SALON Vossenjacht MANSHANDEN Xtoctllck nimuM YlLewjjJ) uit WuH Optimisme KeAfc en Zending, Australisch vlootbczock De pensioenen der oud vlootvoogden Opleiding reserve-officier Visscherij Vischafslag Den Helder Tijdschriften De lucht is vol jagende wolken. Hoei, wat waait het! Op den dijk wachten we, pal in den wind. Aan de andere zij van het Kanaal, over de vlotbrug, razen auto's langs De Kooy. We wachten: ergens in zuidelijke richting zal dadelijk een stem door den aether klin ken: half vijf, begint de vos, vanuit zijn ver borgen schuilplaats de speurders uit te da gen. We gaan op jacht. Nog vijf minuten, nog drie. Koptelefoon op! Antenne op het Zuiden Hallo, hallo! Een stem. Hier is de PAoRS, hallo, hallo! RivoliSantiago, hier de PAoRS. De vos roept, ergens in het Zuiden. De antenne draait rond, peilt alle richtin gen, met groote zekerheid weten we dan, volgens kompas de vos zit precies in het Zuiden, roept onophoudelijkde PAoRS. We hebben eeh spoor, dat we niet meer los zullen laten, we zullen het vossenhol vinden... maar zoover is het nog niet. Op de kaart projecteeren we de richting N.Z., De Kooij Geldersche buurt, Oudesluis. „Hallo, hallo, hier de PAoRS, „Old men" we zitten hier goed verborgen, er is nog nie mand binnenja zet maar neer." Hé, wat dat T Nee maar, de vos heeft een uitstekend hol gekozen, glazengerinkel klinkt door den tele- phoon een café als hol De spanning heeft ons te pakken, we zijn op slag romantisch. Gauw wordt de gemak kelijk vervoerbare peil-ontanger aan de fiets bevestigd, koptelefoon om den hals, gehangen, en dan naar het Zuiden! Kijk, daar zitten er nog een paar te peilen, en daar weer één van het 10-tal groepen, dat probeeren zal de looze vos op te sporen, die met zijn uitdagende oproep den aether ver vult. Van verschillende kanten zal het hol wor den benaderd, de vos zal gevonden worden, zijn schuilplaats worden ontdekt. Wie van de speurders zal de eer te beurt vallen nummer één te zijn? Naar het „hol". Langs de polderwegen haasten we ons in de richting van het hol, om de anderen voor te zijn; sommige speurders hebben auto's. Dit is in on3 nadeel. De jacht op het aether-wild heeft ons te pakken, we ruiken geen wild, maar we hooren, peilen hetVerspreide boerderijen rondom, waar de vlieren met witte schermen bloeien, vaarten met wuivend riet, waarin een karakiet zingt, speelsche lammeren, we hebben er nauwelijks oog en oor voor! Wat huizen bij elkaar, wat boomen, het Geldersche buurtje; zou de vos wegge kropen zijn in een dezer woningen: elk huis schijnt een geheim te bergen. Tweede peiling: Hallo, hallo, hier de PAoRS. Niemand heeft nog zijn neus binnen het hol gestoken, doe je best, doe je bestmuziek schettert door den aether. We wofden warm, we komen dichter bij, elke boerderij, krijgt een verdacht voorkomen, tusschen elke boom-groep meenen we een an tenne te zien gespannen, achter elk raam een gele vlag het herkenningsteek en van den vos te ontwaren. In eiken voorbijganger meenen we een handlanger van den vos te ontdekken, die ons achter onze rug uitlacht, dat we hem, die zich zoo verscholen heeft, nog niet hebben ontdekt De derde peiling: „Ja, goed zoo! Doe maar je uiterste best" de vos moet vlak bij zijn, de antenne ontvangt te sterk, een draad- klos is voldoende „Hallo, hallo! Er zijn al een tweetal groe pen binnen. Engel is binnen! Erkelens is bin nen! andere speurders, zorg, dat je gauw hier bent, hallo, hier is de PAoRS, de vos van de VUKA. Ondertusschen zijn een paar boeren eens komen kijken: „Was' da nou weer voor een kassie?" Nou, da noemen ze een vossejacht, dan zit er ergens een verborgen zender, die gaan ze opsporen!" „Hm." Er komt er nog een bij, een boer cp een fiets. Hij lacht. Zou de vent er meer van weten, we stooten elkaar aan, knik ken veelbeteekend, dat gezicht bevalt ons niet, ook een handlanger van den vos. iedereen schijnt er wat mee te maken te hebben. Eindeloos, roept de vosMaar we zijn hem op 't spoor, we zullen vast houden, on- verbiddellijk. Ergens vlak bij huist hij. We houden krijgsraad. In de laagte aan de vaart, dicht bijeen de huizen van Oudesluis. Ander half uur hebben we gezocht, gepeild. Als dit dorp het wild niet verborgen houdt, dan we ten we het niet. Uitkijken, links en rechtsnaar de vlag, naar de antenne, maar ook naar de auto's. Er- kelens is binnen gekomen per auto, een auto moeten we dus zien. Hoera, het „hol" gevonden. „Zouden we dezen weg niet nemen „Ha, een auto! Een auto! De Ford, tus schen het groen, achter den haag verborgen, daar! En tusschen de boomen de antenne. Café „Spoorzicht", het hol! We rennen naar de deur. De bel rinkelt. We kruipen het hol binnen, het vossenhol. Een donderend hoera klinkt ons tegen: handen worden geschud, het middelpunt van de belangstelling zijn we, voor een oogenblik. „De hoeveelste...?" vragen we benieuwd. Nummer 5, 86 strafpunten. 86 minuten na half vijf binnen. Elke minuut één strafpunt. Binnen! gelukkig en met gesloten enveloppe! In het hol is het een en al -gezelligheid: flesschen en glazen bedekten de tafel. Toe stellen overal in 't rond. Gezeten en staande spraken de luisterende, overal „jagers" en... bij de microfoon de „vos", die als maar zijn berichten de ruimte inzendt. Bij elke nieuw-aangekomene de zelfde ontvangst. Overal vroolijk lachende gezich ten. De stemmnig is honderd procent, drank vloeit overbodig, dat hebben we wel verdiend, na deze opwindende jacht. Om zeven uur zijn alle speurders binnen. Dan komt de belooning. Slot. De voorzitter van dé V.U.K.A., de heer van der Sande, is best te spreken over het resul taat van deze jacht. Hij bedankt de „vos", een drietal heeren, speciaal voor deze jacht uit Den Haag overgekomen, en de jagers, en niet te vergeten de eigenares van het „hol", Café „Spoorzicht". Een rondje wordt door de vereeniging ge geven, en bij een goed glas bier worden de prijzen uitgereikt. Prijzen. Eerste, tweede, derde, vierde en vijfde. Prijswinnaars zijn: P. Engel (Wieringen), een hoera voor Wieringen; B. Erkelens (Alk maar), hoeratje voor Alkmaar; Jan Grauw (Den Helder), idem voor Den Helder; De Rijke A'dam), id; J. Salie (Den Helder) met wïen we deze jacht hebben mogen meemaken. De luitenant ter zee le kl. G. IJ. C. Fra- ser den 26 Juni geplaatst aan boord van H. Ms. Wachtschip te Vlissingen, de luit. ter zee le kl. L. J. C. Cordesius is met een door den commandant der marine te Willemsoord te bepalen datum geplaatst aan boord van H. Ms. „Tromp". Overplaatsingen. Sergt.-kons tabel B. Gierman van Gruno naar Kaz. W.o., 13-7-39. Sergt.-konstabel J. Slieker van Kaz. W.o. naar Gruno, 12-7-39. Sergt.-vltmkr. (M) C. van Vliet van Kaz. A.dam, 246-39. Detacheering bij de Dornier- fabrieken te Friedrichshafen ingetrokken. 10-7-39 Tewerkgesteld bij de N.V. Aviolanda te Papendrecht. Aangewezen om 17 Juli 1939 per v.s. „Weltevreden" van de Rott. 'Lloyd naar O.I. te worden uitgezonden. Korpl.-konstabel W. Brasser van W.s. Vliss. naar W. v. Ewijck, 24-6-39. Korpl.-hofmeester P. G. Muller van O.Z.D. naar Schorpioen, 22-6-39. Korpl.-machinist M. Bronke van A. v. d. Hulst naar W.s. Vliss., 8-7-39. Op datum tewerkgesteld bij den bouw van de „O 22" bij de Kon. Mij. „De Schelde". Korpl.-machinist J. Blauen van W.s. Vliss. naar A. v. d. Hulst, 23-6-39. Korpl.-machinisten D. van Hoepen en J. E. K. Huizinga van Sumatra naar O.Z.D., 7-7-39. Korpl.-machinist J. Bekker van Sumatra naar Afd. Marns. Rotterdam, 24-7-39. Op Datum tewerkgesteld bij den bouw van de „O 23" bij de Rott. Droogdok Mij. Stoker le kl. W. de Vries van Friso naar W.s. W.o., 19-6-39. Stoker le kl. J. H. Tax, van v. Speijk naar Friso, 19-6-39. Ziekenverpl.maat A. C. Roggeveen van Hos pitaal naar Friso, 17-6-39. Koksmaat L. Vermeulen van Kaz. W.o. naar Sumatra, 19-6-39. Ziekenverpl.maat A. Vereeke van Gelderl. naar Hospitaal, 24-6-39. Ziekenverpl.maat M. Muller van Sumatra naar Hospitaal, 19-6-39. Hofmeestersmaat D. A. Suiker van Schor pioen naar Kaz. W.o., 19-6-39. Marinier le kl. G. van Geffen van Afd. Marns. naar W.s. W.o., 19-6-39. Mariniers 3e kl. P. Patijn, U. Cloo, C. de Jong, P. H. Stork en A. Rechtuit van Afd. Marns. R.dam naar W.s. W.o., 19-6-39. Matroos 3e kl. R. A. van Hulst van Z. 6 naar W.s. W.o., 19-6-39. Matrozen 3e kl. J. Dassen en K. N^euwen- huise van Heemskeck naar W.s. W.o., 19-6-39. Stoker le kl. J. H. P. Lintvelt van v. Speijk naar Kaz. A.dam, 22-6-39. Monteursmaat G. J. A. Jumpertz van Kaz. W.o. naar Tromp, 18-8-39. Matroos le kl. C. van Gemerden van W.s. W.o. naar O.Z.D., 22-6139. Lichtmatroos W. C. H. Ras van Hydra naar Brinio, 24-6-39. Ondervolgende Leerl.-vliegtuigmaker (M) worden den lsten Juli 1939 overgeplaatst van de Kazerne W.oord naar het vliegkamp „De Kooij": D. W. Boskaljon, C. P. Bruin, H. Doeleman, G. A. v. de Kerkhof, G. F. A. Kersten, P. Koningstein, J. M. A. Kretz, J. J. Kuitens, F. A. D. v. der Linden, H. de Man, C. J. A. Martens, J. Noteboom, H. C. G. Nijsen, J. Omvlee, J. Ooijkaas, A. Ploeg, D. van de Pol, P. B. v. de Reijt, G. Roije, J. W. Scheffers, J. F. H. Schulte, A. v. de Schuur, G. Timmer man, E. C. F. Vervloet, H. Weelen, P. J. Wolf, H. Wijnen en A. Zijlstra. Alsvoren op 12 Juli 1939: N. Baans, G. J. Batenburg, K. J. van Baten burg, G. Beumers, H. A. van Beurden, K. Boot, J. C. Boutkan, A. M. Breet, A. de Bruijn, M. J. van Dijke, G. Fokkens, H. J. A. v. Gelderen, A. van Gooi, L. Grooten, C. Gutter, C. Hendrikse, G. W. v. der Horst, P. M. Houben, J. Jolink en P. Jorritsma. Met ontslag uit den Zeedienst. Lichtmatroos A. Ridderhof, 20-6-39. Marinier le kl. J. J. van Bemmel, 1-7-39. Mil. werkman A. A. v. der Reijden, 1-7-39. Matroos le kl. G. F. J. Herlé, 3-7-39. Aangenomen in den Zeedienst- Schoenmakers H. Hollander, H. G. Dort- mundt, W. C. de Vries, F. J. C. Lalleman en P. H. van Etten, 5-6-39. Kleermakers A. C. Bronkhorst en D. P. Nij- huis, 5-6-39. Barbiers L. Kriele, A. Reinders, G. J. A. Teesink en K. Klaar, 5-6-39. Mil. werkman R. L. de Boer, 19-6-39. Mariniers 3e kl. G. Dikken, R. Pasop en H. H. Wolfs, 15-5-39. Marinier le kl. M. J. Boeijen, 19-5-39. DAMES KAPPER HEEREN Stakmanbossestr. 65 Tel. 514 Batavia. Het Australische oorlogsschip Swan is voor een bezoek van drie dagen te Tandjong-Priok aangekomen. Bij het binnen komen werden de gebruikelijke saluutschoten gelost en in den loop van den ochtend werden de traditioneele beleefdheidsbezoeken ge bracht. De chef van den marinestaf, kapitein ter zee Van Staveren, nam de honneurs waar bij afwezigheid van den commandant zeemacht, vice-admiraal Ferwerda, die naar Soerabaja was vertrokken voor het bijwonen van es- kader-oefeningen aldaar, en die 3 Juli weer naar Batavia terugkeert. (Aneta). De ambtelijke gepensionneerden der toe komst, lezen wij in het Bat. Nwbl., hebben zich te beklagen tusschen de B. B. L. '38- en de vroegere pensioenen. EEN OORLOGSSCHIP UIT HOUT. Dit oorlogsschip, geheel uit hout vervaardigd, werd in Italië gebouwd als aandenken aan de Italianen, die in Spanje streden Maar wie zich het meest te beklagen had den, waren de oud-vlootvoogden van Indië, die, als officier der marine, Hollandsch pen sioen genieten, met een maximum van 4000 per jaar dus. Dat is nog eens wat anders dan een pen sioen van 5520, het maximum bij een sala ris van 1000 per maand, dat voor zeer vele gegradueerde ambtenaren in Indië, zonder bi- zondere bekwaamheden, bereikbaar is! Eindelijk is een regeling getroffen, waar bij de onbillijkheid tegenover de oud-com mandanten der zeemacht in Indië verkleind wordt, al kunnen de heeren zich ook nog lang niet meten met oud-departementsdirecteuren. Blijkens de ontwerp-begrooting voor 1940 zullen deze vlag-officieren uit Indië een toe lage ontvangen. Deze jaarlijksche toelage is gesteld op 600 voor elk vol jaar, gedurende hetwelk een vlag-officier als hoofd van het departement van marine in functie is ge weest, met een maximum van 1800 per jaar. Jongelieden, die in aanmerking wenschen te komen voor een der opleidingen tot reserve officier, welke begin September en October a.s. beginnen (ook zij, die in de maanden Juni, Juli of Augustus deelnemen aan het eindexamen H.B.S. of gymnasium) moeten zorg dragen dat hun daartoe strekkende aanvrage uiterlijk 1 Juli a.s. op het departe ment van Defensie is ingekomen. Zij, die het voornemen hebben beroeps officier bij het leger hier te lande te worden, moeten dit duidelijk in hun verzoek, hetwelk op ongezegeld papder kan worden gesteld, laten uitkomen. Volgens de thans bestaande bepalingen kunnen hoüders van een H.B.S.- of gymna sium b-diploma voor beroepsofficier der in fanterie, bereden artillerie, onbereden artil lerie, cavalerie of militaire administratie in aanmerking komen. De houders van een H.B.S. A-diploma kunnen alleen in aanmer king komen voor opleiding tot beroepsofficier bij het dienstvak der militaire administratie. EXAMEN. Zaterdag slaagde te Beverwijk voor de acte Lager Onderwijs de heer Jn. Hoogenbosch Jnz. te Zuid-Haffel, leerling van de R.K. Kweekschool voor Onderwijzers te Beverwijk. Urk, 24 Juni. Door 22 vaartuigen werd he den aan den Gemeentelijken Vischafslag zeer vroeg alhier aangevoerd: 1967 pond kuilpa- ling, van 2200 pond per vaartuig; prijs 19 23 ct., 114 pond lijn- of beugaal, 30—35 ct., 50 pond fuikaal, 27%28 ct., 125 pond Noord- zeeschol, 8—17 ct, 60 pond schar, 67% ct., 85 pond poonen, 1214 ct. per pond, en 70 manden nest, prijs 4045 ct. per maond. DEN HELDER, 24 Juni. Aangebracht door Korders: Tongen per kg 0.700.55 Slips 0.480.38 Tarbot 0.42—0.32 Schol le soort per kist 9.007.00 Schol 2e soort 4.501.50 Schar 1.90—1.00 Bot 3.50—2.75 HAVEN VAN NIEUWEDIEP: Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen het Eng. s.s. „Groningen". Aangekomen van Swansea en vertrokken naar Harlingen het Ned. m.s. „Aegir". 'Zonneschijn, tijdschrift voor de jeugd, onder redactie van D. A. Cramer-Schaap, uit gave Drukkerij Spin en Zn., N.Z. Voorburg wal 271-273. Ee'n gezellig tijdschrift, met veel variatie voor de jeugd, dat is de indruk, die men tel kens weer krijgt, als men een nieuw nummer van dit kindertijdschrift in handen krijgt, 't Is jammer, dat het niet geheel op glad papier gedrukt kan worden, dat zou het geheel een zoo veel fleuriger aanzicht geven. Ook het nr. van 16 Juni geeft weer een keur van plaatjes, van versjes, van wetenswaardige dingen, knutselwerkjes en raadsels en een ge zellig hoekje, door de kinderen zelf verzorgd. Men spreekt van goeden ouden tijd Maar die had veel gebreken En deze tijd geeft meer profijt, Dat is genoeg gebleken. De werkman heeft een beter lot Dan ooit in vroeger dagen En over 'n onbewoonbaar krot Hoeft hij niet meer te klagen. Het loon, waar men geen zij b(j spon Was tien tot twaalf gulden, Maar na den grooten oorlog kon Men zoo iets niet mer dulden. Het steeg tot driemaal het bedrag, Men kreeg een beter leven, Want ook de lange arbeidsdag Is niet in stand gebleven. De werkman, zoo van Stad als Staat, Die in zijn lange leven Zijn energie, van vroeg tot laat Aan d'arbeid had gegeven, Hij werd ontslagen, als te oud En kreeg en mooi cadeautje. Men prees hem, maar men dacht ijskoud: Loop nou maar naar je grootje. Het pensioen, dat hem nu wacht Als d'avond is gekomen, Heeft hem weer levenslust gebracht En toekomstzorg ontnomen. Maar ook zijn vrouw is na zijn dood Gelukkig nu te achten, Verzekerd dat geen zorg of nood Natuurlijk blijft er nog wel veel In 't wereldje te wenschen, Maar 'k staar me nimmer groen en geel Op rijkbedachte menschen. Als oorlog onze grenzen vliedt, Werkloosheid wordt bestreden, Dan is het hier zoo kwaad nog niet En ben ik best tevreden. Wanneer men door een zwarten bril De wereld wil bekijken, Dan zal de toestand, koud en kil Ons niet rooskleurig lijken. Maar d'optimist zegt: beter tijd Heeft d'oude tijd vervangen En 't oordeel luidt dus hoogst verblijd: De bordjes zijn verhangen. K. PA VAN DER STEUR. Gouden jubileum. Pa Van der Steur, de bekende leider van de Oranje-Nassaugestichten te Magelang, waar een 1000-tal jeugdigen worden verpleegd en op geleid, viert 10 Juli a.s. zijn Tasten verjaardag en herdenkt dan dat hij 50 jaar lang in den evangelisatiearbeid dienende is. Zijn devies bij al zijn arbeid in deze rijke 50 jaar, die het phi- lantropische voorop stelden, doch altoos daarbij het evangelie in het centrum hielden, was: 1. Barmhartigheid aan de ziel is de ziel van de barmhartigheid"Hij heeft evangeliseerende en dienende ontzaglijk veel goeds mogen doen en de Oranje-Nassaugestichten verheugen zich in groote belangstelling. Ook thans denkt hij nog niet aan rusten. Het gouden jubileumsplan om vat een nieuwe slaapzaal voor de jortgens van het gesticht en een autobus van 30 personen om de jongens naar de vakscholen te Djocja- karta te brengen. Voor beide doeleinden vraagt hij op 10 Juli van ieder vriend van zijn arbeid „71, verjaardagcenten en 50 jubileumcenten". WESTHILLCONFERENTIE. Te Bussum werd op 17 en 18 Juni jl. in de jeugdkapel een „Westhillconferentie" gehou den, georganiseerd door de Afdeeling voor Godsdienstige opvoeding te Bussum. De confe rentie bracht de leiders, leidsters en assisten ten bijeen, die aan de Westhill-Zondagsscholen werkzaam zijn. Het doel van deze conferentie was: de moeilijkheden en mogelijkheden van dit werk te bespreken. Verschillende onderwer pen, betrekking hebbende op de diverse onder deden van dit werk, werden achtereenvolgens door verschillende sprekers en spreeksters be handeld. We noemen o.a. Moeilijkheden en mogelijkheden bij dé inrichting van den West- hill-dienst" door mej. W. A. C. van der Paardt; Moeilijkheden en mogelijkheden bij muziek en zang in den kinderdienst" door mevr. C. IV. BartlemaVan Ginkel; Moeilijkheden en mogelijkheden van opvoedkundigen aard bij het Godsdienstonderwijs door den heer J. ten kate Op elk dezer onderwerpen volgde een uitvoerige bespreking. Zondag werden verschillende kin derdiensten bijgewoond en daarna besproken Ten slotte werd deze uitstekend geslaagde con ferentie door ds. R. Bartlema gesloten. INTERNATIONAL REVIEW. In het groote Engelsche tijdschrift The In ternational Review of Missions", redacteuren dr W. Paton en N. M. Underhill,\reffen we Z het jongste nummer (van Juli) een artikel aan van mevr. E. baronesse van BoetzelaervanTs- teren. Dubeldam~V™ Hoop van Slocl PROF. DR. E. GEISMAR. Tc Kopenhagen overleed op 68-jarigen leeftiji nrof dr Eduard Geismar, theologisch hoog- leeraar, zeer bekend door zijn Kierkegaard- studien. de taak der christenen. Om het behoud van den wereldvrede. De heer G. Scholten, oud-resident, Van Sou- telandelaan 23 te Den Haag, schrijft ons met verzoek om publicatie het volgende: Js het niet afschuwelijk wat op het oogen blik gaande is, dat steun gezocht wordt bij het Russische regiem, een regiem dat sedert het aan het bewind is, niet anders gedaan heeft dan de Christenen te onderdrukken en overal in de wereld haat en revolutie te ontketenen f Hebben wij in Oost-Indië daarvan zelf niet de ellendige gevolgen ondervondenEn bij zulk een regiem wordt steun gezoi h t Het is de taak der Christenen om elkander de hand te reiken en werkelijk in practijk te brengen dat wij menschen broeders zijn. Moe ten de Christenvolkeren in Europa zelf, onver schillig of het Franschen, Duitschers, Engel- schen, Polen, Italianen zijn of welk ander Christenvolk ook, niet getuigenis afleggen van hun wil, dat zij bereid zijn om m vreedzaam overleg geschilpunten te regelen1 Moeten wij Christenen zelf niet een krachtig getuigenis geven dat wij de afschuwelijkste afweermid delen, die maar bedacht kunnen worden niet mogen aanvaarden om geschilpunten uit te vechten Wij allen, ieder individueel, zijn daar- voor mede verantwoordelijk. „Wij allen moeten op deze wijze medewerken aan de geestelijke en moreele herbewapening van de verhoudin gen tusschen de volkeren. Een ieder, die aan bovenstaand doel op die basis wil medewerken, gelieve zijn adhaesie aan steller dezes kenbaar te maken". EEN BOEK VAN DS. MARTIN NIEMOELLER. Naar wij vernemen is bij de N.V. Uitgevers maatschappij D.A. Daamen te 's-Gravenhage ter perse een boekgetiteld: „De laatste acht- en-twintig preeken van ds. Martin Niemöller gehouden in de jaren 1936 en 1937, te Berlijn- Dahlem. „Deze preeken, op grond waarvan ds. Niemöller is gearresteerd op 1 Juli 1937 (de laatste is van 27 Juni van dat jaar) en tevens later vrijgesproken, hoewel gevangen gehouden in het concentratie-kamp", aldus de uitgevers, „geven aan ieder gelegenheid, zich een eigen oordeel te vormen of de in de couranten ge dane bewering, dat Niemöller een stoker zou zijn en zijn kansel voor politieke doeleinden zou hebben misbruikt, te recht is, öf dat Nie möller gedaan heeft, waartoe zijn ambt als predikant hem dwong: namelijk voor het Duit- sche volk te getuigen: Jezus Christus alleen is de Heer". Het boek is binnenkort in den boek handel en bij de uitgevers verkrijgbaar. DUIT SCHE KERKSTRIJD. Verklaring der belijdenisbeweging. De (groote) belijdenisbeweging heeft naar aanleiding van de Godesberger thesen der Duitsch-Christelijke leiders haar positie inzake de verhouding van kerk en staat en het rassen vraagstuk bepaald en dienaangaande een ver klaring bij den rijksminister voor kerkelijke aangelegenheden ingediend. Ze luidt aldus: 1. De Evangelische kerk heeft van Maar ten Luther geleerd, de terreinen van rede en geloof, van politiek en religie, van staat en kerk duidelijk te onderscheiden. De Evangeli sche kerk eert in den staat een door God ge stelde ordening, vordert van haar leden trou wen dienst in deze ordening en wekt hen op zich aan het volks-politieke opbouwwerk van den Führer met volle toewijding te geven. 2. Het evangelie geldt alle volken en alle tijden; de Evangelische kerk heeft in haar ge schiedenis sinds Maarten Luther geleerd, dat kerkelijlc-Christelijk leven zich binnen het door God geschapen volkswezen bijzonder krachtig ontvouwen kan. Wij wijzen daarom in den oecu- menischen arbeid der kerk elke vervalsching in de richting van een politiek universalisme af. 3. Op het terrein van het geloof bestaat er een scherpe tegenstelling tusschen de bood schap van Jezus Christus en Zijn apostelen en de Jbodsche religie der wettelijkheid en der po litieke Messiasverwachtingdie ook reeds in het oude Testament met allen nadruk bestreden wordt. Op het terrein van het volksche leven is een ernstige en verantwoordelijkhexasbewuste rassenpolitiek tot reinhouding van ons volks wezen te vorderen". Het stuk draagt de handteekening o.m. van de landsbisschoppen dr. A. Mahrarens (Han- nover), dr. Th. Wurm (Wurtenbergdr. A. Kiihlewein (Baden) en dr. H. Meiser (Beieren). BETHESDA. Men meldt ons uit Suriname, dat de bekende melaatscheninrichting Bethesda aldaar op 6 Juli a.s. 1)0 jaar zal bestaan. Den avond van dezen gedenkdag zal in de groote stadskerk te Paramaribo een dankdienst worden gehouden. Bethesda telt thans een 170-tal patiënten. De Evangelische Broedergemeente, die deze stich ting in het leven riep en nu 1,0 jaar lang ver zorgt, deed hiermee zeer mooi werk, dat Neder lands dankbaarheid op rijke wijze verdient. Directeur is thans de heer Siegfried Beek, Paramaribo. DIENSTWEIGERAARS. Volgens een mededeeling in het Quakerland The Friend hebben van de 221,.172 dienstplich tigen, die zich in Engeland aanmelden moesten, 3893 zich als dienstweigeraars op principieele gronden opgegeven. Men berekentdat waar dit cijfer één jaargang omvat, dit over alle jaar gangen 100.000 beloopen moet tegen 16.000 in de jaren 1911,1918. Men komt voorts tot het zelfde cijfer als men de leden van de Peace Plcdge Union 125.000) vermindert met de vi ouwen en de oudste leden en vermeerdert met de niet-georganiseer de dienstweigeraars. Daar uit volgt, dat thans in Brittannië het aantal principieele dienstweigeraars 5,6 maal zoo groot moet zijn als in 1911,1918. THEOLOGISCHE STUDENTEN. In 1911 waren er in Duitschland 2723 Pro- testantsche theologische studenten. In 191b steeg dit getal tot 1,603. In 1925 was echter na langzame daling een minimumcyfer van 1160 bereikt. Daarna zette weer een stijging in, n.l> 31,67 in 1928, 1,518 in 1929, 5217 in 1930, 6501 in 1931, 7085 in 1932. Daarna is weer een daling ingetreden. In 1933 waren er 6791 Protestant- sche theologische studenten, 1931, 588), in 1933 1,113, in 1938 zijn dat er niet meer dan 2000. De liefde tot het ambt is alzoo in de jaren sinds 1933 bij de jeugd regelmatig gezonken en het tempo hiervan nam juist in den laatsten tijd sterk toe.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6