CEBUTO Agenda Het drukwerk drukkerij De Boer 9 Vier uur op een lichtboei C* de W* bekent reeds 4 inbraken Naar de Groene Hel Snip en Snap Expeditie is vertrouwenswerk Maandag 26 Juni 1939 Tweede Blad dUaditiieuuri Hachelijk avontuur van twee jonge Nieuwediepers Als men met een kano naar zee gaat dus: Drie jaar geleden was hij al aan de gang Burgerlijke Stand van Den Helder Opbrengst „Zonnestraal"~colIecte Gewijzigde dienst P.T.T. op 29 Juni 1939 in yjn beetje van dit 'n beetje van dat Loodsboot-mijnenlegger te water Celluloid Boys Bios Boys 2-0 is Europa De Black-boys op bezoek bij HRC Propaganda«waarvoor? T ZIT Een wel zeer hachelijk avontuur hebben gisteren twee jeugdige stadgenooten doorgemaakt, die met hun kano buiten gaats opgezocht hadden en nadat door den golfslag het vaartuigje omgeslagen en afgedreven was, nog zoo fortuinlijk waren als laatste reddingplaats dc lieht- boei op twee kilometer van de haven te kunnen bereiken, alwaar ze vier lange uren op doorbrachten. Een avontuur, dat hun wellicht de lust zal benemen in de toekomst nog eens open zee op te zoeken met een vaartuigje, dat alleen geschikt is voor de binnen wateren. Wat de toedracht van dit avontuur betrof, het volgende. Te ongeveer kwart over twaalf gistermiddag peddelden de jongelui B. en de Z. van de jacht haven af de haven van Nieuwediep uit, met het doel zich naar Texel te begeven. Het was goed weer en de zee kalm. Uiteraard had geen van beiden eenig idee van de gebeurtenissen, die hun stonden te wachten. Op de terugreis begon de ellende. Hoe wel de stroom vrijwel stil stond en de eb slechts weinig doorstond, was de korte golfslag oorzaak, dat de kano, waarin zich de jongens bevonden, langzamerhand begon vol te loopen. Men deed wat men kon en poogde zooveel mogelijk het overkomende water uit te loozen. Hierin slaagden de jon gens niet. Hoewel men ook het water uitschepte, de dubbele hoeveelheid sloeg er weer in terug. Het was letterlijk een Danaiden-werkHet pleit werd beslecht toen men, na veel moeiten, eindelijk in de buurt van de lichtboei, 2 kilo meter van de haven af, gekomen was. Toen stond er zooveel water in de kano, dat deze wegzonk. B. nam een kloek besluit en stelde voor zwemmende den wal te bereiken. Het liep echter anders uit: men bleek nog in staat te zijn de cano drijvende te houden en langzaam dreef men naar de deinende lichtboei. Dit werd toen het doel der beide jongens, die zich, zooals men begrijpen zal, in een allesbehalve prettige positie bevonden. De stroom werd steeds sterker en iedereen die weet hoe verraderlijk met name bij deze boei de beweging van het water kan zijn, zal dit beamen. Zoo arriveerde men bij het baken, met alleen nog in het bezit van het kano- loopertje en de peddels, die ze hadden kunnen redden. Na veel moeite gelukte het tenslotte liou-vast op de boei te krijgen. Met de noodige acrobatie zagen zij kans tegen den gladden ton op te klauteren en zich een steunpunt te ver schaffen. Dit deden zij door zich vast te houden aan het boveneind en met de voeten te steunen op de uitstekende schroeven. Men kan zich voorstellen wat er in de jongens omging, toen zij bemerkten, dat er geen hulp kwam opdagen. Het eerste halfuur werd een uurhet werd twee uurhet werd drie uuren het werd vier uur. Vier uur, met niets anders dan een doorweekt hemdje en broek. Vier uur in den wind, die allesbehalve zomers was. Ze zwaaiden om beurten met het geredde loopertje, in de hoop de aandacht van de menschen aan den kant te trekken, maar niemand scheen dit te zien. Een wanhoopsstemming maakte zich van de twee kanovaarders meester. Zouden ze wel moet een aanbeveling en een introductie voor Uw zaak zijn Laat het daarom vervaardigen in een bedrijf dat technisch „bij is ooit gezien wordenZou er wel oo't redding opdagen Jaer kwam redding opdagen. En wel in den vorm van de Texelsche boot, die reeds eer- der als menschenredder heeft dienst gedaan, en waarvan de opvarenden tot hun verbazing in de verte zagen wat er zich op de boei af speelde. De kapitein van de boot gaf een sein door aan Hr. Ms. Wachtschip in de haven en het was hier dat de-lste officier direct maat regelen nam die tot redding zouden leiden. Een barkas werd in allerijl klaargemaakt en even later bracht deze enkele matrozen naar de boei, waarop de jongens zich nog steeds, doornat en verkleumd bevonden en dolgelukkig waren toen ze na al die uren eindelijk hun verlossers zagen opdagen. Ze werden er afgehaald en aan wal gebracht waar toen velen, die de reddingspogingen ge zien hadden, zich verzameld hadden en op de komst van de jeugdige avonturiers wachtten. Eveneens was aanwezig de motorbrigade, waar van de inzittende agenten voor de eerste woor den van waarschuwing zorgden. Op het „Wachtschip" volgde de ontvangst met warme thee, die ze wel zeer van noode hadden en met een telefoontje aan de ouders, dat hun spruiten er het leven hadden afge bracht. Daarna begaven de jongens zich naar de H.W.N.-haven om hun kleeren op te halen en tenslottekwam de reis naar het ouder lijk huis. Het is ons niet bekend hoe de ontvangst geweest is. Waarschijnlijk zullen de emotie en de blijdschap wel doorslaggevende fac toren geweest' zijn bij het gelukkig weder zien, maar wij spreken toch de hoop uit, dat een érnstige waarschuwing aan beide jongens gegeven zal worden. Kano's zijn, uitzonderingen daargelaten, geen buitengaatsscheepjes. Men kan er beter mee binnen blijven opdat men niet eenzelfde hachelijk avontuur krijgt te be leven als deze twee jeugdige Nieuwedie pers. De de vorige week gearresteerde C. de W., die bekende de inbraak bij Van Os aan de Spoorgracht gepleegd te hebben, is deze week overgebracht naar het huis van bewaring te Alkmaar, alwaar hij vrijwel ie.deren dag aan een streng ver hoor van den commissaris van Politie, benevens de recherche is onderworpen. Men heeeft een groot succes daarmede geboekt, want wij kunnen thans berichten, dat door de W. niet minder dan drie andere inbraken eveneens bekend zijn. Het betreft de inbraak bij Sanders sop het Koningsplein, gepleegd in Februari 1938 en waarbij hij .een buit kreeg van maar liefst 750. Eveneens werd bekend de inbraak bij Rikus Kwast in de Keizerstr., gepleegd in September 1936, en waarbij De W. 130. incasseerde. De derde inbraak, die deze week bekend werd, was die bij den heer De Jong op den Knaalweg, waarbij echter geen geld vermist werd. Het verhoor gaat door. Onze indruk van de vorige week, dat deze muis nog wel een staart zou hebben, is dus wel juist gebleken! van 24 Juni 1939. BEVALLEN: M. Scheffer—Bot, z.; A. van der VeldeJonkmans, z. OVERLEDEN: C. Zwaan( (m.), 72 jaar; M. de Vliegervan Donge 48 jaar. Te Den Helder bracht de Zaterdag gehouden „Zonenstraal"-collecte een bedrag van 430.28 op, te Julianadorp 17.755. Totaal dus 448.033. Allen, die meegewerkt hebben om tot dit mooie resultaat te komen, hartelijk dank, in het bizonder Mevr. Ulder, die het hoogste be drag, n.1. 48.50, binnenbracht. Tevens den conciërge van het Algemeen Te huis voor Militairen voor zijn groote mede werking. Wij eindigen met een woord van dank aan den heer Piet van Twisk, die wederom voor een belooning in den vorm van gratis bioscoop kaartjes, zorgde, alsmede Vroom en Drees- mann voor de spontane medewerking. Telegraaf en Telefoon Hoofdkantoor nor maal. Telegraaf en Telefoon, Tumdorp en Zuid straat tot 12 uur. Voor zooveel den postdienst betreft worden de kantoren voor het publiek niet later open gesteld dan tot 12 uur. Het postvervoer is normaal. De derde buslichting vervalt. De eerste en tweede kombestelling worden normaal uitgevoerd. De tweede buitenbestelling en de derde bestelling vervallen. Verder vervallen de tweede pakketpostbe stelling en de tweede bestelling van aangetee- kende stukken. De quitantie-inning geschiedt normaal. Prima intellect-film in „Rialto". Niet alles wat als „intellect-film" aange kondigd wordt, behoort in wezen tot dit genre rolprenten, maar zeker kan dit niet gezegd worden van de geheel op wetenschappelijke basis berustende film, welke gisterenmorgen voor een opvallend talrijk publiek (opvallend, gezien het jaar getijde) in het Rialto-theater draaide. Het heeft bewezen, dat een niet gering deel van het publiek voor dergelijke films toch altijd nog den tijd en het geringe entrée- bedrag over heeft. De film „Raadselen van het Oerwoud" be handelt de van 1935 tot 1937 ondernomen ex peditie van een kleine groep Duitsche natuur- vorschers naar de beruchte „Groene Hel". Het land in het stroomgebied van de grootste rivier ter wereld, de Amazone en haar ver takkingen. Een expeditie, dwars door Brazi- liaansch Guiana, die 17 maanden duurde en waarvan de resultaten van onschatbare betee- kenis bleken te zijn voor de wetenschap. Een onderneming tenslotte, die een uitnemende film opleverde, waaruit thans het publiek van vijf werelddeelen zijn leering kan trekken. Wij hebben in den loop der jaren reeds tal- looze ,,wildernis"-films gezien. Films, waarin de medespelenden vochten met leeuwen en pitons, waarbij men zich keer op keer afvroeg, hoe het mogelijk is, dat een mensch langer dan een uur in leven blijft in de jungle, die, gelooft men deze rolprenten, op iederen vier kanten meter duizend kansen op een geweld- dadigen dood biedt. Wij beschouwden deze films altijd met een zekere reserve. Niet alleen vanwege het feit, dat het ons bekend is, dat leeuwen en pitons bij voorkeur een film-camera uit den weg gaan, maar ook omdat dit gedierte zeker niet de grootste gevarenfactor vormt voor een tropische expeditie. Integendeel, dat het de kleine insecten zijn, de koorts en de eenzaam heid, die de vijanden zijn vêm den durvenden blanke, die zich in de onbetreden diepten waagt van de wildernis. Van dit alles geeft deze UFA-film een voor treffelijk beeld. Een beeld van de onzegbare moeilijkheden, waarmede een expeditie in de Groene Hel te kampen heeft. Met de eindelooze stroomversnellingen, met de bevolking waar mede men niet kan spreken, met de betrouw baarheid van de Indische dragers en ten slotte... met het ijzeren doorzettingsvermogen van de expeditieleden zelf. Deze film is een triomf van moed en vastbe radenheid. Zij laat zien. hoe men een der „witte plekken" op de kaart van Moeder Aarde deels in kaart kon. brengen en het is haa.r bijzondere verdienste, dat de man achter de camera niet alleen een goed bioloog was, doch tevens een cineast. Zoodat het niet te verwonderen is, dat het publiek gisterenmorgen dankbaar bleek voor deze film, die in de ruimste beteekenis van het woord een „intellect"-film was. Zooals wij reeds mededeelden, komt gedu rende de vier eerste dagen der kermisweek, van Zondag 2 t.m. Woensdag' 5 Juli, in Ca sino, wederom René Sleeswijk's Nederland- sche Revue met Willy Walden en Piet Muy- selaar in het allernieuwste product ,,'n Beetje van dit'n Beetje van dat". We be kende Radio-sterren zullen in deze revue naast hun creatie van Juffrouw Snip en Juffrouw Snap in vele andere scènes optreden. Aangemoedigd door het groote succes van het vorig jaar, heeft de directie de Revue sterk uitgebreid. Naast de bekende Radio kern bestaande uit: Cisca Harms, Gerard Walden, Jean du Bela en Lammy van den Hout, zal Pim de la Fuente een uit 10 musici bestaand Show-orkest aanvoeren. Een Nederlandsche attractie van interna tionale vermaardheid, juist terug van een tournee door Engeland met de revue van Jack Payne „The four Union Jacks", zullen voor de sensatie in wervelwind-tempo zorgen, terwijl als Engelsche danstroep werd geën gageerd ..Madam Walkers 8 Ambassador Stars, Bri- tish most representatives". De auteur van deze revue is Jacques van Tol. de decors werden ontworpen door Joop Geesink en uitgevoerd door de fa. Doesburg en de algemeëne leiding berust bij René Slees- wijk. Zaterdagmorgen is bij Boele's Scheepswer ven en Machinefabriek te Bolnes met goed gevolg te water gelaten een loodsboot-mijnen legger, gebouwd in opdracht van de regee ring onder toezicht va het departement van Defensie. De dooopplechtigheid werd verricht door vice-admiraal N. J. van Laer. De hoofdafmetingen van het schip zijn lengte over alles 49.55 m, breedte 8.70 m, hoogte 4.60 m, diepgang 3.175 m. Het schip is voorzien van een Stork-Heselman-Diesel- motor, acht cylinders, 1140 A.P.K. bij 260 om wentelingen. Onder de aanwezigen verden opgerflerkt kapt.-luit. ter zee jhr. T. M. van Suchtelen van de Haare, hoofdingenieur G. 't Hooft, chef van het bureau Scheepsbouw van het departe ment van Defensie hoofdingenieur W. Pot, ir. P. J. G. van Diggelen, de hoofdofficieren M.S.D. eerste klasse J. C. van Pappelendam en id. G. J. Hogewind en ir. Kruis. Bovendien waren aanwezig de burgemeester van Rid derkerk. de heer J. H. Crese en rijkshaven meester Jansen uit Rotterdam. De Celluloid Boys hadden gisteren hun ach terhoede danig versterkt, door naast den be kenden Paternotte, hun trainer Juriaans op te stellen. Voor de rust ging de strijd tamelijk gelijk op, met een kleine veldmeerderheid voor de Bios Boys, terwijl de uitvallen der Cell. Boys iets gevaarlijker waren. Na de rust bracht na 10 min. Veenhuizen met een onhoudbaar schot den stand op 10 ten voordeele der Cell. B. Verder ging de strijd ongeveer een kwartier gelijk op, terwijl de Cell. B. voornamelijk door een fout in de Bios achterhoede, den voor sprong konden vergrooten. Hierna kwamen de Bios B. weer sterk op zetten en het was gedurende de laatste 20 min. een waar bombardement op het Cell. B.- doel, waar keeper Remmelkamp (geholpen door palen en lat), den wedstrijd van zijn leven speelde, en gewoon niet te passeeren bleek. Hierna kwam het einde met de volle over tuiging van vriend en vijand, dat keeper Rem melkamp den wedstrijd voor zijn vereeniging gewonnen had. dat geheel voor U openstaat, dank zij de perfecte Cebuto organisatie. Voor een luttel bedrag ziet U de mooiste streken van ons wereld deel! Uit de Cebuto Massakeus: 7 dg. Vogezen 56.75 13 dg. Fransche Rivièra 112. 3 dg. Bergland van Eifel, Ahr en Rijn 22.50 5 dg Rijn 38,50 10 dg Beieren en Tirol 81. 13 dg. Praag-Weenen-Budapest 112. Inlichtingen en reisgids bij Reisbureau VELTHUYS, Den Helder, tegenover Postbrug. Tel. 308. Gisteren hebben de Black-boys uit Sneek met 4 elftallen n.1. Jun. a, c en e de resp. H.R.C.- elftallen partij gegeven. Reeds Zaterdag waren de Friesche vrienden naar Den Helder geko men en hebben hun tijd benut om eenige be zienswaardigheden van onze stad naar hun „heimat" mee te nemen. Sportbeoefenaars, en vooral voetballers zijn echter niet tevreden wanneer zij niet op „het groene laken" zijn geweest en dus werd den Zondag benut met de reeds eerder genoemde wedstrijden. In de morgenuren vond allereerst de wed strijd der benjamins plaats, waarin de roodjes zich verre de meerderen toonden, reeds met de rust was de stand 50, terwijl het einde een klinkende 120-overwinning bracht. Aanvan kelijk had het a-elftal der roodjes meer moeite met de Blackboys-dito's, de rust gaf dan ook maar een magere 10-voorsprong, maar in de tweede helft bleken de roodjes meer aus dauer te bezitten (de wedstrijd duurde 2x3 kwartier) dan de Friezen en het einde nam ook hier allen twijfel weg, want het werd liefst 10—0. 's Middags wilde het c-elftal der roodjes van zelf niet onder doen voor de andere groote overwinningen en ook zij conserveerden hun tegenstanders, n.1. met 80. De ruststand was hier 50. Opvallend is het welke groote successen H.R.C. dit jaar van de adspiranten hebben ge had. Het moet toch wel een groote voldoening zijn voor hun die steeds met de jongens om springen. De Juniores-wedstrijd. Hier waren de krachten meer tegen elkander opgewassen en heeft het publiek kunnen genie ten van een prachtigen spannenden wedstrijd. Middenvoor de Wilde van Black-boys I, tevens middenvoor van het Friesche elftal, dat onlangs tegen een Zwaluwen-elftal uitkwam, bleek een voetballer te zijn van groot formaat. De Frie zen namen eerst de leiding, dus tevens het eer ste doelpunt der Black-boys op dezen dag, maar reeds spoedig was de stand al weer in het voordeel van H.R.C. (2—1), Nog voor de rust hadden beiden kans gezien een penalty te benutten, zoodat het 32 was toen de tweede helft werd ingezet. 20 minuten in de tweede helft werd het 42 voor Racing, maar mid- voor de Wilde wist zoowaar met 2 fraaie doel punten de partijen weer op gelijken voet te brengen. Weer was het Racing, dat de leiding nam, maar tevens was het weer de Wilde, die gelijk maakte, dus 55, waarmede tevens het einde kwam. Verlenging. Daar er een zilveren tak op dezen wedstrijd stond, werd er 2 x 7J^ min. verlengd, waarin zoowaar beide partijen" wederom een doelpunt fabriceerden. Penalty's. Toen moesten de penalty's de beslissing bren gen, waarbij H.R.C. de gelukkige was. Ondanks de nederlagen zat de stemming er Het is opvallend, zooveel als er de laatste maanden door de politici gesproken wordt. Noch Hitier. noch Goebbels of Lord Cham- berlain laten ook maar één gelegenheid passeeren, om zich tot het volk te wenden en hun standpunt ten aanzien van de bui- tenlandsche politiek uit te dragen. Enkele dagen geleden was het de spreektrompet van het Derde Rijk, Jozef Goebbels en ge durende dit week-end Chamberlain, die te Cardiff voor een groot auditorium nog eens gewezen heeft op de werkelijke doel stellingen van Albion. Dit vele spreken heeft een doel. Het is maar niet toevallig, dat de kranten juist n u vol staan met redevoeringen, die feitelijk niet zoo heel veel nieuws brengen, maar die steeds weer het volk inprenten, dat de betreffende buiten- landsche politiek de juiste is. Het record slaat Duitschland in de persoon van Goebbels. Dan een vrij lange periode van zwijgzaamheid, waarin reeds gefluisterd werd, dat de minister van propaganda de sympathie van den Führer verspeeld had, en deze had moeten afstaan aan von Ribbentrop, staat hij thans weer in het brandpunt der belangstel ling. Vrijwel iedere week giet de, uitstekend van den tongriem gesneden, reclame-minister, de fiolen zijner toorn uit over die landen, die z.i. de levensvatbaarheid van Duitschland belagen. En hij verzuimt niet daarbij Polen en Engeland het volle pond te geven, als zijnde de naties, met wie het Derde Rijk af te rekenen heeft. Men vraagt zich af: wat is de bedoeling van deze grootscheepsche haatcampagne? Wat is de diepere grond van deze toespraken, die tel kens herhaald worden? Hierop kan maar één plausibel ant woord gegeven worden: Duitschland is bezig het volk rijp te maken voor een toekomstige coupe, een nieuwe actie. Als men de woorden ontleedt is het niet zoo heel moeilijk te concludeeren, dat Dantzig en de Corridor het eerst aan bod zijn, ja, dat hun annexatie zelfs in een critiek stadium is gekomen. Dit valt af te leiden uit het feit, dat Goeb bels er de Duitsche arbeiders op wijst, dat tal van binnenlandsche problemen (woningbouw- landbouw) thans noodzakelijk moeten wachten, omdat de tijd dringt en er andere, belangrijker objecten om „saneering" vragen. Dantzig en de Corridorzullen het deze beiden zijn, die binnen korten tijd opnieuw de Europeesche politiekconstellatie op losse schroeven zullen zetten? Zal Duitschland in derdaad het „Poolsehe probleem" op zijn eigen wijze gaan liquideeren, zooals het het Boheem- sche en Oostenrijksche probleem liquideerde? Staat ons dit alles voor de deur. In den na zomer of de herfst? De bazuinstooten van den propoganda-minister kunnen haast niet anders beteekenen. Daarom per E S O N A (auto- en bootdiensten) Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland" Eiken werkdag van 710 uur. Zaterdags van 35 uur en van 710 uur. Aquarium Zoöt. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 91? en van 13.30 1" u. Zaterdags van 9—12 uur. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat. Iederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat halt 8: „60 Glorierijke Jaren" en „Sophie Lang in Hollywood", Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Ik Eisch Gerechtigheid" en „Joe Brown als Dorps-detective", Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „De Avonturen van Bill Peck" en „St. Louis Blues". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder: 758.5 Temperatuur lucht: 13.7 Wind: richting: N.N.O.; kracht: 3 Temperatuur zeewater: 16.5 Max. temperatuur: 16.7 Licht op: 9 uur 57 min. nog best in bjj de Friezen, hoe kon het ook an ders men had een paar mooie dagen gehad, waarbij Pluvius zich dezen keer ook van zijn goede zijde had laten zien. HERBENOEMING KANTONRECHTER PLAATSVERVANGER. Met ingang van 16 Augustus a.s. is her benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Den Helder Mr. A. J. Veltman.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5