Bece,kte Dr. COLIJN geen resultaat? Halifax naar Moskou? Dr* COLIJN Jans Amerikaansche vrouw niet geslaagd HtSS IM7- k0"li™° ™H- De vrede kan nog gered! Roosevelt friompheert voor ccn keer! Geen verbintenis Duitschland-Bulgarije Bijna geen „rooie duit" meer in China Alles valt aan in China Een politieke kettingbrief Ds* Niemöller op non-actief gesteld Postduivenvereeniging t,Hollands Noordpunt" KANSEN VAN EEN NATIONAAL KABINET OP BREEDE BASIS DALEND? De conferentie van Dr. Coiijn met de voorzitters van de zes Tweede Ka merfracties heeft gisteren van vier uur tot kwart over zes geduurd. Omtrent het resultaat van deze be spreking werden geen mededeelin- gen verstrekt Uit het weinige, dat nochtans van de conferentie is doorgesijpeld, neemt men aan, dat dit overleg op breede basis zonder resultaat is ge bleven. Over de kansen van een na tionaal kabinet op breede basis laat men zich, naar het Hsbl. meldt, dan ook tamelijk pessimistisch uit. Het schijnt overigens, dat het stadium van oriënteering in deze Kabinets crisis geëindigd is. Wiens „schuld?" Nu er blijkbaar nog geen oplossing van de Kabinetscrisis in het zicht is, wijdt men merkwaardigerwijs weer grootere aandacht aan de vraag, door wiens „schuld" het recht- sche kabinet uiteen is gevallen. Volgens de opvattingen in sommige Haagsche politieke kringen stelt men de zaak wel zeer simplis tisch voor, door er den nadruk op te leggen, dat Dr. Coiijn voor een verschil van tien of twintig millioen de samenwerking zou heb ben doen stranden. Het karakter en het ver leden van dezen Nederlandschen staatsman staat er borg voor, dat hier wel degelijk be langen van veel wijdere strekking op het spel stonden. De meening wordt dan ook verkon digd dat veeleer het algemeen be- grootingsbeeld, dat door de noodza kelijke defensie-uitgaven in zeer on- gunstigen zin wordt beinvloed en zooals zich dat voor de jaren 1940 en 1941 doet aanzien, dr. Coiijn en tevoren mr. De Wilde heeft genoopt doeltreffende maatregelen van hun ambtgenooten te eischen voor een ten minste gedeeltelijke gezondma king der staatsfinanciën. In parlementairen kring verklaarde men aldus het Hsbl., met grooten nadruk, dat het door mr. Verschuur geuite standpunt in de Volkskrant de r.k. fractie zal niet toe geven een oplossing der crisis geenszins gemakkelijker maakt. Want nog altijd acht men het eenerzijds uiterst onwaarschijnlijk dat de r.k. voor een samenwerking uitslui tend met de sociaal democraten te vinden zijn, in welk geval zij op verwezenlijking van hunne sociale wenschen zouden kunnen rekenen. Anderzijds ziet men in, dat om een breede samenwerking te waarborgen, alle l betrokken partijen iets van hun eischen zul len moeten laten vallen. HJfl. de Koningin heeft Woensdag het Chr. Nationaal Zendingsfeest op het landgoed „Raaphorst" te Wassenaar bijgewoond. Rede van Citrine bij opening van I.V.V. congres te Zurich. Gisteren is te Zurich het achtste congres van het Internationaal Vakverbond geopend. De voorzitter, Citrine (Engeland) hield een rede, waarin hij wees op het belang van sa menwerking der Sovjet Unie met andei-e vre delievende naties, niet slechts tegen agres sie, doch voor algemeene verbetering van de wereldsituatie. Een van de belangrijkste kanten van onze taak, zoo zeide Citrine, is, allen invloed van onze beweging te gebruiken om bij te dra gen tot het tot stand komen van een werke lijk vredesfront. De onbeperkte hulpbronnen der wereld, aldus Citrine, kunnen voor al len op billijke voorwaarden toegankelijk worden gemaakt, doch niet door bedreiging met geweld, noch door het in razend tempo scheppen van geweldige oorlogsmachines, die alle naties verarmen. Meer in den aanvang zijner rede had Ci trine verklaard, dat het congres bijna 19 millioen georganiseerde arbeiders vertegen woordigde. vergeleken met 13 millioen drie jaar geleden. Door beter uitgewerkte en moediger maatregelen kunnen de maatregelen van het vredesfront, dat thans gevormd wordt, nog den vrede redden, zoo besloot Citrine. DALENDE WERKLOOSHEID IN ENGELAND. De Engelsche werkloosheid vertoont thans de grootste daling, die ooit in vijf maanden tijds is voorgekomen. In Februari j.1. is het aantal werkloozen n.1. gedaald met 142,308, in Maart met 169,789, in April met 82,535, in Mei met 152,112 en in Juni met 142,703, dus in de afgeloopen 5 maanden totaal met bijna 700.00. Het aantal te werk gestelde personen is thans, naar de Tel. meldt, tot 12,810.000 ge stegen, eveneens een nieuw record. Het aan tal te werk gestelde personen is thans veel groot er dan het hoogste cijfer van 1937 en is ook c.a. 600.000 grooter dan verleden jaar om dezen tijd. SCHOKKENDE GETUIGENISSEN. Zel den heeft een onderzoek naar een scheeps ramp meer sensatie verwekt dan dat naar de vrecselijke Thetis-ramp. De getuigenis sen van de vier eenige overlevenden zijn wenig minder dan schokkend en onthullen iets van de tragische gebeurlenissen welke zich in dat voor de Engelsche marine zoo noodlottige etmaal diep onder den zeespiegel hebben afgespeeld. Men ziet hier twee der opvarenden, die door middel van de Davis-reddingskanier den dood ont snapten, zich op weg begeven naar de zit ting, om hun luguber verhaal voor de com missie van onderzoek voort te zetten. Het zijn de stoker Arnold en zijn kameraad F. Shaw. De president houdt zijn mone taire bevoegdheden. Het blijft op en neer gaan in Amerika. Nu eens krijgt Roosevelt een klap, dan weer ze geviert hij. Het laatste is thans het geval, want de Senaat heeft met 43 tegen 39 stem men het compromis-voorstel van de mone taire wet aanvaard en doorgezonden naar het Witte Huis ter onderteekening door den president. Het compromis hield een verlenging van den duur der monetaire volmachten in tot 30 Juni 1941. Roosevelt had aanvankelijk ver klaard, dat de desbetreffende wet, welke op 30 Juni was afgeloopen, niet kon worden ver lengd. Later is hij op dat standpunt teruggeko men en hij heeft den attorney-general, den speaker van den Senaat, uit naam der re- geerifig doen medcdeelcn, dat de wet de rechtskracht niet had verloren door de hou ding van den Senaat, doch dat die slechts was onderbroken. De werking der oude wet wordt dus hersteld, zegt het Ildbld., en Roo sevelt behoudt de bevoegdheid, de goudwaar- de van den dollar op 50 van de oorspron kelijke waarde vast te stellen, thans bedraagt die 59.06 Het stabilisatiefonds is even eens in stand gehouden en de regeering zal ook weer binnen- en buitenlandsoh zilver kunnen aankoopen; het eerstgenoemde te gen 0.77 doller per ounce. Beide partijen op verschillende punten in het offensief. De Japansche troepen vallen een Chi- neesche strijdmacht van bijna 10.000 man geregelde en ongeregelde troepen aan, die in 'loopgraven verschanst liggen in het westen van Sjantoeng, zoo meldt een tele gram van de troepen te velde. Deze actie is begonnen zoo wordt verklaard, na de zuivering van de Chineesche troepenres tanten uit Zuid Sjantoeng. De gevechten worden geleverd over een groot gebied ten westen van de spoorlijn TientsinPoekau. Ook wordt gemeld, dat de zuiveringsopera ties tegen Chineesche troepenrestanten in Kiangsi voortgaan. Uit Tsjoenking meldt Reuter, dat de. Chi neesche troepen aanvallen hebben ontke tend op Japansche stellingen ten noorden en zuiden van Kanton, volgens verklarin gen van den Chineeschen militairen woord voerder. De Chineezen verklaren ook. dat zij langs des poorlijn KantonIlankau in den aanval zijn. Verder verklaarde de woordvoerder, dat de Japanneezen vijf nieuwe divisies uit Japan naar China zen den. De Japanneezen, zoo zeide hij, zijn we derom niet geslaagd met hun pogingen om de Chineesche troepen, die stand houden in de Tsjingtiisosjan-bergen in Zuidsjansi te verdrijven. De Bulgaarsche minister met veel eerbewijzen te Berlijn ont vangen. Een bezoek bij Hitier. Officieele kringen te Sofia verklaren dat de Bulgaarsche premier bij zijn besprekin gen in Duitschlanü geen enkele politieke verbintenis zal aangaan en in het algemeen dat geen enkele politieke acte tot stand zal komen. Er bestaai trouwens een nauw con tact tusschen Sofia en Belgrado, waar de premier bij zijn terugkeer uit Berlijn zijn reis zal onderbreken. De Bulgaarsche premier Kiosseivanof is gistermiddag door Hitier in zijn werkver trek in de nieuwe rijkskanselarij ontvan gen. De bespreking, waarbij ook de rijks minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop aanwezig was, duurde ongeveer een uur. De Bulgaarsche minister is met veel eer bewijzen ontvangen en Berlijn doet alles om hem te overtuigen dat hij een zeer wel kome gast is. Gericht tot de Tsjechen. Janeneck, de commissaris van Tsjecho- Slowakije op de tentoonstelling te New York, heeft den inhoud medegedeeld van een schrijven, dat als „kettingbrief" in Tsjecho- slowakije circuleert. Hierin staat o.m.: „Gelooft in het wettige recht op een vrij leven van het duizend jarige acht millioen zielen tellende volk, dat tot de Tsjechoslowaaksche natie behoort. Ge looft niet, dat wij duizend jaar in Duitsch- land hebben gewoond, want dat is een leu gen. Gelooft niet, dat wij door de rest van de wereld in den steek zijn gelaten. Neemt niet aan Duitsche feesten deel. Vergeet niet, dat veertig millioen kronen, die het Tsjechi sche volk in het zweet zijns aanschijns had opgespaard, door de DuRsche legers gestolen zijn." De „Daily Express" meldt, dat het naar aanleiding van een door de Sovjetregeering geopperd denkbeeld mogelijk is, dat Halifax zich binnenkort naar Moskou begeeft om de onderhandelingen over het niet-aanvalspact te bespoedigen. Men verklaart, dat persoon lijk contact tusschen de verantwoordelijke staatslieden het mogelijk zou maken, alle moeilijkheden snel te boven te komen.. De berichten aangaande den bekenden Dahlemer predikant ds. Martin Niemöller spreken den laatsten tijd over zijn „schor sing" of „afzetting". In het bezit van de officieele stukken zien wij dat deze termino logie niet juist is. Dr. Martin Niemöller is blqkens de officieele stukken van zijn kerkbestuur ,op non-actief gesteld" („in den Wartestand versetzt") wijl hij, aldus gaat dan de officieele kerkelijke motivee- ring voort, „zich reeds twee jaar in hechte nis bevindt en nog niet te zien is, wanneer hij daaruit ontslagen zal worden en zijn predikantsambt weer zal kunnen waarne men." Zooals men ziet heeft deze op non-actief stelling geen enkele oneervolle strekking. Dr. Niemöller heeft tegen het besluit ge protesteerd, echter tevergeefs. Mogelijk is, dat de op deze wijze vacant geworden predi kantsplaats te Berlijn-Dahlem thans door den Evangelischen Opperkerkeraad met een Duitsch-Christelijke predikant bezet wordt. 's Gravenhage, 6 Juli Naar wij verne men heeft dr. Coiijn zich hedenochtend naar de Koningin begeven ten einde aan H. IS. mede te deelen, dat hij de hem verleende opdracht tot vorming van een kabinet, wel ke door hem in beraad was gehouden, niet aanvaardt. Dr. Coiijn is te kwart over negen door H. M. de Koningin ontvangen. öni hxhi o&lPuïo?.: door Ben Grevedamme. De familie Jansen was er één, zooals er in Nederland honderden zijn. Mijnheer Jan sen had een bescheiden boekhoudersbaantje, en wenschte, behalve een jaarlijks sluiten de balans, een rustigen ouden dag met een klein pensioen op de Veluwe. Mevrouw Jansen was, als zoovele liefheb bende echtgenooten; zij aanbad haar man, beschouwde hem als een soort boekhoudkun dig genie en trachtte, in afwachting van zijn vurig gewenschte promotie, de eindjes zoo goed mogelijk aan elkaar te knoopen. Dat viel niet mee met twee kinderen, van wie de oudste, een meisje, filmster-aspira ties heeft en de jongste, een jongen, een II.B.S.-leerling is, die ongeveer iedere maand om verhooging van zijn zakgeld komt vragen. Zoo leefde de familie Jansen haar rustige burgermans leventje, zonder dat er iets gebeurde, wat het vermelden waard is. Nu ja, eenmaal was mijnheer Jan sen om vijf minuten over negen inplaats van vijf voor negen op kantoor gekomen, juist op een dag, dat zijn chef eens extra vroeg kwam. De storm, die over zijn hoofd was gegaan, had in den huize Jansen eeni ge deining veroorzaakt, maar daar was het ook bij gebleven. Overigens heerschte er vrede in het huis; geen spoor van een wolkje was aan den ietwat eentonig blau wen hemel in de familiekring van Jansen te bekennen, totdat... op een ochtend een brief kwam van Jan. Vroeger was neef Jan het zwarte schaap in de familie Jansen geweest, omdat hij het gewaagd had, tegen de familie-traditie te zondigen, door niet op een kantoorkruk te gaan zitten. Hij was op een dag, voor zien van wat lagere schoolkennis, en een paar handen, die van aanpakken wisten, naar Amerika gegaan, beladen met onheils- voorspellingen van alle ooms en tantes. Ja renlang kreeg de familie taal noch teeken van hem, totdat op een dag een kort brief je kwam, met de mededeeling, dat het hem heel goed ging. Uit het tweede briefje bleek dat zijn financieele omstandigheden niets te wenschen overlieten en vanaf dat oogen blik werd de stemming ten opzichte van neef Jan aanzienlijk milder Nu kwam er een derde brief, waarin neef Jan vertelde, dat hij binnenkort een paar maandjes naar Holland kwam om de luid- jes te bezoeken. Dat was nog zoo iets bij zonders niet, maar het P.S. vormde de sen satie, want daarin stond, dat Jan kort ge leden getrouwd was met een Amerikaan sche vrouw, die vanzelfsprekend de reis zou meemaken. „Ze kent natuurlijk geen Tollandsch," voegde hij er nog aan toe, naar jullie vindt haar vast wel aardig!" „Ze kent geen Hollandsch", dat was iets, vaarover mijnheer Jansen zich zorgen maak e. Want hij, als hoofd van het gezin, moest Jan en zijn vrouw, als zij op bezoek kwa- ncn, natuurlijk welkom heeten en in het Engelsch was hij nooit een kei geweest, veeleer een armzalige stumper. Mevrouw Jansen kende evenmin Engelsch. „Laat jullie 't maar aan mij over", zei Bob, de II.B.S.'er. „Ik zal haar wel te woord staan!" Hij zag zich al staan, een Engelsche speech afsteekend, met de trotsch, bewon derende blikken van heel de familie op zich gevestigd! „Ben je gek!" zei pa, „daar zorg ik voor. Dat beetje sohool-Engelsch, dat daarvoor noodig is, heb ik gauw genoeg op gehaald!" Boh trok zijn wenkbrauwen geringschat tend op, maar de heer des huizes deed als of hij het niet zag. Den volgenden middag kocht hij een boek „Leer Engelsch in één week!" en daarin las hij ijverig eiken avond, als Bob zijn huiswerk maakte. Hij leerde lange rijen woorden, droomde des nachts van per soonlijke voornaamwoorden en verwensch- te in stilte Jan en diens Amerikaansche bruid. Mevrouw Jansen stond des morgens in de keuken ijverig over het studieboek heengebogen, want het stond toch te gek, als je niet wist, wat mes, lepel vork en der gelijke huishoudelijke dingen in het En gelsch waren. Eindelijk was de groote dag daar. Een an dere oom had op zich genomen, het paar van de boot te halen en intusschen wachtte de familie Jansen in zenuwachtige span ning. Pa en Bob renden dm beurten naar de deur als er gebeld werd, maar eerst was het de melkboer, later een bakker en toen weer iemand met veiligheidspelden. Tegen half twaalf hield een auto voor het huis stil. Een gebruinde, goed-gekleede man en een charmant jong vrouwtje belden aan. Maar de deur was al open. Bob stond even aan de trap en riep zoo hard hij kon: „Well come!" maar verder kwam hij niet, want zijn vader had hem aan zijn mouw naar achter getrokken en schraapte zijn keel. Op den drempel van do huiskamer staande, be gon hij: „Eheh Toen voelde hij een paar armen om zijn hals, iemand gaf hem een zoen op zijn voor hoofd. „Wel, bent u nu de oom, van wien Jan zooveel heeft verteld!" zei een vrouwenstem in gebroken, maar goed verstaanbaar Hol landsch. Pa stond verbijsterd en liet zich een opmerking ontvallen, die Jan's echtge- noote blijkbaar nog nooit had gehoord, want ze vervolgde, lief glimlachend. „Wel vou see John heeft geschreven, dat ik geen Hol landsch kende, maar we vonden 't 'n ver rassing als ik het leerde, zonder iets te zeg gen, you know!" „Oh, ycs"stamelde mijnheer Jansen Jan grinnikte, hij vermoedde wel iets. Bob had het land. Had hij daarvoor ette lijke avonden niets dan Engelsch geleerd' Dan maar met postzegels betalen, Chineesche postzegels worden te Sjang hai als ruilmiddel gebruikt wegens een te kort aan koperen munten welke plotseling buitengewoon schaarsch zijn geworden. Vol gens Chineesche financieele kringen moet het tekort worden toegeschreven aan de po litiek der Japansche autoriteiten in de be zette gebieden, die de Chineezen dwingen hun koperen munten af te staan in ruil voor de biljetten van de „Hua Hsing Han delsbank", de nieuwe onder Japansche hoe de staande bankinstelling in Sjanghai. Al le aldus verkregen munten, zoo wordt ge zegd, worden terstond naar Japan ver scheept. Thans wordt gemeld, dat de Chi neesche regeering biljetten voor circulatie in Sjanghai mag drukken, teneinde het smokkelen in koper te verhinderen. Enorm bedrag aan oorlogsobli- gatiën. Het totale bedrag aan z.g. oorlogsobliga- tiën welke de Japansche regeering sedert het uitbreken der vijandelijkheden in China heeft uitgegeven (Juli 1937) wordt geraamd op 6.300.500.000 yen. De waarde aan oor- logsobligatiën welke in het huidige finan- tieele jaar (eindigende 31 Maart 1940) nog moeten worden uitgegeven, wordt geraamd op 4.505.860.000 yen. Zaterdag 1 Juli waren de vogels van b.g. vereeniging, 74 in getal, te Limogen en wer den daar met het groote convooi van de West-Brabantsche bond te 7 uur 30 met kal- men veranderlijken wind in vrijheid gesteld, Daar hier de wind dien dag al meer naar het Noorden draaide, rekende men Zaterdag avond niet op vogels. Wat ook bewaarheid werd. Den volgenden dag te 6 uur 2 min. kwam de eerste bij C. Buis binnen. Deze lief hebber zag al zijn 5 mededingende vogels op de prijslijst komen; een mooi resultaat. Te 9.48 was het concours geëindigd, er waren toen 25 vogels thuis. Gezien den afstand zijn de verliezen gering. Prijzen en punten werden als volgt behaald: Buis 1, 5, 6, 7, 12 met 165 pt., Scholten 2, 4, 9, 14, 20, 23 met 156 pt. W. van Leeuwen 3 met 81 pt. Riemers 8, 15, 16, 25 met 125 pt. Giesbers 10, 22 met 62 pt. Huber-Bok 11 met 35 pt. Rietveld 13, 21 met 104 pt. Brand 17, 19 met 58 pt. Mulder 18 met 52 pt, Koo- ger 24 met 42 pt. Er resten nog 2 wedvluchten „oude dui ven", n.1. Orleans en Bordeaux, en dan met vollen moed aan de jonge-duivenwedvluchten. Het eerste concours, broed 1939, heeft plaats 16 Juli vanaf Oudenbosch. ANNA PAÜLOWNA LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: J. Wijma van Wieringerwaard; H. P. van Amsterdam van Noordwijlcerhout; T. Braaf van Wieringerwaard; Th. J. Veld man van Harenkarspel; mej. A. ICeppel van Den Helder; mej. W. Wijma van Opperdoes; G. Otten van Rolde, A. Braaf-van Stipriaan van Barsingerho'rn. Vertrokken: A. P. Tiel naar Medemblik; mej. Ch. C. Alleman naar Zijpe, mej. M. G. van Straten naar Zijpe. BURGERLIJKE STAND. Geboren :Elizabeth Dirkje, dochter van C. H. te Buck en G. Liefhebber; Johanna, dochter van J. Wisse en S. Bouwers; Marti- nus Cornelis, zoon van F. G. L. van den Berg en L. A. Raaijmakers; Dieuwertje Ca- tharina, dochter van J. A. Eriks en N. Del ver. Overleden: J. F. Buij—van der Wees, oud '9 jaren, T. Landman—Kuiper, oud 75 ja ren. POLITIE. Verloren: kosteloos rijwielplaatje, kinder- portemonnaie; Gevonden: heeren rijwiel. Aan komen loopen: gele hazewindhond. Aan komen vliegen: blauwe postduif, HINDERWET. B. en W. hebben gunstig beschikt op het verzoek van J. Dekker Pz., om vergunning 1 ,lllt1breidinK van zijn graanmaalderij aan Mo'envaart en eveneens op het verzoek van de N.V. Bataafsche Import Mij. Verkoop a°9,r van „Koninklijke Shell"-producten te s Gravenhage, om vergunning tot wijzi ging van de benzine-installatie op het per ceel van den heer M. Philipse, Molenvaart. SCIIAGEN, 6 Juli. iL^^S^en f 120185, 45 vette koeien 5 kalfkoeien 175—205, 5 graskal- ïonCn 66 nuchtere kalveren 5—16, 0 k sckapen 1216, 5 lammeren 46, bokken en geiten 1.50—10, 10 magere n-n ie8,?8'-' 4 ic,em vette Pcr KR- 0.48— AMSTERDAM, 5 Juli. Veemarkt. 259 vette kalveren: le a^JPT64 ct" 2e kw- 50-58 ct„ 3e kw. Per Kg. levend gewicht; 56 nuch- llnt k®lvei!en f 7—11 per stuk; 117 varkens: v eeschvarkens, wegende van 90-110 Kg. „„„1 2 zware varkens 60—61 ct., vette Ann ®n® 5S—59 ct. per Kg. slachtgewicht. ^oerd 2 wagons geslachte runderen u> Denemarken. Overzicht; Vette kalveren v aanvoer, sleepende handel, prijzen Nuchtere kalveren zeer matige aan- Vn„i' '"8e kandel, iets hoogere prijzen, rió i Cn, ,zeer niatige aanvoer, onbeduiden- nnAnT, Priizen als Maandag j.1. BROEK OP LANGENDIJK, 6 Juli 1939 f OiOpio°0.ls: bericht: Schotsche muizen f4 i 4.60; eigenheimers f 5.10—f 5.50: export J A—drielingen f 2.50—f 3.; kriel f 1—f 1.10 tomaten A f 8.20-f 9.00 NOORDSCNARWOUDE, 6 Juli. Schotsche muizen 4-4.60, export 4.—, 1 m V export 3.—, bl. eigenheimers 4.40—5 30, drielingen 2.50—3, kleine 1—1.20 zilverdrielingen 3.70. zilvernep 9.80-10.80, tuinboonen 2-2.40, bloemkool 4.50-5.30.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 12