Moskou kan geen twee heeren dienen Sensationeele Boerenleenbankvergadsring Duitschland zal nimmer terugdeinzen Boekbespreking Massolini gelast groot- scheepscbe legeroefeningen Revanches op de Alkmaarsche wielerbaan Predikbeurten Laatste telexbericht Wanhoopsdaad van gezakten leerling Vleermuizen vliegen per K.L.M. Uit onze Omgeving Wielrennen Veel rumoer om de kassiersbenoeming De geschiedenis van het „Huis ten Bosch" Drie leeraren en zichzelf doodqe- schoten. Een leerling eener school te Tsiirnan in Bulgarije, die voor zijn examen gezakt' „as. heeft met een revolver drie ziiner jee ra ren doodgeschoten en vervolgens zelf moord gepleegd. 11S zeu Interessante proef. Sinds een drietal jaren is in Nederland een onderzoek gaande naar de leefwijze der in landsche vleermuizen. De voorloopige uit komsten hiervan wijzen er sterk op, dat som mige dezer dieren „trekken", terwijl anderen daarentegen hun heele leven in dezelfde omgeving blijven. l)e laatste zouden dus te vergelijken zijn met standvogels, de eerste met trekvogels. Om nu nuclei e bijzonderheden te weten te komen over hun richtings- en oriëntatiezin zijn vorige week GO rosse vleermuizen (Nycta- lus Noctula) uit de Haarlemmerhout met welwillende medewerking van de K.L.M. per vliegtuig naar lissingen en Eindhoven ver zonden. Al deze vleermuizen, die van een ringetje als merkteeken voorzien waren, zijn op ge noemde plaatsen losgelaten. De bedoeling van deze proef was te weten te komen cf deze dieren nu de weg naar Haarlem weer terug zouden kunnen vinden. Uit beide plaatsen zijn reeds enkele dieren in de Haarlemmerhout teruggekeerd. Dit was ook het geval met dieren, die in Den Haag losgelaten werden. Van de 29, zijn er reeds 13 teruggekeerd, waarvan twee binnen vier en twintig uur. Waar zijn echter de overige gebleven? Het zal voorzeker interessant zijn hierover iets naders te vernemen. Laat daarom een ie der, die een gemerkte vleermuis vindt, hier van opgave doen aan het Zoologisch Mu seum, Janskerkhof 3 te Utrecht. Militaire verdragen met den een economische met den ander BERLIJN IN TWIJFEL. Men heeft op het oogenblik den indruk, dat de inlichtingen uit Berlijn over het zenden van zeven Duitsche deskundigen naar Moskou met de opdracht de Sovjet- Unie een crediet van 750 millioen mark aan te bieden, niet juist zijn. In Duitsche kringen te Moskou wordt dit ontkend en in ieder geval schijnen de Duitschers hun verwach ting niet zoo hoog gespannen te hebben. Molotof zelf heeft onlangs medegedeeld, dat de Duitschers een crediet van tweehonderd millioen mark hebben aangeboden. In Duit sche kringen is men algemeen van oordeel, dat het moeilijk zal zijn dit bedrag te bereiken, aangezien men de Russen niet in staat acht groote hoeveelheden grondstoffen te leve ren. Te Moskou is men verder van oordeel dat het thans niet het juiste oogenblik is om handelsbesprekingen aan te koopen met Duitschland, zoolang de besprekingen tus- schen de Sovjet Unie, Frankrijk en Enge land nog voortduren. De toestand zou zich kunnen wijzigen na het beëindigen van de Srp,f ie'in*en met Frankr«k Enge- de So\ iet ,?1IniReb zijn van meening, dat een DolUiek 6r *een bezwaar hi zal zien EngeUnrt t ,?vereenkomst tc sluiten met overeenknmii 'an,krÖ„k en een economische eenhomsl met Duitschland. Spoedig nieuw onderhoud lai?ri f"llMSSf.fleu,'s van Frankrijk en Enge- rpn h-».? alsmede Straiiff conferee- rnnj_. tfeheelen dag en zijn voortdurend in idêmvp London en Parijs. Zij pogen een wnrHt ?rmule te vinden, waarin tegemoet iin gekomen aan de voorwaarden, welke de Sovjet Unie heeft gesteld. wmvto^ndfrllaildeli.nKel? zullen voortgezet \nn-xt' 1S niet waarschijnlijk dat riLM,aanda* as' een niemv onderhoud met •Molotof zal worden gehouden Göbbels zegt: Een met den Füh- rer, en alles wat wij genomen hebben behoorde ons toee. Wanneer iemand ons tracht te overbluf- ten. aldus sprak gisteren de Duitsche mi- nister van propaganda Göbbels voor een vergadering van 20.000 arbeiders, dan zeg gen wij: We kennen je beter dan ie denkt. Wij la ten ons niet imponeeren of tot capitulatie dwingen. Men behoeft in het buitenland met te verwachten, dat wij ooit voor de drei- gementeinvan den rond ons gelegen coali- tienng terug zullen deinzen. Göbbels vervolgde: En ooi. dit kunnen de hier aanwezige buitenlandsche journalisten aan hun redacties vertellen: wanneer men te Londen. Parijs. New York ol Warschau ook nog maar een glimp van hoop koestert dat het Duitsche volk of de Duitsche arbei der zich eens van den Füehrer los zou kun nen maken, dan is dit oen ijdele hoop. Goebbels stelde vervolgens het dringende karakter van de buitenlandsch-politieke pro blemen in het licht. Het spreekt van zelf, verklaarde hij, dat wij b.v. het vorig jaar ook huizen hadden kunnen bouwen. Het is noodzakelijk, want onze woningnood is zeer groot. Wanneer wij desondanks geen wonin gen, doch een „Westwal" hebben gebouwd, dan hebben wij dat gedaan om het Sudelen- land en Bohemen en Moravië te winnen. De woningen kunnen wij ook na drie, vier jaren nog bouwen. Wie weet echter, of wij na drie, vierja- ren d# vraagstukken Oostenrijk, Su- detenland, Bohemen en Moravië had den kunnen oplossen? Sedert 1933 arbeiden wij thans onvermoeid aan de wederinschakeling van de Duitsche natie in de groote wereldpolitiek. Zeker heb ben wij daarvoor gevaren moeten doorstaan, doch het is gelukt; een natie, die voorheen een leger van slechts 100.000 man bezat, be schikt thans over de imponeerendste weer macht der wereld. Men kans ons thans niet overvallen! Goebbels besloot: Alles, wat wij genomen hebben, inboorde ons toe. Wij hebben slechts een onrecht hersteld. Anti-Semitisme en Jodendom, een bundel studie^ over een actueel vraagstuk onder redactie van Dr. H. J. Pos, Hoogleeraar aan de Universiteit van Amsterdam. Uitg. Van Loghum Slaterus N.V., Arnhem. Inge naaid 1.25. Een van de eerste vereischten tot het gene zen van een ziekte is een goede diagnose, het vaststellen van den aard der ziekte naar de zich voordoende kenteekenen. Heeft men een goede diagnose dan is het midel spoedig gevonden, dat de ziekte weg nemen en den ziekte genezen kan. In het uitnemende werk, waarvan de titel hierboven is afgedrukt, geven elf n i e t-jood- sche geleerden de diagnose van de ziekte, waardoor helaas heele volken zijn aangetast, en die den naam draagt van „Anti-Semitisme". Dit boek geeft een uitstekend geneesmiddel of, beter gezegd, het i s een geneesmiddel. Wie dit boek leest, en van deze nuchtere, zake lijk-wetenschappelijke betoogen kennis neemt, kan niet anders dan van eventueel anti-semitische negingen genezen worden. Hier is een boek, dat objectief het ver schijnsel van het anti-semitisme beziet, dat tracht te verklaren, waarin het zijn grond vindt, een boek, dat de gebreken van de joden niet bemantelt, maar ze openlijk ten toonstelt, maar dat tevens laat zien, de groote cultuur-historische beteekenis van dit wondervolk. Men neme kennis van de edele joodsche figuren, die in het opstel over de Joodsche geest en het recht beschreven worden, van de verheven Joodsche opvattingen in het opstel, over de Joodsche geest en de ethiek, van de groote beteekenis voor heel onze cultuur in de opstellen over de Joodsche geest en het denken, de litteratuur, de beeldende kuiist, de muziek, of ook van de cijfers en feiten, die voornamelijk in het laatste opstel over den invloed van het Jodendom in ons land, gegeven worden en men zal zich met afkeer afwenden van die eenzijdige, fanatieke, ja leugenachtige voorlichting, die van zekere zjjde ten nadeele van het Jodendom gegeven wordt. Als men dit boek gelezen heeft, zal men het Joodsche volk eerder bewonderen dan haten. Möge het onder ons volk veel verkocht, verspreid en gelezen worden, en het zal im- muum blijven voq^ de gevaarlijke kanker van het anti-semitisme. Het is een studiewerk van groote waarde. Wij ontvingen als uitgave van de Drie Ne- derlandsche Middenstandsbonden, van de hand van Dr. E. J. Tobi, de brochure „Het memo- randum-Hentzen inzake de verhouding tus schen groot- en klein winkelbedrijf. Wjj' ontvingen van het secretariaat van de Nederl. beweging voor Eenheid door Demo cratie (Stationstraat 16, Utrecht) de brochure „Democratie en geestelijke Herbewapening, geschreven door Prof. Ir. W. Schermerhorn. Prijs 5 cent. dat hij een sprinter van klasse is en de tegenstanders zullen wel terdege reke ning niet hem moeten houden. Het zou zelfs mogelijk zijn, een verrassende zege van hem te noteeren Piet Smits is de vierde sprinter, die past in het kader van sterke renners. Behalve dc sprints in matches a deux zul len de vier renners een klassementrace rij den en bovendien nog een tijdrace over 500 Meter. Piet Evers zal verder een achtervolging rijden tegen Martens, den winnaar va* Scheveningen en waar Evers een goed ach tervolger is, kan dit nummer één der beste van den avond worden. De overige amateurs en onafhankeliiken rijden een 50-rondcnwedstrijd en een afval race. terwijl de nieuwelingen en amateurs een 10 K.M.-wedstrijd zullen rijden. En dan volgt na de pauze de koppel wedstrijd over 50 K.M. Hiervoor zijn in geschreven de koppels EversBakker GrootKropman, RoesBosland, v. d. Stel Schieveen, MartensVerschuren, v. d HeidenReyneveld en KuilboerOtterabros Met geen mgelijkheid is een favoriet aan te wijzen. MartensVerschuren mogen heel sterk zijn, Jan Groot heeft in Krop man een uitstekende partner, waarvan hij veel genoegen kan beieven en Piet Evers zal in samenwerking met Bakker toonen dat hij het fietsen nog niet verleerd is. Men ziet dus, dat een zeer fraai pro granima is samengesteld en dat veel strijd verwacht kan worden. Drie eenheden op oorlogssterkte. De manoeuvres van het Italiaansche leger zullen dit jaar van buitengewonen omvang zijn. Zij zullen 4 Juli beginnen met tacti sche oefeningen, doch de eigenlijke groote manoeuvres zullen in Augustus worden ge- houdéh in de Po-vlakte, waar drie groote eenheden van het Po-leger op oorlogssterkte in de richting van Piemont zullen trekken. De militie zal eveneens aan de manoeuvres deelnemen. Derksen of Astolfi? De directie van de Alkmaarsche wieler baan heeft geboft: zij contracteerde eenigen tijd geleden voor de wedstrijden van mor genavond o.a. Jan Derksen en den Itaii aan Astolfi, de twee zoogenaamde candi- daten voor den wereldtitel-sprint. Op zich zelf zou dat al een attractie beteekenen voor liet Alkmaarsche publiek. Maar ziet, nu wil het toeval, d^t Derk sen en paar dagen geleden In Kopenhagen door Astolfi geklopt- werd! En Zondag reeds krijgt hij op de Alkmaarsche wieler baan gelegenheid tot revanche! Waar zou Jan Derksen beter revanche kunnen nemen clan op de baan, welke hij door en door kent? Hij zal zich hier niet gemakkelijk laten verrassen en zoo zien wij een duel tegemoet, zooals dat maar zelden te zien is op deze wielerbaan. Bovendien zal Jan Pronk willen toonen, JULIANADORP. Gisteravond werd door de Coöp. Boeren leenbank een buitengewone vergadering gehouden in het café „Prins Hendrik" van den heer A Doorn. De heer J. Kossen, bestuurslid, fungeerde als voorzitter. Hij deelt mede, dat wegens gezondheidsredenen de heer J. de Vries ti. delijk is vervangen door den heer Grave- maker. De notulen worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Volgen de mededeelingen. De Voorzitter zegt. dat eenige maanden geleden de kas sier ziek werd. Terstond is toen de kas Moeijes gekomen en later ook de heer Gra vemaker. die de zaken der Bank op onge stoorde wijze hebben voortgezet. Op me disch advies moest echter cie heer de Vries zijn ontslag als kassier indienen. Besloten werd een oproep voor sollicitanten te plaatsen. Op 1 Juni zou daarna de keuze voor een 3-tal worden gedaan en deze aan de Alg. Vergadering worden voorgelegd. Dc Centr. Bank te Utrecht berichtte echter, dat zulks niet door de Alg. 'Vergadering moest gebeuren, maar door het Bestuur, zooals dat in art. 25 der Statuten geregeld is. Zoo is gebeurd. De keuze is op Ir. Hoorns- mail gevallen, die zonder aantasting van zijn eigendom, een borgstelling van f 12.000 kón stellen; en naar ons inzicht de juiste man zou zijn, aldus voorzitter. De heer G. Jong vraagt, of deze be noeming wel op de juiste \Vijze heeft plaats gehad. Er is niet eens gelet op de gedinlomeerden enz. De sollici tanten zijn lekker gemaakt en staan er allemaal naast. Ér is een fout be gaan. Niet erg, antwoordt de voorzitter. De benoe ming is door.de C. B. aanvaard, de aanspra kelijkheid berust bij ons.. De heer Jong zegt verder: U heeft gezegd: Als hij het niet kan, dan moet hij het maar leeren. Van zijn stichting, in 1645, tot heden. Er is een dezer dagen, van de hand van den heer E. C. Houbolt, bij de Uitgevers- Maatschappij W. P. van Brockun Zn., te 's-Gravenhage, een uitnemend boekje ver schenen, getiteld: „Het Huis ten Bosch". Het werk, dat voorzien is van elf fraaie en dui delijke foto's, behandelt niet alleen de weder waardigheden, welke dit paleis in den loop der eeuwen onderging, doch het bevat-eigen lijk een vanzelfsprekend iets een stuk ge schiedenis van het Huis van Oranje en van ons vaderland. Ondanks, misschien ook wel, juist om den steeds achteruitgaanden gezondheidstoestand van Frederik Hendrik, besloot het Prinselijk echtpaar in het voorjaar van 1645 tot het houwen van een nieuw, klein lustslot in de onmiddellijke nabijheid van de residentie. Noch uit brieven, van den Prins, noch uit die zijner gemalin blijkt, wat hunne beweegrede nen zijn geweest, om het aantal hunner pa leizen en lusthoven weer te vermeerderen. Het te bouwen huis zou echter in geen geval van grooten omvang zijn. Als plaats, waar het zou verrijzen, viel het oog op „een partije van seeckere elstackeren, weije, vallije ende wilde nisse, gelegen opt oosteijnde van het Haecn- sche Bosch aan de noort-westzijde van de Bezuijdenhoutsche wech, tusschen de lirmten en affteykeningen begrepen in de caarte Dg Mr. Pieter Floris van der Salrn, geboren latmeter, ter grootte van achttien morgen, vier houdt ende tsventich roeden". Over be taling werd niet gerept, is ook nooit drongen. Het domeinbestuur stond op ver zoek van den Prins den grond aan Hare Hoogheid de Princes van Oranje af, aan&® zien het terrein onder het beheer _v_aa Kamer van Eekeninge van de Grafelijkheid van Holland stond. iOQta Reeds 15 Juni had de aanbesteding plaats van het ophoogen van den m0®ras.s'^ grond, hetgeen niet minder dan ootiu. vorderde. Om het terrein werd een ste®"f muur gemetseld, wat ruim 17.000 kostt Als bouwmeester werd aangezocht onze beroemde Jacob van Campen en aan Pieter Post, eveneens geen onbekende aan het Haag- sche Hof, die ook het Mauritshuis aan den vijver gebouwd had voor Johan Maurits van NassauSiegen, werd de uitvoering van het bouwwerk opgedragen. Gebouwd zouden wor den een groote vestibule, met trappen naar bvoen; daarachter een ruime, achthoekige re ceptiezaal, uitwendig omgeven door schilde rijen-galerijen. Rondom de zaal zouden op elke verdieping een 10 tal grootere en kleinere ka mers komen, terwijl de overwelfde beneden verdieping vertrekken bevatten voor het per soneel en den huisdienst. Tegenover de voor zijde van het gebouw, dat men kon bereiken over een hooge en breede stoep, moesten de hoogere bedienden worden gehuisvest In af zonderlijke woningen, terwijl ook de stallen werden gebouwd. Den 3en September werd met eenige plech tigheid door de ex-koningin van Bohemen, een dochter van den Engelschen koning Jacobus I, den eersten steen gelegd, en. in h?t laatst van October werd het „maecken en stellen" van het hoofdgebouw aanbesteed voor 48.000. Hieronder waren niet begrepen de ingelegde vloeren, het schilder- en glaswerk. Slechts ruim één jaar was er aan gebouwd, toen Fre derik Hendrik den 14en Maart 1647 overleed. Anna, zijn gemalin, besloot, de receptiezaal van haar lusthuis met behulp van de schil derkunst te herscheppen in een Mausoleum, door deze zaal te doen overkoepelen en met tal van illegorische tafereelen uit het leven van den Stededwinger te laten beschilderen. Bij de besprekingen was ook vaak de kunst lievende Johan Maurits van Nassau tegen woordig, aan wiens oordeel over kunst Ama- lia groote waarde hechtte. Van Campen's ra ming nog aanwezig beliep in totaal f 23.750. Voor zijn bemoeiingen ontving de bouwmeester 2 keer 2000.-. Negen Neder landers hebben de stukken van het Mauso leum geleverd, en wel Jacob Jordaens, van Antwerpen; Theodorus van Tulden, van 's- Hertogenbosch; Pieter Zoutman, van Haar lem; alle 3 leerlingen van Rubens; César van Everdingen, van Alkmaar; Simon de Bray, van Haarlem; Jan Lievens, van Utrecht, Pie ter de Grebber, van Haarlem; Gerard Hont- horst, van Leiden en Cornelis Brizé, van Haarlem. Huygens gaf alle Latijnsche op- en onderschriften voor de schilderzaal aan. Het lustslot, dat nu „Oranjezaal" werd ge- heeten, kwam in April 1652 gereed, van welk oogenblik de Prinses-weduwe er eiken zomer vertoefde. Na Amalia van Solms dood. Na den dood van Amalia van Solms kreeg haar dochter Albertine Agnes het vruchtge bruik der „Oranjezaal" en behield dit tot 1686. Toen werd het Huis overgedragen aan Prins Willem III (20 Juni), die nog hetzelfde jaar overging tot eenige moderniseering er van naar den Franschen smaak dier dagen. Toen de Koning-Stadhouder in 1702 kinder loos overleed, was zijn nalatenschap de aan leiding tot minder aangename familieveriiou- ding tusschen de erfgenamen. Het duurde wel 30 "jaar, eer een minnelijke schikking tot stand kwam. In dien tijd is ook de „Oranje zaal" zeer verwaarloosd. Toen het in 1732 met nog andere bezittingen werd toegewezen aan den Frieschen stadhouder, droeg deze'aan den architect-kunstenaar Daniël Marot „den nieu wen aanbouw aan 't Huys int Bosch" op twee nieuwe vleugels worden aangebouwd en het front van 't hoofdgebouw uitgebreid. Prins Willem IV vertoefde na 1748 het grootste deel van het jaar met zijn gezin in de tot paleif uitgegroeide „Oranjezaal", waar hij op vorstelijken voet leefde en er een hof houding op nahield als een souverein. De tuin moet ten tijde van Willem IV een lustwaran- da zijn geweest, waarvan de roep ging tot in het buitenland. Na zijn dood vertoefde zijn weduwe er niet vaak. Willem V, zjjn zoon, die de liefde voor de Oranjezaal van zijn vader geërfd scheen te hebben, toefde er gaarne; de 17 eeuwsche Vlaamsche kunst werd in haar vroegeren luister hersteld. Tijdens zjjn stadhouderschap, logeerden tal van buitenlandsche vorsten op het Prinselijk verblijf, o.a. de Engelsche Ko ning, George V. Er werden toen groote vuur werken en feesten gegeven. Sic transit gloria mundi. Dan komt de „slechte tijd" voor de Oran jezaal, de tijd der Bataafsche Republiek. Het paleis werd tot nationaal bezit verklaard, en in 't vroege voorjaar van 1798 werd „Het Huis in 't Bosch" als logement en uitspan ning verhuurd aan burger Faber. Spoedig daarop werd het tevens staatsgevangenis, waar een 22-tal leden der Nationale Verga dering, ce z.g. commissie van buitenlandsche zaken, opgesloten werden. Aan ieder der ge vangenen werd 10.daags voor onderhoud betaald, waarvoor ze zich bjj den kastelein Faber het noodige konden verschaffen. In 1800 kreeg „Het Huis in 't Bosch" weer een andere bestemming; 't werd ingericht tot Nationaale Kunstgalerij, voor het publiek toegankelijk tegen betaling van 10 stuivers Lang bleef deze toestand echter niet bestaan want Rutger Jan Schimmelpenninck ging het bewonen. Zijn verblijf duurde evenwel nog geen jaar. Dan zien we Lodewijk Napoleon verschijnen den 18en Juni 1806 kwam de nieuwe Koning met zijn gemalin over Delft en Voorburg aan in „Het Paleis in 't Bosch", zooals het voortaan moest heeten. Een hof kapel werd in een der vertrekken ingericht naar aanwijzing van den gewezen bisschop van Roermond, Baron Van Velde de Melroy, die ook de kapel inwijdde en er de eerste H. Mis celebreerde. Na de inlijving bij Frank rijk, resideerde de Fransche gouverneur-ge neraal Lebrun, Hertog van Plaisance, op 't Paleis in 't Bosch, als hij te 's-Gravenhage verbleef. Na 1813. Het „Paleis in 't Bosch", dat nationaal eigendom bleef, werd na 1813 weer ter be schikking der Oranjes gesteld het zou voort aan „Het Huis ten Bosch" heeten. Tal van wijzigingen werden aangebracht. Koning Wil lem I heeft er, vooral in de laatste jaren zijner regeering, heel veel vertoefd. Zijn zoon en op volger, Koning Willem II, hield niet van de rust; hij liet in Tilburg een paleis bouwen. En evenmin kon Willem III de stilte van het Haagsche buitenverbliji bekoren. Voor zijn eerste gemalin, Koningin Sophia, was het een geliefkoosd oord; deze zeer ontwikkelde vrouw kon daar rustig werkzaam zijn in het belang van kunst en wetenschap. Geruimen tijd na haar dood bleef het onbewoond. Thans vertoeft de Koninklijke Familie er weer nu en dan. Het „Huis ten Bosch", rijk aan kunstwer ken, rijk ook aan historie, spreekt nog im mer van Holland's glorie, doch oök van diep verval onzer natie. Na deze historische uiteenzetting, geeft de schrijver dan nog een goede en op onderhou dende wijze voorgedragen beschrijving van het interieur en van de kunstschatten, welke „Het Huis ten Bosch", dat ongeveer 100 ver trekken telt, heden nog bevat. Een boekje, dat gaarne ter hand genomen zal worden door iederen Nederlander, die zich voor geschiedenis en kunst interesseert. Een boekje ook, dat kan bogen op volledigheid, zonder nochthans al te veel in bijzonderheden af te dalen. De voorzitter wil deze discussies afbreken, maar" dat gaat niet. De heer Jong: U let niet op de geleerdheid op gebied van bankzaken, en ook zeide u: „Daar is niks an", terwijl U eerder altijd an ders sprak. Als er in de zuivelfabriek een employé moet zijn, dan moet hij diploma's hebben en hier voor deze zaak kan het zon der deze kennis. Het is een gezellig onder onsje achter die tafel. Spr. wil dan een paar vragen in stemming brengen, hetgeen eerst geweigerd wordt. De discussies worden verward, de atmos feer geladen. De voorsteller zegt nog: „U bent niet voor uw taak berekend". De heer G. Kuiper vraagt of er wel in den geest van de leden gehandeld is. De heer Jong wil een motie van wan trouwen tegen het Bestuur in stemming brengen. „U drijft mij dien kant uit", zegt hij. Er wordt geconfereerd, de heer N. Hoorns man zegt dat de vragen van Jong in stemming komen. Laat de vergadering zich uitspreken vóór of tegen, dan trek 'k mij terug, maar het Bestuur krijgt een klap in 't gezicht. Ongeschiktheid kunt U niet aan wijzen ert aan de andere zijde beneemt u mij de kans om dat te bewijzen. Geen kassier in opleiding nemen, zegt de heer Jong, heeft u wel uit eigen wil ge solliciteerd? Daarna komen in stemming de vragen: of de leden zich vereenigen met de huidi ge kassiersbenoeming en verlangen, de leden vernietiging van deze benoeming? Met 52 stemmen vóór komen de vragen in stemming en na twee stemmingen, sta ken de stemmen, is het voorstel verwor pen en blijft de zaak dus zooals ze nu is geregeld. Volgt verkiezing van een lid van den Raad van Toezicht. Met 39 van de 71 uit gebrachte stemmen wordt gekozen de heer P. Duivenvoorden. Stichting van een eigen kantoor is het volgende punt. 1 Juli wordt het kantoor der Bank gevestigd in perceel Klaver straat 10. Bij de overdracht zullen 2 inspecteurs der C.B. aanwezig zijn, daarbij wordt dan de heer de Vries die meer dan 30 jaar kassier was, van zijn beheer ontlast. Over de plaats van stichting kan nog niet veel gezegd worden, wel is met den dijk graaf van den Polder „Het Koegras" over den alhier liggenden grond gesproken, maar daarop rust een servituut. Toch is daar wel licht kans van slagen. Bij de rondvraag komen nog enkele vra gen naar voren, welke naar genoegen wor den beantwoord. De heer Hoornsman komt het laatst aan het woord. Hij vraagt vertrouwen en wil de belangen der leden dienen. Daarna sluiting. WIER1NGEN Verloren: een badmuts, een gouden arm band en een bruine portemonnaie met rits sluiting, inh. ongeveer zeven gulden. Inl. gem.bode. VERBETERING IN DE POSTBESTELLING Ingaande heden zal buiten de verschillen de kommen in onze gemeente een tweede postbestelling plaats hebben. Voorheen werd alleen des 's middags bui ten de kommen besteld. Thans zal dit ook 's morgens plaats hebben. Zoowaar een te waardeeren verbetering. ANNA PAULOWNA MEESTER- MOL GAAT HALF JULI WEG. De datum van in functie treden van den heer Mol, als hoofd eener school te Alkmaar is bepaald op 15 Juli a.s. ZONDAG 25 JUNI. Ned. Herv. Gemeente. Anna Paulowna, voorm. 10.15 uur, Ds. Vorstman. Doopsgezinde Gemeente. Hippolytushoef, nam. 2.30 uur, Ds. de Wilde Evangelisatie. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur, de heer Boon. NOORDSCHARWOUDE, 24 Juni. Aanvoer: S4000 Kg. aardappelen: Schotsóhe muiz 45, export 3.—, grooten 3.drielin gen 2.60—3.20, kleine 1—1.30. RROEK OP LANGENDIJK, 24 Juni. Voorloopig bericht 257 Kg. aardappelen: Schotsche muizen f 45.20, drielingen f 2.503.30, kleine f 12, 22000 Kg tomaten A f 21.70—22.50, B f 21.90 —22.20, C f 20.80—21.80, CC f 15.20—16. ALKMAAR, 23 Juni 1939. Op de heden gehouden markt waren in totaal 104 H.L.'s t.w.: 2 I1L Voertarwe f 5 f 5.50 51 HL Gerst chev. f 8.62—f 8.65 26 HL Haver f 7.65f 7.85; 10 HL boonen, w.o. brui ne f 25—f 28, citroen f 26— 26 duiven f 14.50 en witte boonen f 25—f 30; 4 HL Diversen en 11 HL erwten, w.o.: kleine groene f9.75 f 10, groote groene f 10f 15, grauwe f 34 en vale erwten f 16 aangevoerd. Alles per 100 kg. Handel matig. ALKMAAR, 23 Juni. Kaasmarkt. Aangevoerd 38 stapels, zijnde 120.000 Kg.: Fabriekskaas, kleine f 17.50, Boerenkaas kleine f 20.—, idem commissie f 19.—. Handel matig. ALKMAAR, 23 Juni. Kaasbeurs. KI. Edammer 40 plus, aan bod 5000 stuks, verkocht 3550 stuks, prijs f 16.5018, Ed. Kruid, aanbod en verkocht 200 stuks, prijs f 17.50. Totaal: aanbod 5800 stuks, verkocht 3750 stuks. Aanwezig 1 fa briek. ALKMAAR, 23 Juni. Aardappelen 36, aardbeien 0.601 08 aalbessen 12—14, andijvie 0.80—1.50, asper ges 12—47, bloemkool I 12—19.50, idem II 6 10, dopenvfpn 4.507, druiven 2738, kropsla 0.500.80, komkommers 35.50. me joenen 1945, peterselie 0.50—1, perziken •'1—7. postelein 0.28—0.42, peulen 3—7 ra barber 2.50—6, selderie. 0.50—1, spinazie 0.71—1.08, snijboonen 1(4—23, dubbele sper- cieboonen 15—19, tninboonen 1—2.50. toma ten 1315, uien 3.304.10, wortelen 2.505

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 9