TT&KZ&INI EN Pi OLIFANTS MANNEN 'S De droeve balans in Palestina „Beeldenstorm in Duitschland De legerreorganisatie Dr* A. R. Zimmerman overleden Vrouwen zijn goede detectives 1 Bijzondere toeslag voor IJsselmeervisschers Radioprogramma vaart uit DOOR EDGAR RICE BURROUGHS Een zonnewijzer op de „Oranje" Ethel M. Dell |w /bdui f 'J%^[ kLlilZa—m stand houden of er van door gaan Het zoi lucht. Nog een kleine afstand scheidde hen er van afhangen of het een gewone wild' van den man. Tarzan was er van overtuigd, leeuw was of een jagende leeuw, afgerich' dat hij den leeuw voor zich zou kunnen ver- op aanvallen. Intussen kwamen de vgf ach- slaan, maar dan zouden de overige vijf ziclj tervolgers steeds nader. In het stralende maan- hongerig op hem storten, licht vingen ze een glimp van hun prooi op. Hun vreselijk gebrul weeschalde door de 67. Achtervolgd door vijf snelle en woeste leeu wen trachtte Tarzan in het bos in veiligheid te komen, toen iets onvoorziens plaats greep. Uit de schaduwen van het bos kwam een an dere leeuw te voorschijn om hem in zijn vlucht te stuiten. Tarzan veranderde van koers, doch de leeuw wilde hem achterna. Zjj, die in het bos leven moeten vlug denken. En in een flits nam Tarzan zijn besluit. Eén leeuw was altijd minder dan vijf. Met een wilde kreet liep hg recht op het dier af. Het ver scheurende dier, dat juist op hem wilde af komen, bleef staan en aarzelde. Zou het dier 643 dooden en 700 gewonden in het afgeloopen halljaar, In het afgeloopen halljaar zijn in Palestina 643 personen gedood en 700 gewond. Het grootste deel der dooden zijn Arabieren. Aan Brit- sche zijde zijn 45 soldaten en po litiemannen gevallen bij schermut selingen en ongevallen op den weg. Nieuwe verdeeling van Palestina. Te Jeruzalem werd medegedeeld, dat Pa lestina wordt verdeeld in zes niuwe ad ministratieve districten in plaats van de bestaande vier districten. Bij de nieuwe verdeeling is meer rekening geiliouden met de stedelijke en de landelijke verdeeling. Grieksch schip met vluchtelin gen opgebracht, 'De Britsche destroyer Ivanhoe heeft gis termorgen in de territoriale wateren het kleine Grieksche s.s. Lespertos aangehou den, aan boord waarvan zich 400 vluchte lingen bevonden. Aangezien de bemanning geen rekening had gehouden met de gege ven waarschuwingen om niet de grens der territoriale wateren te passeeren, heeft de Ivanhoe de Lespertos naar Haifa opgebracht tt Kruisbeelden in bisdom Limburg verminkt. Het officieele kerkelijk weekblad van 't bisdom Limburg, bevat, naar de Msb. meldt, de volgende mededeelingen omtrent het steeds toenemend aantal gevallen van van dalisme, waarbij kruisbeelden worden stuk geslagen. In den nacht van 25 op 26 April zijn door heiligschennende handen 9 kruiswegstaties van den kruisweg van Wirzenborn bij Mon- tabauer omvergeworpen en totaal vernield. De daders zijn bekend en er is toegezegd, dat „zij gestraft zullen worden en dat de schade wederom zal worden hersteld." In den nacht van 12 op 13 Mei j.1. werd het kruisbeeld op den tweesprong van den landweg Wallmerod-Nentershausen en Stei- nefrenz-Weroth ontheiligd en vernield. Van een groot houten kruisbeeld, dat op een landweg in Limburg stond, is het cor pus afgerukt, dat later in een sloot langs den weg werd aangetroffen. In den nacht van 5 op 6 Mei is een kruis beeld dat aan den buitenkant van een klei ne kapel in Allmannshauscn bij Monta- bauer was aangebracht, op heiligschennen de wijze misvormd. Het hout van het kruis werd van het voetstuk gerukt, terwijl het corpus zelf verdwenen is. In den nacht van 7 op 8 Mei werd het corpus van het kruisbeeld bij Elgendorf ver nield. In den nacht van 22 op 23 Mei werd het corpus van het kruisbeeld van den Graaf van Schmiesing gestolen. In denzelfden nacht is bij Horessen een kruisbeeld op hei ligschennende wijze geprofaneerd. Ons leger bestaat thans uit 1 lichte divisie en 4 legerkorpsen. De regeeringspersdienst meldt: Met in gang van 1 Juli 1939 is voor de landmacht een gewijzigde vredesorganisatie in werking getreden. Als gevolg daarvan bestaat, van genoem den datum af, het veldleger uit vier leger- korpsen en één lichte divisie. Elk leger korps is samengesteld uit twee divisiën en één regiment motorartillerie, elke divisie uit drie regimenten infanterie en één regi ment veldartillerie. De standplaatsen der legerkorpscomman danten zijn onderscheidelijk 's-Gravenhage (Iste), Arnhem (Ile), Breda (111e) enAmers foort (IVe), die der divisiecommandanten: 's-Gravenhage (Iste) Ede (Ile), Assen (Ille) Arnhem (IVe), Venlo (Ve), Breda (Vle), Harderwijk (Vlle) en Amersfoort (VlIIe); de commandant van de lichte divisie is ge vestigd te 's-Gravenhage. Afzonderlijk wapen voor de mi litaire luchtvaart. Voorts is met ingang van 1 Juli 1939 'op gericht het wapen der militaire luchtvaart, bestaande uit den staf van het wapen en drie luchtvaartregimenten. Ten slotte is het wapen der genie gereor ganiseerd tot een brigade van drie regimen ten en zijn de kustartillerie, de motordienst en de lichte troepen met nieuwe formaties uitgebreid. De met de reorganisatie verband hou dende bouw van kazernes en magazijnen, in richting van oefenterreinen en aanleg van vliegvelden is ten deele voltooid, ten deele in uitvoering. Deze universeele equatoriale scheeips- zonnewijzer met meridiaanzoeker, heeft een schaduwgevende stift die verstelbaar is, naar gelang den datum van het jaar, d.w. z. naar gelang de declinatie van de zon. Het toestel draait op een schijf, die, aldus het Hsb., bij gebruik steeds de geografi sche breedte moet aangeven, waarop het schip zich bevindt. De zonnewijzer op de „Oranje" is een geschenk van de passage-agenten in Ne derland. Hij staat op het snortdek ten ge rieve van de passagiers; tot de navigatie- instrumenten behoort hij niet. De eerste aan boord van een va rend schip! Nimimer tevoren is het mogelijk geweest een bruikharen zonnewijzer te plaatsen aan boord van een varend schip; de „Oranje" echter heeft er een. Het is een toestel naar een ontwerp van ir. W. G. ten Houte de Lange te 's Gravenhage. Oud-burgemeester van Dordrecht en Rotterdam en oud-volken bondsgedelegeerde te Weenen. In den ouderdom van zeventig jaar is gistermiddag op zijn buitenverblijf aan den boulevard te Velp, waar hij juist Zaterdag was teruggekeerd, plotseling overleden, Dr. A. R. Zimmerman, oud-burgemeester van Dordrecht en Rotterdam en oud-volkenbonds commissaris voor Oostenrijk. Alfred Rudolf Zimmerman, die op 19 Jan. 1869 te Amsterdam werd geboren, werd in 1906 tot burgemeester van Dordrecht be noemd. Nog in hetzelfde jaar volgde zijn be noeming tot burgemeester van Rotterdam, in welke gemeente hij tevens curator was der Nederlandsche Handelshoogeschool. Rotterdam heeft aan Dr. Zimmerman veel te danken. Hij nam o.a. het initiatief tot den bouw van het nieuwe stadhuis, tot een be langrijke uitbreiding der havenwerken en tot den aanleg van villawijken, die het wo nen in de Maasstad aantrekkelijk zouden maken. In 1921 werd Dr. Zimmerman afgevaar digd om Nederland te vertegenwoordigen op de fïnancieele conferentie te Brussel. Kort daarop was hij bemiddelaar tusschen Oosten rijk en Hongarije inzake financieele geschil len ten aanzien van de afscheiding van het Burgenland. Aan het einde van 1922 werd Dr. Zimmer man benoemd tot commissaris-generaal van den Volkenbond te Weenen, waar hij tot taak had de Oostenrijksche financiën te saneeren. In April 1923, toen hij deze functie definitief aanvaardde, vroeg hij tevens ontslag als bur gemeester van Rotterdam. In 1926 verviel dit amlbt, daar de volken bondsbemoeiingen met Oostenrijk in dat jaar afliepen. In 1927 vertrok Dr. Zimmerman naar Vera Cruz, zulks als voorzitter van de Anglo-Mexi- can Claims Commission voor de regeling der Engelsche aanspraken in Mexico, welke da teeren uit de jaren 19101920. Als Nederlandsch afgevaardigde nam Dr. Zimmerman daarop zitting in de controle commissie der garantiestaten voor de Oosten rijksche opbouwleening. In 1930 werd hij be noemd tot voorzitter der FranschZweed- sche Verzoeningscommissie. Van zijn hand zijn o.a. publicaties verschenen over Amerika, Italië en over ons land. Zij helpen de Amsterdamsche po litie rijwieldieven op te sporen. De Amsterdamsche burgerij verleent op loffelijke wijze haar medewerking in den strijd tegen de rijwieldieven. Was het in het begin van deze week een meisje, dat de ge stolen fiets van haar broer opspoorde en de politie den heler in handen wist te spelen, Zaterdagavond was het wederom een lid van de vrouwelijke sexe, dat zich als een be kwaam detective ontpopte. De dame in kwes tie werd door haar verloofde per auto naar huis gebracht. Vlak bij haar huis, waar de auto stopte, zag de dame, dat zich een man op verdachte wijze ophield in de nabijheid van een fiets, die tegen een muur stond ge plaatst. Het paar bleef eenige tijd in den wagen, waarvan de lichten waren gedoofd, zitten. Na ©enigen tijd zagen zij, dat de man aan het slot van de fiets morrelde en enke le oogenblikken later er met het rijwiel van door ging. Ongeweten werd hij achtervolgd door het paar in den wagen, dat een agent waarschuwde, die den man inrekende. Bij huiszoeking heeft de politie, in de woning van den gearresteerde nog een zoo goed als nieuwe fiets en eenige rijwielonderdeelen gevonden. Zeilkuilvisschers profiteeren niet van de maatverhooging der aal. Hoewel als gevolg van de maatverhooging van de aal van 25 tot 28 cm. in het IJssel meer groote hoeveelheden aal blijken te zijn, waaronder vele van een lengte tusschen 25 en 28 om., kunnen'onder meer de zeil-kuil- visschers thans van de gevolgen dezer maat verhooging blijkbaar nog niet profiteeren. Op grond hiervan wordt aanleiding ge vonden om de toeslagregeling voor vrijwel uitsluitend IJsselmeervisschers te wijzigen in dien zin, dat de toeslag van 28/5—29/10 nihil bedraagt, van 29/105/11 25 pet. van den grondslag, 5/1119/11 50 pot. van den grondslag, 19/113/12 75 pet. van den grond slag, 3/12—31/12 100 pet. van den grondslag. Het verschil in toeslag tusschen de tot nu toe geldende en de hierboven genoemde re geling wordt verleend als bijzondere toe slag, doch zal over het toeslaglooze tijdvak van 28 Mei tot 29 October 1939 worden ver deeld naar bevind van omstandigheden. Deze bijzondere toeslag zal afzonderlijk worden bekend gemaakt.. Thans geven voor noemde omstandigheden aanleiding, om voorloopig v. 25 Juni tot en met 22 Juli 1939 een bijzonderen toestlag te verleencn van 25 pet. van den grondslag. Deze bijzondere toeslag geldt eveneens voor IJsselmeer- tevens bintienvisschers en als maximum bijzondere toeslag, overeen komstig de desbetreffende regeling voor IJs- selmeer-Waddenzeevisschers. DINSDAG 4 JULI 1939. Hilversum I. 1875 en 414.4 m. AVRO uitzending. 6.307.00 RVU. 8.00 Orgelspel. 8.15 Berichten. 8.17 Gramofoonmuziek. 9.00 Omroeporkest en solist (opn.) 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Viool en piano. 11.00 Causerie: „De vrouw en het wereld beeld". 11.10 Huishoudelijke wenken. 11.35 AVRO-Aeolianorkest. 12.15 Berichten. 12.17 Gramofoonmuziek. 12.45 AVRO-Amusementsorkest. 1.15 Gromofoonmuziek. I.30 Het Lyra-Trio. 2.15 Orgel en zang. 3.00 Ensemble Jetty Cantor en declamatie. 4.30 Kinderkoor. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Omroeporkest. 6.28 Berichten. 6.30 Causerie „Aangiften, aanleg en al of niet intelligente aanpassing bij dieren". 7.00 Gramofoonmuziek met toelichting. 7.40 Causerie„Een meisje wil danseres wor den". 8.00 Berichten ANP, radiojournaal, mede deelingen. 8.20 Omroeporkest en roliste. 9.00 „De onderwijzer in de strafgevangenis", vraaggesprek. 9.15 AVRO-Amusementsorkest en solist. 10.00 Radiotooneel. 10.25 Gramofoonmuziek. II.00 Berichten ANP, AVRO-Dance-Band. 11.40—12.00 Orgelspel (opn.) Hilversum n. 301,5 m. KRO-uitzending, 8.009.15 Gramofoonmuziek. (ca. 8.15 Ber.). 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest. (1.001.20 Gramofoon muziek). 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.30 KRO-orkest. 4.15 KRO-Melodisten en solist. (5.005.15 Gramofoonmuziek, 5.456.05 Felicitaties en ca. 6.30 Berichten). 6.35 Sportpraatje. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie: „Adel en nood van het hand werk". 7.35 Gramofoonmuziek. 7.45 Zwemcursus. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 „Saskia", opera. 9.209.45 Causerie: „Schokland, 80 jaar geleden ontruimd en gramofoonmuziek 10.50 Gramofoonmuziek. 11.00 Berichten ANP. 11.10 Willy Rockin's orkest. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. FEUILLETON. 54. HOOFDSTUK 15 Het was op den namiddag van denzelfden dag... Oudejaarsdag... dat Belinda, geheel in het zwart gekleed, maar met in haar houding iets fleurigs, „De Zwarte Zwaan" verliet en haar blozend gezicht in de richting van de pier wendde. Ze moest langs haar beide eigendommen Honeyballfarm en de vroegere verblijfplaats van ouden Columbus om de pier te berei ken. Beide huizen waren onbewoond. Het eer ste zag er met zijn gesloten blinden afwerend uit en had in den schemer van den winterdag iets spookachtigs. Belinda had Peter en Emily al weggestuurd zonder een schijn van hart zeer. Het was koud en het geluid van de bijna onzichtbare zee klonk melancholiek. Maar het geluk was met Belinda en niets kon haar ont stemmen. Ze bereikte de pier en wandelde er doelbewust langs. Aan het eind schommelde de „Circe" heen en weer en haar licht scheen vaag door de mist. Toen Belinda bij de aan legplaats gekomen was, riep ze luid naar be neden: Hallo! Ben jij daar, Mr. Britton? Ik ben het Belinda Quale. Het duurde eenige oogenblikken voor er antwoord kwam. De kajuitdeur werd geopend en de gestalte van een man teekende zich af in de opening. Mag ik aan boord komen zei Belinda op een toon van hartelijke kameraadschap. Je bent zeker alleen. Rolfe slenterde naar buiten. Hij gaf geen blijk van erg veel enthousiasme. Is er iets aan de hand? vroeg hij norsch. Welnee! Ik kom je maar eens opzoeken. Dat is alles. En je een gelukkig nieuwjaar wenschen. Ze zei het op een manier, alsof ze hem daarmee een gunst verleende. Hoe kom ik aanboord? Wacht even! zei Rolfe. Hij verdween en kwam terug met een elec- trische lantaarn, waarmee hij de ijzeren lad der belichtte, die toegang gaf tot zijn do mein. Wees voorzichtig! waarschuwde hij. Het werd gezegd op een gereserveerde toon, maar hij stapte naar voren om haar te helpen. Belinda stapte aan boord en keek om zich heen. Een mooie boot! zei ze. Wat gek eigenlijk, dat ik hier nooit eerder geweest ben! Rolfe zei niets, toch vond ze zijn zwijgen niet verontrustend. Ze kende de mannen en ze waren zoo in die omstandigheden. En... waar gaan we nou naar toe? vroeg ze. Daar is de kajuit, wees Rolfe. Ze stapte heen en daalde het trapje af met volkomen zelfvertrouwen. Wat gezellig! zei ze. Ik had niet gedacht, dat het hier zoo leuk was. En alles zoo mooi geschilderd. Je verstaat de kunst, Mr. Britton. Daar is niet veel kunst aan, zei Rolfe lakoniek. Nou, ik vind van wel. En wat een mooie kussens! Werkelijk echt gezellig! Mag ik gaan zitten? Natuurlijk. Ze ging zoo zitten, dat het lamplicht ver leidelijk op haar blonde haren scheen, waarop ze een brutaal schuin staand mutsje droeg. Je laat je zoo weinig zien den laatsten tijd en na alles, wat er gebeurd is, is het prettig weer eens een ouden vriend te ont moeten. Rolfe zei niets. Hij leunde tegen de deur en vulde zijn pijp. Belinda zuchtte, als om zichzelf in har monie te brengen met zijn onmiskenbaar somber uiterlijk. Ja, merkte ze op, we hebben een treurigen tijd achter den rug. Heb je het laatste nieuws gehoord? Rolfe keek net op. Ik ga straks weer vragen, hoe het met haar is. Vanmorgen was er geen verandering. O, Julie! zei ze met iets minachtends. Je hoeft er niet op te rekenen, dat het met haar nog ooit weer anders wordt. Ze heeft haar verstand verloren. Niet dat ze er ooit veel van had om te verliezen! Kun jij dat beoordeelen? vroeg Rolfe met een heel lage stem. Ze haalde haar schouders op. Nee, maar werkelijk! Je bent toch niet zoo mal je tijd te verdoen met treuren over een meisje, dat krankzinnig is geworden? Een knap naeisje, dat geef ik toe. Maar geen greintje verstand! En nooit gehad ook. Dat wist zelfs die oude heksEmily. Zoo? zei Rolfe. Belinda begon haar handschoenen uit te trekken met teekenen van ongeduld. Maar natuurlijk! Dat wist immers iedereen. Ze had niet meer verstand dan die arme Micky. Daarom dacht ik eerst, dat zij het gedaan had en ik moet zeggen, ze zag er naar uit dien morgen. Dat kwam, omdat ze probeerde mg te beschermen. Belinda lachte minachtend. Ik weet het. Het was te gek om los te loopen. Maar als je het goed beschouwt is ze toch eigenlijk de schuldige. Zij heeft Micky op het denk beeld gebracht het mes te gebruiken. Als we de eigenlijke schuldige gaan zoeken, dan zou ik denken, dat Stark zelf niet vrij uitgaat, zei Rolfe. Hij heeft in ieder geval zijn verdiende loon gekregen. Nou maar! protesteerde Belinda en hield dan plotseling in. Ze was hier niet zoo onconventioneel gekomen om een dergelijk soort discussie te voeren. Je hebt mis schien niet heelemaal ongelijk, stemde ze daarom toe, maar het ligt niet op mijn weg om kwaad te spreken van dien armen kapitein Stark. Het was natuurlijk een groote verrassing voor me, maar ik voel dat hij tenslotte het goede heeft willen doen. Rolfe bromde iets en stak zijn pijp op. Zijn oogen weigerden het schitterend schouwspel te zien van de blonde Belinda in haar som bere kleedij. Zie je, zei Belinda na een korte pauze, ik heb een hard leven gehad. Ik heb altijd mijn best gedaan om goed te zijn voor mijn ouden grootvader, maar hij heeft nooit werkelijk om me gegeven. Ik ben altijd erg alleen geweest en... dat ben ik nog. Ja, ik vind ook, dat je ouden Columbus heel behoorlijk behandeld hebt, zei Rolfe op een toon, of de heele zaak hem volmaakt onverschillig liet. Belinda evenwel wendde zich tot hem met een spontaan gebaar van dankbaarheid. Dat is aardig van je, zei ze. Er zijn zoo weinig menschen, die het waardeeren, als je je best doet. En weet je wat er nu ge beurd is? De vrouw van Joe Muster heeft een ongeneeslijke kwaal en ik zal haar moe ten oppassen. Ze keek hem aan, alsof ze nog meer lof verwachtte. Maar Rolfe zei enkel: Zoo? Dat is treurig. Het was niet heelemaal duidelijk of de opmerking sloeg op Belinda of op de vrouw van Joe Muster. Belinda zuchtte weer. Ja, het leven is treurig. Maar we moeten ervan maken wat we kunnen. Het valt niet mee om alleen te staan te midden van zooveel zorgen. Nou b.v. Honeyballfarm. Wat zou jij ermee doen, als je mij was? Ik zou het probeeren te verkoopen, zei Rolfe. Ja? Zou je dat werkelijk doen? Zou je, als je mij was, er niet over denken het op te knappen en er zelf te gaan wonen? Dat weet ik niet, zei Rolfe. O maar, je móet het zeggen. Toe! Dat wil ik nu juist zoo graag weten. Wat denk je zelf van het huis? Zou je het prettig vin den... om in te wonen, meen ik. Na alles wat er gebeurd is, nee. Ik ge loof wel, dat er iets van te maken is. - Dat bedoel ik nou juist, zei Belinda. Als je nu eens ging trouwen en je zocht een huis, zou je dan niet zoo'n soort hui3 willen hebben? Ik weet het niet, zei Rolfe weer en hij rookte zijn pijp met een verveeld gezicht. Maar Belinda was nog niet, waar ze we zen wou, hoewel ze er langs omwegen naar toe kroop. Je denkt, dat er wat van te maken zou zijn. zei ze. Nou, daar ben ik zeker van. Als ik,iemand had... zooals jij b.v.... om me te helpen, zou ik er een echt gezellig huisje van kunnen maken. En zoo mooi dicht bij de zee. Zoo gemakkelijk voor de „Circe". Peter neemt nou den veerdienst waar met de boot van den schipper, maar dat zou jij even goed kunnen doen als je wou. Met Emily zou ik niets te maken wil len hebben. Ze hebben nou een kamer ergens verder op de kade. Dus als je zou willen, er is niets dat het je belet. Ik begrijp het geloof ik niet heelemaal. zei Rolfe. Heb je het over het veer of over Honeyballfarm? Over allebei! riep Belinda met een uit- noodigend gebaar. Denk eens wat er van te maken zou zijn! Je kon Peter aanhou den als hulp. Maar Emily zou ik niet willen hebben. Ik zou een meisje nemen voor het ruwe werk. We zouden het huis zoo laten opknappen, dat je het nauwelijks terugkende. Jij zou alles mogen uitkiezen. Ik weet, dat je sniaak hebt. Je zou er gelukkig zijn, daar ben ik zeker van. En 's zomers kon je weer menschen voor pleziertochtjes meenemen op de „Circe". En later kon je ze dan terug brengen naar mijn theesalon in het huis van ouden Columbus. Nou? Sla je toe? (W'ordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8