Wij lazen voor ffew'sUNLIGHT ZEEP Hou je roer recht W1 Les in doof worden Radioprogramma vaart uit DOOR EDGAR RICE BURROUGHS Uit de Pers van heden Et hel M. Del 59. Toen Tarzan de angstkreet hoorde, keek hij uit op het plein voor de koninklijke stal len. Vijftig hongerige afgerichte leeuwen, door hun geleiders bij de teugels gehouden, kwa men op de mensenmassa af. Opgezweept door het rumoer trokken de dieren wild aan hun kettingen. De menigte, nu opgewonden tot razernij, liet zich echter niet afschrikken. Terwijl zij zich voor de naderende troep leeu wen terugtrokken, bleef onafgebroken de kreet om de vrijlating van Tarzan weerklinken. Een diep gegrom ontsnapte onwillekeurig aan de keel van den aapman. Het was een kreet van protest, omdat hij niet in staat was hen te helpen, die zijn vrienden waren. Hij greep de tralies beet. Zij bogen een weinig mee. Daarna spande hij al zijn krachten in op één der spij len. Deze brak. Een voor één verwijderde hij nu ook de andere staven. In de verwarring be neden hem zag niemand, dat Tarzan uit het raam van zijn cel klom en naar beneden sprong op de binnenplaats. Nu ontgrendelde hij een poort en stapte naar buiten juist voor het front van de terugdringende groep - tussen hen en vijftig wilde, verscheurende beesten in. „IN ONS STELSEL ZEGEVIERT HET PARTIJ-APPARAAT". De Telegraaf over den verkiezingsuitslag in de hoofdstad: Men kan zelfs zeggen, dat de sociaal-de mocratie in Amsterdam haar moeilijke positie in aanmerking genomen beter stand gehouden heeft dan in vele andere gemeenten van ons land. Dit te constateeren heeft zijn nut, want het bewijst hoe scherp de te genstelling is tusschen ons in theo rie zoo volmaakte kiesrecht en de practische consequenties, waartoe het leidt, In ons stelsel zegeviert het partij-apparaat, zelfs als men aan het hoofd van de lijst volkomen gediskwalificeerde namen heeft staan. Niettemin zijn de drie zetels, die de so ciaal-democratie te Amsterdam heeft ver loren. van niet te onderschatten beteekenis .voor onze stad. De roode meerderheid, die vier jaar lang haar stempel op ons stedelijk bestuur heeft gedrukt, is gebroken. Socialisten, te zamen met communisten, kunnen benoemingen als die van dr. Romeyn niet meer doorzet ten. Dit moge verheugend zijn, maar toch stemt het algemeene resultaat tot naden ken, daar de nationaal-socialisten op het Prinsenhof hun intocht doen Er zijn in ons land en ook in Amsierdam, slechts weinig kiezers, die wenschen dat wij in de toe komst geregeerd zullen worden volgens de beginselen der autoritaire staten. Het meerendeel van onze nationaal-socia listen zijn opposanten en men kan er zich eigenlijk over verwonderen, dat de wijze, waarop Amsterdam de laatste vier jaren is bestuurd, er niet meer kiezers toe gebracht heeft hun protest op die wijze te uiten. In feite is de winst der nationaal-socialisten in verhouding tot het stemmencijfer, dat zij bij de Staten-verkiezingen hebben behaald, slechts matig. EEN TROOST. Het Volk (S.D.A.P.) schrijft: Is de erfpachtskwestie eenmiaal geliqui deerd, dan is het verlies, dat gisteren gele den werd, met gemak in te halen. De toeleg van de communisten, om voor eigen winst gebruik te maken van de aanvallen, die de zwarte reactie op de sociaal-democratie richtte, is volslagen mislukt. Dat de nazi's drie afgevaardigden krijgen in de Amster- damsche raad, is op zichzelf erg genoeg. Doch het mag als een troost worden aange merkt, dat deze partij, die het nu eenmaal van den „schandaal"-geest moet hebben, in vergelijking met de Statenverkiezingen nog niet écn procent kon winnen. COLIJN EN KUI.TPER. Het Handelsblad (lib.) maakt in een ar tikel, gewijd aan den 70sten verjaardig van dr. H. Colijn een vergelijking tusschen on zen liuidigen minister-president en Abra ham Kuyper: Kuyper zag het Volk als een om geving van de anti-revolutionaire partij, Colijn ziet de anti-revolutio naire partij veeleer als de kern van het Volk. En hij behoort dan ook niet tot degenen die telkens „Heere, Heerol" roe|>en... al buigt ook hij zich voor den wil des Heercn. VERGOTEN MENSCHENBLOED In „Vrede", het orgaan van de stichting „Vredes Studie Bureau" lezen wij het vol gende: De Fransche Academie der Geneeskunde heeft de volgende motie aangenomen: „De academie eischt dat reeds in vredes tijd de oprichting van Speciale Centrales wordt ter hand genomen, om het voor bloed-transfusie benoodigde, geconserveerde bloed te verzamelen." Andrian Moench maakt hierover in Das Neue Tagebuch de volgende notitie: Het is onverdragelijk en infaam, dat de stoot tot deze humanitaire actie, van den oorlog moet uitgaan, 't Is onverdragelijk en infaam, dat de menschelijke geest wel de middelen bezit, vergoten menschenbloed door kunstmatig geconserveerd, echt menschenbloed te vervangen, doch niet de middelen, om natuurlijk bloedvergieten te verhinderen. Het is onverdragelijk en infaam, dat de iiifStandhbuding van het leven zulke ge weldige prestaties eerst dan en daar waard is, waar zij de vernietiging van vreemd ie- ven dient. Het is onverdragelijk, dat gru welen ter instandhouding worden uitge dacht die nog stupider zijn dan de gruwe len ter vernietiging. Ik weet niet, waar het vriespunt van men schenbloed ligt. Het moet zeer diep liggen, wanneer niet het bloed in de aderen be vriest, van hen die zich ermee bezig hou den, uit reservoirs van bevroren bloed de stroomen van warm bloed te vervangen, die zij van te voren toelieten te vergieten.' Uit de koers geraakte schipper voor den Raad voor de Scheep vaart. De Raad voor de Scheepvaart te Amster dam voor de eerste maal sinds een drietal maanden weer gepresideerd doof prof. mr. Taverne, die ernstig ziek is geweest, doch thans weer geheel is hersteld, heeft gister ochtend een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het aan den grond stooten van het bijna 200 bruto registerton metende mo torschip „Deo Gloria" uit Winsum nabij Terschelling op 1 November van het vorijj jaar. Als getuige werd gehoord de kapitein van dit schip, die verklaarde, dat de „Deo Glo ria" op weg was van Rendsburg via Ter schelling naar Düsseldorf. Toen het schip zich op 1 November tusschen de uiterton nen van het Noordgat bij Terschelling be vond, kwam er 's-avonds plotseling een storm uit Z.Z.W.richting. Het werd dik van den regen en er waren geen lichten meer te zien, uitgezonderd de lichtboei van het Thomas Smithgat,d ie op 5 meter afstand werd gepasseerd. Hoe het gebeurde. Er werd een koers uitgezet, op grond waarvan de kapitein van oordeel was, dat hij het vaarwater volgde, doch reeds na een half uur bleek dat niet juist te zijn. Want plotseling stortte het schip met he vige kracht tegen den harden zandbodem. Het roer werd naar stuurboord omgesla gen en was niet meer te bewegen. £oodat voor anker moest worden gegaan. Het wa ren angstige momenten, want de hooge, woeste golven sloegen voortdurend over het dansende schip en omdat er bovendien een sterke ebstroom stond, bestond het ge vaar, dat de „Deo Gloi-ia" van het anker zou losslaan en zou stranden. Dat gebeurde gelukkig niet en toen de mist was opgetrokken zag de kapitein, dat hij op den Engelschen Hoek had gestooten. Een sleepboot van de firma Doeksen bracht de „Deo Gloria", die vlot was gebleven, naar Terschelling. De kapitein weet de oorzaak van het stooten aan den storm, die sterker zou zijn geweest dan hij had verwacht. Hierdoor zou hij uit de koers zijn geraakt. De Raad zal later uitspraak doen. -ftuf" Tjadbfa, dWW M cL Z- dcfiulm nuuJ(J~ ■tjujj tnnyï !HI NOOIT ZEEP VAN UiHUtljl ONBEKENDE HERKOMST Meer dan honderd a.s. dienst plichtigen afgerichtAnv- sterdamsch hof eischt drie jaar gevangenisstraf tegen oud-dia mantbewerker. Een zonderling en misdadig beroep oefen de jarenlang de oud-diamantbewerker S. Gr. in de hoofdstad uit. Tientallen jongelieden men spreekt zelfs van meer dan honderd jongens zijn, zooals wij reeds eerder hebben ge meld, door dezen man „afgericht" om zich doof te houden, zoodat zij werden afge keurd voor den militairen dienst. Ruim tien jaar lang maakte Gr. zich aan deze fouten schuldig. Iedere cliënt betaalde hem f 300.hij instrueerde de jongens nauw keurig in een serie lessen en hij leerde hen wanneer zij moesten zeggen, het geluid van een horloge, een stemvork of een fluisteren de stem te hooren. Wanneer zij volleerd waren ging hij met zijn cliënten naar een oorspecialist, deze gaf dan na onderzoek een verklaring af, dat de jongens doof waren. Op deze wijze werden tientallen mi- litieplichtigen volkomen ten onrechte afge keurd. Tenslotte werd de politie ingelicht. Tegen den diamantbewerker en ruim twintig jon gemannen werd een vervolging ingesteld. De gevolgen. In Maart j.I. stonden Gr. en één van de jongemannen, de 19-jar. koopman L. L. te recht wegens het doen opmaken van een valsche geneeskundige verklaring met het oogmerk om het openbaar gezag te mislij- den. De diamantbewerker werd tot drie .jaar gevangenisstraf veroordeeld. Den jeugdigen koopman L. legde de rechtbank één jaar gevangenisstraf op, door te bren gen in de jeugdgevangenis. Gisteren diende deze zaak in hooger be roep voor het Amsterdamsche gerechtshof. De jeugdige aanstaande landsverdediger was niet aanwezig, zoodat zijn taak bij ver stek werd behandeld. De diamantbewerker Gr. was in persoon verschenen. Nadat een rechercheur eenige formeele verklaringen had afgelegd hoorde het hof den oorspecialist. Het was getuige nooit opgevallen, dat verdachte Gr., die zich voor oom, neef of broer van den patiënt uit gaf, steeds weer als geleider optrad. Hij heeft een drukke practijk en let weinig op de menschen, die met zijn patiënten meeko men. In ongeveer drie jaar was verdachte volgens de stukken twaalf keer bij dezen dokter geweest. Requisitoir. De procureur-generaal vond de fei ten hoogst ernstig. Hij achtte het primair tenlaste gelegde, n.1. de oplichting bewe zen. Deswege vorderde hij tegen den oud-diamantbewerker Gr. drie jaar gevangenisstraf en tegen den jeugdigen L. L. een jaar, door te brengen in de jeugdgevangenis. De verdediger pleitte op juridische gron den vrijspraak. Subsidiair drong hij aan op clementie. Arrest 29 Juni. ZATERDAG 24 JUNI 1939 Hilversum I. 1875 en 415.5 m. KRO-Uitzending. 8.009.15 Gramofoonmuz. (ca. 8.15 Ber.) 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten 12.15KRO-Orkest 1.001.20 Gramofoonmu ziek en ca. 1.15 Berichten). 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Kinderuur. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.15 KRO-Orkest. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Filmpraatje 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 De KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Berichten, gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Werklooze jeugd Herboren jeugd". 7.35 Actueele aetherflitsen, 8.00 Berichten A.N.P., mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 Gramofoon. 8.45 Gevarieerd programma. 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 Causerie „Het onvergankelijke Rijk" (met gr. pl.) 11.1012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum n, 301.5 m. VARA-Uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek (ca. 8.16 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in continubedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek (ca. 12.15 Berichten). 2.00 Causerie „Door China, langs onbekende wegen". 2.20 Esmeralda. 3.00 Reportage. 3.30 VARA-Orkest en solisten. 4.20 Gramofoonmuziek. 4.30 Esperanto-uitzending. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.30 Filmland. 6.00 Orgelspel (opn.) 6.28 Berichten. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.00 VARA-kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Politiek radiojournaal. 7.308.00 Een halfuur met ouders. 8.05 Herhaling SOS-Berichten. 8.07 Berichten A.N.P., VARA-Varia. 8.20 VARA-Orkest. 8.40 Esmeralda en soliste. 9.00 Puzzle-uitzending. 9.15 VARA-Orkest. 9.45 Esmeralda en soliste. 10.00 Berichten A.N.P. 10.10 VARA-Orkest. 10.30 Radiotooneel. 10.45 Community-Singing (opn.) 11.00 Orgelspel. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.30 12.00 Jack de Vries' Internationals en solisten. FEUILLETON. 46. En wie zijn schuld dan welschreeuw de Reuben. O, ik begrijp het al Natuurlijk dat scharminkel van een Micky weer. Ik za hem zijn tong uit zijn mond trekken, als hij het is Ik zal... En nou is het genoeg, commandeerde Belinda met plotselinge autoriteit. Het gaat niet aan alles op Micky te schuiven. Ei zi geen kwaad in den jongen. En dat kan ik u wel vertellen, hij was het niet. Het w iemand anders, maar ik ben met van plani u te zeggen wien. Wat komt het erop aan u reden hebt om kwaad te zijn, dan is het p Julie. Als zij cadeautjes van dokter Keston heeft aangenomen, dan zou ik wi en waarvoor, of ik zou het aan Rolfe vertelIe"' Ik zou niet willen, dat Rolfe met haar trouw de zonder ervan te weten. Haar stem schril en het was plotseling ve^r^e,°g duidelijk wat voor vrouw Belinda over een B jaren zou zijn. Het is een sc hol ze. Mannen laten zich het hoofd op ho brengen door een knap gezichtje, andere niet beter is dan zeewier, dat Hg* te rotten Lu de zon. En ze zouden wel wijzer zj als ze van te voren de waarheid zouden een meisje nemen, dat al teert en dat later een goede huisvrouw zal worden. Het is een schande, dat is h kent Julie. En Rolfe, die denkt dat ze wat is Ze is niet meer dan... nou, U Het fi of ze plotseling tot zichzelfkwam want ze zweeg en streek met haar hand haar mond, alsof ze een verdere uitbarsting tegen wou houden en ze lachte een beetje zenuwachtig. Nou ja, ze is in ieder geval uw dochter, kapitein Stark en u moet het zelf maar met haar klaarspelen. Wat ik u gezegd heb, is de waarheid, maar denk erom, ik zeg niét, dat dokter Keston haar het geld gegeven heeft voor die boodschappen. Dat moet u zelf maar uitvinden. Reuben had met gefronste wenkbrouwen ge luisterd. De schrilheid van Belinda's aan klacht scheen een kalmeerend effect op hem te hebben. Hij keek naar haar met een aan dacht, die hij haar vroeger nooit waardig had gekeurd. O ja, zei hij tenslotte, ik heb je wel door, maar ik zou liever jouw spelletje spelen, dan dat van Sjulie... waarom doet er niet toe. En nou zal ik de waarheid uitvin den Wacht maar, Belinda, je zult nog rare dingen beleven Met die woorden draaide hij zich om, zwaai de een beetje heen en weer en liep slingerend in de richting van Honeyballfarm. Belinda bleef op den drempel staan, tot Micky uit zijn schuilplaats te voorschijn kwam en zich als een bange hond tegen haar aandrukte. Hij zal me niets doen, hè Belinda Hg wist niet, dat ik het je verteld had Belinda gooide met een ongeduldig gebaar het hoofd achterover. Ze was weer volkomen zichzelf geworden. O, zanik niet, groote sukkel zei ze en gaf hem een por met haar elleboog. Hij denkt niet eens aan je. Hij heeft wel wat anders aan zijn hoofd. En dat zal Rolfe ook gauw hebben Haar stem klonk triomfantelijk, maar Mic ky sloeg er geen acht op. Hij kroop weer in zijn donkeren hoek en bleef daar zitten, ter wijl Belinda haar werk afmaakte. Iedereen, die zich binnen de muren van Ho neyballfarm bevond, vernam Reuben's terug keer, doordat hij met een slag de deur toe- gooide. Julie was juist bezig een crèmen vilt- hoed op haar donker haar te passen. Ze hield daar plotseling mee op en luisterde ingespan nen. Even later hoorde ze een bulderende stem, die haar hart wild deed kloppen. Kom hier, Sjulie Hé Sjulie Kom beneden Ik heb met je te spreken 1 Ze raapte al haar moed tezamen. Het was niet het oogenblik om zwak te zijn. Vast be sloten zette ze den hoed vaster op haar hoofd en opende de deur van haar kamer. Roept u mg zei ze. Ik sta juist op het punt om uit te gaan. Tot op het oogenblik was het niet haar plan geweest. Ze was alleen maar bezig geweest haar nieuwe kleeren te passen. Maar ze was geheel gekleed en toen ze boven aan de trap verscheen, zag ze er uit, zooals Reuben haar nooit eerder had gezien. Hij keek naar haar met een dreigende uit drukking. Haar kleeding was eenvoudig, maar ze had een japon en een mantel gekozen van een wazig blauw,, dat haar donkere schoon heid te meer deed uitkomen. Ze stond daar met iets in haar houding, dat haar omgeving nog armelijker en smeriger dan gewoonlijk maakte. Het maakte indruk op Reuben en een oogenblik bleef hij sprakeloos staan. Dan, met een ongearticuleerd geluid, brak hij door den ban heen. Blijf daar niet staan Kom beneden, beval hg'. Ze daalde halverwege de trap af. Wat is er aan de hand Hij had zijn stem teruggevonden en maakte er een zoo goed mogelijk gebruik van. Wat er aan de hand is brulde hij. Dat moet je noodig vragen Hoe durf je het wagen daar te staan in je mooie bullen, alsof je er recht op had Ik heb er recht op, zei Julie en ze sprak rustig, hoewel haar hart hevig klopte. En in ieder geval gaat het u niet aan. Gaat het mij niet aan De schipper stikte bijna. O zeker, het gaat mij niet aan Je denkt zeker, dat ik me daarmee af laat schepen Als je nog trouwt, heb je het aan mij te danken, weet je dat wel 7 Waar heb je het geld vandaan om cl;e kleeren te koo- pen Dat is wat ik weten wil En ik ben niet van plan het u te ver tellen. Het is mijn zaak en niemand heeft er iets mee te maken. O, is het jouw zaak zei Reuben. Hij keek haar woedend aan. Het werd hem dui delijk, dat hij alleen met geweld de overwin ing kon behalen. Weet je wel, dat je nog altijd onder mijn dak woont en dat je volgens de wet nog altijd onder mijn autoriteit staat Ik kan je nog altijd een pak slaag geven, als je zoo'n brutalen mond hebt 1 Ik begrijp heel goed, waarom je niet wilt zeggen, hoe je aan die kleeren gekomen bent. Ik weet er al les van, waar je gisteravond geweest bent. En dit zeg ik je... hij zweepte zichzelf op tot razernij, omdat het fijne figuurtje op de trap hem een gevoel van minderwaardigheid gaf, als je niet onmiddellijk het heele zaak je weer inpakt, zoodat het morgen terugge bracht kan worden, dan zal Rolfe Britton er alles van weten. En als je denkt, dat hij dan nog met je trouwt, dan houd je hem voor nog grooter gek dan ik doe. Julie's stem viel hem in de rede met heftige bitterheid. Dus ze hebben weer gemeene leugens over me verteld En u denkt, dat Rolfe ze gelooven zal Reuben ging op de uitdaging in. Je noemt het een leugen Je zegt, dat je niet met den dokter bent meegeweest in zijn auto en dat je later niet terugkwam, beladen met ca- deaux Dat heb ik niet ontkend, verklaarde Julie. Ze voelde een razende drift in zich op stijgen. Ik ontken niet, wat waar is. Maar het is een leugen, dat hij me cadeaux heeft gegeven. Dat heeft hjj niet gedaan en ik zou ze niet aangenomen hebben. Ik heb ze van heel iemand anders gekregen en ik ben niet van plan te zeggen van wien. Best Dan zal Rolfe de heele geschiede nis hooren. En als hij je smoesjes dan nog gelooft, dan is mijn naam niet Reuben Stark. Wjj mannen zjjn niet zóó onnoozel Als wjj een vrouw tegenkomen, die zich verkoopen wil... dan happen we toe Hoe durf je riep Julie. Ze was doods bleek. Misschien had ze nooit in haar leven een zoo moorddadige woede gevoeld. Instinc tief zag ze om zich heen naar een voorwerp om mee te gooien, maar ze vond er geen. Ze stampte woedend op de trap. Je bent een monster riep ze. Ik... ik zou je ver moorden als ik kon En toen keerde ze zich om, want het was, of er in haar iets brak en ze kon niet meer verdragen. Snikkend vluchtte ze haar kamer in, goeide de deur toe en wierp zich neer op het bed en in wilde verwarring voelde ze on der haar kussen naar het mes, dat ze daar al- tijd bewaarde. Als hij haar zou volgen... als hij haar zou aanvallen... hjj had haar weer gedreigd... hij zou deze laatste gelegenheid kunnen aangrij pen om haar te vernederen 1 Als hij dat deed Als hij dat deed Met geweld drong ze haar snikken terug. Ze moest zich niet zoo laten gaan. Ze zou zoo niet tegen hem opgewassen zijn. Ze moest zich gereed houden. Als hij kwam, moest zij de eerste zijn, die aanviel. Ze moest een vaste hand hebben... en goed mikken... Met het mes in haar hand geklemd stond ze op en ging tegenover de deur staan Als hij nu durfde komen, dan was ze klaar voor hem Maar ze hoorde geen stommelende voetstap pen op de trap... geen enkel geluid gedurende verscheiden seconden; ot plotseling door de zware stilte het geluid van de voordeur tot haar kwam, die werd toegeslagen. H(j was uitgegaan. Wat hierna gebeurde wist ze niet meer. Er was maar één gedachte, die haar vervulde... Rolfe Hij was misschien naar Rolfe gegaan met zijn vuile praatjes. En het was of een verblindend licht door haar ziel scheen en meteen weer verdwenen was. Roife stamelde ze. Rolfe en viel zijwaarts over het bed. Het mes ontglipte aa» haar ge- voellooze vingers en tinkelde op den vloer. Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 7