De onderzeedienst-diefstallen voor den Alkmaarschen politierechter De Helderschevisscher H.B. veroordeelt tot 2 maanden gevangenisstraf 7^>cehJi n yiiwM uit tVifc De rol van kwartier meester ten B. overal agenten. Marktberichten Kermis ingeluid Visscherij Visschen met een vlieger Het hoofd van Bismarck 1 I m i Gistermiddag diende voor den Alkmaar schen Politierechter de zaak betreffende de gepleegde diefstallen bij den Onder zeedienst alhier. Thans kwamen voor de burger-verdachten, in casu de schippers die de gestolen goederen gekocht hadden, benevens een Heldersche visscherman en de veerman van de Binnenhaven. Binnen kort vindt deze zaak haar vervolg op den Zeekrjjgsraad, alwaar de kwartiermeester ten B., die gistermiddag als getuige op trad dan als verdachte terechtstaat. De eerste. De eerste der vijf verdachten, de schipper Roel Feenstra, blijkt niet verschenen te zijn, zoodat zijn zaak bij verstek gaat. Hem is ten laste gelegd op 27 April j.1. van kwartier meester ten B. een paar roeiriemen gekocht te hebben voor een bedrag van 2.50 per stuk. Getuige ten B. verschijnt, in uniform, het geen het Alkmaarsche „schellinkie" kennelijk interessant vindt. Met duidelijke stem legt hij den eed af en deelt, op de desbetreffende vraag van den Politierechter, Mr. Krabbe, mede, dat zijn collega R., eveneens een kwartiermeester, in Indië voor de balie zal hebben te ver schijnen. Wij vernemen dan dat de riemen bij R. in bewaring waren in het z.g. schippers-detail. Volgens ten B. liepen deze niet meer te boek, evenals een hoeveelheid ander materiaal. Het was afgeboekte rommel, die buiten de inven taris liep. De Politierechter begrijpt er niet veel van. Rijksgoederen, die over zijn... nee, het is hem niet bijzonder duidelijk ondanks den nadruk die ten B. aan zijn woorden geeft. Ten B. geeft echter toe, dat hij verkeerd han delde met de riemen te verkoopen. Hij heeft daar niet bij stilgestaan. Overigens kan men zooiets volgens get. geen diefstal noemen... „U bedoelt zeker verduistering...?" merkt de Politierechter sarcastisch op. Na nog eenige woordenwisseling over het vage begrip van goederen, die „over" zijn, vernemen wij, dat ten B. de riemen aanbood aan schipper Feenstra. De Officier van Jus titie, Mr. van Feen de Lille, meent dat hier de heeling van Feenstra wel heel duidelijk be wezen wordt. Een kind kon begrijpen dat de riemen van diefstal afkomstig waren. Spe ciaal in een stad als Den Helder moest men dat begrepen hebben. Hij vordert een boete van 25.subs. 15 dagen. Nadat bootsman Bakker, die eveneens aanwezig is, nog als vermoedelijken prijs der riemen circa 8 9 gulden genoemd heeft, velt de Politierechter vonnis over Feenstra: 25.boete subs, 15 dagen. De tweede schipper. Volgt nummer twee: schipper Tjakko Klein- huis, thuishoorend in Nieuwe Wolda, en die eveneens als de vorige verd. gedurende de spannende dagen van het najaar '38 met zijn vaartuig in het Bassin lag. Hem is ten laste gelegd het koopen van riemen en touwwerk. Het blijkt dat verd. met Feenstra een kar gehaald heeft en het materiaal overnam op het steigertje van den O.Z.-dienst aan de Binnenhaven. Op een sleepboot stond ten B. die de goederen lostte. Beide riemen zijn in derdaad g( ocht, met wat touwwerk er bij voor de som van 6.Ieder nam een riem voor zijn rekening. Verd. geeft echter niet toe geheeld te hebben. Hij is nog nooit mat de politie in aanraking geweest en ook thans was hij te goeder trou-v. Ten B. had gezegd dat het zijn eigendom was en verd. meende dat er verder geen vuiltje verder aan de lucht kon zijn. Mr. Krabbe denkt er anders over: hij noemt de handelwijze van verd. roekeloos, grof en onvoorzichtig. En hij vraagt of verd. dat maar niet toe zal geven. „Achteraf bezien wel edelachtbare", zegt deze, „maar van te voren... nee". Ten B. komt weer voor de balie. En hoort van zich ze£gen dat het toch eigenlijk onbe grijpelijk is, dat iemand die een marinecarriëre van 29 jaar achter de rug heeft zich tot der gelijke zaken heeft laten leenen. Ten B. beweert weer vrij-uit te gaan. Het was rommei, die „over" was. Als de 1ste of ficier het gevonden had. waren ze misschien nog wel een ernstig standje opgeloopen. Maar diefstal was het niet! Mr. Krabbe kan maar steeds niet be- j (Pijpen dat een ondergeschikte by de Ma rine zelfstandig deze „rommel" verkoo pen mag. Waarop ten B. zegt dat het meer gebeurt. Eigenlijk meet men dat gene wat „over" is wel inleveren, maar dat gaat nu eenmaa niet... Overigens merkt hy op geen schuldbesef te hebben waarop Mr. Krabbe vinnig antwoordt dat hy dat maar aan de heeren van den Zee- krygsraad In Xieuwediep moet vertellen. Bootsman Bakker echter zegt, dat men de goederen van het „detail wel degeiyk behoort in te leveren. Een behoorlijke marineman doet dat ook, ook al zit er soms disciplinaire straf op. De Officier van Justitie vordert voor Kleinhuis dan 30.of dagen,. Uit spraak 30.of 15 dagca. De derde. Volgt verdachte nummer drie, schipper Willem Versloot uit Zwammerdam, die met z'n schip „Eben Haëzer" eveneens in het Basin gelegen heeft. Voor 6 gulden zou deze van ten B. gekocht hebben trossen, een kur- kezak, witte verf, staaldraad, een talie met blok en nog enkele kleinigheden. Ten B. had hem gevraagd, of hij het een en ander noodig had. Verd. geeft ruiterlijk toe van begin af wel gesnapt te hebben, dat het geen zuivere kof fie was, en bij de Heldersche politie heeft hij dat ook direct toegegeven. Ten derde male verschijnt ten B. Hij ver telt de tros van 30 meter verkocht te hebben, dat was een afgekeurde van de „Amster dam", die hij .van een der opvarenden gehad had. De andere „rommel" gaf hij er op cadeau. De woorden van ten B. worden gelogenstraft door den bootsman, dat een blik verf alleen al een paar gulden kost. Na eenig heen en weer gepraat vordert Mr. Van Feen de Lille 50. of 25 dagen. Uitspraak: 50.of 25 dagen, waar mede Versloot genoegen blijkt te nemen. Zware straf. Dan komt de visscherman H. B. Voor een bedrag van 35 gulden zou deze staaldraad en een tros van ten B. overgenomen hebben. Omstreeks St. Nicolaas had hij van den veer man K. gehoord, dat die een partijtje te koop had. Hij moest op een bepaalden tijd 's avonds bij het vlotje aan de Binnenhaven aanwezig zijn. Met de vlet van K. is verd. inderdaad gegaan, waarna ten B. met een barcas eveneens arriveerde en eenig staal draad en touwwerk meebracht. Er moest 25 gulden voor betaald worden. Het blijkt te gaan over 150 meter staaltros, een tros van 4 cm geteerd en 50 meter on- geteerde tros. Alles fonkelnieuw en naar schatting minstens het dubbele waard. Later heeft verd. nog meer kunnen koopen op deze wijze. 3 Stukken staaldraad: een van 50, een van 10 en een van 20 meter. Veel voordeel heeft B. er echter niet van gehad, want alles moest ingeleverd worden bij de politie. Ten B. merkt op, dat deze zaak niet hem, maar kwartiermeester R. in Indië aangaat. Hij heeft het alleen maar vervoerd. De op brengst werd verdeeld. De veerman 5 gulden, hijzelf 10 gulden en R. 10 gulden. Het was misschien niet goed van hem het geld aan te nemen, maar hij is alleen maar bemidde laar geweest, vervoerder. Mr. Krabbe kijkt bedenkelijk en zegt dat het hem veel meer als afgesproken werk voorkomt. Dan wordt de veerman aan den tand ge voelt. Het blijkt, dat kwartiermeester R. bij hem gevraagd heeft of hij geen kooper wist voor de „rommel". Nu, die wist hij niet. Hij heeft alleen maar inlichtingen gegeven, een meening, die kennelijk weer niet door den Politierechter gedeeld wordt. Het blijkt echter, dat R. de man is, die feitelijk de zaak verkocht heeft en de hoofd schuldige is. Dat beamen ook de veerman en ten B. De Officier neemt dan het woord en wijst op het schandalige van het feit, dat iemand zooiets in Den Helder kan doen. Al dat ge heimzinnige gedoe met tüsschenpersonen, op het steigertje, de betaling, nee... het is meer Heldersche politie verscheidene malen g holpen heeft met het aanbrengen van verdwenen zaken en dat hy nog nimmer voor de balie is geweest, volgt de ui - spraak: 50 gulden of 25 dagen. Direct bij de aanschaffing ver dient U al! Heerlijk goedkoop is DKW! Verdere voordeelen: be lastingvrij gewicht en uiterst laag verbruik. In onderhoud even eenvoudig als in het berijden. DXW ligt prachtig op den weg! Brochure No. 10 geeft afbeel dingen en interessante technische kdetails. Gratis op aanvraag! STANDAARD MODEL f 2*3- LUXE-MODEL I 260.- "J lmP: HART NIBBRIG EN GREEVE N.V. rU Pai kstraa' 91a - Tel. 117642 Den Haag' -G.V: dan erg. Hij kan niet minder dan een gevan genisstraf van 3 maanden eischen. B. roept al: „Ik ga in hooger beroep", waarop Mr. Krabbe hem aan het verstand brengt dat er niets te beroepen valt als er nog geen vonnis geveld is. Na eenig heen en weer gepraat komt dan de uitspraak: 2 maanden gevangenis straf (waarmee B. het niet eens blijkt te zyn en wel in hooger beroep zal gaan). De veerman- Als laatste verschijnt dan de veerman K., die voor 2 flesschen cognac 2 roeiriemen van kwartiermeester R. gekocht zou hebben. Dat was in November 38. Het is weer ongeveer hetzelfde verhaal van het vlotje en den afge sproken tijd. Ze moesten 5 gulden kosten, maar de kwartiermeester prefereerde blijk baar een hartige dronk cognac. Er komt een opperschipper ter prake, maar het is niet goed te volgen, wie en wat er eigenlijk be doeld wordt en welke rol deze gespeeld zou hebben. De veerman tracht aan te toonen, dat hij feitelijk niet veel schuld heeft, maar de Po litierechter meent dat zijn conduitelijst er nu niet bepaald gunstig uitziet. Later blijkt, dat dit nogal meevalt. Weer was R. verkooper, ent B. „bemiddelaar" en de veerman kooper. Na veel geredenaar meent Mr. Krabbe dat het er dik oplag, dat het weer om gestolen goed ging. De Officier vordert 50.of 25 dagen. Nadat de veerman nog de aandacht gevestigd heeft op het feit, dat hij de Marktoverzicht De Maandagsche markt werd &is=te^"' doordat de Groeneplaats vol geb^d is me kermistenten, enz., op de z.g. H o houden. De lammerenaanvoer was voor de eerste namarkt, tengevolge van den grooten aanvoer op de laatste groote markten, gering, er werden slechts 4701 lam meren verhandeld. De prijzen waren iets be ter dan vorige week. Een veehouder, vorige week niet had verkocht, omdat nj geen 5 gulden kon krijgen, verkocht nu voor 6.De hoogste prijs bedroeg 7.50, ae middenprijs 5.50. Er werd weer veel wo vee verkocht aan den exportslager Scholten, uit Alkmaar. Ook de schapen waren duurder dan vorige week, pl.m. 1.50 per stuk hooger. Gemiddeld werd voor de schapen 13.50 be taald, de hoogste prijs bedroeg 16.50. De rundveeaanvoer was ditmaal zeer ge ring. Nuchtere kalveren deden gemiddeld 10.50, zwaardere kalveren meer, de hoog ste prijs bedroeg 42. Biggen werden op deze markt niet aange voerd. De vette varkens doen op de boerderij ongeveer een kwartje per pond. Aan de eierenveiling stegen de kipeieren iets in prijs ruim 10 cent per 100 stuks. Veemarkt, Maandag 26 Juni 1939. 470 lammeren 4.tot 8.73 scha pen* 13.tot 16.50; 4 groote kalveren 20.tot 45.6 nuchtere kalveren 7. tot 14.160 jonge hanen. Eierenveiling Maandag 26 Juni 1939. 69200 eieren aangevoerd. 58—62 kg per 100 2.35 tot 3.55; 62—64 kg per 100 3.50 tot 3.65; 66—70 kg per 100 3.70 tot 4.—; 50—56 kg per 100 3.10 tot 3.35. In de laatste jaren is de belangstelling voor het inluiden van de kermis in onze gemeente zeer groot geworden. Werd tot voor enkele jaren hieraan slechts door de jeugd aandacht geschonken, thans brengt dit gebeuren een volksoploop van belang teweeg, waarbij ook het sterk toenemend vreemdelingenverkeer veel invloed heeft. Gewoonlijk wordt het sa mengestroomd publiek vergast op enkele popu laire nummers van straatmuzikanten voor het Raadhuis; bij het sterk beperken van de straat muziek was dit evenwel dit jaar zeer zuinig, met het gevolg, dat toen de bel van het Raad huis was geluid, het publiek zich over het marktplein verspreidde, waar gedurende eeni- gen tijd een drukte heerschte als op een der drukste dagen van de kermisweek. Draaimolen en zweefmolen maakten al direct goede zaken en ook aan de autobaan werd reeds een druk gebruik gemaakt. De eerste drukte eindigde, toen de scholen weer begonnen. In de middaguren was 't stil, zooals dit ge woonlijk tiet geval is op den eersten kermis dag. Het marktplein is nu zoo goed als geheel volgebouwd. Er is ook nog een kleine parade- tent gearriveerd, en verder nog een kunst glasblazerij; gisterenavond heerschte er reeds een echte gezellige kermisstemming. De paradetent kondigde met de noodige bombarie de eerste voorstelling aan, terwijl de orgels van draai- en zweefmolen en van de auto-baan, die vlak bij elkander staan, door dit rumoer heenklonken. Er zal dus op het Marktplein gedurende de kermis lawaai ge noeg zijn, doch dat behoort eenmaal bij oud-Hollandsch feest. Den bioscoop viel gisterenavond nog matig bezoek ten deel, de Schouwburg van Kinsbergen trok nog slechts weinig bezoe kers Van de verschillende gelegenheden voor den dans werd eveneens nog een matig gebruik «remaakt, al hebben velen reeds het zooge- naamde „Eerste Deuntje" reeds gedanst. Het weder laat zich voor de Kermis gelei, delijk iets beter aanzien, als er nu maar wat meer geld was, gelegenheid om zich te amu- seeren is er dit jaar meer dan genoeg. Urk 26 Juni. Door 46 vaartuigen werd j 1 Zaterdag aan de Gemeentelijke Vischafslag alhier aangevoerd: 4950 pond Kuilpaling, van 10 tot 383 pond per vaartuig, pry's 16—22 ct.; 160 pond Lijn of beugaal, 25—35 ct; 300 pond Poonen 5—8 ct.; 150 pond Noordzeeschol, 1020 ct.; 90 pond Schar, 67 ct., alles per pond; 5 K.G. Tong, prijs 100 cent; 6 K.G. Tarbot, 110 ct. per K.G. en 150 manden Nest, prijs 40 tot 45 ct. per mand. Over het globaal waren de uitkomsten van de visscherij van onze groote Urkervloot maar zeer matig. Alleen waren de uitkomsten op het IJsselmeer maar tot bevnedigend te noe men. Op de voormalige Zuiderzee gaat thans de paling en aalvisscherij zeer in omvang toe nemen. Deze week werd dan ook nog onge veer 2500 pond kuilpaling meer aangevoerd als 14 dagen geleden. De vangsten van de mo- torlooze zeilvaartuigen waren van 10 tot 40 pond per etmaal. De gemiddelde prijs was 20 ct. per pond. De gemiddelde weekbesommingen waren van 23 tot 40 gulden per zeilvaartuig. De kleine motorvaartuigen hadden over dag vangsten van 50 tot 70 pond per motorvaar tuig. Per nacht waren deze vangsten van 100 tot 135 pond kuilpaling. Door deze kleine motorvaartuigen werd verleden weel; 125 tot 180 gulden besomd. De kleine kustlijnaalvis- schers brachten per morgen vangsten aan de markt van 17 tot 26 pond per vaartuig. Be sommingen 30 tot 45 gulden per kustlijnaal- visscher. De groot stoomlijnaalvisschers had den per etmaal vangsten tot 90 pond beugaal per vaartuig. Hiervan was de gemiddelde prys 34 ct. per pond. De weekresultaten waren 70 tot 150 gulden per vaartuig. Van de vischerij op het IJsselmeer was het met de fuikaalvisscherij het droevigst gesteld. De vangsten waren soms in de 2e etmaal niet hooger dan 50 pond p. fuikaalvisscher. De ge middelde prijs was 27 ct. per pond. De besom mingen waren dan ook niet hooger als 25 tot 50 gulden per fuikaalvisscher. De visschery op ansjovis, welke door enkele zeer groote motorvaartuigen wordt uitgeoefend, was ver leden week zeer matig. De weekresultaten ten hoogste tot 100 gulden. De prijs was goed, vangst gering. Onze groote Noordzeevloot maakte ook maar tot matige weekbesommingen. De kust vaartuigen voor IJmuiden en Scheveningen be- somden gemiddeld tot 110 gulden per vaartuig. De garnalenvisschers 160 tot 195 gulden per garnalenvisscher. De groote motorvaartuigen voor Texel en Terschelling van 205 tot 260 gulden per groot motorvaartuig. De snurre- vaadvaartuigen gemiddeld tot 300 gulden per snurrevaadvaartuig. Hier aan de markt was vooral de versche Noordzeeschol zeer duur in prijs. Gestuurde matig. De vorige week (19 tot en met 24 Juni) werd door 18 tot 55 vaartuigen per dag aaji de Gemeentelijke Vischafslag alhier aange voerd: 19593 pond Kuilpaling, prijs 162514 ct. (voor 14 dagen was dit: 17154 pond, 21V2 2514 ct.); 904 pond Lijn of beugaal, 2537 ct.; 140 pond Fuikaal, 23142614 ct.; 300 pond Poonen, 58 ct.; 150 pond Noordzee schol, 1020 ct.; 80 pond Schar, 67 ct. per pond; 5 K.G. Tong, prijs 100 ct.; 6 K.G. Tar bot, 110 ct. per K.G. en 850 manden Nest, prijs 40 tot 45 ct. per mand. Aardig is de wijze, waarop men op de reede van Ternate, het eiland met zijn vervaar lijken vlukaan, vischt. Dat gaat zoo: Twee mannen nemen met hun beiden plaats in een prauwtje. De een roeit, de ander laat via den top van een lange bamboe, die voor de boot is opgericht, een vlieger op. Die vlieger heeft een langen staart. (In het algemeen hebben vliegers in Indië geen staart). Die staart vormt het vischsnoer. De dienst, die bij ons de dobber verricht, wordt hier waar genomen door den vlieger. De man aan het touw laat hem door vieren en inhalen van het lange touw een weinig op en neer dansen, zoodat de haak met aas aan de oppervlakte blijft en de dansende beweging volgt. Het vischje, dat het spel ziet, hapt toe en is ge vangen. „Het hoofd van Bismarck". Zeer mooi is de Zee van Ternate. Hooge vulkanen stijgen uit de zee op, wat vooral 's ochtends als de zon haar licht op de top pen doet spelen, wonderschoon is. Eén dier bergen noemt men wel eens „het hoofd van Bismarck". Op den top er van, die veel over eenkomst heeft met een menschelijk hoofd, staan drie klapperboomen. Uit de verte lijken die veel op de spaarzame haren, die indertyd het hoofd van den „ijzeren kanselier" sier den. Een der merkwaardigheden van het stad je vormt de groote, zeer oude moskee met haar 5- en 7-tallig dak. Ze staat bij de be volking in hoog aanzien, wat niet wegneemt, dat ze verwaarloosd en bouwvallig was, toen ik het eilandje bezocht. Het binnenlandsch bestuur had zelfs maat regelen moeten treffen, het unieke monu ment tegen invallen te behoeden. Typisch zijn er de poorten, die toegang verleenen tot sommige woningen. Ze zyn voorzien van een dak met twee uitsteeksels. Alleen personen van adel mogen volgens de adat (heilige gewoonten) een dergelijke poort oprichten. Natuurlijk staat er een voor het paleis van den sultan. Dit paleis is eenigen tijd ingericht geweest tot museum van Ter- nataansche oud- en merkwaardigheden. Toen was de sultan verbannen in verband met opstootjes, waarbij een controleur bij het Binnenlandsch Bestuur vermoord was. Temate heeft sedert kort een nieuwen schen en Nederlanders. Thans is het er rus tig, ja doodsch. Alleen bij het openen van da paradijsvogeljacht op Nw.-Guinea kwam er leven en vertier onder de bewoners van d# Typische toegangspoorten. "1 He oude moskee met het vijf- en zcventallig dak. Het uitzoeken en sorteeren der muskaatnoten. sultan, die nu weer het oude huis bewoont Eens was Ternate het centrum van het Ned.-Indische gezag. Toen was het de parel der Molukken". Enkele overblijfselen me forten - by na geheel door vulkanische uit barstingen vermeld - herinneren aan den stryd, hier gevoerd door Portugeezen Engel" stille kampongs. Maar ook die tyd is voorbij. Op het eilandje treft men enkele aanplan- mgen van muskaat- en notenboomen aan. De oogst, het uitzoeken en sorteeren der no en, en de handel in copra brengen er no$ een weinigje levendigheid. H. F. TILLEMA.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6