisme in onze dagen, die vol bedrog en valschheid zijn. Gisteren heeft het Engelsche volk zijn Koningspaar vol blij enthousiasme binnenge haald, een daverende jubel heeft langs de wegen gegalmd, waarlangs het glimlachende vorstenpaar reed. Slechts de zon scheen, al was zij dan ook in letterlijken zin achter de wol ken verborgen. Het Engelsche volk is aan zijn Koningshuis verknocht zooals het Nederland- sche aan het zijne en gisteren, bij den terugkeer van een verblijf van weken buiten het land, heeft het dit weer op ondubbelzinnige wijze ge toond. Het leek of over heel het land de zon scheen; toch hangen er donkere wolken boven Engeland en zijn de leiders van het volk vol zorg over de toekomst. De moei lijkheden in het Verre Oosten, de druk in het Westen zijn oorzaak, dat er niet veel reden tot juichen is. Telkens leefde in Londen de hoop weer op, doch evenzoovele malen werd men weer ge desillusioneerd. Telkens meende men weer tot een overeenkomst met Moskou te kunnen komen, een overeenkomst die geen andere be doeling had, dan aan de agressie pogingen van Duitschland en andere dictatoriale staten een halt toe te roepen, maar evenzoovele malen werd er weer roet in het eten gegooid, door een antwoord uit Rusland, dat men nog niet tevre den kon zijn met de gedane toezeggingen van Londen en Parijs. Gistermiddag heeft Molotov, de Rus sische volkscommissaris, op de laatste voorstellen van Engeland en Frankryk, opnieuw verklaard, dat de Engelsch- Fransche voorstellen Moskou niet ver ge noeg gingen en dat men dus nog niet tot het afsluiten van een verdrag kon komen. Men gelooft in niet-officieele kringen, 'dat de Sowjet-regeering staat op ondubbel zinnige garanties voor de Oostzee-staten en dat de nieuwe Britsch-Fransche for mule in dit opzicht nog niét ver genoeg gaat. Men is dus weer even ver. Wat zit hier achter? Eenig licht in deze zaak kan mis schien geven het feit, dat Duitschland belang rijke handelsbesprekingen met Rusland zal voeren en groote credieten aan Moskou ter beschikking wil stellen. Eén land zou er bizonder genoegen in hebben als de onderhandelingen spaak liepen en dat is Duitschland, dat met groot leedvermaak dezen gang van zaken ziet, evenals het zich verheugt over den toestand in het Verre Oosten. Waarover men zich al niet kan verheugen in onze dagen (auto- en bootdiensten) Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland" Eiken werkdag van 710 uur. Zaterdags van 35 uur en van 710 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 91? en van 13.30 T7 u. Zaterdags van 912 uur. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 8—10 uur. BIOSCOPEN: RialtoSpoorstraat half 8: .,60 Glorierijke Jaren" en „Sophie Lang ia Hollywood". Tivoli-theaterSpoorstraat, half 8: „Ik Eisch Gerechtigheid" en „Joe Browa als Dorps-detective". IVitte-BioscoopKoningstraat, half 8: „De Avonturen van Bill Peck" en Louis Blues" „St. Zondag 25 Juni. Rialto-theater, 10.30 uur: Intellect-voorstel ling: Raadselen van het Oerwoud. Vijf minuten voor de airaart (foto „Modern"). Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 757.6 Temperatuur lucht: 15.0 Wind: richting N.O., kracht: 2 Temperatuur Zeewater 17.8 Max. temp. 19.4 Licht op: 9.57

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5