f Nu is het de tijd Uw oude Meubelen opnieuw te laten overtrekken prfbihbrurten C. J. M. V, 80 jaAen. maken deze weet aU nieuw *lXUl. ïiwbMt /lyenda SPOORSTRAAT 8-10 DEN HELDER Zaterdag 24 Juni 1939 Tweede Blad &ctdójiieuw-ó Gehoorzaamheid Bezoek van Noorsche mijnenlegger Twee auto's in onzacht contact Uitslag verloting H. A. V. Vraagt vrijblijvend prijsopgaaf waarbij wij U de NIEUWSTE DESSINS MEUBELSTOFFEN ZULLEN VOORLEGGEN Alles wordt in eigenwerkplaatsen gemaakt door bekwame stoffeerders onder VOLLEDIGE GARANTIE Landmacht zegeviert ook over H R.C* ZOMERCOSTUUMS Aanvullingsagenda Gemeenteraad JAC. DE BOER, Ud uw-ncUt tuut den Qa-cudenakJke.'i Ouderavond Chr. U.L.O. School Gehoor gevend aan den oproep der leidine- van de Chr. U.L.O.-School, waren velen in het U.L.O.-gebouw aan de Visshmarkt °iste- renavond bijeengekomen, en zoo kon het hoofd der school, de heer Visser, in zijn openings woord zeggen, dat het hem groot genoegen deed, zooveel belangstelling te zien bij de ouders voor een avond als deze. Diep doordrongen van het belang van en goede verstandhouding tusschen hui» en school achtte hij een ouderavond van groote waarde. Tusschen gezin en school is eenheid van gevoelen noodzakelijk. Hoe dit te vinden, als onderwijzers de huiselijke omstan digheden en ouders de onderwijzers en de school niet kennen? Het is noodig, dat tus schen ouders en leeraren overleg gepleegd wordt in gevallen van luiheid en onwillig'heid, om samen de oorzaken op te sporen. Eeri ouderavond moet daarom positief, opbouwend Zijn. Spreker wenschte na deze inleidende woor den het schoolbestuur, als toeziende voogden, welkom, en hoopte, dat ook zij een prettigen avond zouden hebben. Als aangename afwisseling werd door leer lingen van de school een aantal gedichten voorgedragen, die door de toehoorders zeer gewaardeerd en met applaus werden beloond. De hoofdschotel van dezen avond vormde het onderwerp van den heer Visser, dat tot titel had: „Gehoorzaamheid". Aan de hand van een citaat uit „De brave Hendrik" laat hij zien hoe foutief de op voeding was toen men meende, dat men door het goede voorbeeld vanzelf de jeugd zou voe ren op het pad der deugd, en tot braafheid zou brengen. De fout was, dat men verbetering zocht te brengen door navolging. Gelukkig zijn de tijden veranderd. Geen prediking meer der deugd. Gehoorzaamheid is maar niet een omgehangen gewaad, maar een zich gewillig stellen onder de tucht, door God ingesteld. Gehoorzaamheid eischt een opzij zetten van eigen wil en dit kan op twee manieren, vrijwillig en gedwongen. Valsche gehoorzaamheid is zwijgend muiten; slechts vrijwillige gehoorzaamheid is juist en kan pas bestaan in een rustig geloof, d.i. vertrouwen, dat wat God doet goed is. Gehoorzaamheid is dan ook vrucht van genade. Een kind begint te gehoorzamen uit dwang, pas later wordt wat eerst moeten was, zelf willen. Spreker toonde de ware onderwerping aan in het gedicht van Willem de Merode: „Overgave". Zulke gehoorzaamheid schenkt pas bevrediging. De groote taak van de op voeding is de kinderen dit te leeren; het begin daarvan ligt in het huisgezin, de taak wordt door de school overgenomen. Daarom is ver band, samenwerking tusschen school en gezin zoo gewenscht, om de overgang en het ver schil zoo klein mogelijk te maken. Spreker stelde dan de vraag, hoe kinderen tot gehoorzaamheid te brengen? Dat moet al beginnen in de allereerste levensjaren, de wil moet leeren buigen, waarbij de liefde der opvoeders een factor van zeer groote beteeke- nis is. Evenwel moet men de mogelijkheid tot gehoorzamen scheppen, geen dwaze geboden, maar stelt men eischen, dan handhaven: geen liedjes van verlangen Kan de opvoeder zich niet door imponeeren- de gestalte, oogen, stem, doen gehoorzamen, dan zal hij zijn toevlucht tot tucht moeten nemen, maar nog voornamer is: zelf gehoor zaamheid toonen, zelf het goede voorbeeld geven. Vooral dient men niet te vergeten, dat opvoeding biddend moet worden gedaan, en, kracht moet worden gezocht bij Hem, die ge hoorzaam was tot in den dood. Ook na de pauze werden een aantal gedich ten gedeclameerd. Een slotwoord werd namens de ouders ge- Sproken door den heer Rebel, die tot zijn genoegen kon constateeren, dat deze avond „geslaagd" was, wat niet altijd kan worden gezegd. Bij vernieuwing heeft men den band tusschen school en ouders gevoeld. Welk een zegen is het in Nederland een school te hebben in overeenstemming met den gods dienst. Stelt men dit altijd op de juiste waarde? Spreekt men daarover met de kinderen Spreker legde vooral den nadruk op het feit, dat met den Heere over de kinderen moet worden gesproken. Dan kan er kracht van de opvoeding uitgaan. Ouders en school moeten elkaar zoeken en Steunen in de opvoeding. Het onderwijs kan Hooit te goed te zijn. Spreker wenscht het personeel takt en wijsheid toe om de jeugd te regeeren. Als de aanwezigen het lied „Beveel gerust uw wegenhebben gezongen, sluit de heer Rebel de vergadering met dankgebed. Vai» 6 tot 10 Juli. Van 6 tot 10 Juli zal de Noorsche mij nenlegger „Olav Triggyason" een niet officieel bezoek brengen aan onze haven. Het schip is ongeveer 2000 ton groot, heeft een lengte van 100 meter en een breedte van 15 meter. De be manning bestaat uit 177 officieren, onder-officieren en minderen. Gistermiddag reden op een gegeven mo ment ter hoogte van Modehuis Herschel twee luxe auto's, waarvan de een plotseling moest uithalen voor een passeerend vehikel. De ge volgen waren, dat een der luxe auto's van achteren aangereden werd, zoodat zij een in gedeukt achterspatbord plus bumper kreeg te incasseeren. Onderling regelden de bestuur ders, die beiden van buiten kwamen, deze kwestie. g 53 o' c -<-> Q O e 09 a O c 09 :c> O c O c 09 O a OH J J O j O j 1 412 8 1250 15 50 22 191 2 1241 9 113 16 931 23 347 3 1216 10 219 18 627 4 442 4 439 11 153 18 935 25 667 5 875 12 '757 19 272 26 691 6 178 13 108 20 299 27 1041 7 1021 14 131 21 26 28 29 84 1495 30 105 De prijzen kunnen worden afgehaald bij de kruidenierszaak Scholte, Paardenstraat 23, da gelijks van 81 uur en van 28 uur. Niet a/gehaalde prijzen na 8 Juli vervallen aan de vereeniging. Men schijft ons: Maandag a.s. zal het 80 jaar geleden zijn, dat de C.J.M.V., destijds als Christelijke Jon gelings Vereeniging, in^Den. Heldgr werd op gericht.' T zé vereenijging, welke tot naam draagt „Spreuken 9 10a" (De vreeze des Hee- ren is het beginsel der wijsheid) is een afdee- ling van het Nederlandsch Jongelings Ver bond, welk verbond weder deel uitmaakt van den Wereldbond. Het jongemannenwerk werd gesticht door den Engelschman George Wil liams, die begon met het beleggen van samen komsten voor zijn medebedienden uit de zaak, waar hij zijn werkkring had. Het werk vond, dank zij Williams geloof aan Gods hulp en zijn. taaie volharding voortgang en weldra had het ook in Europa vasten voet gekregen. Van Frankrijk uit verbreidde het zich verder over de geheele wereld. Het werk onder de jonge mannen heeft tot voornaamste taak het bevorderen van de stu die der Heilige Schrift. Daarnaast wordt ge tracht de jongemannen te vormen voor hun levenstaak. Het Nederlandsch Jongelings Ver bond omschrijft dit aldus: de geestelijke, maatschappelijke, verstandelijke ei. lichame lijke ontwikkeling der jongemannen. Hier ter plaatse heeft de C.J.M.V., later de Christelijke Jongemannen Vereeniging, niet te klagen over de omstandigheden, waarin zij verkeerde en zich thans bevindt. De vereeni ging bezit een eigen gebouw (Spoorstraat 7) en wordt nog steeds krachtig gesteund door een groote groep belangstellenden. De herdenking van het 80-jarig bestaan zal op eenvoudige wijze geschieden: Zondagavond te 8 uur zal in de bovenzaal van het eigen ge bouw een intieme herdenking plaats vinden, waartoe alleen leden en oud-leden toegang hebben. Maandagavond zal een opennare wij dingsavond plaats vinden in het gebouw Palm straat, waar als spreker op zal treden de be kende secretaris van het N.J.V., H. Gordeau. Dinsdag d.a.v. recipieert de vereeniging in de bovenzaal van haar gebouw. Voorts ligt het in bedoeling in September een raunie-avond te houden en in het najaar een groote herden kingsvergadering. Wij hopen hierop t.z.t. terug te kunnen komen. Fa. M. KLERCQ Zn. Een verdiende 52 zege. Nadat onze plaatseiyke derde klasser „Helder" Maandagavond reeds de kracht van het elftal der Landmacht had onder vonden, was gisterenavond de beurt aan onzen 2de klasser H.R.C. om een flink voetballesje te krijgen van onze kustver- dedigers. Want een voetballes was het, die de Racers gisteren kregen. Met niet minder dan 52 werd HRC geslagen, waardoor de eerste neder laag op eigen terrein in 1939 een feit werd. En een verdiende nederlaag ook! De Land macht was stukken sterker en voetbalde dan ook 5 doelpunten bij elkaar, waartegen de Ra cers er slechts twee konden stellen. Het ver schil in kracht zat hoofdzakelijk in de voor hoede. De eens zoo gevaarlijke stormlinie der roodjes, die in de competitie de schrik van menige all-round 2e klasse-verdediging was, zag nu geen kans om de achterhoede der Landmacht ook maar een oogenblik werkelijk te belagen. Pater en De Jongh bleven meester van het terrein, hoe de Racers het ook pro beerden. Nu was het waar, dat het niet van de partij zijn van Pirad een groot aandeel had in die onproductiviteit der Racers, maar ook met Pirad had de Racing-voorhoede het niet tot de vijf doelpunten gebracht, die de prachtig op dreef zijnde Landmacht-voorhoede fabriceerde. Reeds voor de rust was dit verschil merkbaar. Wel was het ver schil nog niet zoo groot, als in de tweede helft, doch toen al waren de aanvallen der oranje hemden gevaarlijker, Vooral Pino, De Boer en... De Vries hadden er goeden kijk op. Ja, ook De Vries uit Racing 2, kon best in dit milieu meekomen. Voortdurend stichtten zijn voorzetten verwarring in de toch lang niet slecht spelende HRC-achterhoede. Alleen Dijks hoorn had niet bepaald zijn dag. Verscheidene malen dook hij over den bal heen, hetgeen de thuisclub dan ook op een tweetal doelpunten kwam te staan. De Boer scoort! Toch kon hij aan het eerste doelpunt der Landmacht weinig doen, want op fraaie wijze was De Boer vanuit het middenveld met den bal aan komen rennen. Keurig werden Stolk en Selderbeek in de luren gelegd en zijn kei- harden „punter" was volkomen onhoudbaar voor Dijkshoorn. Meteen gelijk. Even reageerden de Racers zooals we dat van hun gewend waren. Een prachtige pass van De Jongh naar Dissel werd gevolgd door een hoogen voorzet, die Sanders op onnavolg bare wijze inkopte. Daarna was het met de productiviteit der Racers voorgoed gedaan. Wel bleven ze even sterker, doch de aanvallen van de Landmacht werden daarna steeds talrijker en talrijker, de gevaarlijke momenten voor het HRC-doel namen hand over hand toe, zoodat eigenlijk niemand meer verbaasd was, dat de Landmacht wederom de leiding nam. 1—2. De inleiding tot dat doelpunt was een „ge- wurm" op den rechtervleugel geweest, waarbij plotseling De Boer uit opdook en met een scherpen omhaal Pino in de gelegenheid stelde zijn elftal wederom de leiding te bezorgen. In de'tweede helft heeft er feitelijk nog maar één elftal gespeeld. Voortdurend waren onze landsverdedigers ge- KONINGSTRAAT 30 TELEFOON 830 vaarlijk voor het doel der Racers, die slechts door streng verdedigen de score zooveel moge lijk poogde te beperken. In 5 minuten tijd twee doelpunten. Vrij spoedig na de pauze maakte Pino ge bruik van een aarzeling der Racing achter hoede om een fraaien through-pass van zijn evenman keihard in te schieten en nog geen 3 minuten daarna schoot De Vries de 4e bres in de Racing achterhoede. Wel kwamen de Racers iets meer in de meerderheid daarna, doch het bleef sukkelen met de HRC-voorwaartsen. Bovendien had de reserve-doelman der Landmacht zijn dag en wat er nog op zijn doel afkwam, werd een dankbare prooi voor hem. Twaalf minuten voor tijd dook Dijkshoorn royaal over een voorzet van De Vries heen, waardoor Lagerweij gemakkelijk no. 5 in het net kon schieten. Het spel der Landmacht verflauwde nu zien- deroogen; hetgeen Racing in de gelegenheid stelde nog eens alles op alles te zetten, waar door ze even voor tijd erin slaagden den ach terstand uit een schermutseling te verkleinen tot 5—2. Zoo eindigde deze wedstrijd in een verdiende zege der Landmacht... en met tevreden ge zichten van de Sanatoriumfonds-leden, daar er veel publiek aanwezig was. Aanvullingsagenda voor de vergadering van den Raad der gemeente Den Helder, op Dinsdag 27 Juni 1939, des namiddags 8 uur. Ingekomen stukken. Verzoek van den heer Ir. R. F. Scheltema de Heere om eervol ontslag, met ingang van 1 October 1939, als leeraar in het vakteeke- nen en de theorie van het vakteekenen voor scheepsbouwers aan de gemeentelijke avond- vaktekenschool. (Voorgesteld wordt het gevraagde ontslag eervol te verleenen). Benoeming. Voorstel tot het benoemen van een onder wijzer aan school 14. Voorgedragen worden: 1. de heer A. IJska, Den Helder. 2. de heer A. Horsten, Den Helder. 3. de heer B. Ouwerling, Den Helder. FOTO-handel KEIZERSTRAAT 113 Het aangewezen adres voor alle artikelen voor fotografie. Grootste keuze Scherpe prijzen Voor het ontwikkelen en afdrukken van Uw film: „Het best ingericht foto- bedrijf ter plaatse". De verkiezingsstrijd is gestreden en nu de rook een ietsje vervlogen en het geplengde bloed wat opgedroogd is, ontwaren wij feitelijk voor het eerst het slagveld in zijn ware proporties, een slagveld waarover nog zoo wel een opmerking te maken is. Het is een heete strijd geweest. Een strijd van man tegen man. Zoo ooit, dan bleek thans hóe fel-begeerd zoo'n crêpe raadszetel toch eigenlijk is. Zóó begeerd, dat men niet geschroomd heeft z'n eigen collega's zwart te maken, met vuil te smijten en het blazoen van de stedenmaagd, die kuisch en verheven in de Raadszaal troont, te bezoedelen. Men realiseert het zich niet, maar is het niet dwaas, ja grotesk, dat 21 vaderen, die toch vroed wijs) behooren te zijn, elkaar te lijf gaan op een wijze die de perken meer dan eens te buiten ging en waarover de nuchtere ,,man in the street" zich alleenlijk maar verbazen kan. Over zooveel nijd zooveel afgunstzooveel kennelijke jaloezie. De heer KI. F. Oortgijsen noemde men een stokouden grijsaard en afge zien van het feit, of het waar is of niet, daar zit iets diep-grievends in. Met name voor Klaas, die zoo gaarne voor jong wil blijven doorgaan. Men kan aannemen, dat dit verwijt voor hem erger geweest is dan een trap op het hart. De heer Schoeffelenberger, in de wandeling en ter afwisseling Ko, ful mineerde als een Razende Roelant tegen de Socis en tegen Piet van Twisk. Dat lijkt ons niet handig. Af gezien van het feit, dat Ko wel eens iets vriendelijker tegen z'n oud-vriend Piet had kunnen optreden, heeft hij automatisch voor z'n gansche leven de kans op een vrijkaartje verbeurd. Dat is strategisch onjuist en uit kameraad schappelijk oogpunt unfair. De heer Uithol, annex de heer Feenstra Kuiper, hebben ook dingen gezegd die verre van fraai waren. Al was het alleen maar over meneer van Loo, wiens grijze haren geen afweer genoeg bleken voor bloedige voltreffers, over slapen de collega-raadsleden en over meneer v. d. Vaart. De Socis hebben leelijke dingen ge zegd van alle anderen. Fiolen van sarcasme zijn uitgegoten over de col lega-raadsleden. Niets en niemand deugde er. Ko en de Christelijke Kies- vereeniging grepen terstond naar de pen en verzetten zich met de tanden tegen dit „Kiezersbedrog" Aldus streed men op het slagveld, dat gelukkig toch geen „Doodenakker" werd copyright van deze vondst: de heer J. J. Schoeffelenberger) en nu de strijd gestreden isnu zal men malkandcren weer de hand rijken en gedurende vier lange jaren de crêpe zetels bezetten. Een nuchter man zal zich afvragen: hoe bestaat het? Hoe is het ter wereld mogelijk, dat 21 lieden, die elkaar eerst zwart maken en uitveteren, nu weer te zamen deze stad gaan Leiden en Vertegenwoordigen. Is daar niet iets scheefs, iets tegenstrijdigs en para doxaals in Natuurlijk lezer. Natuurlijk zit dat er in. Maar U weet toch ook, dat in de politiek alles kan, alles mag en alles toegestaan is. Ja, ja, starend op een Doodenakker, kan men merkwaardige dingen zien fsea. Uerv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) 's Morgens 10.30 uur: Ds. H. A. Enkka.r. Doop. Westerkerk (Helden der Zeeplein) Geen dienst. Geref. Kerk (Julianapark) 's Morgens 9 uur. Ds. Veenhuizen. 's Morgens 10.45 uur: Cand. Y. Feenstra. 's Middag 4 uur: Ds. Tollenaar. 's Avonds 6 uur: Ds. Veenhuizen. Geref. Kerk (Kehoboth-Kerk) 's Morgens 10 uur: Ds. Tollenaar, n.m. 6 uur: Cand. Y. Feenstra. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat) 's Morgens 10 u. en 's avojids 5.30 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk (Steengracht) 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. de heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstraat) 's Morgens 10.30 u., ds. C. C. G. Visser Jr. beroepen predikant te Enkhuizen. Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht) 's Morgens 10 uur Ds. P. J. Smidts. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) Pastoor H. J. Verheij. 's Morgens 10- uur Kerkdienst. Evangelisatie (Palmstraat) 's Morgens 10 uur: Ds. J. H. Jansen. Gebouw Middenstraat 117 's Avonds 8 u. Evangelisatie-samenkomst. Evangelisatiegebouw (Vijzelstraat) 10 uur samenkomst. Zondagmiddag 4 uur, Straatprediking Tuindorp. 's Avonds 8 uur, Samenkomst. Leger des Heils 7.30 u.: v.m. Bidstond. 10 uur v.m. Heiligingsdienst. 3.30 u. n.m.: Openluchtsamenkomst Julia napark. 8 uur n.m. Verlossingssamenkomst. Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. Geen dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzen.dw.str. 8 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente 's Morgens 10 uur: Ds. M. van Wichen. JULIANADORP Ned. Herv. Gemeente Geen dienst. Zendingsgebouw „De Ster der Hope". 's Morgens 10 uur en 's avonds 7.30 uur, de heer A. Donker van Zaandijk. Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland" Eiken werkdag van 710 uur. Zaterdags van 35 uur en van 710 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 91? en van 13.30 1" u. Zaterdags van 912 uur. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 8—10 uur. BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat half 8: „60 Glorierijke Jaren" en „Sophie Lang in Hollywood", Tivoli-theaterSpoorstraat, half 8: „Ik Eisch Gerechtigheid" en „Joe Brown als Dorps-detective", Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „De Avonturen van Bill Peck" en „St. Louis Blues". Zondag 25 Juni. Rialto-theater, 10.30 uur: Intellect-voorstel ling: Raadselen van het Oerwoud. Opgenomen om 8 uut hedenmorgen Barometerstand Den Hlder: 751.1 Temperatuur lucht: 14.2 Max. temp. lucht: 18.2 Wind: richting N.N.O.; kracht: 4 Temperatuur zeewater: 17.6 Licht op: 10 uur Bjj 't laatst gehouden examen slaagde te s-Gravenhage voor 't certificaat van radio telegrafist 2e klasse de heeren: P. D. Kreh te> Heer Hugowaard en W. v. d. Kraats te Den Helder. Aan de R.K. School voor Maatschappe lijk Werk te Amsterdam, slaagde op het j.I. gehouden examen, 21, 22 en 23 Juni, onze vroegere plaatsgenoote mej. A. Hoogenbosch voor de aanteekening „Wijkverpleging" en het diploma „T.B.C. Enguetrice". BEVORDERING MARINEWERF. De commandeurs 2e kl. J. H. Frijdal en J. Th. Orelio zijn per 16 Juni j.1. bevorderd tot com mandeur le kl. (bankwerkers).

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5