Verscherpte blokkade der Chineesche kust DE WERELD Wegenverbetering in Noordholland aci Postvlucbten op Indië in weinig woorden De „Prinses Beatrix' vaart proef Leveosooderhoud een half procent duurder Paling in de Amsterdamsche grachten Voor het behoud onzer duinen Militair kon de Maas niet overkomen Veldpost wordt opgeheven Aantal radio-luisteraars enorm gestegen GEVOLG DER VERHOOGDE INVOER RECHTEN. DE HEER COLIJN VERDEDIGT DE PROTECTIONISTISCHE KOERS. Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot wijziging van de Tariefwet 1931 en de Wet op het statistiekrecht is liet volgende ont leend: Het bevreemdt den ministers niet al te zeer, dat verscheidene leden liet be denkelijk achten, dat een tariefswij ziging met beschermend karakter tot stand zou komen, hoewel bij de ver kiezingen van 1937 over een gaan in beschermende richting niet ge sproken is. Het is toch van algemeene bekendheid, dat er nog steeds niet zoo weinigen zijn, die de bewegings vrijheid der regeering gaarne beperkt zien door wat aan verkiezingsleuzen ten geiioore is gebracht. Zou de regeering harerzijds die opvattin gen ook huldigen, dan zou in tijden als wij thans beleven, óf machteloosheid der regee ring het gevolg zijn, óf bij herhaling een be roep op de kiezers moeten worden gedaan in verband met aangelegenheden, welke 0111 op lossing roepen, doch waarover bij de laatste verkiezing niet werd gesproken. De heer Colijn acht de voortgaande „af- gnoering" van het goederenverkeer een ramp, doch voegt hieraan toe: „Zoodra men een eenzijdige toepas sing van de beginselen van het vrije goederenverkeer bepleit, zoodra men meent, dat Nederland op dit terrein zijn traditie kan handhaven tegen elke belaging van onzen uitvoer in, dan vinden de voorstanders van een vrij ruilverkeer den heer Colijn niet meer aan hunne zijde. Hij is op dit stuk geen fetiscli-aanbidder, maar een doodnuchter beoordeelaar van feitelijke omstandigheden. In 1933 wist dr. Colijn het al— Reeds 6 jaar geleden heeft de heer Colijn rekening gehouden met de mogelijkheid, dat te eeniger tijd ook Nederland ver plicht zou kunnen worden over te gaan tot een beschermend tarief. Invloed op het verdrag met Duitsch- land. De in het verslag gestelde vraag, welke de invloed is geweest van de tariefsverhoo- ging op het onlangs tot stand gekomen handel erdrag met Duitschland, willen de ministers als volgt beantwoorden. Niet kan worden ontkend, dat de kwestie van de tariefsherziening bij de onderhandelingen een rol heeft gespeeld. De eventueele bena deeling van oitzcu export, welke hieruit kan voortvloeien, is evenwel tot zeer ge ringe proporties teruggebracht. Wat betreft de vervallen tariefsconsoli- daties (voor pootaardappelen, sla, tomaten), zij opgemerkt, dat de totale uitvoer van Nederland naar Duitschland van de daar bij betrokken artikelen in 1938 in de be- trefende verdragsperiode niet meer dan R.M. 170.000 bedroeg. Bovendien is van belang, dat voor wat de pootaardappelen aangaat het vervallen van de tariefconsolidatie slechts beteekenis heeft voor de periode van 15 Februari30 Maart, terwijl voor de artikelen tomaten en sla de tariefconsolidatie is opgeheven voor perioden (114 November voor toma ten, 1 Juni30 September en 130 Novem ber voor sla), welke buiten het hooMsei- zien voor den export blijven. De deconsoli datie ten aanzien van deze artikelen zal dan ook naar alle waarschijnlijkheid geen verlies van den export beteekenen. De ar tikelen, waarvoor het verdragstarief weid verhoogd zijn spruitkool, spinazie, bloem bollen en boomkweekerij-artikeleii. De totale Nederlandsche uitvoei van deze vier categorieën bedroeg in 1938 R.M 4.900.(100. Benige der genoemde artikelen zijn inderdaad voor Nederland van groot belang. De tariefsverhoogingen zijn evenwel binnen zoo beperkte grenzen gehouden, dat de ex port daarvan geen invloed zal ondervinden. Stijging kosten levensonderhoud. Berekend wordt, dat maximaal de kos ten van het levensonderhoud tengevolge der tariefmaatregelen kunnen stijgen met een percentage, dat varieert van 1 en 1.30. Het behoeft evenwel geen betoog, dat de werkelijke stijging verre daar beneden zal blijven o.a. omdat van tal van producten de prijsstijging belangrijk geringer zal zijn dan overeenkomt met de stijging van liet invoerrecht. Een stijging van de kosten van 't levensonderhoud met XA pet, zal meer in overeenstemming zijn met de werkelijkheid dan het berekende maximale percentage. De regeeriug acht het eer. misvatting, dat iedere prijsverhooging een nadeel voor de volkshuishouding zou beteekenen, De ministers herhalen, dat de regeering niet voornemens is. de onderhavige voor stellen door andere te doen volgen, eener- zijds omdat zij groote waarde hecht aan stabiele verhoudingen op tariefgebied, an derzijds omdat de internationale positie van ons land voorschrijft, dat het wapen der bescherming met groote behoedzaamheid en matigheid worde gehanteerd. Na Swatau de Tsjoesjaueilanden bezet. ZIEKEN LIJDEN TE TIENTSIN. Japan is weer een stap verder gegaan. Op de bezetting van Swatau is Zaterdag die van de Tsjoesjau eilanden aan de monding van de baai van Hantsjau ten Zuiden van Shanghai gevolgd. Verdere maatregelen ter verscherping van de blokkade der Chinee sche kust zullen volgen. In Swatau hebben de Japansche autori teiten moeilijkheden ondervonden van een Britschen torpedojager, meldt het Japansche persbureau Domei. Deze torpedojager escor teerde een Britsch schip en wierp het anker uit in Swatau zonder vooraf de Japansche autoriteiten hiervan op de hoogte te stellen. Hierover ontstemd, wierpen de Japanneezen versperringen op voor de ligplaats van het Britsche schip, waarmede de kade werd af gesloten. Tevens verzochten zij de Britsche schepen Swatau te verlaten, aangezien er militaire oefeningen gehouden werden. De correspondent van genoemd bureau zegt, dat de torpedojager en het Britsche schip binnen drie uur van Swatau vertrokken wa ren. Er bevinden zich in Swatau nog een Britsche en twee Amerikaansche torpedoja gers, doch tusschen de Japansche autoritei ten en de Amerikaansche torpedojagers zijn geen moeilijkheden ontstaan. De officieren nemen een vriendschappelijke houding je gens de Japanneezen aan. De toestand te Ttentsin. De diplomatieke correspondent van Reu ter verneemt, dat officieele kringen zeer onder den indruk zijn van de toenemende openbare verontwaardiging, die zeer krach tig gewekt wordt in geheel Engeland dooi de berichten uit lientsin over de brutale behandeling van Britsche onderdanen door Japansche soldaten en ambtenaren, Ver wacht wordt, dat deze verontwaardiging niet zal nalaten reacties te hebben op de re geering. wanneer Japan weigert voldoening te geven op de voorstellen, die aan de re- geerine te Tokio zijn voorgelegd. Deze om- xatten een openhartige bespreking van pun ten. die betrokken zijn, en onmiddellijke staking der incidenten, die de premier on duldbaar heeft genoemd. Zieken lijden. Gisteren heeft de Britsche concessie bijna geen melk ontvangen. De zieken in 't Brit sche ziekenhuis hebben daaronder geleden. De blokkade is bijzonder streng op de ri vier, waar de Britsche sleepbooten en lich ters urenlang vastgehouden worden Chi neesche passagiers werden aan land ge bracht en keerden niet weer. De anti Brit schen propaganda wordt voortgezet in de pers, per radio en met .vlugschriften. Men zegt, dat de Japanneezen één Chinees de concessie laten binnentreden tegen vier, die de concessie verlaten. AP Wit-Russen defilearen. Gistermiddag hebben militaire formaties anticommunistische Witrussen gedefileerd in de vroeger Duitsche concessie. Zij wa ren gewapend met geweren en hadden twee kanonnen en op auto's gemonteerde mi trailleurs bij zich. Zij trokken langs verte genwoordigers van het Japansche leger en plaatselijke nationaalsocialistische afdeelin- gen Duitschers en fascistische Italianen, be nevens Falangistische Spanjaarden. Tijdens een receptie in den zetel der an ti-communisten merkte men de tegen woordigheid op van Ataman Semenof, die speciaal per vliegtuig uit Dairen was ge komen en dien de Japanneezen beschou wen als de militaire chef van de Wit russen in het Verre Oosten. Men herinnert eraan, dat het Witrussische anticommu nistische comité, dat naar men zegt onder bescherming werkt van het Japansche le ger, alle Russische emigranten in China leidt, ongeveer 8000 personen. Ongehoor zaamheid aan zijn bevelen heeft uitwijizing door de regeering te Peiping ten gevolge. Zware gevechten. Naar gemeld wordt is hevig gevochten op Tinghau, het grootste der Tsjoensjaueilan- den, die oj) ongeveer 80 mijl ten Zuiden van Sjanghai iiggen. Japansche troepen zijn Vrijdagmorgen on" der dekking van een bombardement van vloot- en luchtstrijdkrachten aan land gegaan. Volgens ontvangen berichten hiel den de Chineesche troepen gisterenmorgen nog stand in de ommuurde stad Tinghai. Niemand, verschalkt ze. Zondagavond laat verdrong zich op de brug in de Utrechtsche Straat, over de Heerengracht te Amsterdam een dichte me nigte waaruit levendige commentaren opste gen. Zij, die aan de brugleuning stonden, wezen met uitgestrekte handen naar het groenige water en zeer duidelijk waren zoowel opgetogenheid als spijt uit de stem men te vernemen. Het was dan ook de moeite waard. Door de een of andere oor zaak waren n.1. bij het spuien der grach ten tientallen en tientallen, ja honderden dikke palingen door het stroomende water uit den Amstel meegevoerd en telkenmale schoten hun kronkelende vette ruggen, dui delijk zichtbaar in het licht der felle boog lampen onder de brug, waar zij zonder ook maar 'n sec. belaagd te zijn in het veilige duister verdwenen. Steeds weer werd hun verschijnen met enthousiast gejuich begroet Telkens opnieuw verdwenen zij onder een koor van spijtige uitroepen. Het is uitgesloten om ook maar bij bena dering te schatten hoeveel paling wel on der deze brug is doorgetrokken, dat het echter een belangrijke hoeveelheid moet zijn geweet blijkt wel, wanneer men weet,, dat omstreeks tien des avonds de eerste pa lingen de aandacht der voorbijgangers trok ken en dat nog lang na middernacht tien tallen zich lar.gs de brugleuning verdrongen om den grooten trek van het landverhui- zend kronkelgedierte gade te slaan, Z.K.H. Prins Bernhard aan boord. Het motormailschip „Prinses Beatrix", gebouwd door de Kon. Mij. „De Schelde'' in opdracht van de Stoomvaart Mij. „Zeeland' heeft Zaterdag met goed gevolg zijn proef tocht gemaakt. Om 10 minuten over elf kwam Prins Bernhard per auto op de Parkkade te Rotterdam aan. Z.K.H. was ge kleed in een donkerblauw pak en droeg een zeilpet in de hand. Nadat eenige heeren aan den Prins waren \oorgesteld begaf Z.K.H. zich naar de brug, waar hij tot kort voor den lunch is gebleven. Tot de overige passagiers op dezen proef tocht behoorden o.m.: de commandant van de marine, schout bij nacht H. Jolles, Dr. A. F. Philips, president-directeur van de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken en vele vertegenwoordigers van stoomvaartmaat schappijen, reederijen ook uit het buiten land, van verkeersorganisaties, reisbureaux enz. Eenige bijzonderheden over het schip. De „Prinses Beatrix", op 25 Maart j.1. door Prins Bernhard gedoojit is een zusterschip van het motorsciiip „Koningin Emma", dat op 14 Januari j.1. van stapel liep en door H.M. de Koningin is gedoopt. Alhoewel het passagiersvervoer bij beide schepen op den voorgrond stond, moest niet temin ook aan het vervoer van lading de noodige aandacht worden besteed. Vandaar dat de schepen elk mei 4 electrische lieren van 2Ys ton hefvermogen zijn uitgerust, waarmede bij dubbelgeschoren laadreep las ten tot 5 ton gewicht aan boord genomen kunnen worden. Werden de bestaande schepen door krach tige zuigerstoommachines voortbewogen, thans zijn het 40 krachtiger dieselmoto ren. welke de beide schroeven aandrijven. De beide 2-tact hoofdmotoren hebben elk 10 cylinders en twee aangebouwde spoel- pompen. Gezamenlijk kunnen zij ruim 12.500 as p.k. ontwikkelen, waarbij de schroeven 250 omwentelingen per minuut maken. Alle hulpwerktuigen worden electrisch aangedre ven. De electrische stroom daartoe wordt geleverd door die 4-tact dieselgeneratoren van 145 k.w. elk. Ook het licht en de dek- werktuigen worden gevoed door stroom van deze hulpmachines. Kort na aankomst van den Prins begon de Prinses Beatrix zijn officieele vaart. Ter eere van den Prins stonden bij het ver trek de bemanning en équipage van het Zuid-Slavische opleidingsschip, dat aan de Parkkade ligt, op hel dek aangetreden en brachten de eerbewijzen. Plechtige overdracht. Vlak voor den lunch is het schip buiten gaats.,overgedragen bij welke gelegenheid ir. H. G. Wesseling, van de directie van „De Schelde" oen, korte toespraak hield, die de heer de Meester namens de Zeeland beant woordde. Het was Prins Bernhard, die de symbolische handeling verrichtte van 't Ja- ten zakken van de vlag van de Schelde en het hijschen van de vlag van de Zeeland. Om kwart over een nam de Prins deel aan een lunch in de eetzalen van het schip. Tijdens den disch werd een d™£* aan de naamgeefster van het schip. ^KarTna1^vijf uur kwam de fraaie boot voor de wal te Vlissingen aan. ,,nnrii Een halfuur later ging de Prins lan boord en begaf zich per auto naar het paleis Soestdijk. Maatregelen tegen zandafgravin- gen in Noordholland. Blijkens een mededeeling van Ged. Staten aan Prov. Staten zijn verscherpte maatrege len tegen het euvel der duinzandafgra\ in- gen aanstaande. De verordening op het in stand houden van de duinen en duin gronden in deze pro vincie, dateerend van 29 Juni 1892, bepaalt, dat geen afgravingen in de duinen mogen geschieden lager dan tot 8 m. boven A.P. Deze verbodsbepaling is echter onvoldoen de gebleken om schending van het natuur schoon tegeq te gaan. Daarom stellen Ged. Staten nu voor de beperking lot het peil van 8 in. pl. A.P. te doen vervallen, en uitslui tend te bepalen „het is verboden in de dui nen en duingronden afgravingen of vergra vingen te doen." Door het opnemen van het woord „duin- gronden" wordt te kennen gegeven, dat het verbod niet alleen van toepassing is op de eigenlijke hoogten, maar ook op de tusschen- geicgcn terreinen. Zaterdagavond toen enkele miliciens in de Maas aan het baden'waren, trachtte zekere van K. uit Eindhoven de rivier over te zwemmi" 'ni beschikte evenwel niet over genoeg uithoudingsvermogen, met het nood lottig gevolg, dat hij halverwege in de diepte, verdween en verdronk. Gisterochtend is het lijk met een dreg uit het water gehaald. Met ingang van 1 Juli a.s. zal de veld post worden opgeheven. Het adres veld post moet daarna niet meer worden ge bruikt. Aan de militairen is opgedragen, hun correspondenten in te lichten omtrent de wijze, waarop van 1 Juli af moet worden geadresseerd, met aanduiding van de plaats van bestemming. Brieven eniz., welke in den overgangstijd nog van de aanduiding veldpost zijn voor zien en geen plaats van bestemming dra gen, zullen Vertraging in de bestelling ondervinden. Tet vergadering van de .-Internationale. Unie voor Radio-uijzendingen te St. Moritz is gebleken, dat in 1937 meer dan 69 mil- lioen radio-ontvangtoestellen werden- ge bruikt door 88 verschillende landen. Dit aantal is thans gestegen tot omstreeks 78 millioen, hetgeen een vermeerdering met ongeveer 33 millioen luisteraars beteekent. Wat de provincie gedaan heeft en nog zal doen. Gedeputeerde Staten doen Provinciale Staten mededeeling omtrent den voortgang sedert September 1938 van ae werkzaamhe den aan de provinciale wegen en aan de provinciale kanalen. Voor zoover dit we gen uit ons rayon betreft nemen wij uit het verslag het volgende over: Tracé HeerhugowaardKoedijk. In deze maand zal worden overgegaan tot de aanbesteding van een bestek, waarin o.a. is opgenomen het maken van een dek laag op het gedeelte van dezen weg tus schen de sluis en de Dorpsstraat te Noord- scharwoude en tevens de verbetering van het kruispunt met de Dorpsstraat. Tracé Alkmaar—Niedorper Ver laat— Schagen. De perceelen, die noodig zijn voor den aanleg van het weggedeelte tusschen den Omval bij Alkmaar en de noordelijke ring vaart van de Schermeer, zijn met éène uit zondering, alle in der minne aangekocht. Ten aanzien van dit laatste perceel is de onteigening aanhangig gemaakt. Het grond werk en de fundeering voor dit weggedeelte zullen binnenkort worden aanbesteed. De door de Nederlandsche Spoorwegen aanbestede werken, betreffende het maken van een hefbrug over het kanaal Iluigcn- dijkNoordscharwuude en van eene onder doorgang ten behoeve van den weg Alkmaar- Schagen in de spoorbaan Amsterdamden Helder bij Boterhuizen zijn vrijwel gereed gekomen. De aanbesteding van eene definitieve dek laag op het gedeelte tusschen den Huigen- dijk en den Botenveg, alsmede het grond werk aan een gedeelte van den Botenveg over een lengte van pl.ni. 900 M. is reeds aangekondigd Tracé Niedorper VerlaatWog- num. De aanleg van het wegvak tusschen de Mallegatsluis en Opmeer is grootendeels voltooid, zoodat 't over enkele weken in ge bruik zal kunnen worden gesteld, waarme de de verbinding SchagenHoorn, voor zoo ver de provinciale werken betreft, voltooid zijn. Tracé SchagenOudesluis. De bruggen bij de Snevert en bij den Nes- dijk zijn kort geleden openbaar aanbesteed en voor f 11.990,opgedragen. Met de gemeente Schagen wordt nog overleg gepleegd over een betere aansluiting van den weg de Snevert op den ontworpen weg aan den oostkant van Schagen. De uit voering van dit werk tot aan het kanaal SchagenKolhorn zal binnenkort worden aanbesteed. PROVINCIALE KANALEN. Kanalen OmvalHuigendijk Hui gendijkOudkarspelKolhorn en Alkmaar—Zes Wielen—Hui gendijk. Het eerste gedeelte van het kanaal Om val—Huigendijk, met keersluis bij den Om val en voetbrug bij het Kerkepad te Ou- dorp, is gereed. De bovenbouw van de bas- culebrug over de bovengenoemde keersluis en het bewegingswerk voor de brug werden eveneens voltooid. Een vak van het kanaal Huigendijk Oudkarspel, met losplaats, vaste gewapend betonbrug en aansluitende weggedeelten, gelegen in de gemeenten Sint Pancras, Broek op Langendijk, Zuidscharwoude en Heerhugowaard. werd na openbare aanbe steding opgedragen voor f 110.400.Dit werk is thans in volle uitvoering. Bi.i het tracé van den weg Alkmaar—Nie dorper VerlaatSchagen werd reeds mel ding gdtnaakt van den bouw van de spoor- vveghefbrug over dc ringvaart van den pol der Heerhugowaard bij Boterhuizen. Deze werken zijn thans nagenoeg voltooid. Voorts kwamen gereed twee grondduikers gelegen in het kanaalvak Niedorper Verlaat Kromme Gouw en eveneens de Leijerbrug, de brug in den Westeiweg. de brug in den Scheidersweg, de onderbouw van de brug in de Lutjewinkelcrweg en de brug in den weg in Lutjpwinkel. De onderbouw van de brug in den Hoofd weg van den Groetpolder en de bovenbou wen van deze brug en die in den Lutjewin- kelerweg werden na openbare aanbesteding ?2iI^oCJï.eldenli,jk voor f '1.900 - en voor j -ï.biJ.oO opgedragen. Deze werken zijn nog in uitvoering De brug in den Boomerweg werd na on- derhandsche aanbesteding voor f15 325— op gedragen en is thans grootendeels voltooid. De kanaalvakken in de gemeenten Oude Niedorp, Nieuwe Nicdorp en Winkel wor- ll;ans in werkverschaffing uitgevoerd. Met den Minister van Sociale Zaken werd overeengekomen, dat voor het maken van deze werken een bedrag van f 410.000— dooi de Provincie zal worden betaald, mits de in koop van de in verband daarmede noodige hoeveelheden zer. hout. Bonna-buizen en straatkhnkeis door de Provincie zul gp^i,; den. Do totale kosten van dezen inkoop iul" len ongeveer f 105.000.- bedragen liet maken van een vak var, i Alkmaar-Zes VVielen-Huigendijï hefver nieuwen van do Halvemaansbrug en het" ken zijn thans in uitvoering - 626 Wer" Vertrek van Aankomst t« Gier [singap.25 Juni Band. 25 Juni (heenreis) I Peiger Athene 25 Juni A'dam 25 Juni (terugreis) I Zilverreiger jodhp. 25 Juni Rang. 25 Juni (heenreis) I Wielewaal j0dhp. 25 Juni Basra 25 Juni (terugreis) 1 Torenvalk Athene 25 Juni Basra 25 Juni (heenreis) I' uil Medan 25 Juni Rang. 25 Juni (terugreis) 1 1 Twee millioen arbeidskrachten te kort in Duitschland. De nationaal socialistische' leider llupfauer heeft in een te Wernegi- rode gehouden bijeenkomst verklaard, dat het Duitsche bedrijfsleven volgens officieele schattingen twee millioen arbei ders te kort komt. liet tekort is het drin gendst in den landbouw en de metaalnij verheid. Op militaire colonne ingereden. Op den rijksautoweg nabij Frankfurt a. d Oder is een uit Berlijn komende personenauto met groote snelheid op een colonne mili tairen ingereden. Zes militairen werden gegrepen, twee hunner op slag gedood en vier levensgevaarlijk gewond. De chauf feur werd gearresteerd. Verbod van godsdienstoefeningen. De bisschop van Kattowitz heeft bepaald, dat voortaan in oostelijk Opper-Silezië (Polen) geen godsdienstoefeningen meer gehou den mogen worden in de Duitsche taal. Geen berichten meer over terechtstellingen! De Fransche Staatscourant publiceert het voorstel tot een decreet, strekkende tot het verbieden van het publiceeren van be richten over terechtstellingen, andere dan het proces-verbaal, onder straffe van een boete van 10Ó tot 2000 franc. Hertog van Windsor naar Spanje. De Hertog en de Hertogin van Windsor zul len in de tweede helft van Juli een reis door Spanje maken. Zij worden tusschen 15 en 18 Juli aan boord van hun eigen jacht te Barcelona verwacht. Finland wil neutraal blijven. De Finsch$ gezant te Washington heeft op de wereld tentoonstelling te New York een toespraak gehoud tot vijfduizend personen. Hij verzekerde hierin dat Finland vastbeslo ten .is zijn onafhankelijkheid te verdedi gen en voegde hieraan toe: „De automati sche garantie, welke Finland door een van zijn machtige naburen wordt aangeboden, zou deze rechten op Finland geven, zonder dat dit land het zou wenschen en dit kan Finland niet aanvaarden. Het is niet over eenkomstig de onafhankelijkheid van Fin land, noch overeenkomstig de neutraliteit en vrijheid, welke het tot het einde wil verdedigen. Een ontploffing in Bordeaux. Gisteravond omstreeks tien uur heeft zich een hevige ontploffing voorgedaan in een café in het centrum van de Zuid-Fransche stad Bor deaux, dat geheel werd vernield. Uit de puinen werd een tiental gewonden gebor gen, een hiervan is ernstig gewond. De oorzaak van de ontploffing is niet bekend, de politie stelt een onderzoek in. Brand in beroemd panopticum. Eergister avond te half elf is een begin van brand ontdekt in het museum van wassen beel den van Madame Tussaud te Londen. De brand is veroorzaakt door een ontplofbare stof, de schade is selchts gering Drie ver dachte pakjes zijn in het museum gevon den, een is ontploft, terwijl men het in het water wierp. Van den Eifeltoren gesprongen. De „Matin" meldt, dat een Tsjech, genaamd Benich Benesj, 40 jaar, oud-officier van het Tsje chische leger, gisteravond van den Eiffel- toren is gesprongen. Hij is geen bloedver want van den voonnaligen president der republiek. De beweegredenen voor zijn zelf moord zijn niet bekend. Alexandretiie wordt versterkte haven. Naai' gemeld wordt, is Turkije voornemens de ha ven van Alexandrette te maken tot 'n waar devolle strategische basis. Het voornemen zou bestaan de haven te moderniseeren en te versterken en haar daarmede te maken tot een belangrijk militair steunpunt. De 1 urksche strategen achten Alexandrette een vitaal punt ten opzichte van de Darda- nellen en het Sucz-kanaal. Hervatting van zakenleven in Swatau. Naar uit Swatau wordt gemeld, hebben vooraanstaande burgers der stad een com missie voor behoud van den vrede gevormd teneinde het normale leven te herstellen. Reeds zijn 50.000 uitgeweken Chineczen naar de stad teruggekeerd en hebben ver scheidene zaken hun winkels weer ge opend. Gisteren hebben 400 vooraanstaan de burgers vergaderd en liet volgende be sloten: 1. De burgers hervatten hun za ken binnen drie dagen; 2. de Kamer van Koophandel heropent zoo spoëdig moge lijk. De Japansche oorlogsbons worden aangenomen tegen een koers van 1% yoean per Japansche yen. De defensie van Frankrijk. Tijdens een nationaal congres van kolonisten heeft generaal Buhrer, lid van den hoogen oor logsraad, als vertegenwoordiger van Dala- dier, een redevoering uitgesproken, waar in hij o.m. zeide: „Op het oogenblik be vinden zich onze afgelegen bezittingen in staat van alarm en hebben niets te vrec- zen. Bovendien versterkt de naburigheid van de Britsche en de Fransche gebieden op alle punten der aarde op buitengewo ne wijze de defensieve mogelijkheden van het rijk,"

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2