Demoralisatie campagne Ab Bosma wist zijn tijd! Verjaarscadeaux voor Dr. Colijo Hoe Japan den Chineeschen weerstand breekt Hoort verdachte ia krankzinnigengesticht thuis 1 Wieliennen Poging tot doodslag door werkloozc Wisseling golflengten Onze Oost Nederlandsche belangen in Swatau Honderdste Australië-vlucht volbracht Zoonlief hielp de helers Een vechtpartij op Oudejaarsavond Opzienbarende publicaties van de „North China Herald." Van een bijzonderen medewerker.) Aan bovengenoemd Chincesch dag blad ontleenen wij een interessant artikel betreffende de Japansche methoden in de bezette gebieden. De strijd in het verre Oosten woedt on verminderd voort, al dringen de gebeurte nissen in Europa die van daarbuiten dik wijls op den achtergrond. Japan strijdt in naam van de vooruitgang en de beschaving Het land wil niet alleen zijn „levensruimte" vergrooten, maar het wil terzelfdertijd „or de scheppen in de Chinecsche chaos." Het optreden moet Azië, zoo heet het, bewaren voor op het opdringen van liet bolsjewisme Japan wil de onruststokers bestraffen en de vredelievende bevolking beschermen. En de Chineesche berichten die juist het tegen deel vertellen moeten onder „gruwel-pro- paganda" worden ondergebracht. Zoo staat het te lezen in de Japansche kranten. Zoo verbreidt de Japansche radio de „Japansche waarheid" in de gansche we reld, dwars door Azië tot in Australië en tot naar de Westkusten van Amerika Onthullingen van de „North China Herald" De Chineesche dagbladen steken de waar heid niet onder stoelen of banken. De „North China Herald," het grootste Britsche dagblad in China, waarvan de heer Philipp Sassoon eigenaar is, heeft geen enkele re den om de waarheid te verdonkeremanen want de leveringen van het Sassoon-con- cern zijn evengoed bestemd voor het Chi na van Tsjang Kai Sjok als voor Japan en de bezette gebieden. De „North China Herald" heeft twee spe ciale nummers uitgegeven die gewijd zijn aan het Japansche bestuur in de bezette ge bieden. En de feiten die daarbij in het licht worden gesteld behoeven waarlijk geen enkel commentaar. „Het aantal speelholen en het opiumge bruik zijn in het bezette Sjanghai, waar de Chineezen even weinig te vertellen hebben als de Europeanen (buiten de internatio nale concessies), op schrikbarende wijze toegenomen," schrijft de „North China He rald." „Men zou in alle argeloosheid heb ben kunnen veronderstellen dat de schijn baar zoo ridderlijke, gedisciplineerde en van eer en moraal doordrongen Japanners de ze cultuurschande met alle hen ten dienste staande middelen zouden hebben onderdrukt het tegendeel is veeleer waar. De Japan- sëhe interventie beteekende zelfs het be gin van een ontzaglijken en verbluffenden opbloei van de misdaad en de laster. Wij zien ervan af mededeelingen te ontleenen aan Chineesche bronnen: wij beperken ons tot het weergeven van wezenlijke feiten, zooals die door Europeanen werden vast gesteld en door Europcesche consuls en re sidenten aan hunne rcgeeringeni werden me degedeeld Statistiek van den laster. „In het district Sjanghai werden in écn jaar na de bezetting door .Japan precies 125 speelholen en omstreeks 100 loterij-onderne mingen opnieuw geëxploiteerd, met toestem ming en onder toezicht van de. Japansche autoriteiten. Zij worden door Chineezen uit de heffe des volks geleid en staan onder voortdurende controle der Japansche autori feiten die van de exploitatie dezer onder nemingen enorme voordeelen trekken. In Augustus 1938 heeft het Japansche mili taire bestuur een speciaal „Sjanghai Su- pervisien Amusement Departement" in het leven geroepen, van waaruit de propagan da voor genoemde ondernemingen en eta blissementen centraal georganiseerd wordt. Voor de opening van ieder speelhol, ieder opiumhol en elk „vermaakhuis moet aan de Japansche autoriteiten een „concessie belasting" van 125 Chineesche dollar wor den betaald. Een speciale organisatie van politie-ambtenaren controleert nauwkeu rig de naleving van deze belasting-verorde ning en wat erger is, zij weigert catego risch misdadigers aan de internationale of Fransche concessie uit te leveren, die een onderkomen hebben gevonden in de „amu sementshock" van dit Westelijk deel van de stad SjanghaiEen nauwkeurige adressenlijst van de op deze toestanden be trekking hebbende speelholen en vermaaks- huizen werd in hetzelfde nummer van de „North China Herald" gepubliceerd. Be achtergrond van den opium- smokkel. „Terzelfdertijd doen de Japanners de bezette gebieden overstroomen met opium en andere bedwelmende middelen, in de eerste plaats hero- ine. Daarbij gaat het niet alleen om een kwestie van geldverdienen, maar tevens o mhet meest doel treffende middel om de bevolking te doen „inslapen" en demorali- seeren, om het ras te verzwakken en den laatsten weerstand te bre ken en te ondermijnen. Hier hebben wij met een der onedelste vormen van den „totalen oorlog" te doen, aan de gevolgen waarvan de uitvinders ervan nauwelijks zullen hebben gedacht. De handel in opium door de Centrale Re- geering van China streng verboden, werd door de Japanners officieel weer vrijgege ven, omdat zij daarvan groote voordeelen verwachtten en inderdaad trekken. Alle protesten van het bestuur der internatio nale concessie en van de zijde der Euro- peesche residenten bleven volkomen vruch teloos. Ja, het is zelfs zoo dat de opium aan de verschillende „ondernemers" heel officieel door de „Special Service Section" geleverd wordt, een afdeeling van het Ja pansche militaire bestuur en het is een publiek geheim dat in Hongkew, het Ja pansche district van de Internationale con cessie, ontzaglijke voorraden opium opge slagen liggen ten einde iedere bestelling in den kortst mogelijken termijn te kunnen uitvoeren. Opheldering. De bezitters van opiumholen zijn in een vereeniging georganiseerd en deze organisa tie betaalt aan de Japansche autoriteiten een maandelijksche „contributie". Dat ver klaart bovendien waarom de Japanners categorisch geweigerd hebben de controle op den opiumhandel aan de Chineesche regeering over te laten. De handel in he roïne ligt gemonopoliseerd in handen van drie Koreanen van Japansche nationaliteit en ook deze zijn schatplichtig aan de Ja pansche autoriteiten. Schijnmanoeuvre. Op de protesten van de Europeesche re sidenten is de oprichting van een „anti- vendoovende-midiiielen-politie" gevolgd maar de wezenlijke activiteit van de hecren amb tenaren van dezen tak van dienst bestaat voornamelijk in een nog scherpere controle van den handel in narcotia ten einde er voor te zorgen dat de kas der militaire autoriteiten nog meer gespekt wordt' en geen dollar daarvoor verloren gaat..." Volledigheidshalve zij aan deze mededee lingen van de „North China Herald" toe gevoegd, dat tot nog toe dementi's van de zijde der Japanners zijn uitgebleven... De man tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf veroor deeld. Veertien dagen geleden heeft het O.M. bij de Haarlemsche rechtbank twee jaar ge vangenisstraf geöischt tegen den 30-jari- gen werkloozen timmerman K. uit Wormer- veer, wien poging tót doodslag, subs. zware mishandeling ten laste was gelegd. K. had, zooals men zicht herinneren zal, aan Maatschappelijk Hulpbetoon verster kende middelen gevraagd voor zijn zieke vrouw, doch, daar zijn z.g. wachttijd nog niet verstreken was, kon deze dienst hem niet helpen. K. had toen na kantoortijd den ambtenaar die hem te woord gestaan had, opgewacht, omvergefietst en met een groot breekijzer eenige flinke slagen op het hoofd gegeven, waardoor de ambtenaar tamelijk ernstig ge wond werd en gedurende drie weken zijn werkzaamheden niet heeft kunnen verrich ten. De rechtbank veroordeelde K. gisteren tot een jaar en drie maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest. De Nozcma deelt ons mede, dat gedu rende het tijdvak van 1 Juli tot 1 October 1939 de programma's van A.V.R.O. en V. A.R.A. over den 1875 en den 111.1 m. zen der en die van K.R.O. en N.C.R.V. over den 301.5 m. zender zullen worden uitgezon den. PRONKEN MET ANDERMANS VEEREN. De 28-jarige P. T. huisbediende bij het instituut „Wullings" te Voorschoten, heeft zich in die functie in het tijdvak van Ja nuari tot Mei van dit jaar tal van klee- dingstukken en andere goederen van de leerlingen toegeëigend. De Haagsche rechtbank legde hem voor dit feit een gevangenisstraf van één maand op Huldiging door katholieken en anti-revolutionnairen. Onder overweldigende blijken van synnpathie en bewondering heeft dr. H. Colijn gisteren zijn 70en ver jaardag gevierd. Reeds in den ochtend waren behalve tallooze brieven, kaartjes en bloemstukken verscheidene duizenden telegram men van gelukwensohen binnenge komen niet alleen uit Nederland, maar ook van de Nederlanders uit Hongkong, Argentinië, de Vereenig- de Staten, de Kaapkolonie en andere dcclen van de wereld, alsmede van vele buitenlandsche staatslieden en leidende persooilijkheden. De minister-president heeft gisterochtend zijn gewone ambtsbezigheden op het de partement van Algemeene Zaken verricht. Van de ambtenaren en van de beambten van dit departement ontving hij een boek werk met hun handteekeningen van Do- nald Grove Barnes, getiteld „Georgc I1J and William Pitt". Onder de vele geschenken, die dr. Colijn gisterochtend ontving, bevond zich ook zijn in hout gesnedèn portret afkomstig van een onbekenden vereerder uit Rotterdam. Om elf uur heeft dr. Colijn te zijner De- partemente een deputatie van katholieke vrienden ontvangen, bestaande uit oud minister T. J. Verschuur, staatsraad inr. dr. D. A. P. N. Kooien en het oud-Kamer lid mr. A. baron Wijnbergen, die den jarige, mede namens de heeren jhr. O. van Nispen tot Sovenaer en prof. mr. dr. P. J. M. Aal- berse, ,de Emmaüsgangers", een origineele ets van Rembrandt, in antieke lijst aan boden. Tegelijk met de ets werd den jarigen staatsman aangeboden een album, ver zorgd door prof. Huib Luns, met het vol gende opschrift: „Aan dr. H. Colijn bobben zij, wier namen in dit album vcreenigd zijn, bij gelegenheid van zijn zeventigsten verjaardag eere en dank willen brengen als den man, die ruim van blik en kloek van handelen zijn zeldzame talenten met oprechten zin aan zijn land heeft gegeven, die zijn vaderland als officier en als staatsman uitnemend met algebeele toe wijding heeft gediend, die door christelijke overtuiging werd bezield en verdraagzaam heid betrachtte, wiens persoonlijkheid een karakteristiek Nederlandsch merk draagt, dien zij waardeeren als nationale figuur". Omstreeks Tl uur heeft de minister-pre sident zich naar zijn huis begeven, waar hij den verderen dag heeft doorgebracht. Huldiging door de anti-rev. Het Centraal Comité van A.R. Kiesver- eenigingen, de' Raad van Beheer der Dr. A. Kuyperstidhting en de A.R. leden van de Eerste- en de Tweede Kamer der Staten- Generaal hebben dr. Colijn zijn door den schilder Roeland Koning geschilderd por- terct ten geschenke gegeven. De aanbieding had plaats ten huize van den jubilaris en in tegenwoordigheid van den schilder, o.m. door de heeren mr. ,T. A. de Wilde, dr. J. J. C. van Dijk en L. F. Duymaer van Twist. Niet meer zoo groot als vroeger. In verband met de gebeurtenissen te Swa tau, dat thans door de Japansche troepen is bezet, verneemt Aneta, dat de Nederland sche belangen aldaar tegenwoordig niet meer zoo groot zijn als vroeger. De Java- China-Japan-lijn heeft daar, aldus dé N.R. Crt. nog steeds een agentschap, doch de Kon. Packetvaart Mij. heeft er geen recht- streeksche belangen meer. De Nederland sche kolonie is er zeer klein. K.N.I.L.M.-piloot gehuldigd. Met de terugkeer van de PKAFO, het vliegtuig van de K.N.I.L.M., op het vlieg veld Tjililitan te Batavia, is de 100-ste vlucht van de K.N.I.L.M. naar Australië en retour, volbracht. Gezagvoerder van Mes- sel had, naar de N.R.Crt. meldt, reeds in Australië gelukwenschen in ontvangst te nemen. Op zijn terugreis is hij verder te Soerabaja en op Tjililitan gelukgeweuscht en met een krans gehuldigd. De heer van Mossel, die van deze 100 vluchten er 26 op zijn credit heeft staan, volbracht het vorig jaar ook de officieele opeuingsvlucht. OSLOSCHE HAVEN BIJ NACHT. BERGINGSPOGINGEN VAN DE „CONNEMARE". - De Engelschen trachten hun verongelukten reuzenvliegboot „Connemare" te bergen. Zooals men weet, geraakte de vliegboot eenige dagen geleden tijdens het innemen van benzine bij Southampton In brand en verdween inde golven De verdediger meent van niet. Een familie-drama. De 65-jarige J. B. G. te 's-Gravenhage had zich gisteren voor de rechtbank aldaar te verantwoorden, omdat hij zijn schoon zoon op 23 Februari van dit jaar met een mes te lijf was gegaan. Het slachtoffer slaagde er echter in zich te bevrijden, doch liep daarbij een ernstige wonde aan de hand op. Tijdens het verhoor bleek, dat er reeds geruimen tijd oneenigheid utsschen schoon vader en schoonzoon bestond. Twee psychiaters hetbben verdachte on derzocht en verklaarden hem verminderd toerekeningsvatbaar, iemand, die zich voortdurend bedreigd voelt. Verdachte deelde dan ook mede, dat hij dacht, dat zijn schoonzoon hem wilde aanvallen en dat hij toen een mes heeft getrokken om zijn schoonzoon af te schrik ken. De officier van Justitie achtte in dit ge val de subsidiaire ten laste legging, be dreiging niet zware mishandeling, bewezen. Spr. achtte verdachte op het mo ment van den aanslag niet toe rekeningsvatbaar en meende, dat verdachte van rechtsvervolging moet worden ontslagen, doch, ge zien de ernst van het. misdrijf, achtte hij plaatsing in een krank zinnigengesticht voor een proeftijd van hoogstens één jaar, noodza kelijk. De verdediger zeide In zijn pleidooi, dat de schoonzoon zijn schoonvader herhaalde lijk mishandelde, zoodat deze laatste zich heeft willen verdedigen. Pleiter achtte voorts verdachte niet zoodanig verminderd toerekeningsvatbaar, dat hij een gevaar voor de maatschappij beteekent en in een gesticht moet worden opgesloten. Uitspraak 29 Juni. Eigenaar van ijzerwinkel gedu peerd. Wegens heling van koperen gas- en water kranen moesten gisterochtend de 22-jarige loswerkman J. van A. en de 25-jai'ige sla ger F. L. K. zich voor de Haagsche recht bank verantwoorden. Deze kranen bleken afkomstig te zijn uit een ijzerwinkel, waaruit de zoon des eige naars ze weghaalde en aan de beide ver dachten verkocht. Deze op hun beurt ver kochten de kranen weer aan een anderen ijzerhandelaar. De officier van Justitie, eischte tegen beiden zes maanden gevangenisstraf. De verdedigers pleitten clementie.' Uitspraak 29 Juni. Het drama te Oosternijkerk. Verdachte van rechtsvervolging ontslagen. De procureur-generaal bij het gerechtshof te Leeuwarden vorderde gistermiddag ont slag van rechtsvervolging tegen den 19-jai- rigen landarb. J. v. d. P. te Oosternijkerk, die door de rechtbank te Leeuwarden was vei ooi deeld tot zes maanden gevangenis straf, wegens zware mishandeling, gepleegd op Oudejaarsavond te Oosternijkerk, waar bij P. de Boer werd doodgestoken. De Procureur-generaal was van oordeel dat t beroep op noodweerexces hier opgaat' De rechtbank overwoog weliswaar, dat verdachte had kunnen vluchten en er dus geen sprake was van noodweer, maar spre ker wees er op. dat bij vlucht verdachte ziin tegenstander den rug had moeten toekee- icn en dat zou voor hein veel meer v\af hebben meegebracht, dan bij rustic af wachten. De raadsman, concludeerde eveneens int ontslag van rechtsvervolging. "S tot BARON KRAIJENHOFF ONDERSCHEIDEN tef'deT fx'v'v' .de «heMende voorzit ter dei A. N. V. V. is bevorderd tot Cnm mandeur in de Orde van Oranje-Nassau Als onafhankelijke heeft hij nog iets te leeren, bij de amateurs is hij uitgestudeerd. In onderstaand artikeltje geeft onze sportmedewerker een verklaring voor den vrij plotselingen overgang van Ab Bosma naar de categorie der onafhankelijken. Deze stap van den Opmeerschen wegrenner kan slechts worden toegejuicht. Ab zal straks zijn brood met het koersen moeten kunnen verdienen. Hij moet naar de klassieke wedstrijden...... Spoediger dan verwacht werd heeft de veelbelovende wegrenner Ab Bosma uit Op aneer de rijen der wieler-amateurs verlaten. Ondanks de groote kans, die Bosma had om naar de wereldkampioenschappen te wor den uitgezonden, heeft hij den stap naar de onafhankelijken gewaagd. Er zijn twee oor zaken voor dezen verhaasten overgang aan te wijzen. In de eerste plaats en dit is doorslaggevend geweest kreeg onze streekgenoot na het verrijden van de natio nale kampioenschappen te Valkenburg een aanlxid van een vertegenwoordiger van de Fransche rijwielfabriek „Helyet" om voor dit merk te gaan rijden. (Met hem nog en kele andere Hollandsc-he jongens, die voor- loopig echter nog amateur blijven). Hier mede kreeg Bosma een kans, welke hij niet heeft verzuimd aan te grijpen; immers zijn doel moet zijn, straks in de groote, klassie ke wedstrijden uit te komen en tot dit doel is hij nu weer wat nader gekomen. Een andere factor, die bij Bosma's besluit een rol speelde was de teleurstelling over zijn reis naar Zweden, die hij zooals be kend met nog enkele andere jongens maak te onder auspiciën van de 'Nederlandsche Wieier Unie. Hij heeft in het verre land uit stekend gereden, daar gaat het niet om. Doch de knaap was tamelijk slecht te spi-eken over de leiding en zijn eerste woorden bij het weerzien van zijn ouden soigneur waren; „Nooit 'krijgen ze mij meer op 'n dergelijke wijze voor een officieele ploeg". Woorden, die aan duidelijkheid niets te wenschen overlaten. Zoo is Bosma's overgang naar de onaf hankelijken dus vervroegd, naaar rouwig zijn we daaromtrent geenszins. Integendeel, wij kunnen niet anders zeggen, dan dat hij een gunstig moment heeft gekozen. Bosma is waarachtig geen renner, die een wereldkampioenschap behoeft, om zijn weg naar de wereld der beroepsrenners te vinden. Trouwens, ontelbaren zijn als be- loepsrenner geslaagd zonder zich ooit we reldkampioen der amateurs te hebben kun nen noemen. Een renner met athletisohe gaven als waarover Albert beschikt, moet ér komen, dat staat voor ons vast. Oveiigens dient men wel te beseffen, hoe miniem de kans is, om wereldkampioen te hnkii -Behalve dat men de kunde moet 'S tr een groolc dosis geluk voor °m et zoover te brengen. En Ab i it nu niet bepaald tot de mazzelaars.., tieeft nu nog een half seizoen voor den boeg om zich in zijn nieu we omgeving aan te passen. Als we ons niet vergissen zal hij in die pe- ode nog wel opvallende dingen doen ook. Niettemin: Bosma heeft veei iets te leeren bij de onafhaii- nflJ r~ ,1J de amateurs was hij uitgestudeerd. tipf ■,Ua»Cinrïe,liik d°el van iemand, die ac- ner Rh in'I ,Sp0rt doet' is> dat M te zij kan v' i- beroepsklasse een stuk brood oocpn n en houden we dit goed voor dan moeten we het besluit van nino- ic toejuichen. Per slot van reke- de wielersport te duur om voor be- \l> ki-mlt kleine materiaalprijzcn te rijden, donrion 1111 de kans om zijn kunde in klin- zirl, /L Un, 0111 ,c. zetten. Hij moet pogen sip i-iin? mogelijk een plaats in de eer- nor J, f veroveren. De tijd, dat ccn ren- vp -im v'°?rPlan staat is slechts kort in liik-o io g den duur van het mensche- aarn 9verwegingen van practischen tiphi' dle nog duidelijker in het dag- welen dat sina zÜn tijd heeft ge- ri.^'s ''ij 'eeft naar de ongeschreven wetten, /n i i ^0I wiélersi)ortbeoefenaars gelden, lana i ?er! r,enner worden, waarop Neder land trotsch kan zijn!

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8